Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες. Είμαι νέα μαμά μόλις 21 ημερών. Θηλάζω αποκλειστικά τη μπέμπα μου. Περάσαμε ίκτερο, το παιδί έχασε βάρος αλλά το πάλεψα πάρα πολύ κ τώρα πήρε τα πάνω της. Τη νύχτα ξυπνάει κ τρώει ανά 2 ώρες κ τη μέρα πιο συχνά. Το θέμα μου τώρα, οπότε κλαίει δίνουμε στήθος; γτ εμένα κλαίει συχνά κ μόνο εκεί ηρεμεί. Φυσικά ξεκίνησαν κ οι κολικοι οπότε ένα παραπάνω. Φοβάμαι μήπως κάνω κάτι λάθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Καλησπέρα μανούλες. Είμαι νέα μαμά μόλις 21 ημερών. Θηλάζω αποκλειστικά τη μπέμπα μου. Περάσαμε ίκτερο, το παιδί έχασε βάρος αλλά το πάλεψα πάρα πολύ κ τώρα πήρε τα πάνω της. Τη νύχτα ξυπνάει κ τρώει ανά 2 ώρες κ τη μέρα πιο συχνά. Το θέμα μου τώρα, οπότε κλαίει δίνουμε στήθος; γτ εμένα κλαίει συχνά κ μόνο εκεί ηρεμεί. Φυσικά ξεκίνησαν κ οι κολικοι οπότε ένα παραπάνω. Φοβάμαι μήπως κάνω κάτι λάθος. 

Καλησπέρα κορίτσι! Μην έχεις τόσο άγχος βρε, μια χαρά τα κάνεις! Το μωρό δεν κλαίει απαραίτητα επειδή πεινάει, αλλά το στήθος δεν είναι μόνο τροφή, όποτε ναι να τη βάζεις όσο πιο συχνά μπορείς, ιδανικά πριν κλάψει. Μη φοβάσαι ότι την παρά ταΐζεις, ακόμα και γουλιές να σου βγάζει. Τα περισσότερα βρεφάκια έχουν ήπια ΓΟΠ λόγω ανώριμου πεπτικού συστήματος και όπως μου είχε πει και η γαστρεντερολόγος στο Ιασώ, ο θηλασμός είναι το καλύτερο «φάρμακο» για να ωριμάσει 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

Καλησπέρα κορίτσι! Μην έχεις τόσο άγχος βρε, μια χαρά τα κάνεις! Το μωρό δεν κλαίει απαραίτητα επειδή πεινάει, αλλά το στήθος δεν είναι μόνο τροφή, όποτε ναι να τη βάζεις όσο πιο συχνά μπορείς, ιδανικά πριν κλάψει. Μη φοβάσαι ότι την παρά ταΐζεις, ακόμα και γουλιές να σου βγάζει. Τα περισσότερα βρεφάκια έχουν ήπια ΓΟΠ λόγω ανώριμου πεπτικού συστήματος και όπως μου είχε πει και η γαστρεντερολόγος στο Ιασώ, ο θηλασμός είναι το καλύτερο «φάρμακο» για να ωριμάσει 🙂

Αχχχ πολλά τα άγχη κ τα κλάματα. Κ της μπέμπας κ τα δικα μου. Ανησυχώ που πλέον έχει κάνει το στήθος πιπίλα. Δεν είναι όλα τα μωρά εετσι. Κάποια έχουν πρόγραμμα από μικρά. Εμείς βρίσκουμε εκεί παρηγοριά. Ευελπιστώ να στρώσει η κατάσταση γιατί δυσκολεύομαι πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/1/2020 at 11:50 ΜΜ, ο/η despoina46 είπε:

Αχχχ πολλά τα άγχη κ τα κλάματα. Κ της μπέμπας κ τα δικα μου. Ανησυχώ που πλέον έχει κάνει το στήθος πιπίλα. Δεν είναι όλα τα μωρά εετσι. Κάποια έχουν πρόγραμμα από μικρά. Εμείς βρίσκουμε εκεί παρηγοριά. Ευελπιστώ να στρώσει η κατάσταση γιατί δυσκολεύομαι πολύ 

