Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μάρτιος-Απρίλιος 2020


Recommended Posts

στις πριν 55 λεπτά, ο/η xrisanthi είπε:

καλημερα κοριτσι μ εγω την εκανα εχθες ..δεν ειναι τιποτα ειναι σαν αν πινεις εκεινον τν συμπυκνωμενο χυμο πορτοκαλι π το ν διαλυουμε με νερακι..... η γευση ειναι ξεκαθαρα πορτοκαλι απλα ειναι αρκετα γλυκο.. εμενα μ πηραν αιμα πριν πιο την γλυκοζη επειτα επρεπε σε 5-10 λεπτα να πιω τα 200ml γλυκοζης μ πηραν αιμα μια ωρα μετα απο την γυκοζη κ επειτα ξανα σε αλλη μια ωρα σημερα το αππογευμα θα παρω τα αποτελεσματα ελπιζω να μν εχω θεμα.... θα πρεπει να μν φας τιποτα 10 ωρες πριν την εξεταση μονο νερακι...

Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα το αντέξω και θα το "βγάλω". Εκτός αυτού όταν μένω τόσες ώρες νηστική έχω αναγούλα το πρωί...Υποθέτω πως φάρμακα και συμπληρώματα παίρνουμε μετά την εξέταση έτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 λεπτά, ο/η AnaKok είπε:

Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα το αντέξω και θα το "βγάλω". Εκτός αυτού όταν μένω τόσες ώρες νηστική έχω αναγούλα το πρωί...Υποθέτω πως φάρμακα και συμπληρώματα παίρνουμε μετά την εξέταση έτσι;

ναι ακριβως  μετα την εξεταση θα παρεις οτιδηποτε κ θα φας αμεσως... εγω η αληθεια ειναι πως σε ολη την εγκυμοσυνη δεν εχω αναγουλες κ εμετους οποτε δεν μ εφερε κατι τετοιο... αν δεν τ σκεφτεσαι δεν θα σ συμβει.. αν μπορεις ν εχεις παρεουλα μαζι σ καλα θα ειναι γα ν περασε πιο ευκολα η ωρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε; Έκανα σήμερα τη β΄ επιπέδου, όλα καλά φαίνονται! Ποιες άλλες περιμένουν να κάνουν β΄ επιπέδου αυτές τις μέρες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε; Έκανα σήμερα τη β΄ επιπέδου, όλα καλά φαίνονται! Ποιες άλλες περιμένουν να κάνουν β΄ επιπέδου αυτές τις μέρες;

Καλημέρα, εγώ την έχω κάνει ήδη αλλά έχω μια απορία. Όσες κάνατε β' επιπέδου, σας έκαναν εκτίμηση του βάρους γέννησης των μωρών; Εμένα ναι, και μου κάνει εντύπωση γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμα! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η AnaKok είπε:

Καλημέρα, εγώ την έχω κάνει ήδη αλλά έχω μια απορία. Όσες κάνατε β' επιπέδου, σας έκαναν εκτίμηση του βάρους γέννησης των μωρών; Εμένα ναι, και μου κάνει εντύπωση γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμα! ?

Καλημέρα! Ναι, βασικά μετράνε την περίμετρο της κοιλίτσας του μωρού και ο υπολογιστής βγάζει το εκτιμώμενο βάρος. Εμένα για παράδειγμα μου το έβγαλε 382 γρ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Καλημέρα! Ναι, βασικά μετράνε την περίμετρο της κοιλίτσας του μωρού και ο υπολογιστής βγάζει το εκτιμώμενο βάρος. Εμένα για παράδειγμα μου το έβγαλε 382 γρ.

Ναι το γνωρίζω αυτό. Εννοώ αν σου έδωσαν εκτίμηση για το τελικό βάρος γέννησης του μωρού. Εμένα στην 22η βδομάδα μου το βγαλε 530 γρ και τελικό βάρος 3,5 κιλά. Δεν ειναι πολύ νωρίς για τέτοια πρόβλεψη; Εσάς σας έκαναν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η AnaKok είπε:

Ναι το γνωρίζω αυτό. Εννοώ αν σου έδωσαν εκτίμηση για το τελικό βάρος γέννησης του μωρού. Εμένα στην 22η βδομάδα μου το βγαλε 530 γρ και τελικό βάρος 3,5 κιλά. Δεν ειναι πολύ νωρίς για τέτοια πρόβλεψη; Εσάς σας έκαναν;

