Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πείτε μου τη γνώμη σας


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσι Μ .καταρχήν άλλαξε γιατρό ..όταν δν ενδιαφέρονται να λύσουν απορίες κ τα λοιπά Μ τι δίνουν..βρες κάποιον καλύτερο κ όχι σε νοσοκομείο .ξέρω είναι δύσκολο το οικονομικό αλλά μόνο έτσι θα είσαι σίγουρη ..είσαι όντως μικρή αλλά από δική μ εμπειρία πάντα καλό είναι να ψάχνεις κ ας είναι όλα καλά κ στο εύχομαι παρα να περιμένεις πόσο καιρό να μη γίνεται τίποτα κ να απογοητεύσε..έτσι το άφησα κ εγώ 25 ήμουνα έλεγα μικρή είναι κ έφτασα στα 32 με όλα τα προβλήματα τ κόσμου π έλεγα σιγά σε μένα θα βρεθούνε..δν στα λέω να σε απογοητεύσω προς θεού. Οι γιατροί μετά τον 1 χρόνο αν δν μείνεις σε βάζουν σε περετερω εξετάσεις..αν ήμουν ξανά στα 25 θα τα έψαχνα όλα από τότε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Unicorn 1 καλά τα λες... απλά της λεω να δώσει λιγο χρόνο κ εννοείται αν φτασει χρονο προσπάθειας να το ψαξει! Απλα να μην αγχωνεται τοσο πολύ απο τους 2 μήνες μόλις...

Αν επιτρέπεται γιατί σε αφησε ο γιατρός τόσα χρόνια; μετα το χρόνο δε σε έβαλε σε εξετάσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωστά τα λες κ εσύ tokyo κ αυτό είναι το σωστό..εγώ είπα απλά τη δική μ εμπειρία..ναι ρε συ μας έβαζε να προσπαθούμε χωρίς σκοπό...θα πιάσετε κ θα πιάσετε..αλλά τίποτα κ μετά ήρθαν όλα όσα ξέρεις ..δυστυχως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2019 at 11:03 ΜΜ, ο/η netspirit είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου ,

οντως είναι λίγο το διάστημα που προσπαθείς, αλλά και μεγάλη η καθυστέρηση.

αφου η χοριακη σου ήταν αρνητική σημαίνει πτι δεν είσαι εγκυος.

πρωτα απ όλα χαλάρωσε, αν δεν είσαι ικανοποιημένη με το γιατρό σου, άλλαξε τον! Το παν είναι να εμπιστευόμαστε το γιατρό μας.

του δημοσίου ή όχι να είσαι σίγουρη από προσωπική εμπειρία δεν παίζει ρόλο το θέμα είναι ο γιατρός κ εστ να έχετε τη σωστή χημεία.

εισαι πολύ νέα ακομι και πιστεύω ότι το άγχος σου τα προκαλεί ολα.

ηρεμησε, χαλάρωσε, μάζεψε όλες τις εξετασεις που πιθανών έχεις κάνει κ αφού ο γιατρός σου δεν σε βοηθάει πήγαινε σε έναν άλλο.

 

Αυτο θα κάνω....Αλλά μου κινη την περιέργεια δεν είχα ξανα τέτοιο πρόβλημα να μην εχω περίοδο για τόσο διάστημα ...ερχόμουν κανονικά στης μέρες μου  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/6/2019 at 12:49 ΠΜ, ο/η Unicorn 1 είπε:

Σωστά τα λες κ εσύ tokyo κ αυτό είναι το σωστό..εγώ είπα απλά τη δική μ εμπειρία..ναι ρε συ μας έβαζε να προσπαθούμε χωρίς σκοπό...θα πιάσετε κ θα πιάσετε..αλλά τίποτα κ μετά ήρθαν όλα όσα ξέρεις ..δυστυχως

Και επησεις κοριτσια καλα ολα αυτα με την καθηστερηση αλλα και της αναγουκες που εχω και το πρηξημο στο στηθος και ολα τα λοιπα πως να τα ερμηνευσω εγω....δε ξερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/6/2019 at 7:46 ΠΜ, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Και επησεις κοριτσια καλα ολα αυτα με την καθηστερηση αλλα και της αναγουκες που εχω και το πρηξημο στο στηθος και ολα τα λοιπα πως να τα ερμηνευσω εγω....δε ξερω...

