Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

@Narcissa εννοείται πως Δ θα αποθηλασεις επειδή σ κάνει νούμερα. Όπως βλέπεις σε όλες μας τα ίδια κάνουν πάνω κάτω. Φασεις πςρνανε κι αυτα. Αφου ώρες ώρες λέω τόσο δύσκολο είναι να φας; τώρα μαθαίνεις να θηλάζεις;

@Angelmammy καλό κουράγιο. Εμένα μαραθώνιους θηλασμούς Δ μ έκανε καμία από τις 2. Αλλά ούτε να τ φανταστώ θέλω. Να θηλάζουν συχνά Ναι. Να θηλάζουν με τις ώρες Όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!Κάθε απόγευμα την ίδια γκρίνια εδώ και τρεις μέρες !γυρνάμε από βόλτα, καταλαβαίνω οτι πεινάει την βάζω στο στήθος και σαν να την πιάνει μανία,  της φεύγει προσπαθεί, γκρινιάζει κουνιέται έντονα!και δεν μπορεί να ηρεμήσει! Σα να πειναει και να μην χορταίνει και να νυστάζει αλλά δεν μπορεί να την πιάσει καλά ο ύπνος. Όλη μέρα τέλεια εντωμεταξύ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Καλησπέρα!Κάθε απόγευμα την ίδια γκρίνια εδώ και τρεις μέρες !γυρνάμε από βόλτα, καταλαβαίνω οτι πεινάει την βάζω στο στήθος και σαν να την πιάνει μανία,  της φεύγει προσπαθεί, γκρινιάζει κουνιέται έντονα!και δεν μπορεί να ηρεμήσει! Σα να πειναει και να μην χορταίνει και να νυστάζει αλλά δεν μπορεί να την πιάσει καλά ο ύπνος. Όλη μέρα τέλεια εντωμεταξύ ?

Σε ποια εβδομάδα είστε;;; Εμείς αυτό το περνάμε από τη 16η. Και είμαστε 20η. Αύριο μπαίνουμε 21η. Σε συνδυασμό με πολύ κλάμα βέβαια. Μόνο τις νύχτες. 

Κορίτσια, αδιαθετησα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy είχες πόνους προ εγκυμοσύνης?τώρα πως είσαι?πω πω δε θέλω να αδιαθετησω!!!!καλα ήταν ένα χρόνο!

@Sofi90 και εμένα μόνο 2 άτομα μου φέραν ρούχα!Αφού πετσέτες και σεντόνια έχω και σε κουτιά!και είχα πάρει από λίγα σε όλα!πάνες αγκαλιάς πήρα πρόσφατα συμπληρωματικές γιατί δεν έφταναν!

@MissMary υπομονή!θα πέρασει και θα ξανά έρθει και θα ξανά περάσει μέχρι να μεγαλώσουν!!

Εμείς πήραμε το τζελ της frezyderm για τα ούλα....πόσο απαίσιο???απορώ πως το τρώνε!και της πήρα και ένα σετ οδοντόβουρτσα και το άλλο για τα ούλα που το λάτρεψε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy μπήκαμε στην όγδοη εβδομάδα!  Σήμερα ήταν λίγο καλύτερα, την εβγαλα απο το στηθος κατάφερε να χαλάρωσει και μετά έφαγε με ηρεμία και κοιμήθηκε βαθειά!άντε να δούμε πως θα πάει! Επειδη δεν μας εχει συνηθησει σε κλαματα ,λιγο ταραζομαι οταν συμβαινέι.. θα συνηθίσω  !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa μήπως να δοκιμάσεις μπιμπερό tommee tippee;;;λένε ότι είναι για μωράκια που θηλάζουν...βασικά πήγα να πάρω κάτι σήμερα στη μικρή και μου τα πρότεινε η πωλήτρια (και τις πιπίλες)...Δεν πήρα κάτι ακόμα αλλά τα έχω κατά νου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 δοκιμάζω ότι της δίνω...δοκίμασε το κ πες μ!Δε της έδωσα ακόμα!τα της δώσω σήμερα να δω πως θα κάνει!Αυτή και το σίδηρο που της δίνω ανοίγει το στόμα να το φάει κ μετά κάνει γκριμάτσες !!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@MissMary υπομονή. Όντως θα συνηθίσεις. Ίσως να είναι άλμα όπως είπαν και τα κορίτσια. 

