Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofi90 είπε:

Το ξερω οτι είναι λιγοι γι'αυτό εχω αγχωθεί..Η παιδιατρος μου ειναι συμβουλος θηλασμου..Μου είπε να περιμενω μηπως το φτιάξει επειδη δεν δειχνει αλλα συμπτώματα οτι κατι έχει. Αν μεχρι την Δευτέρα δεν αλλαξει κατι θα παμε για εξετάσεις.

Εντάξει τότε. Προσπάθησε εσύ να προσφέρεις και βλέπεις πώς πάει μέχρι τη Δευτέρα

 Εμένα τελευταία κάποιες φορές νυστάζει αλλά δεν θέλει να κοιμηθεί.... Εκεί που τη νανουριζω και κάτι πάω να καταφέρω της δίνω και στήθος (αφού πιο πριν δεν ήθελε) και κάτι τρώει. Κάποιες φορές περισσότερο κάποιες λιγότερο.... 

Όλα καλά θα πάνε @Sofi90!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@AlKateΕυχαριστώ κοπέλα μου.Ελπιζω να μην εχει κατι το μωρο και να μην παθει κατι και η παραγωγη μου.Θα δούμε!

Μηπως ειναι πολυ κουρασμενη γι'αυτό δεν σου κοιμαται ευκολα ?Να έχει υπερένταση και να μην μπορεί ούτε να φαει γι'αυτό μόλις ηρεμει το δεχεται

Τι να πω... Κατά κύριο λόγο είμαστε σπίτι καθημερινά οπότε οπότε τη βλέπω να νυστάζει προσπαθώ να τη κοιμηζω.. δεν την αφήνω έτσι... Δεν ξέρω. Φάση ειναι και ευελπιστώ να περάσει. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, να ρωτήσω κάτι εσάς που θηλάζετε. Πώς είστε με τα κιλά της εγκυμοσύνης;;; Εγώ είμαι ακόμα +6 και δεν πέφτουν με τίποτα. Ήμουν +18 όταν γέννησα. Το θέμα είναι ότι έχασα τα πρώτα σε χρόνο dt και μου είχαν μείνει +7 και έχω καταφέρει μέσα σε 2 μήνες περίπου να χάσω ένα κιλό μόνο. Σκέφτομαι να κάνω δίαιτα αλλά φοβάμαι μήπως επηρεάσει το γάλα μου. Προσπάθησα να γυμναστώ κάποιες μέρες αλλά είναι ακόμα πολύ δύσκολο με τη μικρή μου, μιας και όπως σας έχω ξαναπεί δεν έχω καμία βοήθεια από πουθενά. Είναι και που παλιά δεν έτρωγα ποτέ βράδυ ενώ τώρα αν δε φάω κάτι με πεθαίνει το στομάχι μου... Από το θηλασμό πεινάω άραγε ή συνήθισε το στομάχι μου και ζητάει. Εν κατακλείδι, πιστεύετε ότι είναι καλή ιδέα να κάνω δίαιτα και να κόψω κανένα γεύμα τελείως ή να το αφήσω για αργότερα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy από ότι έχω καταλάβει αργούμε να χάσουμε τα κιλά π Δ θα έπρεπε να έχουμε πάρει στην εγκυμοσύνη. Εσύ δηλαδή για τ σωματοτυπο σου έπρεπε να πάρεις 12 13 κιλά. Αυτά τα έχασες αμέσως γτ ήταν την εγκυμοσύνης. Τα υπόλοιπα 6 θέλουν δουλειά. Ωστόσο πιστεύω πως έχουμε αρκετά στο κεφάλι μας για ν μας απασχολεί κ αυτό. Επίσης μας έχουν κόψει τ ύπνο Δ θα μας κόψουν κ τ φαι?. Μια χαρά μας έμεινε Κ εμάς χαχα. Παρά από την πλάκα σε λίγο καιρό θα τα χάσεις κι αυτά. Λίγο να προσέξεις λίγο να βάλεις λίγη άσκηση κ θα φύγουν. Τώρα λογικό είναι να πεινάς όλη μέρα. Σκέψου ότι κ με τ αϋπνία ο οργανισμός χρειάζεται μονίμως ενέργεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy θα συμφωνήσω με τα κορίτσια και θα σου πω τι μου είπε ο παιδίατρος!Ότι θέλουμε μια ισορροπημένη υγιεινή διατροφή(Όχι ότι το κάνω αλλά προσπαθώ!)!Εγώ βέβαια θα σου πω να φας ότι θελήσεις γιατί νομίζω πως το έχουμε ανάγκη!!

