Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απροσμενο v bac


Recommended Posts

Καλησπέρα.. Πολύ όμορφα όλα αυτά που λέτε αλλά εγώ θελω να επισημάνω κάτι γιατί πολλές φορές παραλείπουμε να το τονίσουμε.

Αυτό που πρεπει όλες οι γυναίκες να θυμούνται και να έχουν στο μυαλό τους είναι ότι η αξία της μητρότητας δε καθορίζεται από το αν θήλασαν αποκλειστικά, αν έδωσαν ξενο για τους δικούς τους προσωπικούς λόγους, από το αν το πάλεψαν με νύχια και με δόντια για να γέννησουν φυσιολογικά ή αν εξ αρχής ήταν δική τους επιθυμία να γεννήσουν με Καισαρική. Όπως επίσης, η εμπειρια έχει δείξει ότι όσο και αν θέλει μια κοπέλα να θηλάσει πολλές φορές δεν έχει γάλα και δε μπορεί. Έχω προσωπική εμπειρία από κολλητή μου που το πάλευε όσο δε πάει, το παιδί να σπαραζει, να μη παίρνει βάρος μέχρι που γυναικολόγος και παιδίατρος της είπαν "ξεκόλλα και δώσε ξενο στο παιδί, πρέπει να πάρει βάρος". Τι σημαίνει δηλ, ότι δε το ήθελε όσο έπρεπε? Δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο που να έχει πεισμωσει τόσο πολύ. Επομένως δεν ισχύει πάντα το ότι... "το θέλεις τόσο πολύ άρα μπορεί να το πετύχεις".

Και κάτι τελευταίο....... Προσωπική μου άποψη...ας πουμε και ένα μεγάλο μπράβο και στις κοπέλες που φροντίζουν με αγάπη το μωράκι τους και πραττουν με γνώμονα το καλύτερο για τον εαυτό τους και, επομένως, και το παιδάκι τους, ακόμα κ αν αυτό σημαίνει ότι επιλέγουν να δώσουν ξενο γάλα... Σημασία έχει ο, τι και να επιλέξουν, ο, τι και αν καταφέρουν να κάνουν τελικά στη πράξη , να το κάνουμε με πολύ αγάπη, χάδια και τρυφερότητα.   Παράδειγμα από μένα. Γέννησα, πάλεψα με θηλασμό αλλά εν τέλει κατέληξα στη μεικτή διατροφή γιατί εμένα αυτό μου ταίριαξε, αυτό με έκανε να νιωθω ήρεμη (σε μια περίοδο που ορμονες μου ήταν χαλί μαύρο), αυτό με έκανε να αισθάνομαι ότι τι μωράκι μου είναι καλά αφού κ η μαμά του είναι καλά. Κ πλέον έχω ένα χαρούμενο ταλιμπανακι μέσα στο σπίτι μου να τριγυρνάει από εδώ κ από εκει. 

Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας! 

Υσ: όταν ανέβασε ίκτερο η μικρη μοθ, μου κάνανε κ μένα νύξη για ξενο! Δε το σκέφτηκα καν. Είπα ναι! Έτσι ένιωσα καλύτερα, έτσι ένιωσα μεγαλύτερη ασφάλεια, ήθελα να γίνει καλά. Κ δε το μετανιώνω. γιατί εκείνη τη στιγμή, σαν νέα μανούλα  "δεν ήθελα να ρισκάρω τίποτα" όσο κ αν είχα ενημερωθεί κ εγώ ότι μια χαρά με το θηλασμό μπορεί να πέσει ο ικετρος. Αυτό, όμως, με ήρεμουσε, αυτό έκανα. Κ το ίδιο θα ξανά έκανα αρκεί να ήμουν ήρεμη, να μη αγχωνομουν με το αν θα φάει καλά η δε θα φαιε από το στήθος, κ να μη μετέδιδα στο μωρό μου τα άγχη μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@GelieΤο οτι εχεις μαια διπλα σου οποτε χρειαστεις ειναι δεδομένο..Γιαυτο δινουμε και μια περιουσία εξάλλου και κανενα παράπονο δεν ειχα απ'τις κοπελες.Ολες ευγενέστατες ηταν..Εγω δεν ξερω για τα αλλα μαιευτήρια οπότε δεν εχω αποψη καθολου για τις πρακτικες τους. Γεννησα στο Γαία και δευτερο αν κανω παλι εκει θα γεννήσω γιατι μονο εκει ειναι ο γιατρος μου..

@AngelmammyΗμουν πολυ αποφασισμένη..Εχω και την μαμα που ειναι υπέρμαχος(τα εχουμε πει) και μας το εχει περασει σαν κατι πολυ ομορφο..

