Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

@@MissMary θηλασε το μωρό οπότε θέλει ... Δίνει εσύ και αν θέλει θα πιει όσο θέλει... Εμείς που είμαστε μεγάλοι και δεν έχουμε πρόγραμμα, ειδικά πότε θα πιούμε νερό.... Και μη φοβάσαι ότι το μπουκωνεις... Δεν γίνεται αυτό με το θηλασμό, μόνο με το μπουκάλι. Με το θηλασμό το παιδί παίρνει την ιδανική για αυτό ανάπτυξη....

Οι ορμόνες του θηλασμού είναι να το πω αντικουκου οπότε είναι λογικό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Sofi90 δεν έχω παράπονο...Η μικρή μου μοιάζει παρά πολύ στο θέμα του ύπνου!!!,φαντάσου και έτσι που είναι κολικοί έχω κάτι μαύρους κύκλους μέχρι το πάτωμα!

@vayaki από βδομάδα θα πάω για τεστ Παπ οπότε να δω τι θα μου πει και εμένα ο γιατρός αν και έχουν μειωθεί τα υγρά κάπως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήγα σήμερα στο φαρμακείο ήταν εκεί μια κυρία της tommee tippee και την ρωτησα για αυτες τις πιπιλες που εχουν βγαλει που λενε οτι Είναι σαν το στήθος μου είπε ότι είναι για μωράκια που θηλάζουν...το σκέφτομαι γιατί η μικρή θέλει να μου πιπιλαει το στήθος κάποιες φορές για να κοιμηθεί....είχαμε πάει σε μια βάφτιση Και δεν ηρέμουσε ούτε κοιμόταν χωρίς στήθος...Από την άλλη λέω φτάσαμε 4ων μηνών για να ξεκινήσουμε πιπίλα??Επίσης λυπάμαι να δώσω αλλά 5 ευρώ!Εγώ δώσει κοντά στα 20 ευρώ μέχρι στιγμής για πιπίλες και δεν πήρε καμία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@MissMary συμφωνώ με όσα σου είπαν τα κορίτσια. Ο θηλασμός για να πετύχει θα πρέπει να είναι ελεύθερος, χωρίς ωράριο και ιδανικά χωρίς «εμπόδια» δηλαδή μπιμπερό, πιπίλες κτλ. Το ότι αφηνεις να πρηζεται το στήθος σου σε αυτή τη φάση δεν είναι καλό και σταδιακά θα οδηγήσει σε μείωση της παραγωγής. Μην ανησυχείς για το βάρος, βασικά κοιτά να το χαρείς γιατί δε θα παίρνει πάντα τόσο. Ο δικος μου τις πρώτες 45 μέρες έβαλε 2 κιλά. Και για τα επόμενα 2 χρειαστήκαμε σχεδόν 3,5 μήνες ?

@stasa199 μη δώσεις ρε ‘συ πιπίλα αφού την αποφύγατε μέχρι τώρα... εγώ είδες πώς την πάτησα με τα μπιμπερό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa έχεις δίκιο και εγώ αυτό σκεφτόμουν,όπως ότι σε λιγο καιρό θα πρέπει να της την κόψω και γιατί να τη βάλω σε αυτή τη διαδικασία αλλά μετά σκέφτομαι μήπως την έχει ανάγκη και επειδή δεν την αφήνω να πιπιλαει το στήθος με τις ώρες να την βολέψει η πιπίλα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 αν τη βγάζεις από το στήθος όταν αποκοιμιεται, μάλλον δε το καταλαβαίνει καν. Τώρα αν δεν μπορεί να κοιμηθεί αλλιώς, είναι λίγο θέμα. Έχεις δοκιμάσει πανακια, κουκλάκια κτλ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa και @Sofi90 νομίζω επειδή πονάνε τα δοντάκια της το κάνει...Τώρα τελευταία μου το ξεκίνησε...έχω δοκιμάσει δεν τα παίζει καν για παιχνίδια δε τα θέλει!τη βγάζω και κάποιες φορές ξυπνάει ,οπότε την αφήνω ειδικά το βράδυ!φοβάμαι μη με ξανά ερεθισει κιόλας.. Δεν με ενοχλεί όταν ειμαι σπίτι αλλά έξω...αν πάω πχ για καφέ η σούπερ μάρκετ...την Παρασκευή πήγα μέχρι τη δουλειά μου με το αυτοκίνητο και τη μικρή μόνη και πλανταξε!έπρεπε να σταματήσω να της δώσω στήθος για να κοιμηθεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ η αλήθεια είναι την αφήνω να πιπιλισει. Το προτιμώ από το να πρέπει να τη κουνάω, η πηγαίνω πέρα δώθε...όταν είμαστε έξω δεν θέλει και πολύ, ούτε στήθος, ούτε ύπνο... Ανάλογα πως έχει πάει το πρόγραμμα μας μέχρι εκείνη τη στιγμή....

