Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

Κορίτσια, διαβάζω όσα  γράφετε και με την εμπειρία της "παλιάς" θα σας πω ότι η ζωή σας άλλαξε για πάντα και προς το καλύτερο! Μπορεί να λησμονείται την περιποίηση που προσφέρατε στον εαυτό σας αλλά τώρα προσφέρεται την καλύτερη περιποίηση στον πιο σημαντικό άνθρωπο της ζωής σας, στο παιδί σας! Για εσάς μπορεί αργά η γρήγορα να έρθει η στιγμή που θα επιστρέψετε στις παλιές σας συνήθειες δλδ νύχια, μαλλιά, κομμωτήρια και σας το εύχομαι αν το επιθυμείται! Για μένα πάντως που δεν ήμουν ποτέ fun τετοιων δραστηριοτήτων δεν ήρθε ποτέ αλλά δεν με ενοχλεί, προτιμώ τον χρόνο αυτό να τον περνάω με το παιδάκι μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Βρε κορίτσια μόνο εμένα δεν κοιμάται μέσα στην ημέρα; Πώς είναι το πρόγραμμα σας;

Εμείς δεν έχουμε πρόγραμμα. Άλλες μέρες μπορεί να κοιμηθεί κάνα 3 Ώρο συνεχόμενα και άλλες να μην κλείσει μάτι. Εσένα τουλάχιστον κοιμάται τη νύχτα; Κάτι είναι κι αυτό. Εμείς έχουμε περάσει μέρες και νύχτες αϋπνίας...

@KONSTANTIA έχεις δίκιο. Έχουμε αγκαλιά μας ο, τι πιο όμορφο και σημαντικό στη ζωή μας. 

@Narcissa @Sofi90 μου είπε η σύμβουλος θηλασμού που της μίλησα να συνεχίσω να την ξυπνάω ανά 4 ώρες τη νύχτα από τη στιγμή που ακόμα το στήθος μου πρήζεται και έχει ανάγκη από αποσυμφόρηση. Και αυτό μέχρι τις 60 μέρες. Για τη δική μου περίπτωση όμως λειτουργούμε έτσι. Τα πάμε τέλεια λέει και στο τρίμηνο πάνω θα δούμε καλύτερες ημέρες (και νύχτες!!!). Υπομονή μόνο και συχνούς θηλασμούς μέχρι τις 60 μέρες.

Γυρίσαμε και από τον παιδίατρο. 4500 το κορίτσι μας!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα!εμενα σημερα ηταν η πρωτη μερα που εμεινα μοη με την μπεμπα γιατι ο αντρας μου πηγε για δουλεια!περα απο το οτι κοιμηθηκε απο τις 22 χθες το βραδυ μεχρι τις 11 μιση σημερα το πρωι(ξυπνησε για να φαει 3 η 4 φορες)κοιμαται και σχεδον οοοολη μερα!φτου φτου !!κατα τις 18 την επιασε καο ετρωγε και εκλαιγε ταυτοχρονα και ειπα μηπως ποναγε αλλα ευτυχως δεν κρατησε πολυ!εγω δεν την ξυπναω να φαει γιατι ξυπναει μονη της!το περισσοτερο εχει φτασει 4 ωρες οποτε δεν το εχω αγχος!και το στηθος μου σφιγγεται αλλα δεν με ποναει μολις την θηλασω περναει!και εγω δινω ενα στηθος σε καθε γευμα γιατι στο μαιευτηριο μου ειπε μια μαια να δινω και τα δυο και μετα και η συμβουλος θηλασμου και οι μαια μου ειπαν οχι γιατι δε θα γινει σωστα παραγωγη..τι να σας πω δεν ξερω ισως καθε γυναικα ειναι αλλη περιπτωση και πανε αναλογα με το τη βλεπουν!

Και εγω δεν ειμαι πολυ της περιποιησεις κανω τα βασικα δλδ λιγο τα φρυδια μου καμια κρεμα στην κοιλια για να μαζεψει αν και παει καλα!και καποια στιγμη θελβ να βρω χρονο για αποτριχωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 λιγα και καλα να κανουμε!!χαχαχαχα και εμενα βγηκαν αρκετες ασπρες στημ εγκυμοσυνη αλλα ετσι οπως κυκλοφορω μεσα στο σπιτι δε φαινονται!!και εμεις με κλιματιστικο ειμαστε (στους 26 βαθμους)οταν δεν αντεχεται η ζεστη!δεν ξερω αν κανει η δεν κανει παντως και η ανυποφορη ζεστη δεν κανει για τα μωρακια

