Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βρεφικός σταθμός - εμπειρίες!


Recommended Posts

στις πριν 31 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Αγαπημένη μου, να σε ρωτήσω κάτι; Σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό το πήγες το παιδάκι σου;

Κορίτσι μου, Στην αρχή την είχαμε γράψει σε ιδιωτικό αλλά ευτυχώς μας πήραν με σε δημοσίο δίπλα στο σπίτι μας μέσω εσπα... Εσείς? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Κορίτσι μου, Στην αρχή την είχαμε γράψει σε ιδιωτικό αλλά ευτυχώς μας πήραν με σε δημοσίο δίπλα στο σπίτι μας μέσω εσπα... Εσείς? 

Και εμείς σε δημόσιο είμαστε μέσω ΕΣΠΑ και προσπαθούσανε να μας το πάνε εξίσου σταδιακά όπως λες μέχρι που αντιδράσαμε λέγοντας ότι το παιδί δεν πρόκειται ποτέ να συνηθίσει με 2 ώρες την ημέρα παραμονής στο σχολείο και σήμερα το διευρύναμε το ωράριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Και εμείς σε δημόσιο είμαστε μέσω ΕΣΠΑ και προσπαθούσανε να μας το πάνε εξίσου σταδιακά όπως λες μέχρι που αντιδράσαμε λέγοντας ότι το παιδί δεν πρόκειται ποτέ να συνηθίσει με 2 ώρες την ημέρα παραμονής στο σχολείο και σήμερα το διευρύναμε το ωράριο. 

Κάπως έτσι κ εμείς! Κ μάλιστα σήμερα όταν πήγαμε τη 2η φορά να τη παρουμε, την είδαμε από το τζάμι που ήταν μια χαρά κ έπαιζε κ λέγαμε... "γιατί λοιπόν, αφού έχει φάει, είναι ήρεμη να μην την αφήσουμε κ αλλο?????!!!!!!" αλλά η δασκάλα με το που μας είδε φώναξε τη μικρή οπότε δε προλάβαμε να της θέσουμε το σκεπτικό μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Κάπως έτσι κ εμείς! Κ μάλιστα σήμερα όταν πήγαμε τη 2η φορά να τη παρουμε, την είδαμε από το τζάμι που ήταν μια χαρά κ έπαιζε κ λέγαμε... "γιατί λοιπόν, αφού έχει φάει, είναι ήρεμη να μην την αφήσουμε κ αλλο?????!!!!!!" αλλά η δασκάλα με το που μας είδε φώναξε τη μικρή οπότε δε προλάβαμε να της θέσουμε το σκεπτικό μας! 

Οπότε μάλλον το ηθικό δίδαγμα είναι ότι δεν πρέπει να πηγαίνετε να τσεκαρετε αν το παιδί είναι εντάξει γιατί κατά 99% είναι μια χαρά γιατί βρίσκουν ευκαιρία και την δίνουν πίσω!

Κάτι άλλο που διαπίστωσα αυτές τις μέρες. Ο γιος μου φοράει ακόμα πάνες οπότε του έβαλα στην τσάντα ένα πακέτο μωρομαντηλα και 3 πάνες. Χθες τα μωρομαντηλα έκαναν φτερά και του αλλάξανε και 1 πάνα οπότε έβαλα πάλι μια πάνα ώστε να είναι πάντα 3 στην τσάντα του. Πάω να τον πάρω σήμερα και όλες οι πάνες λυπανε από την τσάντα! Κατάλαβα ότι έκανε κακά γιατί το σορτσάκι του ήταν λερωμένο και του είχανε βάλει το καθαρό αλλά αποκλείεται να χρειαστηκαν 3 πάνες σε 3,5 ώρες! Αύριο θα βάλω μόνο 1 πάνα και φυσικά μωρομαντηλα σε κανένα μήνα ξανά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μέρα κορίτσια μου. Εμείς προς τ παρόν τα πάμε καλά. Σήμερα πήγε 10 με 12.30. Σηκώνεται τ πρωί τρώει της λέω έλα να ντυθούμε να πάμε σχολείο, ετοιμάζεται κ πάει στην πόρτα κ περιμένει. Εκεί ούτε κλαίει ούτε τπτ. Θα δείξει όταν καταλάβει ότι είναι για κάθε μέρα.

