Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ελπίζουμε να γίνουμε μανούλες το 2020..!!


Guest

Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Πραγματικά!!!!Τετοια χαρά .ουτε την φανταζομουν.Θα σας ενημερωσω.Πολλα φιλιά κοριτσι μου!!!????

Ανταποδιδωωωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια μου θέλω τα φώτα σας....Η οιστραδιόλη  είναι 22 με κατώτατο όριο το 25.Ξερετε τι είναι αυτή η ορμόνη;Η AMH είναι 14.4.Ξερετε αν είναι καλή;

Τι ηλικία έχεις κορίτσι μου? Η οιστραδιόλη είναι η ορμόνη που ωριμαζει τα ωράρια μας και τα αφήνει να ελευθερωθούν επί της ουσίας!! Η αμη πάει σύμφωνα με την ηλικία μας αν και πότε δεν την κοιτάμε μόνη της την κοιτάμε με την fsh!!! Ο πιο αρμόδιος βέβαια είναι ο γιατρός σου που θα σου δώσει οοολες της απαντήσεις!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bebouli είπε:

Τι ηλικία έχεις κορίτσι μου? Η οιστραδιόλη είναι η ορμόνη που ωριμαζει τα ωράρια μας και τα αφήνει να ελευθερωθούν επί της ουσίας!! Η αμη πάει σύμφωνα με την ηλικία μας αν και πότε δεν την κοιτάμε μόνη της την κοιτάμε με την fsh!!! Ο πιο αρμόδιος βέβαια είναι ο γιατρός σου που θα σου δώσει οοολες της απαντήσεις!! 

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.Ειμαι 30+ και ανησυχησα με την ΑΜΗ.Εχω ραντεβούε τον γιατρό την άλλη εβδομάδα???.Δεν είναι χαμηλή για 30;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Xrita είσαι στην δεύτερη μέρα του κύκλου; Έπαιρνες αντισυλληπτικά; Εάν ναι τότε μπορεί να σου ρίξει πολύ χαμηλά την οιστραδιολη. Μην αγχώνεσαι προληπτικά...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

@Xrita είσαι στην δεύτερη μέρα του κύκλου; Έπαιρνες αντισυλληπτικά; Εάν ναι τότε μπορεί να σου ρίξει πολύ χαμηλά την οιστραδιολη. Μην αγχώνεσαι προληπτικά...!

Όχι δεν έπαιρνα κανένα φάρμακο.Ανησθχω πολύ για την ΑΜΗ.Ειναι 14.4 pmol και είμαι μόνο 30

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Όχι δεν έπαιρνα κανένα φάρμακο.Ανησθχω πολύ για την ΑΜΗ.Ειναι 14.4 pmol και είμαι μόνο 30

Νομίζω πως η αμη πάει περισσότερο σύμφωνα με τις υπόλοιπες ορμονολογικες εξετάσεις παρά με την ηλικία μας!! Σίγουρα παίζει ρόλο και η ηλικία βέβαια!! Δεν ξέρω να σου απαντήσω ο γιατρός που θα δει οοολες τις εξετάσεις σου θα σου πει!! Μέχρι να πας στον γιατρο μην αγχώνεσαι τζαπα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Bebouli είπε:

Νομίζω πως η αμη πάει περισσότερο σύμφωνα με τις υπόλοιπες ορμονολογικες εξετάσεις παρά με την ηλικία μας!! Σίγουρα παίζει ρόλο και η ηλικία βέβαια!! Δεν ξέρω να σου απαντήσω ο γιατρός που θα δει οοολες τις εξετάσεις σου θα σου πει!! Μέχρι να πας στον γιατρο μην αγχώνεσαι τζαπα!! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Εχω πεθάνει από την αγωνία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Όχι δεν έπαιρνα κανένα φάρμακο.Ανησθχω πολύ για την ΑΜΗ.Ειναι 14.4 pmol και είμαι μόνο 30

Ελπίζω να μην είναι ανησυχητικό. Πραγματικά δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Αλλά είσαι 30 χωρίς ορμονικά προβλήματα στο ιστορικό σου οπότε λογικά θα είναι όλα ΟΚ. Τι όρια δίνει το εργαστήριο για την ΑΜΗ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Όχι δεν έπαιρνα κανένα φάρμακο.Ανησθχω πολύ για την ΑΜΗ.Ειναι 14.4 pmol και είμαι μόνο 30

