Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. 

Εγώ έκανα nipt με αυχενική 1/1899 και μέτρηση αυχενικής 1,4. Την έκανα γιατί στην αρχή της εγκυμοσύνης ήμουν 39 τώρα στα 40. 

Εμένα η γενετιστρια που μου έκανε την αυχενική με συμβουλευσε να κάνω τις βασικές τρισωμιες που το ποσοστό ανίχνευσης είναι 99% και τα φυλετικά χρωμοσώματα, καθώς αυτά δίνουν ποσοστό άνω του 95/100. 

Για τα υπόλοιπα σύνδρομα δεν έχει εξακριβωθεί το ποσοστό ανίχνευσης τους και θεωρεί ότι ίσως δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα λύνει και έτσι μου πρότεινε να κάνω το απλό τεστ. Συγκεκριμένα εγώ το έκανα Αθήνα βέβαια και στοίχισε 420 ευρώ. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. 

Εγώ έκανα nipt με αυχενική 1/1899 και μέτρηση αυχενικής 1,4. Την έκανα γιατί στην αρχή της εγκυμοσύνης ήμουν 39 τώρα στα 40. 

Εμένα η γενετιστρια που μου έκανε την αυχενική με συμβουλευσε να κάνω τις βασικές τρισωμιες που το ποσοστό ανίχνευσης είναι 99% και τα φυλετικά χρωμοσώματα, καθώς αυτά δίνουν ποσοστό άνω του 95/100. 

Για τα υπόλοιπα σύνδρομα δεν έχει εξακριβωθεί το ποσοστό ανίχνευσης τους και θεωρεί ότι ίσως δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα λύνει και έτσι μου πρότεινε να κάνω το απλό τεστ. Συγκεκριμένα εγώ το έκανα Αθήνα βέβαια και στοίχισε 420 ευρώ. 

 

καλησπέρα,εννοείς τα 3 βασικά χρωμοσώματα?Γιατί κι εγώ αυτά θα κάνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

καλησπέρα,εννοείς τα 3 βασικά χρωμοσώματα?Γιατί κι εγώ αυτά θα κάνω

Ναι σύνδρομο Down Edwards και Plateau και κάποιες φυλετικές τρισωμιες, νομίζω 3 ή 4 είναι. Είναι πακέτο αυτά. Τουλάχιστον όπως το δίνουν εδώ Αθήνα που έχω ρωτήσει. 

Εγώ έκανα το τεστ panorama. Γιατί υπάρχουν αντίστοιχα τεστ με άλλα ονόματα ανάλογα την εταιρεία (όχι το εργαστήριο ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Ναι σύνδρομο Down Edwards και Plateau και κάποιες φυλετικές τρισωμιες, νομίζω 3 ή 4 είναι. Είναι πακέτο αυτά. Τουλάχιστον όπως το δίνουν εδώ Αθήνα που έχω ρωτήσει. 

Εγώ έκανα το τεστ panorama. Γιατί υπάρχουν αντίστοιχα τεστ με άλλα ονόματα ανάλογα την εταιρεία (όχι το εργαστήριο ).

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Έκλεισα ραντεβού ν το κάνω Παρασκευή!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Έκλεισα ραντεβού ν το κάνω Παρασκευή!! 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε πολύ καλά.

Καλά αποτελέσματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Πιου-πιου είπε:

Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε πολύ καλά.

Καλά αποτελέσματα. 

?[smilie=love4.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου σόρρυ για τη καθυστέρηση.... Αν θέλεις κάτι να σου πω, αν δεν σε κάλυψαν οι υπόλοιπες.πες.μου... εγώ πάντως έχω μια γλυκιά μπουμπού πλέον δίπλα μου(για αυτό και δεν μπαίνω πολύ...)... Όλα καλά θα πάνε... Μην έχεις άγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Κοπέλα μου σόρρυ για τη καθυστέρηση.... Αν θέλεις κάτι να σου πω, αν δεν σε κάλυψαν οι υπόλοιπες.πες.μου... εγώ πάντως έχω μια γλυκιά μπουμπού πλέον δίπλα μου(για αυτό και δεν μπαίνω πολύ...)... Όλα καλά θα πάνε... Μην έχεις άγχος...

