Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

@Angelmammy καλημέρα! Εμένα δε μου κάνει πια εντύπωση, όλοι στη γενιά των γονιών μας έτσι έκαναν και οι περισσότεροι έτσι κάνουν και τώρα... Χτες τρώγαμε με την οικογένεια του άντρα μου. Είχα τον μπεμπουλιν δίπλα μου στο καρότσι και κάποια στιγμή άρχισε να γκρινιάζει και τον πήρα αγκαλιά. Και μου λέει ο θείος του α καλά, έτσι κανείς; Με το που πάει να κλάψει τον σηκώνεις; Φυσικά του λέω και συνεχίζει. Τα δικά μας για να τα σηκώσουμε, πρέπει να σηκώσουν όλη τη γειτονιά στο πόδι! Και ρε κορίτσια πραγματικά 2 ώρες ήταν εκεί, 2 ώρες τσίριζαν τα μωράκια non stop και τα άφηναν! Μιλάμε με έπιασε τρελος πονοκέφαλος... δηλαδή αυτό είναι νορμαλ κι εγώ είμαι η περίεργη; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Sofi90 respect στη μαμά!!!!

@Angelmammy και @Narcissa  με εχουν κουράσει όλοι αυτοί που έχουν να λένε για το πώς να μεγαλώνουμε τα παιδιά μας!!!!!πλέον θα γίνω κακιά γιατί έχω εκνευριστεί σήμερα!!????

Είχαμε να πάμε σε μια βάφτιση...Η μικρή πολύ καλή μόνο όταν νυσταζε γκρίνιαξε!μου τη ζητάει η πεθερά μου κάποια στιγμή και μου την πάει στην ουρά για μπομπονιερα 2 η ώρα μέσα στον ήλιο!το βλέπω και λέω Ε δε το πιστεύω πάω και το παίρνω!της λέω στη σκιά σας παρακαλώ!αν θέλετε να την πάρω να πάτε στη σειρά να περιμένετε!Όχι όχι μου λέει και κάθεται στη σκιά!πάω εγώ της λέω και θα έρθω μετά να πάτε εσείς!Δεν πρόλαβα να πάω και κάνει νόημα όχι σε εμένα στον άντρα μου ότι κλαίει!(2 λεπτά πριν του λέω λες να κλαίει??Όχι μου λέει.επειδη την κουνάει η μαμά σου.. )πάω την παίρνω όλα καλά!Πάμε στο τραπέζι όπου μου την ξανά ζητάει και την δίνω εννοείται!δίπλα της καθόταν μια κυρία στην ηλικία της (ήταν 4 άτομα δίπλα μου,δεν έβλεπα καλά ούτε μπορούσα να πλησιάσω!)και αρχίζουν να πιάνουν χέρια και πρόσωπο!φρικαρα!το λέω στον άντρα μ και μου λέει δε πειράζει μέρα που είναι!του λέω τι λες???λέει έχει αντισώματα!ευτυχώς κλαίει η μικρή την παίρνω!του λέω στο μπάνιο της σήμερα....Τέλος!Από εδώ και περα όποιος και να την πάρει αγκαλιά θα λέω όχι χέρια όχι πρόσωπο και ας γίνω κακιά!!!!!!Δεν μίλησε!δε θα μου αρρωστήσει εμένα το παιδί του λέω!(με ξεσήκωσαν και 2 μαμάδες που μίλαγα ενώ περπατούσα για να κοιμηθεί στο τραπέζι και μου είπαν εννοείται θα το λες!!!!Και αυτό μου το είπαν γιατί ρώτησαν αν μπορούν να πιάσουν ποδαράκι και τους είπα μπράβο που ρωτάτε!)τέλος θα γίνω κακιά από εδώ και πέρα για το καλό της μικρής μου!δε με νοιάζει καθόλου!συγγνώμη για το σεντόνι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης έχω πάρει αυτά τα μανταλάκια τα πράσινα τα αντιμικροβιακα της μεγα για όταν είμαστε έξω!