Συγγνώμη, δεν το κατάλαβα! Όχι, εμένα δεν μου έβγαλε τελικό βάρος γέννησης, εξάλλου πως να το προβλέψει κανείς αυτό; Δεν ξέρουμε με τι ρυθμό θα βάζει βάρος το μωρό. Σε κάθε υπέρηχο υπολογίζει ο γιατρός τι βάρος έχει πάρει μέχρι στιγμής και προς το τέλος της κύησης κάνει έναν υπολογισμό του τελικού βάρους, που κι αυτός δεν είναι ακριβής. Εμένα ας πούμε μου είχε βγάλει προς το τέλος της πρώτης μου εγκυμοσύνης ότι θα γεννηθεί 3,500 κιλά και βγήκε 3,900. Αυτό ξέρω εγώ, από κει και πέρα ο κάθε γιατρός έχει δικό του σύστημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Συγγνώμη, δεν το κατάλαβα! Όχι, εμένα δεν μου έβγαλε τελικό βάρος γέννησης, εξάλλου πως να το προβλέψει κανείς αυτό; Δεν ξέρουμε με τι ρυθμό θα βάζει βάρος το μωρό. Σε κάθε υπέρηχο υπολογίζει ο γιατρός τι βάρος έχει πάρει μέχρι στιγμής και προς το τέλος της κύησης κάνει έναν υπολογισμό του τελικού βάρους, που κι αυτός δεν είναι ακριβής. Εμένα ας πούμε μου είχε βγάλει προς το τέλος της πρώτης μου εγκυμοσύνης ότι θα γεννηθεί 3,500 κιλά και βγήκε 3,900. Αυτό ξέρω εγώ, από κει και πέρα ο κάθε γιατρός έχει δικό του σύστημα.

Ίσως και εγώ να μην κατάλαβα καλά γιατί πράγματι είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια καλησπέρα! Αναρωτιόμουν αν όλες εσείς που γεννάτε κοντά με μένα έχετε ξεκινήσει προετοιμασίες πχ για το παιδικό δωμάτιο, ψώνια για εξοπλισμό και ρουχισμό κλπ ή θεωρείτε πως είναι νωρίς ακόμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η AnaKok είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Αναρωτιόμουν αν όλες εσείς που γεννάτε κοντά με μένα έχετε ξεκινήσει προετοιμασίες πχ για το παιδικό δωμάτιο, ψώνια για εξοπλισμό και ρουχισμό κλπ ή θεωρείτε πως είναι νωρίς ακόμα;

Καλή σου μέρα κορίτσι μου! Εγώ προσωπικά δεν έχω αγοράσει τίποτα ακόμη, βέβαια τον βασικό εξοπλισμό τον έχω από την κόρη μου, αλλά και στην πρώτη εγκυμοσύνη 8ο μήνα ξεκίνησα τα ψώνια.  Όσον αφορά το δωμάτιο, αρχικά θα τον έχω δίπλα μου και μετά θα τον πάω στο δωμάτιο της κόρης μου, γιατί δεν έχω άλλο δωμάτιο προς το παρόν, αλλά θα κάνουμε ανακαίνιση κάποια στιγμή και θα φτιάξουμε και δεύτερο δωμάτιο. 

Επειδή η κούνια ή το καρότσι μπορεί να κάνουν κι ένα μήνα να έρθουν, θα μπορούσες να τα παραγγείλεις και νωρίτερα. Ίσως όχι τώρα αλλά στον 7ο ας πούμε. Και δεν είναι κακό να πάρεις κανένα φορμάκι ή καλτσάκι έτσι για το καλό, να τα βλέπεις και να χαίρεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η AnaKok είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Αναρωτιόμουν αν όλες εσείς που γεννάτε κοντά με μένα έχετε ξεκινήσει προετοιμασίες πχ για το παιδικό δωμάτιο, ψώνια για εξοπλισμό και ρουχισμό κλπ ή θεωρείτε πως είναι νωρίς ακόμα;