Kαλημέρα,να τη χαίρεσαι τη μπουμπού σου?Είχες κάνει κι εσύ αυτή την εξέταση?Είχες χαμηλό ποσοστό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έμενε μου έβγαλε αυξημένη πιθανότητα από την αιματολογική που γίνεται στην αυχενική, όχι από τις μετρήσεις στον υπέρηχο. Δεν είχα ούτε κληρονομικότητα ούτε και θέμα ηλικίας ... Ένας γιατρός μου έλεγε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα και άλλος αμνιοπαρακέντηση... Η αμνιοπαρακέντηση όμως ενέχει και κίνδυνο αποβολής. Μικρό μεν αλλά υπαρκτό. Μέχρι που ένας τρίτος γυναικολόγος που πήγα μου είπε για το nipt και το έκανα και όλα καλά... Δεν κινδύνεψε το έμβρυο... αφού δεν έχεις κάποια αυξημένη πιθανότητα νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις... Αλλά αν είσαι αγχωδης χαρακτήρας και αυτό θα σε βοηθήσει κάνε το... Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι και Όλα καλά θα πάνε!!! Εύχομαι με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η AlKate είπε:

Έμενε μου έβγαλε αυξημένη πιθανότητα από την αιματολογική που γίνεται στην αυχενική, όχι από τις μετρήσεις στον υπέρηχο. Δεν είχα ούτε κληρονομικότητα ούτε και θέμα ηλικίας ... Ένας γιατρός μου έλεγε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα και άλλος αμνιοπαρακέντηση... Η αμνιοπαρακέντηση όμως ενέχει και κίνδυνο αποβολής. Μικρό μεν αλλά υπαρκτό. Μέχρι που ένας τρίτος γυναικολόγος που πήγα μου είπε για το nipt και το έκανα και όλα καλά... Δεν κινδύνεψε το έμβρυο... αφού δεν έχεις κάποια αυξημένη πιθανότητα νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις... Αλλά αν είσαι αγχωδης χαρακτήρας και αυτό θα σε βοηθήσει κάνε το... Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι και Όλα καλά θα πάνε!!! Εύχομαι με το καλό!!!

Εγώ την έκανα τη nipt στη Θεσσαλονίκη στο καρυο λόγο ηλικίας 41. Έκανα το μεσαίο πακέτο που κοστίζει 580.ολα πήγαν ..και τώρα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.καντο όλα καλά θα πανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνηθως στις περισσοτερες κοπελες ολα καλα πανε!λιγες ειναι αυτες που αντιμμετωπιζουν προβλημα και καποια στιγμη ευχομαι να μην αντιμετωπιζει καμια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Έμενε μου έβγαλε αυξημένη πιθανότητα από την αιματολογική που γίνεται στην αυχενική, όχι από τις μετρήσεις στον υπέρηχο. Δεν είχα ούτε κληρονομικότητα ούτε και θέμα ηλικίας ... Ένας γιατρός μου έλεγε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα και άλλος αμνιοπαρακέντηση... Η αμνιοπαρακέντηση όμως ενέχει και κίνδυνο αποβολής. Μικρό μεν αλλά υπαρκτό. Μέχρι που ένας τρίτος γυναικολόγος που πήγα μου είπε για το nipt και το έκανα και όλα καλά... Δεν κινδύνεψε το έμβρυο... αφού δεν έχεις κάποια αυξημένη πιθανότητα νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις... Αλλά αν είσαι αγχωδης χαρακτήρας και αυτό θα σε βοηθήσει κάνε το... Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι και Όλα καλά θα πάνε!!! Εύχομαι με το καλό!!!

Την έκανα χθες,τώρα περιμένω κ εύχομαι κι εγώ σε καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Συνηθως στις περισσοτερες κοπελες ολα καλα πανε!λιγες ειναι αυτες που αντιμμετωπιζουν προβλημα και καποια στιγμη ευχομαι να μην αντιμετωπιζει καμια

Μακάρι γιατί είναι πολύ στενάχωρο να μπαίνεις σε τέτοιες διαδικασίες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Trul είπε:

Εγώ την έκανα τη nipt στη Θεσσαλονίκη στο καρυο λόγο ηλικίας 41. Έκανα το μεσαίο πακέτο που κοστίζει 580.ολα πήγαν ..και τώρα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.καντο όλα καλά θα πανε

κι εγώ εκεί την έκανα χθες,το ίδιο πακέτο κι εγώ.Μακάρι να πανε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

κι εγώ εκεί την έκανα χθες,το ίδιο πακέτο κι εγώ.Μακάρι να πανε όλα καλά!

