Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

στις On 22/9/2019 at 11:42 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

@Narcissa εμένα έτσι ήταν ένα βράδυ ξυπνάγε κάθε λίγο και λιγάκι μέχρι που της έδωσα Ντεπόν!στην αρχή το έφτυσε μετά μόλις είδε ότι είναι ωραίο άνοιγε το στόμα και έψαχνε κι άλλο!???

Εγώ δε βγάζω κάθε μέρα γάλα...οπότε χρειαστεί βγάζω...αν πονέσω δλδ μετά από πολλές ώρες η αν γίνετε συντριβανακι..άρα κάθε βράδυ θα το αποστειρωνω να το έχω έτοιμο για την επόμενη μέρα αν χρειαστεί...Επίσης αργούν να φύγουν οι υδρατμοί από μέσα....πιπίλα δεν παίρνει Ούτε μπιμπερό...μόνο το θήλαστρο αποστειρωνω(και κανα δύο πιπίλες καμια φόρα  να έχει να παίζει όχι ότι θα της κρατήσει αλλά της μασάει για τα ούλα!)αλήθεια αυτό με το σιδέρωμα μέχρι ποτέ είναι??Με ρώταγε ο άντρας μου εχθές και του είπα δε ξέρω!

 

Αν σιδερώνει ο άντρα σου μέχρι τα 5 έτη πες του ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 22/9/2019 at 11:42 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

@Narcissa εμένα έτσι ήταν ένα βράδυ ξυπνάγε κάθε λίγο και λιγάκι μέχρι που της έδωσα Ντεπόν!στην αρχή το έφτυσε μετά μόλις είδε ότι είναι ωραίο άνοιγε το στόμα και έψαχνε κι άλλο!???

Εγώ δε βγάζω κάθε μέρα γάλα...οπότε χρειαστεί βγάζω...αν πονέσω δλδ μετά από πολλές ώρες η αν γίνετε συντριβανακι..άρα κάθε βράδυ θα το αποστειρωνω να το έχω έτοιμο για την επόμενη μέρα αν χρειαστεί...Επίσης αργούν να φύγουν οι υδρατμοί από μέσα....πιπίλα δεν παίρνει Ούτε μπιμπερό...μόνο το θήλαστρο αποστειρωνω(και κανα δύο πιπίλες καμια φόρα  να έχει να παίζει όχι ότι θα της κρατήσει αλλά της μασάει για τα ούλα!)αλήθεια αυτό με το σιδέρωμα μέχρι ποτέ είναι??Με ρώταγε ο άντρας μου εχθές και του είπα δε ξέρω!

 

Αν τα βάζεις στο στεγνωτήριο δεν χρειάζονται σίδερο,εγώ βέβαια τα σιδερωνω και μετά το στεγνωτήριο Γιατί έχω κόλλημα με το σίδερο και σιδερωνω τα πάντα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!τι κάνετε?να σας ρωτήσω κάτι...Όταν πάτε να θηλάσετε και βάλετε το μωρό στη στάση που σας βολεύει κλαίει???Τώρα τελευταία μόλις καταλάβει ότι θα φάει και όταν (Ενώ νυστάζει ) ξεκινήσω να την κοιμιζω κλαίει...μέχρι πριν 10 μέρες έκανε ένα παραπονιαρικο ήχο...Τώρα κλαίει!Επίσης επειδή την ενοχλούν τα ούλα για να κοιμηθεί με θέλει πιπίλα...Και ας μην πεινάει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 εμείς αυτό το είχαμε πόσες εβδομάδες τώρα. Δεν είναι κάτι. Όπως λέει και η @Sofi90 είστε μέσα στο άλμα. Το θέμα είναι πόσο θα σας κρατήσει γιατί εμάς μας κράτησε κάτι αιώνες!! 

@Sofi90 πάλι δεν κοιμηθήκατε; Αχ βρε παιδί μου, σας σκέφτομαι και πονάει η καρδιά μου. Εμείς χθες βράδυ είχαμε σόου. Είπα να τη βάλω στην κούνια της στις 20:30 που την πήρε ο ύπνος και ξύπνησε μετά από 15 λεπτά κλαίγοντας. Όλη νύχτα κουνιόταν τόσο πολύ και άνοιγε ματάκια να δει αν είμαι δίπλα της που εγώ αν έχω κοιμηθεί σύνολο 3 ώρες είναι ζήτημα. 