ι😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Μην αγχωνεσαι κοπελα μού..Το καταλαβαίνει το μωρακι σου..Ειναι παρα πολυ μικρο ακομα για πρόγραμμα..Με τον καιρο θα φτιαξει μονη της ενα προγραμμα.Η δικια μου μετα το 4μηνο ψιλοέστρωσε..Και οσο για το πιπιλισμα,δεν σε εχει κανει πιπίλα απλα ειναι πολυ μικρη και προσπαθει να σου ρυθμισει την παραγωγή..Ειναι απολυτα φυσιολογικό..Και στα λεω εγω που απο νεογέννητο κάναμε μαραθώνιους θηλασμούς καθημερινά..Θελει λιγο υπομονή ο θηλασμος στην αρχη!Μετα ειναι παιχνιδακι😊

Μακάρι να είναι έτσι. Πιο πολύ με στεναχωρεί το κλάμα της. Ελπίζω πως δεν είναι τίποτα άλλο. Έχω μπει κ γω στο παιχνίδι του μαραθωνίου θηλασμού. Όταν δν έχεις βοήθεια για τα υπόλοιπα όλα σου φαίνονται βουνό. Πιστεύω θα τα καταφέρω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!Περα απο οσα σου είπαν ήδη τα κορίτσια παραπάνω πολυ σωστά, να συμπληρώσω, χωρις να ειμαι ειδικος, οτι το ανεξηγητο κλαμα και η ανησυχία μπορει να οφείλονται και σε αλμα αναπτυξης, κατά το οποιο τα μωράκια συνήθως θέλουν να τρέφονται περισσότερο, ακριβώς επειδή αναπτύσσονται πολυ γρηγορα και σωματικα και διανοητικα.

Οσο ανταποκρινεσαι σε αυτο και την βαζεις στο στηθος, της κανεις πολυ καλο απο πολλες αποψεις.

Απο εκει και πέρα, καταλαβαίνω το άγχος σου, αλλα καθε μωρακι είναι διαφορετικο, εχει άλλους ρυθμούς και αναγκες, και σε καθε περίπτωση το δικο σου είναι παρα παρα πολυ μικρο για "προγραμμα".Μην συγκρινεις το μωρο σου με αλλα μωρα και μην κοιτας το ρολοι οταν θηλαζεις. Είναι απολυτα φυσιολογικο ενα μωρακι τετοιας ηλικιας να θηλάζει ολη μερα. Αν θελεις μπορεις να απευθυνθείς σε συμβουλο θηλασμου να σου πει περισσότερα.

Εγω μεχρι 2 μηνων θηλαζα καθε μιση ωρα και σταδιακα στους 4,5-5 μηνες φτάσαμε το διωρο μέσα στη μερα.. και τη νυχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@despoina46 να σου ζήσει κοπέλα μου!Οπ ως στα είπαν τα κορίτσια είναι!υπομονή και θα περάσουν και τα άγχη και τα κλάματα!Εμένα φαντάσου είχε καλύτερο πρόγραμμα σαν νεογέννητο από ότι τώρα!θα καταλάβεις σε λιγο καιρό τις ανάγκες της μπέμπας σου και θα δεις πόσο πιο εύκολα είναι όλα!θα μαθεις να ακους το ένστικτο σου!Θα τη μάθεις σιγά σιγά!Εγώ ήθελα να δώσω πιπίλα αλλά δεν με άφησε ο άντρας μου και τώρα το έχει μετανιώσει αλλά δε πειράζει γερή να είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@despoina46 να σου ζήσει κοπέλα μου!Οπ ως στα είπαν τα κορίτσια είναι!υπομονή και θα περάσουν και τα άγχη και τα κλάματα!Εμένα φαντάσου είχε καλύτερο πρόγραμμα σαν νεογέννητο από ότι τώρα!θα καταλάβεις σε λιγο καιρό τις ανάγκες της μπέμπας σου και θα δεις πόσο πιο εύκολα είναι όλα!θα μαθεις να ακους το ένστικτο σου!Θα τη μάθεις σιγά σιγά!Εγώ ήθελα να δώσω πιπίλα αλλά δεν με άφησε ο άντρας μου και τώρα το έχει μετανιώσει αλλά δε πειράζει γερή να είναι!

