Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πολυ αγχος!!


Recommended Posts

Καλησπερα!πηγα σημερα για αυχενικη διαφανεια στην 12w4d.η αυχενικη διαφανεια ηταν λιγο τσιμπημενη στο 3(1/280)ενω οι αλλες μετρησεις ηταν πολυ καλες.οι εξετασεις αιματος θα βγουν αυριο.εχω αγχωθει πολυ!ειναι καποια αλλη κοπελα που να ειχε πανω απο 2,5 αυχενικη και τελικα να πηγαν ολα καλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλησπερα!πηγα σημερα για αυχενικη διαφανεια στην 12w4d.η αυχενικη διαφανεια ηταν λιγο τσιμπημενη στο 3(1/280)ενω οι αλλες μετρησεις ηταν πολυ καλες.οι εξετασεις αιματος θα βγουν αυριο.εχω αγχωθει πολυ!ειναι καποια αλλη κοπελα που να ειχε πανω απο 2,5 αυχενικη και τελικα να πηγαν ολα καλα?

Εγω Εχω ακούσει πολλες περιπτωσεις με ανεβασμένη αυχενική και όλα ήτανε τέλεια όλα θα πάνε καλά να εχεις πίστη στην Παναγια και τον Θεο και θα πανε όλα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

Εγω Εχω ακούσει πολλες περιπτωσεις με ανεβασμένη αυχενική και όλα ήτανε τέλεια όλα θα πάνε καλά να εχεις πίστη στην Παναγια και τον Θεο και θα πανε όλα καλα

Σε ευχαριστω!μακαρι γτ εχω αγχωθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ έχω πρόσφατα φίλη που έδειξε 3.8 και μετά από εξέταση ειδική..τροφοβλαστη έδειξαν όλα να είναι καλά ..Στο εύχομαι ολόψυχα α 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλησπερα!πηγα σημερα για αυχενικη διαφανεια στην 12w4d.η αυχενικη διαφανεια ηταν λιγο τσιμπημενη στο 3(1/280)ενω οι αλλες μετρησεις ηταν πολυ καλες.οι εξετασεις αιματος θα βγουν αυριο.εχω αγχωθει πολυ!ειναι καποια αλλη κοπελα που να ειχε πανω απο 2,5 αυχενικη και τελικα να πηγαν ολα καλα?

Καλησπέρα κορίτσι μου, βρισκόμαστε ακριβώς στην ίδια μέρα κύησης . Έκανα κ εγώ σήμερα!! Μην αγχώνεσαι γιατί τίποτα δεν είναι σίγουρο όπως μου εξήγησε ο γιατρός ακόμα κ με καλές τιμές. Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια! Κ εγώ περιμένω το αίμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Laoura10 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, βρισκόμαστε ακριβώς στην ίδια μέρα κύησης . Έκανα κ εγώ σήμερα!! Μην αγχώνεσαι γιατί τίποτα δεν είναι σίγουρο όπως μου εξήγησε ο γιατρός ακόμα κ με καλές τιμές. Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια! Κ εγώ περιμένω το αίμα..

Και εγω βαζοντας την λογικη αυτο πιστευω!εχουν γεννηθει παιδια υγιεστατα που διναν πιθανοτητες με συνδρομο down και παιδια που ηταν πολυ καλη η αυχενικη και ειχαν καποιο προβλημα!!απλα λες και αν συμβαινει κατι...θα δειξει!καλα αποτελεσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Και εγω βαζοντας την λογικη αυτο πιστευω!εχουν γεννηθει παιδια υγιεστατα που διναν πιθανοτητες με συνδρομο down και παιδια που ηταν πολυ καλη η αυχενικη και ειχαν καποιο προβλημα!!απλα λες και αν συμβαινει κατι...θα δειξει!καλα αποτελεσματα!

Καλημέρα! Καταρχήν σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψη αλλά υπάρχει μια εξέταση που αν θυμάμαι καλά λέγεται harmony test κ το concept είναι ότι γίνεται μια ανάλυση αίματος κ το αίμα στέλνεται (αν έχω καταλάβει καλά) στο εξωτερικό όπου γίνεται η εξέταση. Σε αυτή φαίνονται πολύ περισσότερα πράγματα από την αυχενική γιατί κάπως αναλύουν τα χρωμοσώματα. Συγνώμη αν δεν στα λέω σωστά από ιατρικής άποψης αλλά το νόημα είναι ότι με μια ανάλυση αίματος βλέπεις πάρα πάρα πολλά. Συστήνεται σε περιπτώσεις που δεν βγει καλή η αυχενική κ σε γυναίκες >35. Αν θες μίλα με το γιατρό σου για μια επιπλέον επιβεβαίωση. 

