Μετάβαση σε περιεχόμενο

7η εβδομαδα-υψηλη τιμη χοριακης που δεν διπλασιαζεται


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, ειμαι καινουρια στην ομορφη παρέα σας. 7 εβδ+3 σημερα (νομιζω, δεν ξέρω ρε κορίτσια τα χω μπερδεψει τελειως!!)

Την Πεμπτη 6/6 πηγα για υπέρηχο με σκοπό να ακουσουμε καρδούλα, αλλα τιποτα.... ο γιατρος μου μου είπε οτι οι πιθανότητες είναι 50-50..Οτι ειτε ήταν καθυστερημένη η σύλληψη και γι αυτό δν ακουμε τιποτα ακομα, ειτε οτι οτι η κυηση έχει σταματησει.. Και μου προτεινε να κανω χοριακη και μετα απο 48 ωρες ξανα χοριακη. Πήγα 8/6 λοιπον και το αποτελεσμα ηταν 116.922(!!) ναι, ναι δεν το εγραψα λάθος!!! μετα απο 48 ώρες(σήμερα δηλαδη) 120.460 !!

Στο γιατρο μου δε φαινεται φυσιολογικη αυτή η αύξηση και μου ειπε οτι 99,9% εχει σταματησει η κύηση γιατι δεν έχει διπλασιαστει μεσα σε αυτες της 48 ώρες. Ρε κορίτσια είμαι να σκάσω..... Κάθομαι και διαβάζω διάφορα πχ. οτι από μια τιμη και πάνω η χοριακή σταματάει να διπλασιάζεται ή πχ οτι στην 8η-10η εβδομάδα η χοριακή φτανει στο πικ της και μετα αρχίζει να πέφτει....Και έχω προβληματιστεί παρα πολυ. Ο γιατρος μου λέει να παω για "καθαρισμο", αλλά περνάω φάση άρνησης!δε θέλω να πάω και σκέφτομαι μήπως η εκτίμηση του για την ολη κατάσταση ειναι λαθος.. Συγνώμη, ξέρω οτι μπορει να ακουγομαι παρανοικη, αλλά θέλω να ειμαι 1000% σιγουρη πριν κάνω το οτιδήποτε. Σκέφτομαι να πάω και σε άλλο γυναικολογο.

Μήπως έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία ? Ευχαριστώ κορίτσια και συγνώμη για το μεγαλο ποστ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η e.dim είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ειμαι καινουρια στην ομορφη παρέα σας. 7 εβδ+3 σημερα (νομιζω, δεν ξέρω ρε κορίτσια τα χω μπερδεψει τελειως!!)

Την Πεμπτη 6/6 πηγα για υπέρηχο με σκοπό να ακουσουμε καρδούλα, αλλα τιποτα.... ο γιατρος μου μου είπε οτι οι πιθανότητες είναι 50-50..Οτι ειτε ήταν καθυστερημένη η σύλληψη και γι αυτό δν ακουμε τιποτα ακομα, ειτε οτι οτι η κυηση έχει σταματησει.. Και μου προτεινε να κανω χοριακη και μετα απο 48 ωρες ξανα χοριακη. Πήγα 8/6 λοιπον και το αποτελεσμα ηταν 116.922(!!) ναι, ναι δεν το εγραψα λάθος!!! μετα απο 48 ώρες(σήμερα δηλαδη) 120.460 !!

Στο γιατρο μου δε φαινεται φυσιολογικη αυτή η αύξηση και μου ειπε οτι 99,9% εχει σταματησει η κύηση γιατι δεν έχει διπλασιαστει μεσα σε αυτες της 48 ώρες. Ρε κορίτσια είμαι να σκάσω..... Κάθομαι και διαβάζω διάφορα πχ. οτι από μια τιμη και πάνω η χοριακή σταματάει να διπλασιάζεται ή πχ οτι στην 8η-10η εβδομάδα η χοριακή φτανει στο πικ της και μετα αρχίζει να πέφτει....Και έχω προβληματιστεί παρα πολυ. Ο γιατρος μου λέει να παω για "καθαρισμο", αλλά περνάω φάση άρνησης!δε θέλω να πάω και σκέφτομαι μήπως η εκτίμηση του για την ολη κατάσταση ειναι λαθος.. Συγνώμη, ξέρω οτι μπορει να ακουγομαι παρανοικη, αλλά θέλω να ειμαι 1000% σιγουρη πριν κάνω το οτιδήποτε. Σκέφτομαι να πάω και σε άλλο γυναικολογο.