@Petalouditsa28 ένας μήνας για προσαρμογή θεωρώ είναι πάρα πολύς από μεριά τους. Πληρώνεις ένα μήνα για να στο κρατάνε 2 3 ωρες; καλοί είναι αυτοί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA μα τους βολεύει μα τα δίνουν πιο νωρίς. Σου λέει αυτόν τον μήνα έχουμε Κ τη δικαιολογία της προσαρμογής. Εμένα μ είπανε αύριο πάλι 10 με 12.30. Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή 9.30 12.30 κ από βδομάδα κανονικά. Τώρα αν Εγώ θέλω να την πηγαίνω πχ στις 10 είναι στη δική μ διακριτική ευχέρεια. Μ είπαν Απλά ότι αν την πάω για κάποιο λόγο μετά τις 9.30 να είναι ταισμενη γτ τρώνε πρωινό 9 με 9.30.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια,

εμεις δυστυχώς ή ευτυχώς πάμε σε ιδιωτικό αλλά δεν έχω κανένα παράπονο.

η προσαρμογή ενώ τις πρώτες μέρες ήτανε δυωρη έγινε δυωρη -τρίωρη και μετά την Τρίτη μέρα κατ ευθείαν μέχρι το σχόλασμα γιατί η μικρή μου κάθεται.

ευτυχως τρώει όλο της το φαγάκι και μόνη της τις περισσότερες φορές αφού αρκετές φορές την αφήνω κ τρώει μόνη της.

παντα χαρούμενη και κοινωνική λενε οι δασκάλες της, απλά ακομι δεν κάθεται να παίξει με αλλά παιδακια τόσο πολύ.

σηκωνεται το πρωί και μόλις της πω σχολείο ποιανει την τσάντα της κ πάει στην πόρτα :) 

σχετικα με το άλλαγμα δεν έχω παράπονο της έχω 4 πάνες καθημερινά και λείπει μια συνήθως αφού τα κακακια μας τα κάνουμε κάθε πρωί.

ρουχαλακια της αλλάξανε δυο φορές γιατί βράχηκε.

γενικα είμαι ικανοποιημένη γιατί πάντα είναι χαρούμενη η μικρή μου.

το μόνο που θέλω να μάθει τώρα είναι να παίζει κ με τα αλλ παιδακια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Οπότε μάλλον το ηθικό δίδαγμα είναι ότι δεν πρέπει να πηγαίνετε να τσεκαρετε αν το παιδί είναι εντάξει γιατί κατά 99% είναι μια χαρά γιατί βρίσκουν ευκαιρία και την δίνουν πίσω!

Κάτι άλλο που διαπίστωσα αυτές τις μέρες. Ο γιος μου φοράει ακόμα πάνες οπότε του έβαλα στην τσάντα ένα πακέτο μωρομαντηλα και 3 πάνες. Χθες τα μωρομαντηλα έκαναν φτερά και του αλλάξανε και 1 πάνα οπότε έβαλα πάλι μια πάνα ώστε να είναι πάντα 3 στην τσάντα του. Πάω να τον πάρω σήμερα και όλες οι πάνες λυπανε από την τσάντα! Κατάλαβα ότι έκανε κακά γιατί το σορτσάκι του ήταν λερωμένο και του είχανε βάλει το καθαρό αλλά αποκλείεται να χρειαστηκαν 3 πάνες σε 3,5 ώρες! Αύριο θα βάλω μόνο 1 πάνα και φυσικά μωρομαντηλα σε κανένα μήνα ξανά!

Μυστήρια πράγματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@KONSTANTIA μα τους βολεύει μα τα δίνουν πιο νωρίς. Σου λέει αυτόν τον μήνα έχουμε Κ τη δικαιολογία της προσαρμογής. Εμένα μ είπανε αύριο πάλι 10 με 12.30. Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή 9.30 12.30 κ από βδομάδα κανονικά. Τώρα αν Εγώ θέλω να την πηγαίνω πχ στις 10 είναι στη δική μ διακριτική ευχέρεια. Μ είπαν Απλά ότι αν την πάω για κάποιο λόγο μετά τις 9.30 να είναι ταισμενη γτ τρώνε πρωινό 9 με 9.30.

