Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια! 

@Angelmammy να σου ζήσει το νεοφώτιστο μπουμπουκακι! ❤️

Λέτε πολλά και ενδιαφέροντα, τα οποία διαβάζω αλλά δεν προλαβαίνω να σχολιάσω! Γυρνάω κάθε μέρα στις 5 από τη δουλειά και περνάω κάθε δευτερόλεπτο με τον μπεμπουλίνο αγκαλιά μέχρι να κοιμηθεί. Τον έχω καταφέρει και κοιμάται στις 10 και μετά τρεχω να μαζέψω λίγο, να φάω, να κάνω μπάνιο, να κάνω καμία άντληση ακόμα... και μετά ύπνο γιατί στις 7:30 ξυπνάω. Πόσο το είχα ξεσυνηθίσει αυτό το να είσαι τοσο νωρίς στην πένα! 

Με τα μπιμπερό ακόμα παιδευόμαστε. Πήραμε και της Medela το «θηλασμού». Ο άντρας μου δεν μπορεί καθόλου να τον ταΐσει. Προσπαθεί προσπαθεί, αγχωνεται σε κάποια φάση, αγχώνει και το μωρό και σφραγιζει στοματάκι. Φωνάζει τη μάνα του σε κάθε τάισμα και τον καταφέρνει με 1000 βόλτες, κουνήματα, τραγούδια κτλ. να πιει 100-140 ml τη φορά, μισά με μπιμπερό μισά με συριγγα. Έχουμε θεμα δηλαδή.

Πήγαμε και στην καινουρια παιδίατρο. Μου άρεσε γενικά, αλλά αν αυτή είναι σύμβουλος θηλασμού, εγώ είμαι αστροναύτης! Μήπως απλά πρέπει να το πάρω απόφαση ότι δε θα βρω κανέναν να με καλύπτει 100%;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa σ'ευχαριστώ πολύ!!! Με το καλό να βαπτιστεί και ο μπέμπης σας.

Κι εγώ έχω ξεχάσει τελείως πως είναι να είσαι στην πένα νωρίς νωρίς κάθε μέρα. Κάποιες στιγμές μου λείπει κιόλας μπορώ να πω γιατί εργάζομαι από τα 17 μου χωρίς διάλειμμα. Μετά βλέπω αυτά τα πελώρια πανέμορφα μάτια να με κοιτάνε και ξεχνάω κάθε επιθυμία μου για εργασία. 

Αχ βρε κορίτσι μου, δύσκολο και αγχωτικό αυτό που περνάτε. Ο μικρός σου πιστεύω ότι για 2 λόγους δε θέλει μπιμπερο α) γιατί ξέρει ότι δεν είναι στήθος και αυτό έχει συνηθίσει μήνες τώρα και β) γιατί θέλει εσένα για να φάει. Υπομονή και επιμονή. Θα καταφέρετε. 

