Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καμιά φορά γίνονται και θαύματα!


Recommended Posts

@Χρυσάφω  καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου που ενώ έκανες την επέμβαση ακούς πάλι την ίδια λύση για την απόκτηση ενός παιδιού. Θα ήταν όμως πιο άτιμο από πλευράς του γιατρού να σε έβαζε σε μια ή και περισσότερες διαδικασίες εξωσωματικής οι οποίες μπορεί να μην απέδιδαν και να φόρτωνες το σώμα σου φάρμακα και άγχος και στο τέλος να ήσουν στον ίδιο παρονομαστή. Καλό θα ήταν να πάρεις βέβαια και μια δεύτερη γνώμη για να είσαι σίγουρη ότι ο γιατρός σου είναι σωστός σε αυτό που λέει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
στις πριν 4 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Χρυσάφω  καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου που ενώ έκανες την επέμβαση ακούς πάλι την ίδια λύση για την απόκτηση ενός παιδιού. Θα ήταν όμως πιο άτιμο από πλευράς του γιατρού να σε έβαζε σε μια ή και περισσότερες διαδικασίες εξωσωματικής οι οποίες μπορεί να μην απέδιδαν και να φόρτωνες το σώμα σου φάρμακα και άγχος και στο τέλος να ήσουν στον ίδιο παρονομαστή. Καλό θα ήταν να πάρεις βέβαια και μια δεύτερη γνώμη για να είσαι σίγουρη ότι ο γιατρός σου είναι σωστός σε αυτό που λέει. 

Ειναι ο τριτος εξωσωματικος που λεει τα ιδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Ειναι ο τριτος εξωσωματικος που λεει τα ιδια...

Ειλικρινά λυπάμαι για αυτό που μου λες. Για να το λένε όμως κάτι περισσότερο θα ξέρουν και θα ήταν άδικο για εσάς να μπείτε σε μια άσκοπη διαδικασία που θα στοιχίσει και ψυχολογικά και οικονομικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι πολύ συγκινητική κι ενθαρρυντική η ιστορία σου!!! Χαίρομαι που υπάρχουν κοπέλες να μας δίνουν κουράγιο....
Να σε ρωτήσω όμως, χωρίς να παρεξηγηθώ, ανάμεσα στην ωοληψία και την καθυστέρηση δεν υπήρξε καμία δική σας προσπάθεια για σύλληψη;;; Ξέρω αρκετά ζευγάρια που λόγω ορμονών τα κατάφεραν φυσιολογικά στο παρά 5....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Ειλικρινά λυπάμαι για αυτό που μου λες. Για να το λένε όμως κάτι περισσότερο θα ξέρουν και θα ήταν άδικο για εσάς να μπείτε σε μια άσκοπη διαδικασία που θα στοιχίσει και ψυχολογικά και οικονομικά. 

  Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.Ακομα κ πριν 3 χρόνια ,μας έλεγαν δανεικά κ με δικη μου επιμονή κάναμε μια προσπάθεια εξωσωματική ς που δεν ειχε καμμια καταληξη.Ακομα θυμαμαι την χαρα μου καθε φορα που έκανα τις ενέσεις για να φτάσουμε στο στοχο μας ,πιυ ποτε δεν φτασαμε...Και τώρα  εγω επεμενα με φυσικό κυκλο,αλλα οι γιατροι δεν....Τι αλλο να κανω;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

  Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.Ακομα κ πριν 3 χρόνια ,μας έλεγαν δανεικά κ με δικη μου επιμονή κάναμε μια προσπάθεια εξωσωματική ς που δεν ειχε καμμια καταληξη.Ακομα θυμαμαι την χαρα μου καθε φορα που έκανα τις ενέσεις για να φτάσουμε στο στοχο μας ,πιυ ποτε δεν φτασαμε...Και τώρα  εγω επεμενα με φυσικό κυκλο,αλλα οι γιατροι δεν....Τι αλλο να κανω;;

