Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν είμαστε παντρεμένοι, όμως θέλουμε παιδί


FunnyBunny

Recommended Posts

Γλυκια μου εμπειριες δν ειναι οι πολλοι αντρες η τα ξενυχτια!κ γω με τον αντρα μου ειμαστε μαζι απ τα 17 μας!κ κλεισαμε μαζι 15 χρονια σχεσης!απο προσωπικη εμπειρια στο λεω ειναι ωραια με τον ανθρωπο σου να ζειτε μαζι στιγμες που θα θυμαστε κ θα ρθει κ το παιδακι να συμπληρωσει την ευτυχια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η FunnyBunny είπε:

Ναι

Κορίτσι μου αν είσαι σίγουρη για την απόφαση σου κ απο οτι λες μπορείς να το υποστηρίξεις κ οικονομικά τοτε μην ασχολείσαι τι λενε οι άλλοι, ούτε κ εμείς. Κάνε το καλύτερο για σένα... ο,τι νιώθεις!

Σίγουρα όλες (κ γω πρωτη κ καλύτερη) παρασυρόμαστε κ απο τις επιλογές μας. Εγω πχ δεν εχω τις απειρες εμπειρίες οπως τις περιγράφεις παραπάνω αλλά ήθελα να ειμαι ξεγνοιαστη να σπουδασω, να δουλεψω, να ταξιδεψω. Εζησα με τον άντρα μου πολλά ομορφα κ νιωθω γεμάτη. Αλλα εγω ειμαι εγω κ εσυ εισαι εσυ.

Να κάνεις οοοτι σε κάνει ευτυχισμένη! Με τις καλύτερες ευχές μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Πιου-πιου γιατί στις μέρες μας δ είναι θέμα κατά πόσο συνειδητοποιημένος είσαι αλλά το ότι έχεις ένα σωρό επιλογές. Κάποτε οι γιαγιάδες μας δεν έφευγαν ποτέ από το χωριό τους. Δεν έκαναν κάτι πέρα από τ να κάνουν παιδιά, να προσέχουν τ σπίτι, τους παππούδες που έμεναν μαζί τους και δουλειές στα χωραφια κτλ.

Κορίτσια προς θεού η ζωή δ σταματάει με ένα παιδί. Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα κ με το παιδί κ μόνος σου εφόσον μεγαλώσει λίγο τ παιδί κ μπορείς να τ αφήσεις. Αλλά δ είναι το ίδιο. Πότε δ θα είναι το ίδιο. Φέρνοντας στον κόσμο ένα παιδί έχεις μονίμως μια ευθύνη. Ακόμη κ ένα καφέ να πας να πιεις, ακόμη κ να έχεις βοήθεια κ να σ κρατάνε τ παιδί για να πας οχ μια εκδρομή θα έχεις μόνιμα την έννοια του στο μυαλό σου. Έχοντας 2 μωρά τα οποία εννοείται λατρεύω θα σας πω ότι τα ξενύχτια, η κούραση, ακόμη κ το να περιοριστείς για ένα διάστημα από εξόδους κτλ είναι το λιγότερο. Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που θα μάθεις για την εγκυμοσύνη θα έχεις μια μόνιμη έννοια που θα σε ακολουθεί μια ζωή. Προσωπικά θεωρώ πως στα 20 σου πρέπει να περνάς ανέμελα. Ανεξαρτήτως αν είσαι πάρτυ άνιμαλ η όχι. Από εκεί και πέρα δ υπάρχει σωστό κ λάθος. Ο καθένας κάνει την επιλογή του. Απλά τ παιδί είναι μια επιλογή που θα κουβαλάς μια ζωή. Η μητρότητα δ κάνει διαλείμματα.

