Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η stasa199 είπε:

Ναι είναι φυσιολογικό!δεν ειμαι και σίγουρη αλλά είναι επειδή παράγεις γάλα όταν θηλάζει το μωρό (νομίζω ότι σημαίνει πως εδραιώθηκε ο θηλασμός αλλά ας σου πουν και τα κορίτσια που ξέρουν καλύτερα!)Εγώ συνέχεια το νιώθω πλέον!

Πέρασε από το μυαλό μου αλλά νόμιζα ότι παίρνει πιο πολύ καιρό. Η αλήθεια είναι ότι δεν πρηζομαι όσο στις αρχές και το στήθος τρέχει ελάχιστα από μονο του και σπάνια. 42 ημερών σήμερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@MissMary ακριβώς όπως σου τα είπαν τα κορίτσια. Η εδραίωση του θηλασμού φέρνει και αυτό το μούδιασμα. 40μερες θέλει να εδραιωθεί. Μην κοιτάς που σε μερικές περιπτώσεις αργεί ή έρχεται πιο γρήγορα. Εμένα πχ εδραιώθηκε στις 83-84 μέρες. 

@Sofi90 όλα καλά λοιπόν. Σκέψου ποσες εβδομάδες διαφοράς έχουν οι μικρές μας και η δικιά σου έφτασε τη δικιά μου. Εμείς είμαστε μια εβδομάδα πριν γίνουμε 4 μηνών και 62 εκ και 6.200γρ. Ίσως η δικιά σου επειδή είχε τρομερή ανάπτυξη να έκανε λίγο κράτει ώστε να ισορροπήσει. Αλήθεια, ήθελα να σε ρωτήσω για το στήθος σου. Εδραιώθηκε και ο δικός σου θηλασμός. 

@Narcissa είσαι πολύ καλά που έχεις χώρο για να βγάζεις γάλα στη δουλειά σου. Όσον αφορά το μπιμπερό κλπ επειδή εμείς, όπως και η @Sofi90 δεν έχουμε κάποιον να μας κρατήσει το παιδί και δε θα εργαστώ για κάνα δυο χρόνια σίγουρα, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου για να ξέρω. Αλλά αυτό που αγοράσατε δείχνει πολύ καλό για μωράκια που θηλάζουν. Περιμένουμε να μας πεις νέα σας. Αλήθεια, με τι ασχολείσαι;

Κορίτσια, τώρα στα δικά μας. Χθες ήταν η δεύτερη νύχτα που η μικρή μου δεν έκλαιγε απαρηγόρητη. Κράτησε όλο αυτό 8 νύχτες ακριβώς οπότε πιστεύω ότι ήταν το άλμα της 17ης εβδομάδας. Τώρα ξαναβρήκα το χαμογελαστό μου παιδάκι που φυσικά και έχει ανησυχία το απόγευμα προς βράδυ, αλλά την αναμενόμενη. 

Με τη βάπτιση τα πράγματα δεν πάνε όπως τα είχα φανταστεί, όσον αφορά το στολισμό της εκκλησίας, αλλά δε θα σκάσω κιόλας. Μια νύχτα δεν κοιμήθηκα από τη στενοχώρια μου και μετά σκεφτόμουν αν είναι δυνατόν με μωρό παιδί να μην κοιμάμαι επειδή έγινε λάθος στην παραγγελία (δικό μου λάθος) και τώρα δεν προλαβαίνω να κάνω και πολλά. Ευτυχώς έφτιαξα τις μπομπονιέρες και κατέληξα στο στολισμό της κολυμβήθρας. Αλλά φοβάμαι ότι έξω από την εκκλησία δε θα έχω σχεδόν τίποτα, ούτε καν μπαλόνια γιατί δε μου ήρθε ποτέ το ήλιον που (νόμιζα ότι) παρήγγειλα και έχουμε βγει και αρκετά εκτός του προϋπολογισμού μας. Και δεδομένου ότι είμαστε με ένα μισθό και ο άντρας μου λέει ότι όλα αυτά είναι πεταμένα λεφτά... Καταλαβαίνετε. Εγώ θα ήθελα όμως να βγουν όλα όπως τα είχα φανταστεί. Τώρα σκέφτομαι διάφορα για το πώς θα μπορούσα να βάλω τα μπαλόνια να δείχνουν ωραία και ας είναι φουσκωμένα με αέρα. Καμία ιδέα για βοήθεια;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy μην στεναχωριέσαι αυτοί που σας αγαπανε δεν θα προσέξουν τίποτα, καταλαβαίνω ότι τα θέλεις όπως τα είχες σχεδιάσει, αλλά εσείς να περάσετε καλά! Δεσε πολλά μπαλόνια μαζί σα μπουκέτο και δεστα σε καποιο κάγκελο ίσως, είτε σέρνονται ειτε να φυσάει λίγο ο αέρας ωραια θα είναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η MissMary είπε:

