Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Απίστευτο! Κοιμηθήκαμε 6 ώρες συνεχόμενα. 00:00 μέχρι 06:00. Ειλικρινά δεν το πιστεύω. Βέβαια έχει ξυπνήσει πολύ πεινασμένη αλλά μου έκανε χαρουλες μόλις άνοιξε ματάκια. Δεν πιστεύω να μειωθεί η ανάπτυξή της τώρα που τρώει λιγότερο. 

@stasa199 κι εμένα στην αγκαλιά μου κοιμάται. Και μετά τη βάζω στο κρεβάτι. Συνήθως με το που την αφήσω κάτω ξυπνάει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα κ σε σενα κ μενα κιματε πολλες ωρεςς αλλα ξιπνοτιν αμα περασουν 5 ωρες να φαει... Αφινω ωρα στο στηθος.. Μπορει κ 15 λεπτο αμα δω ανιχτα ματια σιπλιρονο με ξενο κ πινει.. Κ κιματε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 όταν της έδωσες την πιπίλα, ηρέμησε; Μια ώρα ύπνος από προχτές είναι βασανιστήριο ρε ‘συ και για εσάς και για την μπουμπου... Κι εγώ μεσημέρι τον κάνω μπάνιο πλέον γιατί το βραδινό τον αναζωογονούσε και ήταν φουλ ορεξάτος μετά χαχαχ! Πάντως καλύτερα να την κάνετε κάθε μέρα, έστω με νεράκι σκέτο. Επιβάλλεται τώρα που είναι καλοκαίρι και θα μπει και σε μια ρουτίνα αν την κάνετε ίδια ώρα! 

@stasa199 κι εγώ συνήθως αγκαλιά τον κοιμίζω. Μπορεί όμως και στο καρότσι ή να τον βάλω στο ριλάξ. Τελευταία πάντως προσπαθώ να τον κοιμίζω στο κρεβάτι του, αλλά όχι με μεγάλη επιτυχία ?

@Angelmammy μια χαρά, άντε να ξεκουράζεσαι επιτέλους! Εμείς δεν έχουμε χτυπήσει ακόμα 6ωρο, μια φορά κοιμήθηκε 5 και δεν το ξαναεκανε. Πάντως εμάς μειώθηκε λίγο ο ρυθμός ανάπτυξης τώρα που κοιμάται περισσότερο. Όχι κάτι φοβερό, από περίπου 300γραμμ. την εβδομάδα, τώρα παίρνει 250γραμμ. Αλλά είναι απόλυτα φυσιολογικό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Λενι εμένα δεν κοιμόταν καθόλου. Τις τελευταίες 3 νύχτες έχει ηρεμήσει πολύ. Και τις μέρες για να είμαι ειλικρινής είναι πιο ήρεμη. Εκεί που έκλαιγε συνεχώς και ήθελε στήθος, τώρα δεν κλαίει όλη την ώρα και ενώ ψάχνει στήθος καταφέρνω κάπως να την ξεγελάσω και να φάει στη μιάμιση ώρα. Όταν λες ότι βάζεις το μωρό ώρα στο στήθος, κάνα 15 λεπτό, το θεωρείς πολύ και μετά δίνεις ξένο;;; Το 15λεπτο είναι οκ μόνο αν το μωρό έχει μάθει να τρώει και χορταινει γρήγορα. Εμένα που έχει γίνει πολύ αποτελεσματική στο να μου "αδειάζει" το στήθος στο 5λεπτο με 10λεπτο, συνεχίζει το φαί της λίγο ακόμα και αυτό το καταφέραμε μετά από άπειρους θηλασμούς και πολύ κόπο. Θέλω να καταλήξω στο ότι μου φαίνεται λίγο το χρονικό διάστημα που αφήνεις το μωρό σου στο στήθος και μετά του δίνεις ξένο. Μήπως να δοκιμάσεις να τρώει λίγο παραπάνω από σένα πριν του δώσεις μπουκάλι;;; Ο γιατρός σου τι λέει;;;

@vayaki @Narcissa μου φαίνεται απίστευτο το ότι κοιμήθηκε τόσο. Αφού πιστεύω ότι ήταν τυχαίο. Ίσως επειδή ήπια πρώτη φορά χαμομήλι κατά τις 21:00, οπότε και στις 22:30 που ξεκίνησε το βραδινό της πήρε όλες τις ηρεμιστικές ιδιότητες του χαμομηλιού. Θα δούμε στην πορεία αν απλά φτιάχνει πρόγραμμα ή αν ήταν τυχαίο. 

