Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Σήμερα η μικρή έκανε ώρες να μου ξυπνήσει και Οπ ως κοιμόμουν στο πλάι ξύπνησα από τον πόνο στο αριστερό στήθος...Αυτό όλο και με πονάει αν κάνω ώρες να θηλάσω  ενώ το δεξί τίποτα...σηκώθηκα λοιπόν και αποστείρωσα  το θήλαστρο!Μέσα σε δέκα λεπτά έβγαλα 150ml!πρώτη φορά!(άλλη μια που το είχα χρησιμοποιήσει δεν έβγαζε και σε μια παρόμοια με τη σημερινή ημέρα έβγαλα σε 4 λεπτά σχεδόν 100ml και το πέταξα γιατί δεν είχα σακουλάκια!) νιώθω περήφανη γιατί έβαλα το πρώτο σακουλάκι στην κατάψυξη!!!!!

@AlKate ωραίο θέμα!και εγώ κάτι τέτοιο θα θελα για τη  μικρή μου!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@stasa199ευχαριατω πολύ!!!

Και εγώ θέλω να κάνω μια μικρή τράπεζα να έχω σε ώρα ανάγκης... Αλλά δεν έχω πάρει σακουλάκια. Πέρασα από ένα φαρμακείο σήμερα και ρώτησα αν έχουν ποτηράκια για βρέφη, ένα πλαστικό, εναλλακτικο τρόπο σίτισης αλλά δεν είχε. Ήθελα να το δοκιμάσω. Η μικρή μου αρπάζει το ποτήρι με το νερό και το βάζει στο στόμα οπότε ήθελα να τη δοκιμάσω με το ποτηράκι και γάλα. Έχει πάρει καμία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate και εμένα το κάνει αυτό!λέω βιάζεσαι καλέ να πας για ποτάκι???χαχαχαχαχα

Δεν έχω πάρει ποτηρακι Ούτε το έχω ψάξει ακόμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια πως καταλαβαινουμε εαν εχει εδραιωθεί ο θηλασμος?

Επισης σκεφτομαι να παρω το ηλεκτρονικό θηλαστρο swing της medela. Το ´εχει χρησιμοποιήσει καμια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kat90 είπε:

Βρε κορίτσια πως καταλαβαινουμε εαν εχει εδραιωθεί ο θηλασμος?

Επισης σκεφτομαι να παρω το ηλεκτρονικό θηλαστρο swing της medela. Το ´εχει χρησιμοποιήσει καμια?

Σταματάει να τρέχει το στήθος και να πετρωνει!Εγώ έχω το mini electric και είναι καλό!Το swing το έχει μια φίλη μ και μου έχει πει τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kat90 είπε:

Βρε κορίτσια πως καταλαβαινουμε εαν εχει εδραιωθεί ο θηλασμος?

Επισης σκεφτομαι να παρω το ηλεκτρονικό θηλαστρο swing της medela. Το ´εχει χρησιμοποιήσει καμια?

Παραμένει το στήθος μαλακό και μετά το 2-3ωρο. Κάποια στιγμή μετά από ώρες μπορεί να γεμίσει μεν αλλά δεν πονάει.... Βέβαια εμενα ακόμη (4,5 μήνες αποκλειστικου θηλασμού) όταν θηλαζω από τη μια στάζει λίγο από την άλλη. 

Εγώ το δοκίμασα το swing και μου άρεσε... Και εύκολο και απλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες! 

@stasa199 τέλος για εμάς τα μπιμπερό. Ούτε τα του «θηλασμού» σου εγγυώνται 100% ότι δε θα πάθει σύγχυση θηλων. Πλέον τρώμε μόνο με συριγγα και από Οκτώβρη θα δοκιμάσουμε ποτηράκι.

@AlKate πάντα αξία κορίτσι! Εγώ έχω πάρει ποτηράκι 360 και με σκληρό στόμιο, αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. 

Κορίτσια εμένα το στήθος μου είναι σίγουρα τριπλάσιο, χωρις υπερβολες. Πριν είχα σχετικά μικρό και τώρα δε μου κουμπώνει τιποτα. Προς το παρόν μια χαρά το βλέπω και το χαίρομαι, μετά είναι το θέμα... Στον άντρα μου λέω ότι άμα κρεμάσει θα μου κάνει δώρο πλαστική, για τα λεφτά που του γλιτώνω από τις σκόνες ?

Εμεις γενικά τα πάμε πολύ καλύτερα. Από τις 5 που θα γυρίσω μέχρι τις 9 που θα κοιμηθεί κάνουμε σίγουρα 2 θηλασμους, μπορεί και 3. Τον έπιασαν τα δοντάκια του απ’οτι φαίνεται και ψάχνει στήθος αρκετά συχνά. Και σα να μου το μασουλάει ? επίσης ξυπνάει και 3-4 φορές τη νύχτα μόνος του, που πριν δεν ξυπνούσε καθόλου, τρίβει τα ουλάκια του και γκρινιάζει. Τον θηλάζω 5 λεπτάκια και ηρεμεί. Ακόμα όμως μου κάνει νούμερα όμως όταν δεν είναι κοιμισμένος. Από τη στιγμή που θα πιάσει το στήθος μέχρι να κατέβει το γάλα (που άντε να θέλει 7-8 ρουφηξιές;), έχουμε ρουφηξιά και κλαααααμα. Καθόλου υπομονή ? και τρώει μόνο όρθιος ή ξαπλωμένος, στην κλασική στάση δεν πιάνει στήθος για κανένα λόγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa μια χαρά τα νέα σας! Μπράβο!

