Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατί δεν έχω γαλα??


Recommended Posts

Καλησπερα, είμαι 23 και έχω ένα μικρό μόλις χθες κλείσαμε 40ημερων. Γέννησα με Κ.Τ 31 Μαίου. Σχετικά με τον θηλασμό μέχρι πριν 5μερες όλα καλά θηλαζε κανονικά χωρίς γκρινιες. Τώρα έχω παρατηρήσει ότι το στήθος δεν γεμίζει γάλα όπως γέμιζε το νιώθω αδειο, δεν ξέρω τι συμβαίνει. Και ο μικρός κάθεται 5-10 λεπτά και όλη την μέρα γκρινιάζει ο καημένος σαν να πεινάει. Μπορείτε να με βοηθησετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!

Όπως στα λέει η κοπέλα.μετα από ένα σημείο το στήθος ξεπρηζετε ευτυχώς!!Εσύ συνέχισε τον θηλασμό εναλλάξ δηλαδή ένα θηλασμό από τον ένα μαστό και έναν από τον άλλο,όχι 10λεπτα από το ένα και 10απο το άλλο..αυτό γίνεται στην αρχή μέχρι να κατέβει το γάλα.Μετσ χρειάζεται ολοκληρωμένος θηλασμός από το ίδιο το μαστό αφού στα πρώτα λεπτά του θηλασμού το γάλα είναι πιο ελαφρυ μετά από λίγο είναι πιο θρεπτικό.Ειναι πολύ πολύ μωράκι και βέβαια θα κλαίει!!!!Βάζε το στο στήθος και για παρηγοριά.Μην ακούς που λένε μαθαίνει.τοσο μικρά έχουν ανάγκη μόνο μανούλα και γαλατάκι!!

Εμείς με τη βοήθεια του Θεού και της γραμμής του Εθνικού κέντρου θηλασμού(ΑΛΚΥΟΝΗ 10525 υπάρχει χρέωση γραμμής) θηλασαμε αποκλειστικά 14μηνες και με αποθηλασαμε φυσιολογικά 4μηνες μετά δηλ.συνολο 18υπεροχοι μήνες θηλασμού!!!

Επίσης κλαίει γιατί ζεσταίνεται και κλαίει γιατί μπορεί να έχει και πονακια τώρα αςη ξεχνάμε τους κολικούς. Όπως είπε και η άλλη κοπελα βλέπε τις πάνες. Είναι βαριές από τσισα;Τα κακακια έχουν σπορακια;Αν ναι όλα καλά!!! Τρέφεται σωστά το μωράκι σου!!!Συνέχισε χωρίς άγχος και θα σου πω κάτι που μου είχαν πει και μένα και είχα ηρεμήσει. "Σιγά και να μην έχεις γάλα και να μη το βρείτε τελικά με το θηλασμό ευτυχώς υπάρχει και το έτοιμο γάλα,δεν θα πεθάνουμε κιόλας!!!!.Το παιδάκι σου με τον έναν η τον άλλο τρόπο θα φάει!!!!"

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης ο θηλασμός δεν έχει ωράριο!!!

Μπορεί να θέλει κάθε μισή ώρα κάθε 10λεπτα κάθε μία ώρα.

Εγώ είχα πάρει ένα ring sling το οποίο με βοήθησε πολύ ιδιαίτερα στις αρχές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα σταμάτησε να έχει σπορακια πλέον δεν έχει τόσα όσο στην αρχή. Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Κολικόυς περνάμε μετά της 9 το βράδυ μέχρι της 11-12. Πηραμε σταγόνες biogaia και δεν έκαναν τιποτα τσάμπα 20 ευρω χαλάλι. Επίσης το στήθος το δίνω εναλλάξ πρώτα θα φάει από το ένα όταν θα ξανά πεινάσει θα του δώσω το άλλο. Επίσης δεν έχουμε ωράρια που λένε δίνε κάθε 3 ώρες για μισή ωρα, του δίνω οπότε το ζητήσει και για όσο θελει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

@Mamaioannas Κατσε τωρα γιατι με αγχωσες. Εμενα δεν εχει παντα σπορακια στα κακακια .Τι σημαινει αυτο?