@stasa199 η περίοδος μου δεν έχει καμία σχέση με παλιά. Δε νιώθω σχεδόν τίποτα πέραν κάποιων μικρών κραμπων. Παλιά σίγουρα θα είχα πάρει χάπι για να είμαι οκ, τώρα ούτε καν.... Και έχω πολύ λιγότερο αίμα, ενώ είχα διαβάσει ότι η πρώτη περίοδος μετά τον τοκετό έχει μπόλικη ροή. Τι να πω;;; Κάτσε να δούμε και την επόμενη. :-)

 

Κορίτσια που θηλάζετε, άσχετο αλλά έχει "πέσει" καθόλου το στήθος σας;;; Εμένα είναι μια χαρά όπως πρίν, στη θέση του, απλά πιο μεγάλο. Θυμάμαι που λέγανε ότι το στήθος με το θηλασμό πέφτει και κρεμάει και άλλα τέτοια και απορώ. Και ότι από το τράβα τράβα του μωρού ξεχειλωνει. Μήπως το λένε σαν δικαιολογία για να μη θηλάσουν;;; Χαχα! Ή μήπως άφηναν το σώμα τους στη μοίρα του και χωρίς καμία άσκηση έτσι κι αλλιώς θα κρεμάσει κάποια στιγμή. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 μπράτσα δε λες τίποτα!!! Χαχα!! Εμένα που παχυναν κιόλας... και λες είναι δυνατόν;; Τόσα χρόνια γυμναστικής και κόπου και χάθηκαν σε 9 μήνες!! Μου έχει μείνει λίγη κοιλίτσα αλλά που θα πάει, θα την εξαφανίσω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy μακάρι και εμένα οοοοοταν έρθει να είναι καλύτερα !Όσο για το στήθος.....άστα!!!!Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι είχα πάντα μεγάλο στήθος....Στην εγκυμοσύνη είχε πρηστει αρκετά και ακόμα είναι μεγαλύτερο από πριν!Δε μου κάνουν πουκάμισα και σουτιέν!και Ναι έχει κρεμάσει παρά πολύ!!!!!!και δε νομίζω να το επαναφέρω!πάει το στήθος που είχα και ήξερα!Η κοιλιά μ Οπ ως και πριν !σαν να έχω παχύνει λιγάκι αλλά ούτε κρέμασε ούτε τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2019 at 11:56 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

@Angelmammy μακάρι και εμένα οοοοοταν έρθει να είναι καλύτερα !Όσο για το στήθος.....άστα!!!!Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι είχα πάντα μεγάλο στήθος....Στην εγκυμοσύνη είχε πρηστει αρκετά και ακόμα είναι μεγαλύτερο από πριν!Δε μου κάνουν πουκάμισα και σουτιέν!και Ναι έχει κρεμάσει παρά πολύ!!!!!!και δε νομίζω να το επαναφέρω!πάει το στήθος που είχα και ήξερα!Η κοιλιά μ Οπ ως και πριν !σαν να έχω παχύνει λιγάκι αλλά ούτε κρέμασε ούτε τίποτα!

Κι εμένα έχει μεγαλώσει και δε μου κάνουν τα σουτιέν αλλά δεν έχει πέσει ούτε στο ελάχιστο. Ίσως επειδή δεν είχα μεγάλο στήθος, 75Β φορούσα. Η κοιλιά μου όπως τα λες, σα να έχω παχύνει... Που έχω δλδ!!! Χαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλημέρα!Εμεις 5η νυχτα που ξυπναει ανα 1 ωρα με κλαμα και σημερα και ανα μισάωρο 2 φορές..Δεν ξερω τι μπορει να φταιει..Αλμα η δόντια?Εμαθε και να γυρνάει με ανεση πλεον απο ανασκελα μπρούμυτα και ησυχία δεν εχει ολη νύχτα.Ολο γυρνάει.

