Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκαρσια προβολη εμβρυου. Φόβος


Recommended Posts

Γεια σας ειμαι στην 30εβδομαδα.εδω κ λιγες βδομάδες μου πε ο γιατρός μου και ο εμβρυολογος στο ντοπλερ ότι το μωρο ειναι σεγκαρσια προβολη δηλ ορίζοντα κ υπάρχει πιθανότητα να μην γυρισει καν. Εγω ουτως η αλλως καισαρική τομή θα εκανα αλλα γενικά μεχει πιασει τρελλος φοβος μηπως κ το μωρο σκαλωσει η παθει κατι κ δε ανσπνεει. Γενικά οσο πλησιάζει ο καιρος φοβάμαι το χειρουργείο τα αντιπηκτικα που πρέπει να κοψω την ραχιαια τη γεννα ολα. Δε ξέρω αλκα τρεις την ωρα σκέφτομαι την ωρα που θα μπαίνω στο χειρουργείο τον αντρα μου το μικρό μου τη μανα μου κ κλαιω. Κ τώρα που γραφω δλδ ποταμι το κλάμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Termi είπε:

Γεια σας ειμαι στην 30εβδομαδα.εδω κ λιγες βδομάδες μου πε ο γιατρός μου και ο εμβρυολογος στο ντοπλερ ότι το μωρο ειναι σεγκαρσια προβολη δηλ ορίζοντα κ υπάρχει πιθανότητα να μην γυρισει καν. Εγω ουτως η αλλως καισαρική τομή θα εκανα αλλα γενικά μεχει πιασει τρελλος φοβος μηπως κ το μωρο σκαλωσει η παθει κατι κ δε ανσπνεει. Γενικά οσο πλησιάζει ο καιρος φοβάμαι το χειρουργείο τα αντιπηκτικα που πρέπει να κοψω την ραχιαια τη γεννα ολα. Δε ξέρω αλκα τρεις την ωρα σκέφτομαι την ωρα που θα μπαίνω στο χειρουργείο τον αντρα μου το μικρό μου τη μανα μου κ κλαιω. Κ τώρα που γραφω δλδ ποταμι το κλάμα 

Μην σκέφτεσαι τόσο αρνητικά βρε κορίτσι μου γιατί να πάθει κάτι το μωρο που είναι εγκάρσια Ούτε το πρώτο είναι ούτε το τελευταίο άσε που μπορεί κ να γυρίσει.η καισαρική δεν είναι κάτι κ με την επισκληριδιο θα είσαι ξυπνητη για ποιο λόγο να φοβηθείς.τα αντιπηκτικα αν κάνεις ένεση μια μέρα πριν λογικά θα την σταματήσεις,εμένα έτσι μου είχε πει η αιματολογος απλά εγώ μπήκα έκτακτα καισαρική και έκανα ολική Γιατί δεν είχε περάσει εικοσιτετράωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι φιλικά στο λέω, και χωρίς να θέλω να σε πληγωσω, από όλες τις δημοσιεύσεις σου όλο πανικοβλητη είσαι και για πράγματα που δεν θα έπρεπε... Θυμάμαι πχ για το τοξοπλασμα... Εγώ έχω δύο μωρά, το ένα έχει πάρει θέση με το κεφάλι κάτω, το άλλο έχει το κεφάλι στον αφαλό μου σε εγκάρσια προβολή σχεδόν... Δηλαδή να αρχίσω να κλαίω και να οδυρομαι ενώ οι ιατροί δεν δείχνουν ανήσυχοι?? Επίσης τι εννοείς ακριβώς δεν αναπνεει? Μέσα στη μήτρα το οξυγόνο μεταφέρεται μέσω του πλακουντα, δεν υπάρχει αέρας να ανασάνει ξέρεις... Για συνέλθε λίγο και άσε τις χαζομάρες όταν οι ιατροί σου δεν ανήσυχουν, ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία... Φιλικά πάντα κ καλοπροαιρετα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι φοβερά φοβιτσιαρα. Κ γιαυτο τα γραφω ανετα εδω γιατι η οικογένεια με μαλωνει. Βασικά εχω αρκετα θεματακια πχ θρομβοφιλια διαβητη κυησης κ προηγούμενη καισαρική πριν δεκα χρόνια βεβαια οποτε καισαρικη θα κανα ουτως η αλλως. Η εγκαρσια προβολη είναι επικίνδυνη κ για το μωρο κ για τη μαμα οταν μέχρι την τελευταία στιγμή ειναι ετσι το μωρό κ θελει η μαμα να το ρισκάρει για φυσιολογικό. Φυσικά κ φοβάμαι κ το τοξοπλασμα κ δεν ειμαι κ η μονη απο οτι ειδα. Αν ειδες κ πιο κατω η κοπέλα που χασε το μωρό της στις 30βδομαδες απο τοξοπλασμα που μου γραψε. Κ φυσικά και περνω φιλικα τις συμβουλές γιαυτο κ γραφω ανετα τους φόβους μου. Λογικα εσένα θα βγει το ενα κ θα ρθει το αλλο απο πισω. Ηρωιδες οι δίδυμομαμαδες γενικα!!!!! Σε ολααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Termi είπε:

Είμαι φοβερά φοβιτσιαρα. Κ γιαυτο τα γραφω ανετα εδω γιατι η οικογένεια με μαλωνει. Βασικά εχω αρκετα θεματακια πχ θρομβοφιλια διαβητη κυησης κ προηγούμενη καισαρική πριν δεκα χρόνια βεβαια οποτε καισαρικη θα κανα ουτως η αλλως. Η εγκαρσια προβολη είναι επικίνδυνη κ για το μωρο κ για τη μαμα οταν μέχρι την τελευταία στιγμή ειναι ετσι το μωρό κ θελει η μαμα να το ρισκάρει για φυσιολογικό. Φυσικά κ φοβάμαι κ το τοξοπλασμα κ δεν ειμαι κ η μονη απο οτι ειδα. Αν ειδες κ πιο κατω η κοπέλα που χασε το μωρό της στις 30βδομαδες απο τοξοπλασμα που μου γραψε. Κ φυσικά και περνω φιλικα τις συμβουλές γιαυτο κ γραφω ανετα τους φόβους μου. Λογικα εσένα θα βγει το ενα κ θα ρθει το αλλο απο πισω. Ηρωιδες οι δίδυμομαμαδες γενικα!!!!! Σε ολααααα

Φαντάσου εγώ έχω δίδυμα ομοζυγα, κύηση δηλαδή υψηλού κινδύνου, έχω διαβήτη κύησης και εγώ και κανω ηπαρινες και παίρνω σαλοσπιρ και υπάρχει πάντα κίνδυνος προωροτητας!! Και εγώ φοβόμουν το χειρουργείο που το ξέρω από την αρχή ότι θα το κάνω, ενώ εσύ δεν το ξέρεις σίγουρα! Μπορεί το μωρό να γυρίσει και να γεννήσεις φυσιολογικά! Και να μη γυρίσει και πας με καισαρική, πάλι για το καλό σας θα ειναι οπότε ευτυχώς που μπορείς να γεννήσεις έστω έτσι!! Εγώ ξέρω ότι αν δεν έρθουν προωρα τα μωρά γιατί ήδη έχω κλείσει ημερομηνία γέννας, θα σταματήσω το σαλοσπιρ μια εβδομάδα πριν και την ηπαρινη μια μέρα πριν... Αν δεν προλάβω θα μπω με ολική αναισθησία ... Θέλει λίγη περισσότερη ψυχραιμία! Το ότι μια κοπέλα έπαθε αυτό με το τοξοπλασμα δεν σημαίνει ότι θα το πάθεις και εσύ! Εγώ πχ έχω συνέχεια ρινορραγιες... Δηλαδή πρέπει εσύ να φοβάσαι μη σου αρχίσουν και εσένα επειδή τις έχω εγώ?? Όχι κορίτσι μου! Η δική σου εγκυμοσύνη είναι δική σου και τη ζεις εσύ μοναδικά! Ο, τι και να γίνει η ιατρική έχει προχωρήσει πολύ και οι πιθανότητες είναι ότι όλα θα πάνε καλά! Γενικά η εγκυμοσύνη είναι πολύ στρεσογονα κατάσταση, αλλά γιατι να πανικοβαλλεσαι αν οι ιατροί δεν ανησυχούν? Οπότε ψυχραιμια, όχι κλάμα, δεν σου φταιει σε κάτι το μωρό να στρεσαρεσαι και γενικά μη ψαχουλευεις τα πάντα ενώ δεν υπάρχει λόγος! Να το χαρείς και λιγάκι γιατί μπορεί να μην ξανακάνεις άλλο παιδί, (όπως σκεφτομαι και εγώ σοβαρά να το κλείσω με αυτά :)και είναι κρίμα να το ζεις πνιγμενη στο άγχος!! Εννοείται είμαστε εδώ για να τα λες ελεύθερα, αλλά θα σε μαλωσουμε κιόλας, όπως εγώ, καλοπροαιρετα γιατί στρεσαρεις το μωρο και το σώμα σου χωρίς ουσιαστικό λόγο!! Απόλαυσε το όσο διαρκει! Εννοείται θα ρωτάς για πράγματα πχ που σου φαίνονται περίεργα ή πρωτόγνωρα ή ανώμαλα!! Ίσως είναι η τελευταία σου φορά έγκυος και μετά θα μαλώνεις εσύ μια άλλη αγχωμένη μανούλα που ζει ένα θαύμα που οι άλλες προσπαθούν χρόνια και δεν το καταφέρνουν!!! :)❤️ ❤️ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Termi είπε:

Είμαι φοβερά φοβιτσιαρα. Κ γιαυτο τα γραφω ανετα εδω γιατι η οικογένεια με μαλωνει. Βασικά εχω αρκετα θεματακια πχ θρομβοφιλια διαβητη κυησης κ προηγούμενη καισαρική πριν δεκα χρόνια βεβαια οποτε καισαρικη θα κανα ουτως η αλλως. Η εγκαρσια προβολη είναι επικίνδυνη κ για το μωρο κ για τη μαμα οταν μέχρι την τελευταία στιγμή ειναι ετσι το μωρό κ θελει η μαμα να το ρισκάρει για φυσιολογικό. Φυσικά κ φοβάμαι κ το τοξοπλασμα κ δεν ειμαι κ η μονη απο οτι ειδα. Αν ειδες κ πιο κατω η κοπέλα που χασε το μωρό της στις 30βδομαδες απο τοξοπλασμα που μου γραψε. Κ φυσικά και περνω φιλικα τις συμβουλές γιαυτο κ γραφω ανετα τους φόβους μου. Λογικα εσένα θα βγει το ενα κ θα ρθει το αλλο απο πισω. Ηρωιδες οι δίδυμομαμαδες γενικα!!!!! Σε ολααααα

Αν είναι να καθόμαστε να ψυριζουμε τι κακό θα μας γίνει άστο κορίτσι μου γενικά ενα θα σου πω αυτό που κανεις δεν είναι καλό πρώτον απο μένα είναι μεγάλη αμαρτία ενω εχεις παιδι και περιμένεις και άλλο και στο έδωσε αυτό το δώρο ο Θεός εσύ να κάθεσαι και να σκέφτεσαι πίσω σου αρνητικά με το τι μπορεί να συμβεί ενω αλλες γυναίκες πασχίζουν να έχουν ενα μωρο σε παρακαλώ αν είναι δυνατόν είμαι και εγώ με θρομβοφιλια με διαβήτη κύησης δεν ξέρω καν με τι τροπο θα γέννησω Εχω τάση προεκλαψιας αλλά οκ δεν θα τρελαθω κιόλας οτι θέλει ας γίνει ο Θεος είναι μεγαλος ούτε μπορω να ζω με το αγχος ολες φοβόμαστε και ολες μπορούμε να λέμε εδώ τους φόβους οπως είπε και η αλλη κοπελα το οτι Επαθε κοπελα κάτι δεν σημαίνει ότι θα το παθεις και εσύ σε παρακαλώ αν είναι και παλι δυνατόν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σπο την αρχη κ γω το ξέρω ότι θα παω με κσισαρικη. Σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο. Αληθεια οσες κανετε ενεσεις κ περνετε κ σαλοσπιρ τι σας εχουνπει για τ9 χειρουργείο???? Από βδομάδα θα παω στην αιματολογο γιατι είναι σε άδεια. Εχω να τη δω απο τον τριτο. Μιυπε οταν κοντευει η ωρα σιγα σιγα να παω ναμε δει κ να δωσει οδηγιες. 

Στο νοσοκομείο εγω πήγαινω γιαυτό είναι σε άδεια. Μα θα επικοινωνήσω μαζι της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Termi είπε:

Σπο την αρχη κ γω το ξέρω ότι θα παω με κσισαρικη. Σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο. Αληθεια οσες κανετε ενεσεις κ περνετε κ σαλοσπιρ τι σας εχουνπει για τ9 χειρουργείο???? Από βδομάδα θα παω στην αιματολογο γιατι είναι σε άδεια. Εχω να τη δω απο τον τριτο. Μιυπε οταν κοντευει η ωρα σιγα σιγα να παω ναμε δει κ να δωσει οδηγιες. 

Στο νοσοκομείο εγω πήγαινω γιαυτό είναι σε άδεια. Μα θα επικοινωνήσω μαζι της

Εμένα μου είχε πει να περασει ενα εικοσιτετράωρο από την τελευταία ένεση για να μπορεί να γίνει επισκληριδιο,στη δικη μου περιπτωση δεν είχε περάσει και έκανα ολική τελικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Termi   θα συμφωνήσω με την @joy2  σε όλα όσα σου είπε. Καταρχήν, δεν είναι απαραίτητο το παιδί να γυρίσει από την 30η εβδομάδα ούτε είναι και απαραίτητο επειδή πριν 10 χρόνια έκανες καισαρική να χρειαστεί να κάνεις και τώρα. Να φανταστείς, στα 2 χρόνια μετά από καισαρική μπορείς να πας με VBAC ακόμα και σε δημόσιο νοσοκομείο, αρκεί να περάσεις μια επιτροπή και να στο εγκρίνουν. Σε όλα σου τα post ζεις με την αγωνία για κάτι και είναι πραγματικά κρίμα γιατί ζεις το μεγαλύτερο θαύμα που μπορεί να ζήσει μια γυναίκα και το δηλητηριάζεις με την οποιαδήποτε αναποδιά μπορεί να διαβάσεις από μια άλλη μανούλα. Συγνώμη που δεν σου λέω αυτά που θες να ακούσεις αλλά δεν θεωρώ ότι θα σου κάνω καλό έτσι. Να προσέχεις το εαυτό σου και το μωρό σου!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...