Το έχω αντιληφθεί αλλά αν νομίζουν ότι στείλαμε τα παιδιά στον παιδικό για να μας φτιάξουν αυτές το πρόγραμμα, πλανονται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Είχα μέρες να μπω. Ελπίζω να είστε όλες και τα παιδάκια σας καλά!!! Δεύτερη εβδομάδα παιδικού και μάλλον δείχνει να το συνηθίζει. Δεν κλαίει πια στον δρόμο αν και το πρωί μου λέει "όχι σχολείο", και πλέον κάθετε και παίζει. Ευτυχώς κάθε μέρα πάμε και καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@defne89  εμένα το πρωί ξεκινάει το τροπάριο "όχι νινιά", κλαίει λίγο αλλά τελικά πηγαίνει και κάθεται! Αλλά δεν τρώει τίποτα! Σκέφτομαι να τον αφήσω ακόμα μια εβδομάδα μέχρι τις 12 και από την μεθεπόμενη Δευτέρα να κάθεται μέχρι τη 1:30 ώστε αφενός να συνηθίσει και αφετέρου να ξεκινήσει να τρώει.

Σήμερα μας ζήτησαν να τους πάμε πάνες ανοιχτές και μωρομάντηλα. Δεν θέλουν λέει τις πάνες βρακάκι για να χρειάζεται να τα ξεντύνουν ειδικά τον χειμώνα με τις φόρμες κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA μου και εγώ την αφήνω τώρα μέχρι μια παρά μήπως βλέπει τα άλλα να τρώνε και αρχίσει να τρώει και αυτή.... προς το παρόν μόνο μια μέρα έφαγε όλο το φαγητό της αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι ότι θα αρχίσει σιγά σιγά... εμάς πάνες τους βάζουν δικιές τους αλλά μόλις την πάω σπίτι την ξαναλλαζω εγώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια μου! 

Εμεις όλα καλά, πλέον παίζουμε και συμμετέχουμε σε όλα!

το φαγητό της το τρώει σχεδόν όλο και αγαπάει τη δασκάλα της πολύ!

μπορω να πω ότι είμαι ικανοποιημένη και η μικρή μου όταν βγαίνει βγαίνει με χαμόγελο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μενα!!!! Κ εμεις πάμε πολύ καλύτερα, πλέον μέχρι τις 1:30 μένει! Στην αρχή που την αφήνω κλαίει λίγο αλλά δε κράτα πάνω από 1-2! Λεπτά! Μου είπαν ότι γενικά είναι πιο ηρεμη, παίζει με τα παιχνιδάκια της κ δείχνει να συνηθίζει! Μάλιστα όταν πια με βλέπει που έρχομαι να τη πάρω, μου χαμόγελα έρχεται στην αγκαλια μου (ενώ στην αρχή έκλαιγε με παράπονο!) κ λεει χαιρετά τις κοπέλες με χαμόγελο! 

Απλά ακόμη έχουμε ενα θεματακι στο φαγητό... Με ψωμί κυρίως τη βγάζει κ πολύ λίγο φαι.. Θα συνηθίσει όμως που θα πάει.. Ένα-ενα! 

Ανυομονοβω για τη στιγμή που θα μ πουν ότι έφαγε κ φρούτοκρεμα και μεσημεριανό! 

Εντιμεταξυ γυρνάει τοσο κουρασμένη που κοιμάται στο καρότσι στην επιστροφή για 2 με 3 ωρες! Χαχα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA και όσες μανούλες περιμένουν ή έχουν ήδη 2ο μωράκι να σας ρωτήσω... Σχετικά με το παιδικό σταθμό, όταν γεννήσω (Μάρτιο) , μου είπε η παιδίατρος πως τις πρώτες 40 μέρες σίγουρα δε θα τη πηγαίνουμε παιδικό τη μικρή... Μετά, είπε, θα το δούμε.. Βλέποντας κ κάνοντας ανάλογα με το πως πήγε ο υπόλοιπος καιρός σχετικά με τις ιώσεις.. Αν πχ η μικρη μου είναι ένα παιδί που δεν αρρώστησε εύκολα, ή πχ δεν υοαρχει τόση έξαρση ιώσεων τότε δεν υοαρχει λόγος να μη τη πηγαίνουμε στον παιδικό..