Αυτη την εννοια....ποτε δεν περιμενα οτι θα αγαπησω κ θα σκεφτομαι καποιον πιο πολυ απ εμενα!!!κ πραγματικα η κορη μου τα εχει ισοπεδωσει ολα!!!! ❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα! Καταρχήν να σου πω ότι το θέμα του γάμου το θεωρώ το πιο ασήμαντο. Δεν χρειάζεται γάμος για την οικογένεια, οι εποχές έχουν αλλάξει. Παρόλα αυτά πέρα του κοινωνικού ο γάμος είναι πρωτίστως μια σύμβαση που εξασφαλίζει κάποιους νομικούς δεσμούς ανάμεσα στο ζευγάρι ΚΥΡΙΩΣ αν υπάρχουν κ παιδιά. Πρόσεξε λοιπόν αν δεν παντρευτείς και το αποφασίσετε για παιδί να κάνετε όλα τα χαρτιά της αναγνώρισης ή ένα σύμφωνο συμβίωσης. Δεν αμφισβητώ ούτε την επιθυμία σας ούτε την αγάπη σας αλλά είσαι μόλις 20... Σου μιλάω ως μεγαλύτερη (37 :-) ) που στα 20 υπήρξα τρελά ερωτευμένη και όχι παιδί κ στο φεγγάρι θα πήγαινα... όμως η ζωή προχωράει και όταν είμαστε τόσο νέοι αλλάζουν οι προτεραιότητες μας, οι επιθυμίες μας ή οι συνθήκες της ζωής μας αρκετά εύκολα. Έπειτα ακόμα και αν πούμε ότι εσείς είστε ένα ζευγάρι που δε θα αλλάξει γνώμη (στο εύχομαι από καρδιάς) πρέπει να καταλάβεις ότι το παιδί δεν είναι εύκολη υπόθεση. Έχει πολλές πολλές ευθύνες που τώρα ίσως δεν φαντάζεσαι κ σημαίνει ότι θα μπεις σε δεύτερη μοίρα για πάντα αλλάζοντας τη ζωή σου ριζικά, είσαι έτοιμη για όλο αυτό από τώρα; πριν ζήσετε λίγο ανέμελα με το σύντροφο σου; και το άλλο κ πιο σημαντικό είστε σε θέση (λόγω ηλικίας) να υποστηρίξετε οικονομικά κάτι τέτοιο; πχ εργάζεστε; (καθαρά επειδή είστε τόσο μικροί το λέω αυτό, αλίμονο δεν χρειάζεται κανείς να είναι κροίσος, αλλά μια δουλειά είναι απαραίτητη). Επίσης θα έχεις βοήθεια πχ από γονείς; δεν μιλάω για οικονομική, εννοώ πχ να κρατήσει κάποιος το παιδί αν χρειάζεται να εργαστείς κλπ.

Αν σκεφτείς σοβαρά όλα τα παραπάνω και είσαι σίγουρη ότι οι απαντήσεις είναι ναι σε όλα τότε θα σου έλεγα αφήστε λίγο καιρό πχ μερικούς μήνες ή ένα χρόνο κ αν ακόμα τότε το θέλετε το ίδιο οκ προχωρήστε. Κ στα 21 πολυ πολυ νέα θα είσαι, δεν αλλάζει κάτι... Με βλέπεις έτσι επιφυλακτική γιατί έχω δει από τη ζωή ότι στα 20 μοιάζουν όλα τόσο ιδανικά και εύκολα... πρόσεχε πολύ μην αναλάβεις τώρα κάτι που θα αλλάξει τη ζωή σου για πάντα κ μετά δεις ότι τα πράγματα δεν είναι όπως τα νόμιζες. Νομίζω για αυτό σε κοιτάνε έτσι όπως λες... ανησυχούν αν έχεις καταλάβει το μέγεθος της ευθύνης που αναλαμβάνεις. Κ πάλι όπως είπα κ παραπάνω αν τα αναλογιστείς όλα αυτά κ είστε σίγουροι κ οι δύο τι να πω, με το καλό!

Με καλυψες σε ολα!!!τα ιδια θα ελεγα κ εγω σαν δικη μου γνωμη!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/6/2019 at 10:28 ΜΜ, ο/η FunnyBunny είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας.. θέλω να μοιραστώ μαζί σας μερικά πράγματα και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας. Είμαι 20 ετών, να σημειώσω ότι δεν είμαστε παντρεμένοι ακόμα και θέλουμε σαν τρελοί να κάνουμε παιδάκι. Με όσους το συζήτησα με κοιτάνε λες και είμαι καμία μουρλη... είναι τόσο κακό μια κοπέλα  στην ηλικία μου να θέλει με τον άνθρωπο που αγαπάει να κάνουνε παιδακι;

