Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

@AlKate εγω καταλαβα οτι εχω υπερπαραγωγη επειδη οποτε πηγαινα να τη θηλασω εκανα συντριβανακι και πνιγοταν το μωρο!με βοηθησαν τα κοχυλια τα εοχα σταματησει και τα ξανα εβαλα ετσι οταβ γεμιζει το στηθος να βγαζει κατι να μη πνιγεται και η μπεμπα!

@Angelmammy  και @Sofi90 ετσι μου κανει εμενα αλλα χτυπαει χερια και ποδια!ο παιδιατρος μου ειπε πως εχει κολικους..μου ειπε πως οπως παει το γαλα τους ερεθιζει πιο πολυ και πονανε..δοκιμασε μασαζακι στην κοιλια και ασκησεις με τα ποδαρακια τα λυγισμενα  στην κοιλιτσα με μικρη πιεση και μετα τα τεντωνεις..απο 10 φορες τη μερα μου ειπα να τα κανω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@Angelmammy Ειναι σαν να περιγραφεις την χθεσινη και σημερινη μου μερα. Ακριβως το ιδιο..Της εδωσα και πιπιλα αλλά στην δεύτερη προσπάθεια μου έκανε εμετό..Αυπνη ολη νύχτα χθες και ολη μερα σημερα..45 λεπτά το απόγευμα κοιμήθηκε μονο..Ουτε εγω ξερω σπο τι μπορει να ειναι.Σκεφτηκα μήπως δεν ήθελε να φαει στο στηθος και ηθελε απλα πιπίλισμα και να έκλαιγε που κατέβαινε γαλα..Γιατι οταν την εβγαζα μηπως ηθελε να ρευτει μου εβσζε τα χερια στο στομα και πιπιλαγε..Γι αυτο πηγα να της δωσω την πιπιλα αλλά τζιφος..

Αν κάποια κοπέλα ξερει ας μας πει

Αχ τι τραβάμε! Γερά να είναι κ χαλάλι τους. Νομίζω ότι τα κοριτσάκια της παρέας είναι κάπως πιο ζορικα από τα αγοράκια;;;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 ναι, τις κάνω τις ασκησουλες αυτές κάθε μέρα σχεδόν. Τα καημένα μωρέ! Ταλαιπωρούνται αυτά και μαζί κι εμείς. Δεν ήξερα ότι το γάλα μας ερεθίζει το εντεράκι τους πιο πολύ.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααα και ζεστες κομπρεσες στην κοιλιτσα μου ειπε!εμας δε μας βοηθησαν βεβαια...δειτε αν μετα τα κακακια η τα αερια ηρεμει εγω ετσι καταλαβα οτι οντως εχει κολικους !

Δε θυμαμαι ακριβως πως μου το ειχε πει αλλα οταν πονανε παει και το γαλατακι και τα ενοχλει περισσοτερο...και μου ειπε πως πονανε σαν να εχουν σουβλιες και αυτον τον ασχημο πονο που μας πιανει και εμας καμια φορα αλλα ακομα δε μπορουν να το διαχειριστουν...μακαρι να ποναγαμε εμεις και οχι αυτα τα καημενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@AlKate εγω καταλαβα οτι εχω υπερπαραγωγη επειδη οποτε πηγαινα να τη θηλασω εκανα συντριβανακι και πνιγοταν το μωρο!με βοηθησαν τα κοχυλια τα εοχα σταματησει και τα ξανα εβαλα ετσι οταβ γεμιζει το στηθος να βγαζει κατι να μη πνιγεται και η μπεμπα!

@Angelmammy  και @Sofi90 ετσι μου κανει εμενα αλλα χτυπαει χερια και ποδια!ο παιδιατρος μου ειπε πως εχει κολικους..μου ειπε πως οπως παει το γαλα τους ερεθιζει πιο πολυ και πονανε..δοκιμασε μασαζακι στην κοιλια και ασκησεις με τα ποδαρακια τα λυγισμενα  στην κοιλιτσα με μικρη πιεση και μετα τα τεντωνεις..απο 10 φορες τη μερα μου ειπα να τα κανω..