Εμεις ειχαμε παλι κολικους σημερα αλλα μαλλον περασαν!πηρα τον νεο παιδιατρο τηλεφωνο και ειπα στη γραμματεα του να κανουμε συντομα το ραντεβου να την δει και να μας πει αν χρειαζεται κατι...δεν μπορω να τη βλεπω να ποναει την καημενη!και μου ειπε να τον παρω αυριο τηλεφωνο να του πω για τα πονακια και οτι με απασχολει μεχρι να την δει την αλλη βδομαδα!(μπορει να την δει και σαββατοκυριακο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ηξερα αν επρεπε να μπω ναγραφω σε αυτο το θεμα γιατι καθε μερα ημουν με τη σκεψη οτι θα σταματησω τον θηλασμο...με αγχωνε η διαδικασια.... μολις περασαν λιγες μερες απ το ραντεβου με τον γιατρο αρχισαν οι ανασφαλειες μου και τα αγχη μου για το αν μεγαλωνει κι αν συνεχιζω οντως να εχω γαλα κι αν οντως πινει... 

Ετσι ο αντρας μου πηγε κ μου εφερε ζυγαρια για βρεφη... ειδαμε οτι το μωρο παιρνει βαρος σε τρομακτικους ρυθμους?? εννοω τον λες και παχυσαρκο με το βαρος που παιρνει... οποτε πηρα παλι δυναμη να συνεχισω τον θηλασμο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!να μην αγχωνεστε!θα βλεπετε τις πανουλες τους!αν τις λερωνουν ολα πανε καλα!εγω εχω αρχισει και βλεπω και τα μπουτακια της να μεγαλωνουν αλλα και τις ζαρες που ειχε πχ στα ποδαρακια να φευγουν και το καταλαβαινω απο εκει!εχει μια φιλη ζυγαρια και περινενω να μου τη δωσει για να βλεπω και ποσο παιρνει η μικρουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Καλημερα κοριτσια!να μην αγχωνεστε!θα βλεπετε τις πανουλες τους!αν τις λερωνουν ολα πανε καλα!εγω εχω αρχισει και βλεπω και τα μπουτακια της να μεγαλωνουν αλλα και τις ζαρες που ειχε πχ στα ποδαρακια να φευγουν και το καταλαβαινω απο εκει!εχει μια φιλη ζυγαρια και περινενω να μου τη δωσει για να βλεπω και ποσο παιρνει η μικρουλα!

Σε καποιους μπορει να δημιουργει αγχος η ζυγαρια. Εμενα προσωπικα με ξεαγχωσε φουλ. Τη νοικιασα για 15 μερες... τωρα λιγο στην αρχη να ξερω τι μου γινεται μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος. Η ανασφαλεια και το αγνωστο και το οτι δεν μπορουσα να ξερω ποσο τρωει και αν τρωει δε με βοηθουσε καθολου ψυχολογικα.

Κάτι άλλο που με αγχωνει φουλ ειναι ότι καμια φορα στο στηθος που ειναι γεματο και πιο φουσκωμενο.. (βασικα στο αριστερο το κανει) δυσκολευεται να πιασει τη θηλη και εκνευριζεται και κλαιει. Κλαιω κι εγω τοτε μαζι... με πιανει παραπονο οτι τον ταλαιπωρω για να φαει... ή καθομαι και σκεφτομαι: τωρα οντως επιασε; οντως πινει; 

Αχ να δω ποτε θα ξεπερασω ολα αυτα τα αγχη του θηλασμου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Σε καποιους μπορει να δημιουργει αγχος η ζυγαρια. Εμενα προσωπικα με ξεαγχωσε φουλ. Τη νοικιασα για 15 μερες... τωρα λιγο στην αρχη να ξερω τι μου γινεται μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος. Η ανασφαλεια και το αγνωστο και το οτι δεν μπορουσα να ξερω ποσο τρωει και αν τρωει δε με βοηθουσε καθολου ψυχολογικα.

Κάτι άλλο που με αγχωνει φουλ ειναι ότι καμια φορα στο στηθος που ειναι γεματο και πιο φουσκωμενο.. (βασικα στο αριστερο το κανει) δυσκολευεται να πιασει τη θηλη και εκνευριζεται και κλαιει. Κλαιω κι εγω τοτε μαζι... με πιανει παραπονο οτι τον ταλαιπωρω για να φαει... ή καθομαι και σκεφτομαι: τωρα οντως επιασε; οντως πινει; 

Αχ να δω ποτε θα ξεπερασω ολα αυτα τα αγχη του θηλασμου... 