Καλημέρα κορίτσι μου. Εγω ειμαι 26 και εγω ηθελα μωρο απο τα 18. Και τοτε ημουν τρελα ερωτευμένη με αλλον αλλά δεν κρατησε και λεω ευτυχώς που δεν εκανα παιδι τοτε. Ωστόσο αν πιστευεις οτι η σχεση σαν ειναι τοσο δυνατη και θα κρατησει σκεψου τα άλλα... ενα μωρό εχει εξοδα, εργάζεται ο αντρας σου? Εσυ εργάζεσαι? Αν εργαζεσαι πλήρης και σε δηλώνει πληρης απασχόληση ο εργοδότης τοτε θα παίρνεις τα ιδια σχεδον απο το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ οταν γεννήσεις αλλα ειναι αρκετα για να μεγαλωσετε ενα μωρο? Και σκςψου και το αλλο εισαι ετοιμη να αποχωρηστεις οοοολα αυτα που κανεις τωρα και να βαλεις σε πρωτη μοίρα το μωρό? Να σκέφτεσαι οτι το μωρό δεν ειναι μονο παιχνιδια γελια και βολτες στο παρκο με το καροτσι (αυτα ηθελα και σκεφτομουν ςγω πριν μεινω εγκυος) το μωρο ειναι επισης και οι κολικοί, τα δόντια, τα αλματα ανάπτυξης, τα ξενύχτια βδομαδες ή και μήνες ολόκληρους, να εισαι με το ρολόι στο χέρι οταν βγαινεις εξω είτε επειδή στο φυλάει καποιος και πρέπει να γυρισεις πισω για να το ταΐσεις είτε γιατί ξερεις οτι σε λιγο θα κανει υπερβολική ζέστη ή κρύο για να βρίσκεσαι εξω με το μωρό.. Έχω ενα μωράκι 3,5 μηνων καικαι δεν σου λεω το λατρεύω και δεν θα το αλλαζα με τίποτα αλλα αλλιως ειναι να ονειρεύεσαι ενα μωρό και αλλιως ειναι να το έχεις. Αν είσαι διατεθειμένη να τα αντεξεις ολα αυτα (που ειμαι σιγουρη πως λογο ηλικιας και αναγκης που νιώθεις αυτη τη στιγμη για ενα μωρο θα πεις σε ολα ναι και πως δεν σε νοιαζει τιποτα) τοτε ναι καντο. Αλλα σκεψου το πρωτα πολύ καλα γιατι το μωρο δεν ειναι παιχνιδι και γυρισμος μετα δεν υπάρχει! Σου ευχομαι καθε τι καλο!!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ σε όλα όσα είπαν παραπάνω τα κορίτσια  τόσο για τις όμορφες στιγμές που φέρνει στο κόσμο ένα παιδάκι όσο και για τις δυσκολίες....

Θα σε ρωτήσω όμως δύο πράγματα όχι για να μου απαντήσεις απαραίτητα αλλά για να τα σκεφτείς μόνη σου

Πρώτον γιατί αφού είστε τρελαμενοι και επιθυμείτε τόσο ένα παιδάκι και αφού λές ότι μπορειτε να στηρίξετε την απόφαση σας αυτή σε ενδιαφέρουν οι απόψεις άλλων ατόμων.Μηπως όντως δεν είσαι έτοιμη και ψάχνεις την επιβεβαίωση;;;;σκέψου το καλά!!

Και δεύτερον και κατ εμε σημαντικό, όσο και η σημερινή εποχή τα ισοπεδώνει όλα, γιατί να μη παντρευτείτε; Γιατί να μη πάρετε την ευλογία του Θεού; Γιατί αν απαντήσεις για τα έξοδα τότε δεν είστε σε θέση για μωρό. Η τελετή του γάμου δεν είναι ανάγκη να γίνει υπερπαραγωγή η ένα κοινωνικό γεγονός...μια λιτή τελετή πλούσια όμως της παρουσίας Του Θεού θα ευλογήσει τη ζωή σας και τις αποφάσεις σας!!!

Σου εύχομαι από καρδιάς η ζωή σου να είναι όμορφη και ευλογημένη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamaioannas είπε:

Συμφωνώ σε όλα όσα είπαν παραπάνω τα κορίτσια  τόσο για τις όμορφες στιγμές που φέρνει στο κόσμο ένα παιδάκι όσο και για τις δυσκολίες....

Θα σε ρωτήσω όμως δύο πράγματα όχι για να μου απαντήσεις απαραίτητα αλλά για να τα σκεφτείς μόνη σου

Πρώτον γιατί αφού είστε τρελαμενοι και επιθυμείτε τόσο ένα παιδάκι και αφού λές ότι μπορειτε να στηρίξετε την απόφαση σας αυτή σε ενδιαφέρουν οι απόψεις άλλων ατόμων.Μηπως όντως δεν είσαι έτοιμη και ψάχνεις την επιβεβαίωση;;;;σκέψου το καλά!!

Και δεύτερον και κατ εμε σημαντικό, όσο και η σημερινή εποχή τα ισοπεδώνει όλα, γιατί να μη παντρευτείτε; Γιατί να μη πάρετε την ευλογία του Θεού; Γιατί αν απαντήσεις για τα έξοδα τότε δεν είστε σε θέση για μωρό. Η τελετή του γάμου δεν είναι ανάγκη να γίνει υπερπαραγωγή η ένα κοινωνικό γεγονός...μια λιτή τελετή πλούσια όμως της παρουσίας Του Θεού θα ευλογήσει τη ζωή σας και τις αποφάσεις σας!!!

Σου εύχομαι από καρδιάς η ζωή σου να είναι όμορφη και ευλογημένη!!!!