Απ' ότι βλέπω, σε όλες μας εκεί που τη νύχτα έτρωγαν χωρίς να ξυπνάνε, τώρα με τα δόντια ξυπνάνε και γκρινιάζουν τα νινακια μας. Πονάνε προφανώς και δεν μπορούν να κοιμηθούν καλά. 

Εμένα κορίτσια σήκωσε 38,3. Πήρε ντεπον και τώρα από το απόγευμα ειναι κάπως καλύτερα. Μόνο που δεν μου έχει φάει παρά ελάχιστα μέσα στη μέρα. Και τώρα έχουν περάσει 3μιση ώρες και με το που πάω να τη βάλω στο στήθος ξεκινάει κλάμα και μου χτυπάει το άλλο με το χεράκι της. Δε θέλει καθόλου! Τη μια είμαστε με μαραθώνιους θηλασμούς και την άλλη ούτε καν να το δεί. Τι να κάνω κι εγώ η μάνα;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy υπομονή, τι άλλο; Και σίγουρα μην το πιέσεις το μπουμπουκακι! Μόλις νιώσει καλύτερα, θα φάει! 

@Sofi90 και τι άποψη, ε; Υπομονή, πιστεύω σε 2-3 μήνες θα αρπάζουν βυζι και θα τρώνε μόνα τους ? πήρα αυτό https://www.skroutz.gr/s/11395372/Munchkin-Miracle-360-Deco-Trainer-Cup-Green-Car-177ml.html και αυτό https://www.skroutz.gr/s/12152191/Suavinex-Booooo-Εκπαιδευτικό-Κύπελλο-Κίτρινο-Μπλε-200ml.html αν σας πω ότι δε τα έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί νομίζω ότι δεν αποστειρώνονται θα με πείτε υπερβολική, ε; Ευτυχώς τη συριγγα τη συνήθισε γρήγορα και τις τελευταίες μέρες τρώει 3 γεύματα των 140-150ml στις 7 ώρες που λείπω. Όσο για τον ύπνο, εκεί που πάλευα 10λεπτο το 10λεπτο και τον είχα καταφέρει 10-10:30 να κοιμάται, ξαφνικά μια μέρα κοιμήθηκε στις 9 μόνος του. Νόμιζα θα ήταν τυχαίο, αλλά το συνέχισε. Σκέψου μου κοιμοταν μόλις γυρνούσαμε από τη βόλτα και δεν μπόρεσα να τον κάνω μπάνιο 4 μέρες σερί ? τώρα αναπροσαρμόσαμε το προγραμμα. 7 βγαίνουμε βόλτα, 8:30 κάνουμε μπανάκι και αμέσως μετά νάνι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 έχει και κοριτσίστικα σχέδια! Πηρε το μάτι μου σε ένα από τα 2 στο ταμπελάκι ότι είναι για υγρά έως 60 βαθμούς. Ο αποστειρωτής φτάνει πολύ παραπάνω! Πωπω είναι πακέτο αυτό το νυχτερινό. Αλλά κι εμένα κυρίως το βράδυ τον πιάνει ο πόνος στα δοντάκια. 

Εχετε πάρει κανένα μασητικό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa και εγώ το πρώτο έλεγα να πάρω για το νεράκι όταν ξεκινήσουμε!πάλι καλά βολεύτηκε τη σύριγγα και δεν το έχεις άγχος!

Εμείς 10 κάνουμε μπάνιο όπως σας έχω ξανά πει αλλά τώρα τελευταία μου νυστάζει από πιο νωρίς η μικρή και είπαμε και εμείς να κάνουμε πιο νωρίς μπανάκι για να κοιμάται!εχθές κουτουλαγε η καημένη στο ριλαξ και ο άντρας μου γελούσε!

Μασιτικο δεν έχουμε πάρει αλλά έχουμε τη σοφή που μας την είχαν φέρει δώρο και όλο αυτήν έχουμε στα χέρια και στο στόμα!

@Angelmammy υπομονή...μπορεί από τον πυρετό να μην εχει όρεξη  μην ανησυχεις θα περάσει  και αυτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χέρια στο στόμα έχουμε συνέχεια κι εμείς (φαντάζομαι λόγω δοντιών) και πολύ πιπίλισμα του αντίχειρα, το οποίο το ξεκίνησε όταν έγινε 3 μηνών. Πιπίλα δεν δέχεται, φοβάμαιότι καθιέρωσε το δάχτυλο πλέον.