Λοιπόν !! Αρχικά πρέπει να αποβάλεις το άγχος σου είναι πάρα πάρα πολύ σημαντικός πάραγοντας στην σύλληψη!!! Μετά πρέπει να δεις αν ο θυρεοειδής σου ειναι ρυθμισμένος εκεί που πρέπει αλλιώς μπορεί να οφείλεται ότι δεν υπάρχει σύλληψη!! Αλλάζεις γιατρό χθες κιόλας και βρίσκεις κάποιον που θα σε καθοδηγήσει όπως πρέπει!! Η καθυστέρηση μπορεί να οφείλεται είτε στο άγχος σου είτε στην αλλαγή του κύκλου σου που γίνετε μια με δύο φορές το χρόνο!!! Το διάστημα που προσπαθείτε είναι παααρα πολύ λίγο!! Βρες ποια μέρα έχεις ακριβώς ωορρηξία είτε με τεστ είτε με υπέρηχο για να έχεις σωστές επαφές !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μου και σιγγνομη για την καθηστεριση...πηγα στο γιατρο και μου εκανε κολπικο υπεριχο και μου εδοσε να κανω τεστ εγκυμοσινης  απο φαρμακειο διοτι δε μπωρη να μου απαντηση με βεβαιοτιτα αν ειναι εγκυμοσινη η οχι ...να δω αν δε βγη θετικο και βγη αρνιτικο να ποιο κατι χαπια για 10 μερες για να μου ερθη περιοδος ..αλλα εγω δε ξερω σκεφτικα να παω να κανω ενα υπεριχο να βεβαιοθω σηγουρα αν ειμαι η οχι ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Γεια σας κοριτσια μου και σιγγνομη για την καθηστεριση...πηγα στο γιατρο και μου εκανε κολπικο υπεριχο και μου εδοσε να κανω τεστ εγκυμοσινης  απο φαρμακειο διοτι δε μπωρη να μου απαντηση με βεβαιοτιτα αν ειναι εγκυμοσινη η οχι ...να δω αν δε βγη θετικο και βγη αρνιτικο να ποιο κατι χαπια για 10 μερες για να μου ερθη περιοδος ..αλλα εγω δε ξερω σκεφτικα να παω να κανω ενα υπεριχο να βεβαιοθω σηγουρα αν ειμαι η οχι ...

Χοριακη να κάνεις όχι τεστ φαρμακείου!! Ο υπέρηχος αν είναι πολύ νωρίς δεν μπορεί να δει κάτι!! Κάνε αιματολογική εξέταση να είσαι σίγουρη και στη συνέχεια ακολούθησε τις οδηγίες του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Bebouli είπε:

Χοριακη να κάνεις όχι τεστ φαρμακείου!! Ο υπέρηχος αν είναι πολύ νωρίς δεν μπορεί να δει κάτι!! Κάνε αιματολογική εξέταση να είσαι σίγουρη και στη συνέχεια ακολούθησε τις οδηγίες του!

Εκανα χοριακη και μου ειπε πως οταν την εκανα ηταν πολυ νωρις και μου εγραψε να παρω τεστ απο φαρμακιο ο γιατρος..δε ξερω γιατι το εκανε αυτο...αλλα μου τα λεει πολυ μπερδεμενα ...γυνεται με το κολπιτο υπεριχο να δει αν ειμαι εγκυος η οχι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Εκανα χοριακη και μου ειπε πως οταν την εκανα ηταν πολυ νωρις και μου εγραψε να παρω τεστ απο φαρμακιο ο γιατρος..δε ξερω γιατι το εκανε αυτο...αλλα μου τα λεει πολυ μπερδεμενα ...γυνεται με το κολπιτο υπεριχο να δει αν ειμαι εγκυος η οχι;

Στις πρώτες εβδομάδες εγκυμοσύνης κολπικό υπέρηχο κάνουμε!! Δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο να μην επαναλάβεις χοριακη εφόσον μόνο η χοριακη είναι αξιόπιστη!! Πρεπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να αλλάξεις γιατρό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bebouli είπε:

Στις πρώτες εβδομάδες εγκυμοσύνης κολπικό υπέρηχο κάνουμε!! Δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο να μην επαναλάβεις χοριακη εφόσον μόνο η χοριακη είναι αξιόπιστη!! Πρεπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να αλλάξεις γιατρό!! 