Εμένα μου είχε μείνει 1 κιλό από τα 17 πριν 2 βδομάδες αλλά έκανα παγωτό και τρώω συνέχεια και πήρα άλλο ένα σχεδόν...έλεγα στην εγκυμοσύνη ότι μέχρι τον Αύγουστο θέλω να τα χάσω και να χάσω και από τα 6 με 7 που είχα πάρει πέρισυ το καλοκαίρι και γελάω!!!????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Μήπως έχετε εμπειρία από υπερπαραγωγη γάλακτος? Έχω πολύ γάλα, σε σημείο να τρέχει από μονο του . Δεν πονάει η δεν πετρωνει το στήθος, μάλλον επειδή τρέχει?η μικρή μου έκλεισε ένα μήνα σήμερα και εχει πάρει 1,5 κιλό περίπου. Πολυ δεν είναι? Τα κακά κίτρινα και συχνά. Το βράδυ θα ξυπνήσει ανά τρίωρο η τετραωρο θα φαει πιο λίγο σε σχεση με τη μέρα. Γενικά ήσυχο μωράκι. Μόνο δηλαδή η ροή μου με ανησυχεί και μήπως πάρει πολύ βάρος. Δεν ξέρω αν εχετε παρόμοια εμπειρία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni @stasa199 @Sofi90 σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. @Diwni δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι τα επιπλέον κιλά που παίρνουμε είναι που μας δυσκολεύουν αλλά μου κάθεται πολύ σωστή σκέψη!!! Λοιπόν, εντάξει... Θα συνεχίσω να κάνω την υγιεινή μου διατροφή (τρόπος ζωής χρονών τώρα) και θα προσπαθήσω να εντάξω και λίγη γυμναστική στο πρόγραμμά μου. 

@stasa199 το παγωτό είναι πολύ ύπουλο γλυκό γιατί δεν το πολυσκεφτεσαι σα γλυκό και είναι και πεντανόστιμο το άτιμο!

@Sofi90 κι εγώ πεινάω πιο πολύ και από την εγκυμοσύνη. Πρέπει να είναι αυτό που λέει η @Diwni, λίγο οι αυπνια, λίγο ο θηλασμός που παράγουμε συνεχώς οι ιδιες τροφή για τα μωρά μας.... ε δε θέλει και πολύ. 

@MissMary αυτά που μας περιγράφεις δε μου θυμίζουν υπερπαραγωγή. Είναι απολύτως φυσιολογικά να σου συμβαίνουν στο μήνα που είναι το μωράκι σου. Το στήθος μου εμένα έτρεχε μόνο του συνεχώς μέχρι και 80 μέρες μετά τον τοκετό. Εκεί περίπου μου εδραιώθηκε και ο θηλασμός. Είχα και έχω πολύ γάλα, Δόξα τω Θεώ. Απλά πλέον δεν πνίγομαι όπως τις πρώτες 80+ μέρες. Τα κακά του πρέπει να είναι κίτρινα μουστάρδας, σωστά;; Τώρα όσον αφορά το ότι έχει πάρει πολύ βάρος, αυτό συζήτησέ το με το γιατρό σου. Αν βλέπει το μωράκι σου να μεγαλώνει οκ εσύ γιατί ανησυχείς;;; Υπάρχουν κοπέλες εδώ μέσα που θηλάζουν και τα μωράκια τους πήραν απίστευτο βάρος, σαν το δικό σου. Στην πορεία όμως τρώνε λιγότερο ώστε να έρθουν στις καμπύλες μόνα τους. Η φύση ξέρει τι κάνει. Θηλάζεις αποκλειστικά, έτσι;;; Να σου ζήσει!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy Ευχαριστώ πολύ! Ουσιαστικά δεν ήξερα αν αυτή η ροή είναι φυσιολογική.. Γκουγκλαρα και είδα τον όρο υπερπαραγωγη και αγχώθηκα! Ναι θηλάζω αποκλειστικά. Τα κακά κανονική μουστάρδα ναι! Αυτή τη βδομάδα έχουμε και παιδίατρο οπότε θα ρωτήσω για βάρος κλπ. Νέα μαμά τώρα μαθαίνουμε και εγώ και η μπέμπα χεχε! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

