Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

Εμείς πάμε καλά. :) Βαζει καλό βάρος... Το στηθος γεμίζει το βράδυ  και μέχρι το μεσημέρι η μικρή το έχει φέρει στα καλά του... Αλήθεια θηλαστρο έχετε; Χρησιμοποιείται; Γιατί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Angelmammy Αχ και εγώ ελπίζω να μην έρθει σύντομα!είναι ωραία!εγώ το πρώτο 24ωρο ΥΠΕΦΕΡΑ!!!!από τον πόνο μου ανέβαινε και η πίεση κάποιες φορές για να καταλάβεις!με παυσίπονα και να μη μπορώ να σταθώ!αυτό τα τελευταία 6 χρόνια μέχρι πριν δεν καταλάβαινα τίποτα!

Πρήξιμο δεν μπορώ να πω ότι έχω....φαντάσου και όταν κάνει ώρες να φάει απλά το νιώθω να βαραίνει και να πετρωνει...και προσπαθώ με το χέρι να κανω αποσυμφόρηση για να μην την πνιγώ !αχ τι Καλά που σου κοιμήθηκε νορμάλ ώρα!εμένα νομίζω το έχει καθιερώσει το 1!!!!!

@Sofi90 εμενα πλεον στο αμαξι καθεται και αν δω ότι πάει να κλάψει της κουνάω κανένα παιχνιδάκι!αλλά συνήθως κοιμάται!ευτυχώς!στο μάρσιπο την έχω προσπαθήσει δύο τρείς φορές δεν της αρέσει καθόλου!!!!!στο λεπτό κλαίει!Δεν ξέρω μήπως το σφίγγω πολύ στα ποδαράκια της θα το ξανά δοκιμάσω αλλά νομίζω πως είναι κουτσομπόλα και θέλει να βλέπει ενώ με το μάρσιπο δε μπορεί!

Νομίζω πως τα κοχύλια πρέπει να τα σταματησεις σιγά σιγά!και εγώ τα φόραγα και γέμιζαν και απλά τώρα φοράω επιθέματα!Νομίζω όσο έχουν περιθώριο στα κοχύλια θα βγάζουν οπότε δε θα σταματήσουν  ποτέ  για αυτό τα έκοψα.. όχι εμένα δεν μου έχει γράψει τίποτα...πρώτη φορά το ακούω..μου είπε να πίνω 2 φορές τη μέρα σίδηρο και 1 ασβέστιο για όσο θηλάζω μόνο αυτά.. 

@AlKate έχω θήλαστρο αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα γιατί δεν έχω σακουλάκια αποθήκευσης γάλακτος..μόλις πάρω όταν νιώθω να πετρωνει θα το χρησιμοποιώ να τα αποθηκεύω στην κατάψυξη  από το να το πετάω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 ναι, εξετάσεις αίματος και βιταμίνης d και υπέρηχο κολπικό. Αυτά μου είπε ο γιατρός να του πάω στο τρίμηνο που έχουμε ραντεβού και εκεί θα μου κάνει και τεστ Παπ. 

@AlKate εγώ δεν έχω πάρει θήλαστρο και δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε μια φορά. Δε χρειάστηκε.

Έτσι κι εμένα το στήθος, μέχρι το μεσημέρι με έχει φέρει στα καλά η μικρή μου. 

Νομίζω πως είμαστε όλες σε πολύ καλή κατάσταση πια με το θηλασμό. Στην αρχή έβαζα στόχο τις 40 μέρες, μετά το τρίμηνο.... Τώρα δε βάζω... Θέλω όσο περισσότερο μπορώ να τη θηλάσω. Μεγάλη ευκολία και τεράστια ευλογία για τα παιδιά μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 νομίζω ήταν τυχαίο το 23:00. Κάθε μέρα γύρω στη 01:00 μου κοιμάται. 

Εμένα το μάρσιπο με έχει καταβολεψει!!!!! Πάμε σχεδόν παντού με αυτό και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Μετά από λίγο μπορεί να γκρινιάξει αλλά μόνο αν σταματήσω να περπατάω. Όσο πηγαίνω είναι μια χαρά. Κοιτάει έξω, όσο μπορεί.. θα της αρέσει πολύ νομίζω όταν θα μπορούμε να τη βάλουμε να κοιτάει μπροστά. Είναι νωρίς ακόμα;;; Αλήθεια, πότε θα μπορει να κοιτάει μπροστά;;; Στο 6μηνο ή πιο νωρίς;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμάς κορίτσια! 