@Angelmammy μην στεναχωριέσαι αυτοί που σας αγαπανε δεν θα προσέξουν τίποτα, καταλαβαίνω ότι τα θέλεις όπως τα είχες σχεδιάσει, αλλά εσείς να περάσετε καλά! Δεσε πολλά μπαλόνια μαζί σα μπουκέτο και δεστα σε καποιο κάγκελο ίσως, είτε σέρνονται ειτε να φυσάει λίγο ο αέρας ωραια θα είναι! 

Σ'ευχαριστώ πολύ! Ναι, κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω. Λέω να βάλω κορδέλα λευκή (για να μη φαίνεται) δεξιά και αριστερά στις κολόνες και να τα κρεμάσω εκεί ώστε να πέφτουν και να δείχνουν ωραία και στις φωτογραφίες. Και αν φυσάει θα είναι και πιο όμορφα όπως θα κουνιούνται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! 

Η σημερινή μέρα ήταν μια αποτυχία τελικά. Είχα αφήσει 400ml γάλα για να πιει ο μπεμπουλίνος, αλλά πρέπει να έγινε διακοπή ρεύματος το βράδυ και το πρωί το ψυγείο ήταν στους 20 βαθμούς. Τα γάλατα ζεστά εννοείται, τα πετάξαμε ? πήγε ο σύζυγος και πήρε μια σκόνη, εντάξει λέω για 2-3 γεύματα δεν έγινε κάτι, τον θήλασα και έφυγα ήσυχη. Με παίρνει τηλ. κατά τις 11μιση μου λέει δε το πίνει με τίποτα, κάνει σαν τρελος, κλαίει και κοπανιεται. Ούτε με το καινούριο μπιμπερό, ούτε με συριγγα, με κανένα τρόπο. Ε γύρισα πίσω σφαίρα να τον θηλασω! Τι φάση τώρα κι αυτό; Δηλαδή σε άλλη τέτοια περίπτωση ανάγκης τι θα κάνουμε; Δεν το περίμενα, αφού λένε το ξένο είναι πιο γλυκό ?

@Sofi90 ναι είμαι πολύ τυχερή στη δουλειά, τόσο το περιβάλλον όσο και οι άνθρωποι είναι πραγματικά άψογοι. Αν δε τα καταφέρουμε με το μπιμπερό αυτό, θα πάρουμε ποτηράκι. Θα ρωτήσω και την παιδίατρο την Τρίτη που εχουμε το επόμενο εμβόλιο. Σε τι διάστημα έχασε 100γραμμ. η μπουμπου; Ούτε εμείς τα πάμε πολύ καλά με το βάρος, αλλά αποφάσισα να είμαι πιο ηρεμη. Για το τελευταίο που είπες, σε νιώθω απόλυτα. Ούτε εμένα έχει καμία φίλη μου μωράκι ακόμα!

@MissMary 4 μηνών είναι το μπουμπουκακι. Όπως σου είπαν και τα κορίτσια, αυτό το μούδιασμα είναι φυσιολογικό. Είναι το αντανακλαστικό καθόδου του γάλακτος. Το γάλα κανονικά δεν αποθηκεύεται στο στήθος, αλλά κατεβαίνει κατ’απαιτηση του μωρού. Και ‘μένα κάπου μεταξύ 40 και 45 ημερών εδραιώθηκε ο θηλασμός. 

