Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Narcissa Ο παιδίατρος όλα καλά μας είπε γιατί χάνει και γεύματα μέσα στη νύχτα που δεν ξυπνάει και για μωρό που θηλάζει είναι πολύ καλά είπε!αλλά στην καμπύλη ήταν λίγο πιο κάτω από την μέση και εκεί είπαμε με τον άντρα μου ότι καλά είναι αλλά να το δούμε.....εεεε τι το θελα που τη ζύγισα σήμερα και σε σχέση με την Πέμπτη που τη ζύγισα έχει χάσει 10 γρ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@Narcissa Ο παιδίατρος όλα καλά μας είπε γιατί χάνει και γεύματα μέσα στη νύχτα που δεν ξυπνάει και για μωρό που θηλάζει είναι πολύ καλά είπε!αλλά στην καμπύλη ήταν λίγο πιο κάτω από την μέση και εκεί είπαμε με τον άντρα μου ότι καλά είναι αλλά να το δούμε.....εεεε τι το θελα που τη ζύγισα σήμερα και σε σχέση με την Πέμπτη που τη ζύγισα έχει χάσει 10 γρ???

Με την ίδια ζυγαριά, τη δίκη σου; Μην ξεχνάς ότι αυτές που έχουμε σπίτια μας δεν είναι ακριβείας. Επίσης πολλά μπορεί να επηρεάσουν τη μέτρηση, όπως ποτέ εφαγε κι αν είχε κάνει κακά. Αλλά ακόμα κι αν όντως έχασε 10γρ., θα αναπληρώσει και θα βάλει το βάρος που «πρέπει» μέσα στη βδομάδα. Κι εγώ πριν 3 μέρες τον ζύγισα -30γρ. και σήμερα σχεδόν +150γρ. Πάντως αν θες μπορείς να βάλεις εδώ https://www.mychildren.gr/growthcharts τις μετρήσεις για να δεις και μόνη σου αν η μπουμπου έπεσε καμπύλη ή απλά ακολουθεί τη δική της! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

Με την ίδια ζυγαριά, τη δίκη σου; Μην ξεχνάς ότι αυτές που έχουμε σπίτια μας δεν είναι ακριβείας. Επίσης πολλά μπορεί να επηρεάσουν τη μέτρηση, όπως ποτέ εφαγε κι αν είχε κάνει κακά. Αλλά ακόμα κι αν όντως έχασε 10γρ., θα αναπληρώσει και θα βάλει το βάρος που «πρέπει» μέσα στη βδομάδα. Κι εγώ πριν 3 μέρες τον ζύγισα -30γρ. και σήμερα σχεδόν +150γρ. Πάντως αν θες μπορείς να βάλεις εδώ https://www.mychildren.gr/growthcharts τις μετρήσεις για να δεις και μόνη σου αν η μπουμπου έπεσε καμπύλη ή απλά ακολουθεί τη δική της! 

Ααα θα το δω δεν το ήξερα σε ευχαριστώ!!!με την ίδια Ναι έχω βρεφική και τη ζύγιζω μια φορά την εβδομάδα!Πριν τον παιδίατρο (για να δω τι απόκλιση έχουμε!)την είχα ζυγίζει μόλις είχε φάει και σήμερα μετά που έκανε κακα της!θα την ξανά ζύγιζω την Πέμπτη να δω πόσο έχει πάρει στη βδομάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Ααα θα το δω δεν το ήξερα σε ευχαριστώ!!!με την ίδια Ναι έχω βρεφική και τη ζύγιζω μια φορά την εβδομάδα!Πριν τον παιδίατρο (για να δω τι απόκλιση έχουμε!)την είχα ζυγίζει μόλις είχε φάει και σήμερα μετά που έκανε κακα της!θα την ξανά ζύγιζω την Πέμπτη να δω πόσο έχει πάρει στη βδομάδα!

Εεε προφανώς βρε και θα σου βγάλει μείον αν την ειχες ζυγίσει μόλις είχε φάει! Κι εγώ βρεφική ζυγαριά έχω αλλά των 50€, σιγά μην είναι ακριβείας ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

Εεε προφανώς βρε και θα σου βγάλει μείον αν την ειχες ζυγίσει μόλις είχε φάει! Κι εγώ βρεφική ζυγαριά έχω αλλά των 50€, σιγά μην είναι ακριβείας ? 