Ολα καλά με το θηλασμο, πλέον νομίζω ότι μπορώ να θηλασω και κρεμασμένη από τον πολυέλαιο ? όπως σας είχα πει όμως, ανησυχώ λίγο για το βάρος του. @AlKate εσεις ποσό βάλατε τον τελευταίο μήνα; Ρωτάω εσένα που έχουν μόνο μια μέρα διαφορά τα μωράκια μας! Εγώ θηλαστρο χρησιμοποιώ όταν είναι να λείψω από το σπίτι για πάνω από 1-2 ώρες, δηλαδή όταν πηγαίνω γραφείο ή βγαίνω με τον άντρα μου χωρίς το νινί. Τώρα θα νοικιασω νοσοκομειακό για να ξεκινήσω να φτιάχνω τράπεζα γάλακτος για το Σεπτέμβρη που θα γυρίσω κανονικά στη δουλεια. 

Κοριτσια ποιο μαρσιπο έχετε πάρει; Νομίζω θα χρειαστούμε οπωσδήποτε στις διακοπές. 

Εν τω μεταξύ για κάποιο περίεργο λόγο νόμιζα ότι όσο θηλαζουμε δε θα έχουμε περίοδο και πολύ ξενέρωσα τώρα που είπατε ότι μπορεί να έρθει ανα πάσα στιγμή χαχαχ! 

Εμενα η γιατρός εξετάσεις δε μου είπε να κάνω, μόνο να πάω το Σεπτέμβρη για παπ. Και από συμπλήρωμα μου έχει πει να παίρνω το pregnacare breastfeeding. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Διαβάζω νέα σας και χαίρομαι που είστε όλες καλά. 

Εμένα ενώ η μικρή κοιμόταν 12 12.30 έχει καμία βδομάδα που κοιμάται από τις 10.30 τ πολύ 11. Είναι πολύ καλό μωράκι. Ήσυχο κ βολικό.

Μπράβο ρε κορίτσια, πως την παλεύεται με τ μάρσιπο; Δε ζεσταινεστε; εμένα με βολεύει πολύ τ καρότσι κ ευτυχώς κ τ μωρό. Ειδικά έξω ρίχνει κάτι ύπνους!

Θήλαστρο ούτε εγώ χρησιμοποιώ. Μόνο τ πρώτο μήνα που είχα υπερπαραγωγή για να τ ρυθμίσω. Το θεωρώ μανίκι κ Δ Έχω όρεξη να σας πω την αλήθεια. Ακόμη κ έξω χίλιες φορές να δώσω μια φορά ξένο πάρα να παίρνω μαζί γάλα, παγοκυστες κτλ. Έχω μερικά σακουλάκια κατάψυξη βέβαια αν χρειαστεί να πάω κάπου ας τελειώσουν αυτά. Ούτως ή άλλως μετά τις γιορτές ξεκινάω αποθηλασμο.

@Narcissa Ναι να νοικιάσεις νοσοκομειακό θα σωθείς. Πολύ πιο εύκολο στη χρήση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa εμείς έχουμε δύο μάρσιπο (δεν ξέρω αν κλίνεται αυτή λέξη μιας και είναι ξένη). Αρχικά πήραμε ring sling το οποίο δε μας βόλεψε καθόλου καθόλου!!! Η μικρή ήταν σαν μπάλα μέσα και έκλαιγε μετά από λίγη ώρα και ιδρώνει κιόλας πολύ!! Μετά πήραμε ένα της inglesina το οποίο είναι φανταστικό! Κάθεται ψηλά, δε ζεσταίνεται, δε γκρινιάζει και όλο κοιτάει γύρω της. Μας έχει καταβολεψει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissaεμενα η μπουμπού βάζει πολύ καλό βάρος η αλήθεια είναι... Στο μήνα βάζει κιλό σίγουρα, μέχρι τώρα τουλάχιστον...αλλά το κάθε παιδί είναι διαφορετικο... Πες μου λίγο μετρήσεις βάρους που έχετε...

Η αλήθεια είναι με τον πόνο περιόδου είναι περίεργη και εγώ να δω πως θα πάει....

Εγώ έχω δανειστεί έναν ring sling από φίλη που μου αρέσει η στάση για να κοιμηθεί η μικρή. Και αγόρασα της babybjorn (κάπως έτσι) πολύ καλός και αυτός( έχει και τρυπιτο ύφασμα που τον προτίμησα λόγω καλοκαιριού...) Η δικιά μου της αρέσει στο μάρσιπο και μάλιστα κοιμάται αρκετές φορές εκεί!!!

