Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

@NarcissaΚανουμε συγκοιμηση απο την αρχη. Μεχρι πριν λίγο καιρο την ειχα μαζί στο κρεβάτι και μετα έφερα την κουνια στο δωμάτιο, εβγαλα το κάγκελο και την εχω ενωσει με το κρεβάτι.Βεβαια, επειδή μπουσουλάει, μολις ξυπνήσει σηκωνεται και έρχεται στο κρεβάτι κατευθείαν. Οταν ηταν πιο μικρή ξυπναγε χωρις κλαματα, καταλάβαινα οτι κουνιοταν και την έβαζα στο στήθος και ξανακοιμοταν. Απο τον 4ο μήνα ξεκίνησε το κλάμα με το τόσο συχνο ξύπνημα, αλλα ευτυχως ηρεμεί στο στήθος ή στην αγκαλιά του μπαμπα της , όταν την παίρνει να την κουνήσει. 

@stasa199Κι εγω δεν έχω αλλο τροπο να την κοιμισω, γιατί σε εμένα δεν καθεται πχ να την κουνησω. Πάει κατευθείαν στην πηγη 😅 !Τωρα δεν με απασχολεί πολυ, αλλα αγχώνομαι για αργοτερα, στον χρονο, που θα θελω να αποθηλασω... 

Πάντως ειναι μύθος τελικα ότι μετα απο την εισαγωγη των στερεων κοιμούνται καλυτερα 😑 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλήμέρα!το παιδί μου σα να ντράπηκε που είπα ότι με ξυπνάει συνέχεια κ με ξύπνησε μόνο μια φορά!!!!!!!άλλος άνθρωπος νιώθω!χαχαχα

Δεν ξέρω τι γίνεται με τον ύπνο αλλά πιστεύω πως όλα τα επηρεάζουν μωρέ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vicky_t εμένα μου ξυπνάει με κλάμα μόνο όταν πονάει, όπως τις τελευταίες μέρες και σήμερα μας έσκασαν μαζί 3 δοντάκια! 

@stasa199 μια χαρά, ξεκουράστηκες κι εσυ λιγάκι! Όντως τα επηρεάζουν πολλά μωρε, δεν είναι επειδή πεινάνε απαραίτητα. Εγώ σκέφτομαι μήπως μου ζεσταίνεται κιολας γιατί φοβάμαι μην κρυώσει και το παρακάνω λίγο με το καλοριφέρ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa και απ τη ζέστη μου έχει ξυπνήσει αρκετές φορές!Και εγώ το φοβάμαι αυτο με τον ύπνο και συνήθως έχει περισσότερη ζέστη..καλύτερα να ζεσταίνονται πάρα να κρυώνουν!Καλά το ποσό ξεκουράστηκα δε λέγεται!!

Καλέ πόσα δόντια έχετε;;;;;Πρέπει να έχετε σπάσει ρεκόρ!Εμείς έχουμε 2 και ετοιμάζονται αλλά 4 αλλά ακόμα δεν έχουν εμφανιστεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω και 2 πραγματάκια που αφορούν το θηλασμό γιατί ξεφύγαμε λίγο! 

Τα μωρά σας, ηλικίας 6+ μηνών, θηλάζουν εύκολα έξω ή γενικά σε χώρο με φασαρία / κόσμο; Ο δικος μου αποσπάται στις 2 ρουφηξιές και δεν τρώει καθόλου. Θεωρούσα ότι είναι κατάλοιπο της απεργίας που μου είχε κάνει, αλλά μήπως είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία; 

Και επίσης νιώθετε κι εσείς το αντανακλαστικό καθόδου του γάλακτος 2 ή και παραπάνω φορές όταν το μωρο θηλάζει πολλή ώρα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa και εμένα πολλές φορές όταν είμαστε έξω χαζεύει!Έχει τόσα ερεθίσματα που ξεχνάνε την πείνα τους!τώρα για το αντανακλαστικό μου συμβαίνει καμία φορά αν έχει ώρα να φάει ποσότητα (λόγω ύπνου)αλλά δεν έχω δώσει τόση βαρύτητα..Νομίζα πως ειναι φυσιολογικό ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa Εξω βαζω καλυμμα-ποδια θηλασμου και δεν αποσπαται πολυ, αν και θηλαζει πιο λιγη ωρα απ' οτι οταν είμαστε στο σπιτι.

