Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πιπίλισμα χεριού


Recommended Posts

Από εμπειρία θα σας πω ότι η πιπίλα κόβεται πιο εύκολα από το δάχτυλο! Θα μου πείτε, αν δεν θέλει πιπίλα τι να κάνω; Δυστυχώς δεν έχω απάντηση σε αυτό. Ωστόσο βλέποντας τον γιο μου που έκοψε την πιπίλα μέσα σε 10 μέρες και την ανήψια μου συνομιλητή του γιου που τον αντίχειρα του δεξιού χεριού τον έχει γεμίσει πληγές από το πιπιλισμα, ψηφίζω πιπίλα δαγκωτο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90   όταν θα ξεκινήσει η οδοντοφυία θα δεις τι θα προτιμήσει. Εμένα ξεκίνησε από νωρίς, είχε πολλά σάλια και μεγάλη ενόχληση. Πήρα και εγώ κρίκο οδοντοφυίας, του τον έδινα και τον πετούσε στο πάτωμα, του έβαζα mundizal στο δάχτυλό μου ή στην πιπίλα και τον ανακούφιζα κάπως. Μακάρι τα παιδιά σας να μην έχουν ζόρι με τα δόντια και να μην προβείτε σε τέτοιες λύσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!ξεκινησαμε καξ εμεις να βαζουμε στο στόμα το χεράκι!! και όταν κανουμε μπάνιο και όταν πεινάει!Μπορεί και να βάζει και μόνο δαχτυλάκια!πιπίλα δεν παίρνει δυστυχώς αλλά ευτυχώς δεν πιπιλαει και το στήθος ιδιαίτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!ξεκινησαμε καξ εμεις να βαζουμε στο στόμα το χεράκι!! και όταν κανουμε μπάνιο και όταν πεινάει!Μπορεί και να βάζει και μόνο δαχτυλάκια!πιπίλα δεν παίρνει δυστυχώς αλλά ευτυχώς δεν πιπιλαει και το στήθος ιδιαίτερα!

Τέλεια!!! Όλα μας τα μωράκια αναπτύσσονται μια χαρούλα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/7/2019 at 1:56 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

Γεια σας μανούλες!!

Έχω μια κούκλα 2 μηνών και κάτι η οποία εδώ και 3 μέρες βάζει συνεχώς το χέρι στο στόμα. Τη θηλάζω αποκλειστικά και μέχρι πριν λίγο καιρό έβαζε το χεράκι στο στόμα μόνο όταν πεινούσε πολύ. Τώρα έχει γίνει μόνιμη κατάσταση. Αφού την αφήνω λίγο κάτω και ακούω πλατς πλατς. Εννοείται είμαι δίπλα της συνεχώς ώστε να της βγάζω το χεράκι από το στόμα αλλά δεν έχει ιδιαίτερη επιτυχία γιατί μόλις την αφήσω ξανά τα ίδια. Δεν έχει να κάνει με πείνα γιατί ακόμα και όταν έχει φάει πολύ τα ίδια κάνει. Βγάζει και ήχους ικανοποίησης πολλές φορές. Μήπως ξέρετε γιατί το κάνει;; Και πως μπορώ να το σταματήσω; Δε θέλω να της γίνει συνήθεια. Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία; 

 

Βρε κοριτσι μου αστο παιδι να κανει αυτο που θελει, το πιο πιθανο ειναι να φουσκωνουν τα ουλα της γι αυτο και το κανει και ο δικος μου μια απο τα ιδια απο δυο μηνων και κατι και τα δυο χερια στο στομα. Με το να την σταματας μονο νευρικια θα την κάνεις γιατι θα αρχισει να τσαντιζεται. Αποψη μου παντα... δοκιμασε να της παρεις και μασιτικα παιχνιδια, βεβαια ο δικος μου δεν τα επιανε στα χερια μεχρι 3,5 μηνων αλλα δεν χανεις κατι να δοκιμασεις! Να σου ζησει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Viktwria είπε:

Βρε κοριτσι μου αστο παιδι να κανει αυτο που θελει, το πιο πιθανο ειναι να φουσκωνουν τα ουλα της γι αυτο και το κανει και ο δικος μου μια απο τα ιδια απο δυο μηνων και κατι και τα δυο χερια στο στομα. Με το να την σταματας μονο νευρικια θα την κάνεις γιατι θα αρχισει να τσαντιζεται. Αποψη μου παντα... δοκιμασε να της παρεις και μασιτικα παιχνιδια, βεβαια ο δικος μου δεν τα επιανε στα χερια μεχρι 3,5 μηνων αλλα δεν χανεις κατι να δοκιμασεις! Να σου ζησει :)

Καλημέρα!!! Ναι, την αφήνω πλέον να κάνει ο, τι θέλει. 2 μέρες κράτησε που τη σταματούσα. Μόνο όταν βλέπω ότι πάει να γδάρει το μουτράκι της τη σταματάω. Χαχα!! Έχει ηρεμήσει κάπως στο θέμα με το χέρι στο στόμα. Απλά πλέον έχει εξελιχθεί. Όταν βάζει μπουνιτσα στο στόμα, με το άλλο χεράκι πειράζει τα μαλλιά της. Και είναι τόσο χαριτωμένη!!!! 