Και εμένα των 50 ευρώ είναι!Χαχαχαχα κοίτα το σκέφτηκα η αλήθεια είναι αλλά λέω τόσες μέρες δε θα έχει πάρει κάτι??θα δείξει την Πέμπτη!Προς το παρόν προσπαθώ να ειμαι ψύχραιμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 θα συμφωνήσω με την @Sofi90. Κάθε μωράκι έχει τ δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Άσε στην άκρη τη ζυγαριά. Κ γω Δ ζυγισα ποτέ κανένα από τα 2 μωρά μ Που γεννήθηκαν κ μικρά. Ακόμη κ στα κατωτατα όρια να είναι στις καμπύλες τι εγινε; αυτές είναι ενδεικτικές. Σημασία έχει να είναι υγιή τα μωράκια μας κ όχι ποσά κιλά είναι. Πάντα μέσα στα νορμάλ πλαίσια μιλάω κ όχι πχ να χάσει ξαφνικά μισό κιλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Μιλάμε για 9 μήνες δεν είχα μπει στο φόρουμ, δε προλαβαίνα, κ τώρα δε προλαβαίνω να σας διαβάζω! 9.5 μηνων μπέμπης κ θηλάζει αποκλειστικά σαν να μην υπάρχει αύριο! Τι κι αν μπήκαμε στις στερεές, σαν το στήθος της μαμας δεν έχει!! Εμενα βέβαια έχει κ αλλεργία στα γαλακτοκομικά, οποτε απέχω από όλα αυτά. Πριν γεννήσω έλεγα μακαρι να φτάσω μέχρι το 6μηνο, τώρα λέω θα το πάω όσο πάει! χαχα γι' αυτό νέες μανούλες με τα νεογέννητα μη μασάτε!! Μετά από λίγο καιρό μπαίνετε στον αυτόματο κ είναι ωραία τα πράγματα. Και μην ακούτε τους γύρω σε καμία περίπτωση! Ό,τι θέλετε εσεις θα κάνετε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω βλέπω έχετε πει πολλά ενδιαφέροντα!! Βλέπω κ ότι εσάς κοιμούνται αρκετές ώρες, εμένα μόνο μια φορά 4μηνών κοιμηθηκε 6 ώρες. Το συνηθισμένο του μέχρι τώρα είναι ανά 2 ώρες. Είστε τυχερές! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Soto να χαίρεσαι τον μπέμπη σου! 9μιση μήνες ε;; Μπράβο!! Το φαντάζομαι ότι όλα θα είναι πολύ πιο εύκολα σε λίγο καιρό γιατί ήδη ο θηλασμός έχει γίνει παιχνιδάκι. Στην αρχή ήταν όμως πολύ δύσκολα. 

Όσον αφορά τον ύπνο, εμένα μόνο τη νύχτα κοιμάται και είμαι πολύ χαρούμενη που με αφήνει να κοιμηθώ μαζί της. Από 4 μέχρι 6 ώρες... Δεν είναι σταθερό το πρόγραμμά της ακόμα. Εσένα ανά 2 ώρες σηκώνεται ακόμα και τώρα;; Για τη νύχτα ρωτάω. Χαρά στο κουράγιο σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

@Soto να χαίρεσαι τον μπέμπη σου! 9μιση μήνες ε;; Μπράβο!! Το φαντάζομαι ότι όλα θα είναι πολύ πιο εύκολα σε λίγο καιρό γιατί ήδη ο θηλασμός έχει γίνει παιχνιδάκι. Στην αρχή ήταν όμως πολύ δύσκολα. 

Όσον αφορά τον ύπνο, εμένα μόνο τη νύχτα κοιμάται και είμαι πολύ χαρούμενη που με αφήνει να κοιμηθώ μαζί της. Από 4 μέχρι 6 ώρες... Δεν είναι σταθερό το πρόγραμμά της ακόμα. Εσένα ανά 2 ώρες σηκώνεται ακόμα και τώρα;; Για τη νύχτα ρωτάω. Χαρά στο κουράγιο σου!! 

