Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!


Πήγαμε στον παιδίατρο και σε σύμβουλο θηλασμού και θα προσπαθήσω εν τάχει να σας πω τα νέα μας (ξέρετε τώρα... Δε φημίζομαι και για τις μικρές μου αναρτήσεις).
Λοιπόν, η μικρή μας είναι 6500 γρ και 63 εκατοστά. Έχει πάρει μόνο μισό κιλό σε 1μιση μήνα αλλά ο παιδίατρος δεν ανησύχησε καθόλου. Μας είπε ότι είναι σε όλα της πολύ καλή και ότι ο πόνος στα δόντια είναι πολύ έντονος και γι'αυτό πιθανώς να μη θέλει να φάει τις τελευταίες ημέρες. Θα μας δει σε 3 εβδομάδες που θα κάνουμε το 3ο εμβόλιο και θα δούμε πόσο βάρος θα έχει βάλει τότε. Επίσης του είπα για το baby led weaning και μου είπε ότι δεν είναι σύμφωνος με αυτού του είδους τους μοντερνισμούς και προτιμά τα δοκιμασμένα και ασφαλή. Πήγα να του πω ότι έχω διαβάσει και δει βιντεάκια κλπ και θα ήθελα να το δοκιμάσω και ήταν αρνητικός, κάτι που με έβαλε σε σκέψεις. Του είπα ότι δε θελω να δώσω ρυζαλευρο στο παιδί γιατί δεν έχει θρεπτικά συστατικά να της δώσει και μου είπε ότι προφανώς και έχει.... Χμμμ..... Πολύ προβληματίστηκα να σας πω την αλήθεια.


Μετά πήγαμε στη σύμβουλο θηλασμού και μου είπε να μην ανησυχώ για τα κουλά που μου κάνει κατά καιρούς στο θηλασμό γιατί το μωρό μου μεγαλώνει πολύ καλά και όλα τα μωράκια περνάνε πολλές φάσεις όταν θηλάζουν. Επίσης μου είπε, και σχεδόν με μάλωσε, ότι το μωρό κάνει πολλά γεύματα τη μέρα, ήτοι 8, και ότι πρέπει να τα πάω στα 5 το 24ωρο πριν μπουν οι στερεές. Εγκεφαλικό εγώ! Κάπου είχα διαβάσει ότι για να έχουμε γάλα πρεπει να κάνει 8 θηλασμούς τη μέρα και δεν ξέρω γιατί το υιοθέτησα και πολλές φορές στενοχωριομουν αν έκανε 6 ή 7. Μου είπε ότι μετά που θα μπουν οι στερεές, θα φτάσουμε σε ένα σημείο να θηλάζει πρωί βράδυ μόνο και το στήθος θα προσαρμοστεί και θα έχει κανονικά γάλα.


Τέλος, ο παιδίατρος μου είπε ότι δεν είναι τελείως μωρό πια και καταλαβαίνει πολλά πλέον και ίσως θα έπρεπε να την αφήνω και λίγο να κλάψει χωρίς να φύγω από δίπλα της μεν αλλά και χωρίς να την παίρνω αγκαλιά αμέσως δε γιατί θα με ταλαιπωρήσει πολύ στην πορεία. Ξέρει πλέον ότι με το που κλάψει θα την πάρω αγκαλίτσα (και έτσι είναι) και το εκμεταλλεύεται. Δεν ξέρω, θέλω τη γνώμη σας. Πολύ προβληματίστηκα! Απο τη μία λέμε ότι ο πόνος στα δόντια είναι τρομερός και από την άλλη να αφήνουμε και λίγο το μωρό να κλαίει. Και πόσο λίγο είναι αυτό;; Όταν πχ μελανιαζει απο το κλάμα και κάνει εμετό ενώ την έχουμε αγκαλιά, πως να την αφήσω εγώ κάτω να κλαίει;; Δεν ξέρω! Ουφ! Α! Επίσης και οι 2 (παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού) μου είπαν ότι είναι πολύ αγχωδης και καλό είναι να χαλαρώσω λίγο.... Δίκιο έχουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Sofi90 επειδή έχουμε κοντινές πολύ απόψεις (έχουμε συζητήσει πολλές φορές πόσο σημαντικό είναι να έχουμε αγκαλιά τα μωράκια μας κλπ) όλα όσα γράφεις με ακουμπούν πολύ. 4μιση μηνών είναι, πως γίνεται να μου λέει να μην την παίρνω συνεχώς αγκαλιά και ότι το εκμεταλλεύεται;;; Αλλά επειδή όλοι (όλοι όμως) αυτό μου λένε από πριν γεννηθεί το μωρό (λες και τους ρώτησα), σκέφτομαι μήπως όντως κάνω κακό στο μωρό μου και μήπως το κακομαθω. Φτάνω σε σημείο να με αμφισβητώ. Κατάλαβες;;;