@Angelmammy Ευχαριστώ πολύ! Ουσιαστικά δεν ήξερα αν αυτή η ροή είναι φυσιολογική.. Γκουγκλαρα και είδα τον όρο υπερπαραγωγη και αγχώθηκα! Ναι θηλάζω αποκλειστικά. Τα κακά κανονική μουστάρδα ναι! Αυτή τη βδομάδα έχουμε και παιδίατρο οπότε θα ρωτήσω για βάρος κλπ. Νέα μαμά τώρα μαθαίνουμε και εγώ και η μπέμπα χεχε! 

 

Μια χαρά τα πας! Συνέχισε έτσι. Το ίντερνετ πολλές φορές μας άγχει χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο. Καλά κάνεις και ρωτάς. :-) Πήγαινε στο γιατρό να σε καθησυχάσει και αυτός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

@MissMary Καλημερα κοριτσι μού!Να σου ζησει το μωρακι σου!Εγω ειχα υπερπαραγωγη και τα κακα της μικρης ηταν πρασινα.Ετσι το καταλάβαμε και το ρυθμισαμε.Εσενα ειναι κιτρινα τα κακα οποτε δεν νομιζω να ειναι υπερπαραγωγή.Οπως σου ειπε και η @Angelmammy ειναι φυσιολογικο να τρεχει το στηθος.Εμενα ακομα και τρεχει και πρηζεται και είμαι στις 87 μερες.Δεν εχει εδραιωθεί μάλλον ο θηλασμός μου ακομα..Οσον αφορα το βαρος αν γεννηθηκε πιο μικρο το μωρακι σου ειναι φυσιολογικο να πηρε  πολύ στην αρχη.Δεν θα παίρνει τοσο καθε μηνα μην αγχώνεσαι.

Ευχαριστω πολύ! 3.100 γεννηθηκε, 2.780 βγήκαμε και τώρα είναι 4.300! Γέμισαν μαγουλάκια και μπούτακια! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!! Εγώ πήρα στην εγκυμοσύνη 11 κιλά. Αλλά ακόμη έχω τα 5.. βέβαια η αλήθεια είναι ότι τώρα που θηλάζω πεινάω περισσότερο... Και τρώω. Λίγο που πρόσεξα δύο εβδομάδες έχασα δύο αλλά πρόσεχα  . Ε... Και πείνασα λίγο... (Η πεινάει μετά τις 22:00 δεν ικανοποιούνταν) μάλλον πρέπει να αρχίσω να προσέχω πάλι γιατί θέλω να επανέλθω στα κιλά μου. 

Εγώ έχω κάνει λίγη γυμναστική αλλά να ναι καλά ο άντρας μου... Πάμε μαζί γήπεδο και αυτός με τη μικρή στο μάρσιπο την κάνει βολτα και η μικρή κοιμάται η χαζεύει όσο κάνω γυμναστική. Και έτσι έχω και το κεφάλι μου ήσυχο. Μιλάμε για ώρα γεμάτη!!! Να ναι καλά... 

@MissMary ο μικρός σου πήρε που καλό βάρος... Μην αγχώνεσαι με το πολύ... Το λίγο είναι θεμα αλλά και αυτό όχι απαραίτητα. Τα θηλαζοντα μωρά τρώνε όσο έχουν ανάγκη άρα και παίρνουν αντίστοιχο βάρος... Ξέρουν πόσο χρειάζονται αυτά... Εμείς απλά ακολουθούμε τις ανάγκες τους. Ως προς τη ροή είναι φυσιολογικό. Όπως είπε και η @Angelmammyδεν έχει εδραιωθεί ακόμη ο θηλασμός. Συμπτώματα της υπερπαραγωγή είναι οι πράσινες κενώσεις, το μωρό να πνίγεται η και να δυσανασχετεί όταν πάει να φάει. Εσένα απλά δεν έχει εδραιωθεί ακόμη η θηλασμός. Φυσιολογικό για την ηλικία σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! 