Αχ και εμάς από ημερών είχε να ξυπνάει κάθε λίγο με κλάμα στον ύπνο της. Χθες βράδυ ανά 1μιαμιση ώρα ξυπνούσε κι έκλαιγε. Ήθελε στήθος γιατι διαφορετικά δεν ηρεμούσε. Ο παιδίατρος μας είπε ότι είναι πόνος από τα δοντάκια. Ησυχία δεν είχε ούτε η δικιά μου, όλο σβούρες έφερνε και γυρνούσε με τα πόδια στον μπαμπά της και το κεφάλι της σε μένα. Πονάνε τα καημένα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy στο 90 d ήμουν και τώρα δεν μου κάνουν!

Για τον ύπνο κορίτσια υπομονή!Ο παιδίατρος μας είπε να δίνουμε Ντεπόν  το μισό από ότι θα δίναμε σε πυρετό από εμβολιο  όταν δεν μπορεί να κοιμηθεί και έχει πόνακια από τα δόντια...ακόμα δεν έχω δώσει την παλεύουμε αλλά αν χρειαστεί θα δώσω...Δε ρωτάτε μήπως μπορείτε να δώσετε και εσείς ?κρίμα είναι τα καημένα...μια κολικούς μια δόντια ησυχία δεν εχουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα στη παρέα και από εμένα!!! Χάθηκα λίγο αλλά έτρεχε. Το προηγούμενο σκ έγινα κουμπάρα και είχα ανέβει στο πατρικό μου για τις προετοιμασίες του γάμου, ψώνια κτλ... Το μεγάλο μου άγχος ήταν η μικρή καθώς στο γλέντι δεν ήθελα να τη ταλαιπωρήσω από τη μια αλλά.και να φύγω δεν ήταν και η καλύτερη επιλογη. Όλα καλά, δόξα το θεό! Τη θήλασα πριν ντυθώ να φύγουμε. Όταν τελείωσε ο χαιρετισμός και η έξοδος κάθησα στην άκρη να θηλάσω πάλι, η μικρή είχε ξυπνήσει 17:30 και 21:00 ακόμη δεν κοιμόταν όσο και αν προσπάθησαν οι δικοί μου. Αλλά ήταν ευδιάθετη. Πήγαμε στο κέντρο και αφού κάναμε τα αρχικά με ζευγάρι και κουμπάρους πήγα έξω και τη τάισα και κοιμήθηκε! Την έβαλα στη καλαθουνα στο αμάξι με κάποιον δικό μου. Μαμά, πεθερά, αδέρφια.... Εναλλάσσονταν και όλα πήγαν πολύ καλά! Τώρα ετοιμαζόμαστε για τη βάπτιση σε ένα μήνα. Πρέπει να βρω βολικό φόρεμα.... 

Όσο για το στήθος στην εγκυμοσύνη δεν είχε μεγαλώσει ιδιαίτερα αλλά τώρα έχει διαφορά. Γενικά έχω μικρό στήθος οπότε τώρα είμαι κομπλέ ;) Ούτε πλαστική να έκανα :)

εμενα η μικρή έχει δύο βράδια που δεν κοιμάται. Εχθές το βράδυ κοιμήθηκε περίπου 10. Από τη μια πάρα ανά ώρα ξυπνούσε μέχρι 4:30. Εκεί ξύπνησε με όρεξη και γελακια και ξανά ύπνο 6+. Λέτε να είναι δόντια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy εμένα π μεγάλωσε πάρα πολύ στην πρώτη εγκυμοσύνη κ θήλασα 8 μήνες όταν αποθηλασα κρεμασε πάντως. Και τώρα ξέρω πως τ ίδιο θα γίνει. Όταν αποθηλασεις θα δεις την διαφορά. Σκέψου το σαν ένα μπαλόνι που φουσκώνει κ ξεφουσκώνει πολλές φορές. Στο τέλος χάνει την ελαστικότητα του. Το στήθος άλλωστε δ έχει μύες για να τ δουλέψεις με γυμναστική κ να επανέλθει. Είναι απλά ιστός. Όλα τα άλλα επανέρχονται με γυμναστική. Το στήθος όχι.

