Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

Όσο για το στόχο κορίτσια έλεγα να φτάσω το 3 μηνο!τώρα δεν λέω όσο πάει!έλεγα το περισσότερο μέχρι το 8μηνο να την πάω γιατί δεν ξέρω τι γίνεται μετά με τα δοντάκια και έλεγα να μην αρχίσει να μεγαλώνει και θηλάζει...συμφωνώ με τη @Diwni στο θέμα θηλασμού!βέβαια ο άντρας μου θέλει να πάμε έως το χρόνο γιατί λέει μόνο πρωί βράδυ θα είναι και εφόσον δεν θα έχω γυρίσει ακόμα στη δουλειά να το συνεχίσουμε...Θα δείξει στην πορεία τελικά πως θα πάμε!Προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένη που τα κατάφερα μέχρι εδώ και βλέπουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@stasa199δε θηλάζει ο άντρας σου όμως χαχα πες του να μη θεωρεί δεδομένο ότι θα θηλάζει μόνο πρωί βράδυ τ μωρό. Γτ κ να κόψεις τους θηλασμούς μέσα στη μέρα μπορεί να σ ξυπνάει τ βραδυ κ να θέλει γάλα. Η δικιά μ 2 χρόνων είναι κ ακόμη θα ξυπνήσει συνήθως μια φορά Γύρω στις 5 για γάλα. Και που αποθηλασα 8 μηνών παίζει να έπινε τ βράδυ 4 φορές γάλα. Δ είναι ότι πήρε ξένο κ κοιμήθηκε όλο τ βράδυ. Βέβαια σου εύχομαι να κοιμάται όλο τ βράδυ τ μωράκι σου Κ να φθάσει σε σημείο να πίνει γάλα μόνο πρωί βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@stasa199δε θηλάζει ο άντρας σου όμως χαχα πες του να μη θεωρεί δεδομένο ότι θα θηλάζει μόνο πρωί βράδυ τ μωρό. Γτ κ να κόψεις τους θηλασμούς μέσα στη μέρα μπορεί να σ ξυπνάει τ βραδυ κ να θέλει γάλα. Η δικιά μ 2 χρόνων είναι κ ακόμη θα ξυπνήσει συνήθως μια φορά Γύρω στις 5 για γάλα. Και που αποθηλασα 8 μηνών παίζει να έπινε τ βράδυ 4 φορές γάλα. Δ είναι ότι πήρε ξένο κ κοιμήθηκε όλο τ βράδυ. Βέβαια σου εύχομαι να κοιμάται όλο τ βράδυ τ μωράκι σου Κ να φθάσει σε σημείο να πίνει γάλα μόνο πρωί βράδυ.

Χαχαχαχαχα έλα μου ντε!Θα του το πω!Χαχαχαχα !!!κοίτα όπως έχω πει πολλές φορές δε θέλω να φτάσει σε σημείο να καταλαβαίνει γιατί πες πχ ότι έχουμε πάει κάπου και νυστάζει θα μου ζητάει να θηλάσει για να κοιμηθεί???Θα φανεί πως θα πάει!πάντως δεν είμαι τόσο θετική να το τραβήξω για πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199η κάθε μαμά κάνει αυτό που θέλει Κ τη βολεύει. Προσωπικά Δ με απασχολεί αν κάποια θηλάσε 2 μέρες μόνο η 2 χρόνια. Εγώ ήθελα να αποθηλασω πριν να αρχίσει να καταλαβαίνει όπως λες πολλά πολλά. Άσε που μ φαινόταν λίγο περίεργο να είναι μεγάλο μωρό κ να θηλάζω ακόμη. Ένιωθα ότι τ γυρνάω τ μωρό σε βρεφική φάση. Δηλαδή από τη μια λέμε να ξεκινήσει να τρώει κτλ να κάνει τ ένα να κάνει τ άλλο Κ μετά να τ βάζω στο στήθος μου φαινόταν κάπως. Μιλάω όμως πάντα προσωπικά για μένα. Έκοψα τ θηλασμό κ ένιωθα ότι απελευθερώθηκα να σ πω την αλήθεια. Που θηλάσα καθαρά από επιλογή κ όταν αποθηλασα θηλαζε μόνο πρωί βράδυ κ μερικές φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni Εννοείται ότι η κάθε μανούλα κάνει ότι αισθάνεται καλύτερο για αυτήν και το μωρό της !Δεν κατακρίνω κανέναν όπως είπες μιλάω και εγω για τον εαυτό μου.Παντως Μέχρι πριν γεννήσω έβλεπα πολλές φίλες που  στο πρώτο τους παιδάκι δεν κατάφεραν να θηλάσουν και έλεγα Ούτε εγώ θα τα καταφέρω !Και τον  πρώτο καιρό το σκεφτόμουν και συνέχεια και τελικά τα κατάφερα και πολλές φορές δεν το πιστεύω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κορίτσι μ τ ξέρω ότι δ κρίνεις κανέναν. Έτυχε να μιλάμε μαζί κ να σχολιάσω χωρίς να θέλω ν παρεξηγηθεί κάποια άλλη μανούλα. 