Καλά αποτελέσματα @Sofi90 ! Θα δεις που θα είναι όλα τέλεια και θα σου φύγει η ανησυχία. Τι εξετάσεις κάνατε; 

Λοιπον εγώ τελικά τις τελευταίες μέρες δε τον ξύπνησα καθόλου και χτυπάει 8ωρακι ο μπεμπουλης. Μέσα στη μέρα όμως τρώει πολύ περισσότερο. Πάνες έχουμε καλές, αν παίρνει και καλό βάρος δε θα τον ξανα ξυπνήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά ποια γυμναστική???εδώ πολλές φορές δεν μπορώ να περπατήσω!!??????σηκώνομαι από το κρεβάτι και λέω αμάν !!

@Sofi90 Καλά αποτελέσματα!πιστεύω όλα καλά θα είναι!

@Narcissa μην το ξυπνάς άστο το παιδί να κοιμηθεί!εμάς ο παιδίατρος μας το είχε πει από την αρχή να μην την ξυπνάμε Γιατί τα μωράκια εκτός από γάλα θέλουν ύπνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 @stasa199 θα σας εξηγήσω ποιο είναι το θέμα μου για να μη με περνάτε για τρελή που ξυπνάω το μωρό ? τον βάζω για ύπνο στις 12 και κοιμάται αμέσως με το δάχτυλο στο στόμα. Όταν τον παίρνει καλά ο υπνος βγαίνει το δάχτυλο από το στόμα, αλλά μετά τις 4 όποτε ξυπνάω τον βλέπω να πιπιλαει πάλι με μανία το δάχτυλο, κοιμισμένο βέβαια. Είναι σαν το πιπίλισμα να τον βοηθάει να διαχειρίζεται την πείνα του για να μην ξυπνήσει! Και επειδή τον προηγούμενο μήνα ήμασταν οριακά στην πρόσληψη βάρους, δε θέλω να χάνει γεύματα. Ούτε να πεινάει φυσικά! Επίσης είναι λίγο θέμα που για να αναπληρώσει μέσα στη μέρα θα πρέπει να τον ταΐζω κάθε 2 ώρες... και ότι κάπου στο 5ωρο ύπνου εγώ ξυπνάω από την ενόχληση στο στήθος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa μήπως να δοκιμάσεις πιπίλα από το να τρώει το δάχτυλο???Δεν νομίζω πάντως να πεινάει και να μην ξυπνάει...Ίσως για παρηγοριά το θέλει!και εμενα στο 2 ωρο τρωει μεσα στη μερα για να αναπληρώσει τα χαμένα γεύματα!βέβαια το στήθος μου δεν πονάει....στις 10 ώρες θα νιώσω κάτι αλλά μέχρι τότε θα έχει ξυπνήσει δε μπορεί!εγώ προσπαθώ πάλι να της δώσω πιπίλα γιατί αν δε πιπιλισει δεν κοιμάται....μάταια βέβαια αλλά είπα να ξανά κάνω την προσπάθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο για το βάρος μη σε αγχώνει!Και εμένα κοντα στα πορτοκαλί ήταν αλλά ο παιδίατρος δεν ανησυχεί!θα την δει και τώρα πάλι 500 γρ πιο κάτω θα είναι έτσι είναι η καμπύλη ανάπτυξης της μάλλον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 ναι αν ακολουθεί την καμπύλη της, όλα καλά! Εγώ έχω 2 βδομαδες να τον ζύγισω και θα κάνω άλλη μια, μέχρι να γυρίσουμε Αθήνα. Χτες τον έπρηξα τον άντρα μου ότι θέλω να δω ποσό έχει βάλει και μου λέει περνάει ένας γύφτος το απόγευμα με καρπούζια δωστον να στον μετρήσει να ησυχάσεις πια ???