Το αντανακλαστικό κι εγώ το νιώθω καποιες φορές όταν εχει ωρα να φαει. Ποση ώρα θηλαζει οταν το νιώθεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 @Vicky_t το νιώθω κάθε φορά που θηλάζει στα πρώτα δευτερόλεπτα, απλά αν συνεχίσει να θηλάζει για 10-15 λεπτά ακόμα, το νιώθω ξανα, σα να κατεβαίνει πάλι γάλα. Και αναρωτιόμουν αυτό να σημαίνει ότι αδειάζει το στήθος και ξαναγεμίζει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

@stasa199 @Vicky_t το νιώθω κάθε φορά που θηλάζει στα πρώτα δευτερόλεπτα, απλά αν συνεχίσει να θηλάζει για 10-15 λεπτά ακόμα, το νιώθω ξανα, σα να κατεβαίνει πάλι γάλα. Και αναρωτιόμουν αυτό να σημαίνει ότι αδειάζει το στήθος και ξαναγεμίζει; 

Μμμ δεν ξέρω....Εμένα δε θηλάζει τόση ώρα.. Δεν νομίζω να αδειάζει αλλά ίσως πιπιλαει κάποια διαστήματα και μετά ξανά τρωει;η μήπως σου συμβαίνει αυτό επειδή τον βλέπεις να θηλάζει;είναι και ορμονικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Vicky_t είπε:

@Narcissa Εξω βαζω καλυμμα-ποδια θηλασμου και δεν αποσπαται πολυ, αν και θηλαζει πιο λιγη ωρα απ' οτι οταν είμαστε στο σπιτι.

Το αντανακλαστικό κι εγώ το νιώθω καποιες φορές όταν εχει ωρα να φαει. Ποση ώρα θηλαζει οταν το νιώθεις;

Αχ και εγώ με τη  πόδια την έχω έξω αλλά έχει αρχίσει και βγάζει χεράκια κεφαλάκι και γενικά θέλει να σηκώνεται να βλέπειη κουτσομπόλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 καλά ούτε εμένα θηλάζει συνήθως τόσο, μόνο το βράδυ για να κοιμηθεί και το μεσημέρι αυτές τις μέρες που έχω άδεια και είμαι σπίτι. Είναι περίεργο αλλά σίγουρα κατεβαίνει γάλα εκείνη τη στιγμή γιατί τον ακούω που καταπίνει πολύ μεγάλες γουλιές. 

Ποδιά κι εγώ έχω πάρει, αλλά την τραβάει, κοπανάει χέρια πόδια, δεν κάθεται με τίποτα. Γενικά καλά θηλάζει μόνο σε ήσυχο, σκοτεινό δωμάτιο και κατά προτίμηση ξαπλωμένος. Και αφού ηρεμήσει πρώτα. Το έχω συνηθίσει αλλά τώρα στις γιορτές που ήμασταν συχνά έξω, με ταλαιπώρησε αρκετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa κατάλαβα.. Εμείς ευτυχώς δεν καταλαβαίνουμε τίποτα!χαχαχαχα το μόνο που μπορεί να γίνει είναι απλά να δείξει κάτι παραπάνω τραβώντας την πόδια!θα βρείτε ξανά τους ρυθμούς σας σιγά σιγά!Εγώ ελπίζω να αλλάξει η συνήθεια του ύπνου της αν και δε βλέπω φως στον ορίζοντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Όχι ζεστή στα μωρά. Καλύτερα λίγη ψύχρα παρά πολύ ζεστή. Τους φέρνει ανησυχία. Μου το είχε πει και ο γιατρός. Ειδικά όταν κοιμούνται να είναι δροσερό τ δωμάτιο. 

Εμένα πάντως Η μεγάλη μ ξεκίνησε να κοιμάται σερί όταν βγήκαν όλα μα όλα τα δόντια. Τώρα έχει κάνα μήνα δηλαδή λίγο μετά τα 2. Πάλι έχει βραδιά π μπορεί να ξυπνήσει μια δυο φορές είτε για γάλα είτε να πει μαμά να πάω να την χαϊδέψω λίγο αλλά μια στο τόσο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 καλησπέρα!!!τελικά από το κρύο είναι οι κοκκινίλες τις είδε κ από κοντά ο γιατρός. Δεν είναι λέει έτσι η αλλεργία. Μια ενυδατικη συχνά μέσα στην ημέρα κ είναι μια χαρά. 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

@stasa199 καλησπέρα!!!τελικά από το κρύο είναι οι κοκκινίλες τις είδε κ από κοντά ο γιατρός. Δεν είναι λέει έτσι η αλλεργία. Μια ενυδατικη συχνά μέσα στην ημέρα κ είναι μια χαρά. 😊