Εγω ποτε μου δεν ειχα καθηστεριση τοσο καιρο ποτε ποτε...δεν ειναι φυσιολογικο του το εχω πει 100 φορες...αφου ο θεροιδης μου ειναι ριθμησμενος...εγω σκεφτικα να παω να κανω ενα υπεριχο αλλα θα καταλαβη κατι ;; 1 μηνα θα ειναι σε λιγες μερες που δεν εχω περιοδο...και εκτος αυτου οταν μου εκανε κολπικο υπεριχο με πονουσε μετα η κοιλια μου δε ξερω αν ειναι λογικο αυτο και ενιοσα και την ωρα της εξετασης να να μου εχουν ενα μαχερι και μου κ8βουνε το πετσι μου και το ειπα και στο γιατρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Εγω ποτε μου δεν ειχα καθηστεριση τοσο καιρο ποτε ποτε...δεν ειναι φυσιολογικο του το εχω πει 100 φορες...αφου ο θεροιδης μου ειναι ριθμησμενος...εγω σκεφτικα να παω να κανω ενα υπεριχο αλλα θα καταλαβη κατι ;; 1 μηνα θα ειναι σε λιγες μερες που δεν εχω περιοδο...και εκτος αυτου οταν μου εκανε κολπικο υπεριχο με πονουσε μετα η κοιλια μου δε ξερω αν ειναι λογικο αυτο και ενιοσα και την ωρα της εξετασης να να μου εχουν ενα μαχερι και μου κ8βουνε το πετσι μου και το ειπα και στο γιατρο

Αφού έχεις κάνει υπέρηχο εννοείς να επαναλάβεις? Ήταν η πρώτη φορά που είχατε ελεύθερες επαφές? Ναι είναι φυσιολογικό να νιώθεις μια μικρή ενόχληση στον κολπικό υπέρηχο!! Τι ηλικία έχεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bebouli είπε:

Αφού έχεις κάνει υπέρηχο εννοείς να επαναλάβεις? Ήταν η πρώτη φορά που είχατε ελεύθερες επαφές? Ναι είναι φυσιολογικό να νιώθεις μια μικρή ενόχληση στον κολπικό υπέρηχο!! Τι ηλικία έχεις? 

Δεν εννοω να ξανα κανω κολπικο υπεριχο ...αλλα το κανονικο που κανουν στη κοιλια η νυφι μου ετσι εμαθε για την εγκυμοσινη της ενο εδιχνε αρνιτικο το τεστ και ο γιατρος της ελεγε οτι δεν ειναι εγκυος και ομως εφερε μια κορουκλα στο κοσμο αλο πραγμμα ολο γλυκα!!!25 χρονον ειμαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Δεν εννοω να ξανα κανω κολπικο υπεριχο ...αλλα το κανονικο που κανουν στη κοιλια η νυφι μου ετσι εμαθε για την εγκυμοσινη της ενο εδιχνε αρνιτικο το τεστ και ο γιατρος της ελεγε οτι δεν ειναι εγκυος και ομως εφερε μια κορουκλα στο κοσμο αλο πραγμμα ολο γλυκα!!!25 χρονον ειμαι 

