Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

Εγώ βγαίνοντας από το νοσοκομείο πήγα να πάθω... Με πόνο και με βοήθεια της μαμάς μου πάλι καλά το πρόλαβα! Στο τσακ... Τι να κάνεις...

Είναι τρέλα όταν εκεί που τρώνε, σου χαμογελάμε! Πάντως πέρα από τη πλακα από τώρα σκέφτομαι πως θα καταφέρω αποκλειστικό θηλασμό στο δεύτερο οτανε το καλό έρθει έχοντας και τη μπέμπα. Σκέφτομαι πολύ μακρυά! Μια φίλη μου όμως που τώρα έχει το δεύτερο το καταφέρνει!!! Της λέω είσαι ήρωας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 15 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

@KONSTANTIA μπράβο που το βρήκες!!!πόσα ml του δίνεις συμπλήρωμα?το παίρνει εύκολα το μπιμπερό?

Μην φανταστείς, στήθος δίνω μόνο το βράδυ που είναι ανήσυχος γιατί νομίζω ότι είμαστε από τους άτυχους και έχουμε ήδη πονακια ? Γάλα φτιάχνω 90ml και πίνει 70-80 συνήθως. Σήμερα έβαλα τις γάζες στην κατάψυξη αντί στο ψυγείο και γίνανε σορμπε ???? Ξεπαγωσαν, τις ακούμπησα στο στήθος και ανακουφιστηκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate πραγματικα αυτες που εχουν παοδακια και θηλαζουν ειναι σουπερ μαμαδες!!!!!εγώ για δεύτερο δεν σκέφτομαι προς το παρόν....αν είχα επιλογή Ίσως να εμένα και με ένα!

@KONSTANTIA πόσο είστε???Και εμάς νωρίς ξεκίνησαν στις 14 μέρες...βέβαια εμένα η μικρή δεν ήταν όπως αλλά μωράκια που θέλαν ωρες στο στηθος..παντως μια χαρα το βρηκες!ισως να τον βαζεις και άλλες φορές μες τη μέρα στο στήθος αν μπορείς να σε ανακουφιζει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

@AlKate πραγματικα αυτες που εχουν παοδακια και θηλαζουν ειναι σουπερ μαμαδες!!!!!εγώ για δεύτερο δεν σκέφτομαι προς το παρόν....αν είχα επιλογή Ίσως να εμένα και με ένα!

@KONSTANTIA πόσο είστε???Και εμάς νωρίς ξεκίνησαν στις 14 μέρες...βέβαια εμένα η μικρή δεν ήταν όπως αλλά μωράκια που θέλαν ωρες στο στηθος..παντως μια χαρα το βρηκες!ισως να τον βαζεις και άλλες φορές μες τη μέρα στο στήθος αν μπορείς να σε ανακουφιζει..

Είμαστε 13 ημερών σήμερα. Στο στήθος τον έβαλα λίγο το μεσημέρι για να κοιμηθεί, τώρα έβγαλα λίγο στο μπάνιο για να αποσυμφορηθεί και έβαλα κρυες κομπρεσες μετά.

Πάντως βρε κορίτσια όταν θηλάζει έχει τα πιο ικανοποιημένα μούτρα του κόσμου ? μαζεύει και τα χεράκια του μπροστά στο στέρνο του και νιώθει πανευτυχής! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate και ο άντρας μου τα ίδια μου λέει!!

@KONSTANTIA Ναι μωρέ έχουν άλλη φατσούλα όταν θηλαζουν...ηρεμουν!Είναι σκέτη γλύκα!Και εμένα το κάνει αυτό με τα χεράκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 ο άντρας σου όμως Δ θα φάει πάλι μια εγκυμοσύνη ούτε μια γέννα ούτε τ θηλασμό. Καλή η μικρή διαφορά αν έχεις βολικό μωρό κ βοήθεια. Εσένα σου κοιμάται βέβαια καλά οπότε ξεκουράζεσαι. Μικρή διαφορά θεωρείται ο χρόνος θεωρούνται κ τα 3 χρόνια. Εγώ πάντως με 2 μωρά με διαφορά 21 μήνες ζορίζομαι πολύ. Από τη μια λες μεγαλώνουν μαζί ξεμπερδεύεις από την άλλη σε πάει μπάλα όλη μέρα. Ιδανικά αν τα θες κοντά Για μένα είναι τα 2.5 με 3 χρόνια. Να μείνεις δηλαδή έγκυος κάπου στους 18 μήνες. Να περπατάει τ μωρό να μη θέλει τόσο χέρια κ μέχρι να γεννηθεί τ επόμενο να είναι πιο ανεξάρτητο γενικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni εγω η αληθεια ειναι πως δε θελω αλλο....βοηθεια δεν έχω...κανένα πιάτο φαγητό αν μας κάνει η πεθερά μου μόνο....Η μικρή κοιμάται δεν μπορώ να πω αλλά δεν νομίζω πως μπορώ να ανταπεξελθω σε δεύτερη εγκυμοσύνη,γέννα και γενικά να μεγαλώνω 2 μωρά!Καλά για μικρή διαφορά δεν το συζητάω καν!Εάν πω ότι κάνω εχω σίγουρο το να έχουν από 1 μισή χρόνο διαφορά!ο αντρας μου θελει για να μην ειναι μονη η μικρή το κλασικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 σχετικά με την διαφορά ηλικίας μεταξύ των 2 παιδιών, εμένα που έχουν 2,5 χρόνια μπορώ να πω προς το παρόν πάντα ότι είναι καλή διαφορά, θα δυσκολευτω βέβαια κάποια στιγμή που ο μικρός θα θέλει περισσότερο από τον χρόνο μου -γιατι τώρα μόνο για μαμ, κακά και νάνι με έχει- αλλά θα ξεπαιδιασω πιο γρήγορα. Θα μου πεις αγόρια έχω, ίσως ξεπαιδιασω όταν τους παντρέψω με το καλό ? Πάντως για 3ο ούτε λόγος δεν θέλω να γίνεται, ανατριχιαζω μόνο στην ιδέα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 για παραπάνω πώς τον πειθώ; Είναι δύσκολα τα παιδιά αλλά ευελπιστώ να μη μείνω στο ένα η δύο. Τυχερά είναι αυτά βέβαια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η AlKate είπε:

@stasa199 για παραπάνω πώς τον πειθώ; Είναι δύσκολα τα παιδιά αλλά ευελπιστώ να μη μείνω στο ένα η δύο. Τυχερά είναι αυτά βέβαια....