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/7/2019 at 1:00 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα! Καταρχήν σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψη αλλά υπάρχει μια εξέταση που αν θυμάμαι καλά λέγεται harmony test κ το concept είναι ότι γίνεται μια ανάλυση αίματος κ το αίμα στέλνεται (αν έχω καταλάβει καλά) στο εξωτερικό όπου γίνεται η εξέταση. Σε αυτή φαίνονται πολύ περισσότερα πράγματα από την αυχενική γιατί κάπως αναλύουν τα χρωμοσώματα. Συγνώμη αν δεν στα λέω σωστά από ιατρικής άποψης αλλά το νόημα είναι ότι με μια ανάλυση αίματος βλέπεις πάρα πάρα πολλά. Συστήνεται σε περιπτώσεις που δεν βγει καλή η αυχενική κ σε γυναίκες >35. Αν θες μίλα με το γιατρό σου για μια επιπλέον επιβεβαίωση. 

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και καλά αποτελέσματα!

Καλημερα!μου ειπε προληπτικα οτι μπορω να κανω μια αναλυτικη εξεταση αιματος ισως εννοουσε αυτη που λες!θα την κανω!εχει απορρησει και ο ιδιος γτ ενω ολα πηγαν πολυ καλα και πι εξετασεις αιματος η αυχενικη ηταν 3mm και μου ειπε οτι ισως επδ ειναι πολυ μικρο το παιδι εδειξε ετσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλημερα!μου ειπε προληπτικα οτι μπορω να κανω μια αναλυτικη εξεταση αιματος ισως εννοουσε αυτη που λες!θα την κανω!εχει απορρησει και ο ιδιος γτ ενω ολα πηγαν πολυ καλα και πι εξετασεις αιματος η αυχενικη ηταν 3mm και μου ειπε οτι ισως επδ ειναι πολυ μικρο το παιδι εδειξε ετσι.

Καλημέρα! Καταρχήν εύχομαι καλά αποτελέσματα! 

Αν λέμε την ίδια πραγματικά κάνε την! Είναι ακριβή να σου πω την αλήθεια όμως αν υπάρχει η δυνατότητα κάνε τη γιατί θα σου δώσει  με ακρίβεια κάθε απάντηση συν το φύλο του μωρού πέρα από κάθε αμφιβολία αν και αυτό είναι δευτερεύον... Πάντως είναι φοβερή εξέταση ενώ η αυχενική παίζει με τις πιθανότητες αυτή αν θυμάμαι καλά δίνει αποτέλεσμα με 99%...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλημερα!μου ειπε προληπτικα οτι μπορω να κανω μια αναλυτικη εξεταση αιματος ισως εννοουσε αυτη που λες!θα την κανω!εχει απορρησει και ο ιδιος γτ ενω ολα πηγαν πολυ καλα και πι εξετασεις αιματος η αυχενικη ηταν 3mm και μου ειπε οτι ισως επδ ειναι πολυ μικρο το παιδι εδειξε ετσι.

Καλημέρα κορίτσι μου! καταρχάς μην αγχώνεσαι, να σκέφτεσαι ότι στο εξωτερικό δεν την κάνουν καν αυτή την εξέταση πριν τα 35 και 99% όλα πάνε καλά. το κάθε μωρό είναι διαφορετικό χωρίς να σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα! είναι εξέταση που δεν βρίσκει το πρόβλημα αλλά βγάζει πιθανότητες οπότε μην τρελαίνεσαι γτ έχουν γεννηθεί υγιέστατα μωράκια με 1:50..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η christina88 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! καταρχάς μην αγχώνεσαι, να σκέφτεσαι ότι στο εξωτερικό δεν την κάνουν καν αυτή την εξέταση πριν τα 35 και 99% όλα πάνε καλά. το κάθε μωρό είναι διαφορετικό χωρίς να σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα! είναι εξέταση που δεν βρίσκει το πρόβλημα αλλά βγάζει πιθανότητες οπότε μην τρελαίνεσαι γτ έχουν γεννηθεί υγιέστατα μωράκια με 1:50..

Εδω νομιζω τα κανουν και λιγο για το χρημα.εμενα συτηχως ηρθαν και ισορροπησαν λιγο οι πιθανοτητες γτ ηταν καλες οι αλλες μετρησεις και χωρις του αιματος βγηκε 1:285.θα κανω και του αιματος για να ηρεμησω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Εδω νομιζω τα κανουν και λιγο για το χρημα.εμενα συτηχως ηρθαν και ισορροπησαν λιγο οι πιθανοτητες γτ ηταν καλες οι αλλες μετρησεις και χωρις του αιματος βγηκε 1:285.θα κανω και του αιματος για να ηρεμησω!