Γεια σου κορίτσι! καταρχήν η ΑΜΗ δείχνει απόθεμα ωαρίων κ όχι ποιότητα (τίποτα βασικά δε δείχνει ποιότητα :-( ) οπότε αυτό που δείχνει είναι ότι όντως σε σχέση με την ηλικία σου είναι λίγο χαμηλά. Όμως αυτός δεν είναι καθόλου λόγος για να μη μένεις έγκυος (δεν έχω παρακολουθήσει το φόρουμ τελευταία οπότε δεν ξέρω το ιστορικό σου). Δείχνει πχ ότι ενδεχομένως να έχεις θέμα στα 40 ενώ μια άλλη γυναίκα να έχει απόθεμα. Όμως επειδή είσαι μόνο 30 τα ωάρια είναι ακόμα καλής ποιότητας κ αυτό μετράει! Επίσης να σου πω ότι η ΑΜΗ όσο κ αν ακούγεται περίεργο δεν συσχετίζεται με την εμμηνόπαυση... όσες έρευνες έχουν γίνει σχετικά δεν έχουν βγάλει κάποιο αποτέλεσμα γιατί δείχνει ένα ποσοστό και όχι πλήθος. Επίσης δεν γνωρίζεις το ρυθμό μεταβολής! Μπορεί εσύ σε 5 χρόνια να είσαι από 14 σε 12 κ άλλη να είναι από 21 σε 10... Στο λέω γιατί το έχω συζητήσει εκτενώς με το γιατρό μου που είναι κ ειδικός στην υπογονιμότητα. Αν λοιπόν τα υπόλοιπα είναι οκ μην το σκέφτεσαι, απλά μην αναβάλλεις το θέμα παιδί χρονικά. Να ξέρεις κ η FSH ποσότητα δείχνει αλλά κάνει σκαμπανευάσματα από κύκλο σε κύκλο ενώ η ΑΜΗ είναι πιο σταθερή κ αξιόπιστη μέτρηση... τώρα δε θυμάμαι ακριβώς πως αλλά και η οιστραδιόλη κάπως συσχετίζεται με την ΑΜΗ / υψηλή FSH, την αποσυντονίζει δλδ η χαμηλή (για την ηλικία) ΑΜΗ. Μόνη της δλδ δε σημαίνει κάτι. Αυτό τώρα δεν θυμάμαι πως μου το είχε εξηγήσει...

Παρόλα αυτά κ ό,τι και αν λέμε εδώ για να βοηθάμε, είναι απολύτως απαραίτητο να τα δεις με το γιατρό σου και όχι να κάνουμε διαγνώσεις εδώ... Επίσης μια φιλική συμβουλή, αν ο γιατρός σου είναι απλός γυναικολόγος κ δεν έχει σχέση με υπογονιμότητα σκέψου να αναζητήσεις κάποιον που είναι του αντικειμένου. Έχουμε δει πολλές περιπτώσεις που ο γιατρός καθησύχαζε λανθασμένα κάποια κοπέλα γιατί δεν είναι τόσο γνώστης των ειδικότερων αυτών περιπτώσεων...

Ελπίζω να βοήθησα, καλά αποτελέσματα στην προσπάθεια σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα!

Τι παρατηρησα...Μετα την ωορρηξια συνεχιζουν καποια υγρα..διαφανα συνηθως..οχι πολλα κ οχι παντα..μπορει μια φορα τη μερα, μπορει κ ανα 2 μερες..Εχει τυχει ποτε σε καμια; Δεν νομιζω να ειναι κατι ανησυχητικο απλα με παρεξενεψε λιγο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Maroulita? είπε:

Κοριτσια καλησπερα!

Τι παρατηρησα...Μετα την ωορρηξια συνεχιζουν καποια υγρα..διαφανα συνηθως..οχι πολλα κ οχι παντα..μπορει μια φορα τη μερα, μπορει κ ανα 2 μερες..Εχει τυχει ποτε σε καμια; Δεν νομιζω να ειναι κατι ανησυχητικο απλα με παρεξενεψε λιγο..

Καλημέρα όχι δεν είναι ανησηχιτιο σε πόσες μέρες περιμένει δεν περιμένεις περίοδο!? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Καλή Κυριακή ❤️ θυμάστε που έπαιρνα κλομιφαίνη και εμφανιστηκε κυστη ωχρου σωματίου;; είμαι στην 4η μέρα καθυστέρησης και τα έχω παίξει. Η χοριακή προχθές είχε βγει αρνητική αλλά πολλά τρέχουν στο μυαλό μου? Ο γυναικόλογος είχε πει να παω την 3η μέρα του κυκλου μου, αλλά αυτος ο κύκλος μέχρι και με χάπια δεν ερχεται! Το έχει πάθει καμία;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Maroulita? είπε:

Κοριτσια καλησπερα!

Τι παρατηρησα...Μετα την ωορρηξια συνεχιζουν καποια υγρα..διαφανα συνηθως..οχι πολλα κ οχι παντα..μπορει μια φορα τη μερα, μπορει κ ανα 2 μερες..Εχει τυχει ποτε σε καμια; Δεν νομιζω να ειναι κατι ανησυχητικο απλα με παρεξενεψε λιγο..