Δεν έχει πάντα άρα έχει κάποιες φορές.....σ αυτό υπάρχει ένας μύθος όπως λέει η παιδιατρος μου που τείνει να είναι και αλήθεια όχι απόλυτα όμως.... δηλαδή τα σπορακια στα κακα δείχνουν τη λιπαρότητα του γάλακτος.χωριε να σημαίνει απολύτως ότι λιπαρό=θρεπτικό... άλλωστε τα τσισα μας δείχνουν αν είναι καλά ταισμενο το μωράκι.Μην αγχώνεσαι!!ο παιδίατρος σου τι λέει; παίρνει βάρος; αναπτύσεται φυσιολογικά;; Εσύ αυτά να κρατάς.Γιατί αυτά που γράφουμε όλοι εδώ μέσα είναι εμπειρικά και αποκλειστικά για τη δική μας περίπτωση!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Anastasialzr είπε:

Εμένα σταμάτησε να έχει σπορακια πλέον δεν έχει τόσα όσο στην αρχή. Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Κολικόυς περνάμε μετά της 9 το βράδυ μέχρι της 11-12. Πηραμε σταγόνες biogaia και δεν έκαναν τιποτα τσάμπα 20 ευρω χαλάλι. Επίσης το στήθος το δίνω εναλλάξ πρώτα θα φάει από το ένα όταν θα ξανά πεινάσει θα του δώσω το άλλο. Επίσης δεν έχουμε ωράρια που λένε δίνε κάθε 3 ώρες για μισή ωρα, του δίνω οπότε το ζητήσει και για όσο θελει. 

Τέλεια!!!

Έχεις δίκιο και εμάς οι συγκεκριμένες σταγόνες δεν μας έκαναν τίποτα.... αυτό που είχα κάνει είναι να προσέχω πολύ τι τρώω και είχε βοηθηθεί και το μωράκι μου.Εμενα την ενοχλούσαν τα πράσινα λαχανικά και τα γαλακτοκομικά....έτρωγα μόνο κατσικίσιο η προβιο γιαούρτι και κατσικίσιο γάλα.Επισης είχα κόψει όλα τα γλυκά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια σόρρυ κιόλας είμαι και μικρή και δεν ξέρω πολλά. Πώς καταλαβαίνουμε αν τους ενοχλεί κάποιο φαγητό; Που να ξέρω εγώ τι από όλα αυτά που έφαγα τον ενοχλεί κάτι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το γάλα σας πως είναι; Εμένα είναι πολύ άσπρο και νερουλό δεν ξέρω γιατί ενώ στο νοσοκομείο την 3 μέρα επειδή είχε πετρώσει από το πολύ γάλα και έβγαζα με θυλαστρο ήταν κιτρινο λιπαρο. Τι φταίει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καο γω εχω κοψει ολα τα πρασινα λαχανικα,τα οσπρια,την ντοματα γιατι την πειραζε,τα μανιτάρια,το σκορδο και το κρεμμύδι..Τα γαλακτοκομικα δεν την πειράζουν αλλα τα εχω περιορίσει..Επισης ο κιμας την ενοχλει και το ρυζι..

Θα ξεκινας να παρατηρεις οταν τρως κατι πως αντιδράει το μωράκι.Εμενα ας ππυμε εφαγα μια μερα αρακα και ολη νυχτα δεν κοιμηθηκε οπως και τα μανιταρια και το ρυζι..Με μερικα εχει απλα πολλα αερια και ζορίζεται..

@MamaioannasΜια φορα την μερα κανει με σπορακια.Η παιδιατρος δεν μου εχει πει οτι ανησυχει με κατι.Δεν της εχω πει βεβαια για τα σποράκια.Εχει παρει σε 1μιση μηνα 10 πόντους και 1800γραμμ