Όσον αφορά την παιδίατρο-συμβουλο θηλασμού να σου πω ότι κι εγώ γι' αυτό άλλαξα παιδίατρο. Έλεγε ότι είναι πιστοποιημένος κλπ και μου έκανε ανάλυση για τα γάλατα σε σκόνη πόσο καλά είναι. Και όταν του έκανα 2 ερωτήσεις, δεν ήξερε τι να μου πει και έλεγε βλακείες. Αυτός τώρα δε λέει ότι είναι πιστοποιημένος κλπ αλλά φαίνεται να ξέρει περισσότερα. Θα δούμε. Να σε ρωτήσω, μήπως να επικοινωνήσεις με την κυρία που σου είχα δώσει το τηλ της; Είναι και παιδίατρος και πιστοποιημένη σύμβουλος και έχει θηλάσει και 3 παιδιά. Δλδ όχι μόνο θεωρία αλλά και πράξη. Και εμένα με έσωσε. Μας πέφτει λίγο μακριά και δεν πάμε σε αυτή. Αλλά αν όταν μπουν οι στερεές τροφές δε βγάζω άκρη με τον παιδίατρο που έχω τώρα, σκέφτομαι να πάμε σε αυτή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa υπομονή!κοίτα που η πεθερά τα πάει καλύτερα από τον μπαμπά!!Για τον παιδίατρο διαφωνώ...ψάξε μέχρι να βρεις αυτόν που θα σε καλύπτει!Ο δικός μου δεν είναι σύμβουλος, είναι άντρας και παρά πολύ καλά ενημερωμένος!Με καλύπτει και εμένα κ τον άντρα μ!φαντάσου ο άντρας μου  πρώτος ήθελε να συνεχίσουμε με αυτόν παρόλο που ήταν αρνητικός γιατί δεν έρχεται στο σπίτι!Αύριο έχουμε ραντεβού και θα τον ρωτήσω ενημερωτικά για τις στέρεες για να δω τι θα μου πει(Γιατί δεν έχω ιδέα μόνο ότι μου είπατε εσείς εδώ!)Επίσης το άλλο που μου άρεσε είναι ότι ενώ η μικρή μ είναι στα πορτοκαλί στην καμπύλη βάρους μας είπε δεν κάνουμε τίποτα απολύτως διότι το μωρο θηλάζει αποκλειστικά !(Γιατί είδε τον άντρα μ ότι αγχώθηκε και είπε για  συμπλήρωμα η αν χρειάζεται κάτι να κανουμε)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy εμένα μου ακουστηκε περιεργο που τη ρώτησα πως θα καταλάβω αν μου μειωθεί το γάλα (γιατι μου είπε ότι αν ο μπεμπουλίνος δεν τρώει πολλές ώρες τη νύχτα μπορεί να μειωθεί) και μου είπε ότι θα κρίνω από το ποσό βγαίνει με το θηλαστρο. Και επίσης που της είπα για το θέμα με τα μπιμπερό και μου είπε μήπως κάνουμε εισαγωγή κρεμούλες από τον άλλο μήνα... με την κυρία που σε είχε βοηθήσει έχω επικοινωνήσει 3 φορές και δυστυχώς όλο με πάει από βδομάδα σε βδομάδα ? παντως κι εμάς μας πέφτει αρκετά μακριά.

Ελπιζω να τα καταφέρουμε με το τάισμα. Εντάξει ο μπεμπουλίνος κουτσα στραβά τρώει σίγουρα 300ml το 8ωρο που λείπω και την υπόλοιπη μέρα είναι βεντουζωμενος πάνω μου και θηλάζει ? αλλά ο άντρας μου στεναχωριέται παρά πολύ και αγχώνεται με αυτή την κατάσταση. Που θα πάει, θα βελτιωθούμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 μωρε στο τάισμα καλά τα πάει, αλλά γενικά έχουμε τις διαφωνίες μας, γι’αυτο τον κρατάει ο άντρας μου προς το παρόν... και για να μπορεί να είναι σπιτι όταν δουλεύω, εκείνος δουλεύει βράδυ, που σημαίνει δε βλεπόμαστε σχεδόν καθόλου... λοιπόν για παιδίατρο θα δούμε και της @Vivi.Nik. τελικά! Δεν είναι και τοοοοσο μακριά. Έχεις δίκιο, θα πρέπει να βρω κάποιον να με καλύπτει 100%. Έχετε το 2ο εμβόλιο αύριο, ε; Εμείς κάναμε το 3ο και όλα καλά. Μου έκανε ένα 37 σήμερα το πρωί και αγχώθηκα λιγάκι, αλλά ευτυχως έπεσε μέχρι το μεσημέρι! 