Παντως με την πιπίλα νομίζω θα είναι χειρότερα. Άσε καλύτερα που δε την πήρε τελικά. Θα του πάρω αυτά τα πανάκια κουκλάκια μασουλητήρια μόλις γυρίσουμε, τα έχεις δει; Κι εμένα μου ακουγόταν παράλογο να πεινάει και να μην ξυπνάει αλλά αυτή την εντύπωση μου δίνει. Μόλις τον παίρνω αγκαλιά, ψάχνει το στήθος σαν τρελός μέσα στον ύπνο του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissaυπομονή και θα δεις θα έχει πάρει βάρος!!!Εγώ την ζύγιζω συνέχεια τώρα τελευταία γιατί παίρνει βάρος και την καταλαβαίνω ότι μεγαλώνει!Καλά ο άντρας σου δεν υπάρχει!!?????

Εχουμε  ένα τέτοιο κουκλάκι(τη σοφη ήταν μαζί με την κανονική σοφη) της το έδωσα αλλά δεν έκανε τίποτα ..προσπαθούσε να το φάει αλλά δεν!!Νομίζω μόλις μεγαλώσει λίγο ακόμα μπορεί να το καταφέρει!μάλλον απλά να πιπιλαει θα θέλει το αντράκι σου!Εμένα δεν βάζει δάχτυλο προσπαθεί να πιπιλισει την παλάμη της και πολλές φορές ξυπνάει!έχουν πλάκα μωρέ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα!

@Sofi90 βγήκαν τα αποτελέσματα;;;; Όλα καλά, ε;;; 

@Narcissa @stasa199 κι εμένα έτσι μου κάνει μέσα στη νύχτα. Ξυπνάει χωρίς να ανοίξει ματάκια και πιπιλαει με μανία το δάχτυλο της και κλωτσάει τρέλα. Τη σηκώνω να τη βάλω στο στήθος και το ψάχνει σαν τρελή. Οπότε; Καταλαβαίνω ότι πεινάει η μικρούλα μου. Αν καθυστερήσω να την ταισω δεν ηρεμεί το μωρό. Απλά κουνιέται δεξιά αριστερά, με κλειστά ματάκια όμως πάντα. Εκεί γύρω στις 4 το πρωί, λίγο πριν λίγο μετά. 

Κορίτσια, χθες βράδυ έκλαιγε για 40' γοερά και συνεχόμενα. Δεν ήξερα τι να κάνω. Όταν δε πήγαινα να τη βάλω στο στήθος.... απαπα!!! Έκλαιγε πιο πολύ. Ούτε με βολτουλα μέσα στο σπίτι ηρεμούσε, ούτε με αγκαλιά του μπαμπά της... Κάποια στιγμή στις 00:00 πάρα κάτι, κοιμήθηκε το μαναρακι μου ξερό και νηστικό. ?

Επίσης να σας πω ότι εδώ και 5 νύχτες έχουμε δοκιμάσει στο πρώτο της ξύπνημα να τη βάζω στην κούνια της. Καλά, ε;;; Κοιμάμαι και εγώ και η μικρή πολύ καλύτερα (ο άντρας μου το ίδιο... μουαχαχαχα... δε νιώθει). Και μετά σε κάθε ξύπνημά της, μόλις φάει, τη βάζω στην κούνια της. Το καλό είναι ότι δεν ξυπνάει να δει ότι δεν είμαι δίπλα της και έτσι όλα καλά. Νιώθω μια ελευθερία! Μόνο για τη νύχτα μιλάμε, έτσι;;; Γιατί τη μέρα όταν κοιμάται την αφήνω όπου είναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy εμένα νομίζω ξυπνάει για να κάνει κακα της και απλά μέχρι να τα κάνει ψάχνεται γιατί δεν τρώει με μανία....Δεν ξέρω υποθέτω βέβαια!Όσο για την κούνια ενώ την έβαζα και όταν ξυπναγε και ήμουν κουρασμένη (σχεδόν πάντα )την παιρνω στο κρεβατι ...νομιζω όμως πως πρέπει να το κόψω σιγά σιγά γιατί πιο πολύ κοιμάται στο κρεβάτι μου παρά στο δικό της!!!!!Και επειδή δεν κουνιέμαι δεν αλλάζω πλευρό τίποτα νομίζω με πονάει η μέση μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...