κι εγω θελω να δωσω αλλα φοβαμαι μηπως δεν κανει.Εχω δωσει λιγες φορες αλλα γενικα δεν την κραταει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

κι εγω θελω να δωσω αλλα φοβαμαι μηπως δεν κανει.Εχω δωσει λιγες φορες αλλα γενικα δεν την κραταει

Δέσποινα, τα μωρά που θηλάζουν δεν κάνει να παίρνουν ούτε πιπίλα, ούτε μπιμπερό, ούτε κανενός είδους τεχνητή θηλή. Υπάρχει κίνδυνος σύγχυσης θηλων, που έχει πολλές μορφές. Δεν είναι απαραίτητα άρνηση για στήθος, αλλά μπορεί με την πιπίλα να χάνει γεύματα ή να μη μένει αρκετά στο στήθος, όποτε να μειωθεί η παραγωγή σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

Δέσποινα, τα μωρά που θηλάζουν δεν κάνει να παίρνουν ούτε πιπίλα, ούτε μπιμπερό, ούτε κανενός είδους τεχνητή θηλή. Υπάρχει κίνδυνος σύγχυσης θηλων, που έχει πολλές μορφές. Δεν είναι απαραίτητα άρνηση για στήθος, αλλά μπορεί με την πιπίλα να χάνει γεύματα ή να μη μένει αρκετά στο στήθος, όποτε να μειωθεί η παραγωγή σου. 

αυτο ξερω κ γω,αλλα πανω στην απελπισια μου εδωσα λιγες φορες.Φυσικα δν εχω σκοπο να το ξανακανω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@despoina46 Και εγω προσπάθησα να της δώσω γιατι ακουγα 3ους που δεν ειχαν ιδεα απο θηλασμο και με επηρεαζαν..Χαιρομαι παρα πολυ που δεν την δέχτηκε όμως!Ειναι δυσκολο χωρις βοηθεια σε καταλαβαινω.Αν εχεις μαρσιπο να την βαζεις εκει να κάνεις τις δουλειες σου..Θα σε νιωθει και θα κοιμαται καλύτερα..

@stasa199 Τι επαθε η μικρουλα σου?

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω μαρσιπο. Λογικά θα με βοηθάει ν κάνω και καμιά δουλίτσα η έστω ένα φαγητο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/1/2020 at 2:59 ΜΜ, ο/η despoina46 είπε:

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω μαρσιπο. Λογικά θα με βοηθάει ν κάνω και καμιά δουλίτσα η έστω ένα φαγητο

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 κορίτσι μου τι κανείς; Πως τα πήγατε με το blw; Εμείς τώρα ξεκινάμε τη μετάβαση και πανικοβάλλομαι 🙄

@stasa199 βρε μανία με τα μπιμπερό και τις πιπίλες 😝 έχεις κάνει πολύ καλό στο μωρό σου και στον εαυτό σου και δε το ξέρεις χαχαχ! Btw θυμάσαι που λέγαμε για νερό; Βρηκες τρόπο; Ο μπεμπουλίνος πλέον πίνει αρκετή ποσότητα με ποτήρι με καλαμάκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλά έχω δει πολλές περιπτώσεις με αποκλειστικό θηλασμό και μπιμπερό και πιπίλα βρε κορίτσια κα έχει γίνει η ζωή της μαμάς πολύ πιο εύκολη για αυτό το λέω!εμάς μας είχε πει ο παιδίατρος ότι εφόσον το μωρό έχει ανάγκη να πιπιλαει δεν είναι κακό να του δώσουμε πιπίλα!Όχι να πεινάει και να τη δίνουμε φυσικά!και εγώ χωρίς βοήθεια ειμαι και πλέον τα βλέπω σκούρα γιατί σε 6 μήνες περίπου γυρνάω στη δουλειά και η μικρή γάλα δεν πίνει με κανένα άλλο τρόπο πέρα του θηλασμού.. τζάμπα αντλώ και κάνω τράπεζα τόσο καιρό!