Μήπως έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία ? Ευχαριστώ κορίτσια και συγνώμη για το μεγαλο ποστ

Καλησπέρα! Σε καταλαβαίνω, λογικό να είσαι αγχωμένη. Εύχομαι να μην παλινδρόμησε και να πάνε όλα καλά. Εγώ έχω εμπειρία από εξωμήτρια κύηση που ανέβαινε αργά η χοριακή. Αλλά αφού εσύ είδες σάκο είναι ενδομήτρια η κύηση και έχεις και πολύ υψηλή χοριακή. Το κακό είναι ότι ανέβηκε ελάχιστα η χοριακή σου μετά από 48 ώρες. Την έκανες στο ίδιο εργαστήριο; Μήπως να πάρεις και δεύτερη γνώμη; Ή να επαναλάβεις άλλη μια φορά την χοριακή, για να είσαι 1000% σίγουρη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπωσδήποτε να πας και σε άλλο γυναικολόγο!Δεν ξέρω γιατί αγχωνουν έτσι τις έγκυες μερικές φορές οι γιατροί....και εμείς όταν πήγαμε δεν ακούσαμε καρδούλα.μου είπε έλα σε 5μερες και όλα καλά!δεν μου είχε πει για χοριακη.ειχε δει σάκο και εμβρυϊκά στοιχεία όπως και σένα αποκλείοντας τον κίνδυνο του εξωμητριου....

Ευχομαι κορίτσι μου να πάνε όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό θα ήτανε πριν κάνεις οτιδήποτε να πας να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη,από χοριακες η εμπειρία μου είναι πολύ μικρή 2 έκανα στην αρχή της κύησης το μόνο που γνωρίζω είναι ότι πρέπει να διπλασιάζεται.ευχομαι να πάνε όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα! Σε καταλαβαίνω, λογικό να είσαι αγχωμένη. Εύχομαι να μην παλινδρόμησε και να πάνε όλα καλά. Εγώ έχω εμπειρία από εξωμήτρια κύηση που ανέβαινε αργά η χοριακή. Αλλά αφού εσύ είδες σάκο είναι ενδομήτρια η κύηση και έχεις και πολύ υψηλή χοριακή. Το κακό είναι ότι ανέβηκε ελάχιστα η χοριακή σου μετά από 48 ώρες. Την έκανες στο ίδιο εργαστήριο; Μήπως να πάρεις και δεύτερη γνώμη; Ή να επαναλάβεις άλλη μια φορά την χοριακή, για να είσαι 1000% σίγουρη;

Νικολέτα μου ναι στο ίδιο εργαστήριο την ίδια ωρα της ημέρας με διαφορά 48 ωρών. Σκέφτομαι να την επαναλάβω αυριο, που θα έχουν περάσει ακομα 48 ωρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις ευχέςκαι το ενδιαφέρον σας. Σε μια ωρα έχω ραντεβού με το γυναικολογο για "έναν τελευταίο υπέρηχο" όπως είπε.. Ελεος. Και αυτό το πρότεινε γιατι όταν μου πε για τον καθαρισμο με ακουσε διαστακτική. Βασικα δε με ακουσε καθόλου, παγωσα και δε μιλαγα. Το βράδυ έχω ραντεβού με άλλον για μια δεύτερη γνώμη. Ελπίζω να χω κάτι ευχάριστω να σας πω ...!! 

Ευχομαι σε όλες σας ότι καλυτερο και μόνο χαμόγελα από δω και πέρα !

Καλημέρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η e.dim είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ για τις ευχέςκαι το ενδιαφέρον σας. Σε μια ωρα έχω ραντεβού με το γυναικολογο για "έναν τελευταίο υπέρηχο" όπως είπε.. Ελεος. Και αυτό το πρότεινε γιατι όταν μου πε για τον καθαρισμο με ακουσε διαστακτική. Βασικα δε με ακουσε καθόλου, παγωσα και δε μιλαγα. Το βράδυ έχω ραντεβού με άλλον για μια δεύτερη γνώμη. Ελπίζω να χω κάτι ευχάριστω να σας πω ...!! 

Ευχομαι σε όλες σας ότι καλυτερο και μόνο χαμόγελα από δω και πέρα !

Καλημέρα!!

Γεια σου!!! Εύχομαι να μας πεις ευχάριστα νέα!!!! Μια δεύτερη γνώμη Κ λιγος χρόνος ίσως να βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις! Σε κάθε περίπτωση να είσαι δυνατή !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η e.dim είπε:

Νικολέτα μου ναι στο ίδιο εργαστήριο την ίδια ωρα της ημέρας με διαφορά 48 ωρών. Σκέφτομαι να την επαναλάβω αυριο, που θα έχουν περάσει ακομα 48 ωρες

Καλά κάνεις και πας σε 2ο γιατρό. Εφόσον θα πας το βράδυ σε άλλο γιατρό, ανάλογα τι θα σου πει κάνεις και αύριο άλλη μία χοριακή. Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Περιμένουμε νέα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η e.dim είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ για τις ευχέςκαι το ενδιαφέρον σας. Σε μια ωρα έχω ραντεβού με το γυναικολογο για "έναν τελευταίο υπέρηχο" όπως είπε.. Ελεος. Και αυτό το πρότεινε γιατι όταν μου πε για τον καθαρισμο με ακουσε διαστακτική. Βασικα δε με ακουσε καθόλου, παγωσα και δε μιλαγα. Το βράδυ έχω ραντεβού με άλλον για μια δεύτερη γνώμη. Ελπίζω να χω κάτι ευχάριστω να σας πω ...!! 

Ευχομαι σε όλες σας ότι καλυτερο και μόνο χαμόγελα από δω και πέρα !

Καλημέρα!!

Κορίτσι μου πολύ καλά κάνεις και πας για δεύτερη γνώμη.. Μην βιαστείς για "καθαρισμό" όπως σου είπε.. Εγώ στη θέση σου θα περίμενα μέχρι 1 βδομάδα για να είμαι 100% σίογυρη.. Η χοριακή όντως σταματάει να διπλασιαζεται όταν φτάσει σε ψηλά επίπεδα.. Τώρα δεν ξέρω γιατί η γυναικολόγος σου είναι τοσο αρντική.. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ακούσεις την πολυπόθυτη καρδούλα σύντομα ❤️ Θα περιμένουμε νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου μην αγχώνεσαι Εγώ ξέρω πως από ένα σημείο και μετά η χοριακη δεν διπλασιάζεται! Μην αγχώνεσαι να πάρεις κ 2η κ 3η γνώμη! Μην βιαστείς! Προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι λίγο ψύχραιμη αν κ ξέρω πως αυτό είναι ακατόρθωτο! Η Παναγίτσα μαζί σου! Να μας πεις νέα σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια δεν είναι μόνο η χοριακή , αφού λέει η κοπέλα είναι 7+3 εβδομάδων κανονικά θα έπρεπε να ακούσει καρδιά, όλοι οι γιατροί λένε ότι εαν μέχρι και 8 εβδομάδες δεν ακουστεί καρδιά σημαίνει ότι δεν προχωράει, δυστυχώς.