Ωωωω τελεια ανάπτυξη!!!φτου σας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το γάλα σας πως είναι; Εμένα είναι πολύ άσπρο και νερουλό δεν ξέρω γιατί ενώ στο νοσοκομείο την 3 μέρα επειδή είχε πετρώσει από το πολύ γάλα και έβγαζα με θυλαστρο ήταν κιτρινο λιπαρο. Τι φταίει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσια! χαίρομαι να σας διαβαζω που μιλάτε περί θηλασμού! Εμένα είναι 9 μηνων κ θηλάζει φουλ, ακομα κ τωρα μπορεί να πεινάσει μέσα σε μια ώρα.. @Anastasialzr μην αγχώνεσαι καθόλου για το χρώμα του γάλατος, είναι λογικό να είναι έτσι, είναι καλοκαίρι κ έχει κ πιο πολύ νερό τώρα, στο λέω γιατί κ εγώ βγάζω με θήλαστρο επειδή δουλεύω κ το βλέπω. Κ μετά από λίγο διαχωρίζεται κιόλας το νερουλό από το λιπαρό μέρος, αλλά μόλις το ζεστάνεις λίγο είναι κομπλέ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια. Λοιπόν χθες μου ήρθε περίοδος και σήμερα έχω δει το γάλα να λιγοστεύει και το μωρό να είναι ανησυχώ τι γίνεται τι να κάνω; 31 Μαίου γεννησα και μπαίνουμε στην 8η εβδομάδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Anastasialzr είπε:

Γεια σας κοριτσια. Λοιπόν χθες μου ήρθε περίοδος και σήμερα έχω δει το γάλα να λιγοστεύει και το μωρό να είναι ανησυχώ τι γίνεται τι να κάνω; 31 Μαίου γεννησα και μπαίνουμε στην 8η εβδομάδα. 

Πώς ακριβώς κατάλαβες ότι το γάλα σου λιγοστεύει;;; Το μωρό μπορεί να είναι ανήσυχο για χίλιους δυο λόγους. Γιατί δεν καλείς στο 10525 να σε κατευθύνουν;;; Εγώ πήρα μεγάλη βοήθεια. Μήπως να καλέσεις μια σύμβουλο θηλασμού στο σπίτι να σε βοηθήσει; Στο λέω γιατί εγώ καλεσα σύμβουλο όταν ήταν το μωράκι μου 23 ημερών και μεγαλύτερη βοήθεια δεν μπορούσα να πάρω. Τώρα είμαστε 2μιση μηνών και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με το θηλασμό. Διάβασε και λίγο στο ίντερνετ για το θηλασμό (αν δε το έχεις ήδη κάνει). Πολλές από τις απορίες σου θα λυθούν άμεσα. 

Επίσης, τα κορίτσια από πάνω σου έχουν γράψει ολόκληρα κατεβατα για την εδραίωση του θηλασμού και πως το στήθος δεν πρήζεται πια κλπ κλπ. Έδωσες καθόλου σημασία;;; Καλοπροαίρετα ρωτάω πάντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν καλησπέρα. Αν θες να ξέρεις είμαι 23 και καλά καλά μέχρι πριν κάτι μέρες δεν ήξερα τι είναι η εδραίωση. Δεν ξέρω πολλά πράγματα για αυτό ρωτάω κανένας δεν γεννήθηκε να τα ξέρει ολα. Αν δεν θέλετε πολύ απλά μην απαντατε. Ούτε καν ξέρω τι είναι αυτά τα άλματα που μου λένε ότι τώρα που ήμαστε στην 8η εβδομάδα ότι περνάει άλμα ανάπτυξης. Πάντως ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Anastasialzr είπε:

Λοιπόν καλησπέρα. Αν θες να ξέρεις είμαι 23 και καλά καλά μέχρι πριν κάτι μέρες δεν ήξερα τι είναι η εδραίωση. Δεν ξέρω πολλά πράγματα για αυτό ρωτάω κανένας δεν γεννήθηκε να τα ξέρει ολα. Αν δεν θέλετε πολύ απλά μην απαντατε. Ούτε καν ξέρω τι είναι αυτά τα άλματα που μου λένε ότι τώρα που ήμαστε στην 8η εβδομάδα ότι περνάει άλμα ανάπτυξης. Πάντως ευχαριστώ

Δε σου έστειλα για να παρεξηγηθείς. Σου απάντησα με καλή πρόθεση και με επιθυμία να σε βοηθήσω. Η αρχική σου ερώτηση όμως με την τελευταία σου δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά. 