Ακριβώς τα ίδια έχουμε και εμείς και είναι κολικοί μας είπε ο γιατρός.εμεις βέβαια δεν θηλαζουμε αποκλειστικά πίνουνε και μπουκάλι και πιπίλα παίρνουνε αλλά τα χέρια τα βάζουμε συνέχεια στο στόμα και τα πιπιλαμε αλλά όταν θηλάζει πολλές φορές κάνει έτσι όπως λέτε αλλά τουλάχιστον εμείς όλη μέρα κοιμόμαστε τα βράδια έχουμε θέμα με τον ύπνο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vivika10 είπε:

Ακριβώς τα ίδια έχουμε και εμείς και είναι κολικοί μας είπε ο γιατρός.εμεις βέβαια δεν θηλαζουμε αποκλειστικά πίνουνε και μπουκάλι και πιπίλα παίρνουνε αλλά τα χέρια τα βάζουμε συνέχεια στο στόμα και τα πιπιλαμε αλλά όταν θηλάζει πολλές φορές κάνει έτσι όπως λέτε αλλά τουλάχιστον εμείς όλη μέρα κοιμόμαστε τα βράδια έχουμε θέμα με τον ύπνο 

Μαρεσει που  τα αγορακια ειναι αυτα που εχουν συνηθως κολικους και επισης ειναι λεει ενα στα 4 μωρα που εμφανιζει!εγω πιστευω πως εχουν σχεδον ολα τα μικρακια δυστυχως....

Εσενα που παιρνει και μπουκαλι μονο με το στηθος σοθ κανει ετσι??

Εγω κοριτσια της καθαρισα τη μυτουλα σημερα (το ενα μονο ρουθουνι το αλλο δεν με αφησε) καξ απο εκεινη την ωρα μαμ κακα και νανι ειναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κ μένα μου τ κάνει αυτό με τα χεράκια. Μόλις φάει τ βάζει στο στόμα κ τ ρουφάει σαν τρελή. Την ξανά βάζω στήθος κ δ θέλει άρα έχω καταλήξει ότι τ κάνει αυτό η για να χωνέψει η γτ νυστάζει. Πονακια εμείς πλέον δ έχουμε ευτυχώς. Στη μεγάλη μου όμως που κράτησαν σχεδόν 3 μήνες η λύση ήταν μια. Ρόφημα μάραθου της μιλουπα. Μου το πρότεινε ο παιδίατρος που είναι κ τρέλα υπέρ τ θηλασμού. 50 μλ όλα κ όλα μια φορά τη μέρα κ αμέσως ηρεμούσε τ μωρό. Με είχε σώσει. Ρωτήστε τ παιδιατρο σας εννοείται πρώτα. Στην αρχή ήμουν πολύ αρνητική να δώσω αλλά με πίεσε ο άντρας μου κ τελικά με έσωσε. Το μωρό δηλαδή τ καημένο που υπέφερε. Τώρα που αυτό τ μωρό δ είχε της ίδιας έντασης πόνους ο ίδιος παιδίατρος μ είχε πει μην δίνεις τπτ προς τ παρόν κ όντως της πέρασαν σχετικά σύντομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stasa199 είπε:

Μαρεσει που  τα αγορακια ειναι αυτα που εχουν συνηθως κολικους και επισης ειναι λεει ενα στα 4 μωρα που εμφανιζει!εγω πιστευω πως εχουν σχεδον ολα τα μικρακια δυστυχως....

Εσενα που παιρνει και μπουκαλι μονο με το στηθος σοθ κανει ετσι??

Εγω κοριτσια της καθαρισα τη μυτουλα σημερα (το ενα μονο ρουθουνι το αλλο δεν με αφησε) καξ απο εκεινη την ωρα μαμ κακα και νανι ειναι!

Μονο με το στήθος με το μπουκάλι τα πάμε μια χαρά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni θα ρωτήσω. Μήπως κ ηρεμήσει. Δεν έχει κάθε μέρα πονάκια όμως. Βέβαια πολύ σφίξιμο από αέρια κ πριν κάνει κακά της, ναι! Και γκρίνια κ κλάμα. Και μόλις τα κάνει ηρεμεί. Νομίζω όμως ότι όλα τα μωράκια σφίγγονται πριν ή όχι; Κάποιες φορές με εκπλήσσει και κάνει κακακια ήρεμα ήρεμα. Λίγες φορές όμως. 

