Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αφρωδης κένωση (SOS)


Recommended Posts

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Anastasialzr είπε:

Σταματήστε να τσακωνεστε και χαρείτε την ζωή με τα παιδιά σας και τους έξω μην είστε κακίες και προσπαθήστε να εξηγήσετε όχι να φάτε τον άλλον. Εγώ μετά από αυτό που έπαθα με το μικρό μου τα έχω δει αλλιώς καθώς έπινε γάλα πνίγηκε και τον είδα να γίνεται μπλε και να μην ξέρω τι να κάνω και να ουρλιάζω παλιά καλά ήμουν σπίτι της μάνας μου και ήταν ο πατέρα μου εκεί και τον γύρισε και τον χτύπαγε στην πλάτη όπως βλέπει στα βίντεο γενικά. Αν ήμουν μόνη στο σπίτι θα έχανα το μικρό μου είναι το μόνο σίγουρο. Ενημερωθείτε για όλα και κυρίως για πρώτες βοήθειες . Καλή συνέχεια 

Αν άρχισες να ουρλιάζεις χωρίς να κάνεις κάτι μπορεί όντως να μην είχες και την καλύτερη κατάληξη,σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται ψυχραιμία για το καλό σου το λέω γιατί μπορεί να ξανά τύχει(σου εύχομαι οχι)και εμένα πνίγηκε δυο φορές αλλά έκανα ότι μου είπε ο παιδίατρος για τέτοιες περιπτώσεις και όλα καλά μόνο πανικός δεν χρειάζεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είχα πρόθεση να τσακωθώ με κανέναν κορίτσια, απλά όντως απόρησα και ειλικρινά έχω αγανακτήσει με τη φράση "Κι εγώ έκανα στο παιδί μου το τάδε (λάθος/επικίνδυνο/κακοποιητικό) και δεν έπαθε τίποτα!" Πάντως @KONSTANTIA χαίρομαι που ρώτησες, παρά το εριστικό υφάκι σου. 

Από τον εθνικό διατροφικό οδηγό:

69252038_1514938278649027_6669198489647316992_n.thumb.jpg.abd90066f2b51c4c02e4f1c4c8289956.jpg

Από τον ΠΟΥ:

69654859_2391840071029076_1437883681229242368_n.thumb.jpg.48f331ede8c86eb1e56cc5772c1e54d6.jpg

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa χωρίς να θέλω να πάρω θέση ειδικά για τ χαμομήλι κτλ αλλά μιλώντας γενικά για όσα επιστημονικά κ καλά γράφονται δες πως τ γράφει ο που.  Λέει Δ συνιστωνται κ όχι απαγορεύονται δια ροπάλου η είναι άκρως επικίνδυνο. Οπότε ο καθένας τ ερμηνεύει όπως θέλει. Εμείς οι μανούλες είθισται να είμαστε κατηγορηματικες κ να ερμηνεύουμε τ κάθε τι κατά όπως μας βολεύει. 

Βάση της δικής μ εμπειρίας  στην 1η π υπέφερε από αέρια κ πονακια ο γιατρός μ είπε να δώσω ρόφημα μαραθου γνωστής εταιρίας. Ήμουν κ γω σκεπτική κ άργησα να τ κάνω καθώς είχα διαβάσει διαφορά. Ο άντρας μ επέμενε κ πραγματικά σώθηκε τ μωρό. Μια φορά τη μέρα 50 μλ. Ανακουφιζε άμεσα τ εντερακι της κ ηρςμουσε τ παιδάκι. Σκέφτηκα πραγματικά τι βλακεία έκανα κ Δ έδωσα νωρίτερα. Παλιά Ναι έκοβαν γεύματα από γάλα κ έβαζαν τ χαμομήλι κ διαφορά αλλά ενδιαμεσα. Τώρα νομίζω πως κανένας γιατρός Δ τ συνιστά άνευ λόγου σαν υποκαταστατο μέσο σιτησης παρά μόνο σαν βοηθητικό όταν υπάρχει θέμα στο μωρό. Το 2ο μωρό μ είχε πονακια πολυ πιο ήπια. Ο ίδιος παιδίατρος όταν τον ρώτησα να δώσω πάλι τ ιδιο μ είπε να μην της δώσω τπτ κ θα περάσουν από μόνα τους. Οπότε Όλες οι περιπτώσεις Δ είναι ίδιες. Και οι γιατροί πιστεύω πως αξιολογούν την κατάσταση πριν να προτείνουν τ οτιδήποτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni δε διαφωνώ με κάτι από αυτά που γράφεις. Οι γιατροί αξιολογούν και προτείνουν, αλλά οι γονεις παίρνουν πάντα την τελική απόφαση, όποτε κατ’εμε οφείλουν να ενημερώνονται. Ξέρω τι φρασεολογία χρησιμοποίησα αρχικά. «Θα σου πρότεινα», «δε συνίσταται», «δυνητικά επικίνδυνη». Απλά δες λίγο τη φάση. Βλέπω το θέμα που η κοπέλα ουσιαστικά λέει ότι το μωρό δεν έκανε μερικές μέρες κακά και η παιδίατρος είπε δώσε χαμομήλι. Τυχαίνει να έχω μια σχετική πληροφορία, όποτε θέλω να τη μοιραστώ για να βοηθήσω. Ακολουθεί αμφισβήτηση (εγώ έδινα και δεν έπαθε τίποτα) και σνομπάρισμα (έχω παιδίατρο να μου πει τι να κάνω). Κανένα ενδιαφέρον για ποιο λόγο είναι επικίνδυνο ή κάτι τέτοιο. Ε όπως έγραψα πολλάκις, απλά δεν το καταλαβαίνω αυτό που πας να βοηθήσεις και βγαίνεις και... φταίχτης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa αναφέρθηκα στο όνομα σου απλά κ μόνο επειδή έτυχε εσύ να ανεβάσεις τ συγκεκριμένο απόσπασμα. Ήθελα απλά να τονίσω ότι καμία φορά παίρνουμε θέση κ επιμένουμε στην άποψη μας σε θέματα π ούτε ο που είναι κατηγορηματικός 100%. Δεν αναφέρομαι σε σένα συγκεκριμένα γενικα τα λεω γτ έχω δει άπειρες τέτοιες αντιπαραθέσεις. 