Όσον αφορά τα γεύματα, μου είπε πως τη νύχτα κανονικά πρέπει να σταματήσει να ξυπνάει για φαγητό. Και να προσπαθήσω όταν ξυπνάει να την καθυστερήσω την πρώτη μέρα 15λεπτα, τη δεύτερη 20 κλπ ώστε να φτάσουμε να κοιμάται σερί μέχρι το πρωί. Σου λέω, εγκεφαλικό εγώ!!!! Νομίζω έχει καεί ο εγκέφαλος μου σήμερα. Χαχαχα!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 και ξέχασα να σου πω ότι ο παιδίατρος με ρώτησε "όταν πάει δύο ετών και σου ζητάει παγωτό και χτυπάει το κεφάλι της κάτω και κλαίει, θα της το πάρεις;;;" και του είπα όχι αλλά θα είναι 2 ετών. Και μου λέει ότι είναι το ίδιο σε αντιστοιχία. ?

Έχεις δίκιο, θα συνεχίσω να κάνω αυτό που νιώθω εγώ. Άλλωστε εγώ είμαι 24/7 με το μωρό μου, όπως λες κι εσύ. Μα δε μου πάει η καρδιά να την αφήσω να κλαίει. Άσε που με κοιτάει μες στα μάτια με παράπονο έτσι και αργήσω ένα δευτερόλεπτο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια σας καταλαβαίνω αλλά και εμένα ο παιδίατρος μου το είπε αυτό για την αγκαλιά.....Και εγώ λέω Δεν μπορεί να κάνουν όλοι λαθος...εμένα μου είπε αν δεν πεινάει και δεν είναι λερωμένη και εννοείται δεν πονάει θα το καταλάβω γιατί μόλις πάρω αγκαλιά θα σταματάει σαν να πατάς κουμπί Και εμένα όντως το κάνει αυτό κάποιες φορές και εκεί πλέον καταλαβαίνω ότι απλά θέλει αγκαλιά!Και εγώ την παίρνω αν δεν μπορώ λίγο να την ξεγελασω γιατί δεν μπορώ να την αφήνω να κλαίει!Ο γιατρός μου είπε και 1 και 2 ώρες να κλαίει δεν παθαίνει κάτι αλλά και εγώ και ο άντρας μ πάθαμε σοκ και εννοείται δεν το κάνουμε!!!Όσο για τις στέρεες (νομίζω σας το είχα πει)μας είπε αν δεν έχει θέμα βάρους δε θα πάρει σκόνη μόνο φρέσκα φρούτα!

@Angelmammy Μην ανησυχείς για το βάρος της και εμένα δεν παίρνει παρά πολύ αλλά εφόσον το ύψος και η περίμετρος της κεφαλής της είναι οκ δεν έχουμε πρόβλημα!Επίσης δεν ήξερα αυτό για τους θηλασμούς!Εμείς θα πάμε 9 Οκτωβρίου να δω τι θα μας πει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 είδες;; Όλο και κάτι καινούργιο ακούμε/μαθαίνουμε. 

Κι εγώ θα του πω να δίνω φρέσκα φρούτα κλπ γιατί ρυζαλευρο δεν της δίνω! Στην τελική θα αλλάξω πάλι παιδίατρο. Με κουράζει όμως πολύ αυτή η εναλλαγή γιατρών. Θα ήθελα έναν και καλό. Έναν και να συμφωνούμε βρε παιδί μου από την αρχή! 