Καλημερουδια και καλη κυριακη και μενα αυτη τη φορα ετσι ηταν και μενα με παραξενεψε να σου πω αρκετα αλλα δεν πιστευω οτι ειναι κατι. Εγω περιμενω περιοδο 14/10 εσυψποτε περιμενεις?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου 

Μιας και ειχα πολλα τεστακια ωορρηξιας εκανα ενα την 17η μερα  Το απογευμα  και βγηκε θετικο... εγω νομιζα πως ειχα πιο νωρις μιας και ειχα πονακια Και ζεσταινομουνα πολυ λεω εδω ειμαστε ..ημασταν και σε γαμο και ειχαμε μονο μια επαφη την 11η μερα του κυκλου  .. (Κυκλος28-30) 

σημερα 19η μερα ειχαμε επαφη .. 

αλλα δεν ελπιζω γιατι λογικα θα περασε η ωορρηξια... σημερα το πρωι τυχαια ηταν η επαφη ????  
στον προηγουμενο κυκλο βγηκε θετικο 14 κ 15 μερα !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamounitsa είπε:

Καλημέρα όχι δεν είναι ανησηχιτιο σε πόσες μέρες περιμένει δεν περιμένεις περίοδο!? 

 

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Καλημερουδια και καλη κυριακη και μενα αυτη τη φορα ετσι ηταν και μενα με παραξενεψε να σου πω αρκετα αλλα δεν πιστευω οτι ειναι κατι. Εγω περιμενω περιοδο 14/10 εσυψποτε περιμενεις?

 

13/10 περιμενω κοριτσια..σε μια βδομαδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να δούμε θετικά τεστακια

Wannabeamammy:  (θετικό)

Mamounitsa : (θετικό)

Mocca: (θετικό)

Mt3508 : 04/10

lactaki:  08/10

anna90: 12/10

Bebouli: 13/10

Princess28: 13/10

Maroulita: 13/10

PAPA EVA : 14/10

Σταυρι: 14 /10

Diana8: 16/10

ViKcy: 15/10

mummy5 : 20/10

Άντρεα: 23/10

Titika88: 0/11

liza_pan93 : 0/11

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Bebouli είπε:

Για να δούμε θετικά τεστακια

Wannabeamammy:  (θετικό)

Mamounitsa : (θετικό)

Mocca: (θετικό)

Marla8: 03/10

Mt3508 : 04/10

Μαρια89 :06/10

lactaki:  09/10

anna90: 12/10

Bebouli: 13/10

Princess28: 13/10

Maroulita: 13/10

PAPA EVA : 14/10

Σταυρι: 14 /10

Diana8: 16/10

ViKcy: 15/10

mummy5 : 20/10

Άντρεα: 23/10

Titika88: 0/11

liza_pan93 : 0/11

Εγώ 28αρη θα κάνω στις 8 Τρίτη ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να δούμε θετικά τεστακια

Wannabeamammy:  (θετικό)

Mamounitsa : (θετικό)

Mocca: (θετικό)

lactaki:  08/10

anna90: 12/10

Bebouli: 13/10

Princess28: 13/10

Maroulita: 13/10

PAPA EVA : 14/10

Σταυρι: 14 /10

Diana8: 16/10

ViKcy: 15/10

mummy5 : 20/10

Άντρεα: 23/10

Titika88: 0/11

liza_pan93 : 0/11

Μαρία 89 : /11

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Bebouli είπε:

Η μαρια89 και η marla8 έχουν διαγράψει το λογαριασμό? Δεν μπορώ να τις βρω σε ταγκ ούτε τον λογαριασμό τους!! Ξέρει καμία? 

Ούτε εγώ τις βρίσκω που προσπάθησα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Bebouli είπε:

Η μαρια89 και η marla8 έχουν διαγράψει το λογαριασμό? Δεν μπορώ να τις βρω σε ταγκ ούτε τον λογαριασμό τους!! Ξέρει καμία? 

Κορίτσια μου καλή Κυριακή να έχουμε!! Εδώ είμαι γιατί με χάσατε;; δυστηχως αδιαθέτισα σήμερα.. ? οπόταν πάμε δυναμικά για τον επόμενο μήνα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Μαρία 89 είπε:

Κορίτσια μου καλή Κυριακή να έχουμε!! Εδώ είμαι γιατί με χάσατε;; δυστηχως αδιαθέτισα σήμερα.. ? οπόταν πάμε δυναμικά για τον επόμενο μήνα!!! 

Χαχα ααα έχεις κενό στο 89 μάλλον εκεί το χάσαμε ??? εεε ρε γαμωτοοο στην ώρα της κι αυτή πφφφ....παμεεε παμεεε για καλοκαιρινα μωράκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Μαρία 89 είπε:

Κορίτσια μου καλή Κυριακή να έχουμε!! Εδώ είμαι γιατί με χάσατε;; δυστηχως αδιαθέτισα σήμερα.. ? οπόταν πάμε δυναμικά για τον επόμενο μήνα!!! 

Βάζαμε το μ με μικρό χαχα για αυτό δε σ έβγαζε. Ακριβώς στην ώρα της λοιπόν ε?σηκω κ ξανά ξεκινα!!!!εδώ είμαστε.. 

Κάτσε ακολουθώ κ εγώ σ λίγο γιατί χλωμό το κόβω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...