 @Sofi90 μετά από τόση αϋπνία πρέπει να σου φαίνεται φοβερό το 4ωρο. Και μένα έτσι ξεκίνησε, από 3μιση ώρες ύπνου, πήγαμε στις 4, στις 5 και τώρα στις 6!!!! Υπομονή!! 

@Narcissa θέλω να σε ρωτήσω, και τα 2 σου στήθη πετάνε συντριβάνι;; Εμένα μόνο το 1 που έχει και το πολύ γάλα. Το άλλο βγάζει πολύ γάλα αλλά δεν το πετάει με δύναμη. Επίσης, ο θηλασμός εδραιώθηκε και στα 2 σου στήθη μαζί;; Εμένα παραμένει λίγο φουσκωμένο το ένα (αυτό με το πολύ γάλα) αν περάσουν ώρες χωρίς να φάει ενώ το άλλο είναι μαλακό συνεχώς. Πάντως κάθε μέρα νιώθω και λιγότερο το πρήξιμο. Πιο ανεκτό. Οπότε νομίζω πως οδεύω καλώς προς την εδραίωση!!! Αλλά συνεχίζουν να στάζουν αν δε φάει η μικρή στο 2ωρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy αντε και στα δικα μας!!χαχαχαα   εμενα στην καλυτερη 3ωρο....βεβαια κοιμαται πολλη τη μερα μην ειμαι αχαριστη!

@Narcissaεμενα κοιμαται και στο κρεβατι της αλλα κατι εχω παθει και μαρεσει να κοιμαται μαζι μας επειδη ερχεται πανω μου!!!βεβαια δεν της το κανω συνεχεια αλλα τα δυσκολα βραδια σιγουρα θα της το κανω!σχετικα με την αναπτυξη τους ξερω οτι πρεπει να παιρνουν 200 γρ τη βδομαδα δεν ισχυει??

Εγω κοριτσια πινω χαμομηλι μπας και βοηθαει περισσοτερο....ο αντρας μου πιστευει πως σημερα που δεν κοιμηθηκαμε πειραξε τη μπεμπα το ρυζι που εφαγα προχθες...εγω πιστευα πως οτι ηταν θα φαινοταν την επομενη μερα αλλα ισως και να εχει δικιο γιατι ειναι η δευτερη φορα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως ζορικο που πρεπει και τωρα να προσεχουμε τι τρωμε και τι πινουμε. Προσεχαμε 9 μηνες στην εγκυμοσυνη και τωρα παλι προσοχη για τους κολικους... τι φαγοποτι θα ριξω στο μελλον... παρεα με τον γιο μου θα τρωμε τζατζικι κτλ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Παντως ζορικο που πρεπει και τωρα να προσεχουμε τι τρωμε και τι πινουμε. Προσεχαμε 9 μηνες στην εγκυμοσυνη και τωρα παλι προσοχη για τους κολικους... τι φαγοποτι θα ριξω στο μελλον... παρεα με τον γιο μου θα τρωμε τζατζικι κτλ?

Πραγματικα!ποτε δεν τα περιμενα ετσι τα πραγματα!δεν πειραζει ας ειναι καλα τα μικρα μας και θα περασει!θα φαμε καποια στιγμη οπως παλια!ελπιζω να φαμε πριν αρχισουν να τρωνε τα μικρα μας!!!???