Κορίτσια από Αθήνα όσες ξέρετε... Θέλω να αγοράσω φόρεμα για τη βάπτιση και να μη το πληρώσω 200+€ .... Ξέρετε κανένα καλό μαγαζί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate στη νέα Ιωνία πιστεύω θα βρεις!

@Sofi90 πάω και εγώ αλλά βρίσκω πιο  καθημερινά ρούχα και ωραίες τσάντες!!με το αμάξι πρώτη φορά την πήρα πριν 3 βδομάδες περίπου και πήγα μέχρι το σούπερ μάρκετ εδώ κοντά!Η δεύτερη φορά ήταν την προηγούμενη βδομάδα πάλι στη δουλειά μου Οπ Ως και η 3η!!!Και εμένα μου έλειψε για αυτό έκανα την αρχή!ανασφάλεια και εγώ νιώθω Οπ Ως και προσέχω 10 φορές περισσότερο !Για το στήθος δεν αγχώνομαι αλλά τον 10 μέρες με δάγκωνε και ποναγα μια βδομάδα...Αυτό δε θέλω να ξανά πάθω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια, καλησπέρα!

Να σας ρωτήσω, πόσες φορές ξυπνάνε τα μικρούλια σας για να φάνε τη νύχτα;; Εμένα στις καλές τις μέρες μου ξυπνάει 2-3 και στις κακές μπορεί και ανά μια μιάμιση ώρα αλλά δεν είναι για να φάει τα περισσότερα ξυπνήματα. Υπάρχει κανένα μωράκι που να μην ξυπνάει ενώ θηλάζει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy καλησπέρα!!!!εμένα είναι ανάλογα τι ώρα θα κοιμηθεί....Είναι υπναρού βέβαια...αν κοιμηθεί νωρίς 9 με 10 δλδ,θα ξυπνήσει κατά τις 2 και μετά στις 6 με7 και στις 10 με 11 ξυπνάει ,μπορεί και λίγο νωρίτερα..Μια χαρά σου ξυπνάει 2 με 3 φορές !τι ωρα κοιμαται και τι ώρα ξυπνάει ?

Υπάρχουν και οι δύσκολες μέρες τι να κάνουμε!υπομονή!και αν ξυπανει τόσο συχνά(στο νισα ωρο με μια ωρα που λες) την παίρνω δίπλα μου και κοιμάται καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ο μπεμπουλίνος κοιμάται στις 9, ξυπνάει μια φορά μέχρι τις 12 για να φάει και μετά άμα δε τον ενοχλήσω το παίρνει σερί μέχρι τις 7 παρά. Αν δε τον σηκώσουμε εκείνη την ώρα, ξανακοιμαται μέχρι τις 9. Συνήθως όμως τον θηλάζω και μια φορά στον ύπνο του κατά τις 3-4. 