Καλημέρα στην παρέα από ένα κινούμενο ζόμπι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@Angelmammy Αχ και μενα το κανει αυτο.Ανοιγει ματια,κοιταει που ειμαι και αλλάζει πλευρό..Φοβηθηκε μωρε το κοριτσι σου γι'αυτό δεν κοιμηθηκε καλά,ενιωθε ανασφάλεια.!

Στο σπιτι μας κοιμαται η μπεμπα και ο αντρας μου..Η μαμα ξαγρυπαει?Αν δεν περασει βέβαια μετά την 19η πραγματικά δεν ξερω τι θα κανω..

Χαχα! Εγώ της λέω ότι θα τη δώσω στους γύφτους ή στη γιαγιά της αν δεν ηρεμήσει. Δεν ξέρω ποιο απ' τα 2 είναι χειρότερο ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy και εγω στους γυφτους της λέω και τους έχουμε και κοντά!??????και  ο άντρας μου και της λέει ο μπαμπάς δε θα αφήσει τη μαμά να σε δώσει στους γυφτους μην ανησυχείς!

@Sofi90 υπομονή....συνεχίζει δυναμικά το κορίτσι σου!μακάρι να αλλάξει στο 6μηνο που λένε ότι ηρεμούν λίγο ακόμα...Προς το παρόν κορίτσια να κοιμάστε οπότε κοιμούνται λιγάκι να ξεκουραστείτε...

Εμένα ένω δεν τρόμαζε ξαφνικά τρομάζει πάρα πολύ από όχι και τόσο έντονους ήχους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό με τους γύφτους έχει στοιχειώσει την γενιά μας, ρε κορίτσια! Και άμα δεν διαβάζουν στο μέλλον άντε να τους πεις ότι θα δουλεύουν καθαρίστριες ή σε βιοτεχνία, που κλείσανε κιόλας! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η KONSTANTIA είπε:

Αυτό με τους γύφτους έχει στοιχειώσει την γενιά μας, ρε κορίτσια! Και άμα δεν διαβάζουν στο μέλλον άντε να τους πεις ότι θα δουλεύουν καθαρίστριες ή σε βιοτεχνία, που κλείσανε κιόλας! ?

? ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, από χθες έχω φάει τόσο δάγκωμα που δεν ξέρω τι να κάνω!!! Λέμε να μην φωνάξω και τρομαξει, οκ. Να μη χαμογελάσω και το θεωρήσει αστείο, οκ. Τη βγάζω από το στήθος και μετά τα ίδια. Και μόλις της πω "αγάπη μου, δε δαγκώνουμε τη μανούλα" με κοιτάει και χαμογελάει. Εν τω μεταξύ, λένε ότι μόλις βγάλουν δόντια δε δαγκώνουν, να μην ανησυχούμε. Μα είναι δυνατόν;;; Αφού δαγκώνουν τώρα, δε θα μας δαγκώνουν μόλις βγουν τα πρώτα δοντάκια; Ξέρει καμία τι μπορούμε να κάνουμε;;; Εσάς σας δαγκώνουν πολύ ή λίγο; Από χθες εμένα έχει τρελαθεί. Και σφίγγει και τις μασελες η σκατουλιτσα μου και δυσκολεύομαι να τη βγάλω από το στήθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/9/2019 at 6:30 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

Κορίτσια, από χθες έχω φάει τόσο δάγκωμα που δεν ξέρω τι να κάνω!!! Λέμε να μην φωνάξω και τρομαξει, οκ. Να μη χαμογελάσω και το θεωρήσει αστείο, οκ. Τη βγάζω από το στήθος και μετά τα ίδια. Και μόλις της πω "αγάπη μου, δε δαγκώνουμε τη μανούλα" με κοιτάει και χαμογελάει. Εν τω μεταξύ, λένε ότι μόλις βγάλουν δόντια δε δαγκώνουν, να μην ανησυχούμε. Μα είναι δυνατόν;;; Αφού δαγκώνουν τώρα, δε θα μας δαγκώνουν μόλις βγουν τα πρώτα δοντάκια; Ξέρει καμία τι μπορούμε να κάνουμε;;; Εσάς σας δαγκώνουν πολύ ή λίγο; Από χθες εμένα έχει τρελαθεί. Και σφίγγει και τις μασελες η σκατουλιτσα μου και δυσκολεύομαι να τη βγάλω από το στήθος. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofi90 είπε:

Να βαζεις το μικρο σου δαχτυλακι την ωρα που θες να το βγαλει..Θα την αφηνεις κατω και θα της λες ηρεμα δεν δαγκωνουμε την μαμά..Και μην της δινεις για λιγο στηθος..Ε θα το καταλάβει καποια στιγμη αν και νομίζω πως μολις βγει δοντάκι θα πρεπει να το ξανακάνουμε....Και μενα μου το κανει αλλα πιο πολυ σαν τσίμπημα το νιώθω