Να μην κλαις και μην αγχωνεσαι γιατι το καταλαβαινει ο μπεμπουλης σου!επισης επειση εκλαψα μια φορα στο μαιευτηριο που δεν μπορουσα να την ταισω απο το αριστερο στηθος για τον ιδιο λογο που λες μου ειπε η μαια οτι γινεται πιο αλμυρο το γαλατακι μας οταν κλαιμε!δεν ξερω αν ειναι αληθεια!

Οσο για το στηθος μολις το αισθανεσαι ετσι θα πας να κανεις ντουζακι με ζεστο νερο και θα κανεις μασαζακι να βγει λιγο γαλατακι για να μαλακωσει!εγω αυτο εκανα και πλεον δεν εχω θεμα!τον βαζεις εναλλαξ στο στηθος φανταζομαι?μου ειπε επισης η μαια πως αν δεν μπορω να τη βαζω πρωτα απο το αριστερο στηθος τη μικρη που αρχιζει και μαζευει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/6/2019 at 9:50 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

Αχ δεν ξερω αλλα μακαρι να κανει δουλεια!!!!

Βρε κοριτσια μετα το μπανιο τα μωρακια σας καθονται να τα ντυσετε???εμενα δεν προλαβαινουμε να βαλουμε τηβ πανα καο κανει σαν να τη σφαζουμε!αφου αλλαζει και το κλαμα της και εχει ενα που σπαραζει και μου ραγιζει την καρδια δεν μπορω να την ακουω ετσι!

Αχ κι εμάς ακριβώς τα ίδια κάνει τις πιο πολλές φορές. Στην αρχή έσκαγα κι έλεγα γιατί κλαίει και τι να κάνω αλλά τώρα την αφήνω, απ τα νεύρα της το κάνει. Η σκατιαρα, όλα έτσι είναι ???

@Angelmammy Αλήθεια το ότι σταμάτησε να πρήζεται το στήθος σημαίνει ότι εδραιωθηκε ο θηλασμός; Εγώ ανησύχησα μήπως επειδή δεν τη βάζω όλη μέρα στο στήθος μη δεν έχω αρκετό γάλα. Πάντως πριν την είχα 2 ώρες και θήλαζε, δεν χόρτασε και έφαγε συμπλήρωμα αυτό που είχα αντλήσει απ το θηλαστρο 110ml 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Αχ κι εμάς ακριβώς τα ίδια κάνει τις πιο πολλές φορές. Στην αρχή έσκαγα κι έλεγα γιατί κλαίει και τι να κάνω αλλά τώρα την αφήνω, απ τα νεύρα της το κάνει. Η σκατιαρα, όλα έτσι είναι ???

@Angelmammy Αλήθεια το ότι σταμάτησε να πρήζεται το στήθος σημαίνει ότι εδραιωθηκε ο θηλασμός; Εγώ ανησύχησα μήπως επειδή δεν τη βάζω όλη μέρα στο στήθος μη δεν έχω αρκετό γάλα. Πάντως πριν την είχα 2 ώρες και θήλαζε, δεν χόρτασε και έφαγε συμπλήρωμα αυτό που είχα αντλήσει απ το θηλαστρο 110ml 

Μα ποσα νευρα μια σταλια μωρα???χαχαχαχα και εγω αυτο εχω καταλαβει γιατι δεν της φταιει τιποτα αλλο απλα δεν θελει το παιδι και εχει αποψη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα στην παρέα!!! Ούτε εγώ ήθελα ποτέ πολύ χρόνο για beauty αλλά μια τουαλέτα και δύο βασικα καλό θα ήταν να μπορούσα να τα κάνω!!!

Και εμείς πήραμε ζυγαριά και να πω την αλήθεια εμένα με βοηθάει στον αγώνα του θηλασμού. Τη ζυγίσουμε μια φορά την εβδομάδα ίδια μέρα και ώρα και βλέπω αν και ποσο έχει πάρει έχουμε φτάσει τα 4.6+ :)

τωρα τελευταία μου τ κάνει και εμένα αυτό με το κλαμπ μετά το μπάνιο .. ποιος ξέρει γιατί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η irened91 είπε:

Αχ κι εμάς ακριβώς τα ίδια κάνει τις πιο πολλές φορές. Στην αρχή έσκαγα κι έλεγα γιατί κλαίει και τι να κάνω αλλά τώρα την αφήνω, απ τα νεύρα της το κάνει. Η σκατιαρα, όλα έτσι είναι ???