Ξυπνάει για αγκαλίτσα μωρε η μπουμπου σου! Είναι δύσκολη περίοδος για τα περισσότερα μωρά τώρα με τα δοντάκια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια !Έχω και εγώ μια μπεμπουλα και σαραντιζουμε μεθαυριο.Τα πηγαίνουμε μια χαρά !Τη θηλάζω αποκλειστικά και εγώ !Βεβαια έχω τις ανησυχίες μου με τον Θηλασμό γιατί δεν νιώθω το στήθος μου γεμάτο πάντα ..ειδικά απ το απόγευμα και μετά το νιώθω πολύ άδειο.Η μπεμπουλα είναι μια χαρα στα κιλά της και δεν έχει και γκρίνια.οποτε ζηταει της δίνω βέβαια.Γιατι το νιώθω άδειο όμως ? Λέτε να μην έχω γάλα ? Απ την άλλη βέβαια δεν μου γκρινιάζει η μπέμπα.Αχ πόσες απορίες .!Και κάτι ακόμα βρε κορίτσια που με απασχολεί ..κάπου στους 6 μήνες πρωτα ο Θεος ίσως χρειαστεί  να σταματήσω το θηλασμο κ σκέφτομαι πως θα πάρει ετσι ξαφνικα μπουκαλι η μπεμπα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@efitta να σου ζήσει το μωράκι σου! Μάλλον εδραιώνεται η παραγωγή σου, δηλαδή προσαρμόζεται στις ανάγκες του μωρού. Όταν γίνει η εδραίωση, δε θελουμε να γεμιζει ή να πρηζεται το στήθος. Το γάλα κατεβαίνει κατ’απαιτηση του μωρού, την ώρα που θηλάζει, δε γεμίζει στο μεσοδιάστημα. Γενικά το αν τρώει ικανοποιητικά θα το καταλαβαίνεις μόνο από τις πάνες που βρέχει και από το βάρος που παίρνει. Όσο για το θέμα του μπιμπερό, μην ανησυχείς. Υπάρχουν και εναλλακτικοί τρόποι σίτισης (εμένα έτρωγε με σύριγγα και τώρα που κοντεύει 6 μηνών μαθαίνουμε με ποτηράκι), αλλά και μπιμπερό «θηλασμού» που κάνουν πιο εύκολη τη μετάβαση στο μπουκάλι. Θα σου πρότεινα να μη της το μάθεις από τώρα παντως γιατί υπάρχει κίνδυνος σύγχυσης θηλων. Και δυστυχώς στο λέω από προσωπική εμπειρία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@efitta να σου ζήσει η μικρή σου!Όπως τα είπε η @narcissa είναι!Όσο για το μπιμπερό εγώ είμαι της άποψης να το πάρει όσο νωρίτερα γίνεται!σύγχυση Θηλων παθαίνει 1 στα 10 παιδάκια όχι όλα..  Εγώ έχω μετανιώσει που δεν της έδωσα από την αρχή!βέβαια δεν της έχω δοκιμάσει κ τώρα γιατί δυσκολεύομαι. Με το θήλαστρο να βγάλω γάλα ,κ δε θέλω να δώσω φόρμουλα εφόσον έχω...Υπάρχουν πολλά μπιμπερό που προσπαθούν να πλησιάσουν το στήθος!ψάξε κάτι τέτοιο να δοκιμάσεις για να είναι πιο εύκολη η  μετάβαση...δοκίμασε να της δίνεις ένα γεύμα τη μέρα με μπιμπερό να δεις πως αντιδρά το μωρό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

@Narcissa @stasa199 εμένα μου κοιμάται στις 19:30 με 20:00. Συνήθως 7μιση έχει φάει και την παίρνει ο ύπνος. Μετά μου σηκώνεται ή στο 3ωρο ή στο 4ωρο (δύο φορές μου ξύπνησε στη μία τη νύχτα δλδ μετά από 5μιση ώρες!!!!!), τρώει και μετά ανά τρίωρο (περίπου) μέχρι να σηκωθεί κατά τις 06:15 με 07:15. Εκεί λέμε καλημέρα με πολύ κέφι και χαμόγελο!! Τις δύσκολες νύχτες όμως, μετά το πρώτο ξύπνημα, κουνιέται ατελείωτα και γκρινιάζει (συνήθως με κλειστά μάτια) και δεν ξέρω τι να κάνω μες τη νύχτα. Συνήθως την αφήνω  χωρίς να τη σηκώσω (αν έχει φάει πχ πριν από καμιά ώρα - ξέρω ότι δεν πεινάει) και απλά την έχω αγκαλίτσα έτσι ξαπλωμένες που είμαστε. 