Btw κορίτσια ξανα νοίκιασα νοσοκομειακό θηλαστρο και το άφησα στο γραφείο για να μην παιδεύομαι με το οικιακό. Αυτή τη φορά το χρησιμοποιώ με διπλό σετ άντλησης και έχω εντυπωσιαστεί, 200ml σε ούτε 10 λεπτά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa δύσκολο να δουλεύετε ανάποδα αλλά θα φτιάξει υπομονή!Και εμείς όταν με το καλό γυρίσω στη δουλειά αυτό θα κάνουμε γιατί η πεθερά μου δε μπορεί να την κρατάει σίγουρα για πολλές ώρες!μια χαρά με την παιδίατρο!και εμας είναι σχετικά κοντά σου στο ψυχικό!αν χρειαστεί μου λες!? αχ και εγώ έχω άγχος για αυριο!ευτυχως καλα πηγατε!ελπίζω να μη μου κάνει και εμενα πυρετό!παρεμπιπτόντως θα πάρω ηλεκτρονικό θερμόμετρο μετώπου!Νομιζω βολεύει!οσο για το θήλαστρο όλοι λένε ότι με το διπλό βλέπεις καλύτερα και πιο γρήγορα αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa καλημερα! Ειναι σημαντικη η επιλογη του παιδιατρου σε διαφορα θεματα ειδικα στην αρχη (θηλασμος, διατροφη, γνωσεις ανάπτυξης και αλλα πολλα). Αλλα κ στη συνεχεια η σταση του απεναντι στα πολλα φαρμακα και τοσα αλλα σημαντικα. Εγω εκει που εχω καταληξει ειναι οτι η καθε οικογενεια βρισκει τελικα αυτον που τον εκφραζει! Δεν εχουμε ολοι "χημεια" με τον ιδιο γιατρο και ειδικα οι παιδιατροι χωριζονται σε "σχολες" συγκεκριμένες, οπως εχουμε καταλάβει ολοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Σχετικά με τον παιδίατρο εγώ βρήκα μια στην τύχη και αυτό λόγω περιοχής επειδή ήταν κοντά είπα να την δοκιμάσουμε. Από το τηλ ακόμα όταν της είπα ότι θηλάζω αποκλειστικά μου ειπε συγχαρητήρια και ότι κάνω το μεγαλύτερο δώρο στο παιδί! Οπότε είπα εδώ είμαστε. Είναι πολύ αναλυτική δεν βιάζεται και γενικά δύο φορές που την είδαμε νομίζω έχουμε την ίδια φιλοσοφία μέχρι τώρα! Είναι στα Πετράλωνα δεν ξέρω που μένετε.. 

Τέλος του μήνα έχουμε και εμείς το πρώτο μας εμβόλιο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Εχετε δίκιο για τον παιδίατρο, ελπίζω η τρίτη να ειναι η τυχερή μας! 

@stasa199 πήγατε στο γιατρό όλα καλά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε συμμετειχα σε αυτη την ομαδα απ τη στιγμη που σταματησα τον θηλασμο αλλα τωρα σας διαβασα!

@Angelmammy να σας ζήσει και να είναι γερή η νεοφωτιστη!!!

Ειδα  που λετε και για το blw.  Διαβαζω καθε μερα για τη μεθοδο. Θελω πολυ να την εφαρμοσω αλλά θα ηθελα πολυ να εχω και τη στηριξη του γιατρου για να νιωθω περισσοτερη ασφαλεια. Πολυ φοβαμαι μηπως δεν ξερει καν τι ειναι και εδω στην επαρχια αντε να βρεις καποιον να γνωριζει και να σε στηριξει σε αυτο.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa πήγαμε τα έχω γράψει στα μωράκια Μαΐου!Όλα καλά δόξα τω Θεώ!

@vayaki και εγώ ξέχασα να τον ρωτήσω!Μακάρι να ξέρει και ο δικός μας και ο δικός σας!αν και πιστεύω στην επόμενη επίσκεψη θα μας τα πει Γιατί μετά από 20 μέρες θα ξεκινήσουμε φρούτα!!

Μήπως μας είναι πιο εύκολο να την κάνουμε σταδιακά??για να συνηθίζει σιγά σιγά να τρώει?Δεν ξέρω κιόλας λέω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 μας είπε στον 5ο!δλδ 27 Οκτωβρίου υπολογίζω...εφόσον θα πάμε 9 για το επόμενο εμβόλιο πιστεύω θα μας τα πει αναλυτικά!Τώρα μας είπε ενημερωτικά  ότι δε θα πάρουμε κρέμες από το εμπόριο αλλά φρουτάκια!

Επίσης Ίσως για αυτό μας είπε να τη βάζουμε να κάθεται σιγά σιγά με τον τρόπο που μας έδειξε για να είναι έτοιμη μέχρι τότε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki σ'ευχαριστώ πολύ!!