@Angelmammy Αλήθεια το ότι σταμάτησε να πρήζεται το στήθος σημαίνει ότι εδραιωθηκε ο θηλασμός; Εγώ ανησύχησα μήπως επειδή δεν τη βάζω όλη μέρα στο στήθος μη δεν έχω αρκετό γάλα. Πάντως πριν την είχα 2 ώρες και θήλαζε, δεν χόρτασε και έφαγε συμπλήρωμα αυτό που είχα αντλήσει απ το θηλαστρο 110ml 

Να σου πω την αλήθεια, απ'ότι γνωρίζω, το στήθος μας δεν πρήζεται είτε επειδή έχει εδραιωθεί ο θηλασμός είτε επειδή δεν βάζουμε το μωρό όσο πρέπει στο στήθος και έτσι μειώνεται η παραγωγή. Η κάθε μία μας ξέρει νομίζω αν έχει βάλει αρκετά το μωρό της να θηλάσει, οπότε και αποκλείει το ενδεχόμενο να έχει μειωθεί η παραγωγή της. Δλδ μια μανούλα που μόνο θηλάζει και το μωρό της μεγαλώνει καλά δύσκολο να μην πρήζεται το στήθος από μειωμένη παραγωγή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, έγραψα και στα μωράκια Μαϊου αλλά θα κάνω ένα copy paste και εδώ το θέμα μου μήπως κάποια κοπέλα μπορεί να με συμβουλέψει. 

Το στήθος μου πρήζεται ακόμα όταν δεν την ταισω στο 3ωρο. Δεν πετρώνει αλλά πρήζεται και βαραίνει και θέλω να φάει να ανακουφιστω. Επειδήλοιπόν τελευταία δοκίμασα κάθε γεύμα και άλλο στήθος, το στήθος που δε θηλάζει πρήζεται καπως τη μέρα (τρώει βέβαια συνέχεια οπότε τη μερα δεν το πολυπαιρνω χαμπάρι) αλλά τη νύχτα είναι το πρόβλημά μου που μένει αρκετές ώρες χωρίς να θηλάσει. Εσείς έχετε ακόμα πρήξιμοή σας έχει περάσει;; Να σας πω εδώ ότι το μωρό μου έχει γίνει πολύ αποτελεσματικό στο να με ανακουφίζει στα 5-10 λεπτά που ξεκινάει να τρώει. Δλδ τρώει πολύ καλύτερα σε λιγότερο χρόνο. Κάτι σαν αυτό @Narcissa που λες κι εσύ για τον μικρό σου. Αδειάζει το στήθος μου σε χρόνο dt. Αλλά έχω πάρα πολύ γάλα!!! Πάρα πολύ!! Και η απορία μου είναι αν αυτό θα ηρεμήσει κάποια στιγμή, διαφορετικά να πάω να πάρω ένα θήλαστρο να βγάζω το γάλα μου. 

 @vayaki δεν μπορώ να φανταστώ το μωράκι σου να γίνεται υπέρβαρο από το θηλασμό. Χαχαχα!! Πόσα κιλά έχει πάρει δλδ και σε πόσες μέρες; Φτου φτου κορίτσι μου. Όσο μπορείς συνέχισε. Εμείς δεν έχουμε πάρει ζυγαριά επίτηδες. Για να μην τρελαθώ εγώ. Μεγαλώνει μια χαρά και το καταλαβαίνω κ από το βάρος της όταν τη θηλάζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni σε παρακαλώ, εξήγησε μου τώρα που το μωρό σου ζητούσε ανά μισάωρο να φάει, πως έκανες την εναλλαγή του στήθους;; Δλδ έκανες ένα στήθος ανα γεύμα και αν ναι, πόση ώρα θεωρείς ότι κρατάει ένα γεύμα όταν θηλάζει τόσο συχνά;;; Εδώ έχω χάσει τη μπάλα. Λένε ότι ένα γεύμα κρατάει μία ώρα από την αρχή του θηλασμού. Δλδ αν πχ φάει στις 12:00 και 12:20 σταματήσει και μετά ζητήσει ξανά στις 12:55 δίνω ξανά το ίδιο στήθος;; Ενώ αν ζητήσει στις 13:05 δίνω το άλλο;; Μια βοήθεια παρακαλώ εδώ. Και οποια άλλη κοπέλα ξέρει. Κάθε βοήθεια είναι πολύ χρήσιμη. Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@Angelmammy Χωρίς να είμαι ειδική και γω τα ίδια βιώνω..Την μέρα θέλει κάθε μισάωρο και μια δίνω το ένα μια το άλλο..Εγώ κάνω εναλλαγή οποτε νιώθω το στήθος εντελώς άδειο..Συνήθως στην 1 ώρα γίνεται..Αλλά αν αλλάξουμε και απ' τι δεύτερο στήθος φάει κανένα 10λεπτο θα της δώσω το ίδιο την επόμενη φορά. Την νύχτα και μένα πρήζονται που τρώει στο δίωρο..Όχι πέτρωμα όπως στην αρχή απλα το νιώθω βαρύ..Μήπως είναι φυσιολογικό αφού την μέρα δεν προλαβαίνει να φτιάχνει γάλα και καταναλώνεται σου λέει τι νύχτα τι γίνεται?Γιατί ανά δίωρο??