Καλά, όλοι έτσι λένε, άσε το παιδί να κλάψει! Μια δυο ώρες και δεν παθαίνει τίποτα; Να αυτά μας λένε όλοι και μας αποπροσανατολίζουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ο δικός μας (μου τον πρότεινε μια συνάδελφος) Που έβλεπα ότι της έδινε για τον μικρό κουακερ,γιαούρτι αλλα οχι αυτα τα παιδικά μου άρεσε!Οπ ως Επίσης δε λέει για το παραμικρό να πας να δει το μωρό σε βοηθάει από το τηλέφωνο!έχει εμπειρία (είναι στο παίδων και είναι επίκουρος καθηγητής)ήταν και ο πατέρας του παιδίατρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 πολύ καλά! Αν είναι Γέρακα ίσως σου ζητήσω τα στοιχεία του αν αλλάξουμε τελικά, τουλάχιστον να είναι κοντά στον μπαμπά μου αν όχι σε εμάς. Κι εγώ ήθελα να είναι στο Παίδων ο παιδίατρος μας αλλά δεν έτυχε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelmammy είπε:

@stasa199 πολύ καλά! Αν είναι Γέρακα ίσως σου ζητήσω τα στοιχεία του αν αλλάξουμε τελικά, τουλάχιστον να είναι κοντά στον μπαμπά μου αν όχι σε εμάς. Κι εγώ ήθελα να είναι στο Παίδων ο παιδίατρος μας αλλά δεν έτυχε. 

Είναι στο ψυχικό!Δεν ξέρω που μένεις και αν σε βολεύει αλλά εγώ πάω πολύ ευχάριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammyμια χαρά είναι η μπαμπούλα σου. Προφανώς ο παιδίατρος Δ νομίζω να εννοεί να τρώει όλη μέρα ρυζαλευρο άλλα ενα γεύμα την ημέρα συνήθως τ απογευματινό και αυτό μόνο για τους ενα στο πρώτους μήνες. Συνήθως δίνουν φρούτο τ πρωί, λαχανικά τ μεσημέρι κ ρυζαλευρο τ απόγευμα. Σταδιακά μπαίνουν κ τα υπόλοιπα οπότε κόβουν ρυζαλευρο κ δίνουν γιαούρτι πχ. Ξέρεις γτ δίνουν ρυζαλευρο;; γτ είναι εύπεπτο Πολύ σαν μια πρώτη επαφή τ στομαχιού τ παιδιού με τις τροφές. Πως όταν έχουμε πχ γαστρεντερίτιδα μας τρώμε λαπα. Κάτι τέτοιο. Εμένα σκέψου π σαν βρέφος Δ έφαγε ρυζαλευρο γτ Δ της άρεσε πέρυσι π ήταν ενός έτους κ μ αρρωσταίνε κ την χτυπούσε μονίμως στο στομάχι κ στο έντερο μ έλεγε ο γιατρός αφού Δ έτρωγε τίποτα άλλο να αλεθω πατάτα βραστή κ να προσθέτω μια κουταλιά ρυζαλευρο για να ηρεμει τ στομάχι. Και όντως τ βοήθησέ Πολύ τ παιδί.