Καλημέρα σας! Ήθελα την γνώμη σας και σίγουρα μιας μεγαλύτερης γυναίκες γιατί πλέον νιώθω ότι με τις φίλες μου δε μπορώ να το συζητήσω και αυτό με πνίγει, είμαι άνθρωπος που μ'αρέσει να συζητάω. Ένα τέτοιο κομμάτι στην ζωή μου έτσι και μέσα από ένα φορουμ θα ήθελα να το μοιραστώ εδώ εφόσον δεν μπορώ με τον περίγυρο μου δυστυχώς γιατί το μόνο που ακούω ως απάντηση είναι ότι τα ποτά και τα ξενύχτια θα τα ζητάς μετά και ότι θα θέλω να γνωρίσω και άλλους αντρες στη ζωή μου πράγμα που με κάνει να νιώθω άσχημα και να μη βγάζω μιλιά μετα. Δεν έχουμε παντρευτεί όλο αυτόν τον καιρό επειδή 1 χρόνο τώρα έχει μια υποχρέωση και πηγαινοέρχεται αλλά τώρα που τελειώνει συζητάμε για τον ερχομό ενός μωρού στην οικογένεια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Viktwria είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Εγω ειμαι 26 και εγω ηθελα μωρο απο τα 18. Και τοτε ημουν τρελα ερωτευμένη με αλλον αλλά δεν κρατησε και λεω ευτυχώς που δεν εκανα παιδι τοτε. Ωστόσο αν πιστευεις οτι η σχεση σαν ειναι τοσο δυνατη και θα κρατησει σκεψου τα άλλα... ενα μωρό εχει εξοδα, εργάζεται ο αντρας σου? Εσυ εργάζεσαι? Αν εργαζεσαι πλήρης και σε δηλώνει πληρης απασχόληση ο εργοδότης τοτε θα παίρνεις τα ιδια σχεδον απο το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ οταν γεννήσεις αλλα ειναι αρκετα για να μεγαλωσετε ενα μωρο? Και σκςψου και το αλλο εισαι ετοιμη να αποχωρηστεις οοοολα αυτα που κανεις τωρα και να βαλεις σε πρωτη μοίρα το μωρό? Να σκέφτεσαι οτι το μωρό δεν ειναι μονο παιχνιδια γελια και βολτες στο παρκο με το καροτσι (αυτα ηθελα και σκεφτομουν ςγω πριν μεινω εγκυος) το μωρο ειναι επισης και οι κολικοί, τα δόντια, τα αλματα ανάπτυξης, τα ξενύχτια βδομαδες ή και μήνες ολόκληρους, να εισαι με το ρολόι στο χέρι οταν βγαινεις εξω είτε επειδή στο φυλάει καποιος και πρέπει να γυρισεις πισω για να το ταΐσεις είτε γιατί ξερεις οτι σε λιγο θα κανει υπερβολική ζέστη ή κρύο για να βρίσκεσαι εξω με το μωρό.. Έχω ενα μωράκι 3,5 μηνων καικαι δεν σου λεω το λατρεύω και δεν θα το αλλαζα με τίποτα αλλα αλλιως ειναι να ονειρεύεσαι ενα μωρό και αλλιως ειναι να το έχεις. Αν είσαι διατεθειμένη να τα αντεξεις ολα αυτα (που ειμαι σιγουρη πως λογο ηλικιας και αναγκης που νιώθεις αυτη τη στιγμη για ενα μωρο θα πεις σε ολα ναι και πως δεν σε νοιαζει τιποτα) τοτε ναι καντο. Αλλα σκεψου το πρωτα πολύ καλα γιατι το μωρο δεν ειναι παιχνιδι και γυρισμος μετα δεν υπάρχει! Σου ευχομαι καθε τι καλο!!!??

Τώρα σοβαρά??? Πιστεύεις τον εαυτό σου που προφανώς εμεινες έγκυος στα 25 ότι ήσουν περισσότερο κατασταλαγμένη από μία κοπέλα στα 20? Κ ποιος είπε ότι μία κοπέλα αν δεν έχει δουλειά κ δουλεύει μόνο ο ένας δε μπορεί να μεγαλώσει σωστά ένα παιδι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το συμπέρασμα είναι ένα κορίτσια. Θα υπάρχουν 2 γνώμες άλλες που θέλουν να παντρευτούν μικρές Κ να κάνουν οικογένεια Κ άλλες που θέλουν να ζησουν λίγο την ζωή τους Κ να εξελιχθούν σε άλλους τομείς και να κάνουν παιδί μετά.  Ότι Κ να λέμε εμείς εδώ σ αυτή τη συζήτηση η κάθε μία θα κάνει του κεφαλιού της ! Η κοπέλα απ ότι είδα έχει ξεκινήσει ήδη να προσπαθεί για παιδάκι απλά ψάχνει μια επιβεβαιωση ( έτσι το νιώθω εγω) που ίσως δεν παίρνει απ τον δικο της περίγυρο λόγω ηλικίας. Εγώ προσωπικά σου εύχομαι Αφού το θέλετε τόσο πολύ να έρθει το συντομότερο το μπεμπακι, να ευτυχησετε Κ να είστε πάντα δεμενοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Τώρα σοβαρά??? Πιστεύεις τον εαυτό σου που προφανώς εμεινες έγκυος στα 25 ότι ήσουν περισσότερο κατασταλαγμένη από μία κοπέλα στα 20? Κ ποιος είπε ότι μία κοπέλα αν δεν έχει δουλειά κ δουλεύει μόνο ο ένας δε μπορεί να μεγαλώσει σωστά ένα παιδι? 

