Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

@Narcissaεννοείται πως τα μωρά θέλουν άμεση επικοινωνία μαζί μας. Βασικά άλλο έχω ανάγκη την αγκαλιά γτ είμαι κουρασμένο, νυστάζω κτλ κ άλλο γτ βαριέμαι κ θέλω όλη μέρα να με πηγαίνεις πάνω κάτω. Η μεγάλη μ με τ π θα ρθει από τ παιδικό θέλει αγκαλιά. Μπορεί να την έχω κ μισή ώρα αγκαλιά κ να της τραγουδάω κ να την χαϊδεύω. Μέσα στην υπόλοιπη μέρα Δ θέλει καθόλου. Αλλά εκείνη την ώρα π θα ρθει κουρασμένη θέλει μαμά για να χαλαρώσει. Εννοείται πως εκεί Δ θα της αρνηθώ αγκαλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

Btw κορίτσια εμείς τα κόψαμε τα κουνήματα. Εκεί όντως δεν ήθελα να κακομάθει ? 

Καλά πως το καταφέρατε???Εμείς και έξω να είμαστε (βολτα με το καροτσι)αν θέλει να κοιμηθεί αγκαλιά πρέπει να την πάρω!

@Diwni θα δω πως θα πάει και θα το ψάξω αλλά έχω στεναχωρηθεί η αλήθεια είναι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 καλημέρα! Κι εγώ αγκαλιά τον παίρνω αν θέλει να κοιμηθεί έξω, αλλά κάθομαι ακίνητη ? κάθομαι, τον ακουμπάω στον ώμο μου, τον χαϊδεύω και του τραγουδάω. Και στο σπίτι έτσι τον κοιμίζω αν έχει ανησυχία. Από τότε που άρχισε να κοιμάται τη νύχτα χωρίς πολλά πολλά, είπα να το εκμεταλλευτώ και να κόψουμε τελείως το κούνημα για ύπνο. Το είπα και στην οικογένεια (βέβαια η πεθερά μου έκανε κανα μήνα να το ακολουθήσει - με το που τον έπαιρνε αγκαλιά άρχιζε αυτόματα το κούνημα λες και είχε φωτοκύτταρο) και σιγά σιγά το κόψαμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Καλέ, πόσα γράψατε;;;;; Δε σας προλαβαίνω! 

Αρχικά σας ευχαριστώ όλες για την άμεση ανταπόκριση σας και τις απαντήσεις σας. Ήδη με βοηθήσατε πολύ να ξαναβρώ την εσωτερική μου ισορροπία για το πώς θέλω να  μεγαλώσω τη μικρή μου. Λοιπόν, εμένα δε μου ταιριάζει ούτε στο ελάχιστο να αφήσω το μωρό να κλαίει και να μη δίνω σημασία. Όμως όπως λέει και η @Diwni, όταν θέλω να πάω τουαλέτα κλπ ή θα την αφήσω λίγο στην κούνια της να χαζεύει τα ζωάκια πάνω από το κεφάλι της ή αν είναι ανήσυχη θα την πάρω μαζί μου στο μπάνιο στο καθισματακι της να με κοιτάει και να της μιλάω. Η δικιά μου αν ξεκινήσει να κλαίει, σπάνια ηρεμεί μόνη της χωρίς να τη σηκώσω. Μπορεί να μας ακούσει όλο το τετράγωνο δλδ. Και όταν κάνω δουλειές στο σπίτι, την παίρνω μαζί μου από δωμάτιο σε δωμάτιο. 

Τώρα όσον αφορά τους θηλασμούς, βρε κορίτσια, το θεωρώ πολύ δύσκολο να της κόψω γεύματα αφού τα επιθυμεί. Χθες τη νύχτα σηκωθήκαμε στις 02:30, στις 05:30 και στις 07:20. Έφαγε κανονικότατα (με κλειστά ματάκια βέβαια) και τις 3 φορές. Σύμφωνα με αυτά που μου είπε αυτή η σύμβουλος, τη μέρα θα πρέπει να της δώσω αλλά 2 γεύματα στο σύνολο, κάτι αδιανόητο!! Νομίζω @Narcissa ότι θα πρέπει να επιμείνω να βρει λίγο χρόνο η σύμβουλος θηλασμού που με είχε βοηθήσει πολύ στις πληγωμένες θηλές (αυτή που σου είχα προτείνει) γιατί ήταν φοβερή, αλλά με πολύ περιορισμένο χρόνο. Κι εμένα από εβδομάδα σε εβδομάδα με πήγαινε και γι' αυτό πήγα σε άλλη τελικά. @Diwni χαρά στο κουράγιο σου που η μεγάλη σου ξυπνούσε τόσες φορές μέσα στη νύχτα είτε για γάλα είτε για αγκαλιά. Μακάρι να ηρέμησε τώρα και να κοιμάται σερί γιατί έχεις και το μικρό το νινακι τώρα. 