Όλα καλά θα πάνε! Θα σου πουν και το φύλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι πιθανοτητες σου ειναι πολυ καλες και να εισαι σιγουρη οτι αν ειχες μεγαλες πιθανοτητες για εμφανιση συνδρομων στο παθδι θα σε εστελναν σε  αμνιοπαρακεντηση.ολα θα πανε καλα!θετικη σκεψη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Οι πιθανοτητες σου ειναι πολυ καλες και να εισαι σιγουρη οτι αν ειχες μεγαλες πιθανοτητες για εμφανιση συνδρομων στο παθδι θα σε εστελναν σε  αμνιοπαρακεντηση.ολα θα πανε καλα!θετικη σκεψη!

Σ ευχαριστώ για τα θετικά σου σχόλια. Έτσι πιστεύω κ γω, πως το μωράκι θα είναι μια χαρά ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια, καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι; Έχουμε μόνοι δυο στίγμα μεσογειακής αναιμίας και κάνουμε εξωσωματική με προεμφυτευτικη διαγνωση. Αν και θα αποκλείσουμε αυτο το νοσημα, σκέφτομαι σοβαρά όταν με το καλό μείνω έγκυος, να κάνω και κάποια εξέταση για σύνδρομα. Το θέμα είναι ότι διχαζομαι να κάνω nipt για να γλυτώσω την επεμβατική μέθοδο ή να κάνω απευθείας λήψη τροφοβλάστης να είμαι σίγουρη και ναμμην πληρώνω δίπλα στην ακραία περίπτωση που βρεθεί κάτι στο nipt;;;

Ξέρω είναι νωρίς, αλλά τα σκέφτομαι όλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Κορίτσια, καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι; Έχουμε μόνοι δυο στίγμα μεσογειακής αναιμίας και κάνουμε εξωσωματική με προεμφυτευτικη διαγνωση. Αν και θα αποκλείσουμε αυτο το νοσημα, σκέφτομαι σοβαρά όταν με το καλό μείνω έγκυος, να κάνω και κάποια εξέταση για σύνδρομα. Το θέμα είναι ότι διχαζομαι να κάνω nipt για να γλυτώσω την επεμβατική μέθοδο ή να κάνω απευθείας λήψη τροφοβλάστης να είμαι σίγουρη και ναμμην πληρώνω δίπλα στην ακραία περίπτωση που βρεθεί κάτι στο nipt;;;

Ξέρω είναι νωρίς, αλλά τα σκέφτομαι όλα.

Καλημέρα!!Η περίπτωση σας είναι πιο ιδιαίτερη εφόσον και οι 2 έχετε στίγμα,άρα λογικά θα πρέπει να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο κέντρο για μεσογειακή αναιμία.Φυσικά να ρωτήσετε το γιατρό σας να σας κατευθύνει.Εγώ έκανα nipt για να ηρεμήσω αλλά ακόμη περιμένω τα αποτελέσματα και έχω τρομερό άγχος.Αυτή η εξέταση σε βγάζει από ένα μεγάλο άγχος για το αν πάσχει το μωρό από κάποιο σύνδρομο ή όχι αλλά για τη μεσογειακή αναιμία δεν ξέρω αν μπορεί να δείξει κάτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη μεσογειακή θα την έχουμε αποκλείσει με την προεμφυτευτικη που κάνουμε τώρα μέσω εξωσωματικής. Απλώς επειδή με τρώει "μην αποκλείσω την αναιμία, και βρεθεί με κανένα σύνδρομο" σκεφτόμουν να κάνω είτε CVS είτε nipt.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Τη μεσογειακή θα την έχουμε αποκλείσει με την προεμφυτευτικη που κάνουμε τώρα μέσω εξωσωματικής. Απλώς επειδή με τρώει "μην αποκλείσω την αναιμία, και βρεθεί με κανένα σύνδρομο" σκεφτόμουν να κάνω είτε CVS είτε nipt.