 @e.dim μην βασανίζεσαι άλλο, πες στον γιατρό σου να ξανακάνεις έναν υπέρηχο σε 5 ημέρες και εκεί θα φανεί με σιγουριά, γιατί να ταλαιπωρείσαι με χοριακές?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια επεστρεψα απο το ραντεβου με το γιατρο μου. Τον υπερηχο μου τον εκανε αλλος γυναικολογος αλλα ηταν παρων και ο δικος μου γιατρος και σχολιαζανε απο κοινου. Μου ειπαν και σημερα οτι δεν υπαρχει καρδιακη λειτουργια και οτι η κυηση εχει τερματισει και θεωρειται παλινδρομη. Υποτίθεται οτι ειμαι 7+4 σημερα βάσει της τελευταιας περιοδου και με αυτα που ειδαν (σακος κυησης, λεκιθικος ασκος και εμβρυικα στοιχεια) οτι φαινεται να εχει σταματησει εδω και καμια βδομαδα περιπου η κυηση. Και στους δυο εκαναν εντυπωση οι τιμες της χοριακης χωρις ομως να επεκταθουν ιδιαιτερα. Επιμενουν και οι δυο για αποξεση..

Το βραδυ εχω ραντεβου για τη δευτερη γνωμη που λεγαμε σε γυναικολογο μεγαλύτερης ηλικιας και πιο εμπειρο πρακτικα. Ελπιζω να ακουσω απο το στομα του κατι που θα μου δωσει εστω και μια ελπιδα, αν και εχω κλαψει τοσο πολυ που εχω αρχισει να χωνευω το κακο σεναριο...

Ειστε ολες τοσο γλυκιες..Μου δινετε πολυ κουραγιο ειτε ερθει το καλο σεναριο ειτε το κακο..

Σας ευχαριστω πολυ!! θα επανελθω με νεοτερα !!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η satya είπε:

Βρε κορίτσια δεν είναι μόνο η χοριακή , αφού λέει η κοπέλα είναι 7+3 εβδομάδων κανονικά θα έπρεπε να ακούσει καρδιά, όλοι οι γιατροί λένε ότι εαν μέχρι και 8 εβδομάδες δεν ακουστεί καρδιά σημαίνει ότι δεν προχωράει, δυστυχώς.

 @e.dim μην βασανίζεσαι άλλο, πες στον γιατρό σου να ξανακάνεις έναν υπέρηχο σε 5 ημέρες και εκεί θα φανεί με σιγουριά, γιατί να ταλαιπωρείσαι με χοριακές?

Εχεις δικιο satya, απλα ο δικος μου γιατρος με το ζορι μου εκανε και τον υπερηχο σημερα. Ηταν απολυτα σιγουρος απο χτες οτι εχει σταματησει οταν ειδε τις τιμες της τελευταιας χοριακης. Θα δω τι θα μου πει και ο δευτερος γιατρος το βραδυ και θα πραξω αναλογα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η e.dim είπε:

Εχεις δικιο satya, απλα ο δικος μου γιατρος με το ζορι μου εκανε και τον υπερηχο σημερα. Ηταν απολυτα σιγουρος απο χτες οτι εχει σταματησει οταν ειδε τις τιμες της τελευταιας χοριακης. Θα δω τι θα μου πει και ο δευτερος γιατρος το βραδυ και θα πραξω αναλογα

Μακάρι κοριτσάκι μου να είναι λάθος! Να μην απογοητεύεσαι και πάντα να έχεις πίστη. Τι σου είπε σήμερα? Κοίτα οι γιατροί έχουνε δει πολλά και βάση εμπειρίας τους μιλάνε. Εαν εσύ νιώθεις καλύτερα για μια 2η γνώμη καλά κάνεις και πας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η satya είπε:

Μακάρι κοριτσάκι μου να είναι λάθος! Να μην απογοητεύεσαι και πάντα να έχεις πίστη. Τι σου είπε σήμερα? Κοίτα οι γιατροί έχουνε δει πολλά και βάση εμπειρίας τους μιλάνε. Εαν εσύ νιώθεις καλύτερα για μια 2η γνώμη καλά κάνεις και πας.