Όχι δεν παίζει ρόλο!! Μπορεί να έκανε κοιλιακό γιατί δεν ειχαν κολπικό...αλλά για να φανεί το κοιλιακό πρέπει να εισαι τουλάχιστον 5 εβδομάδων!! Σκέψου εμένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχαν κολπικό και μου έκαναν κοιλιακο και επρεπε να ξαναπάω την επόμενη εβδομάδα γιατί δεν φαινόταν ακόμη τιποτα από την κοιλιά ενώ στο κολπικό φαίνεται από πολύ πολύ νωρίς!! Κοίτα εγκυμοσύνη δεν νομίζω να είναι είναι πολλες οι μέρες καθυστερησης...! Αν ήταν ο πρώτος μήνας με ελεύθερες επαφές μπορεί για αυτό τον λόγο να έχεις καθυστερηση σε συνδιασμό με το άγχος σου είναι λογικό! Όμως θα σου πρότεινα να αλλάξεις άμεσα γιατρό γιατί φαίνεται ότι δεν του έχεις εμπιστοσύνη, επίσης έχεις βασικές απορίες και ο συγκεκριμένος δεν είναι διαθετιμενος να σου τις λύσει...! Καλό είναι να ψάξεις να βρεις καποιον γιατρο που θα του έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γηνεται να με εξεταζει και να μην ειναι και εκηνος σιγουρος αν ειμαι εγκυος;;; 1μηνα κοντευω...και το μωρο να μη φενετε στο κοιλιακο ηπεριχο ακουγετε η καρδια του η νυφιμου το βρηκαν απο αυτο ενο ο γιατρος την εστιλε οτι δεν ειναι εγκυος και της ειχε δοση χαπια για να της ερθη περιοδο αλλα εκηνηςκατι δε τηςκαθοταν καλα και εκανε κοιλιακο υπεριχο και ειταν μερικον εβδομαδον !!! Βλεπεται εδο στα νησια υστερουμαστε κατα πολυ σε καλους γιατρους σε ξεβγαζουν στο λεπτο μεσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Γηνεται να με εξεταζει και να μην ειναι και εκηνος σιγουρος αν ειμαι εγκυος;;; 1μηνα κοντευω...και το μωρο να μη φενετε στο κοιλιακο ηπεριχο ακουγετε η καρδια του η νυφιμου το βρηκαν απο αυτο ενο ο γιατρος την εστιλε οτι δεν ειναι εγκυος και της ειχε δοση χαπια για να της ερθη περιοδο αλλα εκηνηςκατι δε τηςκαθοταν καλα και εκανε κοιλιακο υπεριχο και ειταν μερικον εβδομαδον !!! Βλεπεται εδο στα νησια υστερουμαστε κατα πολυ σε καλους γιατρους σε ξεβγαζουν στο λεπτο μεσα

Ο γιατρός μπορεί να είδε παχύ ενδομήτριο μόνο και αυτό να μην είναι σίγουρος!! Η καρδιά του μωρού ακούγεται στην 7η εμδομαδα και κάποιες κοπέλες την ακούνε στην 6 και κάτι μέρες! Ίσως ο γιατρός που έχετε δεν ξέρει να διαβάζει τον υπέρηχο γιατί ακούγονται λίγο κουφά!! Δεν γίνεται σε καμία περίπτωση να μην δεις έμβρυο αλλά να ακούσεις καρδιά!! Δεν ξέρω σε πιο νησί είσαι αλλά ενημερωσου για κάποιον καλό γιατρό σε διπλανό νησί η αλλιώς να ταξιδέψεις ας πούμε Αθήνα για να δεις τι γίνεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Bebouli είπε:

Ο γιατρός μπορεί να είδε παχύ ενδομήτριο μόνο και αυτό να μην είναι σίγουρος!! Η καρδιά του μωρού ακούγεται στην 7η εμδομαδα και κάποιες κοπέλες την ακούνε στην 6 και κάτι μέρες! Ίσως ο γιατρός που έχετε δεν ξέρει να διαβάζει τον υπέρηχο γιατί ακούγονται λίγο κουφά!! Δεν γίνεται σε καμία περίπτωση να μην δεις έμβρυο αλλά να ακούσεις καρδιά!! Δεν ξέρω σε πιο νησί είσαι αλλά ενημερωσου για κάποιον καλό γιατρό σε διπλανό νησί η αλλιώς να ταξιδέψεις ας πούμε Αθήνα για να δεις τι γίνεται!

Ειναι νεο διορισμενος και ισος να μη τα καταφερνη εξησου καλα δε ξερω...οτι θα αλαξω γιατρο ειναι το μονο σιγουρα αλλα θα κανω και κοιλιακο υπεριχο η πεθερα μου επιμενη να κανω ..εκηνη ετσι εμαθε και για της 4 εγκυμοσινες της σε εξω γιατρο τι να πω αν ειναι για καλο να το κανω και αυτο..εγω δεν ετιχε να ξανα εχω τοσο καθηστεριση και δε ξερω απο αυτα ειμαι λιγο ασχετι ..και γι αυτο εσεις που ειστε ποιο εμπιρι κατι παραπανο θα ξερετε να μου πειτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Ειναι νεο διορισμενος και ισος να μη τα καταφερνη εξησου καλα δε ξερω...οτι θα αλαξω γιατρο ειναι το μονο σιγουρα αλλα θα κανω και κοιλιακο υπεριχο η πεθερα μου επιμενη να κανω ..εκηνη ετσι εμαθε και για της 4 εγκυμοσινες της σε εξω γιατρο τι να πω αν ειναι για καλο να το κανω και αυτο..εγω δεν ετιχε να ξανα εχω τοσο καθηστεριση και δε ξερω απο αυτα ειμαι λιγο ασχετι ..και γι αυτο εσεις που ειστε ποιο εμπιρι κατι παραπανο θα ξερετε να μου πειτε