Ναι κι εγώ σαν τσίμπημα το ένιωθα, αλλά από χθες είναι και τράβηγμα μαζί και πίεση στη θηλή. Έτσι όπως λες το κάνω, τη βγάζω με το μικρό μου δαχτυλακι αλλά δεν την αφήνω κάτω και της δίνω αμέσως στήθος πάλι. Θα το δοκιμάσω όπως λες. Να δούμε τι άλλο θα προκύψει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy μήπως εκείνη την ώρα που δαγκώνει να τη βγάζεις από τη στήθος τελειως και να της δίνεις κανένα μασητικο; Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα, παντως στο σκύλο μου έτσι έκανα όταν έβγαζε δοντάκια και δάγκωνε πράγματα που δεν έπρεπε και έπιανε ?

Ρε κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι άλλο. Την ώρα που θηλάζουν τα μωρά σας, απασχολούν με κάτι το ελεύθερο χεράκι τους; Εμένα άρχισε να πασπατευει και να τσιμπάει το άλλο στήθος, όποτε πλέον το έχω πάντα καλυμμένο. Τις τελευταίες μέρες όμως ασχολείται με το πρόσωπο μου. Τσιμπάει, γρατζουναει, βάζει το χέρι του μέσα στη μύτη μου και στο στόμα μου κτλ. Το πόσες μπούφλες έχω φάει, δε λέγεται! Το κάνουν και τα δικά σας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa κλαίω!!! Λοιπόν, εδώ και μερικές εβδομάδες (όχι πολλές) με το ελεύθερο χεράκι της με έχει ταράξει! Εμένα δε μου πιάνει το πρόσωπο αλλά το άλλο στήθος (και το ίδιο ακόμα, αμέ!!!) τρώει πολύ μπουνιδι. Επίσης, όλο πειράζει το δικό της πρόσωπο και αναγκάζομαι να της το κρατάω για να μην τραυματιστεί. Και έχει 3 μέρες τώρα μια μανία με το αφτί της. Το έχει τρελάνει στο τράβηγμα. Αφού σκεφτόμασταν μήπως έχει καμία ενόχληση αλλά το κάνει μόνο όταν έχει νεύρα ή όταν θηλάζει. 

Μάλλον το δάγκωμα είναι λόγω μπουκωμενης μυτουλας. Μου τελείωσε ο φυσιολογικός ορός και μάλλον δεν μπορεί να αναπνεύσει το μαναρακι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!για το δάγκωμα υπομονή!νομίζω δε θα σταματήσει!!!Αλλά συνηθίζει η θηλή και σκληραίνει..Εγώ μετά από μια βδομάδα με τραυματισμένη θηλή ειμαι πλέον καλά!Τώρα δεν με πονάει...Δεν ξέρω αν σταμάτησε η αν δε πονάω εγώ...Εμένα με το ελεύθερο χέρι η που πιάνει το μάγουλο της η το μάτι της (πολλές φορές κοιμάται και έτσι!) Η που το κοπανάει όπου βρει!

@Angelmammy αυτό με το αυτάκι μου το έκανε και εμένα και μόνο στο ένα αυτάκι...μας ψιλό έμπαινε μάλλον νερό και από τότε που δεν μπαίνει σε το ξανά έκανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααα Επίσης εμένα αν δε θέλει να το αφήσει το στήθος από μόνη της δε μπορώ να της το βγάλω με τίποτα!Το ξανά αρπάζει σαν πιρανχακι που είναι!!!

Εγώ τώρα τελευταία την αφήνω να μου δαγκώνει το σαγόνι που της αρέσει και αντέχω περισσότερο τον πόνο από ότι στο στήθος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η stasa199 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!για το δάγκωμα υπομονή!νομίζω δε θα σταματήσει!!!Αλλά συνηθίζει η θηλή και σκληραίνει..Εγώ μετά από μια βδομάδα με τραυματισμένη θηλή ειμαι πλέον καλά!Τώρα δεν με πονάει...Δεν ξέρω αν σταμάτησε η αν δε πονάω εγώ...Εμένα με το ελεύθερο χέρι η που πιάνει το μάγουλο της η το μάτι της (πολλές φορές κοιμάται και έτσι!) Η που το κοπανάει όπου βρει!

@Angelmammy αυτό με το αυτάκι μου το έκανε και εμένα και μόνο στο ένα αυτάκι...μας ψιλό έμπαινε μάλλον νερό και από τότε που δεν μπαίνει σε το ξανά έκανε!