Σ ευχαριστω για τη συμπαρασταση. Θελω δευτερη γνωμη για να ειμαι απολυτα σιγουρη πριν την αποξεση, δεν μπορω να ζω με την αμφιβολια μηπως βιαστηκα να την κανω. Για να μην τα ξαναγραφω και κουραζω και τα υπολοιπα κοριτσια, δες το πιο πανω μηνυμα μου να δεις τι μου ειπε σημερα αναλυτικα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η e.dim είπε:

Σ ευχαριστω για τη συμπαρασταση. Θελω δευτερη γνωμη για να ειμαι απολυτα σιγουρη πριν την αποξεση, δεν μπορω να ζω με την αμφιβολια μηπως βιαστηκα να την κανω. Για να μην τα ξαναγραφω και κουραζω και τα υπολοιπα κοριτσια, δες το πιο πανω μηνυμα μου να δεις τι μου ειπε σημερα αναλυτικα

 

Συγνώμη κορίτσι μου δεν το είχα δει, σε κάθε περίπτωση ελπίζω να αποκτήσεις σύντομα το μωράκι σου! Σου εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου. Καταρχάς εύχομαι να είσαι έγκυος και να πάνε όλα καλά. 

Έχω όμως μια απορία, γιατί πρέπει να γίνει καθαρισμός; είναι απαραιτητη η διαδικασία; δεν θα το αποβάλει ο οργανισμός από μόνος του αν δεν προχωρήσει; 

Συγνώμη που ρωτάω ειδικά αν λέω χαζομάρες... Και πάλι εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Καταρχάς εύχομαι να είσαι έγκυος και να πάνε όλα καλά. 

Έχω όμως μια απορία, γιατί πρέπει να γίνει καθαρισμός; είναι απαραιτητη η διαδικασία; δεν θα το αποβάλει ο οργανισμός από μόνος του αν δεν προχωρήσει; 

Συγνώμη που ρωτάω ειδικά αν λέω χαζομάρες... Και πάλι εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος... 

Ωραια ερωτηση την οποια εκανα κι εγω σημερα στο γιατρο μου. Μου ειπε οτι ναι γινεται κι αυτο.. Αλλα στο 50% των περιπτωσεων μενουν καταλοιπα στη μητρα τα οποια μπορει μελλοντικα να δημιουργησουν σοβαρα προβληματα. Εν μερει το κατανοω αυτο να σου πω την αληθεια. Το αλλο θεμα ειναι οτι υπαρχει περιπτωση η αιμορραγια να ειναι ανεξελεγκτη και να χρειαστει να πας στο νοσοκομειο ετσι κι αλλιως για να καθαριστει σωστα η μητρα (το εχει παθει φιλη μου 3 φορες) . Με την αποξεση λεει σου δινεται και η ευκαιρια να κανεις κατι σαν βιοψια η οποια θα δειξει το λογο για τον οποιο σταματησε η εγκυμοσυνη. Αν οφειλεται σε καποια χρωμοσωμικη ανωμαλια ή αν ηταν κατι άλλο. Και επισης μου ειπε οτι αν επιλεξω να αποβαλω με φυσικο τροπο, δεν μπορει να συνεχισει να με κουραρει γιατι η φυσικη μεθοδος αποβολης ειναι εναντια στα πιστευω του σαν γιατρος, θεωρει οτι ειναι ρισκο για μια γυναικα. Το οποιο επισης καταλαβαινω και σεβομαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Καταρχάς εύχομαι να είσαι έγκυος και να πάνε όλα καλά. 

Έχω όμως μια απορία, γιατί πρέπει να γίνει καθαρισμός; είναι απαραιτητη η διαδικασία; δεν θα το αποβάλει ο οργανισμός από μόνος του αν δεν προχωρήσει; 

Συγνώμη που ρωτάω ειδικά αν λέω χαζομάρες... Και πάλι εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος... 