@Angelmammy σε διαφημιστική εταιρεία εργάζομαι. Εμάς παντως το άλμα πέρασε και δεν ακούμπησε. Γκρίνια έχουμε αρκετή και με δυσκολεύει στο τάισμα, αλλά μέχρι εκεί. Ούτε αϋπνίες ούτε όλη μέρα στήθος που λένε. Μακάρι να ήταν αλλά δεν! Για τα της βάφτισης, μη χαλιέσαι καθόλου. Οποίος σας αγαπά θα καταλάβει και οι υπόλοιποι δε θα ήταν ευχαριστημένοι έτσι κι αλλιώς. Καλά λέει ο άντρας σου. Ο δικος μου θέλει να κάνουμε του χρόνου βάφτιση υπερπαραγωγή... ένας σκασμός λεφτά πεταμένα για να κατέβουν οι μπαρμπάδες μας από τα χωριά και να σχολιάζουν τι παπούτσια φόραγε ο νονός και γιατί δεν ήταν καλά ψημένο το κρέας... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια!

@Sofi90 είναι πολύ ωραία η ιδέα σου. Μου έδωσες τροφή και για κάτι άλλο να κάνω στα σκαλιά με μονωτική. 

@Narcissa ακριβώς όπως τα λες είναι. Γι'αυτό κι εμείς θα έχουμε πάλι λίγα άτομα στη βάπτιση. Εσάς θέλει ο άντρας σου υπερπαραγωγή γιατί στο γάμο ήσασταν 8;;;; Χαχαχαχα!!! 

Και έχετε δίκιο κορίτσια, αυτοί που θα έρθουν και μας αγαπάνε δε θα το σκεφτούν καν. Και αν το σκεφτούν θα καταλάβουν. Ουφ ηρέμησα!

Όσον αφορά το άλμα εμάς αϋπνίες ευτυχώς δεν είχε. Δεν έχει αλλάξει τίποτα στον ύπνο της μήνες τώρα (φτου φτου φτου)! Και επίσης κατάλαβα γιατί μου έκανε αυτά τα μουρλα στο θηλασμό. Ούτε γοπ ούτε τίποτα το μανάρι μου. Απλά δεν πεινούσε στο 2ωρο που την έβαζα τη μέρα να θηλάσει. Τώρα τη βάζω στις 2μιση με 3 ώρες και τρώει ακατάπαυστα χωρίς κανένα θέμα. Γκρίνια όμως έχουμε πολλή. Αλίμονο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa επίσης αυτό με το γάλα και τον μικρό σου σήμερα.... Πωπω! Καταλαβαίνω το άγχος σου όταν σου είπε ο άντρας σου ότι το παιδί δεν τρώει και κοπανιεται. Είναι τουλάχιστον κοντά στο σπίτι η δουλειά σου;;; Γιατί στην Αθήνα, με την κίνηση που έχει, και μια μικρή απόσταση γίνεται τεράστια. 4 μήνες τώρα τρώει το δικό σου γάλα. Μάλλον θέλει χρόνο να το συνηθίσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ναι κάτι τέτοιο. Θέλουν οικογενειακώς να βγαλουν την υποχρέωση και στον τρίτο ξάδερφο του μπατζανάκη του κουμπάρου που τους κάλεσε στο γάμο του το ‘95 ξερωγω! ? Τους είπα οποιος καλεί πληρώνει και από εκεί και πέρα δεν ασχολούμαι. Εμένα εξακολουθεί να τρώει 4-5 λεπτά. Συνήθως σταματάει όταν κάτι του αποσπάει την προσοχή όπως λέει και η @Sofi90. Τη νύχτα ρίχνει ποοολύ ύπνο... μπρουμυτα με τα γόνατα λυγισμένα σα βατραχάκι! Δεν παραφυλάω πια, γυρνάει μονος του και ανάσκελα πατωντας τα πόδια του κάτω. Στο κρεβάτι μας κάνει βαρελάκια κανονικά χαχαχ! Επισης άμα τον αφήσω δε θα κλάψει καθόλου για φαγητό. Συνεχίζεται ο σερί υπνος. Αλλά τον ταΐζω όποτε ξυπνάω και τον πετυχαίνω να πιπιλαει. Καλά το πρωί έφαγα φρίκη. Τα μισά μου πράγματα στο γραφείο τα άφησα, ξέχασα να ακυρώσω και μια συνάντηση που είχα βάλει το μεσημέρι... Είναι και 40 λεπτά απόσταση! 