Και μένα πολύ ανήσυχη είναι τα πρωινά και τα μεσημέρια..Νομίζω είναι λόγω ζέστης..Θα δω σήμερα που θα μας φέρουν το κλιματιστικό αν θα έχει αλλαγή.Με τις σταγόνες πάντως έχω δει διαφορά πολύ .Πάλι πονάει αλλά έχει λιγότερο κλαμα και λιγότερο σφίξιμο

Κι εγώ όπως εσύ τα κάνω περίπου. Από μόνη μου όμως. Γιατί ποτέ δεν κατάλαβα ακριβώς πώς πρέπει να το κάνω αφού δεν μου τρώει ανά 2ωρο τη μέρα αλλά πιο συχνά. Ή δλδ που θα κοιμηθεί και θα φάει στο 3ωρο με 4ωρο ή που θα είναι ξύπνια και θα ζητάει συνεχώς. Ακόμα και αν δεν κλαίει και κάνουμε χαρουλες, δε θα κρατήσουν και πολύ... Μετά θα ψάχνει στήθος πάλι. Πάντως κι εγώ έχω σκεφτεί αυτό που λες. Ότι δλδ τη μέρα ολο τρώνε και καταναλώνουν το γάλα ενώ τη νύχτα αραιώνουν οι συνεδρίες... Ξέρει το στήθος αν είναι μέρα ή νύχτα;;; 

Εμείς δεν έχουμε κλιματισμό. Έχει πρόβλημα ο άντρας μου με τα κλιματιστικά και ένα που έχουμε δε το λειτουργούμε. Έχουμε ανεμιστήρα. Λες να ζεσταίνονται και γι'αυτό να είναι έτσι νευρικά;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelmammy είπε:

Κορίτσια μου, έγραψα και στα μωράκια Μαϊου αλλά θα κάνω ένα copy paste και εδώ το θέμα μου μήπως κάποια κοπέλα μπορεί να με συμβουλέψει. 

Το στήθος μου πρήζεται ακόμα όταν δεν την ταισω στο 3ωρο. Δεν πετρώνει αλλά πρήζεται και βαραίνει και θέλω να φάει να ανακουφιστω. Επειδήλοιπόν τελευταία δοκίμασα κάθε γεύμα και άλλο στήθος, το στήθος που δε θηλάζει πρήζεται καπως τη μέρα (τρώει βέβαια συνέχεια οπότε τη μερα δεν το πολυπαιρνω χαμπάρι) αλλά τη νύχτα είναι το πρόβλημά μου που μένει αρκετές ώρες χωρίς να θηλάσει. Εσείς έχετε ακόμα πρήξιμοή σας έχει περάσει;; Να σας πω εδώ ότι το μωρό μου έχει γίνει πολύ αποτελεσματικό στο να με ανακουφίζει στα 5-10 λεπτά που ξεκινάει να τρώει. Δλδ τρώει πολύ καλύτερα σε λιγότερο χρόνο. Κάτι σαν αυτό @Narcissa που λες κι εσύ για τον μικρό σου. Αδειάζει το στήθος μου σε χρόνο dt. Αλλά έχω πάρα πολύ γάλα!!! Πάρα πολύ!! Και η απορία μου είναι αν αυτό θα ηρεμήσει κάποια στιγμή, διαφορετικά να πάω να πάρω ένα θήλαστρο να βγάζω το γάλα μου. 