Σπάνια απ' ότι ξέρω γίνεται αποβολή χωρίς απόξεση. Και μία γνωστή μου πριν 2 μήνες παλινδρόμησε το έμβρυο και έκανε απόξεση. Γιατί δεν απορροφάται ή δεν αποβάλλεται από μόνο του πάντα. Δεν είμαι γιατρός, απλά έτσι έχω ακούσει από διάφορες περιπτώσεις.

Μέχρι κι εγώ που έμεινα έγκυος και ήταν εξωμήτρια η κύηση μου κάναν απόξεση πρώτα για να δουν σίγουρα ότι δεν υπάρχουν εμβρυικά στοιχεία μέσα στη μήτρα (βιοψία).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η e.dim είπε:

Σ ευχαριστω για τη συμπαρασταση. Θελω δευτερη γνωμη για να ειμαι απολυτα σιγουρη πριν την αποξεση, δεν μπορω να ζω με την αμφιβολια μηπως βιαστηκα να την κανω. Για να μην τα ξαναγραφω και κουραζω και τα υπολοιπα κοριτσια, δες το πιο πανω μηνυμα μου να δεις τι μου ειπε σημερα αναλυτικα

 

Μακάρι κορίτσι μου να προχωρήσει αλλά να είσια έτοιμη κ για όλα όπως κ βλέπω είσαι!!Είμαι παθούσα έτσι ήλπιζα έλεγα μην πάρω καμιά αμαρτία!!Αλλά παράργησα να κάνω απόξεση γτ δν έβλεπα αίμα,έμπλεξα με βλαμμένη γιατρό!!Το κύημα αν δν έχει σωστή ανάπτυξη δν πρέπει να μείνει στην μήτρα μας!!!Εχεις χρόνο αλλά μην αργήσεις κ να το αποφασίσεις γτ εγώ τυπικά είχα φτάσει 11 βδομάδες κ δν έκανε!!τυπικά 11 ανάπτυξη 7 εβδομάδες!!Εκανα απόξεση κ κάναμε κ ιστολογική κ είδαμε ότι δν είχε κάτι παθολογικό!!Οτι σου πουν οι γιατροί όμως!!

Εύχομαι να μην έχεις την τύχη μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η e.dim είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ειμαι καινουρια στην ομορφη παρέα σας. 7 εβδ+3 σημερα (νομιζω, δεν ξέρω ρε κορίτσια τα χω μπερδεψει τελειως!!)

Την Πεμπτη 6/6 πηγα για υπέρηχο με σκοπό να ακουσουμε καρδούλα, αλλα τιποτα.... ο γιατρος μου μου είπε οτι οι πιθανότητες είναι 50-50..Οτι ειτε ήταν καθυστερημένη η σύλληψη και γι αυτό δν ακουμε τιποτα ακομα, ειτε οτι οτι η κυηση έχει σταματησει.. Και μου προτεινε να κανω χοριακη και μετα απο 48 ωρες ξανα χοριακη. Πήγα 8/6 λοιπον και το αποτελεσμα ηταν 116.922(!!) ναι, ναι δεν το εγραψα λάθος!!! μετα απο 48 ώρες(σήμερα δηλαδη) 120.460 !!

Στο γιατρο μου δε φαινεται φυσιολογικη αυτή η αύξηση και μου ειπε οτι 99,9% εχει σταματησει η κύηση γιατι δεν έχει διπλασιαστει μεσα σε αυτες της 48 ώρες. Ρε κορίτσια είμαι να σκάσω..... Κάθομαι και διαβάζω διάφορα πχ. οτι από μια τιμη και πάνω η χοριακή σταματάει να διπλασιάζεται ή πχ οτι στην 8η-10η εβδομάδα η χοριακή φτανει στο πικ της και μετα αρχίζει να πέφτει....Και έχω προβληματιστεί παρα πολυ. Ο γιατρος μου λέει να παω για "καθαρισμο", αλλά περνάω φάση άρνησης!δε θέλω να πάω και σκέφτομαι μήπως η εκτίμηση του για την ολη κατάσταση ειναι λαθος.. Συγνώμη, ξέρω οτι μπορει να ακουγομαι παρανοικη, αλλά θέλω να ειμαι 1000% σιγουρη πριν κάνω το οτιδήποτε. Σκέφτομαι να πάω και σε άλλο γυναικολογο.