Νομίζω ότι από πλευράς σου έκανες ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό και έχεις καθαρή την συνείδησή σου ότι προσπάθησες. Αν δεν γίνεται, είναι σκληρό μεν αλλά πρέπει σιγά σιγά να το αποδεχτείς και να συνεχίσεις την ζωή σου γιατί η ζωή έχει και άλλες χαρές και δεν πρέπει να την φορτώνουμε μόνο με δυσκολίες και αποτυχίες. Έχεις τον άνθρωπο σου δίπλα σου και έχετε ήδη την οικογένειά σας. Υπάρχει πάντα και η επιλογή την υιοθεσίας αν και εφόσον θέλετε και μπορείτε να την επιλέξετε. Γιατί μάνα είναι αυτή που μεγαλώνει και ανατρέφει ένα παιδί, όχι μόνο αυτή που το γεννά. Μακάρι να είχα και εγώ την οικονομική δυνατότητα να υιοθετούσα ένα 3ο παιδάκι αλλά ξέρω ότι θα μου το αρνηθούν γιατί δεν έχω να του προσφέρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Είναι πολύ συγκινητική κι ενθαρρυντική η ιστορία σου!!! Χαίρομαι που υπάρχουν κοπέλες να μας δίνουν κουράγιο....
Να σε ρωτήσω όμως, χωρίς να παρεξηγηθώ, ανάμεσα στην ωοληψία και την καθυστέρηση δεν υπήρξε καμία δική σας προσπάθεια για σύλληψη;;; Ξέρω αρκετά ζευγάρια που λόγω ορμονών τα κατάφεραν φυσιολογικά στο παρά 5....

Πραγματικά κ εγώ που ξαναδιάβασα την ιστορία μου φαίνεται απίστευτο!Τι ωάριο βρέθηκε κ γονιμοποιηθηκε;Αφού στα είχαν πάρει! Έκανες άλλο μήπως τις επόμενες μέρες;Ο γιατρός ειπε ότι είναι θαύμα κ είναι όντως αλλά δε μπόρεσε να δώσει μια εξήγηση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δν παιρνουν όλα τα ωάρια στην ωοληψια κορίτσια.παιρνουν εκείνα π  θεωρούν πιο σωστά..μέσα αφηνουνε πολλά ωάρια..αν πας για υπέρηχο μετά από ωοληψια θα τα δεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Χρυσάφω είπε:

  Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.Ακομα κ πριν 3 χρόνια ,μας έλεγαν δανεικά κ με δικη μου επιμονή κάναμε μια προσπάθεια εξωσωματική ς που δεν ειχε καμμια καταληξη.Ακομα θυμαμαι την χαρα μου καθε φορα που έκανα τις ενέσεις για να φτάσουμε στο στοχο μας ,πιυ ποτε δεν φτασαμε...Και τώρα  εγω επεμενα με φυσικό κυκλο,αλλα οι γιατροι δεν....Τι αλλο να κανω;;

Φίλη μου να ξεκινήσεις το φυσικό κύκλο το συντομότερο. Από ότι κατάλαβα δεν σου αρνούνται αλλά θεωρούν μικρό το ποσοστό επιτυχίας στην περίπτωση σου. 

Δώσε λοιπον στον εαυτό σου την ευκαιρία για το φυσικό απλά να είσαι προετοιμασμένη για το αρνητικό σενάριο.

Στο μεταξύ δούλεψε μέσα σου και με τον άντρα σου το αν θέλετε δανεικά, υιοθεσία ή τίποτα από αυτά. 

Θεωρώ ότι πρέπει να κάνεις τις προσπάθειές σου και να πάρεις τις αποφάσεις ώστε να κλείσει αυτό το θέμα μέσα σου και να είσαι απόλυτα ήρεμη. 

Είτε σταθείς τυχερή, είτε αποφασίσεις να αποκτήσεις παιδί με άλλο τρόπο - που εγώ προσωπικά το επικροτω, είτε αποφάσεις να κλείσεις το θέμα παιδί. 

Εγώ σου εύχομαι τα καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Unicorn 1 είπε:

Δν παιρνουν όλα τα ωάρια στην ωοληψια κορίτσια.παιρνουν εκείνα π  θεωρούν πιο σωστά..μέσα αφηνουνε πολλά ωάρια..αν πας για υπέρηχο μετά από ωοληψια θα τα δεις..

Αχ αλήθεια;;!!Δεν το ήξερα,έτσι εξηγείται κάπως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2019 at 9:23 ΠΜ, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Καλημέρα σε όλα τα μέλη της παρέας.