Δεν ξέρω αν θα κάνουν κάτι τα μασιτικά γιατί προς το παρόν δεν πιάνει κάτι με τα χεράκια της εκτός από τα δάκτυλα μας και τα μαλλιά μου.... Τα παιχνίδια της πχ ακόμα δεν τα κρατάει με τα χεράκια της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Καλημέρα!!! Ναι, την αφήνω πλέον να κάνει ο, τι θέλει. 2 μέρες κράτησε που τη σταματούσα. Μόνο όταν βλέπω ότι πάει να γδάρει το μουτράκι της τη σταματάω. Χαχα!! Έχει ηρεμήσει κάπως στο θέμα με το χέρι στο στόμα. Απλά πλέον έχει εξελιχθεί. Όταν βάζει μπουνιτσα στο στόμα, με το άλλο χεράκι πειράζει τα μαλλιά της. Και είναι τόσο χαριτωμένη!!!! 

Δεν ξέρω αν θα κάνουν κάτι τα μασιτικά γιατί προς το παρόν δεν πιάνει κάτι με τα χεράκια της εκτός από τα δάκτυλα μας και τα μαλλιά μου.... Τα παιχνίδια της πχ ακόμα δεν τα κρατάει με τα χεράκια της. 

Χαχαχα ναζιαρα η μπεμπα?  καλα τα μαλλια της μαμας ειναι το κάτι αλλο για τα μωρα, εγω απορώ πως δεν νε εχει αφήσει ακομα καραφλη ο μπεμπης μου? σε μενα το χει εξελίξει το πράγμα και μου πιάνει τα μαλλιά μεχρι και με τα δάχτυλα των ποδιών και μου τα τραβάει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες!! Στην ηλικία περίπου των δύο μηνών άρχισε κ μένα να βάζει τα χεράκια  στο στόμα, ρώτησα λοιπόν τη παιδίατρο κ μου είπε ότι σε αυτή τη φάση ανακαλύπτουν τα χεράκια τους. Δν είναι ούτε δόντια ούτε Τπτ άλλο. Είναι άλμα ανάπτυξης Δηλαδη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσουν τα μωρά! Το δάχτυλο σε αυτήν την ηλικία είναι ορόσημο σαν να λέμε. Δηλ είναι κάτι που δείχνει ότι το παιδί αναπτύσσεται. Ανακαλύπτει το περιβάλλον του. Πιο πολύ θα ανησυχούσα άμα δεν το έβαζε. Δεν έχει σχέση με το πιπίλισμα των νηπιων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λίνα88 & @Lila..! Σας ευχαριστώ κορίτσια!! Γελάω πολύ με τον τρόπο που βάζει τα χεράκια της στο στόμα. Είναι απόλαυση!!! Και παίρνει και ένα ύφος.... Χαχαχα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς έχουμε μερικές μέρες που ανακαλύψαμε τον αντίχειρα και τον πιπιλάμε με μανία όταν νυστάζουμε. Ευτυχώς μόλις τον πάρει ο υπνος τον βγάζει. Το φοβάμαι λιγάκι γιατί εγώ που πιπιλουσα το δάχτυλο μου πήγα 4-5 για να το κόψω. Και τα δόντια μου στράβωσαν και ο ένας αντίχειρας είχε μείνει ο μισός από τον άλλον ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

Εμείς έχουμε μερικές μέρες που ανακαλύψαμε τον αντίχειρα και τον πιπιλάμε με μανία όταν νυστάζουμε. Ευτυχώς μόλις τον πάρει ο υπνος τον βγάζει. Το φοβάμαι λιγάκι γιατί εγώ που πιπιλουσα το δάχτυλο μου πήγα 4-5 για να το κόψω. Και τα δόντια μου στράβωσαν και ο ένας αντίχειρας είχε μείνει ο μισός από τον άλλον ?

Αλήθεια;; Στραβωσαν από το πιπίλισμα του δακτύλου;;; Εμένα σήμερα την έχει πιάσει να πιπιλαει με μανία το δείκτη της. Κάνει λίγη ώρα να τον βρει βέβαια αλλά έτσι και τον βρει.... Χαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Αλήθεια;; Στραβωσαν από το πιπίλισμα του δακτύλου;;; Εμένα σήμερα την έχει πιάσει να πιπιλαει με μανία το δείκτη της. Κάνει λίγη ώρα να τον βρει βέβαια αλλά έτσι και τον βρει.... Χαχα!! 

Έτσι ισχυρίζονται οι γονείς μου τουλάχιστον ? και ‘μένα στην αρχή δυσκολευόταν να το βρει αλλά τώρα καρφί μέσα με τη μια ο άτιμος! Και μου φαίνεται ότι το δαγκώνει κιολας. Αρχίσαμε και τα σαλακια, ελπίζω να μη βγάζουμε δοντάκια από τώρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...