Μήπως έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία ? Ευχαριστώ κορίτσια και συγνώμη για το μεγαλο ποστ

καταρχήν καλως ορισες στην παρεα μας ..η ιστορια σου μου θυμιζει ακριβως την δικια μου ,πριν 6,μηνες περιπου επαθα το ιδιο..λιγο νωρίτερα εγω στην 6 εβδομαδα κατι μερες σταματησε η καρδια του..μια φορα ειχα προλαβει να την ακουσω ολη κ ολη...είναι λυπηρο αλλα δυστυχως είναι κατι που συμβαινει ..εγω δεν μπηκα στην διαδικασια απόξεσης ..πηρα καποια χαπια κ μετα με υπερηχους και χοριακες ειδα ότι ειχε μηδενιστει ..να εισαι δυνατη ,παρε και δευτερη και τριτη γνωμη ....συνηθως την πρωτη παλινδρομη την θεωρουν τυχαιο γεγονός ..εγω βεβαια θα σε συμβουλευα να κανεις και καποιες εξετασεις ... ευχομαι μολις επανέλθεις  μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/6/2019 at 9:13 ΜΜ, ο/η e.dim είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ειμαι καινουρια στην ομορφη παρέα σας. 7 εβδ+3 σημερα (νομιζω, δεν ξέρω ρε κορίτσια τα χω μπερδεψει τελειως!!)

Την Πεμπτη 6/6 πηγα για υπέρηχο με σκοπό να ακουσουμε καρδούλα, αλλα τιποτα.... ο γιατρος μου μου είπε οτι οι πιθανότητες είναι 50-50..Οτι ειτε ήταν καθυστερημένη η σύλληψη και γι αυτό δν ακουμε τιποτα ακομα, ειτε οτι οτι η κυηση έχει σταματησει.. Και μου προτεινε να κανω χοριακη και μετα απο 48 ωρες ξανα χοριακη. Πήγα 8/6 λοιπον και το αποτελεσμα ηταν 116.922(!!) ναι, ναι δεν το εγραψα λάθος!!! μετα απο 48 ώρες(σήμερα δηλαδη) 120.460 !!

Στο γιατρο μου δε φαινεται φυσιολογικη αυτή η αύξηση και μου ειπε οτι 99,9% εχει σταματησει η κύηση γιατι δεν έχει διπλασιαστει μεσα σε αυτες της 48 ώρες. Ρε κορίτσια είμαι να σκάσω..... Κάθομαι και διαβάζω διάφορα πχ. οτι από μια τιμη και πάνω η χοριακή σταματάει να διπλασιάζεται ή πχ οτι στην 8η-10η εβδομάδα η χοριακή φτανει στο πικ της και μετα αρχίζει να πέφτει....Και έχω προβληματιστεί παρα πολυ. Ο γιατρος μου λέει να παω για "καθαρισμο", αλλά περνάω φάση άρνησης!δε θέλω να πάω και σκέφτομαι μήπως η εκτίμηση του για την ολη κατάσταση ειναι λαθος.. Συγνώμη, ξέρω οτι μπορει να ακουγομαι παρανοικη, αλλά θέλω να ειμαι 1000% σιγουρη πριν κάνω το οτιδήποτε. Σκέφτομαι να πάω και σε άλλο γυναικολογο.