@stasa199 καλά τ να κλαίει μια κ δύο ώρες είναι υπερβολή Δ τ συζητώ. Άλλα πραγματικά αν είστε τουαλέτα κ κλάψει τι κάνετε; σκοτωνεστε να πατε; επίσης ναι με τ κλάμα θα προσπαθούν να πετύχουν τα πάντα γτ είναι παιδιά κ είναι χειριστικα γτ ακριβώς είναι μωρά κ παιδιά.  Και στα 2 να ξέρετε κλαίνε χειρότερα από ότι όταν είναι βρέφη. Μιλάμε πάντα όταν θέλουν να πετύχουν κάτι Όχι αν πονάει τ μωρό Η αν είναι τρομαγμένο κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ναι σε έναν ιδανικό κόσμο μπορεί ενα μωρό π θηλάζει να θηλάζει μόνο πρωί βράδυ. Στο δικό μας τ νορμάλ Δ νομίζω. Ωστόσο εξαρτάται κ από το τι θέλει κάθε μανούλα. Έχω φίλη π θηλάζει τ τρίχρονο με την πρώτη ευκαιρία. Εγώ όταν μπήκαν οι στέρεες κ έφθασε τ παιδί σε σημείο να χορταίνει με τ φαΐ του θηλάζα πρωί μεσημέρι βράδυ κ όταν ξυπνούσε τ βράδυ κ ήθελε να θηλάσει. Εδώ να σημειώσω ότι αν κόψεις τους ενδιάμεσους θηλασμούς τ βράδυ Δ σ εγγυάται κάνεις ότι θα σ κοιμάται μέχρι ρ πρωί. Η δικιά μ ξύπναγε άπειρες φορές κ όχι για να φάει. Ακόμη κ με τ ξένο ξύπναγε και για γάλα κ για αγκαλιά. Της έδινα πχ ένα μπουκάλι γάλα στις 10 τ βράδυ κ μετά σίγουρα ξανά ήθελε άλλες μια με δύο φορές γάλα μέχρι τ πρωί. Αλλά ξυπνούσε άπειρες φορές. Πάνω από 10 φορές Για μηνες. Δ ήθελε Κ τις 10 γάλα. Ήθελε τις 2. Γενικότερα θεωρώ με τ θηλασμό κάνεις ότι βολεύει εσένα κ τ μωρό. Μπορεί να αποθηλασα στους 8 μήνες Αλλά γάλα τ βράδυ Δ της στέρησα ποτέ εφόσον την ηρςμουσε. Ακόμη κ τώρα παίζει να ξυπνήσει έστω μια φορά για γάλα ενδιάμεσα. Τώρα τελευταία τ έχει κόψει βέβαια Αλλά όχι ότι δ τ κάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy προβληματιστηκα με αυτά που σου είπε και ο παιδίατρος και ο σύμβουλος.. Σχετικά με τα γεύματα όσο μεγαλώνει πρέπει να μειώνουμε τους θηλασμους? Εμένα εινσι δύο μηνών και κάνουμε περίπου 6 με 9. Αν δεν το κάνει το μωράκι από μονο του? Κλαίει γιατί πεινάει αλλά το ξεγελάμε ας πούμε?

Εμας η παιδίατρος μας είπε ότι τα μωράκια κλαίνε γιατί η πονάνε η θέλουν φαγητό ή άλλαγμα η αγκαλιά και να μη φοβόμαστε αν κακομάθει,και ότι μεγαλώνοντας όταν του αφιερώνεσαι ποιοτικά δεν σε έχει ανάγκη συνέχεια! Θέλω να κάνω το καλύτερο για το μωρό μου και θα ήθελα να γίνει ανεξάρτητος άνθρωπος αλλά το να το αφήνω να κλαίει μια η δύο ώρες το θεωρώ υπερβολή!  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni είναι υπερβολή αλλά μας το είπε από την άποψη ότι δε θα πάθει κάτι και να κλάψει!όταν είμαστε μόνες και πρέπει να πάω στο μπάνιο την αφήνω και κλαίει εννοείται!