@Narcissa αυτό το 7ωρο σου το κάνει από πότε;;;; Το περιμένω κι εγώ κάποια στιγμή αλλά όχι ακόμα. 

@efitta να χαίρεσαι το μωράκι σου! Όπως σου τα είπαν τα κορίτσια. Εκεί στις 40 μέρες εδραιώνεται ο θηλασμός στις περισσότερες περιπτώσεις (όχι σε όλες πχ σε εμένα εδραιώθηκε στις 83-85 μέρες) και το στήθος το νιώθεις να μην πρήζεται πολύ. Το γάλα σου πλέον θα κατεβαίνει κατά απαίτηση του μωρού. Όσον αφορά το μπιμπερο, δε γνωρίζω γιατί δεν έχω δώσει ούτε μια φορά γάλα έτσι και επειδή δε θα εργαστώ άμεσα, δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Πάντως, οι ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΈΝΟΙ σύμβουλοι θηλασμού υποστηρίζουν αυτό που λέει η @Narcissa

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy Καλημέρα κορίτσι! 

7-8 ώρες σερί μου κοιμάται από όταν έμαθε να γυρνάει μόνος του μπρουμυτα, δηλαδή 3μιση μηνών, αλλά τότε τον έπαιρνε ο υπνος γύρω στις 12. 4 μηνών έφτιαξε και το προγραμμα του. Παντως κι εμένα μπορεί να γκρινιάξει λίγο στον ύπνο του, αλλά δε τον σηκώνω, ούτε του μιλάω. Μια φορά έκανα το λάθος να του μιλησω, άνοιξε ματάκια και άρχισε να κοπανάει χέρια πόδια μες στην τρελή χαρά ? Συνήθως οπως τον έχω αγκαλίτσα (καλως ή κακως τον έχω πάρει κι εγώ στο κρεβάτι), πιάνει μόνος του το στήθος, πιπιλαει 1-2 λεπτά και ηρεμεί. Αλλες απλά στριφογυρίζει λίγο και συνεχίζει τον ύπνο του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια !Σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές.Η μπεμπουλα και πολλές πάνες βρέχει και πολλά κακακια κάνει !Οπότε λογικά εδραιώνεται ο θηλασμός όπως λέτε! Και όσο για το πρόγραμμα στον ύπνο που λέτε εμένα η μπεμπουλα απ την αρχή μόνο δύο φορές ξυπνούσα μέσα στη νύχτα να τη θηλασω. κάνουμε μπανάκι στις 8.κοιμόμαστε περίπου 9 με 10 ξυοναει στις 2 και μετσ στις 6 .Υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια καποιες μέρες.Λετε να κρατησει αυτό το προγραμμα η θα αρχισει να ξυπναει πιο συχνά απο εδω και περα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa δεν το συζητάμε για να τους μιλήσουμε μες στη νύχτα. Εγώ ούτε στα μάτια δεν την κοιτάω έτσι και το ανοίξει. Κάνω ότι κοιμάμαι. Αλλά αυτό με το στροφογυρισμα, είναι το κάτι άλλο! 

@efitta προς το καλύτερο πάει ο ύπνος των μωρών και όχι προς το χειρότερο. Λογικά ήσυχη θα σου είναι και στο μέλλον. Και στο λέω εγώ που μέχρι να γίνει 4 μηνών υπέφερα. Τώρα όλα είναι πολύ καλύτερα και πιο εύκολα. Κάπου εκεί στον 7ο με 8ο θα έχουν το άγχος αποχωρισμού και μπορεί να σου αλλάξει λίγο τον ύπνο της αλλά θα περάσει κι αυτό. Α! Και από τα δοντακια μπορεί να σου ξυπνάει με κλάμα. Εμένα τουλάχιστον ξυπνούσε μια περίοδο με απίστευτο κλάμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

@Narcissa δεν το συζητάμε για να τους μιλήσουμε μες στη νύχτα. Εγώ ούτε στα μάτια δεν την κοιτάω έτσι και το ανοίξει. Κάνω ότι κοιμάμαι. Αλλά αυτό με το στροφογυρισμα, είναι το κάτι άλλο! 