Είναι δύσκολο να μην έχεις την υποστήριξη από το γιατρό σου. Θα σου πρότεινα να ενημερωθείς εσύ όσο περισσότερο γίνεται (όπως κάνεις άλλωστε) και να τον βάλεις σε διαδικασία να ψάξει, να ενημερωθεί και να σε βοηθήσει. Αν είναι αρνητικός δύσκολα τα πράγματα... Ζήτησε βοήθεια και από κοπέλες εδώ μέσα που έχουν ακολουθήσει αυτή τη μέθοδο πετυχημένα στα παιδιά τους (όπως η @Vivi.Nik.). 

Κορίτσια, εμένα και ο προηγούμενος και ο τωρινός παιδίατρος που είπαν ότι στα μωράκια που θηλάζουν οι στερεές μπαίνουν με τη συμπλήρωση του 6ου μήνα. Πρέπει το μωρό να δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό που τρώει η οικογένεια και να στέκεται καλά καλά μόνο του στο καθισματακι. @stasa199 λίγο νωρίς σας βάζει ο δικός σας. Κάτι θα ξέρει όμως. Να σε ρωτήσω, μπορείς κάπως να μας περιγράψεις την άσκηση που σας είπε να της κάνετε ή είναι δύσκολο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy  εμάς μας είπε μόλις μπούμε στον 6ο και έχουμε συμπληρώσει τον 5ο!Όσο για το ενδιαφέρον επειδή της δίνω σίδηρο μόλις πλησιάσει κάτι στο στόμα της το ανοίγει!Και  όταν τρώμε μας κοιτάει μέσα στο στόμα!χαχαχα λέω που να ήξερε κιόλας μια σταλιά!μας βάζει νωρίς γιατί σήμερα μας είπε ότι έχει τρομερή μυϊκή δύναμη η μικρή!για αυτό μας είπε να ξεκινήσουμε!Ναι θα σας πω!μας είπε να τη βάζουμε να κάθεται στο πωπουδακι της με τα πόδια λυγισμένα (σαν να κάθεται οκλαδόν αλλα οχι το ένα πάνω στο αλλο) και να την κρατάμε από τις μασχλιτσες και να κρατάμε όλο το βάρος απλά να ακουμπάει έτσι για να συνηθίζει! Είχε πολύ πλάκα σαν μικρό ανθρωπάκι ήταν με μια ωραία ίσια κορμοστασιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@stasa199 Κατάλαβα!Οπότε θα ειναι ετοιμη νωρις νωρις η δικια σας!Εγω που την ρωτησα απο πότε να την βαλουμε να καθεται μου ειπε απ'τον 5ο σιγα σιγα..Εχουμε δρομο εμεις ακομα..

Να σου πω και εγώ τότε ήξερα και έχει έρθει η μαμά μου εδώ και 4 μέρες και μου το έλεγε και αυτή ότι η μικρή είναι πολύ πιο δραστήρια!Εγώ δε το καταλαβαίνω.. Δεν ξέρω και να συγκρίνω!Αλλά και οι κουμπάροι που έχουν μωρά και την έχουν πάρει μας έλεγαν ότι έχει πολύ νεύρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου σχετικα με την μεθοδο blw μπειτε στο site babyledweaning.gr να ενημερωθειτε. Υπαρχει επισης και ομαδα στο fb.

Συμφωνω με την @Angelmammy ειναι σημαντικο τα μωρακια να μην ξεκινουν προωρα στερεες τροφες, κλεισμενους 6μηνες δηλαδη.  Το εντερο τους δεν εχει ωριμασει νωριτερα. Αυτη ειναι κ η οδηγια του ΠΟΥ. Το γαλα αρκει για την θρεψη τους μεχρι τοτε. Και βεβαια να πληρούν τα σημαδια ετοιμοτητας. Η μεθοδος δεν σημαινει απλως δινω κομματια, αυτο ετσι κι αλλιως συμβαινει και αργοτερα, οπως και να σιτιστει το παιδι. Η σημασια δινεται στο να τρωει εξαρχης μονο του, να επιλεγει ο,τι θελει, να επεξεργάζεται γευσεις κ υφες μονο του, να ελέγχει το ιδιο τι θα καταπιει κ τι θα φτυσει και γενικως να ειναι δικη του η πρωτοβουλία χωρις ταισμα. Φανταζομαι ποσες αποριες προκυπτουν, οποτε για αρχη οσες ενδιαφερεστε, διαβάστε και ακομα και να μην εχει γνωση της μεθοδου ο παιδιατρος, εσεις μπορειτε να την ακολουθησετε τηρωντας εισαγωγες κλπ. Εμεις ειχαμε κ την υποστηριξη της παιδιατρου μας, αλλα ειχαμε ηδη ενημερωθει πολυ και δεν ειχαμε τοσες αποριες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199κ μεις μόλις κλείσει τον 5ο ξεκινάμε φρούτα Κ λαχανικά.