@MissMary όπως βλέπεις κορίτσι μου, οι απόψεις για το πόσους θηλασμούς πρέπει να κάνουμε δεν είναι ίδιες. Εσύ ακόμα έχεις πολύ μικρό μωράκι, οπότε δίνε του γάλα κατά απαίτηση. Σου λέω, εγώ κάνω κατά μέσο όρο 8 θηλασμούς το 24 ωρο και ακόμα δεν έχω καταλήξει αν όντως υπάρχει λόγος να τους μειώσω εγώ αν το μωρό μου πεινάει. Αν δε θέλει, οκ. 

@stasa199 χθες ο γιατρός μου είπε ότι η βλέννα στα κακά της είναι από τα μυξακια που καταπίνει όταν της βάζω ορό στη μυτούλα. Να μην ανησυχώ καθόλου. Μήπως είναι και της δικιάς σου από αυτό;;; 

@Narcissa φλερτάρω πολύ με την ιδέα να πάμε να επισκεφθούμε τον ομοιοπαθητικό παιδίατρο. Αν αποφασίσετε να πάτε πρώτοι, πες μου πως θα σου φανεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy Εγώ να σ πω την θηλάζω οπότε θέλει. Δ έχω μετρήσει καμία φορά πόσους θηλασμούς κάνει μέσα στη μέρα. Συνήθως τρώει ανα 2 με 2.5 ώρες. Θεωρώ πως αν Δ μπουν οι στέρεες, να τρώει κανονικά δηλαδή Όχι μια δυο κουταλιές, Δ μπορείς να ορίσεις τα γεύματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni κι εμείς τα φυσιολογικά μας ,δλδ όταν δεν κάνει μαραθώνιους θηλασμούς ή αποχή, τρώμε ανά 2 με 3 ώρες. 

Να ρωτήσω βρε κορίτσια, εμένα η μικρή μου (όπως έγραψα και στα μωράκια Μαίου) δε δείχνει κανένα ενδιαφέρον ακόμα για το τι τρώμε εμείς. Για να μπει στερεές δεν πρέπει να δείχνει;;; Μήπως καθυστερήσουμε εμείς;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy εγώ δε της βάζω όρο οπότε μπορεί να είναι μυξουλες.. Επίσης εχθές έφαγα αρκετά φρούτα και το θυμήθηκα όταν μου το είπε η @Sofi90.. Δεν ξέρω τι την ενοχλεί αλλά θα το βρω!που θα πάει!Και εμένα τρώει 7 με 9 φορές τη μέρα αλλά ανα μια μισή έως 2 ώρες παρά πάνω δεν κάνει!τα κάνει τη νύχτα όποτε δε με πειράζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy δε νομίζω να πάμε τελικά γιατί ακόμα και όσοι τον κάνουνε θεό, λένε ότι δε σηκώνει τηλέφωνα. Δεν ξέρω όμως, δεν το έχω αποκλείσει κιολας. Παντως μην ανησυχείς που η μπουμπου δε δείχνει ενδιαφέρον για φαγητά. Αν είναι να ξεκινήσετε στους 6 κλεισμένους, έχετε καιρό ακόμα! Παντως το να μειώσεις θηλασμους με το ζόρι σε 4 μηνών βρέφος, δε μου κάθεται καθόλου καλά. Νομίζω το καλύτερο που έχεις να κανείς είναι να ακολουθήσεις το μωράκι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammyνα μειώσεις θηλασμους εσύ μου φαίνεται αδιανόητη οδηγία από σύμβουλο θηλασμού! Με βάση τα όσα έχω διαβάσει δηλαδή που μπορώ να πω πως πλέον είναι αρκετά.... Από πού τη βρήκες; Εγω δεν θα μείωνα γεύματα σε καμία περίπτωση σε αυτή την ηλικία. Αργότερα όταν θα έτρωγε και ήθελα να αποθηλασω ναι εκεί θα μείωνα. Αλλά μόνο σε αυτή τη περίπτωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η AlKate είπε:

@Angelmammyνα μειώσεις θηλασμους εσύ μου φαίνεται αδιανόητη οδηγία από σύμβουλο θηλασμού! Με βάση τα όσα έχω διαβάσει δηλαδή που μπορώ να πω πως πλέον είναι αρκετά.... Από πού τη βρήκες; Εγω δεν θα μείωνα γεύματα σε καμία περίπτωση σε αυτή την ηλικία. Αργότερα όταν θα έτρωγε και ήθελα να αποθηλασω ναι εκεί θα μείωνα. Αλλά μόνο σε αυτή τη περίπτωση!