@stasa199 λες να της μπαίνει νεράκι;; Κι εμένα μόνο στο ένα αυτί/αφτί (δεν μπορώ να βρω πως γράφεται πλέον) το κάνει αλλά όχι όλες τις ώρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

@stasa199 λες να της μπαίνει νεράκι;; Κι εμένα μόνο στο ένα αυτί/αφτί (δεν μπορώ να βρω πως γράφεται πλέον) το κάνει αλλά όχι όλες τις ώρες. 

Παρατήρησε το και προσπάθησε να μην της πάει μήπως και είναι αυτό....Μπορεί και να μην είναι αλλά ποτέ δεν ξέρεις!αυτι/αφτι και τα δύο σωστά είναι!?? μόλις διάβασα το μήνυμα σου θυμήθηκα που το έκανε!ακριβώς τα ίδια μου έκανε!

Και ναι ναι το σαγόνι!της αρέσει πάρα πολύ!Έχει και πλάκα!δοκιμάστε το!Επίσης επειδή η κρέμα για τα ούλα της frezyderm δεν κάνει απολύτως τίποτα άδικα τα χρήματα που έδωσα να την πάρω μου είπε μια φίλη που έχει 2 παιδάκια για τη μουντιζαλ!αυτή Ναι!Κάτι κάνει!της την βάζω όταν δυσκολεύεται να κοιμηθεί και σίγουρα το βράδυ πριν το θηλασμό για νάνι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy @stasa199 κι εμένα έτσι ξεκίνησε. Τραβούσε τα μαλλια του, το αυτί του, έτριβε τα ματάκια του. Μετά ανακάλυψε ότι μπορεί να ασχολείται μαζί μου και τρώω το ξύλο της αρκούδας ? καλά κλαίω με το σαγόνι! Ο δικος μου όποτε πάω να τον φιλήσω στα χειλάκια, αρπάζει και μου πιπιλαει το κάτω χείλος ?

Εμεις δεν έχουμε βάλει ακόμα κάτι για τα δόντια, αλλά νομίζω ήρθε η ώρα... θα ρωτήσω και την παιδίατρο την Πέμπτη που έχουμε ραντεβού, αν και απ’οτι καταλαβαίνω δεν πιάνουν τα ίδια σε κάθε μωράκι. Τα ξαδέρφια του άντρα μου π.χ. που είναι 9 μηνών και έχουν ήδη από δυο δοντάκια, είναι μια χαρά με το τζελ της Frezyderm. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa εγώ τα δοκιμάζω όλα πριν της τα δώσω και της frezyderm δεν έκανε τίποτα σε εμένα ενώ η άλλη μου μπυδιασει στιγμιαία το σημείο!Και εμείς μια βδομάδα έχει που ξεκινήσαμε!της frezyderm μου είπε ο γιατρός αλλά δεν έβλεπα διαφορά και ρώτησα για αυτήν και μου είπε να τη δοκιμάσω!Γενικά να μην περιμένουμε να κάνουν και πολλά !Καλά μια φορά μου ρουφαγε το μάγουλο προς το κόκκαλο της κάτω γναθου και μου έκανε πιπιλια!Όπως και στα χέρια της έχει κάνει 3 φορές!πλέον της φοράω μακρυμανικα και γλιτώσαμε τα σημάδια!

@Sofi90 μπορεί να έχεις δίκιο αλλά μόλις το πρόσεξα σταμάτησε...Να ήταν σύμπτωση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!

@Sofi90 πολύ πιθανόν να είναι αναπτυξιακό στάδιο. Αλλά μένει μόνο στο ένα αφτί βρε παιδί μου!!! Και έχω και τον πατέρα μου να μου λέει όλη την ώρα να προσέχω τα αφτιά του παιδιού γιατί είναι πολύ τρυφερά και μπορεί να παραμορφωθουν. Είχε βλέπετε κακή εμπειρία με τον αδερφό μου, που αναγκάστηκε να του κολλάει λέει το αφτί με ταινία (;;;;;;;!!!!!!!) για να το επαναφέρει. Τι άλλο θα μας πουν ότι μας έκαναν;;;;

Και το κερασάκι, χθες μου λέει η μάνα μου μην την έχεις αγκαλιά συνεχώς. Εγώ εσάς σας άφηνα να κλαίτε, δε σας σήκωνα για να μην κακομαθετε. Λολ!! Και μετά θέλει να κρατάει το μωρό... Να τα ψυχολογικά μας όλα από πού ήρθαν..... χαχαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...