είδες?? πολυ χάρηκα! μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε! απλά μην αγχώνεσαι! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η christina88 είπε:

είδες?? πολυ χάρηκα! μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε! απλά μην αγχώνεσαι! ???

Ισως παιζει ρολο και η ηλικια γτ ειμαι 34,5.απλα λες γτ να μην βγει ιδανικο και να περναω αυτο το αγχος!μακαρι να μην ειναι κατι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Ισως παιζει ρολο και η ηλικια γτ ειμαι 34,5.απλα λες γτ να μην βγει ιδανικο και να περναω αυτο το αγχος!μακαρι να μην ειναι κατι!

Εμένα πέρσι που ήμουν 37 και έγκυος μου έδινε πιθανότητα 1/147, έκανα αμνιο λόγω ηλικίας και δεν είχε κάνένα χρωμοσωμικό πρόβλημα...
Εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος. Εξάλλου το 1/285 σημαίνει ότι στις 285 γεννήσεις μία θα βρεθεί με πρόβλημα, πιθανότητα δλδ λιγότερη απο 1%, κοντα στο 0,4.
να προσέχεις εσένα και το μωράκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Εμένα πέρσι που ήμουν 37 και έγκυος μου έδινε πιθανότητα 1/147, έκανα αμνιο λόγω ηλικίας και δεν είχε κάνένα χρωμοσωμικό πρόβλημα...
Εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος. Εξάλλου το 1/285 σημαίνει ότι στις 285 γεννήσεις μία θα βρεθεί με πρόβλημα, πιθανότητα δλδ λιγότερη απο 1%, κοντα στο 0,4.
να προσέχεις εσένα και το μωράκι σου.

Σε ευχαριστω πολυ!να χαιρεσαι το παιδακι σου!μακαρι να μην ειναι τπτ!θα κανω γενικες αιματος και θα δω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ!να χαιρεσαι το παιδακι σου!μακαρι να μην ειναι τπτ!θα κανω γενικες αιματος και θα δω

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να το χαρώ... Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία... 

Να προσέχεις πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να το χαρώ... Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία... 

Να προσέχεις πολύ! 

Γτ?τι πηγε στραβα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/7/2019 at 1:00 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα! Καταρχήν σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψη αλλά υπάρχει μια εξέταση που αν θυμάμαι καλά λέγεται harmony test κ το concept είναι ότι γίνεται μια ανάλυση αίματος κ το αίμα στέλνεται (αν έχω καταλάβει καλά) στο εξωτερικό όπου γίνεται η εξέταση. Σε αυτή φαίνονται πολύ περισσότερα πράγματα από την αυχενική γιατί κάπως αναλύουν τα χρωμοσώματα. Συγνώμη αν δεν στα λέω σωστά από ιατρικής άποψης αλλά το νόημα είναι ότι με μια ανάλυση αίματος βλέπεις πάρα πάρα πολλά. Συστήνεται σε περιπτώσεις που δεν βγει καλή η αυχενική κ σε γυναίκες >35. Αν θες μίλα με το γιατρό σου για μια επιπλέον επιβεβαίωση. 

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και καλά αποτελέσματα!

Μήπως λες για τον μη επεμβατικό προγεννητικό έλεγχο (NIPT); Νομίζω όντως ότι το δείγμα πάει στο εξωτερικό. Επίσης αν δεν κάνω λάθος γίνεται και στην Κύπρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/7/2019 at 9:40 ΜΜ, ο/η vasiliki30 είπε:

Γτ?τι πηγε στραβα?

Κόλλησα τοξοπλασμα ενώ ήμουν έγκυος, το βρήκαμε στον έκτο, 30 Ιουλίου 2018 το γέννησα πεθαμένο, ήμουν 30 εβδομαδων.  Του κάναμε νεκροψία και ειδαμε ότι το τοξοπλασμα του είχε κάνει ανωμαλίες στον εγκέφαλο και σε πολλά όργανα.

Ξεχνιέμαι αλλά δεν ξεχνάω. Γιαυτό λέω, να προσέχεις καλή μου και καμιά μάνα να μην το περάσει ποτέ ξανά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινα λυπαμαι για αυτο.καταλαβαινω ποσο ασχημο ειναι.ευχομαι συντομα ο Θεος να σου δωσει μωρακι να εχεις τελεια εγκυμοσυνη και να ειναι υγιεστατο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...