Γεια σας κορίτσια! Και εγώ το ίδιο αναρωτιόμουν. Έχω πάρει μόνο ένα φορμάκι να το κάνω δωρο τα Χριστούγεννα στον άντρα μου να χαρεί ? αλλά τίποτα άλλο! Λέω να αρχίσω από Ιανουάριο τις αγορές που ξεκινάνε και οι εκπτώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Έχω και εγώ πολλά πράγματα από τον αδερφό μου και την κουνιάδα μου. Σε 2 βδομάδες μπαίνω στον 7ο έτσι και αλλιώς αλλά φοβάμαι οτι αργότερα θα βαρύνω πολύ και δεν θα είμαι για πολλά πολλά. Επίσης είναι αλήθεια ότι κάποια πράγματα όπως το καρότσι μπορεί να κάνουν και ένα μήνα να έρθουν οπότε καλό είναι να μην τα αφήνουμε και τελευταία στιγμή! Αφήστε που έχουν αρχίσει να μου φέρνουν δώρα από τώρα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Μια απορία (ξέρω έχω πολλές), εσείς που έχετε κοντινή ΠΗΤ με μένα (15/3)...Κάθε πότε σας βλέπει ο γιατρός σας; Γενικά τώρα πια θα αρχίσουν να μας βλέπουν πιο συχνά; Έχει αρχίσει να αγχώνομαι γιατί πλησιάζει ο καιρός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η AnaKok είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Μια απορία (ξέρω έχω πολλές), εσείς που έχετε κοντινή ΠΗΤ με μένα (15/3)...Κάθε πότε σας βλέπει ο γιατρός σας; Γενικά τώρα πια θα αρχίσουν να μας βλέπουν πιο συχνά; Έχει αρχίσει να αγχώνομαι γιατί πλησιάζει ο καιρός...

Καλημέρα...έχω ΠΗΤ 14/3 απότι ξέρω τον 8ο μήνα και μετά θα μας βλέπουν κάθε 2 εβδομάδες, έχουμε καιρό ακόμη μην αγχώνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η irinula91 είπε:

Καλημέρα...έχω ΠΗΤ 14/3 απότι ξέρω τον 8ο μήνα και μετά θα μας βλέπουν κάθε 2 εβδομάδες, έχουμε καιρό ακόμη μην αγχώνεσαι!

Εγώ 15/3 αλλά ήδη μου πε να πάω στις 2 βδομάδες, ίσως λόγω εορτών. Θα φανεί τώρα που θα πάω. Θεωρητικά 15/2 μπαίνω στον μήνα μου αρα είναι 10 βδομάδες μέχρι τότε...δεν είναι και τόσο πολύ...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η AnaKok είπε:

Εγώ 15/3 αλλά ήδη μου πε να πάω στις 2 βδομάδες, ίσως λόγω εορτών. Θα φανεί τώρα που θα πάω. Θεωρητικά 15/2 μπαίνω στον μήνα μου αρα είναι 10 βδομάδες μέχρι τότε...δεν είναι και τόσο πολύ...?

Νομίζω όταν φύγει ο Δεκέμβρης θα κυλήσει γρήγορα....θα μας πει σίγουρα ο ιατρός πότε θα μας βλέπει...πιστεύω απο τον Ιανουάριο και μετά θα γίνεται πιο εντατικός έλεγχος... 1 μέρα έχουμε διαφορά χεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η irinula91 είπε:

@AnaKok απο κινήσεις πως είσαι? Το νοιώθεις συνέχεια?

Τις τελευταίες μέρες το νιώθω περισσότερο κυρίως όταν δεν πάω στην δουλειά και χαλαρώνω. Όχι συνέχεια, συνέχεια αλλά καθόλη την διάρκεια της μέρας. Δεν ξέρω αν είναι πολύ ή λίγο αλλά ο γιατρός μου είπε να μην αγχώνομαι. Εσύ απο κινήσεις πως πάς; Η δικιά μου ειναι πιο κινητική το απόγευμα-βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η AnaKok είπε:

Τις τελευταίες μέρες το νιώθω περισσότερο κυρίως όταν δεν πάω στην δουλειά και χαλαρώνω. Όχι συνέχεια, συνέχεια αλλά καθόλη την διάρκεια της μέρας. Δεν ξέρω αν είναι πολύ ή λίγο αλλά ο γιατρός μου είπε να μην αγχώνομαι. Εσύ απο κινήσεις πως πάς; Η δικιά μου ειναι πιο κινητική το απόγευμα-βράδυ.

Εμένα πάλι εξαρτάται, όταν χαλαρώσω, βασικά ξαπλώσω ή καθήσω στον καναπέ το νοιώθω περισσότερο... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Εγώ σήμερα έκλεισα την 24η εβδομάδα και ανυπομονώ να περάσει ο καιρός να γεννήσω! Όχι γιατί δυσφορώ με την εγκυμοσύνη αλλά γιατί έχω άγχος για το αν είναι καλά το μωράκι μου. Κάθε μέρα που περνά και νιώθω τις κινήσεις του αισθάνομαι τόσο χαρούμενη! Εγώ έχω 3,5 μήνες ακόμη μέχρι τη γέννα (τέλη Μαρτίου)! Άντε να περάσουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια... εγω μπήκα σήμερα στην 26 εβδομάδα... οι κινήσεις καθε εβδομάδα γίνονται και περισσότερες... ειναι  και δυο... Χαμός... τσακώνονται απο τωρα... χαχα... Αλλά μεγάλη ανακούφιση γιατί ξέρεις οτι ειναι καλά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα! Έχω μια ερώτηση προς όλες: τελευταία πρόσεξα ότι κατά την διάρκεια της νύχτας (του ύπνου δηλαδή) πρήζονται τα δάχτυλα των χεριών μου. Ασχέτως με το αν τα πλακώνω στον υπνο ή όχι.  Έχει κάποια άλλη παρόμοια εμπειρία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Νάντια Ν. είπε:

Καλημέρα και από μένα! Έχω μια ερώτηση προς όλες: τελευταία πρόσεξα ότι κατά την διάρκεια της νύχτας (του ύπνου δηλαδή) πρήζονται τα δάχτυλα των χεριών μου. Ασχέτως με το αν τα πλακώνω στον υπνο ή όχι.  Έχει κάποια άλλη παρόμοια εμπειρία;

Καλημέρα, καμιά φορά έχω ελαφρύ πρήξιμο στα δάχτυλα μόλις σηκώνομαι αλλά νομίζω το είχα και πριν αυτό. Μόνο στα δάχτυλα του χεριού είναι; Φεύγει μετά; Παρατήρησε το και ενημέρωσε τον γιατρό σου γιατί εμένα με ρωτάει κάθε φορά αν έχω πρήξιμο και ελέγχει τους αστραγάλους μου γιατί μπορεί να είναι σημάδι προεκλαμψίας το πρήξιμο στα άκρα και στο πρόσωπο.

Κάτι άλλο, έχετε μέλαινα γραμμή; Εγώ ναι, όχι πολύ έντονη ακόμη αλλά ξεκάθαρη και φτάνει μέχρι τον αφαλό μου. Ελπίζω να μην μείνει μετά.

Επίσης, με το στομάχι πως τα πάτε; Εγώ είχα συνέλθει αλλά έχει μερικές μέρες που το νιώθω κάπως...Φοβάμαι μην επιστρέψουν οι ναυτίες και η παλινδρόμηση... :(

Τέλος, νιώθω σαν φούσκα και αισθάνομαι πολύ χοντρή....Εσείς πως τα πάτε με τα κιλά; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! @Νάντια Ν. εμένα τα δάχτυλά μου είναι οκ αλλά καμιά φορά μπορεί να πρηστούν λίγο αν είναι πολύ ζεστά ας πούμε και το καταλαβαίνω από τη βέρα που δυσκολεύομαι λίγο να βγάλω. Αλλά αυτό μου συμβαίνει και εκτός εγκυμοσύνης. Μπορεί να είναι κατακράτηση. Επίσης μπορεί να έχεις κοιμηθεί πολλές ώρες σε μια συγκεκριμένη στάση και να μην κυκλοφορεί καλά το αίμα (σαν αυτό που παθαίνουμε όταν ταξιδεύουμε καθιστοί πολλές ώρες στο αεροπλάνο). Προτίμησε να κοιμάσαι στο αριστερό πλάι και να αλλάζεις πλευρό συχνά. Ρώτα και το γιατρό σου.

@AnaKok είχα linea nigra στην πρώτη εγκυμοσύνη και μάλιστα προς το τέλος είχε ανέβει και πάνω από τον αφαλό! Μετά τη γέννα έφυγε μεν αλλά μετά από αρκετό καιρό και μάλιστα κάτω χαμηλά στην πύελο ακόμη αχνοφαινόταν μια πολύυυυ απαλή γραμμή. Και σε αυτή την εγκυμοσύνη έχει αρχίσει να φαίνεται η γραμμή ως τον αφαλό προς το παρόν αλλά μου φαίνεται πιο αχνή σε σχέση με την πρώτη εγκυμοσύνη. Ίσως σκουρύνει αργότερα.

Από στομάχι.... κάποιες μέρες είμαι καλύτερα και κάποιες ψιλοχάλια. Μάλιστα έκανα και εμετό προχθές γιατί έφαγα βλακείες.... Από κιλά επίσης χάλια, είμαι στα +10...αλλά δεν φαίνονται καθόλου επάνω μου, μόνο μια μικρή κοιλιά πετάγεται και το στήθος βέβαια τούμπανο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@LOULOUdaki! Εγώ δεν ζυγίστηκα τελευταία αλλά σίγουρα έχω ξεπεράσει τα +8 κιλά ίσως έχω πιάσει και εγώ το 10άρι! Δεν φαίνονται τόσο πολυ και μενα, κυρίως κοιλιά και μάγουλα αλλά μου κακοφαίνεται και αγχώνομαι μην πάρω άλλα τόσα μέχρι το τέλος. Είπα θα προσέχω αλλά έχω απίστευτη όρεξη....!!! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...