Σ' ευχαριστώ πολύ κ συ να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!! Πόσο είναι τώρα;

Ναι εμένα απ την αρχή ξύπναγε ανά 2 ώρες, με εξαίρεση τον 2ο μηνα που ξυπναγε ανα μια ωρα χωρίς να υπερβάλλω(ήμουν σα ζόμπι) και τον 4ο που κοιμόταν από 4-6 ώρες. Κ να πεις ότι ξυπνάει γιατί πεινάει; όχι! ρουφάει, πιπιλάει κ πάλι αποκοιμιέται.. περνάμε κ δόντια όμως, άγχος αποχωρισμού.. πού θα πάει θα στρώσει!! κοιμάται όμως το μεσημέρι 2ωρο ή κ 3ωρο κ βολεύει κ αυτό ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Soto είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ κ συ να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!! Πόσο είναι τώρα;

Ναι εμένα απ την αρχή ξύπναγε ανά 2 ώρες, με εξαίρεση τον 2ο μηνα που ξυπναγε ανα μια ωρα χωρίς να υπερβάλλω(ήμουν σα ζόμπι) και τον 4ο που κοιμόταν από 4-6 ώρες. Κ να πεις ότι ξυπνάει γιατί πεινάει; όχι! ρουφάει, πιπιλάει κ πάλι αποκοιμιέται.. περνάμε κ δόντια όμως, άγχος αποχωρισμού.. πού θα πάει θα στρώσει!! κοιμάται όμως το μεσημέρι 2ωρο ή κ 3ωρο κ βολεύει κ αυτό ;) 

Σ'ευχαριστώ πολύ!!! Είναι σχεδόν 3 μηνών. Φυσικά και βολεύει που σου κοιμάται το μεσημέρι. Εμένα έτσι και κοιμηθεί κάνω πάρτι. Χαχαχαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Soto να χαιρεσαι τον μπεμοη σου!!!!καλά έτσι και δεν μου κοιμόταν θα είχα τρελαθει!1χαρα στο κουράγιο σου!

@Diwni και @Sofi90 έχετε δίκιο!Καλά ο γιατρός Ούτε ξέρει ότι έχω ζυγαριά θα με βρίσει νομίζω αν του το πω!βρέχει πάνες δεν μπορώ να πω!κάνει και κακα της σίγουρα 2 φορές και κάποιες φορές και παρά πάνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα @stasa199 η κρυφή ζυγαριά της μάνας!! χαχαχα! Ευχαριστώ κ συ να χαιρεσαι το παιδάκι σου!

@Diwni σε θυμάμαι από συζητήσεις όταν ήμουν έγκυος ακόμα.. πότε έκανες κ το δεύτερο;;; Να σου ζήσει!!! :D 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Soto χαχα ειδες; είναι αυτο π λεμε τώρα π γυρνάει χαχα να σ πω την αλήθεια ούτε εμείς καταλάβαμε πώς βρεθήκαμε σε 2 χρόνια με 2 παιδιά. Χαρά στο κουράγιο σου πάντως κ σένα με τ θηλασμό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@Soto Να σου ζησει το παλικαρι σου!!Ανα 2 ωρες ακομα ε?Και μενα περασε μια βδομαδα που ξυπναγε ανα 1μιση και ημουν σαν ζομπι γιατί μετα το τριτο ξυπνημα δεν με έπαιρνε ξανα ο υπνος..Αλλα γενικά 3ωρα μου κανει την νυχτα απλα κοιμαται 12-1..

@stasa199 Η δικιά σου ειναι κορυφή στον ύπνο!!Η καλυτερη της παρέας!!Η δικιά μου και της @Angelmammy εχουν μια δυσκολία??

Χαχαχα! Το έχω ξαναπεί αλλά νομίζω ότι οι κόρες μας θα κάνανε τέλεια παρέα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@Soto Να σου ζησει το παλικαρι σου!!Ανα 2 ωρες ακομα ε?Και μενα περασε μια βδομαδα που ξυπναγε ανα 1μιση και ημουν σαν ζομπι γιατί μετα το τριτο ξυπνημα δεν με έπαιρνε ξανα ο υπνος..Αλλα γενικά 3ωρα μου κανει την νυχτα απλα κοιμαται 12-1..

@stasa199 Η δικιά σου ειναι κορυφή στον ύπνο!!Η καλυτερη της παρέας!!Η δικιά μου και της @Angelmammy εχουν μια δυσκολία??

