Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια έχετε κάνει τράπεζα??σκέφτομαι σιγά σιγά να κάνω..Όχι να βγάζω συστηματικά απλά τα πρωινά που ξυπνάω και νιώθω ότι κοντεύει να πετρωσει να το κραταω..Βέβαια δεν έχω καταλάβει πόσο κρατάει το γάλα στην κατάψυξ...αλλού βλέπω λένε 3 με 4 μήνες άλλου 6....πως θα ξέρω ότι είναι οκ για να το δώσω στη μικρή???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 πως είστε σήμερα; Τη βρήκες την ομάδα; Εγώ έχω κολλήσει, όλη μέρα διαβάζω χαχαχ ?

@stasa199 καμία τύχη. Δεν το ήθελε. Εν τω μεταξύ ζέστανα γάλα, δεν το έπινε με το μπιμπερό και μετά πήγα να του το δώσω με τη σύριγγα και είχε κρυώσει λίγο και δεν το ήπιε καθόλου! Ήσυχος ήσυχος αλλά πολύ ιδιότροπος μου βγήκε ο σκατούλης! Ελπίζω να μη μου κάνει νούμερα και με το φαγητό όταν ξεκινήσουμε. 

Btw κορίτσια αλλάξαμε παιδίατρο. Μου σύστησαν μια που είναι και σύμβουλος θηλασμού και είναι κοντά. Ειδικά τώρα που επέστρεψα στη δουλειά χρειάζομαι αρκετή καθοδήγηση, αλλά σκέφτομαι ότι και όταν θα μπουν οι στερεες, θα πρέπει ο γιατρός να ξέρει από θηλασμο. Η πρώην δικιά μας είπε σε γνωστό μας από τον 6ο γάλα μόνο πρωί βράδυ και 3 γεύματα στέρεες και πολύ μου κλώτσησε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 πριν κανείς τράπεζα, κάνε μια δοκιμή καλού κακού. Στο μητρικό γάλα υπάρχει ένα ενζυμο, η λιπάση, που μπορεί να δώσει άσχημη γεύση και μυρωδιά όταν αυτό αποψύχεται, με αποτέλεσμα πολλά μωρά να μη το πίνουν! Εγώ δεν έχω κάνει τράπεζα, αντλώ κάθε μέρα στη δουλειά αυτό που θα πιει την επόμενη. Αλλά επειδή όπως διαπίστωσα shit happens, το ΣΚ θα αντλώ κανα 2 σακουλάκια να βάζω κατάψυξη. Όσο για τη συντήρηση, έχει να κάνει με τη θερμοκρασία. Εάν τα έχεις σε καταψύκτη με θερμοκρασία -20,  λογικά θα είναι οκ και στο 6μηνο. Εμάς η κατάψυξη παίζει στους -8, οπότε δε θα κρατούσα με τίποτα πάνω από ένα μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa είναι αγόρι της μαμάς τι να κάνουμε???χαχαχαχα όσο για το πρωί βράδυ γάλα και 3 γεύματα νομίζω έτσι πάει....Δεν ξέρω και σίγουρα αλλά και εγώ αυτό είχα κατά νου.για την ομαδα δεν εχω φεις αλλα μπηκα απο της αδερφης μου και εχω κανει αιτημα!