Συμφωνώ απόλυτα!! Δε μειώνω κανένα θηλασμό. Και μετά σου λένε σύμβουλοι θηλασμού.... Από το μαιευτήριο που γέννησα τη βρήκα. Μου τη σύστησε η μαία που ήταν μαζί μου στον τοκετό. Η μικρή μου συνεχίζει να κάνει 8 θηλασμούς κατά μέσο όρο. Μια χαρά! Σιγά μη της στερήσω εγώ φαγακι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Ζυγισα σήμερα τον μπεμπουλιν μετά από 3 βδομαδες και είχε βάλει μισό κιλό! Φτάσαμε τα 7 στρογγυλά, μιλάμε ανοίγω σαμπάνιες πρωινιάτικα χαχαχ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissaμπράβο σας!!!!Εμείς είμαστε 5.700 περίπου....μήπως να της δώσω κρασάκι??????

Βρε κορίτσια έχει εδώ και λίγες μέρες που την ενοχλούν τα ούλα θέλει λίγο περισσότερο στήθος  και με πονάει...Επίσης με πονάει και μετά σαν να έχουν ερεθιστει αλλά περισσότερο όταν θηλάζει η πιπιλαει..Αφού την σταματάω αν δεν τρώει και πιπιλαει επειδή δεν μπορώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 μάλλον πονάει και θέλει να δαγκώσει για να ανακουφιστεί λίγο. Υπομονή!! Όταν σε πονάει να τη βγάζεις από το στήθος. Εμένα ελάχιστες φορές με δαγκώνει αλλά όταν το κάνει... πόνος!! Της δίνω μασητικά και από χθες δείχνει ενδιαφέρον περισσότερο, τα πιάνει με τα χεράκια της και προσπαθεί να τα βάλει στο στόμα έτσι αγαρμπα και είναι τόσο χαριτωμένη!!! Της αρέσει όμως πολύ να δαγκώνει το δάχτυλο μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammyβάζει τα πάντα στο στόμα και τα τρώει!και Τα δάχτυλα μ και το σαγόνι μου προσπαθεί να δαγκώσει!Επίσης έχει κάνει 2 πιπίλες στο χέρι της...μια στον καρπό απο την επάνω μεριά και μια στο βραχίονα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 άμα σου πω ότι μόλις διάβασα αυτό που έγραψες, θυμήθηκα ότι κι εμένα ο παππούς μου από τα 6-7 μου έβαζε μαζί με το φαγητό να πίνω κόκα κολα με λίγο κρασί; Και όταν έπινε τσίπουρο πάντα με φώναζε να το μυρίσω ?? Αν έχουν το θεό τους δηλαδή, ποιος ξέρει τι τους έλεγε το κεφάλι τους;! Εμένα όπως σας έχω ξαναπεί, έχει μερικές μέρες που ο μπεμπουλίνος όταν θηλάζει, νιώθω σα να μου μασουλάει τη θηλή. Δεν πονάω εκείνη την ώρα, αλλά μετά. Ξεκίνησα να βάζω purelan και είναι πολύ καλύτερα τώρα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissaχαχαχαχα  έλα μου ντε!Δεν φοβόντουσαν μωρέ είχαν άγνοια!Εγώ δεν έχω βάλει κάτι ακόμα αλλά αν συνεχίσει έτσι θα βάλω σίγουρα!Επίσης έχω αρχίσει και ανησυχώ για απ πως  θα είναι με τα δόντια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 ναι κι εγώ το σκέφτομαι. Μου το έλεγε ο άντρας μου και γέλαγε και έλεγα αποκλείεται να δαγκώνουν αλλά τώρα που τον βλέπω να ζορίζεται και να δαγκώνει τα πάντα, έχω αρχίσει να ανησυχώ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Εγώ μια απορία....το θήλαστρο θα το αποστειρωνω??και μετά αν δεν το χρησιμοποιήσω άμεσα τι το κάνω???αν το αφήσω έτσι είναι έτοιμο για την επόμενη φορά που θα το χρειαστώ?το αποστείρωσα και το άφησα να στεγνώσει...έχει νόημα πλέον η αποστείρωση εφόσον τρώει τα πάντα η μικρή???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 εγώ το αποστειρώνω μια φορά τη μέρα, το αφήνω να στεγνώσει και το βάζω ψυγείο. Μεταξύ των αντλησεων το πλένω καλά με καυτό νερό και βρεφικό απορρυπαντικό. Το σκεφτομουν όμως σήμερα αυτό που λες. Σιδέρωνα 2 πλυντήρια του μπεμπουλιν και έλεγα τι κάθομαι συνεχως και σιδερώνω και αποστειρώνω και μετα τον αφήνω και μασουλάει τα ρούχα μου π.χ.; Νομίζω καλού κακού θα συνεχίσω ένα μήνα ακόμα, μέχρι να πάει 6 δηλαδή. 