Εσείς τι λέτε? Η αλήθεια είναι πως δε θα θελα να τη σταματήσω από Μάριο έως και τον επόμενο Σεπτέμβρη.. Μ φαίνεται πολύς καιρός... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Petalouditsa28 είπε:

@KONSTANTIA και όσες μανούλες περιμένουν ή έχουν ήδη 2ο μωράκι να σας ρωτήσω... Σχετικά με το παιδικό σταθμό, όταν γεννήσω (Μάρτιο) , μου είπε η παιδίατρος πως τις πρώτες 40 μέρες σίγουρα δε θα τη πηγαίνουμε παιδικό τη μικρή... Μετά, είπε, θα το δούμε.. Βλέποντας κ κάνοντας ανάλογα με το πως πήγε ο υπόλοιπος καιρός σχετικά με τις ιώσεις.. Αν πχ η μικρη μου είναι ένα παιδί που δεν αρρώστησε εύκολα, ή πχ δεν υοαρχει τόση έξαρση ιώσεων τότε δεν υοαρχει λόγος να μη τη πηγαίνουμε στον παιδικό..

Εσείς τι λέτε? Η αλήθεια είναι πως δε θα θελα να τη σταματήσω από Μάριο έως και τον επόμενο Σεπτέμβρη.. Μ φαίνεται πολύς καιρός... 

Καλημέρα,δεν έχω δεύτερο παιδάκι αλλά όταν γέννησα η παιδίατρος μου είπε να μην φέρω το μωρο σε επαφή με παιδάκια για τουλάχιστον 2 μήνες και ειδικά με παιδάκια που πηγαίνουμε σχολείο Γιατί είναι επικίνδυνο για ένα βρέφος με μηδέν ανοσοποιητικό να κολλήσει το οτιδήποτε πολύ εύκολα με αποτέλεσμα να νοσηλευτεί στο νοσοκομειο,επομένως μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό αυτό που σου είπε η παιδιατρος να μην πηγαίνει στο σχολείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vivika10 Και εμένα η παιδίατρος κάτι τετοιο μου είπε!!!  Και μάλιστα ηταν ακόμη πιο αυστηρή.... Ζήτησε για 5 μήνες αν είναι δυνατόν να μην υπάρχει επαφή με παιδάκια που πηγαίνουν στον παιδικό (γιατί αν κάνει πυρετό πανω απο 1 μερα σε αυτες τις ηλικιες με τόσο αδύναμο ανοσοποιητικό η νοσηλεία στο νοσοκομείο είναι μονόδρομος..... και δεν ημασταν για τετοια). Βέβαια ήταν πολύ πιο εύκολο να τηρηθεί αυτό γιατί γέννησα τέλη Μαΐου, ο καιρός ήταν πολύ καλος... μόλις έγινε 2 μηνων έκλεισαν οι παιδικοί σταθμοί για διακοπες λόγω καλοκαιριού, οπότε συναντιόμασταν άφοβα με ολα τα παιδιά φίλων... Ασε που συνήθως ημασταν σε εξωτερικούς χώρους... Ξαναρχισαμε να προσέχουμε πάλι από  μεσα Σεπτέμβρη... Και επειδή ήταν το πρώτο μας και ως γνωστόν στο πρώτο είσαι πάντα πιο σχολαστικός σε όλα.... κρατήσαμε αυτή την προσοχή πολύ μεγαλύτερο διάστημα από 5 μήνες (γιατι στο 5μηνο χειμωνιασε κ άρχισαν τα πιτσιρίκια να αρρωσταίνουν σωρηδόν... ) Ετσι επισκεπτόμασταν μαζί με τη μικρή μόνο φίλους με συνομήλικα μωρά που δεν πήγαιναν στον παιδικό κ στους υπόλοιπους πηγαίναμε οι δύο μας με τον άντρα μου. Εννοειται πως όταν μιλάμε για δεύτερο παιδάκι η καραντίνα αυτή δεν μπορεί να εφαρμοστεί με τέτοια συνέπεια όταν το πρώτο πάει στον παιδικό....     Τώρα ειδικά που θα γεννήσω Δεκέμβριο απορώ τι θα κάνω....!!!!@Petalouditsa28  40 μέρες ίσως είναι πολύ μικρο διάστημα και δε νομίζω πως ο παιδίατρος θα πάρει την ευθύνη να σου πει "Στείλε την μεγάλη παιδικο, άφοβα" και ειδικά μέσα στον Μάρτιο που γίνεται ακόμη πανικός με τις ιώσεις..  Θέλω να πω, δεν θα είναι Ιούνιος... Από την άλλη πάλι είναι μεγάλο μανικι να την κρατήσεις παλι στο σπίτι ενώ θα έχει συνηθίσει πλήρως στον παιδικό και θα έχει γίνει μέρος της καθημερινότητας της.. Θα δεις τότε πως θα πράξεις κοριτσάκι μου... Μην το σκέφτεσαι από τωρα  γιατί αγχώνεσαι χειρότερα.... ❤