Στο δεύτερο θα έχεις αλλάξει γνώμη, είσαι φρέσκια ακόμα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Στο δεύτερο θα έχεις αλλάξει γνώμη, είσαι φρέσκια ακόμα ?

Σίγουρα ειναι δύσκολο (πάντα θεωρητικά μιλώντας), ούτε έχω βοήθεια εδώ που είμαστε , μακρυα από παππούδες αλλά ερχόμενη από πολύτεκνη οικογένεια θα ήθελα αν μπορέσω να κάνω αδέρφια στη μπέμπα. Δεν ξέρω αν θα μπορούμε οικονομικά, σωματικά αλλά θα ήθελα τρία τουλάχιστον. Παραπάνω δεν ξέρω αν πάει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 και εγώ πριν μείνω έγκυος έλεγα να κάνω και 3!Τώρα και το ένα αρκετό μου φαίνεται!!!!από την 8η εβδομάδα μέχρι και τη στιγμή που γεννούσα είχα εμετούς!Στη γέννα ταλαιπωρήθηκα 3 ώρες περίπου μέχρι να πάρει θέση το μωρό!δεν ξέρω αν μπορώ να τα ξανά περάσω αυτά....Αυτά φοβάμαι!Αν είχα καλή εγκυμοσύνη δε θα το φοβόμουν τόσο...βεβαια ισχύει αυτό που λένε ότι τα ξεχνάς (σαν δυσκολία πάντα θα τα θυμάμαι!)

@AlKate δίκιο έχεις για τα παιδάκια!πάντα όταν υπάρχουν αδέρφια είναι πιο Καλά!Δεν ψάχνει για παρέα θα έχει να παίξει με κάποιον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς για μένα το όμορφο κομμάτι του θηλασμού έλαβε τέλος κορίτσια....πονάω που το λέω και κλαίω αλλά δεν μπορούν να συνεχίσω άλλο. Σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση και τις συμβουλές και σας εύχομαι καλό κουράγιο για την συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Δυστυχώς για μένα το όμορφο κομμάτι του θηλασμού έλαβε τέλος κορίτσια....πονάω που το λέω και κλαίω αλλά δεν μπορούν να συνεχίσω άλλο. Σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση και τις συμβουλές και σας εύχομαι καλό κουράγιο για την συνέχεια!

Μη στεναχωριέσαι ... Κάνεις αυτό με το οποίο εσύ νιώθεις καλά και άρα και τα παιδιά σου. Θέλεις να αποθηλασεις; Αν ναι απλά πρόσεξε πως μη πάθεις μαστίτιδα.... Να περνάτε όμορφα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA δε χρειάζεται να πονάς και να κλαις...εκανες ότι μπορούσες και όσο μπορούσες!πρέπει να είσαι εσύ πρώτα καλά!

ευτυχισμένη μαμα=ευτυχισμένα παιδιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA είμαι σίγουρη από όσο έχω δει τις απόψεις σου και από τα καλοκαιρινά  bebe μας ότι μεγαλώνεις τα παιδάκια σου με το καλύτερο τρόπο! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Είμαι στο χωριό και χτες το βράδυ δοκίμασα από μια φίλη την ποδιά θηλασμού που είχε. Θήλασαμε εναλλάξ στην πλατεία ?Αν και ήμουν δυσπιστη αρχικά, μου άρεσε και με βόλεψε πολύ! Θα παραγγείλω και για μένα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 ναι εχω θηλάσει και εγώ στην Αθήνα κάποιες φορές αλλά αυτό που με δυσκολεψε κάπως ειναι μέχρι να βολευτώ, να ξεκουμπωθω να βγάλω στήθος έξω κλπ ίσως είναι οι πρώτες μου φορές ακόμα.. Μετά θα στρώσω! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@MissMary είναι παρά πολύ καλή!Εγώ πήρα από το Λητώ μια και με έχει βολέψει παρά πολύ!!!!και εγώ ντρεπόμουν στην αρχή να θηλάσω έξω και την πήρα ,αλλά έχει τύχη να φοράω μπλούζα από αυτές που ανοίγουν στην πλάτη και με αυτή δε βάζω και την πόδια και θήλασα μια χαρά χωρίς ντροπές!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια βνα πω ότι θηλάζω δημόσια αλλά ντρέπομαι να τα βγάζω στη φόρα... Κατά κύριο λόγο φοράω μπλουζάκια θηλασμού. Έτσι νιώθω πιο άνετα. Αντί για πόδια κάποιες φορές έβαλα πάνα και με αυτόν τον τρόπο η μικρή δεν αποσπουνταν αλλά τώρα με αυτή τη ζέστη δεν βάζω κάτι. Θα σκάσει το μικρό. Αν και θα τη χρειαζόταν για να μπορέσει να φάει και όχι να κοιτάει!! Βολεύομαι πολυ με τα μπλουζάκια θηλασμού πάντως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...