Καλησπέρα!σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!Το σκέφτηκα να σου πω την αλήθεια αλλά λέω μπα!Για αυτό της εμφανίζεται μετά το μπάνιο που κρυώνει η καημένη!ευτυχώς δεν είναι κάτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια!Οσες έχετε κάνει εισαγωγή γαλακτοκομικών τι έχετε δωσει;Δοκιμασα να της δωσω κατσικίσιο γιαουρτι βιολογικο, αλλα δεν της αρεσε και η απορια μου είναι αν μπορεις να δωσεις αγελαδινο πριν απο τον χρόνο σε θηλαζοντα μωρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vicky_t καλημέρα! Δεν παίζει ρόλο αν το μωρό θηλάζει ή όχι. Μπορείς να δώσεις οποιοδήποτε γιαουρτάκι παραδοσιακό, από αυτά στο πήλινο με πέτσα. Οπότε αν δε θέλει με τίποτα το κατσικίσιο, δοκιμάζεις πρόβειο ή αγελαδινό. Εμείς έχουμε κάνει εισαγωγή γιαουρτάκι, ανθότυρο και μανούρι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

@Vicky_t καλημέρα! Δεν παίζει ρόλο αν το μωρό θηλάζει ή όχι. Μπορείς να δώσεις οποιοδήποτε γιαουρτάκι παραδοσιακό, από αυτά στο πήλινο με πέτσα. Οπότε αν δε θέλει με τίποτα το κατσικίσιο, δοκιμάζεις πρόβειο ή αγελαδινό. Εμείς έχουμε κάνει εισαγωγή γιαουρτάκι, ανθότυρο και μανούρι. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα δοκιμάσω μήπως το φαει με φρούτο μέσα.

Το τυρί πως το δινεις; Με το μεσημεριανό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vicky_t είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα δοκιμάσω μήπως το φαει με φρούτο μέσα.

Το τυρί πως το δινεις; Με το μεσημεριανό;

Τι ηλικία έχει το μωρό σου; Απ’οτι ξέρω μετά τον 8ο καλό είναι όλα τα γεύματα να ενισχύονται με πρωτεΐνη. Όποτε κι εγώ αυτό έχω κάνει, του δίνω τα φρούτα με γιαούρτι το πρωί και το απόγευμα κάποια Παρασκευή με αυγό ή αυγό με φρούτα το πρωί και το απόγευμα γιαούρτι. Το τυρί στην αρχή το άλεθα με το μεσημεριανό, τώρα το προσθέτω τριμμένο, ή μπορεί να το βάλω με το αυγό στο απογευματινό αν δεν πολύ ταιριάζει στο μεσημεριανό του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NarcissaΘα γίνει 8 μηνών σε μια βδομαδα ακριβως. Τωρα θα της δωσω αυγο για πρωτη φορα, ανθότυρο της εχω δωσει με το μεσημεριανό σε κομματακια και της αρεσε. Σε ρώτησα για το τυρι γιατί εκτός απο ανθότυρο δεν ειχα βρει αλλο αναλατο.Ωραια ιδεα το μανουρι! Επίσης, δεν ηξερα αν έκανα καλά που της το εδωσα με το μεσημεριανό, γιατί λενε οτι τα γαλακτοκομικα εμποδίζουν την απορροφηση του σιδήρου. Ήθελα να ρωτήσω την παιδίατρο και το ξεχασα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Vicky_t είπε:

@NarcissaΘα γίνει 8 μηνών σε μια βδομαδα ακριβως. Τωρα θα της δωσω αυγο για πρωτη φορα, ανθότυρο της εχω δωσει με το μεσημεριανό σε κομματακια και της αρεσε. Σε ρώτησα για το τυρι γιατί εκτός απο ανθότυρο δεν ειχα βρει αλλο αναλατο.Ωραια ιδεα το μανουρι! Επίσης, δεν ηξερα αν έκανα καλά που της το εδωσα με το μεσημεριανό, γιατί λενε οτι τα γαλακτοκομικα εμποδίζουν την απορροφηση του σιδήρου. Ήθελα να ρωτήσω την παιδίατρο και το ξεχασα... 

Έχω την εντύπωση ότι αυτό που λες ισχύει μόνο για το μη αιμικό σίδηρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλα δεν της δινω καθε μερα κρεας και ψαρι θα ξεκινήσουμε απο βδομαδα. Ασε που δεν τρωει ιδιαιτερα το μεσημερι, οποτε εχω ενα μικρο αγχος για το αν παίρνει ολα όσα πρεπει. Ελπίζω να την καλυπτει ο θηλασμος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...