οποτε θα δω σε τι θερμοκρασία είναι η κατάψυξη γιατί δεν έχω ιδέα για να δω αν μπορώ να κάνω τράπεζα!καταψύκτη δεν έχουμε...Δεν το ήξερα ότι μπορεί να μη πίνει το μωρό το μητρικό γάλα όταν ξεπαγωνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 για μωρά που θηλάζουν σίγουρα δεν πάει έτσι. Το γάλα είναι η βασική τροφή μέχρι το 12ο μήνα και οι στερεές είναι συμπληρωματικές. Νομίζω θα πρέπει να προσφέρουμε πάντα πριν και μετά το φαγητό, αλλά δεν τα ξέρω καλά. Γι’αυτο χρειάζομαι και από τον παιδίατρο να μπορεί να με καθοδηγήσει σχετικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa δεν το ξερω...αλλα γιατι τα μωρα που θηλαζουν να εχουν αλλη βασικη τροφη απο αυτά που δε θηλάζουν?Πάντως φίλες μου που θήλαζαν και μπήκαν σε στέρεες δεν το έκαναν...Ίσως στην αρχή μέχρι να μάθει να τρώει για να μην πεινάει..πιστεύω πως όσο μεγαλώνουν μειώνεται το γάλα και αυξάνονται τα γεύματα για να χορταίνουν και να μην τρώνε κάθε 1 με 2 ώρες...Γιατί όσο να ναι όταν αρχίσουν να περπατάνε χρειάζονται περισσότερη ενέργεια από τώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 η παιδίατρος στα είπε αυτά?Θα ρωτήσω και εγώ τον δικό μου να δω τι θα μου πει και για το γάλα και για τις τροφές που λες και εσύ!Για να το λέτε και εσυ και η @Narcissa κάτι ξέρετε παρά πάνω!Εγώ δεν έχω ιδέα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 Εγώ θέλω μέχρι τ 8ο μήνα να αποθηλασω οπότε θέλω σταδιακά να κόψω τους ενδιάμεσους θηλασμούς. Θέλω δηλαδή να τρώει κ να την πιάνει τ φαΐ της. Γάλα οκ κ στη μεγάλη μ Δ αρνήθηκα ποτέ. Ακόμη κ τώρα ξυπνάει τ βράδυ για γάλα.

@Narcissa Εγώ έχω καταλάβει ότι ακολουθείς τις ανάγκες τ παιδιού σου. Ναι πολλά μωρά π ξεκινάμε εκεί 6 7 μηνών να κοιμούνται όλο τ βράδυ πίνουν γάλα πρωί κ βράδυ μόνο. Η δικιά μ είναι 2 χρονών κ θέλει κ τ μεσημέρι. Κ ξυπνάει Κ τ βράδυ για γάλα. Δεν της τ αρνήθηκα ποτέ γτ την χαλαρώνει.

Εγώ αυτό π ξέρω  από φίλες μ π θήλασαν πέραν τ έτους κ βάζανε σε πρώτη μοίρα τ γάλα κ μετά τ φαΐ είχαν όλα έλλειψη σιδήρου. Όλα όμως. Οπότε καλά είναι να τρώνε τ μεσημέρι τουλάχιστον τ κρέας τους Κ από κει κ πέρα οπότε θέλει να θηλάζει. Εννοείται πως αν θηλάζεις αμέσως πριν τ φαΐ Δ πρόκειται να φάει ποτέ. Επίσης αν περιμένεις να πάει 12 μηνών για να ξεκινήσει να τρώει συνήθως πάει τ έχασες τ παιχνίδι κ θα ζοριστεις πολύ. Ενός έτους είναι ολόκληρο παιδάκι. Τι να τ κάνει μόνο τ γάλα; στην τελική είσαι έξω πχ τι πιο εύκολο από τ να έχεις μαζί σ ένα τοστάκι με τυρί να τ δώσεις; μια μπανάνα, ένα φρούτο κάτι ρε παιδί μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 Όχι Δ γιορτάζω σήμερα! Ευχαριστώ πάντως!

Εννοείται πως Δ θα φάει από την πρώτη μέρα πάνω από 2 κουταλάκια. Κ θα πάρει κ λίγο καιρό να αρχίσει να την πιάνει. Αλλά άμα θηλάζεις ακριβώς πριν τ φαΐ σιγά μην φάει ποτέ. Εμένα έτρωγε η μικρή μ τοστάκι, μπανάνα, παιδικά μπισκότα, κουλούρι Θεσσαλονίκης, φρούτα, πατάτες στον ατμό κ λαχανικά στον ατμό. Για καθαρά δική μ ευκολία της τα έδινα αλεσμενα τ μεσημέρι εκεί στο χρόνο αλλά τις υπόλοιπες ώρες της έδινα διαφορά στο χέρι να τρώει μόνη της.