Θεωρώ πως εαν υπάρχει θέληση αγαπη και φροντίδα ολα μπορούν να γίνουν. Και ένας από τους δύο εαν δουλεύει ολα μπορούν να γίνουν. Εάν υπάρχει αγαπη και ελάχιστα χρήματα για τα βασικά ολα μπορούν να γίνουν. Ζούμε σε μια χώρα που καλός ή κακός δεν έχει δουλειές για όλους και για όλες τις ηλικίες, αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να μην κάνει μια γυναίκα παιδί, μπορει να στερηθεις διακοπες και ίσως περισσότερα ρούχα που μεταξύ μας τώρα εμείς οι γυναίκες ξοδεύουμε χρήματα σε πράγματα που στην πραγματικότητα δεν χρειαζόμαστε. Όταν θέλεις το παιδί σου να μεγαλώσει σωστά και να έχει σίγουρα τα απαραίτητα κάνεις τα πάντα για αυτό και δε σκέφτεσαι Εάν θα στερήσεις τον εαυτό σου από εξοδους και καινούργια ρούχα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η FunnyBunny είπε:

Θεωρώ πως εαν υπάρχει θέληση αγαπη και φροντίδα ολα μπορούν να γίνουν. Και ένας από τους δύο εαν δουλεύει ολα μπορούν να γίνουν. Εάν υπάρχει αγαπη και ελάχιστα χρήματα για τα βασικά ολα μπορούν να γίνουν. Ζούμε σε μια χώρα που καλός ή κακός δεν έχει δουλειές για όλους και για όλες τις ηλικίες, αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να μην κάνει μια γυναίκα παιδί, μπορει να στερηθεις διακοπες και ίσως περισσότερα ρούχα που μεταξύ μας τώρα εμείς οι γυναίκες ξοδεύουμε χρήματα σε πράγματα που στην πραγματικότητα δεν χρειαζόμαστε. Όταν θέλεις το παιδί σου να μεγαλώσει σωστά και να έχει σίγουρα τα απαραίτητα κάνεις τα πάντα για αυτό και δε σκέφτεσαι Εάν θα στερήσεις τον εαυτό σου από εξοδους και καινούργια ρούχα. 

Μπράβο κορίτσι! Σκέφτεται αρκετά ώριμα κ μπράβο σου! Κοιτα, για να λέμε την αλήθεια όντως απέχει κάπως αυτό που έχουμε στο μυαλό μας με αυτό που όντως είναι στην πραγματικότητα, αλλά με αγάπη κ θεληση όλα πανε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου όσα λες ακούγονται σε μένα τουλάχιστον σωστά!!

Ο Θεός να σε φωτίσει και να πάρεις τις σωστές αποφάσεις στη ζωή σου!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η FunnyBunny είπε:

Κορίτσια μου διάβασα οοοολα σας τα μηνύματα και δεν περίμενα να δεχτώ τόσες πολλές απόψεις! Χαχαχα . Αρχικά να πω ότι είμαι άνθρωπος που ποτέ δεν ήθελα να βγω να πιω να ξενυχτάω έξω να να να... Δεν ήθελα ποτέ να έχω αρκετές εμπειρίες (με αντρες) δεν μου κίνησε ποτέ το ενδιαφέρον όλη αυτή η ζωή που κάνουν οι φίλες μου και κάθε κοπέλα στην ηλικία μου. Από τα 15 μου θέλω ένα παιδί για να του δώσω όλη μου την αγάπη και την φροντίδα που του χρειάζεται. Αγαπάω τον άνθρωπο που έχω κοντά μου και με αγαπάει και αυτός. Έχουμε διαφορά ηλικίας 5 χρόνων. Η δουλειά που έχουμε επιλέξει και οι δύο έχει μέλλον στην Ελλάδα. Δεν έχουμε πρόβλημα και στην χειρότερη να φύγουμε στο εξωτερικό αρκεί να μπορούμε να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας. Ο σύντροφος μου είναι η οικογένεια μου. Η μητέρα μου με στηρίζει πολύ σε αυτό αν και της φαίνεται περίεργο που δεν "φαιρομαι" σαν όλες τις άλλες κοπέλες. Πάντα ονειρευόμουν μια οικογένεια με παιδιά ή παιδί. Πάντα ήθελα να κάνω μικρή παιδακι γιατί εάν όπως λέτε θα κουράζομαι θα κάνω θα ρανω στα 30 δεν θα αλλάξει κάτι από το θεμα της κούρασης. Δεν νομίζω να μπορείς να συγκρίνεις την βόλτα σου έξω με τις φίλες με την αγκαλιά του παιδιού σου το βράδυ μετά από μια "κουραστική" μέρα..  πιστεύω στο τέλος της ημέρας με ένα φιλί του παιδιού σου τα ξεχνάς όλα.. Και κούραση και τα πάντα! Να βλέπεις τον άνθρωπο που δημιουργήσες με το άτομο που αγαπάς να μεγαλώνει μέρα με την μέρα.... αξία ανεκτίμητη!