Γι αυτό σε ρώτησα την ηλικία σου!! Κι εγώ 25 χρόνων είμαι!! Πρέπει να βρεις κάποιον να σου εξηγήσει βασικές απορίες που έχεις!!! Δεν μου λέει κάτι αν είναι νεοδιορισμενος! Υποτίθεται είναι γιατρός και πρέπει να γνωρίζει την δουλειά του καλά!! Ο υπέρηχος για τις εγκυμονουσες είναι και ο κοιλιακός και ο κολπικος στις αρχές τις εγκυμοσύνης ο ιατρός σου κάνει κολπικό και όταν οι εβδομαδες περάσουν σου κάνουν κοιλιακό υπέρηχο!! Σε μερικά νησιά και σε επαρχία ο κολπικος υπέρηχος δεν υπάρχει στα νοσοκομεία τώρα σιγά σιγά ξεκινούν και προμηθεύονται...σκέψου εδώ στην επαρχία κολπικό υπέρηχο έφεραν πριν ένα μήνα και ίσως γι αυτό η νυφη και η πεθερά έκαναν κοιλιακο κατευθείαν!! Δεν θα σου δείξει κάτι παραπάνω από τι ο κολπικος!! Έκανες το τεστ πάλι που σου είπε να κάνεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Γεια σας κοριτσια μου και σιγγνομη για την καθηστεριση...πηγα στο γιατρο και μου εκανε κολπικο υπεριχο και μου εδοσε να κανω τεστ εγκυμοσινης  απο φαρμακειο διοτι δε μπωρη να μου απαντηση με βεβαιοτιτα αν ειναι εγκυμοσινη η οχι ...να δω αν δε βγη θετικο και βγη αρνιτικο να ποιο κατι χαπια για 10 μερες για να μου ερθη περιοδος ..αλλα εγω δε ξερω σκεφτικα να παω να κανω ενα υπεριχο να βεβαιοθω σηγουρα αν ειμαι η οχι ...

Καλησπέρα,τις πρώτες εβδομάδες κάνουνε κολπικό υπέρηχο,εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μια χοριακη που είναι πιο σίγουρη μέθοδος αν κ από ότι είδα έχεις ένα μήνα καθυστέρηση άρα όπως κ να έχει θα δείξει αν είσαι έγκυος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Bebouli είπε:

Γι αυτό σε ρώτησα την ηλικία σου!! Κι εγώ 25 χρόνων είμαι!! Πρέπει να βρεις κάποιον να σου εξηγήσει βασικές απορίες που έχεις!!! Δεν μου λέει κάτι αν είναι νεοδιορισμενος! Υποτίθεται είναι γιατρός και πρέπει να γνωρίζει την δουλειά του καλά!! Ο υπέρηχος για τις εγκυμονουσες είναι και ο κοιλιακός και ο κολπικος στις αρχές τις εγκυμοσύνης ο ιατρός σου κάνει κολπικό και όταν οι εβδομαδες περάσουν σου κάνουν κοιλιακό υπέρηχο!! Σε μερικά νησιά και σε επαρχία ο κολπικος υπέρηχος δεν υπάρχει στα νοσοκομεία τώρα σιγά σιγά ξεκινούν και προμηθεύονται...σκέψου εδώ στην επαρχία κολπικό υπέρηχο έφεραν πριν ένα μήνα και ίσως γι αυτό η νυφη και η πεθερά έκαναν κοιλιακο κατευθείαν!! Δεν θα σου δείξει κάτι παραπάνω από τι ο κολπικος!! Έκανες το τεστ πάλι που σου είπε να κάνεις? 