@Sofi90 δεν ξέρω τι έχει πάθει πάντως μ8υ ξυπνάει συνέχεια!μπορεί να ξυπνήσει και 6 με 7 φορές...Έχει πολλά αέρια τώρα που ψιλό τρώει και ξυπνάει και για αυτο..έχω αρχίσει και το συνηθίζω σιγά σιγά η αλήθεια είναι αλλά με έχει γονατίσει!δουλεύε και πολλές ώρες ο άντρας  μου ευτυχως τωρα θα στρωσει το προγγραμα του να ισιωσω και εγώ!😁😁

@Narcissa χαζοπινει με το εκπαιδευτικό μπιμπερό της nuk και με ποτήρι!με το καλαμάκι το έχουμε ακόμα!της εδωσς και το πήρε σαν παιχνίδι!

Κάτι άλλο βρε κορίτσια ειναι 3η μέρα σήμερα που η μικρή Από το απόγευμα και μετά μου κοκκινίζει στο πηγούνι και τα μάγουλα....σκέφτηκα μήπως είναι αλλεργία αλλά το πρωί είναι καλά εκεί μετά το μπάνιο φουντώνει...Δεν έχω αλλάξει ούτε απορρυπαντικό ούτε κάτι άλλο...της έδωσα κρόκο αβγού προχθές και εχθές και λέω μήπως ειναι από αυτό..σήμερα δε της έδωσα μίλησα και με το γιατρό και μου είπε να το κόψω αλλά αν ήταν αλλεργικό θα εμφανιζόταν και θα εξαφανιζοταν;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 καλησπέρα και χρόνια πολλά!!! Sorry που επεμβαίνω αλλά κοιτούσα γενικά τη συζήτηση και μόλις είπες για τις κοκκινίλες έμεινα!!!😋 

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο θέμα με τον μικρό μου!!!εδώ κ 1,5 εβδομάδα....έχουμε ξεκινήσει και εμείς αυγό αλλά τις κοκκινίλες τις έβγαλε 1 εβδομαδα αφού είχε ήδη φάει κ κρόκο και ασπράδι όποτε υπέθεσα ότι δεν είναι από αυτό....ο γιατρός από φωτογραφίες που είδε είπε δερματίτιδα κ ξεκίνησα να του βάζω μια κρέμα (δεν μου πρότεινε κάποια συγκεκριμένη και έτσι το έψαξα μόνη κ είδα μια που είχε πολύ καλές αξιολογήσεις-αν κ μέχρι στιγμής δεν είδα βελτίωση) ....Ώρες ώρες είναι έντονες κοκκινίλες(όταν ξυπνάει ειδικά) άλλες φορές πολύ απαλές....σε 3 μέρες έχω ραντεβού όποτε περιμένω να τις δει από κοντά... Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maritina89 καλησπέρα Χρόνια πολλά και σε εσένα!εμένα τις έβγαλε το ίδιο απόγευμα προς βράδυ..βασικά μετά το μπάνιο το είδα ερεθισμενο την πρώτη μέρα και λέω επειδή φόραγε ζακέτακι με φερμουάρ μήπως την ερεθισε αυτό.την επόμενη δε φόρεσαμε ζακέτα και το έβγαλε πάλι μετά το μπάνιο...σήμερα δεν της έδωσα αυγό αλλά έκανα τη χαζομάρα και της έκανα άλλες εισαγωγές χθες και σήμερα οπότε από αύριο ξανά γυρνάμε στα παλιά για να δούμε πως θα πάει.ο παιδίατρος μου είπε να της κόψω για μια βδομάδα το αυγό και να την ξανά δοκιμάσω οπότε θα φανεί αν είναι από αυτό.αυριο θα τη βγάλω μια φωτογραφία καλού κακού να του την στείλω και βλέπουμε.. αν μπορείς και θυμηθείς πες μου τι σας ειπε ο παιδίατρος στο ραντεβού, και εγώ δεν ξέρω τι είναι αυτό έτσι ξαφνικά μακάρι να τους περασει!γιατι η  αλλεργία στο αυγό είναι δύσκολη...όλα περιέχουν αβγό!