Η ηλικία σου δεν παίζει κάποιον ρόλο Αναστασία μου στις γνώσεις που έχεις για την εγκυμοσύνη, το θηλασμό κλπ. Ούτε εμείς τα ξέραμε επειδή είμαστε πιο μεγάλες. Ιδέα δεν είχαμε να ξέρεις. Προσωπικά, επειδή είμαι και η πρώτη στην οικογένειά μου με μωράκι δεν είχα και κάποιον να με συμβουλέψει. Διάβασα πολύ πολύ όμως. Κάθε μέρα. Ακόμα διαβάζω κάθε μέρα. Ρωτάω, πήγα σε σεμινάρια, ασχολήθηκα. Αυτό θέλω να σου πω. Εδραίωση νομίζεις είχα ξανακουσει ποτέ στη ζωή μου;;; Γράψε στο διαδίκτυο όμως και θα σου βγάλει χίλια δυο άρθρα. Ασχολησου. Έχεις ένα μωράκι πια. Να το χαίρεσαι! Εμείς εδώ είμαστε όσο μπορούμε να βοηθάμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/7/2019 at 3:07 ΜΜ, ο/η Anastasialzr είπε:

Γεια σας κοριτσια. Λοιπόν χθες μου ήρθε περίοδος και σήμερα έχω δει το γάλα να λιγοστεύει και το μωρό να είναι ανησυχώ τι γίνεται τι να κάνω; 31 Μαίου γεννησα και μπαίνουμε στην 8η εβδομάδα. 

Καλησπέρα κορίτσι! Κοίτα, γενικά υπάρχει μια άποψη ότι όταν έρχεται περίοδος λιγοστευει το γάλα.. Δε ξέρω αν ισχύει η όχι πάντως κ εγώ όταν αδιαθετησα απλά ένιωθα ότι δε γέμιζε τόσο το στήθος μ.. Εσύ πως κατάλαβες ότι λιγοστεψε, βάζεις θήλαστρο η απλά το νιώθεις; εσύ βάζε το μωράκι σου στο στήθος κ μην ανυσηχεις όσο θηλάζει τόσο θα έχεις παραγωγή! Να σου ζήσει το μπεμπακι σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Τελικά αυτό που λένε βάζε το συνέχεια στο στήθος ισχύει. Τώρα ναι το νιώθω και να γεμίζει και όταν τρώει να κατεβαινει. Θηλαστρο δεν βάζω αντλώ καμιά φορά με το χέρι και έτσι το είχα δει έβγαζε κάτι σταγόνες ίσα ίσα. Τώρα όλα καλά. Περίοδος σήμερα μου τελείωσε δεν ξέρω είναι περίοδος η ήταν ακόμα τα λοχεία δεν έχω ιδέα. Μακάρι να μην ήταν περίοδος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν έρχεται η περίοδος δεν μειώνεται το γάλα όπως λανθασμένα ακούγεται μειώνεται η ροή που έχει το γάλα.... Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.... Για να μειωθεί το γάλα πρέπει να μειωθούν οι θηλασμού... Όσο θηλάζεις όσο και οπότε θέλει το μωρό (τουλάχιστο 8-12θηλασμους) όλα πάνε τέλεια!!!

@Angelmammyετσι και εγώ η πρώτη με μωράκι στην οικογένεια οπότε ψαχτηκα και ψάχνομαι.... Για αυτό και προσπαθώ να βοηθήσω αυτές που δεν ξέρουν ακόμη.. μια γνωστή είναι έγκυος και γεννάει τον άλλον μήνα και της τηλεφώνησα να της πω τι να διαβάσει τώρα που μπορεί κιόλας(...) εφόσον θέλει βέβαια... Και εγώ θα ήθελα να είχα διαβάσει κάποια πράγματα νωρίτερα και θα είχα γλυτώσει κόπο, άγχος και κλάματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate συμφωνώ απόλυτα!! Ήλπιζα να μου είχαν πει κάποια πράγματα πιο πρίν. Θα ήταν πιο εύκολα. Δεν πειράζει.... Όποιος μπει στο χορό, χορεύει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...