Χαρά στο κουράγιο σ πάντως π θέλεις να θηλάζεις κ πέραν τ ετους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα η τελευταία μέρα στο χωριό! Είμαστε εδώ μια βδομάδα και μπορώ να πω πήγε καλά η απόπειρα! Όλη μέρα σπίτι, αυλή, φαΐ ύπνο, και το βράδυ μπήκε σε ένα πρόγραμμα, την τάιζα γύρω στις 10 έτρωγε πολύ αποκοιμιοταν και μετά καρότσι πλατεία μέχρι 1-2 το βράδυ! Το ευχαριστήθηκα και εγώ 'ξελαμπικαρισα λίγο' ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Βαπτιστηκαμε!!! Μαριάμ το όνομα μας και δεν κλάψαμε σχεδόν καθόλου. Όλα πήγαν τέλεια κορίτσια και μόλις γυρίσαμε σπίτι μας. Θα ήθελα να σας γράψω για όλα όσα έχετε συζητήσει αλλά ειλικρινά δεν έχω κουράγιο. 

@Sofi90 η μικρούλα σου ταλαιπωρείται μωρέ με τα εμβόλια. Εγώ ανέκαθεν τα φοβόμουν. Τέλος πάντων.... Ας ελπίσουμε ότι τα επόμενα ούτε που θα τα καταλάβει. 

@stasa199 όχι, η μουσική και οι ήχοι δεν έπιαναν στη δύσκολη μας εβδομάδα. Αλλά η μικρή μου γενικά με λευκούς ήχους κλπ όταν είχε εκνευρισμό και ανησυχία δεν ηρεμούσε. Καταφέραμε όμως να κοιμηθούμε μερικά μεσημέρια με λευκούς ήχους και εντυπωσιάστηκα. Μάλιστα, μόλις σταματούσαν η μικρή ξυπνούσε. Και μόλις έβαζα ξανά κοιμόταν. Σα να πατούσα κουμπί. Χαχαχα! 

Κορίτσια, μη σκέφτεστε το άλμα της 17ης εβδομάδας. Ο, τι γίνει. Σας το λέω μήπως και από την έννοια σας αγχωσετε εσείς τα μωράκια σας. 

Επίσης, συμφωνώ με τα κορίτσια που έγραψαν ότι το γάλα είναι η βασική διατροφή για τα μωράκια έως ενός έτους. Εγώ σκοπεύω να θηλάσω μέχρι όσο πάει. Πάνω από έτος θα ήθελα σίγουρα. Μη σας πω και μέχρι τα 2. Ε... Αν δεν έχω αποθηλασει στα 2 έτη θα ήθελα ως εκεί. Όχι παραπάνω. 

Επίσης, σκέφτομαι να κάνω @Diwni το baby led weaning στη μικρή μου μόλις ξεκινήσει τροφές. Όπως εσύ και μόνο προς διευκόλυνση μου κάποιες φορές να της δίνω αλεσμένα. Λένε ότι είναι πολύ καλύτερα για το μωρό. Με φοβίζει βέβαια λίγο η ιδέα να φάει ολόκληρο κομμάτι αλλά στο εξωτερικό κυρίως που είναι πολύ διαδεδομένη αυτή η μέθοδος λένε ότι είναι όσο ασφαλής και η αλεσμένη τροφή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy να σας ζήσει η μικρούλα σας!!!να την χαίρεστε !!!γερή και τυχερή να είναι στη ζωή της!

Εγώ της βάζω τραγουδάκια και της αρέσουν!Επίσης ενώ είχαμε σταματήσει τους λευκούς ήχους τη μέρα τους ζητάμε ξανά!ευτυχώς τη νύχτα όχι αν και 2 νύχτες δεν κοιμήθηκε και μάλλον αν πάει και σήμερα έτσι θα της βάλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy να τη χαίρεστε την Μαριάμ! Το όνομα το διαλέξατε εσείς?

Εμας το δεύτερο είναι Μιριαμ, της άλλης γιαγιάς μας που είναι στο Σουδάν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 @stasa199 @MissMary σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!! Και στα δικά σας! Γερά να είναι όλα μας τα μωράκια! 

@MissMary οι περισσότεροι μας ρωτούν αν είμαστε Εβραίοι. Όχι! Έλληνες Χριστιανοί Ορθόδοξοι είμαστε. Απλά το όνομα της Παναγίας ήταν Μαριάμ. Και στο Ευαγγέλιο έτσι γράφεται το όνομα της. Έμεινα έγκυος 15 Αυγούστου και είχα πει ότι έτσι και μείνω έγκυος τον 15Αυγουστο και είναι κοριτσάκι θα της δώσω το όνομα της Παναγίας. Και έτσι κι έγινε! 