Πραγματικά είναι μέχρι να κοιμηθεί το παιδί μου μετά είναι το καλύτερο της!εχθές κοιμήθηκε από τις 11 και τέταρτο και τώρα ακόμα κοιμάται!2 φορές ξύπνησε για να φάει!Αλλά μη το μελετάω πολύ το παιδάκι μου!χαχαχαα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sotoνα σου ζήσει ο μπέμπης και συγχαρητήρια που αντέχεις!!!

Εγώ να πω την αλήθεια πριν γεννήσω έλεγα ότι θέλω να θηλάσω αλλά αυτό.... Όταν γέννησα έλεγα μακάρι να τα πάω καλά, να φτάσω το εξάμηνο. Προς το παρόν, δόξα το Θεό, πάμε καλά και δεν βάζω ημερομηνία λήξης... Θα δούμε πώς πάει...  Τον άντρα μου η πεθερά μου από επιλογή τον θηλασε 4,5 μήνες ενώ εμένα η μητέρα μου 9+... Και λέει θα τους περάσεις τους 4,5; Θέλει να τη λέει στη μάνα του!! Χαχαχα. Πάντως πόσο σημαντική είναι η ενημέρωση.... Ακούω πράγματα από κοπέλες με παιδιά και θέλω να τους ανοίξω τα μάτια αλλά τα κρατάω μέσα μου αν δεν είναι πολύ κοντινές μου γιατί θα παρεξηγηθεί κιόλας...

@stasa199 και εμείς κάθε Πέμπτη ζυγιζομαστε! Αυτές τις ημέρες έβγαλε πιο πολλές γουλιες... Για να δούμε πως τα πήγε.... Την προηγούμενη εβδομάδα έβαλε ικανοποιητικό βάρος μεν αλλά αρκετά λιγότερο από το συνηθισμένο. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι έβαζε πολύ οπότε λογικό να μειώσει... Έτσι και αλλιώς καθωςεγαλωνουν μειώνουν ρυθμούς πρόσληψης βάρους...εγώ όταν είπα στο παιδίατρο ότι έχω ζυγαριά πήγε να μου τη πει αλλά του είπα ότι εμένα με βοηθάει να μου φεύγει το άγχος και να συνεχίζω καλά και δεν μου είπε κάτι άλλο!!! 

Εμένα η δικιά μου έκανε τον πρώτο της 6ωρο!!!! 22:00-4:00!!! Ουαου.... Τυχαίο βέβαια... Αλλά δεν πειράζει.. καλό ήταν και αυτό...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 και εγώ ήμουν ήρεμη σαν μωρό!λέτε να παίζει ρόλο??χαχαχαχα

@Diwni την αφήνω αλλά αν έχω να πάω κάπου και κοιμάται όπως την παίρνω αγκαλιά ξυπνάει και τη λυπάμαι αλλά τι να κάνω?Μετά ξανά κοιμάται δεν μπορώ να πω!

@AlKate και εγώ το 6μηνο λέω ότι θέλω να  πετύχω αν καταφέρω και βλέπουμε αλλά δεν είμαι για πολλά πολλά!σίγουρα πριν το χρόνο πρέπει να το έχω κόψει γιατί θα γυρίσω στη δουλειά και θέλω να μην έχουμε θέματα!Αυτό με τις άλλες μαμάδες και εγώ το παθαίνω!!!πλέον προσπαθώ να κρατιέμαι γιατί σε μερικές είναι λες και τους έχουν βάλει παρωπίδες!εμένα για το βάρος πιο πολύ ο άντρας μου να αγχώνει!Εγώ βλέπω ότι έχει αρχίσει και γεμίζει το φορμακι από orchestra για 3 μηνών και καταλαβαίνω ότι μεγάλωσε!μπορεί να μην ήταν τυχαίο το ότι κοιμήθηκε αλλά να αρχίσει σιγά σιγά να κοιμάται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 εγώ ευελπιστώ και στο χρόνο και παραπάνω με το καλό αν το θέλουμε. Βέβαια θα έχω γυρίσει στη δουλειά οπότε θα δούμε πώς θα πάει... Μα πραγματικά...αυτά που λένε ώρες ώρες... Απλά δεν υπάρχει ενημέρωση και πρέπει η κάθε μία μας να ψάχνετε... Προφανώς και δεν γίνεται. Πόσο είστε εσείς ; Πότε γεννησες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...