Aν εισαι σε μικρη εβδομαδα μπορεις να κανεις τροφοβλαστη,εγω αργησα να παρω αποφαση για τη nipt οποτε ο καιρος περασε κ ουτως η αλλως δεν μπορουσα να κανω τιποτα αλλο περα απο αυτο.Εγω το κανα για να μαι πιο σιγουρη.Απλα αν κανεις αυχενικη και σου βγει πολυ καλη ισως να μην χρειαζεται να μπεις σε τετοια διαδικασια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εννοείται ακολουθούμε το ένστικτο μας! Εγώ κ την πρώτη φορά είχαμε 2 επαφές ολες κ όλες μια βράδυ κ μια το πρωί κ είχαμε πει να έχουμε κ μια το βράδυ ξανά, Ε μας ενημερώνουν αργά το απόγευμα  ότι  πέθανε ο παππούς του άντρα μου Ε εγώ κατάλαβα χαμένος μηνας ούτε καν μετρούσα τις ημερες για να δω αν έχω καθυστέρηση ήτανε η πρώτη φορά π πέρασαν οι 15 μερες έτσι γρήγορα… πάμε στην δεύτερη εγκυμοσύνη, είπαμε να αρχίσουμε ελεύθερες επαφές κ πιο στοχευμένα τώρα μετά το Πάσχα! Είχα πάρει τεστ ωορρηξιας απλά για να δω λίγο τον κύκλο μου τώρα μετά την εγκυμοσύνη πως είναι! Ξεκιναω τα τεστ θετικό δεν βρήκα ποτέ, είχα ένα έντονο μεν αλλά όχι θετικό είχαμε 2-3 επαφές κοντά σε αυτό το τεστ, μη στα πολυλογώ περνούν οι μερες εγώ δεν περίμενα καν ότι έμεινα εγκυος βλέπω το ημερολόγιο μου 2 μερες καθυστέρηση κάνω τεστ θετικο κάνω χοριακη την επόμενη 495 ποσό ήταν… είναι να βρεις κ το τάιμινγκ κ να εχεις πίστη κ όλα θα έρθουν!!! 
    • Έχω 26αρι κύκλο κ επειδή έπεφτε του Αγίου Βαλεντίνου λέω αν ξυπνήσω κ  δεν έχει  έρθει θα πάω για χοριακή.  Εν τω μεταξύ εκανα κ ένα τεστ που τ είχα δύο χρόνια στο ντουλάπι βγήκε θετικο,  λέω ληγμένο είναι... που να το πιστέψω μετά από 2,5 χρόνια ελεύθερο κ καμια σύλληψη... αλλά είχαμε πολλές επαφές.  Ήταν αυτό που λέμε προσπάθεια.
    • Θετής μου σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!! Εύχομαι κ εγώ σύντομα να εχεις ένα μωράκι στην κοιλια!!! ❤️❤️ που είμαι σίγουρη ότι θα έρθει εχεις μια πολύ καλή ομάδα γιατρών!!!    Κορίτσι μου εγώ θα σου ελεγα να παρεις κ μια δεύτερη γνώμη…έχετε κάνει ολες τις εξετάσεις κ εσυ κ ο άντρας σου; Συγγωμη αν το είπες αλλ ισως δε το διάβασα  κειτ μου σε ευχαριστώ παρά πολύ!!! Εύχομαι από την καρδιά μου σύντομα να γίνεις μανούλα που τόσο πολύ το θες ❤️❤️❤️  Άννα  μου σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις ευχές! μακάρι να έρθει αυτό που θες που είμαι σίγουρη ότι θα έρθει σύντομα 💕💕 Πηγές σήμερα για β επιπέδου;; Πως πέρασε ο καιρός…. Άντε με το καλό!!!! ❤️❤️❤️ τώρα σε μέτρησε κολπικά ή πάλι κοιλιακά;    εχεις πάντα σταθερό κύκλο;; Γιατί μπορεί να κανεις κ αργότερα… εγώ θα σου ελεγα να εχεις επαφές γιατί ποτέ δε ξερεις ❤️   
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου με το καλό το μωράκι σου 💕💕 Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Εύχομαι σύντομα με ένα σποράκι στην κοιλια ❤️ Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️❤️  Σε ευχαριστω πολύ ελκ μου!!! Με το καλό το μωράκι σου!!! Να χαίρεσαι την οικογένεια σου ❤️❤️❤️  σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου κορίτσι μου!!! Εύχομαι κ εσυ σύντομα να εχεις ένα μωράκι στην κοιλια σου!! 💕
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...