Και μάλλον τα πολλά νεύρα είναι επειδή αδιαθετησα σήμερα και εγώ!4 μήνες και 2 μέρες από τη γέννα!ωραία ήταν όλους αυτους τους μήνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

@stasa199 κορίτσι μου, δε γίνεσαι κακιά επειδή λες τα αυτονόητα! Ξέρεις πόσες φορές μου έχουν πει να τον πάρουν αγκαλιά και έχω πει απλά όχι; ? 

@Sofi90 ούτε εμένα η πεθερά μου θέλει να το κάνει... της το ανέφερα την προηγούμενη εβδομάδα και άρχισε τα «μας βάζουν τον καρκίνο μέσα μας» και κάτι τέτοια... πάνω που ηρέμησα και τα βρήκαμε, θα πάμε για δεύτερο γύρο μου φαίνεται... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 και εμένα το κάνει αυτό με τους κοντινούς στους άλλους λες και ντρέπεται ένα πράγμα!Δεν τον ξανά περιμένω να μιλησει δεν με νοιάζει!θα το λέω εγώ εφόσον με ενοχλεί ! Ναι και εγω το έχω ακούσει αυτο για την περίοδο Για να δουμε.οπως επίσης ότι είναι πολύ εύκολο να πιάσουμε παιδάκι και θέλει προσοχή!δεν πονάω ευτυχώς!!!καμία σχέση!Εγώ υπέφερα την πρώτη μέρα και τώρα είχα μια μικρή ενόχληση όταν ήρθε και τίποτα άλλο!(αααα και νομίζω πως σαν να καλμαραν οι ορμόνες μου λίγο και καταλαβαίνω ότι έχει δροσιά!)

Το εμβόλιο και εμείς το έχουμε πει σε όσους θα έρχονται σε επαφή με το μωρό να το κανουν και τα πεθερικά μου δεν πολύ θέλουν!αν δεν το κάνουν δε θα τη βλέπουν απλά τα πράγματα!

@Narcissa αχ λες και όχι Ε??Εμείς δεν λέμε...Η αλήθεια είναι ότι εγώ το έλεγα στους δικούς μου φίλους και ανθρώπους και ο άντρας μ στους δικούς του και για αυτό λέω μην γίνω η κακιά νύφη αλλά δε με νοιάζει πλέον!ξεκινάνε και οι ιώσεις τώρα!Να πει1 στον άντρα σου να της εξηγήσει ότι είναι σημαντικό να το κάνεις....Εγώ σκέφτηκα το άλλο.. αν φοβούνται να το κάνουν και μας πουν το έκανα αλλά δεν το έχω κάνει?το πάω μακριά Ε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 ααα εγώ έχω γίνει ήδη η κακιά και η υπερβολική και η υστερική μη σου πω, όποτε δε με νοιάζει... η οικογένεια του άντρα μου είναι όλοι πολύ παρεμβατικοί μεταξύ τους, κάνει ο ένας δουλειές στο σπίτι του άλλου, πάνε επίσκεψη απροειδοποίητα και τέτοια. Εγώ δεν έχω μάθει έτσι, οπότε έβαλα από την αρχή τα όρια μου και τους κακοφάνηκε. Χτες ο ξάδερφος του κάπνιζε και μόλις το έσβησε ήρθε να πιάσει τον μπέμπη... του έριξα ένα βλέμμα, δε χρειάστηκε να μιλησω καν ?

@Sofi90 εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να το πω αυτό γιατί τον κρατάει όσο είμαι στη δουλειά. Μου έλεγε έλα μωρε αφού δεν πάω πουθενά και τέτοια και λέω θα το συζητήσουμε και με την παιδίατρο και θα δούμε. Και πήγαμε προχτές σπίτι της και η αδερφή του άντρα μου ήταν άρρωστη! Ε λέω δεν παίζει θα το κάνουν όλοι θέλουν δε θέλουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα κορίτσια δε σας είπα! Χτες ο μπεμπουλιν μου δάγκωνε τα χέρια και κάτι άρχισε να γρατζουναει! Νομίζω θα βγάλουμε δοντάκι πολύ πολύ σύντομα! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Κ μείς θα τ κάνουμε τ εμβόλιο όλοι εννοείται.