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

@vivika10 Και εμένα η παιδίατρος κάτι τετοιο μου είπε!!!  Και μάλιστα ηταν ακόμη πιο αυστηρή.... Ζήτησε για 5 μήνες αν είναι δυνατόν να μην υπάρχει επαφή με παιδάκια που πηγαίνουν στον παιδικό (γιατί αν κάνει πυρετό πανω απο 1 μερα σε αυτες τις ηλικιες με τόσο αδύναμο ανοσοποιητικό η νοσηλεία στο νοσοκομείο είναι μονόδρομος..... και δεν ημασταν για τετοια). Βέβαια ήταν πολύ πιο εύκολο να τηρηθεί αυτό γιατί γέννησα τέλη Μαΐου, ο καιρός ήταν πολύ καλος... μόλις έγινε 2 μηνων έκλεισαν οι παιδικοί σταθμοί για διακοπες λόγω καλοκαιριού, οπότε συναντιόμασταν άφοβα με ολα τα παιδιά φίλων... Ασε που συνήθως ημασταν σε εξωτερικούς χώρους... Ξαναρχισαμε να προσέχουμε πάλι από  μεσα Σεπτέμβρη... Και επειδή ήταν το πρώτο μας και ως γνωστόν στο πρώτο είσαι πάντα πιο σχολαστικός σε όλα.... κρατήσαμε αυτή την προσοχή πολύ μεγαλύτερο διάστημα από 5 μήνες (γιατι στο 5μηνο χειμωνιασε κ άρχισαν τα πιτσιρίκια να αρρωσταίνουν σωρηδόν... ) Ετσι επισκεπτόμασταν μαζί με τη μικρή μόνο φίλους με συνομήλικα μωρά που δεν πήγαιναν στον παιδικό κ στους υπόλοιπους πηγαίναμε οι δύο μας με τον άντρα μου. Εννοειται πως όταν μιλάμε για δεύτερο παιδάκι η καραντίνα αυτή δεν μπορεί να εφαρμοστεί με τέτοια συνέπεια όταν το πρώτο πάει στον παιδικό....     Τώρα ειδικά που θα γεννήσω Δεκέμβριο απορώ τι θα κάνω....!!!!@Petalouditsa28  40 μέρες ίσως είναι πολύ μικρο διάστημα και δε νομίζω πως ο παιδίατρος θα πάρει την ευθύνη να σου πει "Στείλε την μεγάλη παιδικο, άφοβα" και ειδικά μέσα στον Μάρτιο που γίνεται ακόμη πανικός με τις ιώσεις..  Θέλω να πω, δεν θα Ιούνιος... Από την άλλη πάλι είναι μεγάλο μανικι να την κρατήσεις παλι στο σπίτι ενώ θα έχει συνηθίσει πλήρως στον παιδικό και θα έχει γίνει μέρος της καθημερινότητας της.. Θα δεις τότε πως θα πράξεις κοριτσάκι μου... Μην το σκέφτεσαι από τωρα  γιατί αγχώνεσαι χειρότερα.... ❤

 