@stasa199 αν σου ηρεμεί με λευκούς ήχους να της βάζεις. Γιατί όχι;; Τι, φοβάσαι μήπως μετά δεν μπορείς να της το κόψεις;;; Αν σου πω ότι αυτές τις μέρες που το μεσημεράκι την έπαιρνε ο ύπνος με λευκούς ήχους, κοιμόμουν κι εγώ καλύτερα μαζί της;;; Έχουμε κάτι κοριτσάκια στην απέναντι πολυκατοικία που χαλούν τον κόσμο. Χαχα! Τα καημένα όλο το καλοκαίρι στην Αθήνα. Τι να κάνουν; Και με τους λευκούς ήχους δεν τα άκουγα καθόλου. 

@Sofi90 εγώ στην εγκυμοσύνη διάβαζα βιβλία για τα εμβόλια και είχα φρικαρει. Ήμουν κοντά να μην της κάνω κανένα. Μετά όμως μίλησα με γιατρούς που ήταν πολύ δεκτικοί στο να μου μιλήσουν και να μου εξηγήσουν κάποια πράγματα και αποφασίσαμε με τον άντρα μου να τα κάνουμε. Μεγάλη η ευθύνη το να τα κάνεις και ακόμα μεγαλύτερη το να μην τα κάνεις στο παιδί σου. 

Όσον αφορά το blw θα ήθελα να μας πουν και άλλες κοπέλες τη γνώμη τους. Που το έχουν δοκιμάσει και έχουν μια εμπειρία. Ίσως εκεί κοντά ανοίξουμε και ένα θέμα να μας γράψουν μανούλες πιο παλιές, ε;;; Έχουμε ένα δίμηνο ακόμα. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 και @angelmummy τυχαια επεσε πανω στην κουβεντα σας για blw! Ο γιος μου μεγαλωνει με τη μεθοδο αυτη απο 6 μηνων! Ειναι 27 μηνων τωρα! Χαιρομαι πολυ που διαβασα και απέκτησα αυτη τη γνωση, γιατι ημουν παντα της αποψης το παιδι να μην καταπιέζεται στο φαγητο, να μην το μπουκωνουμε με αεροπλανακια και αλλα χαζα, να τρωει υγιεινα, να πειραματιστει στην αρχη με υφες, γευσεις κλπ, να μην ειναι δηλαδη ολα πολτος και να μαθει να καταπινει σωστα. Φυσικα ετρωγε απ την αρχη απ το οικογενειακο μας τραπεζι, παντα μαζι του εγω ή ο μπαμπας ή και οι 2 τα βράδια, τηρησαμε 3μερες εισαγωγες, αλλα πολυ γρηγορα ετρωγε τα παντα φυσικα χωρις αλατι, ζαχαρη κ μελι για τον 1ο χρονο. Μπορω να σας πω και πολλα πολλα αλλα, αν έχετε διαθεση να μάθετε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. ακριβώς έτσι σκέφτομαι κι εγώ και γι'αυτό θέλω να μάθω περισσότερα. Έχω πολύ διάβασμα μπροστά μου για να γίνει σωστά αλλά ευτυχώς υπάρχει πολλή πληροφόρηση. Και πολλά βίντεο στο YouTube από μανούλες που το έχουν δοκιμάσει. Δυστυχώς στην Ελλάδα πολλοί το φοβούνται, στην καλύτερη. Οι περισσότεροι το κατακρίνουν και αυτό ξεκινάει από τους γιατρούς. Κι εγώ φοβάμαι λίγο αλλά σήμερα που μιλούσα με τον μπαμπά μου, μού είπε ότι και αυτός και όλα τα παιδιά στην εποχή του έτρωγαν έτσι. Δεν είχαν και οι γονείς τους τρόπο να αλέθουν τις τροφές όπως έχουμε εμείς. Μέχρι και ψάρι λέει έτρωγαν έτσι. Εγκεφαλικό εγώ.

Ο, τι μπορείς να μας πεις θα είναι μεγάλη βοήθεια για εμάς. :-)

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...