@Sofi90 είναι μέχρι να γίνει η αρχή. Μην τ αφήνεις άλλο. Αν περιμένεις να είναι κατάλληλες οι συνθήκες Δ θα μπεις ποτέ ξανά στο παιχνίδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από εμένα!!! Έχω μερικες ημέρες μόνη στο σπίτι με τη μικρή και τον σκυλάκο μας και όλη την ημέρα τρέχω!!!

Εγώ ακόμη δεν αδιαθετησα και ελπίζω να αργήσω! Εγώ πρώτη ημέρα πάντα πονούσαν και χρειαζομουν χάπι... Για να δούμε....

Και εμένα έχει αρχίσει να ψάχνει και να πειράζει με το ελεύθερο χέρι. Λέω να παραγγείλω κολιέ θηλασμού που είδα στο ίντερνετ. Είναι κολιέ με μπαλάκια από υλικά κατάλληλα και για μασητικα!!! Και λέω να πάρω να το δοκιμάσω! Μια και έχει αρχίσει να τη τρώει το στοματικό της. Πότε θα βγάλει τα πρώτα δοντακια θα δείξει! 

Εμένα πάλι κάνει το άλλο κορυφαίο ενώ θηλάζει καμιά φορά... Στη ξαπλωτη στάση ,βγάζει το στήθος ενώ έτρωγε από το στόμα και ενώ ακομπαει με τα χειλάκια της ακόμη τη θηλή φυσάει αέρας με σακάκια και μιλάει κιόλας!!! Είναι τέλεια!!! 

Κορίτσια με το εμβόλιο τι σας είπαν οι γιατροί σας; Για το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας ρώτησε καμιά;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα!!!! 

Χθες η μικρή, καθώς έγραφα στο κινητό έκανε με τα χεράκια της απότομα πάνω κάτω και το κινητό μου στο πάτωμα σπασμένο! Προσέξτε γιατί από τώρα ξεκινήσαμε τις καταστροφές!!!! Χαχα! 

Σας διάβασα αλλά επειδή έχω κάνει κατάληψη στο κινητό του άντρα μου, δεν μπορώ να απαντήσω σε όλα αυτά που γράψατε. Ήδη μου λέει ότι είμαι εξαρτημένη από την τεχνολογία και... δεν έχει και άδικο. Νιώθω ένα κενό χωρίς ίντερνετ.

Χθες είχαμε πάει εκκλησία και ένα κοριτσάκι έπιασε το μωρό στο πρόσωπο και στα χεράκια και δεν την πρόλαβα γιατί κοιτούσα από την άλλη και η μαμά της ήταν δίπλα.... Μα λέω, αυτές έκαναν και παιδιά... δεν ξέρουν ότι πρέπει να προστατέψουν και τα άλλα μωράκια από πιασίματα, μικρόβια κλπ;;; Έλεος όμως!!!! 

Το εμβόλιο οποίος δεν το κάνει δεν έρχεται σε επαφή με το μωρό. Τέλος!! Η μάνα μου, που της το είπα, μου είπε ότι δεν το κάνει γιατί δεν έρχεται σε επαφή με παιδιά και της είπα ότι δε θα μπω καν στη διαδικασία να συζητήσω... Ή το κάνεις και βλέπεις τη μικρή ή δεν το κάνεις και θα της δεις τον Ιούνιο πάλι. Γκρρρρρ.... 

@stasa199 είδες; Κανένας πόνος πια! Από αίμα πως είσαι;; Εγώ δεν είχα πολύ βρε παιδί μου αλλά φαντάζομαι θα επανέλθω πάλι. Κι εγώ μόλις έγινε 4 μηνών η μικρή μου ήρθε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ με παυσίπονα ήμουν και τώρα νιώθω τόσο καλά!

@Angelmammy δεν είχα πολύ αίμα ποτέ...ίδια κατάσταση μου φαίνεται και τώρα!