 @vayaki δεν μπορώ να φανταστώ το μωράκι σου να γίνεται υπέρβαρο από το θηλασμό. Χαχαχα!! Πόσα κιλά έχει πάρει δλδ και σε πόσες μέρες; Φτου φτου κορίτσι μου. Όσο μπορείς συνέχισε. Εμείς δεν έχουμε πάρει ζυγαριά επίτηδες. Για να μην τρελαθώ εγώ. Μεγαλώνει μια χαρά και το καταλαβαίνω κ από το βάρος της όταν τη θηλάζω. 

Πωωω ακριβως ιδιο θεμα με τα πρηξιματα. Την ημερα ολα καλα. Το βραδυ που κοιμαται και κανενα 4ωρο... ξυπναω και ειναι φουσκωμενο το ενα συνηθως πολυ.. Ποτε θα φυγουν πια αυτα τα πρηξιματα; Ενοχλητικη αισθηση. 

Λοιπον γεννηθηκε 3.400 και σημερα (30ημερων) ειναι 4.900. Έβαλε 1,5 κιλο σε 1 μηνα. Ο γιατρος ειπε οτι αν συνεχισει με τετοιους ρυθμους θα ειναι υπερβαρο μωρακι. Για να δουμε πως θα συνεχισει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy πότε γεννησες; πόσο γεννήθηκε;Σε εμένα πιστεύω έχει εδραιωθεί ο θηλασμός αλλά ακόμη συμπεριφέρομαι σαν να μην έχει εδραιωθεί. Τώρα που θα κλεισουμε 50 μέρες (25 Απριλίου γέννησα)θα το εφαρμόσω. Κανονικά το γεύμα ξέρω ότι είναι αν δίωρο... Οπότε με βάση αυτό θα συνεχίσω σε λίγες ημέρες. Βέβαια η κάθε μαμα ξέρει το παιδί της....  Επειδή είναι καλοκαίρι τώρα μπορεί απλά να θέλει λίγο να ξεδιψάσει και να αποφασίσει κάποια να δώσει και λίγο το άλλο... Όσο το μωρό φαίνεται χαρούμενο (αν και κάποια δεν θέλουν να δείχνουν χαρούμενα, χαχαχα) ,όσο λερώνουν πάνες και παίρνουν βάρος σημαίνει όλα είναι τέλεια. Αν όχι , δεν είναι η λύση το ξένο βέβαια που θα μας πούνε πολλοί αλλά να βρούμε τι γίνεται και να το αλλάξουμε....

Κάπου διάβασα μια καλά βρεγμένη πάνα ζυγίζει όσο μια πάνα καθαρή αν βάλεις 4-5 κουταλιές της σούπας νερό.... Το έχει κάνει καμία; Το έχετε ζυγίσει;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπέρβαρο μωρό από θηλασμό; τρως κάθε πιτογυρα και μπέργκερ (πλακιτσα) :) απλά βιάζεται να μεγαλώσει ο μικρός σου και το αρέσει το γάλα σου :)

εμεις δεν έχουμε ούτε κλιματισμό ούτε ανεμιστήρες. Μένουμε σε νησί και με τον αέρα φοβάσαι να ανοίξεις δεύτερο Παράθυρο από το ρεύμα που θα κάνει! Λογικό είναι να μην μπορούν τη ζεστη... Εμείς μπορούμε; Πόσο μάλλον αυτά που τώρα "φτιάχνονται".... Εμένα έχει βγάλει σπιθουρακια και στο πρόσωπο... Ιδρωτηρια είπε η γιατρός... 

αληθεια θάλασσα θα τα βάλετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki μπράβο σας!! Μη φοβάσαι, δε θα γίνει υπέρβαρο ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά. 

@Sofi90 σκέφτομαι ότι η τρελή απογευματινή γκρίνια ξεκίνησε όταν έπιασε η ζέστη. Ίσως αυτό να είναι. Να σκάει το παιδάκι μου και να κλαίει!! 

Από πάνες λερωμένες άλλο τπτ! 12 περίπου τη μέρα. Χρυσές τις κάνουμε τις εταιρείες που πουλάνε πάνες. 

 @AlKate γέννησα 4/5. Είμαστε 42 ημερών σήμερα. Ίσως να θέλω λίγο ακόμη για να εδραιωθεί ο θηλασμός μου. 

Δεν έχω δοκιμάσει αυτό που λες αλλά λογικά είναι για όταν το μωράκι έχει ουρήσει μια φορά. Γιατί μου έχει συμβεί να την αλλάξω και να είναι πανβαρια. Και συμφωνώ απόλυτα μαζι σου, για μένα δεν είναι η λύση το ξένο γάλα αλλά να δούμε τι φταίει και να το λύσουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...