Νιώθω την ανάγκη να πω όσο πιο περιληπτικά μπορώ την ιστορία μου για να δώσω θάρρος και κουράγιο σε όποιες προσπαθούν για ένα μωράκι να μην τα παρατάνε και πάντα να ελπίζουν. Η ιστορία μου ξεκινάει από όταν ήμουν 16 χρονών όπου διαγνώστηκα με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, έλλειψη περιόδου για μεγάλα διαστήματα, τριχοφυΐα, και πάντα λίγο παραπανίσια κιλά και και ιδιαίτερα στην περιοχή της κοιλιάς.  Πολλές θεραπείες  με αντισυλληπτικά κυρίως σε ενδοκρινολόγους σε γυναικολόγους. Κάπως έτσι περνάνε τα χρόνια και φτάνω στα 32 μου όπου και παντρεύομαι κι επειδή ξέρω το πρόβλημα ξεκινάω αμέσως επισκέψεις σε γιατρούς για να με βοηθήσουν για την πολυπόθητη σύλληψη. Να σημειώσω ότι ζω στην Πάτρα οπότε οι επιλογές γενικά περιορισμένες ως προς τα κέντρα και τους γιατρούς. Ο άντρας μου εντελώς αντίθετος σε οποιαδήποτε μορφή υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, οτι θα το πετύχουμε μόνοι μας, οτι φταίει η ψυχολογία μου, ουτε να ακούσει για εξωσωματικές και σπερματεγχύσεις. Αυτός από τη μεριά του ένα τέλειο σπερμοδιαγραμμα. Στο κύκλο μας γεννητούρια παιδάκια να ξεφυτρώνουν το ένα μετά το αλλό. Κάπου εκεί και μετά απο πολύ πίεση δικιά μου κάνουμε την πρώτη αποτυχημένη σπερματέγχυση, έγινε έξαλλος ότι μας εκμεταλλεύονται ούτε καν να ακούσει για κάτι άλλο. Τελοσπάντων αλλάζω γιατρό πηγαίνω σε άλλον κάνω μια θεραπεία μένω έγκυος με φυσιολογική σύλληψη πάλινδρόμησε παρα πολύ γρήγορα δυστυχώς. Αλλάζω πάλι γιατρό σε εξειδικευμένο στην Πάτρα κάνω πρώτη σπερματέγχυση με ενέσεις για διέγερση παθαίνω πολύ άσχημη υπερδιέγερση με αποτέλεσμα 3 μέρες στο νοσοκομείο για να μπορέσω να συνέλθω με απίστευτους πόνους και πρήξιμο στην κοιλιά σαν να είμαι 5-6 μηνών έγκυος. Περνάει περίπου ένας χρόνος πηγαίνω στο ίδιο κέντρο για εξωσωματική πλέον μας έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν θα πάθω πάλι υπερδιέγερση, ξεκινάμε διαδικασία βγάζω 15 ωάρια παθαίνω πάλι πολύ άσχημη υπερδιέγερση και δεν προχωράει κανέναν γονιμοποιημένο εμβρυάκι μετά την τρίτη μέρα γονιμοποίησης....αποτέλεσμα εγώ πάλι στο νοσοκομείο και κανένα εμβρυάκι για μεταφορά, σοκ απλά. Κάνουμε κάποιες πιο εξειδικευμένες εξετάσεις στο σπέρμα και βλέπουμε πολύ υψηλή κατακερμάτηση dna του σπέρματος, ΄΄εγκεφαλικά΄΄ για ένα ακόμα πρόβλημα που μας έχει προστεθεί αλλά και ανακούφιση γιατί έχει φύγει πλέον απο πάνω μου οτι μόνο εγώ έχω το πρόβλημα, πλέον το πρόβλημα μοιράζεται και στους 2 μας, δεν ξέρω αν θα σας φανεί εγωιστικό απο τη μεριά μου αλλά ένιωσα μια μικρή ανακούφιση. Κάπου εκεί λέω δεν πάει άλλο ανεβαίνω Αθήνα σε πιο έμπειρους. Ξεκινάμε με ουρολόγους εξειδικευμένους, ραντεβού με κέντρα εξωσωματικής να μας δούνε γιατροί να πάρουμε την αποφασή μας.  Μας συστήνουν ένα γιατρό στο ιασω που έχω μάθει οτι έχει ένα από τα καλύτερα εργαστήρια  και γενετιστή στην Αθήνα. Έξοδα απίστευτα να σημειώσω οτι εργαζόμαστε και οι 2 στην Πάτρα άλλα σε δουλειές με πολύ λίγες αμοιβές, που σημαίνει πολλά οικονομικά προβλήματα άλλα το παλεύουμε, νιώθω πιο δεμένοι ίσως απο ποτέ , πλέον έχουν επιλέξει κι άλλοι στο κύκλο μας τον δρόμο της εξωσωματικής και είναι και για αυτόν πιο εύκολο. Τα έχουμε όλα έτοιμα έχουμε φτιάξει το πακέτο των εξετάσεών μας και πλέον απλά περιμένω την πρώτη μέρα του κύκλου να πάρω τηλ το γιατρό για να ξεκινήσουμε. Έχω άρνηση μεγάλη δεν θέλω να κάνω τπτ, τρέμω την περίπτωση της υπερδιέγερσης, τρέμω το αποτέλεσμα, τρέμω τα πάντα, δεν θέλω να κάνω τπτ. Απο την άλλη ο άντρας πολύ αποφασισμένος οτι πάμε να το κάνουμε. Ξεκινάμε ενέσεις 2 φορές την εβδομάδα Αθήνα για παρακολούθηση βγάζω 11 ωάρια μου γονιμοποιήθηκαν τα 4 όπου προχώρησαν εξαιρετικά, τα βάλαμε κατάψυξη, δεν θα κάνω εβρυομεταφορά αυτό το μήνα φοβάται ο γιατρός πάλι την υπερδιέγερση, μου λεει κάτσε να ξεκουραστεί ο οργανισμός σου και σε 2 κύκλους κάνουμε την εβρυομεταφορά. Την πρώτη ημέρα του επόμενου κύκλου πάρε με να ξεκινήσουμε να χτίζουμε το ενδομήτριο. Κι εδώ αρχίζει το θαύμα !!!! Γιατι πρώτη ημέρα του κύκλου δεν ήρθε ποτέ μετά την ωοληψία και χωρίς να έχει γίνει εβρυομεταφορά. Το λέω στο γιατρό οτι έχω καθυστέρηση μου λεει πήγαινε για χοριακή λέω αποκλείεται, πωσ να έχει γίνει αυτό??? Πρώτη χοριακή 3.621 μονάδες στην 40 μέρα του κύκλου, δεύτερη χοριακή 22.795 μονάδες μόλις εχτές πήγαμε στο γιατρό έχουμε σάκο ενδομήτριο έχουμε εμβρυάκι!!!!!!!!!!  Μου λεει σας το έστειλε ο Θεός δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς!!! Έχει γίνει θαύμα ο Θεός που προσευχόμουν κάθε μέρα τον τελευταίο καιρό μας το χάρισε ήθελε και μας το χάρισε. Οτι έχουμε τρελαθεί είναι λίγο οτι κλαίμε συνέχεια είναι λίγο οτι κλαίει όποιος το λέμε είναι λίγο.