Ποιο φιλι;;;; μια ματια ενα χαμογελο του και τα ξεχνας ΟΛΑ!!!! Κ βολτα εξω μπορεις να βγεις με το μωρο σου δεν σημαινει οτι θα μεινεις εσωκλειστη στο σπιτι φυσικα κ θα πατε για καφε για μπανιο για ψωνια οι 3σας εννοειται! Απλα οχι το πρωτο καιρο σιγουρα αργοτερα ναι!!!! Τωρα μ τραβαει τα μαλλια κ γελαει λες κ κανει κατορθωμα,φυσικα το λιγοτερο λιωνω!!! Σ ευχομαι τα καλυτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/6/2019 at 10:26 ΜΜ, ο/η FunnyBunny είπε:

Κορίτσια μου διάβασα οοοολα σας τα μηνύματα και δεν περίμενα να δεχτώ τόσες πολλές απόψεις! Χαχαχα . Αρχικά να πω ότι είμαι άνθρωπος που ποτέ δεν ήθελα να βγω να πιω να ξενυχτάω έξω να να να... Δεν ήθελα ποτέ να έχω αρκετές εμπειρίες (με αντρες) δεν μου κίνησε ποτέ το ενδιαφέρον όλη αυτή η ζωή που κάνουν οι φίλες μου και κάθε κοπέλα στην ηλικία μου. Από τα 15 μου θέλω ένα παιδί για να του δώσω όλη μου την αγάπη και την φροντίδα που του χρειάζεται. Αγαπάω τον άνθρωπο που έχω κοντά μου και με αγαπάει και αυτός. Έχουμε διαφορά ηλικίας 5 χρόνων. Η δουλειά που έχουμε επιλέξει και οι δύο έχει μέλλον στην Ελλάδα. Δεν έχουμε πρόβλημα και στην χειρότερη να φύγουμε στο εξωτερικό αρκεί να μπορούμε να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας. Ο σύντροφος μου είναι η οικογένεια μου. Η μητέρα μου με στηρίζει πολύ σε αυτό αν και της φαίνεται περίεργο που δεν "φαιρομαι" σαν όλες τις άλλες κοπέλες. Πάντα ονειρευόμουν μια οικογένεια με παιδιά ή παιδί. Πάντα ήθελα να κάνω μικρή παιδακι γιατί εάν όπως λέτε θα κουράζομαι θα κάνω θα ρανω στα 30 δεν θα αλλάξει κάτι από το θεμα της κούρασης. Δεν νομίζω να μπορείς να συγκρίνεις την βόλτα σου έξω με τις φίλες με την αγκαλιά του παιδιού σου το βράδυ μετά από μια "κουραστική" μέρα..  πιστεύω στο τέλος της ημέρας με ένα φιλί του παιδιού σου τα ξεχνάς όλα.. Και κούραση και τα πάντα! Να βλέπεις τον άνθρωπο που δημιουργήσες με το άτομο που αγαπάς να μεγαλώνει μέρα με την μέρα.... αξία ανεκτίμητη!

Κ ναι, εδώ φαίνεται ότι είσαι 20 κ αθώα! Σε ζηλεύω αυτήν τη στιγμή κ νοσταλγώ τον εφηβικό τρόπο σκέψης μου!

Στο τέλος της ημέρας ναι, ένα φιλί του παιδιου σου σε κάνει να ξεχνάς! Αλλά τον σύντροφό σου δεν προλαβαίνεις να τον δεις γιατί έχει κλείσει ήδη το μάτι από την κούραση! 

Χάχα, δε θέλω  να στο χαλάσω. Η μητρότητα είναι όντως σπουδαία εμπειρία κ νιώθεις ακραία συναισθήματα.. Γιατί όμως θα πρέπει να συγκρίνεις αν είναι πιο σπουδαία η βόλτα με την φίλη ή ένα παιδί? Φυσικά κ είναι τι παιδί αλλά κανείς δεν σου απαγορεύει να ζήσεις το πρώτο κ έπειτα το δεύτερο. 

Αυτό όμως που το βάζω στα συν του να κάνεις τόσο νωρίς παιδί ειναι πως θα έχεις σωματικά πιο πολλές αντοχές. 