@Sofi90 καλά αυτά τα 100γραμμ. μπορεί να μην υφίστανται καν. Εγώ τον ζύγισα το βράδυ που γυρίσαμε από διακοπές νηστικό και μετά πάλι την επόμενη μέρα το πρωί που είχε φάει πριν μια ώρα και δεν είχε κάνει κακά του και μου έδειξε 150γραμμ. παραπάνω! Θα ξαναδοκιμάσει αύριο με το μπιμπερό, θα του πω και το τίπ με το ρούχο μου, thank you!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy να μη στεναχωριέσαι καθόλου!Είσαι αξία που με μωρό παιδί με κλάματα και όλα αυτά που πέρασες έκανες μόνη σου ότι ήταν για τη βάπτιση της!θα είναι υπέροχα όπως και να τα βάλεις!Και τα 2 κορίτσια ωραίες ιδέες είπαν!Εγώ θα σου έλεγα αν έχει κολώνες στην εκκλησία να τα δώσεις σε κορδέλα και να τα τυλίξεις γύρω γύρω και να βάλεις και λίγο τούλι η ύφασμα αν έχεις!

@Sofi90 μια χαρά η μικρή σου  μην ανησυχείς!Πολλά μωράκια είναι έτσι!εμένα είναι 3 μηνών και 5.200!την άλλη Πέμπτη έχουμε παιδίατρο βέβαια να την δει αλλά έχει πάρει σχεδόν μισό κιλό όλο το μήνα!Και εδώ και 4 μέρες οπότε μου κάνει κακα έχει βλεννα και είναι και πιο υγρά....μίλησα σήμερα με τον παιδίατρο και μου είπε αν το μωρό έχει καλή διάθεση να μην ανησυχώ και θα την δει την Πέμπτη που έχουμε ραντεβού...ωστόσο μου είπε να βγάλω καμία φωτογραφία να του δείξω!εγώ ευτυχώς έχω πολλές φίλες με μωρά!βασικά μπορεί και μόνο 2 να μην εχουν!

@Narcissa φαντάζομαι πως έφυγες!!!Πιστεύω θα το πάρει το μπιμπερό απλά θέλει προσπάθεια!και εμείς στη βάφτιση δε θέλουμε υπερπαραγωγή Ούτε πολύ κόσμο τώρα να δω τι θα βγει!Εγώ δεν έχω ποια άτομα ειδικά με το σόι στη βόρειο Ελλάδα δύσκολα θα έρθουν για μια βάφτιση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα στη παρέα. Κάτι αστειο αστείο τώρα. Έχω έρθει στο χωριό εν όψει γάμου... Και βγήκα βόλτα με τη μικρή στο μάρσιπο.και συναντάω έναν γνωστό παππού... Να σου ζήσει μου λέει. Αγόρι η κορίτσι; Ευχαριστώ λέω. Κορίτσι. Απάντηση: δεν πειράζει, θα σου κάνει καφέ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@MissMaryειναι το αντανακλαστικό καθόδου όπως σου είπε και η @Narcissa!0εγω που καμιά φορά δεν φοράω μπλουζάκι ενώ ξαπλώνω και ταιζω τη μικρή, μόλις το νιώθω μετά από δευτερόλεπτα από το άλλο στήθος αρχίζει να βγαίνει γάλα!

@Narcissaπωπω... Φαντάζομαι πως έφυγες... Έχω ακούσει από κοπέλες που από 3μηνων δοκίμασαν το ποτηράκι. Απλά και το μωρό χρειάζεται χρόνο... Οπότε δοκίμασε ο φροντιστής ,δηλαδή ο άντρας σου, να το δίνει, χωρίς το μωρό να σε καταλάβαινε. Τώρα το σκ αν δεν δουλεύει πήγαινε κάνε μια βόλτα εκεί κοντά και ας προσπαθήσει ο άντρας σου. Σιγά σιγά θα το καταφέρει... Απλά θέλει υπομονή και επιμονή... 