@AlKate πάντα άξια βρε κορίτσι μου. Με τ καλο κ η βάφτιση σας. Θα έχετε κάποιο θέμα εσεις;

@stasa199εγώ κανα 2 βράδια π Δ ηρεμουσε με τπτ της έδωσα πάντως Ντεπόν. Και 2 μλ Είναι υπεραρκετά όταν είναι ανήσυχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate πάντα αξία!!Άντε με το καλό και βάφτιση!

@Sofi90 η αλήθεια είναι πως είχα!να δω πως θα είναι μετά το θηλασμό!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni το στήθος είναι ιστός αλλά έχουμε μυς που το κρατάνε ψηλά. Υπάρχουν ασκησουλες αλλά δεν μπορώ να στις περιγράψω εδώ μέσα. Χεχε! Παρόλα αυτά, θα δούμε εν καιρώ. Εδώ και λίγες εβδομάδες γυμνάζομαι και μισή ώρα τη μέρα. Από το τίποτα κάτι είναι και αυτό. Ψυχολογικά με βοηθάει πάρα πολύ γιατί νιώθω ότι κάνω κάτι για μένα. 

@Sofi90 πολύ χρήσιμη πληροφορία αυτή που σου έδωσε η παιδίατρος. Την ευχαριστούμε κι εμείς. :-)

 @AlKate πάντα άξια!!! 

 @stasa199 όντως ωραίο μπούστο. Φτου φτου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy καταλαβαίνω τι λες άλλα όταν αποθηλασεις θα δεις τη διαφορά. Δε θα θυμίζει σε τπτ τ στήθος π είχες πριν. Σίγουρα υπάρχουν ασκήσεις ενδυνάμωσης για τ στερνό άλλα τ στήθος σαν μαστος δυστυχώς Δ επανέρχεται στην πρότερη του κατάσταση.  Πολύ καλά κάνεις κ γυμναζεσαι. Και γω θέλω να ξεκινήσω άλλα προς τ παρόν Δ έχω χρόνο. Μόλις ξεκινήσουν οι στέρεες κ μπορώ να αφήνω τ μωρό θα ξεκινήσω σίγουρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Angelmammy καταλαβαίνω τι λες άλλα όταν αποθηλασεις θα δεις τη διαφορά. Δε θα θυμίζει σε τπτ τ στήθος π είχες πριν. Σίγουρα υπάρχουν ασκήσεις ενδυνάμωσης για τ στερνό άλλα τ στήθος σαν μαστος δυστυχώς Δ επανέρχεται στην πρότερη του κατάσταση.  Πολύ καλά κάνεις κ γυμναζεσαι. Και γω θέλω να ξεκινήσω άλλα προς τ παρόν Δ έχω χρόνο. Μόλις ξεκινήσουν οι στέρεες κ μπορώ να αφήνω τ μωρό θα ξεκινήσω σίγουρα.

επιβεβαιωνω κι εγω! Οταν αποθηλασα εκει φανηκε η διαφορα στο στηθος που εμεινε χωρις γαλα. Δεν κατεβαινει ολοκληρο πιο χαμηλα...απλα ετσι οπως ειναι σταγονοειδες.... η σταγονα πλεον γινεται πιο κρεμαστη. Δεν νομιζω οτι αυτο επανερχεται με γυμναστικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά κορίτσια που  έχετε κουράγιο για γυμναστική σας θαυμάζω!Εγώ ποτέ δεν την ήθελα!σκεφτόμουν αν περάσει και ο Οκτώβρης να ξεκινήσω διατροφή με διατροφολόγο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwniσκεφτομαι τη πεταλούδα. Αυτές τις μέρες τα ψάχνω και κανονίζω λεπτομέρειες....

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Εμένα μετά από δύο βράδια ανήσυχου υπνου- ξυπνηματων σήμερα κοιμηθήκαμε!!! Και ένιωθα και εγώ κομμάτια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...