Άσχετο το όνομα σου από που βγαίνει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 πολύ φοβάμαι μην έχει εξάρτηση κ τι θα κάνω!Θα φανεί στην πορεια!Τώρα για την κοκκινιλα εύχομαι να πέρασε ο Γρήγορα!με την αϋπνία υπομονή κάνω τι να κάνω!να δω ποτέ θα στρώσουμε....νομίζω δε θα ξανά κοιμηθώ ποτέ!!χαχαχα

Με ποτηρακι πίνει νερό μια χαρά!Και με εκπαιδευτικό μπιμπερό πλέον!

Τυχερή είσαι εμένα συνέχεια κάνει gagging ακόμα κ με τα αλεσμενα!Κ αν δε θέλει άλλο να φάει πάλι το κάνει!όσες φορές της έχω δώσει λίγο ακόμα τα βγάζει όλα μετά!οπότε δε ξανά δίνω κομμάτια κ μολις το κάνει σταματαω κ το τάισμα !κανένα μπισκότο Ίσως της δωσω γιατί πήγε να πνίγει με πατάτα κανα δύο φορές κ δε θέλει ο άντρας μ να της ξανά δώσω!

Κορίτσια βρώμη δίνετε στα μικρά Σας;Κ αν ναι τη βάζετε με λεμόνι πρώτα για να γίνει ζύμωση;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 Μαρία-Σταματινα😋

Εμείς δεν υποψιαστηκαμε το αυγό γιατί είχαν περάσει αρκετές ημέρες πάνω από εβδομάδα που είχα φάει ήδη. Ανήμερα Χριστουγέννων ξύπνησε με δύο κοκκινίλες στα μάγουλα. Κ κάποιες ώρες βγάζει κ στο πιγουνι!!! Καμία φορά όταν κοιμάται ξυπνάει αρκετά κόκκινος από το μάγουλο που κοιμάται. Μετά περνάει....από χθες του έκοψα κ εγώ το αυγό κ μέχρι να πάμε στον γιατρό την Τρίτη για να δω αν θα υπάρξει διάφορα στις κοκκινίλες! Θα σου πω εννοείται  αν δω διάφορα και τι θα μας πει ο γιατρός από κοντά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maritina89 σε ρώτησα γιατί λέγαμε να πούμε τη μικρή Μαρία Κατερίνα και να τη φωνάζουμε μαριτινα αλλά δε θέλει ο άντρας μου  λέει δεν βγαίνει έτσι!είναι από Μαρία Κωνσταντίνα!

Πάντως να ξέρεις η αλλεργία μπορεί να κάνει από ώρες να εμφανιστει η και μέρες. Επίσης μπορεί να θέλει περισσότερες μέρες για να καλυτερέψει  .πόσο είναι ο μικρός σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 είχα προβληματιστεί γιατί θα χάνει τον πρωινό θηλασμό όταν δουλεύω πρωι...Θα δούμε μέχρι τοτε!με κομματια ειχαμε ξεκινήσει και μετά τα πατούσα με το πιρούνι δεν είχε αλεσμενα από την αρχή...Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό.. μπανάνα της έδινα και πατάτα βραστή την ψιλό έτρωγε...Και για τα μπισκότα δε τα τρώει ιδιαίτερα μπορώ να πω πως απλά τα γλείφει και ίσως δαγκώσει λιγάκι!είναι του ξινου το παιδί!Της δώσαμε μανταρίνι στο χέρι (επειδή ήταν γλυκό,ωραίο λέμε ας φάει και η μικρή)τρώει την πρώτη και κάνει τη φάτσα της σαν να έφαγε λεμόνι!ξανά τρώει πάλι τα ίδια έτσι τι πήγε μέχρι που το πέταξε!Και τα μπισκότα στο πάτωμα καταλήγουν!Της δίνω κυρίως όταν τρώμε για να έχει κάτι να ασχολείται επειδή ζηλεύει..να μη σου πω πως όταν τρώει λεμόνι το απολαμβάνει και δε θέλει να της το πάρω!