Μήπως έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία ? Ευχαριστώ κορίτσια και συγνώμη για το μεγαλο ποστ

 Κοριτσάκι μου πώς είσαι; Τι έγινε τελικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Άντρεα είπε:

 Κοριτσάκι μου πώς είσαι; Τι έγινε τελικά;

Καλησπερα 'Αντρεα.. δεν βρηκα χρονο να μπω να σας πω τις εξελιξεις. Πηγα για δευτερη γνωμη οπως σας ειπα και κουφαθηκα!!! Ο δευτερος γυναικολογος που πηγα, δεν ακουσε καρδιακο παλμο, αλλα τον ειδε!!!! Ειδε την καρδια να παλλεται αλλα με πολυ λιγους παλμους περιπου 60-70. Μου ειπε εξ αρχης οτι οι ελπιδες ειναι απειροελαχιστες και αρχισα utrogestan 3 την ημερα που ο αλλος δεν μου ειχε δωσει παροτι εβλεπα καφε υγρα κατα διαστηματα και καποιες αντιπηκτικες ενεσεις. Μου ειπε να κανουμε αυτο που οφειλουμε εφοσον η κυηση ΔΕΝ ειναι ακομη παλινδρομη και αυτο που οφειλουμε λεει ειναι να προσπαθησουμε... Στο επομενο ραντεβου ομως μου ειπε, θα ΠΡΕΠΕΙ να ακουσουμε καρδιακη λειτουργια. Το ραντεβου αυτο ειναι σημερα.. Προσπαθω να μην τρεφω πολλες ελπιδες να σου πω την αληθεια γιατι μου ξεκαθαρισε οτι οι ελπιδες ειναι ελαχιστες, 1 στις 100.

Εχω ταραχτει και δεν καταλαβαινω πως και γιατι ο αλλος γυναικολογος την εβγαλε παλινδρομη . Και στο ιατρειο του και μετα απο 3-4 μέρες σε μεγαλο μαιευτηριο(που ισως ο εξοπλισμος ειναι και καλυτερος)

Δεν ξερω τι να πω.. Σε λιγο ξεκιναω να παω στο ραντεβου. 

Θα μπω το βραδυ να σας πω εξελιξεις, φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η e.dim είπε:

Καλησπερα 'Αντρεα.. δεν βρηκα χρονο να μπω να σας πω τις εξελιξεις. Πηγα για δευτερη γνωμη οπως σας ειπα και κουφαθηκα!!! Ο δευτερος γυναικολογος που πηγα, δεν ακουσε καρδιακο παλμο, αλλα τον ειδε!!!! Ειδε την καρδια να παλλεται αλλα με πολυ λιγους παλμους περιπου 60-70. Μου ειπε εξ αρχης οτι οι ελπιδες ειναι απειροελαχιστες και αρχισα utrogestan 3 την ημερα που ο αλλος δεν μου ειχε δωσει παροτι εβλεπα καφε υγρα κατα διαστηματα και καποιες αντιπηκτικες ενεσεις. Μου ειπε να κανουμε αυτο που οφειλουμε εφοσον η κυηση ΔΕΝ ειναι ακομη παλινδρομη και αυτο που οφειλουμε λεει ειναι να προσπαθησουμε... Στο επομενο ραντεβου ομως μου ειπε, θα ΠΡΕΠΕΙ να ακουσουμε καρδιακη λειτουργια. Το ραντεβου αυτο ειναι σημερα.. Προσπαθω να μην τρεφω πολλες ελπιδες να σου πω την αληθεια γιατι μου ξεκαθαρισε οτι οι ελπιδες ειναι ελαχιστες, 1 στις 100.

Εχω ταραχτει και δεν καταλαβαινω πως και γιατι ο αλλος γυναικολογος την εβγαλε παλινδρομη . Και στο ιατρειο του και μετα απο 3-4 μέρες σε μεγαλο μαιευτηριο(που ισως ο εξοπλισμος ειναι και καλυτερος)

Δεν ξερω τι να πω.. Σε λιγο ξεκιναω να παω στο ραντεβου. 

Θα μπω το βραδυ να σας πω εξελιξεις, φιλια!

Θες να πεις ότι δεν σου έδινε καθόλου προγεστερόνη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η satya είπε:

Θες να πεις ότι δεν σου έδινε καθόλου προγεστερόνη?

Τιποτα, καθολου, μονο filicine ενα την ημερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...