Κορίτσια εμένα Δ μ αρέσει αυτή η μέθοδος ούτε με ξετρελαινει σαν ιδέα. Θέλω τ μωρό να τρώει να χορταίνει. Εξάλλου Δ θα τρώει μια ζωή αλεσμενα. Έτσι πχ πόσο κρέας να φαει; σίγουρα όχι αρκετό για να καλύψει τις ανάγκες του σε σίδηρο. Ένα μωράκι 6 μηνών Δ είναι δυνατόν να τρώει έτσι ικανοποιητικά. Γύρω στο χρόνο Ναι. Τώρα εξαρτάται κ τι θέλει η κάθε μία για τ μωρό της. Εγώ θέλω να τρώει πχ τ φρούτο της κ να την πιάνει ένα διωρακι.  Όχι φυσικά από τις πρώτες φορές αλλά σταδιακά. Κ σιγά σιγά μεγαλώνοντας να της δίνω διαφορά στο χέρι όπως έκανα με τη μεγάλη μου. Γύρω στους 8 μήνες άρχισα να της δίνω μπανάνα, πατάτα, κάνα παιδικό μπισκότο στο χεράκι για να αρχίζει να τα περιεργάζεται κ στο χρόνο π πήγαμε διακοπές έτρωγε κανονικά ότι τρώμε. Όχι τα πάντα βέβαια Αλλά πολλά πράγματα. Γύρω στους 18 μήνες της έδωσα Κ κουτάλι κ ας μ τα έκανε όλα χάλια κ τώρα 2 χρόνων τρώει εντελώς μόνη της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλημερα κορίτσια!Τι κανετε?Εχουμε ακομα καιρο νομιζω να συζητήσουμε αναλυτικα για τις τροφες..Εμας ηρθε η παιδίατρος σπιτι και την ζυγισε..Εχει παρει 300 γραμ το πουλακι μου σε 10 μερες..Οποτε σταματαω να αγχωνομαι που δεν μου τρώει πολυ και δεν την ξαναπιεζω να την βαλω στο στηθος χωρις να θελει..

Πηγαμε και θαλασσα χθες πρωτη φορα να κανει μπανιο ο μπαμπας και της ανοιξε η ορεξη φαινεται και ετρωγε μιση ώρα..Χαρα η μαμα!Και μετα μου κοιμηθηκε στο μάρσιπο! και καναμε 2 ωρες περπατημα μεχρι να ξυπνήσει.Χαλαλι της τα κουρασμενα πόδια,αφου μου κοιμήθηκε?

Μπράβο σας!!! Είδες τι ωραία! Μεγαλώνει μια χαρά, απλά πλέον νομίζω δεν τρώνε για παρηγοριά αλλά μόνο γιατί πεινάνε και εμάς μας κακοφαινεται. Κι εμένα πια όσο και να τη βάλω στο στήθος αν δε θέλει, δεν ανοίγει το στόμα με τίποτα. 

Χθες κοιμηθήκαμε το μεσημέρι μαζί 2 ώρες!!!! Νομίζω πρώτη φορά μετά από μήνες. Τυχαίο θα ήταν αλλά ενθουσιάστηκα γιατί ξεκουράστηκα κι εγώ λίγο. Και μόλις ξύπνησα και σηκώθηκα, τσουπ και η μικρούλα μου. Μα λέω ακόμα με μυρίζει;;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...