Και εμένα είναι 3,5 μηνών το μωρο και μέχρι τον 6 μου είπε πολύ προσοχή και όχι συναναστροφές με παιδάκια ειδικά.φυσικα και είναι δύσκολο το να κρατήσεις το παιδί σπίτι αλλά από το να τρεχεις μετά με το βρέφος καλύτερα λίγο υπομονή,εχθές μίλησα με μια φίλη που στέλνει το παιδί στον παιδικό κόλλησε γαστρεντερίτιδα και κόλλησαν και αυτοί και φαντάσου η γυναίκα είναι έγκυος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vivika10 Γαστρεντερίτιδα η έγκυος;;;;; Ταραχτηκα ήδη!!!! Το κακο με την εγκυμοσύνη είναι πως δεν μπορείς να πάρεις θεραπεία όπως θα έπαιρνες κανονικά... είχα αρρωστήσει 2 μηνων εγκυος στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και το θυμάμαι σαν εφιάλτη.... 15 μέρες ήμουν ρεταλι.. Είναι πρόβλημα αυτό με τις ιώσεις.... Και από την άλλη προσέχεις όσο γίνεται... Αλλά τι να κάνεις;;; δε μπορείς να μπεις σε γυάλα!!! Άσε που ο παιδικός σταθμός για κάποιες οικογένειες είναι η μόνη λύση... απλά το ποσο θα κρατήσει η διακοπή του πρώτου παιδιού από τον παιδικό εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες... το πιο βασικό από όλα πιστεύω είναι η περίοδος γέννησης του δεύτερου παιδιού..... Στο μεταξύ όταν το δικό σου ζουζούνι θα γίνει 6 μηνών που θεωρητικά θα επιτρέπεται να το πας παντού και θα είναι Δεκέμβρης ...... ξέρεις τι θα γίνεται από ιώσεις..;;;; Τοτε γενναω..... Ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω... Πέρσι πήγαμε 22 Δεκεμβρίου στη βαπτιστηρα μας τα δώρα κ είχε σταματήσει για διακοπές Χριστουγέννων από τον παιδικο σταθμό (Ήταν ανήμερα της γιορτής της για αυτό το θυμάμαι ....) Όλα έδειχναν τέλεια... Σε 2 μέρες με παίρνει η κουμπάρα πως η μικρή είχε 38,5 γιατι ειχε προφανώς κολλήσει ιωση από τον παιδικό η οποία δεν είχε εκδηλωθεί ακόμη πλήρως όταν πήγαμε, απλως είχε ένα πολύ μικρό βηχαλακι το οποίο παρατηρήσαμε λίγο πριν φύγουμε... Την επόμενη αρρωσταίνει ο άντρας μου με 38.... Και παραμονή πρωτοχρονιάς εγώ με 39... Περασαμε γιορτές μουρλια!!!!! Κολλησε κ η μικρη η οποία δοξα τω Θεω το πέρασε πολυ πιο ελαφρά απο έμας με απλη καταρροή...  Γίναμε καλά λιγο μετά τα Φώτα..!!!! Το κακο πέρα από το ήμασταν αποκλεισμένοι από όλο τον κόσμο μέρες γιορτών ήταν πως δυσκολευόμουν να φροντίσω όπως έπρεπε το μωρό...Πονούσε  όλο μου το σώμα κ το κεφάλι.... Και ο άντρας μου σερνόταν επίσης... Και έπρεπε να πηγαίνει κ για δουλειά τις μέρες που δεν ήταν αργίες... Μια ομορφιά!!!!! Φέτος τα δώρα θα τς στείλουμε με courier... χαχαχα... το διακωμωδω αλλά είναι θέμα.... Φαντάσου τώρα καισαρική... Και να κολλήσεις ιωση με βήχα............?????

 

.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gelie είπε:

@vivika10 Γαστρεντερίτιδα η έγκυος;;;;; Ταραχτηκα ήδη!!!! Το κακο με την εγκυμοσύνη είναι πως δεν μπορείς να πάρεις θεραπεία όπως θα έπαιρνες κανονικά... είχα αρρωστήσει 2 μηνων εγκυος στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και το θυμάμαι σαν εφιάλτη.... 15 μέρες ήμουν ρεταλι.. Είναι πρόβλημα αυτό με τις ιώσεις.... Και από την άλλη προσέχεις όσο γίνεται... Αλλά τι να κάνεις;;; δε μπορείς να μπεις σε γυάλα!!! Άσε που ο παιδικός σταθμός για κάποιες οικογένειες είναι η μόνη λύση... απλά το ποσο θα κρατήσει η διακοπή του πρώτου παιδιού από τον παιδικό εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες... το πιο βασικό από όλα πιστεύω είναι η περίοδος γέννησης του δεύτερου παιδιού..... Στο μεταξύ όταν το δικό σου ζουζούνι θα γίνει 6 μηνών που θεωρητικά θα επιτρέπεται να το πας παντού και θα είναι Δεκέμβρης ...... ξέρεις τι θα γίνεται από ιώσεις..;;;; Τοτε γενναω..... Ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω... Πέρσι πήγαμε 22 Δεκεμβρίου στη βαπτιστηρα μας τα δώρα κ είχε σταματήσει για διακοπές Χριστουγέννων από τον παιδί κι σταθμό (Ήταν ανήμερα της γιορτής της για αυτό το θυμάμαι ....) Όλα έδειχναν τέλεια... Σε 2 μέρες με παίρνει η κουμπάρα πως η μικρή είχε 38,5 γιατι ειχε προφανώς κολλήσει ιωση από τον παιδικό η οποία δεν είχε εκδηλωθεί ακόμη πλήρως όταν πήγαμε... Την επόμενη αρρωσταίνει ο άντρας μου με 38.... Και παραμονή πρωτοχρονιάς εγώ με 39... Περασαμε γιορτές μουρλια!!!!! Κολλησε κ η μικρη η οποία δοξα τω Θεω το πέρασε πολυ πιο ελαφρά απο έμας με απλη καταρροή...  Γίναμε καλά λιγο μετά τα Φώτα..!!!! Το κακο πέρα από το ήμασταν αποκλεισμένοι από όλο τον κόσμο μέρες γιορτών ήταν πως δυσκολευόμουν να φροντίσω όπως έπρεπε το μωρό...Πονούσε  όλο μου το σώμα κ το κεφάλι.... Και ο άντρας μου σερνόταν επίσης... Και έπρεπε να πηγαίνει κ για δουλειά τις μέρες που δεν ήταν αργίες... Μια ομορφιά!!!!! Φέτος τα δώρα θα τς στείλουμε με courier... χαχαχα... το διακωμωδω αλλά είναι θέμα.... Φαντάσου τώρα καισαρική... Και κολλήσεις ιωση με βήχα............?????

 

.

Καισαρική και βήχας Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια μου,

@Petalouditsa28 με το καλό το μπεμπέ σου!!!

ακομι και τώρα πρέπει να προσεχεις πολύ εσυ!

εγω είμαι έγκυος στον 7ο μήνα και ο γιατρός είπε να σταματήσει μόλις γεννήσω ώς περίπου το Μάρτιο που ανοίγει ο καιρος.

η αλήθεια είναι ότι από τη μια τη λυπαμαι γιατί περνάει καλά αλλά δεν γίνεται, ήδη αρρώστησαμε και είμαστε στο κρεβάτι 4 μέρες με χάλια ίωση και είναι η πρώτη φορά που μου αρρωσταίνει...

όποτε δεν το διακινδυνεύω γτ αν αρρωστήσει το νεογέννητο θα πρέπει να μπει νοσοκομείο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Petalouditsa28  εγώ είχα την τύχη να γεννήσω Αύγουστο οπότε ακόμα ο καιρός είναι καλός, οι ιώσεις δεν βρίσκονται στην κορύφωσή τους και έτσι τον έστειλα. Την μύξα του την έκανε και ψιλοέκανε και το μωρό αλλά όσο υπάρχει φυσιολογικός ορός για τα παιδιά και otrivin για τον μεγάλο δεν πτοούμαι. Είμαι απόλυτα σίγουρη ότι οι ιώσεις καραδοκούν και προσέχω όσο μπορώ (τον πλένω χέρια με dettol μόλις έρθει, τον αλλάζω ρούχα και του κάνω φυσιολογικό ορό) και ελπίζω ότι περάσουμε να το περάσουμε ήπια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, σας δώσανε μια λίστα από τους παιδικούς με διάφορα πράγματα που θέλουν να τους πάτε, κυρίως γραφική ύλη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...