(πόσο γραφικές θα σου φαινόμαστε),! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άσχετο αλλά εσείς που γράφετε για το οικονομικό. Hello! Στην Ελλάδα του 2019 ζούμε? 50 χρόνοι οικογένειαρχες κ δουλεύουν για 600 ευρώ 8ωροι. Πόσο χειρότερα? Αν είναι να περιμένουν να γίνουν ιδανικές οι συνθήκες... Πάμε για έγγονι κατευθείαν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεκτές όλες οι γνώμες σας κορίτσια. Πέρα από το οικονομικό που θεωρώ πως πρέπει να μην περιμένεις από γονείς και γενικά βοήθεια αλλά να πράξεις. Εάν θέλειςκάτι μπορείς να κάνεις τα παντα. Δε θεωρώ ότι η ηλικία 20ετων κοπέλα είναι ακόμα αθώα και ανέμελη. Θεωρώ ότι μια γυναίκα/κοπέλα όσο πιο πολύ ξεκινάει να στέκεται μόνη της στα πόδια από μικρή ηλικία τόσα περισσότερα θα καταφέρει έχοντας ή οχι παιδί! Θαυμάζω όσες είναι μανουλες και κάνουν τα πάντα! Και βόλτες με φίλες βόλτες με το μωρό και τον αντρα να τον έχεις πάντα καθαρό και να δέχεται επίσης αγάπη από την γυναίκα του! Αν κουραζομαστε και κλαίμε την μοίρα μας και θα λέμε πάντα να εγώ κουράζομαι εγώ ταλαιπωρούμε δε θα καταφέρουμε τίποτα. Μια γυναίκα κάνει παιδί πρώτα από όλα για τον εαυτό της και πρέπει να είναι ευγνώμων ότι μπόρεσε και γέννησε ένα μωρό ενώ άλλες γυναίκες αυτό το "θαυμα" δε θα το βιώσουν ποτέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι καταλιλι στιγμι δεν θα ερθει ποτε και ο χρονος περνα και μετα  εμφανιζονται αλλα προβληματα βεβαια στην περίπτωση της κοπελας εχει χρονο μπροστα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η FunnyBunny είπε:

Δεκτές όλες οι γνώμες σας κορίτσια. Πέρα από το οικονομικό που θεωρώ πως πρέπει να μην περιμένεις από γονείς και γενικά βοήθεια αλλά να πράξεις. Εάν θέλειςκάτι μπορείς να κάνεις τα παντα. Δε θεωρώ ότι η ηλικία 20ετων κοπέλα είναι ακόμα αθώα και ανέμελη. Θεωρώ ότι μια γυναίκα/κοπέλα όσο πιο πολύ ξεκινάει να στέκεται μόνη της στα πόδια από μικρή ηλικία τόσα περισσότερα θα καταφέρει έχοντας ή οχι παιδί! Θαυμάζω όσες είναι μανουλες και κάνουν τα πάντα! Και βόλτες με φίλες βόλτες με το μωρό και τον αντρα να τον έχεις πάντα καθαρό και να δέχεται επίσης αγάπη από την γυναίκα του! Αν κουραζομαστε και κλαίμε την μοίρα μας και θα λέμε πάντα να εγώ κουράζομαι εγώ ταλαιπωρούμε δε θα καταφέρουμε τίποτα. Μια γυναίκα κάνει παιδί πρώτα από όλα για τον εαυτό της και πρέπει να είναι ευγνώμων ότι μπόρεσε και γέννησε ένα μωρό ενώ άλλες γυναίκες αυτό το "θαυμα" δε θα το βιώσουν ποτέ.

Βρε κανε αυτο που θελεις και μην ρωτας!Δεν θα σου πει κανενας ποτε θα κανεις παιδακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η MAROYLI είπε:

Βρε κανε αυτο που θελεις και μην ρωτας!Δεν θα σου πει κανενας ποτε θα κανεις παιδακι!

πολύ σωστά τα λεει η @MAROYLI γιατί από τη συζήτηση είναι φανερό ότι όσες γυναίκες ρωτήσεις, τόσες γνώμες θα ακούσεις... Η κάθε μια επηρεάζεται από τα βιώματα της κ ανάλογα απαντάει... Εφόσον δεν τίθεται οικονομικό ζήτημα (κ εξηγούμαι ξανά δε μιλάω για πλούτη, μιλάω να υπάρχει μια δουλειά) κάνε αυτό που νιώθεις σωστό. Καμιά άποψη δεν έχει μόνο θετικά ή μόνο αρνητικά, οπότε εσύ μόνο ξέρεις την απάντηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/6/2019 at 10:41 ΠΜ, ο/η Bloublou85 είπε:

Τώρα σοβαρά??? Πιστεύεις τον εαυτό σου που προφανώς εμεινες έγκυος στα 25 ότι ήσουν περισσότερο κατασταλαγμένη από μία κοπέλα στα 20? Κ ποιος είπε ότι μία κοπέλα αν δεν έχει δουλειά κ δουλεύει μόνο ο ένας δε μπορεί να μεγαλώσει σωστά ένα παιδι? 