Πώς και θα ξεκινήσεις αποθηλασμο @Diwni; Αν επιτρέπεται ...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα κορίτσια την βάζω σε έναν ελαστικο wrap αν το λέω Καλά μου τον δάνεισε η κουμπάρα μου και δεν της αρέσει την  έχω βάλει 3 φορές μέσα στο σπίτι και μια έξω δεν έκατσε! Θα δοκιμάσω να τη βάζω κάθε μέρα από λίγο αν και τώρα που δεν έχει τόσο τρελούς πόνους κάθεται και στο καρότσι!μετά έχω έναν chicco που είναι από 3 με 4 μηνών νομίζω όταν θα στηρίζει το κεφαλάκι της Ίσως εκεί της αρέσει περισσότερο!

Εγώ έχω κάνει ένα λάθος με το θηλασμό...τη θηλάζω με ένα μαξιλάρι από κάτω του καναπέ τα μικρά για να έρχεται πιο ψηλά και έξω δεν με πολύ βολεύει να την κρατάω επειδή έχω καλό μάθει!σήμερα έχει πονακια η καημενουλα μου....έφαγα τζατζίκι που έκανα εγώ χωρίς σκόρδο αλλά την πείραξε το γιαούρτι....ξεχάστηκα...ώρες ώρες νομίζω πως το ξένο είναι καλύτερο γιατί νιώθω τύψεις που τρώω κάτι και μετά πονάει....?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια έχω πάρει ποδιά θηλασμού για έξω και πάω κάπου δεν έχει τόσο κόσμο η στο αμάξι αν είναι κοντά και τη θηλάζω μια χαρά!βολεύει αρκετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199εννοείται ότι βολεύει πάρα πολύ κ τω θηλάζω παντού. Δεν έχω θέμα με την ποδιά σώθηκα.

@AlKate προσωπικά θέλω να θηλάσω μέχρι 7 8 μηνών. Θα μπουν οι στέρεες θα έχει ξεπεραστεί κ το μωρό. Δε θέλω να είναι ολόκληρο παιδί κ να θηλάζει ακόμη. Άσε που όσο πιο μεγάλο τόσο πιο δύσκολο. Κ την μεγάλη μ ακριβώς 8 μήνες τη θηλάσα κ αυτήν ακριβώς τόσο σκοπεύω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate γεννήθηκε 3.100 και βγήκαμε 3.020 από το μαιευτήριο. Όταν έκλεισε τον πρώτο μήνα ήταν 4.400, 2 μηνών 5.400 και σήμερα που κλείνουμε τον 3ο σε 2 μέρες τον ζύγισα 6.050. Ξέρω ότι είμαστε εντός φυσιολογικών ορίων αλλα μου κακοφάνηκε που αυτό το μήνα πήρε τόσο λιγότερο από τους προηγούμενους. 

@stasa199 κι εγώ με μαξιλάρι τον θηλάζω στο σπίτι, αλλά με λιγη εξάσκηση το βρήκαμε και χωρίς. Υπάρχουν μαξιλάρια θηλασμού πολύ μικρά, χωράνε και κάτω από το καρότσι. Μου πήρε η πεθερά μου ένα από το Λητω. Πάντως μη σκέφτεσαι ότι της κανείς κακό, εκτός του ότι ο θηλασμός είναι ο,τι καλύτερο για τα νινακια μας, τα μωρά που πίνουν ξένο έχουν συνήθως χειρότερους κολικούς. 

Ρε κορίτσια συγνώμη κιολας αλλά μήπως είναι ιδέα σας ότι τα πειράζουν τα μωρά σας όλες αυτά τα φαγητά και τσαμπα τα έχετε κόψει; Κι εμένα ρίχνει ένα κλάμα σχεδόν κάθε βράδυ πριν κοιμηθεί, αλλά δεν έχει να κάνει με το τι έφαγα, το κάνει απλά γιατί νυστάζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 αγγούρι τρώω σχεδόν κάθε μέρα δεν νομίζω!γιαούρτι είχα καιρό να φάω και έφαγα αρκετό!

@Narcissa το βάρος του μωρού σου είναι τέλειο !!!!Δεν νομίζω πως πρέπει να έχεις άγχος!!!Εμένα γεννήθηκε 3300 βγήκαμε απο το μαιευτήριο 3120 και στις 7 μέρες που την είχε η παιδίατρος ήταν 3280!στο μήνα 4 με του γιατρού 4100 με τη δικιά μου και τώρα έχω μέρες κα τη ζυγισω αλλά ήταν 4500 και κάτι και την άλλη Δευτέρα γίνεται 2 μηνών!βέβαια είναι και κοριτσάκι αλλά και της κουμπαράς μου που είναι 7 μηνών είναι 7μιση κιλά!από ένα σημείο και μετά δεν παίρνουν τόσο πολύ Αλλιώς θα είχαμε πρόβλημα!