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @Angelmammy στη αρχη ειχα πολλη ενιπθα τα πολλα πετρα.. Τωρα εν καλιτερα καποτε μετρω ωρα καποτε οι ωσπου να το βγαλει μονη της.. Ο γιατρος ιπε μ 10 λεπτα στο ενα κ 10 λεπτα στο αλλο.. Αλα αφινοτο ωσπου να φκερωσει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σημερα περναμε τη φαση που εχετε περασει καποιες "πιπιλα η μαμα μου"!!!μολις βγει απο το στηθος ψαχνει σαν τρελη παλι το στηθος και ψευτοκοιμαται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τσάμπα η χαρά μας νομίζω.. κοιμήθηκε με τα χίλια ζόρια στη μία και από τις 3 είναι όλο αγκου αγκου, σφίγγεται και χεράκια στο στόμα. Χριστέ μου!! Μακάρι να κοιμηθεί μετά το γεύμα της. Μάλλον τυχαίο ήταν το 6ωρο ύπνου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμάς!! Εμένα εχθές από το μεσημέρι δεν είχε ησυχία... Αφού με έβαλε κάτω για να φάει -πιπιλισει αλλά δεν κοιμόταν με τιποτα!!! Από το πρωί είχε κοιμηθεί δύο μισάωρο! (Είναι φυσιολογικό αυτό;;) Αλλά κοιμηθήκαμε το βράδυ το συνηθισμένο για εμάς, πάλι καλά :) τωρα ξυπνάει... Ξεκίνησε τα τεντώματα!! Κάθε μέρα είναι μια καινουρια ημέρα... Την άλλη εβδομάδα θα πάμε και για εμβόλιο!!! Μια φίλη μου που το έκανε στο μωρό της η μόνη παρενέργεια λέει ήταν ότι κοιμόταν όλη μέρα... Μακάρι να είναι και εμάς η μόνη παρενέργεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Καλημέρα και από εμάς!! Εμένα εχθές από το μεσημέρι δεν είχε ησυχία... Αφού με έβαλε κάτω για να φάει -πιπιλισει αλλά δεν κοιμόταν με τιποτα!!! Από το πρωί είχε κοιμηθεί δύο μισάωρο! (Είναι φυσιολογικό αυτό;;) Αλλά κοιμηθήκαμε το βράδυ το συνηθισμένο για εμάς, πάλι καλά :) τωρα ξυπνάει... Ξεκίνησε τα τεντώματα!! Κάθε μέρα είναι μια καινουρια ημέρα... Την άλλη εβδομάδα θα πάμε και για εμβόλιο!!! Μια φίλη μου που το έκανε στο μωρό της η μόνη παρενέργεια λέει ήταν ότι κοιμόταν όλη μέρα... Μακάρι να είναι και εμάς η μόνη παρενέργεια!!!

Στα πρώτα εμβόλια σπανίως έχουν τα μωράκια χειρότερες παρενέργειες, μην ανησυχείς. Τα εμβόλια που κάνουν πιο συχνά παρενέργειες είναι παρακάτω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλημέρα!Και γω αυτό έχω καταλάβει ότι κάθε μέρα είναι διαφορετική!Εγώ έχω καταλάβει ότι λίγο πάραπανω ζέστη να έχει στο σπίτι την αποσυντονιζει τελείως..Είτε είναι μέρα είτε νύχτα.. Πότε γίνεται το πρώτο εμβόλιο στο δίμηνο?

Την εξέταση g6pd την έχετε κάνει στα μωρά??Μας ήρθαν χθες τα αποτελέσματα αλλά δεν ξέρω τι σημαίνουν .

 

Την g6pd την κάνουν από το μαιευτήριο, παίρνουν αίμα από την φτέρνα. Δείξτα στην παιδίατρό σου να σου πει, εμάς είχαν πάρει λάθος το δείγμα από το νοσοκομείο και αναγκαστήκαμε να την επαναλάβουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,ήθελα να ρωτήσω εσείς που θηλάζετε αποκλειστικά τα μωράκια σας έχουνε κολικούς;εμείς έχουμε εδώ και 4-5 ημέρες που ξεκίνησαν οι κολικοί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!εχθες μεχρι τις 12 πηγαμ2 στηθος και μπεμπς να ειναι ενα!μετα εκανε κακα της και ηρεμησε μωρε!κοιμηθηκε μεχρι τις 4 μιση μετα μεχρι τις 8 παρα και τελος μεχρι τις 10!η καημενουλα ποναγε μαλλον για αυτο ηθελε στηθος!!!

@vivika10 και εμενα εχει κολικους!

@Sofi90 και εμας μας το εδωσαν το νουμερο δε θυμαμαι ποσο ηταν και μας ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο...δε σου ειπαν?ρωτα την παιδιατρο μην ανησυχεις

@Angelmammy ευχομαι συντομα να εχετε πολλα τετοια βραδια με 6ωρα υπνου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofi90 είπε:

 

Κανένα γλυκάκι έχετε φάει??Ήθελα απ' την εγκυμοσύνη ακομα να φάω βάφλα με παγωτό και δεν ξέρω αν τώρα κάνει..Καημό το χω!

Καθε μερα σχεδον τρωω ενα μικρο γλυκισμα. Ή γενικα κατι που εχει σοκολατα. Κρουασαν κτλ. Πχ τωρα που γραφω τρωω ενα μικρο ντονατς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...