Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2020!!


Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η sidorena είπε:

Καλημέρα ευχάριστο για την απάντηση σου ..μου εξήγησαν για τα προβλήματα που θα έχει το παιδί αλλά έχω το ένστικτο οτι θα είναι καλά ..η νύφη τη είχε συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη και με το αμνιο δεν είχε κανένα πρόβλημα

Κανένα πρόβλημα. Πήγε σε έμπειρο και την έκανε. Να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Littleme είπε:

Κανένα πρόβλημα. Πήγε σε έμπειρο και την έκανε. Να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου .

εμπιστοσύνη έχω στο γιατρό. Είμαι φοβισμένοι για όλα περισσότερο για  το αποτέλεσμα  γιατί δεν θέλω να το χάσω αυτό το μωρό το θέλω τόσο πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η sidorena είπε:

εμπιστοσύνη έχω στο γιατρό. Είμαι φοβισμένοι για όλα περισσότερο για  το αποτέλεσμα  γιατί δεν θέλω να το χάσω αυτό το μωρό το θέλω τόσο πολύ 

Καταλαβαίνω ότι το θες πολύ αλλά αυτά τα πράγματα πρέπει να ελέγχονται .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/8/2019 at 2:13 ΜΜ, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας

Γράφω πρώτη φορά στο συγκεκριμένο άρθρο, είμαι στην 14εβδομάδα και 38χρονών. Πρώτη εγκυμοσύνη μετά από πολύ αγώνα, και μέχρι τώρα έχω πάθει 2 φορές αποκόλληση με πολύ αιμορραγία. Κάναμε την αυχενική και μου βγάζει για σύνδρομο down 1/370 και μου είπε ο εμβρυολόγος να σκεφτώ την αμνιοπαρακέντηση.  Αύριο έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου. Έχω αγχωθεί πολύ γιατι δεν θέλω να κάνω αμνιοπαρακέντηση, δεν έχω τα ψυχικά αποθέμετα να περάσω αλλό ε΄να αγχος αν δεν πάει καλά να βγεί το αποτέλεσμα κτλ κτλ.

Εσάς ποια η γνώμη σας? τι αποτέλεσμα σας βγήκε εσάς?

 

Καλησπέρα @ΝΑΚΑ μου και από εμένα.

Θεωρητικά τα αποτελέσματα σου ειναι αρνητικα. Γνωρίζω ότι το «ανησυχητικό» ποσοστό είναι το χαμηλότερο από 1 προς 280.

Με το γυναικολόγο σου βρεθήκατε; Τι σου συνέστησε.

Θα μου επιτρέψεις να σου αναφέρω τη δική μου εμπειρία.

Είμαι 30 ετών και διανύω τη 14η εβδομάδα.

Κάναμε αυχενική την περασμένη Παρασκευή (02/08). Κατά τη μέτρηση διαπιστώθηκε ότι είμαι μια εβδομάδα «μεγαλύτερη» οπότε αλλαξε και η ΠΗΤ. Όλως παραδόξως τη συγκεκριμένη ημέρα άλλαζα και μήνα. Όλα με τις μετρήσεις ήταν τέλεια. Και οι πιθανότητες 1/2071 (με στατιστικά 1/625).

Εχτές είχαμε τα οριστικά αποτελέσματα (αφού βγήκε και η αιματολογική papp-a) τα οποία διαμορφώνονται σε 1/587.

Σήμερα μίλησα με το γιατρο μου και μ ανεφερε οτι ο εμβρυολόγος συνέστησε προγεννετικό μη επεμβατικό έλεγχο. Δε σου κρύβω ότι φρίκαρα αρχικά αλλά ο γιατρός μου με καθησύχασε και μ είπε οτι εαν ηταν κατι σοβαρό ο ίδιος θα με προέτρεπε να κανω τον έλεγχο άμεσα. Μου ανέφερε οτι και η εξέταση papp a μετράει αποκλειστικά ποσοστιαία οπότε πολλές φορές τυχαίνει να μικραίνει τα ποσοστά και να μας απαγοητεύει. Απλά όλοι οι γιατροί οφείλουν να ακολουθούν ένα πρωτόκολλο και να αναφέρουν οτιδήποτε κατά τις «τιμες» ενδείκνυται για παρακολούθηση.

Παρόλο που πέρασα ένα εφιαλτικό πρωινό, η αναλυτική μετέπειτα συζήτηση με το γιατρό μου με ηρέμησε πολύ. 