@Angelmammyμη στεναχωριέσαι!! Όλα θα είναι όμορφα είμαι σίγουρη!! Και μόνο που θα το κάνεις μόνη σου είσαι αξία! μπορείς σε μια ανθοδέσμη από μπαλόνια να βάλεις ένα κοντάρι μέσα καλυμμένο και έτσι θα είναι στον αέρα. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αλλά σκέψου το...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ευτυχώς δεν έχει πει κανείς τίποτα για το κορίτσι!μα ακόμα έχουν κολλημένα μυαλά ρε παιδι μου....

@Sofi90 δεν το εχω προσεξει με τις κλωστές έχει καιρό να μου κάνει και εγώ να φάω μήλο!Τώρα πόσο σου έχει?υπομονή!3 μέρες πάλι κρατάει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 μην ανησυχείς θα περάσει!μιλά οπότε νιώθεις την ανάγκη με την παιδίατρο!Και νοσοκομείο να την πας τζάμπα θα σου την ταλαιπωρούν ...καλύτερα στο σπιτι σας με ηρεμία και θα περάσει και αυτο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy κάπου διάβασα ότι στο άλμα που είστε τα ηρεμεί η μελωδία!αν το δοκιμάσεις και πιάνει ενημέρωσε και εμάς που μας έρχεται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Φαγαμε πακέτο τελικά με το μπιμπερό, δε το θέλει ούτε αυτό... βέβαια θα προσπαθήσω να του το δώσω κι εγώ αύριο γιατί ο καλός μου δεν είναι πολύ της υπομονής. 

@Sofi90 σε καταλαβαίνω, αλλά αφού ξέρεις ότι είναι από το εμβόλιο δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι! Και εννοείται μη την πας στο νοσοκομείο γιατί είναι πολύ αυστηρό το πρωτόκολλο για τόσο μικρά μωρά και παίζει να σας τρελάνουν στις εξετάσεις χωρίς λόγο! Περαστικά σας ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa περίμενα ότι θα ζοριζοταν αλλά θα το έπαιρνε!αχ μακάρι να στο πάρει μωρέ να σου φύγει αυτό το άγχος!καλός ο θηλασμός αλλά έχει τα ζόρια του....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 στη χειρότερη θα συνεχίσουμε με σύριγγα. Χαρα που θα κάνει η πεθερά μου (που θα τον προσέχει από βδομάδα) μόλις της το πω... ? παντως δε τα παρατάω ακόμα με το μπιμπερό, 30€ ήταν αυτά χαχαχ! 

Ασχετο, αλλά όσες έχετε φμπ, θα πρότεινα να μπείτε οπωσδήποτε στην ομάδα της ενσυναίσθησης. Έχει πολύ πολύ ενδιαφέροντα αρχεία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa πες του μπέμπη να μάθει να τρώει να κάνει απόσβεση!χαχαχαχα καλά για την πεθερά σου δεν μιλάω!θα πω από περιέργεια στη δικιά μου ότι θα τον ταΐζεις με σύριγγα να δω τι θα πει!χαχαχαχαχαχα υπομονή και θα τα καταφέρετε!μήπως να πάρεις και το ποτηρακι?βασικά μάλλον αυτό έπρεπε να πάρεις  πρώτα που είναι πιο οικονομικό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 μου ακούγεται δύσκολο το ποτηράκι, γι’αυτο δεν έχω πάρει ακόμα. Έχω ρωτησει όμως σε αρκετά φαρμακεία που έχω πάει και σε 2 καταστήματα με βρεφικά και δεν είχαν. Ε αν απελπιστώ με το μπιμπερό θα παραγγείλω. Εν τω μεταξύ η σύριγγα μια χαρά είναι, ο άντρας μου δε τη θέλει. Εγώ του έχω δώσει μερικές φορές με μεγάλη σιτισης των 60ml και ήπιε το γάλα σε 2 λεπτά, ρουφώντας κανονικά από το στόμιο! Έχει πολύ πλάκα, αφού λέω τι καθόμαστε και παλεύουμε και δε του βάζω ένα καλαμάκι να το πιει να ξεμπερδεύουμε χαχαχ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...