Εύχομαι σε όλες να πραγματοποιεί οποιαδήποτε επιθυμία σας, σας το εύχομαι μέσα απο την καρδία μου, να μην απελπίζεστε και να προσεύχεστε στο Θεό, τον τελευταίο καιρό το έλεγα συνέχεια όποτε θέλει ο Θεός  θα μας το δώσει. Συγνώμη για το μεγάλο κειμενό μου. Όποιος ή όποια θέλει μπορεί να με ρωτήσει οτι θέλει δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω δημόσια ονόματα, θα χαρώ πολύ να βοηθήσω. 

Καλημέρα @ΝΑΚΑ! Διάβασα την ιστορία σου και πραγματικά με συγκίνησε...! Πέρασες τόσα πολλά αλλά τα κατάφερες με τη βοήθεια του Θεού και αυτό το λες θαύμα!!! Η επιστήμη έχει προχωρήσει αρκετά αλλά χωρίς τη βοήθεια του Θεού τίποτα δεν μπορεί να συμβεί!!! Σε τι φαση βρίσκεσαι τώρα; 

Εγώ μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες (όλες με φάρμακα) πάω το Σεπτέμβριο για την 4η προσπάθεια και ειμαι στη φαση που ψάχνω για νεο γιατρό...δύσκολη η αποφαση!

Το πρόβλημα μου είναι η ενδομητρίωση που με ταλαιπωρεί από τα 22 μου και κοντεύω τα 40...Με λίγα λόγια με έχει διαλύσει...Η μία μου ωοθήκη έχει υποστεί βλάβη από μια τεράστια κύστη που μου είχε δημιουργηθεί πριν 10 χρόνια και πλέον δεν παράγει ωάρια, σε κάθε διέγερση δεν παίρνουμε πάνω από 5 ωάρια και αυτά δεν προχωράνε όλα κατά τη γονιμοποίηση καθώς έχει επηρεαστεί και η ποιότητα των ωαρίων...