@Petalouditsa28 Συμφωνω με οσα λες..Μαμα ειναι αυτη που κανει το καλύτερο για το παιδάκι της και του προσφερει αγαπη ασχετα αν θηλασε η οχι..Λεμε για την "εκμετάλλευση" που υπάρχει και με το αγχος του νέου αυτού  ρολου της μητρότητας οδηγουν τις μανουλες στην παραπληροφόρηση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Petalouditsa28 πόσο δίκιο έχεις! Θηλάσα τη μεγάλη μ αποκλειστικά 8 μήνες από επιλογή κ αποθηλασα πάλι από επιλογή. Δε θεωρώ ότι έκανα κανένα κατόρθωμα Η ότι μ αξίζουν συγχαρητήρια. Ήταν μια δική μ αποκλειστικά επιλογή. Όταν αποθηλασα βρέθηκε κοπέλα που μ είπε ααα 8 μήνες μονο; γτ τ έκοψες; κ κοπέλα που μ είπε πω πω 8 μήνες μπράβο κ πολύ τ κράτησες. Λες κ έχει σημασία τι κ πως θα θρεψω τ παιδί μου. 

Όσο για τους τοκςτους την πρώτη κ τη γέννησα με καισαρική μετά από 22 ώρες ταλαιπωρίας κ πόνων. Στη 2η άλλαξα γιατρό γτ ήθελα να προσπαθήσω να γεννήσω φυσιολογικά μόνο κ μόνο για να αποφύγω τα με τα της καισαρικης έχοντας στο σπίτι 2 μωρά να φροντισω.  Όλα ξεκίνησαν καλά Αλλά σύντομα είχα αιμορραγία λογο αποκόλλησης πλακούντα οπότε μπήκα άρον άρον κ πάλι χειρουργείο. Δηλαδή άμα γεννήσεις φυσιολογικά σ αξίζουν συγχαρητήρια;

Στην τελική ποσώς με ενδιαφέρει πως θα φέρει στον κόσμο γ κάθε μία ρ παιδί της, αν θα θηλάσει η Όχι. Σημασία έχει να τα κάνουμε σωστούς ανθρώπους,  ευγενικούς κ συναίσθηση κ κριτική ικανότητα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Petalouditsa28 καλά ότι συμφωνώ 100% είναι δεδομένο...!!!!! Εξάλλου τις απόψεις μου τις ξέρεις.... Καμία καταπίεση στον τοκετό, καμία καταπίεση στη λοχεία.... Χαρούμενες μητέρες=ευτυχισμένα μωρά!!  Απλα αναλύσαμε λιγο παραπάνω το θεμα του θηλασμου για να ανταλλάξουμε εμπειρίες...  Τείνει εξάλλου να ξεπεραστεί το φαινόμενο του να δίνουν ξένο γάλα στο παιδί παρά τη θέλησή των γονιών ή  να ξεγεννουν τη γυναίκα με καισαρική ενώ εκείνη επιθυμεί να γεννήσει φυσιολογικά κσι δεν υπάρχει αντικειμενικό πρόβλημα..... Ολα αυτα συνέβαιναν στο παρελθόν ισως που ο κόσμος ηταν πολύ λιγότερο ενημερωμένους... Καθε μανούλα πρέπει να κάνει αυτό που την κάνει να αισθάνεται καλά και να την ενδιαφέρει πολύ λίγο το τι θα πουν οι άλλοι..... Λέω "πολύ λίγο" γιατί είναι ανθρώπινο να επηρεαστεις σε κάποιο βαθμό απο κάτι που θα ακούσεις ή θα σου πουν...Ομως αυτο δεν πρέπει να καθορίζει εν τέλει τις επιλογές μας.. Γέννησα με καισαρική από προσωπική επιλογή όπως έχω ξαναπεί γιατί έμεινα έγκυος μετά από κόπους και βάσανα και ενημερώθηκα πως η καισαρική έχει το ελάχιστο πιθανό ρισκο για τη ζωή του νεογνού... Θηλασα αποκλειστικα γιατί κατέβηκε με ευκολία το γαλα, το παιδί έτρωγε εύκολα και γενικά το δίδυμο μητέρας-παιδιού εμού κ της κόρης μου λειτούργησε... Κάποια στιγμή απογοητεύτηκα γιατί δεν κοιμόταν το βράδυ κ έδωσα για 10 μέρες συμπλήρωμα για να κοιμηθεί... Μόλις είδα ότι αυτό δε δούλεψε εκοψα το συμπλήρωμα και συνέχισα με το δικό μου μέχρι το χρόνο.. Δε θα ήμουν χειροτερη μάνα αν συνέχιζα τι συμπλήρωμα... Απλά είδα πως το δικό μου παιδί μπορούσε να βοηθηθεί έτσι κ έπραξα ανάλογα..Και το κυριότερο ένιωθα εγώ καλά με αυτό... Επίσης δε θα ήμουν  καλυτερη μάνα αν ειχα γεννήσει φυσιολογικά ή ακομη φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο.. Ολα αυτά είναι ταμπου που πρεπει πια να ξεπεράσουμε.. Όλες είμαστε αξίες μανούλες και όλες αξίζουμε συγχαρητήρια όταν είμαστε δίπλα στα παιδιά μας κ τα μεγαλώνουμε με αγάπη 

  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...