Εκανα το τεστ αλλα και εκη ειχα αλλο μπερδεμα αντι να μου βγη η γραμουλα δεξια που πρεπη να ειναι η αρνιτικη μου βγηκε αριστερα που βγενη η θετικη με 2 γραμμες αλλα ισος φτεω και εγω γιατι βιαστικα και δε το αφισα 20 λεπτα στα ουρα αλλα 5 λεπτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Καλησπέρα,τις πρώτες εβδομάδες κάνουνε κολπικό υπέρηχο,εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μια χοριακη που είναι πιο σίγουρη μέθοδος αν κ από ότι είδα έχεις ένα μήνα καθυστέρηση άρα όπως κ να έχει θα δείξει αν είσαι έγκυος

 

στις πριν 4 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Καλησπέρα,τις πρώτες εβδομάδες κάνουνε κολπικό υπέρηχο,εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μια χοριακη που είναι πιο σίγουρη μέθοδος αν κ από ότι είδα έχεις ένα μήνα καθυστέρηση άρα όπως κ να έχει θα δείξει αν είσαι έγκυος

Λες;;; διλαδη ο κοιλιακος υπεριχος δεν θα διξη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

Εκανα το τεστ αλλα και εκη ειχα αλλο μπερδεμα αντι να μου βγη η γραμουλα δεξια που πρεπη να ειναι η αρνιτικη μου βγηκε αριστερα που βγενη η θετικη με 2 γραμμες αλλα ισος φτεω και εγω γιατι βιαστικα και δε το αφισα 20 λεπτα στα ουρα αλλα 5 λεπτα

Τι τεστ ήταν αυτό που θέλει 20λεπτα στα ούρα??? Συνήθως 10 δευτερόλεπτα τα αφήνουμε!! Έτσι όπως μου το λες έγινε λάθος το τεστ!! Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια χοριακη ακόμη αυτή θα δείξει 100% τι γίνεται!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου για να μην έχεις απορία σχετικά με τον κολπικό και κοιλιακό υπέρηχο. 

Ο κολπικός υπέρηχος είναι πιο ακριβής  και στην εγκυμοσύνη πάντα τον χρησιμοποιούν τις πρώτες εβδομάδες ακριβώς επειδή ειναι πιο ακριβής στην απεικόνιση σάκου του εμβρύου και στο να πιάσει τους καρδιακους παλμούς. Αν τώρα δεν υπάρχει κολπικός φυσικά χρησιμοποιείται ο κοιλιακός .  Συνήθως κοιλιακό κάνουν από την 9-10 εβδομάδα κύησης που έχει προχωρήσει η εγκυμοσύνη.

Επίσης ένας γιατρός εκτός από σάκο εμβρυακα στοιχεία και καρδιακό παλμό μπορεί να κρίνει για μια πιθανή ύπαρξη εγκυμοσύνης και από το πάχος του ενδομητρίου και άλλες τέτοια στοιχεία. 

Από εκεί και πέρα αφού δεν έχεις πειστεί κάνε τη Δευτέρα μια χοριακη για να είσαι σίγουρη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

 

Λες;;; διλαδη ο κοιλιακος υπεριχος δεν θα διξη; 

Ο υπέρηχος δείχνει πάνω απο 1500 χοριακή!!Το μόνο αξιόπιστο είναι η χοριακή!!Δν μπορείς να ξέρεις κ έγκυος να είσαι πότε έμεινες άρα δν ξέρεις κ πόσο καθυστέρηση έχεις άσχετα τι πιστευεις κ πως το μετράς!!Σου εύχομαι θετικά αποτελέσματα!!!Αααα κ μην συγκρίνεις με την νύφη συ ή κάπιοια γνωστή σου η καθεμιά μας είμαστε μονάδικη περίπτωση!!Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Μαρια μερμηγκουδη είπε:

 

Λες;;; διλαδη ο κοιλιακος υπεριχος δεν θα διξη; 

Ο κοιλιακός υπέρηχος νομίζω δείχνει όταν είναι πιο προχωρημένη η εγκυμοσύνη,αφού δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου πήγαινέ πάρε και μια δεύτερη γνώμη.στην τελική αν δεν θέλεις να περιμένεις μέχρι Δευτέρα κανε τεστ και βλέπεις πως προχωράς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...