Ήθελα τη γνώμη σου για κάποιον καλό γιατρό αλλά και καλό  εργαστήριο που είναι πολύ σημαντικό ( μιας και έχεις αλλάξει αρκετούς γιατρούς και ίσως μπορείς να με βοηθήσεις αλλά και όλα τα κορίτσια αν ξέρουν να μου πούνε)...Θα με βόλευε στη Θεσσαλονίκη αλλά αν είναι καλύτερα στην Αθήνα θα πάω κι εκει!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σου εύχομαι μόνο ευτυχισμένες στιγμές από εδώ και στο εξής...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Για Θεσσαλονίκη δεν έχω ιδέα τι γίνεται, Αθήνα ξέρω οτι το Ιασώ και το μητέρα έχει τα καλύτερα εργαστήρια, εμένα ο δικός μου γιατρός είναι ο Ζερβομανωλάκης στο Ιασώ κι έχω μείνει πάρα πολύ ικανοποιημένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Για Θεσσαλονίκη δεν έχω ιδέα τι γίνεται, Αθήνα ξέρω οτι το Ιασώ και το μητέρα έχει τα καλύτερα εργαστήρια, εμένα ο δικός μου γιατρός είναι ο Ζερβομανωλάκης στο Ιασώ κι έχω μείνει πάρα πολύ ικανοποιημένη.

Σ' ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση σου και για τις πολύτιμες πληροφορίες σου!!! Θα το κοιτάξω και για το Ιασώ πριν αποφασίσω... Να χαίρεσαι την κάθε σου μέρα και να ευγνωμονείς τον Θεό για το θαύμα που σου χάρισε!!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/6/2019 at 10:53 ΠΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Χρυσάφω  καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου που ενώ έκανες την επέμβαση ακούς πάλι την ίδια λύση για την απόκτηση ενός παιδιού. Θα ήταν όμως πιο άτιμο από πλευράς του γιατρού να σε έβαζε σε μια ή και περισσότερες διαδικασίες εξωσωματικής οι οποίες μπορεί να μην απέδιδαν και να φόρτωνες το σώμα σου φάρμακα και άγχος και στο τέλος να ήσουν στον ίδιο παρονομαστή. Καλό θα ήταν να πάρεις βέβαια και μια δεύτερη γνώμη για να είσαι σίγουρη ότι ο γιατρός σου είναι σωστός σε αυτό που λέει. 

Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/6/2019 at 8:52 ΜΜ, ο/η Πιου-πιου είπε:

Φίλη μου να ξεκινήσεις το φυσικό κύκλο το συντομότερο. Από ότι κατάλαβα δεν σου αρνούνται αλλά θεωρούν μικρό το ποσοστό επιτυχίας στην περίπτωση σου. 

Δώσε λοιπον στον εαυτό σου την ευκαιρία για το φυσικό απλά να είσαι προετοιμασμένη για το αρνητικό σενάριο.

Στο μεταξύ δούλεψε μέσα σου και με τον άντρα σου το αν θέλετε δανεικά, υιοθεσία ή τίποτα από αυτά. 

Θεωρώ ότι πρέπει να κάνεις τις προσπάθειές σου και να πάρεις τις αποφάσεις ώστε να κλείσει αυτό το θέμα μέσα σου και να είσαι απόλυτα ήρεμη. 

Είτε σταθείς τυχερή, είτε αποφασίσεις να αποκτήσεις παιδί με άλλο τρόπο - που εγώ προσωπικά το επικροτω, είτε αποφάσεις να κλείσεις το θέμα παιδί. 

Εγώ σου εύχομαι τα καλύτερα. 

Σε ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια, συγχαρητηρια @ΝΑΚΑ η ιστορια σου ειναι πραγματικα πολυ αισιοδοξη! Ειμαι νεα στο σαιτ, (αλλα οχι στην ηλικια) σας εχω διαβασει μερικες φορες αποσπασματικα και θελω να στειλω μια μεγαλη αγκαλια ειδικα στην @Χρυσάφω καθοτι απο τα λιγα που διαβασα ειμαστε στην ιδια θεση και την κατανοω απολυτα...Ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα και ελπιζω θαυματα να μην σταματησουν να συμβαινουν...Ειναι το μοναδικο στο οποιο μπορουν ακομη να ελπιζουν καποιες απο εμας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/6/2019 at 6:43 ΜΜ, ο/η joy2 είπε:

Αν εννοείς τον Ασβέστη Χάρη είναι όντως από τους καλύτερους ή ο καλύτερος ουρολόγος - άνδρολογος! Κ ο άντρας μου είχε πάει :)

Ναι τον Ασβέστη εννοώ είναι πολύ καλός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Ναι τον Ασβέστη εννοώ είναι πολύ καλός.