Εγώ κορίτσια έχω προβληματιστεί  με τον θηλασμό... σας είχα πει που είχαμε θέμα με βλεννα στα κακα της...έκοψα τα γαλακτοκομικά και είχε πολύ λιγότερη βέβαια..Σήμερα όμως το απόγευμα είχε πάλι βλεννα και αίμα δύο τρείς κλωστές και έχω στεναχωρηθεί....μίλησα με το γιατρό μου είπε εφόσον ειμαι ευδιάθετη η μικρή το παρακολουθούμε και να βγάλω φωτογραφίες.το πρωί που μου τα έκανε ήταν Καλά!άρα τι την πείραξε κάτι από χθες η από σήμερα??Και μήπως τελικά δεν της κάνω τόσο καλό με το θηλασμό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy απ’οτι φαίνεται ο παιδίατρος σας είναι «της παλιάς σχολής». Όσο για τα γεύματα, εμένα η σύμβουλος θηλασμού μου είπε ότι με 8 γεύματα ουσιαστικά είμαι σούπερ safe ότι θα διατηρηθεί η παραγωγή μου, αλλά it’s ok αν κάνει 6 ή 7. Και ότι και οι στέρεες όταν μπουν συνεχίζουμε να θηλαζουμε κατ’απαιτηση του μωρού. Μπορεί να θέλει και πριν, μετά ή ακόμα και κατά τη διάρκεια του γεύματος. Μέχρι το χρόνο το γάλα ειναι η βασική τροφή τους. Καλά για τα περί αγκαλιάς κτλ. τι να πω... ακόμα και χειριστικά να το έκανε, είναι δυνατόν να τους στερούμε την αγκαλιά της μαμάς τους; Τι σημαίνει δηλαδή δεν παθαίνει κάτι άμα κλάψει; Σαν τι να πάθαινε δηλαδή; Είδαμε και τους γονείς μας του «Άστο να κλάψει να ανοίξουν τα πνευμόνια του» και «Μην το παίρνεις αγκαλιά, θα κακομάθει». Γαλούχησαν τη γενιά των προβληματικών σχέσεων και του ζαναξ. Δε σου λέω ότι φταίει μόνο αυτό, αλλά από τη σχέση με τους γονείς ξεκινούν πολλά. Εσυ καλύτερα να κλείσεις τα αυτιά σου (άλλωστε ο παιδίατρος δεν είναι καν αρμόδιος να μιλήσει για τέτοια θέματα) και να κανείς αυτό που νιώθεις ?

@stasa199 ποσό καιρό κανείς αποχή από γαλακτομικα; Κανείς σωστή αποχή; Κρυφά και φανερά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 συνήθως το αίμα και η βλέννα είναι σημάδια αλλεργίας στα γαλακτομικα. Για να καθαρίσετε και εσυ και το μωρό χρειάζεσαι ένα μήνα ολόσωστης αποχής. Δηλαδή και φανερά και ίχνη και κρυφά όπως π.χ. σόγια και κρέας μοσχαρίσιο, χοιρινό και κοτόπουλο, εκτός κι αν είναι ελευθέρας βοσκής αν θυμάμαι καλά. Είναι μεγάλο πακέτο η αλλεργία και δεν ξέρω πως μπορεί να διαπιστωθεί με σιγουριά. Έχετε κι αλλά συμπτώματα; Ξηρό δέρμα, ερεθισμενα μάτια κτλ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 @Narcissa εννοείται ότι Δ αφήνουμε τα μωρά να πλανταξουν από τ κλάμα άλλα Δ χρειάζεται να τα σηκώνουμε κ στο πρώτο γκουκ π θα κάνουν. Εμένα η μικρή έχει μάθει τώρα τελευταία την έχει ο άντρας μ αγκαλιά κ την περπατάει μέσα στο σπίτι, την πάει μπροστά στον καθρέφτη κ κάνουν χαζά κ μόλις την ακουμπήσεις κάτω τσιρίζει. Πχ πάμε παίρνουμε τη μεγάλη από τ σχολείο την βάζω στο ριλαξ για να αλλάξω κ να πλύνω τη μεγάλη κι αυτή κλαίει ενώ μια χαρά καθόταν. Εννοείται πως Δ την αφήνω να πλανταξει. Της μιλάω,  της τραγουδάω να με ακούει κτλ κ σε 2 λεπτά μια χαρά ηρεμεί. Εκ των πραγμάτων δηλαδή όταν είσαι μόνη σου στο σπίτι κ έχεις 2 χέρια μόνο άλλα 2 μωρά μοιράζεις ανάλογα κ την αγκαλιά. Το ίδιο μ κάνει και στο καρότσι. Το πρωί π βγαίνω για καφέ την βγάζω την κρατάω αγκαλιά να χάζευει, μιλάει μόνη της κτλ. Όταν είναι να φύγουμε μόλις τη βάλω μέσα κλαίει. Στα 10 βήματα μη σας πω στα 5 σταματάει. Έχω συνέχεια δηλαδή επαφή μαζί της σε κάθε περίπτωση. Δεν τ αφήνω πχ στην κούνια του να κλαίει με τις ωρες και γω είμαι σε άλλο χώρο κ κάνω τις δουλειές μου.