@stasa199 τη σόφη την αποστειρώνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mist είπε:

Χέρια στο στόμα έχουμε συνέχεια κι εμείς (φαντάζομαι λόγω δοντιών) και πολύ πιπίλισμα του αντίχειρα, το οποίο το ξεκίνησε όταν έγινε 3 μηνών. Πιπίλα δεν δέχεται, φοβάμαιότι καθιέρωσε το δάχτυλο πλέον.

@stasa199 τη σόφη την αποστειρώνεις;

Ωχ και είναι δύσκολο να το κόψεις το δάχτυλο..Όσο για τη σοφή όχι....Δεν αποστειρωνεται νομίζω...Την πλένω πολύ καλά ,και στο πλύσιμο θέλει να κλείνεις την τρύπα που έχει για να μη μαζέψει νερό και μουχλιασει..γενικά όμως όλα τα παιχνίδια δε νομίζω να αποστειρωνονται..όσα μπαίνουν πλυντήριο τα βάζω μια φορά την εβδομάδα και τα υπόλοιπα τα πλένω με υγρό πιάτων.ασε που από τη στιγμή που βάζουν τα πάντα στο στόμα δε νομίζω να έχει νόημα η αποστείρωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Σήμερα είμαστε καλύτερα. Κοιμηθήκαμε καλύτερα χθες βράδυ και δεν έχουμε ανεβάσει καθόλου θερμοκρασία. 

@Narcissa εμείς πήραμε μασιτικα αλλά δεν την έχουν βοηθήσει ιδιαίτερα. Ακόμα είναι και μικρούλα για να τα πιάσει με τα χεράκια της και έτσι τη βοηθάω εγώ κάπως αλλά προτιμά χίλιες φορές να μασουλαει το δάχτυλο μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 δεν της άρεσε αλλά κάθε μέρα από λίγο τώρα θα κάτσει μέχρι 15 λεπτά!

@Angelmammy μπράβο !μακάρι να συνεχίσετε έτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας πονάνε και εσάς τα μικρά σας στο θηλασμό τώρα με τα ούλα τους?μιλάμε χθες το βράδυ και σήμερα με ποναγε παρά πολύ!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Κορίτσια σας πονάνε και εσάς τα μικρά σας στο θηλασμό τώρα με τα ούλα τους?μιλάμε χθες το βράδυ και σήμερα με ποναγε παρά πολύ!???

Η αλήθεια είναι ότι έχει αρχίσει να δαγκώνει καμιά φορά αλλά προς το παρών δεν είναι πολύ επώδυνο... Τι θα ακολουθήσει βέβαια δεν ξέρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η AlKate είπε:

Η αλήθεια είναι ότι έχει αρχίσει να δαγκώνει καμιά φορά αλλά προς το παρών δεν είναι πολύ επώδυνο... Τι θα ακολουθήσει βέβαια δεν ξέρω...

Φοβάμαι όταν βγει το πρώτο δοντάκι!έχω δει μωρά που δαγκώνουν κιτάπια παιχνίδια και τους γονείς με μανία επειδή πονάνε και λέω άμα κάνει κανένα αστείο τελειώσαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλημερα κοριτσια!Εμεις συνεχιζουμε ακαθεκτες ξυπνήματα ανα 1 ωρα με ενα διάλειμμα για παιχνιδι χθες 4-6.Ξυπνησε μες τα κέφια,ετοιμη για ποτακι??

Να σας ρωτησω:Η μπεμπα μου εχει πολλα μαλλια και ξεκινησαν να της πεφτουν..Βρισκω παντου τριχες της..Το πρωι που εκανε κακά ειχε και 2 τριχες μεσα(sorry).Φανταζομαι τις εφαγε οπως βαζει τα χερια στο στομα..Το εχει παθει καμία?Μπορει να δημιουργήσει πρόβλημα αραγε?Την ελεγχω συνεχεια και της τα πλενω τα χερια αλλα δεν το πηρα είδηση..Δεν θελω να παρω την παιδιατρο παλι,την εχω τρελανει

Έχω διαβάσει ότι πολλά μωρά που γεννιούνται με μαλλιά πέφτουν είτε ποσοστό είτε όλα...και εγώ βλέπω μερικές τρίχες της εκεί που τρίβεται το κεφαλάκι όταν ξαπλώνει αλλα όσο ξέρω είναι φυσιολογικό... Οι δικες μου τρίχες βέβαια είναι πιο επικίνδυνες και έχω και εγώ τώρα τελευταία έντονη τριχόπτωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@AlKate Δεν με ανησυχεί οτι της πεφτουν τα μαλλιά αλλα οτι εφαγε 2 τριχες και βγηκαν στα κακά..Τα δικα μας ενα δράμα.Φοβαμαι ωρες ωρες οτι δεν θα μεινει τίποτα στο κεφάλι..Αφου ολο τα πιάνω μην λερωσω το σπίτι

Πιστεύω αν τη προσέχεις και τύχει να φάει μια δυο δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα... Δεν θα φάει και ποσότητα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...