Όσο για τις τροφές καταλαβαίνω ποτέ την πειράζει κάτι γιατί είναι κάτι που δεν τρώω καθημερινά και κάνει διαφορετικό κλάμα!τρώει και κλαίει και τεντώνει τα ποδαράκια της και τα μαζεύει γίνεται κατάκοκκινη και ιδρώνει ολόκληρη η καημένη!Μόλις κάνει Κακακια η αεριστει ηρεμεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 @stasa199 καλά εσείς ξέρετε καλύτερα, απλά μου έκανε εντύπωση γιατί υποτίθεται ότι τα μωράκια που θηλάζουν δεν κάνουν συχνά κολικούς! 

@Sofi90 και ‘μένα τόσο ήταν στο 2ο, στον 3ο πατήσαμε λίγο φρένο. 

Νομιζω έχει ψηλώσει αρκετά όμως, ίσα ίσα του κουμπώνουν τα κορμάκια για 6μηνων. Θα δούμε σε καμία βδομάδα που θα τον μετρήσει η παιδίατρος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα εμενα δεν της κανουν για 1 μηνων και φοραμε για 3 μηνών που της είναι ίσα ίσα αλλά της είναι λίγο πιο μεγάλα στο ύψος!θα την ζύγιζω σήμερα να δω που είμαστε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα πέρασε ένα μήνα με πολύ έντονους κολικούς και ας θήλαζαν!Και εγώ δεν το περίμενα γιατί λένε στα μωράκια που θηλάζουν δεν κάνουν και μου ήρθε κάπως...

Εγώ της ειχα πάρει φορμακια 3-6 μηνών και της είναι μεγάλα ελπίζω να μην πάνε χαμένα γιατί είχα πάρει και αρκετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

@AlKate γεννήθηκε 3.100 και βγήκαμε 3.020 από το μαιευτήριο. Όταν έκλεισε τον πρώτο μήνα ήταν 4.400, 2 μηνών 5.400 και σήμερα που κλείνουμε τον 3ο σε 2 μέρες τον ζύγισα 6.050. Ξέρω ότι είμαστε εντός φυσιολογικών ορίων αλλα μου κακοφάνηκε που αυτό το μήνα πήρε τόσο λιγότερο από τους προηγούμενους. 

@stasa199 κι εγώ με μαξιλάρι τον θηλάζω στο σπίτι, αλλά με λιγη εξάσκηση το βρήκαμε και χωρίς. Υπάρχουν μαξιλάρια θηλασμού πολύ μικρά, χωράνε και κάτω από το καρότσι. Μου πήρε η πεθερά μου ένα από το Λητω. Πάντως μη σκέφτεσαι ότι της κανείς κακό, εκτός του ότι ο θηλασμός είναι ο,τι καλύτερο για τα νινακια μας, τα μωρά που πίνουν ξένο έχουν συνήθως χειρότερους κολικούς. 

Ρε κορίτσια συγνώμη κιολας αλλά μήπως είναι ιδέα σας ότι τα πειράζουν τα μωρά σας όλες αυτά τα φαγητά και τσαμπα τα έχετε κόψει; Κι εμένα ρίχνει ένα κλάμα σχεδόν κάθε βράδυ πριν κοιμηθεί, αλλά δεν έχει να κάνει με το τι έφαγα, το κάνει απλά γιατί νυστάζει. 

Έχει πάρα πολύ καλό βάρος!!! Μην αγχώνεσαι καθόλου... Είναι τέλεια ο μικρός σου... Έτσι και αλλιώς μεγαλώνοντας αλλάζει ο Ρυθμός πρόσληψης βάρους.... 

 

IMG_20190619_125026.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90αυτο που ξέρω εγώ είναι να έχουν διπλασιαστεί το βάρος μέχρι το εξάμηνο αλλά είναι το ελάχιστο... Εμείς στο 3 μηνο όπως το βλέπω το φτάνουμε ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Εμενα χαμενα πηγαν τα μισα απ αυτα που ειχα παρει!Ελπιζω να μην πανε τα δικα σου!

Εμένα μέχρις στιγμής δεν έχει πάει κάτι χαμένο...ακόμη και τα ψιλουλια αλλά μακρυμανικα που της πήρα τα έβαλε λιγάκι!απλά επειδή όλοι το λένε αυτό για τα νούμερα πήρα λίγα νούμερο 1 και 0εως3 και πιο πολλά 3 έως 6 σε φανελάκια και λίγα ρουχαλάκια αλλά και τον Σεπτέμβρη ζέστη θα έχει θα τα βάλει πιστεύω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...