Ούτε ο που ούτε ο κάθε παιδίατρος είναι ευαγγέλιο. Το κάθε παιδι είναι διαφορετικό. Επιλέγουμε έναν επιστήμονα Υγείας να μας καθοδηγεί σχετικά. Αν κάτι Δ μας αρέσει τ συζητάμε μαζί του. Αν Δ μας καλύψει η απάντηση του παίρνουμε μια 2η γνώμη. Γενικότερα κάνουμε πολύ κακο για τ τπτ Εμείς οι νέες μανούλες. Δε φταιμε Εμείς κορίτσια. Το dna μας φταίει που είμαστε θερμοκεφαλες κ υπερασπιζομαστε την άποψη μας μέχρι τέλους. Λέτε οι Γερμανίδες μητέρες η η αγγλικές να τσακώνονται για τ χαμομήλι η τ ρυζαλευρο; ( κάνουμε κ λίγη πλακα).

Στην καθημερινότητα μας άλλωστε πολλά είναι θεωρητικά επικίνδυνα. Αυτά π τρώμε,  τ κινητό τηλέφωνο, ακόμη κ ο αέρας π αναπνέουμε. Ωστόσο Ρίχνουμε στην πυρά τ ξένο γάλα, τ χαμομήλι, τ μπουκάλι, τ ρυζαλευρο Κ καπνίζουμε μπροστά στα παιδιά μας, τα βάζουμε χύμα στο αυτοκίνητο κτλ. Και από τ ρυζαλευρο όντως Δ έπαθε κανένας τπτ Αλλά από τ παιδί χύμα στο αυτοκίνητο; χωρίς καν την απλή ζωνη; το πήγα μακρυά τ ξέρω Απλά ήθελα να σας δείξω ότι αλλού είναι οι μεγαλύτεροι κίνδυνοι κ Δ έχει νόημα να τσακωνόμαστε για πράγματα π Δ θα έπρεπε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

@Diwni δε διαφωνώ με κάτι από αυτά που γράφεις. Οι γιατροί αξιολογούν και προτείνουν, αλλά οι γονεις παίρνουν πάντα την τελική απόφαση, όποτε κατ’εμε οφείλουν να ενημερώνονται. Ξέρω τι φρασεολογία χρησιμοποίησα αρχικά. «Θα σου πρότεινα», «δε συνίσταται», «δυνητικά επικίνδυνη». Απλά δες λίγο τη φάση. Βλέπω το θέμα που η κοπέλα ουσιαστικά λέει ότι το μωρό δεν έκανε μερικές μέρες κακά και η παιδίατρος είπε δώσε χαμομήλι. Τυχαίνει να έχω μια σχετική πληροφορία, όποτε θέλω να τη μοιραστώ για να βοηθήσω. Ακολουθεί αμφισβήτηση (εγώ έδινα και δεν έπαθε τίποτα) και σνομπάρισμα (έχω παιδίατρο να μου πει τι να κάνω). Κανένα ενδιαφέρον για ποιο λόγο είναι επικίνδυνο ή κάτι τέτοιο. Ε όπως έγραψα πολλάκις, απλά δεν το καταλαβαίνω αυτό που πας να βοηθήσεις και βγαίνεις και... φταίχτης. 

Δεν εγραψα το δικό μου ποσταρισμα στο θέμα που έθεσε η κοπέλα για να αμφισβητήσω εσένα και τις απόψεις σου, απλά χρονικά το δικό μου ποσταρισμα ήταν μετά το δικό σου. Λυπάμαι που πρέπει να το εξηγήσω σε ένα φόρουμ που ο καθένας απλά μοιράζεται τις εμπειρίες του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni φιλενάδα μου δεν υπάρχει λόγος να μαλώνουμε γι'αυτό δεν πρέπει όλα να τα παίρνουμε προσωπικά και να θεωρουμε ότι όσα ξέρουμε εμείς δεν τα ξέρει κανενας αλλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwniκοπελα μου εγώ συμφωνώ μαζί σου τα είπες πολύ καλά αλλά κάποιοι εδώ μέσα δεν καταλαβαινουν. Βέβαια ο καθένας ακούει τον παιδίατρο που έχει και εμπιστεύεται εγώ φυσικά και προτίμησα να του δώσω χαμομιλη όλοι οι δικοί μου μέχρι και η νονα μου που μιλαγα μαζί της έδιναν χαμομιλη στα παιδιά τους. Εγώ δεν παίρνω οποίο χαμομιλη νάνε αλλά και πάλι έχω πάει βιολογικό που είναι τα λουλουδάκια όχι φακελάκια. Οπότε ξέρω τι πίνει και δεν έχει ζάχαρη που βλέπω κάτι βλακείες ημαρτον. Τέλος πάντων ο καθένας κάνει ότι νομίζει στο παιδί του.απλα μην λέτε ότι απαγορεύεται γιατί δεν είδα να λέει κανένας ότι απαγορεύεται απλά δεν το συνηστουν οπότε μην βγαίνετε και εξυπνες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...