@Narcissa Καλά κάνεις!!!εμάς ευτυχώς δεν είναι ενοχλητικοί!με το εμβόλιο και εγωθα ειμαι απόλυτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω, θηλάζω αποκλειστικά, έχω μια μικρή 2.5 περίπου μηνών που είναι πολύ φαγανη!Πηδηξαμε μια καμπύλη και στο βάρος και στο ύψος τον δεύτερο μήνα. Τρώει μέσα στη μέρα στο δυωρο με τρίωρο. Ξεκίνησα δύο μέρες τώρα να μην της δίνω νωρίτερα από τρίωρο. Την απασχολώ λίγο να περάσει η ώρα. Το στήθος μου όμως που είναι να αδειάσει πρηζεται πολύ και σκληραίνει. Αυτό είναι επειδή έχει εδραιωθεί ο θηλασμός με το πιο συχνό τάισμα? Εσάς πόσα κιλά είναι? Εμένα ήρθε στο σπίτι 2800 και τώρα είναι 6.300. Να μη με αγχώνει λέτε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συμπληρώσω πως διάβασα ότι με φυσιολογικο αποκλειστικο θηλασμό τα μωράκια γίνονται πιο στρουμπουλά στην αρχή και μετά το δεύτερο τρίμηνο αρχίζουν να παίρνουν πιο λίγο. Σας εχει συμβεί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@MissMary Καλε τάισε το μωρο όποτε πειναει..Ο ελεγχόμενος θηλασμός δεν κάνει καλό.Μην αγχωνεσαι για το βαρος.Τελεια είναι η μικρη σου!Δεν θα παιρνει παντα τόσο..Μετα το τρίμηνο χαλαρώνουν και οταν αρχισουν μπουσουλημα-περπατημα μπορει να μην παιρνει και καθολου για ενα διαστημα

Σ'ευχαριστω.. Μια το σκέφτομαι έτσι, και η γιατρος μου δηλαδή δεν είπε κάτι, απλά διαβάζω ότι πρέπει να έχουν διπλασιάσει στο τέταρτο με πέμπτο μήνα, εμείς διπλασίασαμε από τον δεύτερο. Έχει γίνει μια φούσκα γλυκιά. Αλλά λέω που θα φτάσει?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 για τη διαθεση για σεξ μου ειπε ο γιατρος μου οτι ειναι νορμαλ να μην εχουμε ορεξη τωρα για καποιο διαστημα. Κι εγω δεν μπορω να πω οτι τρελαινομαι απο ορεξη. Ειχα και κατι περιεργα υγρα και δε με αγγιζε και τωρα κανω θεραπεια. Σκεφτομαι οτι μπηκαμε ξαφνικα στο ρολο της μαμας, ειμαστε πιο αγχωμενες, πιο απλυτες χαχαχα πιο απεριποιητες....πουυυ ορεξη και για σεξ.

Θα μας ερθει σιγα σιγα και η ορεξη....δεν αγχωνομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki Όπως τα λες!Αφού απορώ πως μας θέλουν?χαχαχαχα θα φτιάξουν όλα σιγά σιγά όχι όπως πριν αλλά θα φτιάξει πιστεύω!

@MissMary θηλάζε  τη μικρή σου οπότε θέλει!Μην την αργείς μωρέ!Και εσύ αν πεινάσεις θες να φας δε θες να περιμένεις..Έχει να κάνει με το παιδί...Η δικιά μου είναι 4μηνων και 5.740...τη μετά τρώει ανά δύο ώρες και τη νύχτα μια με δύο φορές η μπορεί και καθόλου!δε μπορείς από τόσο μικρά να τους κάνεις πρόγραμμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofi90 είπε:

@stasa199Εσενα σε ζηλευω να ξέρεις!!3 βδομαδες εχω να κοιμηθώ.Μια μου ξυπναει καθε 1 ωρα μια καθε 2ωρο..

@vayaki Εγω αγχωθηκα μήπως κατι ηταν αλλα ο γιατρος είπε φυσιολογικο είναι..Ειναι δυσκολα ειναι η αλήθεια..Ελπιζω να ξαναβρουμε τους ρυθμους μας.

Χρειαστηκες θεραπεια για τα υγρα τελικά?Περαστικά!

ναι βρεθηκε μικρη αναπτυξη μυκητων και θα βαζω τωρα για 6 μερες υποθετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...