Κοιμηθήκαμε 5 ολόκληρες ώρες!!! Μετά από τόση ταλαιπωρία για να κοιμηθεί, ε... δεν έχω παράπονο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από εμένα!!! Λοιπόν... Μετά από 5 μέρες με πράσινες κενώσεις σήμερα έγιναν και πάλι κίτρινες!!! Αλλά βρε κορίτσια κοκκινησε ο ποπουδακος της... Σε αυτή τη περίπτωση έχω πάρει τη sudocream. Ξέρετε κάποια καλύτερη; Αύριο με το καλό θα πάμε και στον παιδίατρο και λογικά θα κάνουμε και το πρώτο μας εμβόλιο!! Θα πονέσει η μικρή και εγώ στεναχωριέμαι ήδη!!  Κλείσαμε και εκκλησία για βάπτιση! Άνοιξα και ένα θέμα σχετικά να μιλήσουμε για Βάπτιση αν θέλετε να τη δείτε....

Αλήθεια στις θηλές πλέον βάζετε κάτι; Και αν ναι τι; Προληπτικά για περιποίηση η επειδή έχετε κάποια ενόχληση;; 

Εγώ νομίζω έχει εδραιωθεί ο θηλασμός... Και με το καλό αύριο κλείνουμε δύο μήνες αποκλειστικου θηλασμού!!! Έχω παρατηρήσει κάτι... Κάποιες φορές βάζω τη μικρή στήθος και τρώει. Μετά τη σηκώνω να ρευτει και επειδή φαίνεται να θέλει τη βάζω πάλι... Τη βάζω να ρευτει και δείχνει να θέλει πάλι. Τη βάζω (στο ίδιο στήθος) αλλά δεν θέλει, δυσανασχετεί... Τη βάζω στο άλλο και πίνει ενώ έχω και στο πρώτο γάλα.... Πιστεύω ,λόγω ζέστης, μάλλον διψάει πιο πολύ. Σας συμβαίνει και σε εσάς;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

2μηνο θα μας παρει λετε για εδραιωση; εγω 40 μερες και πρηστηκε και ετρεχε γαλα και τα ξημερωματα και παλι το πρωι... νομιζω δε θα σταματησει ποτε να πρηζεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofi90 είπε:

Και μενα ειχε κοκκινίσει και της αλλσξα νουμερο πανας γιατι σκέφτηκα τωρα με την ζεστη ιδρωνουν και της εβαζα στην sudocrem οποτε την επλενα απο κακά..Σε 2 μερες ήταν μια χαρά..Και ακομα μια φορα την μερα σε καποια αλλαγη βαζω την sudocrem..Αλλιως εχω μια της frezyderm και μια της intermed..Της intermed εχω παρατηρήσει αρεσει πιο πολυ στην μπεμπα..

Εγω στις θηλες οταν με πονανε απ το ρουφηγμα η θα βαλω κρεμα η γαζουλα με αλατονερο..Αλλα εγω φοραω και ρα κοχυλια ακόμα..Δεν μπορω να ακουμπαει υφασμα το στηθος .Το νιωθω ευαίσθητο ακομα..

Εδραιώθηκε στο δίμηνο?Τωρα δεν πρηζονται πια δηλαδη?

Κοριτσια να σασ ροτισο οσεσ εχετε γενισει κοριτσακια πως καθαριζετε τιν ευαισθητη περιοχη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vayaki είπε:

2μηνο θα μας παρει λετε για εδραιωση; εγω 40 μερες και πρηστηκε και ετρεχε γαλα και τα ξημερωματα και παλι το πρωι... νομιζω δε θα σταματησει ποτε να πρηζεται

Βάγια, δεν ξέρω αλλά εγώ σήμερα 52 ημερών η μικρή και το στήθος μου τούμπανο και τρέχει κάθε μιάμιση ώρα. Υποφέρω κάποιες στιγμές. Αφού παρακαλάω να έρθει αυτή η εδραίωση επιτέλους!!! Και σκέφτομαι μήπως έχω κάνει κάτι λάθος ή απλά έτσι είναι ο οργανισμός μου και θα έρθει λίγο πιο μετά... Σκέφτομαι ώρες ώρες ότι μπορεί να πάει στο τρίμηνο;;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@Λενι Με γαζουλα και φυσιολογικο όρο πολυ απαλα και απο πανω προς τα κατω πάντα..Μου ειπε και μια φιλη μου βαζει χαμομηλι αλλα εγω μονο τον ορό..