Είναι όντως! Εμείς μετά την θεραπεία που έκανε ο άντρας μου τσάκωσαμε τα διδυμακια μας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η kamia είπε:

Καλησπερα κοριτσια, συγχαρητηρια @ΝΑΚΑ η ιστορια σου ειναι πραγματικα πολυ αισιοδοξη! Ειμαι νεα στο σαιτ, (αλλα οχι στην ηλικια) σας εχω διαβασει μερικες φορες αποσπασματικα και θελω να στειλω μια μεγαλη αγκαλια ειδικα στην @Χρυσάφω καθοτι απο τα λιγα που διαβασα ειμαστε στην ιδια θεση και την κατανοω απολυτα...Ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα και ελπιζω θαυματα να μην σταματησουν να συμβαινουν...Ειναι το μοναδικο στο οποιο μπορουν ακομη να ελπιζουν καποιες απο εμας...

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αγκαλια!Ανταποδίδω!Δεν εχω διαβασει καθολου την ιστορία σου ,αλλα απο οτι κατάλαβα αντιμετωπίζεις κι εσύ το άγχος της ηλικίας..Μπορείς λοιπόν να κατανοήσεις την θέση μου.Δεν είμαστε μεγάλες ηλικιακά φυσικά ,ομως για τα ωαρια είμαστε..Τι να κάνουμε;;

Προσωπικα με κατέβαλλε κούραση οχι μετά από τις προσπάθειες τόσων ετών ,αλλά από την επιμονή των γιατρών οτι δεν θα τα  καταφέρω με δικά μου ωάρια.Ακούω αυτή την πρόταση απο τα 38 μου και ηδη φτάνω 43 .Παρόλα αυτά προσπάθησα όσο μπορούσα.Μετά και την τελευταία επίσκεψη στο γιατρό ,ένιωσα οτι μάλλον εθελοτυφλώ και κυνηγάω επί ματαίω κάτι που δεν γίνεται..Δεν θα αλλάξω γιατρό και δεν σκοπεύω να πάρω καμιά άλλη γνώμη.Θα ακολουθήσω μια αγωγή για 2 μηνες για την φλεγμονή και θα προσεύχομαι.Να είμαστε γεροί και υγιείς. Είναι τόσο κουραστικό ,να γνωρίζεις κάποιον στα κοντά στα 40 και απο το καλημέρα να τον τρέχεις σε γιατρούς και εξετάσεις για μωρό.Δεν εχουμε ευχαριστηθεί τίποτα σαν ζευγαρι ,ουτε εκδρομές και βολτες γιατι όλο τον καιρό και το χρήμα μας το ξόδεψαν οι γιατροί.Κουράστηκα πια.Και προχτές που βγήκα από τον γιατρό και είπα μέσα μου τέλος ως εδω, ένιωσα να αναπνέω περισσότερο αέρα!

Είναι η δεν είναι εύκολη απόφαση ,πρεπει να την πάρω και μακάρι καμιά κοπέλα να μην φτάνει σε αυτήν τη θέση ,όμως κάποιες φορές τα πράγματα οδηγούνται απο μονα τους εκεί.Και χρειάζεται να είσαι ψύχραιμος και συνειδητοποιημένος. Πιστεύω οτι αυτήν τη στιγμή τα έχω και τα δύο. Όποτε θέλεις γράψε μου νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αγκαλια!Ανταποδίδω!Δεν εχω διαβασει καθολου την ιστορία σου ,αλλα απο οτι κατάλαβα αντιμετωπίζεις κι εσύ το άγχος της ηλικίας..Μπορείς λοιπόν να κατανοήσεις την θέση μου.Δεν είμαστε μεγάλες ηλικιακά φυσικά ,ομως για τα ωαρια είμαστε..Τι να κάνουμε;;