Εμεις κορίτσια σήμερα το πρωί είχαμε πολύ κλάμα. Χέρια στο στόμα και κλάμα απαρηγόρητο για καμιά ώρα... Έχουν φουσκώσει πολύ τα ουλάκια του και είναι άσπρα. Δεν έχω συνηθίσει καθόλου να κλαίει και αγχώθηκα. Πήγα να του δώσω ντεπόν, αλλά μόλις τον άφησα στην κούνια του κοιμήθηκε το πουλάκι μου και όταν ξυπνησε ήταν πολύ καλύτερα ευτυχώς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199το θήλαστρο τ αποστειρωνεις μια φορά ρη μέρα κ το πλένεις με ζεστό νερό όσες φορές τ χρησιμοποιείς. Το δικό μ δηλαδή αυτό έλεγε στις οδηγίες. Βασικά αυτά όλα τα αποστειρωνουμε Όχι για τα μικρόβια Αλλά για τα κατάλοιπα από τ γάλα καθώς είναι ιδιαίτερα ευπαθή υλικό κ μπορεί να αναπτύξει διάφορους μικροοργανισμούς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa εμένα έτσι ήταν ένα βράδυ ξυπνάγε κάθε λίγο και λιγάκι μέχρι που της έδωσα Ντεπόν!στην αρχή το έφτυσε μετά μόλις είδε ότι είναι ωραίο άνοιγε το στόμα και έψαχνε κι άλλο!???

Εγώ δε βγάζω κάθε μέρα γάλα...οπότε χρειαστεί βγάζω...αν πονέσω δλδ μετά από πολλές ώρες η αν γίνετε συντριβανακι..άρα κάθε βράδυ θα το αποστειρωνω να το έχω έτοιμο για την επόμενη μέρα αν χρειαστεί...Επίσης αργούν να φύγουν οι υδρατμοί από μέσα....πιπίλα δεν παίρνει Ούτε μπιμπερό...μόνο το θήλαστρο αποστειρωνω(και κανα δύο πιπίλες καμια φόρα  να έχει να παίζει όχι ότι θα της κρατήσει αλλά της μασάει για τα ούλα!)αλήθεια αυτό με το σιδέρωμα μέχρι ποτέ είναι??Με ρώταγε ο άντρας μου εχθές και του είπα δε ξέρω!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/9/2019 at 11:42 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

@Narcissa εμένα έτσι ήταν ένα βράδυ ξυπνάγε κάθε λίγο και λιγάκι μέχρι που της έδωσα Ντεπόν!στην αρχή το έφτυσε μετά μόλις είδε ότι είναι ωραίο άνοιγε το στόμα και έψαχνε κι άλλο!???

Εγώ δε βγάζω κάθε μέρα γάλα...οπότε χρειαστεί βγάζω...αν πονέσω δλδ μετά από πολλές ώρες η αν γίνετε συντριβανακι..άρα κάθε βράδυ θα το αποστειρωνω να το έχω έτοιμο για την επόμενη μέρα αν χρειαστεί...Επίσης αργούν να φύγουν οι υδρατμοί από μέσα....πιπίλα δεν παίρνει Ούτε μπιμπερό...μόνο το θήλαστρο αποστειρωνω(και κανα δύο πιπίλες καμια φόρα  να έχει να παίζει όχι ότι θα της κρατήσει αλλά της μασάει για τα ούλα!)αλήθεια αυτό με το σιδέρωμα μέχρι ποτέ είναι??Με ρώταγε ο άντρας μου εχθές και του είπα δε ξέρω!

 

Εννοείς των ρούχων; Δεν ξέρω... Αλλά ίσως μέχρι το χρόνο.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η AlKate είπε:

Εννοείς των ρούχων; Δεν ξέρω... Αλλά ίσως μέχρι το χρόνο.... 

Ναι για τα ρούχα εννοώ!μαλλον εχεις δικιο αλλα θα ρωτήσω και τον παιδίατρο απο περιέργειά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...