Σε ευχαριστο κοριτσι μου εκανα με μωρομαντηλο κ φοβαμε κιολας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ως προς την εδραίωση... Μέσα στην ημέρα εννοείται πως δεν περνάει πολύ ώρα χωρίς να την ταισω οπότε δεν μπορούσα να κρίνω από την ημέρα. Αλλά το βράδυ έχει τύχει να αφήσω το ενα στήθος και έξι ώρες... Εντάξει... Είχε πρηστεί αλλά δεν πονούσε... Ήμουν οκ... Βέβαια εμένα στάζει και όχι απαραίτητα από τη μεριά που δεν έχω θηλάσει ώρα .. πιστεύω συναισθηματικό είναι περισσότερο... Για παράδειγμα μπαίνοντας για μπάνιο είδα τη μικρη που την είχε αγκαλιά η μαμά μου και έτσι πώς βγάζω τη μπλούζα άρχισαν να στάζουν...  Φαντάζομαι όμως δεν έχει να κάνει με την εδραίωση αυτό... Κάνω λάθος;

@Λενιτα κοριτσάκια πάντα από πάνω προς τα κάτω τα καθαρίζουμε γιατι αντίστροφα μπορεί να μπουν βρωμιες και να πάθουν διάφορα....θέλει προσοχή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Βάγια, δεν ξέρω αλλά εγώ σήμερα 52 ημερών η μικρή και το στήθος μου τούμπανο και τρέχει κάθε μιάμιση ώρα. Υποφέρω κάποιες στιγμές. Αφού παρακαλάω να έρθει αυτή η εδραίωση επιτέλους!!! Και σκέφτομαι μήπως έχω κάνει κάτι λάθος ή απλά έτσι είναι ο οργανισμός μου και θα έρθει λίγο πιο μετά... Σκέφτομαι ώρες ώρες ότι μπορεί να πάει στο τρίμηνο;;;; 

Και κανει παραλληλα κι ενα ασχημο μουδιασμα την ωρα που τρεχει... απελπισια.

Τι λαθος να εκανες; Δε νομιζω!

Υπομονηηη υπομονηηη υπομονηηη ουφφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιταξτε! Εκει που καθομαι και θηλαζω εχω μπροστα μου τραπεζι και μονιμως αυτο το ημερολογιο πανω. Σβηνω μερα μερα. Τα κυκλακια ειναι μικροι μικροι στοχοι που βαζω να τους φτανω. Αχ δεν ξερω ποσα κυκλακια θα φτασω ακομη... μακαρι πολλα πολλα ακομη

20190625_133832.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Μην βαζεις μωρομαντιλα σε τοσο μικρό μωράκι. Η παιδίατρος εμενα μου το απαγορεψε. Ρωτα και τον δικο σου βέβαια

Νε θα το ροτισο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki Κάλεσα στο 10525 στην Αλκυόνη να ρωτήσω. Μου είπαν ότι είναι πολύ φυσιολογικό να μην έχει εδραιωθεί ο θηλασμός μου ειδικά λόγω καύσωνα. Το μωρό διψάει, θέλει πιο συχνούς και μικρούς θηλασμούς, όπως εμείς πιο συχνά και μικρά γεύματα και πολύ νερό. Είναι όλα όσα συμβαίνουν πολύ φυσιολογικά και η γκρίνια και όλα! Με καθησύχασαν. Έχει και κολικούς οπότε από το απόγευμα και μετά τα κλάματα είναι δεδομένα για λίγο καιρό. Υπομονή υπομονή υπομονή!!! 

@AlKate κι εγώ από την πρώτη στιγμή που την αντίκρισα τρέχει το στήθος μου. Όταν τη βλέπω και λιώνω ξεκινάει και το στήθος σα να κλαίει κι αυτό από χαρά. Είναι όντως συναισθηματικό αλλά όχι μόνο. Πχ εμένα τρέχει κάθε μιάμιση ώρα. Έχει μάθει ότι ο μέσος όρος θηλασμού είναι αυτός και λέει "ήρθε η ώρα να θηλάσεις". 

@Sofi90 χρησιμοποιώ κανονικά μωρομαντηλα. Ο παιδίατρος μου είπε κανένα πρόβλημα. Επίσης, στο μαιευτήριο μου είχαν πει ότι από τις 10 μέρες ζωής και μετά να χρησιμοποιώ άνετα μωρομάντηλα. Τις πρώτες 10 μέρες δεν κάνει μας ειπαν. Εσένα για πόσο στα απαγόρεψε η γιατρός σας;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...