Κοριτσι, μου φαινεται οτι ψαχνεσαι για καυγά...μαθε λοιπον πω ναι αλλα μυαλο εχεις στα 20 αλλα στα 25 και αλλα στα 30.. και μολις ερθει το μωρό η κοπελα θα δει πως το να δουλευει μονο ο ενας δεν ειναι και τοσο ευκολο αν η μητέρα δεν παιρνει και κατι απο το ΙΚΑ  γιατι το μωρο εκτος απο αγκαλιτσες και φιλακια εχει και έξοδα, οταν θα θελει τον παιδιατρο του και τα εμβολια του (που θελουν χρήματα) τι θα κάνει? Αχ ναι θα γυρισει και θα πει εσύ δεν τα χρειαζεσαι αυτα, θα μεγαλωσεις σωστά χωρις τα τέλειος απαραίτητα, θα κατσεις να υποφέρεις απο κολικους επειδή οι γονεις σου δεν εχουν να σου πάρουν τα προβιοτικα που χρειαζεσαι που εχουν 25€ τ μπουκαλάκι και φτανει για 2 βδομαδες ολες κ ολες ενω οι κολικοι κρατανε 4 μήνες...για σοβαρευτείτε λίγο, το μωρό δεν ειναι παιχνίδι... τι σας φταιει το πλασματακι αυτο επειδη εσας τα μυαλα σας είναι πανω απο το κεφαλι σας? Δεν της ειπα να μην κανει μωρο ή πως δεν θα το μεγαλωσει σωστά. Της ειπα απλα να σκεφτει αν εχει την δυνατοτητα να το μεγαλώσει. Τωρα αν εχετε μαθει να βασιζεστε στους παππούδες ειναι αλλο θέμα αλλα αυτο δεν σας κανει ώριμος για να κάνετε παιδιά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Viktwria είπε:

Κοριτσι, μου φαινεται οτι ψαχνεσαι για καυγά...μαθε λοιπον πω ναι αλλα μυαλο εχεις στα 20 αλλα στα 25 και αλλα στα 30.. και μολις ερθει το μωρό η κοπελα θα δει πως το να δουλευει μονο ο ενας δεν ειναι και τοσο ευκολο αν η μητέρα δεν παιρνει και κατι απο το ΙΚΑ  γιατι το μωρο εκτος απο αγκαλιτσες και φιλακια εχει και έξοδα, οταν θα θελει τον παιδιατρο του και τα εμβολια του (που θελουν χρήματα) τι θα κάνει? Αχ ναι θα γυρισει και θα πει εσύ δεν τα χρειαζεσαι αυτα, θα μεγαλωσεις σωστά χωρις τα τέλειος απαραίτητα, θα κατσεις να υποφέρεις απο κολικους επειδή οι γονεις σου δεν εχουν να σου πάρουν τα προβιοτικα που χρειαζεσαι που εχουν 25€ τ μπουκαλάκι και φτανει για 2 βδομαδες ολες κ ολες ενω οι κολικοι κρατανε 4 μήνες...για σοβαρευτείτε λίγο, το μωρό δεν ειναι παιχνίδι... τι σας φταιει το πλασματακι αυτο επειδη εσας τα μυαλα σας είναι πανω απο το κεφαλι σας? Δεν της ειπα να μην κανει μωρο ή πως δεν θα το μεγαλωσει σωστά. Της ειπα απλα να σκεφτει αν εχει την δυνατοτητα να το μεγαλώσει. Τωρα αν εχετε μαθει να βασιζεστε στους παππούδες ειναι αλλο θέμα αλλα αυτο δεν σας κανει ώριμος για να κάνετε παιδιά. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/6/2019 at 12:01 ΠΜ, ο/η Lila..! είπε:

Άσχετο αλλά εσείς που γράφετε για το οικονομικό. Hello! Στην Ελλάδα του 2019 ζούμε? 50 χρόνοι οικογένειαρχες κ δουλεύουν για 600 ευρώ 8ωροι. Πόσο χειρότερα? Αν είναι να περιμένουν να γίνουν ιδανικές οι συνθήκες... Πάμε για έγγονι κατευθείαν 

Αυτή τη μ@λ@κι@ έκανα κ εγώ να περιμένω να γίνουν οι συνθήκες ιδανικές για μωρό και γάμο και έφτασα 38 και τώρα τρέχω.

@FunnyBunny Οπότε αν το θέλετε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ και αν είστε αποφασισμένοι ότι θα κάνετε τα πάντα για να το μεγαλώσετε, έστω και χωρίς την βοήθεια κανενός, ξεκινήστε ελεύθερες επαφές και μακάρι να γίνει ότι ακριβώς επιθυμείτε! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι 24 με παιδάκι 2 χρόνων και ακόμη ανύπαντροι θα γίνει κ αυτό όταν θα μπορούμε οικονομικά δεν είναι αναγκαίο ο γάμος είναι ένα χαρτί και ένα παραμύθι που πρέπει να το χαρείς κ όχι να γίνει βιαστικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...