Προσωπικα με κατέβαλλε κούραση οχι μετά από τις προσπάθειες τόσων ετών ,αλλά από την επιμονή των γιατρών οτι δεν θα τα  καταφέρω με δικά μου ωάρια.Ακούω αυτή την πρόταση απο τα 38 μου και ηδη φτάνω 43 .Παρόλα αυτά προσπάθησα όσο μπορούσα.Μετά και την τελευταία επίσκεψη στο γιατρό ,ένιωσα οτι μάλλον εθελοτυφλώ και κυνηγάω επί ματαίω κάτι που δεν γίνεται..Δεν θα αλλάξω γιατρό και δεν σκοπεύω να πάρω καμιά άλλη γνώμη.Θα ακολουθήσω μια αγωγή για 2 μηνες για την φλεγμονή και θα προσεύχομαι.Να είμαστε γεροί και υγιείς. Είναι τόσο κουραστικό ,να γνωρίζεις κάποιον στα κοντά στα 40 και απο το καλημέρα να τον τρέχεις σε γιατρούς και εξετάσεις για μωρό.Δεν εχουμε ευχαριστηθεί τίποτα σαν ζευγαρι ,ουτε εκδρομές και βολτες γιατι όλο τον καιρό και το χρήμα μας το ξόδεψαν οι γιατροί.Κουράστηκα πια.Και προχτές που βγήκα από τον γιατρό και είπα μέσα μου τέλος ως εδω, ένιωσα να αναπνέω περισσότερο αέρα!

Είναι η δεν είναι εύκολη απόφαση ,πρεπει να την πάρω και μακάρι καμιά κοπέλα να μην φτάνει σε αυτήν τη θέση ,όμως κάποιες φορές τα πράγματα οδηγούνται απο μονα τους εκεί.Και χρειάζεται να είσαι ψύχραιμος και συνειδητοποιημένος. Πιστεύω οτι αυτήν τη στιγμή τα έχω και τα δύο. Όποτε θέλεις γράψε μου νέα σου!

Αχ κορίτσι μου να ήξερες πόσο σε νιώθω...παντρευτηκαμε με τον άντρα μου τον Σεπτέμβριο του 2017 και αρχίσαμε να τρέχουμε αμέσως στους γιατρούς με εξετάσεις και εξωσωματικές...τι σημαίνει εκδρομές και ταξίδια δεν ξέρουμε...το μόνο που κάνουμε είναι να προσπαθούμε να μαζέψουμε χρήματα για την επόμενη πάντα προσπάθεια...Εγώ εδώ και δύο χρόνια είμαι άνεργη και μένουμε σε ενοίκιο (Η δουλειά που έκανα πριν είναι δύσκολη και πλέον με τις διαδικασίες αυτές δεν μπορώ να εργαστώ...δουλειά γραφείου δεν μπορώ να βρω...) Είμαι 40 χρονών και ο χρόνος τρέχει...και εμείς τρεχουμε μαζί του μήπως και προλάβουμε να πραγματοποιήσουμε το όνειρο μας!!! Έχουμε χάσει τη ζωή, μαζί και την ηρεμία μας...Αλλά και πάλι πρέπει να ευγνωμονούμε το Θεό που έχουμε υγεια...Μόνο σωματική (ψυχική όχι) αλλά και αυτο είναι σημαντικό!!! Εύχομαι κάποια μέρα να γράψουμε και εμείς τα ευχάριστα νέα μας εδώ!!! Καλό κουράγιο σε όλες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Χρυσάφω δεν μπορω να σου γραψω μηνυμα, ουτε να αντιδρασω στις δημοσιευσεις σας, προφανως επειδη ειμαι νεο μελος... 43 ετων και εγω, παρακολουθηση σε φυσικους κυκλους διχως να καταφερουμε να φτασουμε σε ωοληψια ποτε...Τα δανεικα ειναι μονοδρομος για εμενα αλλα ακομη δεν μπορω να επεξεργαστω τα δεδομενα. Και εγω νιωθω οτι κυνηγαω το απιαστο αλλα θελω να ξερω οτι εκανα τα παντα. Διαβαζοντας καποιες δημοσιευσεις σου ηταν σαν να διαβαζω καποιες απο τις δικες μου σκεψεις. Μακαρι καμια γυναικα να μην νιωσει αυτα που νιωθουμε εμεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η kamia είπε:

@Χρυσάφω δεν μπορω να σου γραψω μηνυμα, ουτε να αντιδρασω στις δημοσιευσεις σας, προφανως επειδη ειμαι νεο μελος... 43 ετων και εγω, παρακολουθηση σε φυσικους κυκλους διχως να καταφερουμε να φτασουμε σε ωοληψια ποτε...Τα δανεικα ειναι μονοδρομος για εμενα αλλα ακομη δεν μπορω να επεξεργαστω τα δεδομενα. Και εγω νιωθω οτι κυνηγαω το απιαστο αλλα θελω να ξερω οτι εκανα τα παντα. Διαβαζοντας καποιες δημοσιευσεις σου ηταν σαν να διαβαζω καποιες απο τις δικες μου σκεψεις. Μακαρι καμια γυναικα να μην νιωσει αυτα που νιωθουμε εμεις....