Ο θηλασμός θέλει υπομονή. Κάποια στιγμή φθάνεις αε σημείο να πεις Δ μπορώ άλλο. Φθάνεις στα όρια σου. Άμα καταφέρεις να τ παλέψεις σε εκείνη τη φάση μετά όλα γίνονται πι8 εύκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι σήμερα στο νοσοκομείο και βλέπω μια κορνίζα στον τοίχο που λέει "10 αλήθειες για τον θηλασμό" με ωραία σκίτσα και λοιπά. Πλησιάζω και αρχίζω και τα διαβάζω και φτάνω στο 8ο που αναφέρεται στην πιπίλα...."Μην μου δίνεις πιπίλα, θα κόψω τον θηλασμό!"!!!! Αν έπιανε και σε εμάς, εγώ θα είχα βάλει 5 στο στόμα μου ταυτόχρονα και θα μου έκοβαν την πείνα! Ποια Kate Moss και ποια Sklenarikova! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες! 

Τις τελευταίες μέρες έχουμε ένα θεματάκι με το θηλασμο. Ο μπεμπουλης τρώει πολύ λίγο τύπου 2-3 λεπτά και μετά βγάζει τη θηλή από το στόμα, γυρνάει από την άλλη, γυρνάει προς εμένα την ξαναπιάνει, κάνει μια ρουφηξιά, την ξαναβγάζει κ.ο.κ μέχρι που αρχίζει να κλαίει και να πιπιλαει το δάχτυλο του. Δοκίμασα να τον σηκώνω να ρευτεί και να τον ξαναβαζω, αλλά με το που τον ξαπλώνω, έχουμε κλάματα. Μου δίνει την αίσθηση ότι πεινάει κι άλλο και για κάποιο λόγο δεν μπορεί να φάει. Σκέφτομαι ότι μπορεί να του ανεβαίνει γαλατάκι ή να πονάει λόγω ΓΟΠ ή να πνίγεται (που όντως συμβαίνει) λόγω αυξημένης ροης και να εκνευρίζεται, μιας που τρώει πολύ λαίμαργα, ή αντιθέτως να μην έχω καλή ροή, να πίνει μόνο το αραιό γάλα και μετά που το πιο λιπαρό θέλει περισσότερη προσπάθεια, να μην έχει υπομονή και να νευριάζει και να τα παρατάει. Ποιος ξέρει; Όλοι μου λένε να δοκιμάσω μπιμπερό να δω αν θα μου κάνει το ίδιο... εγώ νομίζω καλύτερα να φωνάξω μια σύμβουλο θηλασμού πρώτα μήπως μπορέσει να με βοηθήσει. Έχετε καμία να μου συστήσετε; Αθήνα μένω, βόρεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Αυτο που περιγραφεις εμενα μου το κανει συνεχεια..Τουλαχιστον μια φορα την μερα και ακομα δεν εχω καταλαβει το γιατι να σου πω την αληθεια..Εχεις δοκιμάσει να εισαι ανασκελα οταν τον ταιζεις?Δεν εχει πολυ ροη ετσι το γαλα και δεν πνίγεται. Καμια φορά πιανει στην δικια μου...Για συμβουλο δυστυχώς εγω δεν ξερω να σου προτείνω.

Ανάσκελα τελείως όχι, αλλά κοιτάω να έχω κλίση προς τα πίσω όταν θηλάζω. Κι εμένα μου το έκανε μερικές φορές και δεν είχα ασχοληθεί, αλλά τώρα μου το κάνει σε κάθε μα κάθε γεύμα, εκτός από τους νυχτερινούς θηλασμους στους οποίους τρώει κανονικά γύρω στο 10λεπτο και μετά σφραγίζει τα χειλάκια και τον αφήνω και κοιμάται. Ούτε γκρίνιες ούτε τίποτα ??‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa μήπως ζεσταίνετε και το κάνει?Και εμένα το κάνει όχι σε κάθε θηλασμό αλλά το κάνει..  δεν νομίζω να είναι κατι Αφού το κάνει και της @Sofi90 και η δικιά μου..Εγώ ξέρω μια σύμβουλο θηλασμού που είχαμε στο μαιευτήριο και έρχεται και στο σπίτι αν θες να σου στείλω το τηλέφωνο Της!Αλλά θεωρώ  πως είναι κάτι που θα περάσει.. Εγώ προσπαθώ να την έχω σε πιο όρθια θέση όταν τη θηλάζω καμία φορά πάλι μου πνίγεται βέβαια!Έχει μάθει η κακομοίρα να πίνει τόσο γρήγορα για να προλαβαίνει που καμία φορά τη λυπάμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stasa199 είπε:

@Narcissa μήπως ζεσταίνετε και το κάνει?Και εμένα το κάνει όχι σε κάθε θηλασμό αλλά το κάνει..  δεν νομίζω να είναι κατι Αφού το κάνει και της @Sofi90 και η δικιά μου..Εγώ ξέρω μια σύμβουλο θηλασμού που είχαμε στο μαιευτήριο και έρχεται και στο σπίτι αν θες να σου στείλω το τηλέφωνο Της!Αλλά θεωρώ  πως είναι κάτι που θα περάσει.. Εγώ προσπαθώ να την έχω σε πιο όρθια θέση όταν τη θηλάζω καμία φορά πάλι μου πνίγεται βέβαια!Έχει μάθει η κακομοίρα να πίνει τόσο γρήγορα για να προλαβαίνει που καμία φορά τη λυπάμαι!

Δε νομίζω ότι φταίει η ζέστη γιατί το κάνει και με το κλιματιστικό αναμμένο.  Ναι κι εμένα πίνει παρά πολύ γρήγορα και πνίγεται. Λες και θα του το πάρουμε από το στόμα! Στείλε μου πλιζ αν είναι εύκολο! Ξέρεις αν είναι καλή μίλησες μαζί της ή απλά σου έδωσε καρτούλα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Narcissa είπε:

Δε νομίζω ότι φταίει η ζέστη γιατί το κάνει και με το κλιματιστικό αναμμένο.  Ναι κι εμένα πίνει παρά πολύ γρήγορα και πνίγεται. Λες και θα του το πάρουμε από το στόμα! Στείλε μου πλιζ αν είναι εύκολο! Ξέρεις αν είναι καλή μίλησες μαζί της ή απλά σου έδωσε καρτούλα; 

Σου στέλνω μνμ με τη σύμβουλο θηλασμού που βοήθησε εμένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Εγω εχω ενα θεμα με το μωρο..Εχει εδω και 2 βδομαδες που ελειπε ο μπαμπας της και θελει να κοιμαται στα χερια μου και με το στηθος στο στομα..Αν κανω να την αφησω κατω η να της το βγαλω απ το στομα ξυπναει ουρλιαζοντας..Αυτο μονο την μερα και αντιδραει σαν κατι να φοβαται και θελει να ειναι κολλημενη πανω μου..Την νυχτα τα καταφέρνω και την βαζω διπλα μου χωρις να ξυπνήσει και δεν εχει θεμα..Νομιζα οτι ειχε φοβηθει οτι θα φυγω και γω επειδη ελειπε ο μπαμπας της μια βδομαδα αλλα εχει γυρισει 6 μερες τωρα και δεν εχω δει διαφορα..Στο ίντερνετ που το εψαξα λέει μονο για μωρα που φοβουνται την νυχτα και οχι την μερα , η μαμα μου λέει να την παω να την διαβασει παπάς! εγω φοβαμαι μην της εχει δημιουργηθεί κανενα ψυχολογικό..Σημερα εκανε 1 ωρα υπνο το πρωι,3 ωρες το μεσημερι,αλλη μια ωρα το απογευμα και αλλη μια ωρα κατα τις 9..Στα χερια ολες τις φορες και ανοιγει και το ματι να δει αν οντως την κραταω και το ξανακλεινει..Δεν ξερω πως της δημιουργήθηκε αυτό..Να κλαψει δεν την εχω αφησει ποτέ..Δεν ξέρω τι να κανω να μην φοβάται

Αχ βρε κορίτσι μου, ακόμα να της περάσει, ε; Και σε σκεφτόμουν. Μήπως όντως έχει άγχος αποχωρισμού επειδή έλειπε ο μπαμπάς της; Και που γύρισε ακόμα δεν της έχει περάσει.... τι να πω; Πάντως, κοιμάται. Απλά θέλει πάνω σου. Καλά... Γέλασα πολύ με τη μαμά σου. Βέβαια, επειδή εγώ πιστεύω πολύ, πήγαινε την να της διαβάσουν την ευχουλα. Θα τη βοηθήσει γενικώς. Τώρα γι'αυτό που έχει δεν ξέρω τι άλλο να σου πω. Υπομονή;;; Μήπως της περάσει με τον καιρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 τι εννοεις 2 βδομάδες τώρα κοιμάται μόνο στην αγκαλιά σου????η δικιά μου αν δεν είναι αγκαλιά δεν κλείνει το βλέφαρο!χαχαχαχαχα