Για το όνομα τώρα δε του αρέσει το μαρικαιτη και το μαριτινα που του άρεσε το έψαξε και είναι λέει άλλο όνομα δεν είναι αυτό!Ίσως τη βάλουμε απλά μαρια στην πεθερά μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 μην ανησυχείς βρε, όταν γυρίσεις στη δουλειά δε θα χρειάζεται να αφήνεις γάλα για τη μικρή. Άσε που τότε θα μπορεί να πιει και φρέσκο αν ζητήσει. Εγώ μόλις πάει 10 μηνών σκέφτομαι να σταματήσω να αφήνω. Βρώμη βάζω μια κουταλιά στο μεσημεριανό γιατί κάνει ωραία υφή. Δοκίμασα και στα φρούτα που δεν τα πολυθέλει, αλλά και πάλι δεν. Γενικά τα δημητριακά δεν προσφέρουν και πολλά σε αυτή τη φάση, απλά καλό είναι να τα δοκιμάσουμε για τυχόν αλλεργίες και ας τα αφήσουμε και στην άκρη μετά. Σχετικά με τη μετάβαση, έχω αγχωθεί λίγο γιατί κανονικά πρέπει να γίνει από τον 8o μέχρι το 10o απ’οτι μας είπε η παιδίατρος, μετά είναι πιο δύσκολο να μάθουν να μασάνε. 

@Sofi90 εμένα δε βήχει, πνίγεται! Γι’αυτο φοβάμαι. Καλά το καθάρισμα, άλλο μανίκι... έχεις πάρει σαλιαρα από αυτές που καλύπτουν τα πάντα; Παντως μπράβο που τα καταφέρνετε! Το κρέας πως το δίνεις; Σε ίνες ή μπιφτέκι; 

Κοκκινιλες και εμένα μου βγάζει στα μαγουλάκια από όταν άρχισαν τα κρύα. Χειροτερεύει με τα φρούτα, το ζεστό μπάνιο και τα μούσια του μπαμπά 😝 έχω δει αρκετή βελτίωση με την atoprel της Frezyderm που του βάζω και στο σωματάκι του γιατί είχε βγάλει και εκεί.

Το αυγό πως το δίνετε; 

Ο υπνος μας εμάς είναι οκ, κοιμόμαστε αγκαλίτσα και ξυπνάει 3-4 φορές να θηλάσει αλλά οριακά το καταλαβαίνω 😝 όμως από τότε που έμαθε να σηκώνεται μόνος του, αργεί πολύ να χαλαρώσει για να κοιμηθεί. Μπορεί να μας πάρει και μια ώρα, εγώ να τον ξαπλώνω κι αυτός να σηκώνεται μες στην τρελή χαρά και να φωνάζει, να προσπαθεί να πιάσει πράγματα από το κομοδίνο, να πηδάει πάνω μου. 

Ααα @stasa199 κι εμένα λένε τη μαμά μου Κατερίνα και την πεθερά μου Μαρία, νομίζω στο έχω ξαναπεί! Είναι ωραίο το Μαριτίνα και μια χαρά βγαίνει, άσε το σύζυγο να λέει χαχαχ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 βγαίνει καλέ σιγά έχω ακούσει εντελώς ακυρους συνδιασμούς κ υποκοριστικά 😋 Αν κ το Κατερίνα μου αρέσει πολύ σαν ονομα μόνο του.Αλλα δεν είναι άσχετος ο συνδιασμός!!! 9,5 μηνών είναι ο δικός μου. 

Κοκκινίλες έβγαζε ανά διαστήματα αλλά σε μικρότερη έκταση που έφευγαν σε μερικά λεπτά. Όπως με τα μούσια π.χ βγάζει κάτι σαν σπυράκια αλλά φεύγουν αμέσως. έχω να δώσω αυγό από την Παρασκευή μέχρι στιγμής δεν βλέπω βελτίωση.

Εγώ το αυγό το αλεθω με μια κουταλιά από το φαγητό του κ λίγο λάδι. Σκέτο δεν το ήθελε κ πολύ κ επειδή τα λαχανικά του αρέσουν το έκανα έτσι κ το έτρωγε. Βέβαια τις τελευταίες 1-2 εβδομάδες γενικά μου κάνει νάζια ορισμένες φορές στο φαγητό!! ενώ δεν είχα θέμα έτρωγε κ φρουτοκρεμα κ μεσημεριανό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...