@stasa199 ενα διάστημα κ γω έβρισκα συνέχεια κόκκινες κλωστές στα κακα της. Ο παιδίατρος ήταν κατηγορηματικός ότι Δ είναι αλλεργία κ σε καμία περίπτωση να μην κάνω αποχή. Το παιδί είχε μια χαρά όρεξη για φαΐ κ παιχνίδι. Μ είπε ότι οφειλόταν στις συχνές κενώσεις. Γτ όταν μ κάνει 8 φορές τη μέρα κακα τ έντερο λίγο ερεθιζεται με αποτέλεσμα να πετάει έτσι κακα κοκο αίμα. Επίσης μ είπε ότι ανα διαστήματα μπορεί να τ βλέπω αυτό. Όντως έτσι συνεβει. Κάποια στιγμή σταμάτησα να βρίσκω τέτοια ίχνη. Άλλα μέρες π κάνει συχνά κακα πάλι μπορεί να δω έτσι καμία σαν κλωστή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa δεν το ήξερα ότι οοοολα αυτά απαγορεύονται!Μόνο τα φανερά έκοψα!Όχι δεν έχει τίποτα άλλο η μικρή.. Και είναι μια χαρά ευδιάθετη!

@Diwni και εμένα της αρέσει η βόλτα αγκαλιά μέσα στο σπίτι!Και φυσικά μόνο έτσι κοιμάται η στο στήθος!επειδή είχε βλεννα μας είχε πει ο γιατρός αρχές του μήνα που είχαμε πάει ότι μάλλον κάτι την ενοχλεί  και δεν μπορεί να κάνει σωστά πέψη...Και έτσι μου είπε να κόψω γαλακτοκομικά ,σιτηρά, οσπρια και αυγά...Και τι θα τρώω???Μόνο λαχανικά και κρέας με πατάτες??δε γίνεται...Και άντε για μεσημεριανό για πρωινό?βραδινό?οκ για ενδιάμεσα αν προλάβω κανένα φρούτο αλλα δεν μενουν επιλογες και έτσι προσπάθησα να κόψω όσο μπορώ τα γαλακτοκομικά (γιατί όταν τρως φασολάκια δεν γίνεται χωρίς φέτα και ψωμί)Και να περιορίσω τα υπόλοιπα....συνέχεια έχει βλεννα άλλες φορές λίγη έως καθόλου άλλες πολύ...Δεν ξέρω τι να κάνω...έχω σκεφτεί μέχρι να κόψω το θηλασμό αν συνεχίσει να την ενοχλεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni καλά ναι, δεν είπαμε να πάμε και στο άλλο άκρο, να μην αφήνουμε το μωρό κάτω να πιούμε ένα ποτήρι νερό ή να πάμε τουαλέτα! Αλλά αυτά που λένε ότι θα κακομαθουν ή θα είναι εξαρτημένα κτλ. δε μου βγάζουν κανένα νόημα. Τα μωρά μας μόνο να κερδίσουν έχουν από τη συνεχή επαφή και επικοινωνία μαζί μας. 

@stasa199 μάλλον τότε δεν είναι αλλεργία, εμείς είχαμε όλο το πακέτο! Συζήτησε το ξανα με το γιατρό και ελπίζω να βγάλετε άκρη. Αλλιώς αν έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 αν σε ανησυχεί τόσο πολύ κλείσε ραντεβού σε ένα παιδογαστρεντερολογο κ αλλεργιολογο. Ότι κ να σου πούμε εμείς εδώ μέσα ειδικοί Δ είμαστε. Πάντως αν είναι αλλεργία ισχύει ότι σου είπε η @Narcissa. Αποχή από όλα κ ο οργανισμός θέλει ένα μήνα για να καθαρίσει. Δηλαδή Δ θα τα κόψεις σήμερα κ από αύριο θα δεις διαφορά. Παίρνει χρόνο.

@Angelmammy ρε κορίτσι μ κάπου με ρώτησες για τα μαλλιά. Στη μεγάλη μ Δ θυμάμαι Αλλά τώρα παντού τρίχες κ γω. Ίσως βέβαια φταίει που στην εγκυμοσύνη είχαν πάρει τα πάνω τους κ τώρα πάλι έρχονται σε ισορροπία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...