@efitta προς το καλύτερο πάει ο ύπνος των μωρών και όχι προς το χειρότερο. Λογικά ήσυχη θα σου είναι και στο μέλλον. Και στο λέω εγώ που μέχρι να γίνει 4 μηνών υπέφερα. Τώρα όλα είναι πολύ καλύτερα και πιο εύκολα. Κάπου εκεί στον 7ο με 8ο θα έχουν το άγχος αποχωρισμού και μπορεί να σου αλλάξει λίγο τον ύπνο της αλλά θα περάσει κι αυτό. Α! Και από τα δοντακια μπορεί να σου ξυπνάει με κλάμα. Εμένα τουλάχιστον ξυπνούσε μια περίοδο με απίστευτο κλάμα. 

Μακαρι το μπουμπουκακι μου! Σας διαβαζω και Έχω δει απ την αρχή της δυσκολίες που είχες !Πραγματικά μπράβο σου.Εμενα κάνα δυο φορές ήταν ανήσυχη η μπέμπα και ειληκρινα σας ένιωσα όλες όσες τραβήξατε ζόρια.Εγω είμαι και τελείως μόνη μου και ο σύζυγός αργεί πολύ στη δουλειά πιστεύω θα τα είχα παίξει !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η efitta είπε:

Μακαρι το μπουμπουκακι μου! Σας διαβαζω και Έχω δει απ την αρχή της δυσκολίες που είχες !Πραγματικά μπράβο σου.Εμενα κάνα δυο φορές ήταν ανήσυχη η μπέμπα και ειληκρινα σας ένιωσα όλες όσες τραβήξατε ζόρια.Εγω είμαι και τελείως μόνη μου και ο σύζυγός αργεί πολύ στη δουλειά πιστεύω θα τα είχα παίξει !

Θα σου πω μόνο ότι άμα μπεις στο χορό, χορεύεις!! Κι εγώ τελείως μόνη μου είμαι από την πρώτη στιγμή που γεννήθηκε η μικρούλα μου αλλά τι να έκανα;;; Όλα καλά. Να λες Δόξα τω Θεώ που εχεις ένα γερό παιδάκι. Όλα τα άλλα αργά η γρήγορα θα στρώσουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelmammy είπε:

Θα σου πω μόνο ότι άμα μπεις στο χορό, χορεύεις!! Κι εγώ τελείως μόνη μου είμαι από την πρώτη στιγμή που γεννήθηκε η μικρούλα μου αλλά τι να έκανα;;; Όλα καλά. Να λες Δόξα τω Θεώ που εχεις ένα γερό παιδάκι. Όλα τα άλλα αργά η γρήγορα θα στρώσουν. 

Έτσι και εγώ Απ την αρχή μόνη μου.!Όπως τα λες είναι.Δοξα τω θεώ ,τα παιδάκια μας να είναι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!Οσες τα μωρακια σας ειναι σε περιοδο οδοντοφυιας, που περιμενετε να βγάλουν πρωτο δοντακι, τι αλλαγες έχετε σε θηλασμο και υπνο;Η δικια μου που γινεται 5 μηνων σε μια εβδομαδα ζηταει πολυ συχνα στηθος, την ημερα σιγουρα καθε 2ωρο το αργοτερο και τα βραδια ξυπναει ανα διωρο-τριωρο 3-4 φορες, καποιες μέρες και περισσοτερο. Δεν ανοιγει ματια, ουτε κλαιει, αλλα στριφογυρίζει, τριβει το πρόσωπό της και τραβαει το αυτι της και καταλήγει στο στηθος για να ξανακοιμηθει. Φοβαμαι μήπως, στην προσπάθειά μου να ανακουφιστει, την παραταιζω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...