Λοιπόν είχα αυτή τη συζήτηση σήμερα με τον παιδίατρο!Επειδή και εμένα δε με αφήνει πολλε1 φορές να κάνω κάτι άλλο από το να κοιμάται στην αγκαλιά μου μου είπε ότι θα την αφήνω κάτω και αν ξυπνάει και κλαίει αγκαλιά για λιγο να ηρεμησει και ξανά κάτω αν χτυπιεται και καταλαβαινω οτι πονάει να την κρατήσω αλλά κατά τα άλλα πρέπει να προσέξουμε !Μετά μου είπε αν ξυπνάει και κλαίει θα ξαπλώνω δίπλα της(στο κρεβάτι αυτά εννοειται) και θα την αγκαλιάζω και το επόμενο βήμα είναι απλά να πηγαίνω από πάνω της να την ηρεμώ χωρίς να την αγκαλιάζω μόνο με άγγιγμα!Υπομονή όμως Γιατί νομίζω είμαστε και σε εβδομάδα άλματος!

Ο γιατρός μου είπε ότι θέλει να είμαι σίγουρη ότι δεν πεινάει η πονάει το μωρό για να τα κάνω αυτά!Επίσης του είπα ότι την παίρνω στο κρεβάτι και κοιμάται καλύτερα μαζί μας και μου είπε να το προσέξω αυτό γιατί γίνεται κακιά συνήθεια που όλοι το ξέρουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Τα βραδια μαζι μας κοιμάται και δεν με πειραζει καθολου..Ξυπναει τρωει και υπνος..Δεν εχει θεμα?να την αφησω κατω

Την μερα και μενα αγκαλιά κοιμοταν αλλα την αφηνα κατω και τις μισες φορες δεν ξυπνουσε..Τωρα ειναι διαφορετικό..Ειναι σαν να φοβαται..Αφου κραταει και το στηθος καλα καλα μην της φυγει..Λιγο να την αφησω κατω και παθαίνει αμόκ..Δεν θελει να την παιρνει και κανενας άλλος αγκαλιά..Και στο γυμναστηριο που την αφηνα κανενα τεταρτο να κάνω καμιά δουλεια πλεον δεν κάθεται..Μακαρι να ειναι φαση γιατί αλμα εμείς δεν περναμε..

Δε νομίζω να καταλαβαίνει την απουσία του πατέρα τόσο έντονα...πιστεύω τους πρώτους μήνες η μαμά τους κάνει αίσθηση...μπορεί να κάνω και λάθος!Και εμένα δεν κάθεται εδώ και ξανά δύο μέρες με τίποτα κάτω και κοιμάται μόνο πάνω μου η αν ξαπλώσω μαζί της Ίσως κοιμηθεί λιγάκι αλλά και πάλι μπορεί στο 5 λεπτό να ξυπνήσει!ακομα και ο αντρας μου που την αφηνε και κοιμοταν τωρα ξυπναει και σε αυτον!νομίζω πως είναι φάση και θα περάσει...Κάνε υπομονή η κανε μια ερώτηση και στον παιδίατρο σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 22 δεν είχες πητ?Άρα μπορεί και εσένα να πέρναγε και τώρα να τελειώνει!

Καλά εγώ σήμερα νιώθω κομμάτια!Κάθε 3 ώρες με ξυπνάει η σκατου!Ούτε ξυπνητήρι να είχε !Χαχαχαχα και έχει να με ξυπνήσει έτσι από 14ων ημερών!Μετά κοιμόταν περισσότερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 είναι πολύ μικρή για να βιώνει άγχος αποχωρισμού νομίζω. Αυτή τη φάση την περνάνε μετά τους 7 8 μήνες. Προφανώς σε έχει ανάγκη αυτές τις μέρες. Εμένα η μεγάλη μέχρι 6 μηνών κοιμόταν μόνο στην αγκαλιά κάθε 3 ώρες για 20 λεπτά μέσα στη μέρα. Λογικά φάση περνάει λ θα της περάσει. Άλλωστε Δ είναι κ κανένα εύκολο μωράκι για να πεις ότι μέχρι τώρα καθόταν με τις ώρες μόνο του. Επίσης πιστεύω πως είναι κ στο παιδί. Αλλά θέλουν πιο πολύ αγκαλίτσα Αλλά πιο πολύ λόγια Αλλά πιο πολύ παιχνίδι. Πάντως ο άντρας σ δ φταίει σίγουρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...