Eυχομαι να γίνει ενα  θαύμα και για εσας κορίτσια που το θέλετε τοσο πολυ!Να ελπίζετε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Αχ κορίτσι μου να ήξερες πόσο σε νιώθω...παντρευτηκαμε με τον άντρα μου τον Σεπτέμβριο του 2017 και αρχίσαμε να τρέχουμε αμέσως στους γιατρούς με εξετάσεις και εξωσωματικές...τι σημαίνει εκδρομές και ταξίδια δεν ξέρουμε...το μόνο που κάνουμε είναι να προσπαθούμε να μαζέψουμε χρήματα για την επόμενη πάντα προσπάθεια...Εγώ εδώ και δύο χρόνια είμαι άνεργη και μένουμε σε ενοίκιο (Η δουλειά που έκανα πριν είναι δύσκολη και πλέον με τις διαδικασίες αυτές δεν μπορώ να εργαστώ...δουλειά γραφείου δεν μπορώ να βρω...) Είμαι 40 χρονών και ο χρόνος τρέχει...και εμείς τρεχουμε μαζί του μήπως και προλάβουμε να πραγματοποιήσουμε το όνειρο μας!!! Έχουμε χάσει τη ζωή, μαζί και την ηρεμία μας...Αλλά και πάλι πρέπει να ευγνωμονούμε το Θεό που έχουμε υγεια...Μόνο σωματική (ψυχική όχι) αλλά και αυτο είναι σημαντικό!!! Εύχομαι κάποια μέρα να γράψουμε και εμείς τα ευχάριστα νέα μας εδώ!!! Καλό κουράγιο σε όλες μας!!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κορίτσι μου!Κάπως ετσι είμαστε κι εμεις και τον Οκτώβρη κλείνουμε 4 χρόνια προσπαθειας. Δόξα το Θεό ,να είμαστε υγιείς ,να υπάρχει αγάπη και κατανόηση και τα άλλα ...

Εχω αρκετα ανίψια ,εχω βαπτιστήρια και τα αγαπάω σαν δικά μου παιδιά.Πάντα υπάρχει τρόπος να δώσει κάποιος την αγάπη του και να μοιραστεί εάν θέλει.Καλή δύναμη σου ευχομαι στις προσπαθειες σου και σύντομα να μας ανακοινώσεις και το δικό σου θαυμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η MAROYLI είπε:

Eυχομαι να γίνει ενα  θαύμα και για εσας κορίτσια που το θέλετε τοσο πολυ!Να ελπίζετε!!!!

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kamia είπε:

@Χρυσάφω δεν μπορω να σου γραψω μηνυμα, ουτε να αντιδρασω στις δημοσιευσεις σας, προφανως επειδη ειμαι νεο μελος... 43 ετων και εγω, παρακολουθηση σε φυσικους κυκλους διχως να καταφερουμε να φτασουμε σε ωοληψια ποτε...Τα δανεικα ειναι μονοδρομος για εμενα αλλα ακομη δεν μπορω να επεξεργαστω τα δεδομενα. Και εγω νιωθω οτι κυνηγαω το απιαστο αλλα θελω να ξερω οτι εκανα τα παντα. Διαβαζοντας καποιες δημοσιευσεις σου ηταν σαν να διαβαζω καποιες απο τις δικες μου σκεψεις. Μακαρι καμια γυναικα να μην νιωσει αυτα που νιωθουμε εμεις....

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!Κι εγω αυτό ήθελα να ξέρω.Οτι εκανα τα πάντα που μπορούσα .Εχω αφήσει ένα μικρό παραθυράκι για φυσικό κύκλο-μια προσπαθεια- ΕΑΝ γίνει το κέντρο εξωσωματικης στα μέρη μας.Δεν μου δίνουν ποσοστα επιτυχίας ,αλλά θα είναι το μόνο που δεν έκανα και αν μου δωθεί η ευκαρία θα το κάνω κι αυτό.Προς το παρόν θα χαλαρώσω και θα κάνω κανένα μπανάκι! Ήταν ένας δύσκολος Χειμώνας και χτειάζεται ψυχική ανάταση να φορτιστούν οι μπαταρίες..Καλή δύναμη στην προσπαθεια σου!!Οτι χρειαστεις γραψε μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...