Μακάρι να σε κατευθύνει ο γιατρός σου σωστά (που είμαι απόλυτα σίγουρη) και μόνο ανησυχίες συγκίνησης από εδώ και πέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας. Στο ακριβώς δίπλα διαμέρισμα από εμένα όπου οι πόρτες μας είναι σε απόσταση εκατοστών, νοσεί ένα κοριτσάκι 6 ετών από ιογενη πνευμονία. Βγήκε εχθές από το νοσοκομείο και το κορίτσι σημερα περιφέρεται σε όλη την πολυκατοικία όλη την ημέρα με άλλα παιδάκια. Η μητέρα της, μου είπε ότι είναι αφοβο να κολλήσει τους γύρω αφού παίρνει 2 αντιβιωσεις.  Κορίτσια τρέμω. ??Διάβασα ότι αυτό κολλάει μέσω του αέρα ακόμη και αν δεν έρχεσαι σε επαφή. Λαμβάνουμε όλα τα μέτρα αλλά και πάλι φοβόμαστε. Τι γνωρίζετε σχετικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kit1982 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας. Στο ακριβώς δίπλα διαμέρισμα από εμένα όπου οι πόρτες μας είναι σε απόσταση εκατοστών, νοσεί ένα κοριτσάκι 6 ετών από ιογενη πνευμονία. Βγήκε εχθές από το νοσοκομείο και το κορίτσι σημερα περιφέρεται σε όλη την πολυκατοικία όλη την ημέρα με άλλα παιδάκια. Η μητέρα της, μου είπε ότι είναι αφοβο να κολλήσει τους γύρω αφού παίρνει 2 αντιβιωσεις.  Κορίτσια τρέμω. ??Διάβασα ότι αυτό κολλάει μέσω του αέρα ακόμη και αν δεν έρχεσαι σε επαφή. Λαμβάνουμε όλα τα μέτρα αλλά και πάλι φοβόμαστε. Τι γνωρίζετε σχετικά;

@Kit1982 μου ιογενής νόσος και μη κολλητική είναι αδύνατον ? βέβαια σε περίπτωση βακτηριδιακής νόσου (η οποία σπάνια μεταδίδεται) γνωρίζω ότι χορηγείται αντιβίωση. Αλλά και πάλι δεν είμαι ειδικός.

Έχεις παιδάκια που έρχονται σε επαφή με το κοριτσάκι; Ιδανικά θα σε συμβούλευα να προστατευτείς όσο καλύτερα μπορείς. (Το σωστό θα ήταν οι γονείς να περιορίσουν το κορίτσι για το καλό το δικό του στην ανάρρωση αλλά και για να προστατέψουν και οποιοονδήποτε άλλον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Zen_K είπε:

@Kit1982 μου ιογενής νόσος και μη κολλητική είναι αδύνατον ? βέβαια σε περίπτωση βακτηριδιακής νόσου (η οποία σπάνια μεταδίδεται) γνωρίζω ότι χορηγείται αντιβίωση. Αλλά και πάλι δεν είμαι ειδικός.

Έχεις παιδάκια που έρχονται σε επαφή με το κοριτσάκι; Ιδανικά θα σε συμβούλευα να προστατευτείς όσο καλύτερα μπορείς. (Το σωστό θα ήταν οι γονείς να περιορίσουν το κορίτσι για το καλό το δικό του στην ανάρρωση αλλά και για να προστατέψουν και οποιοονδήποτε άλλον.

Κορίτσι μου, καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η κόρη μου είναι μεγάλη σε ηλικία οπότε δεν έρχεται σε επαφή με κανένα από τα παιδάκια. Η μητέρα της, μου είπε ότι είναι ιογενής και της χορηγήθηκαν αντιβιωσεις. Το καλύτερο θα ήταν και για το ίδιο το παιδί αλλά και για να μην μεταδοθεί σε όλους, να το κρατήσουν σπίτι. Όμως..... δυστυχώς το παιδί σουλατσάρει..... σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους όλο το απόγευμα. Ξέρεις πόσο κρατάει η ανάρρωση; Δεν αντέχεται όλο αυτό. Είναι μία τρέλα. Η πλάκα είναι ότι ο αντρας μου ανοίγει τα παράθυρα του ορόφου για να αεριστει ο διάδρομος και τα κλείνουν. Η ανευθυνότητα σε όλο της το μεγαλείο. Προσεύχομαι να μην κολλήσουμε και να μην κολλήσουν και όλα αυτά τα παιδάκια που παίζουν. Η πόρτα τους είναι ορθάνοιχτη πολλές ώρες την ημέρα!!! Πάει να βγει έξω ο άντρας μου και η κόρη μου και έρχονται μούρη με μούρη. Ζω σουρεάλ καταστάσεις. Συγνωμη αν σας ζαλισα. Εκπέμπω SOS

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Zen_K είπε:

Καλησπέρα @ΝΑΚΑ μου και από εμένα.

Θεωρητικά τα αποτελέσματα σου ειναι αρνητικα. Γνωρίζω ότι το «ανησυχητικό» ποσοστό είναι το χαμηλότερο από 1 προς 280.

Με το γυναικολόγο σου βρεθήκατε; Τι σου συνέστησε.

Θα μου επιτρέψεις να σου αναφέρω τη δική μου εμπειρία.

Είμαι 30 ετών και διανύω τη 14η εβδομάδα.

Κάναμε αυχενική την περασμένη Παρασκευή (02/08). Κατά τη μέτρηση διαπιστώθηκε ότι είμαι μια εβδομάδα «μεγαλύτερη» οπότε αλλαξε και η ΠΗΤ. Όλως παραδόξως τη συγκεκριμένη ημέρα άλλαζα και μήνα. Όλα με τις μετρήσεις ήταν τέλεια. Και οι πιθανότητες 1/2071 (με στατιστικά 1/625).

Εχτές είχαμε τα οριστικά αποτελέσματα (αφού βγήκε και η αιματολογική papp-a) τα οποία διαμορφώνονται σε 1/587.

Σήμερα μίλησα με το γιατρο μου και μ ανεφερε οτι ο εμβρυολόγος συνέστησε προγεννετικό μη επεμβατικό έλεγχο. Δε σου κρύβω ότι φρίκαρα αρχικά αλλά ο γιατρός μου με καθησύχασε και μ είπε οτι εαν ηταν κατι σοβαρό ο ίδιος θα με προέτρεπε να κανω τον έλεγχο άμεσα. Μου ανέφερε οτι και η εξέταση papp a μετράει αποκλειστικά ποσοστιαία οπότε πολλές φορές τυχαίνει να μικραίνει τα ποσοστά και να μας απαγοητεύει. Απλά όλοι οι γιατροί οφείλουν να ακολουθούν ένα πρωτόκολλο και να αναφέρουν οτιδήποτε κατά τις «τιμες» ενδείκνυται για παρακολούθηση.

Παρόλο που πέρασα ένα εφιαλτικό πρωινό, η αναλυτική μετέπειτα συζήτηση με το γιατρό μου με ηρέμησε πολύ. 

Μακάρι να σε κατευθύνει ο γιατρός σου σωστά (που είμαι απόλυτα σίγουρη) και μόνο ανησυχίες συγκίνησης από εδώ και πέρα.

Καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.

Πήγα στο γυναικολογο μου έχτες το απόγευμα και μου είπε ότι ένα αποτέλεσμα πάνω από 300 θεωρείται καλό (ένα συγκρατημενο καλό).  Επειδή έχω περάσει βέβαια πολλά για να καταφέρω να πετύχω μια εγκυμοσύνη μου είπε ούτε καν για αμνιοπ αν θέλω να κάνω την εξέταση του αίματος.  Κι αυτό δική μου επιλογή αν θέλω αυτός δεν με υποχρεώνει σε τπτ. Είμαι σε σκέψεις έχω κάνα 3 εβδομάδες ακόμα περιθώριο θα δώ τι θα κάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kit1982 είπε:

Κορίτσι μου, καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η κόρη μου είναι μεγάλη σε ηλικία οπότε δεν έρχεται σε επαφή με κανένα από τα παιδάκια. Η μητέρα της, μου είπε ότι είναι ιογενής και της χορηγήθηκαν αντιβιωσεις. Το καλύτερο θα ήταν και για το ίδιο το παιδί αλλά και για να μην μεταδοθεί σε όλους, να το κρατήσουν σπίτι. Όμως..... δυστυχώς το παιδί σουλατσάρει..... σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους όλο το απόγευμα. Ξέρεις πόσο κρατάει η ανάρρωση; Δεν αντέχεται όλο αυτό. Είναι μία τρέλα. Η πλάκα είναι ότι ο αντρας μου ανοίγει τα παράθυρα του ορόφου για να αεριστει ο διάδρομος και τα κλείνουν. Η ανευθυνότητα σε όλο της το μεγαλείο. Προσεύχομαι να μην κολλήσουμε και να μην κολλήσουν και όλα αυτά τα παιδάκια που παίζουν. Η πόρτα τους είναι ορθάνοιχτη πολλές ώρες την ημέρα!!! Πάει να βγει έξω ο άντρας μου και η κόρη μου και έρχονται μούρη με μούρη. Ζω σουρεάλ καταστάσεις. Συγνωμη αν σας ζαλισα. Εκπέμπω SOS

Καλημέρα, καταρχήν δε μας ζαλίζεις, εδώ είμαστε για να μοιραζόμαστε και τις ανησυχίες μας. 

Ο μικρότερος αδερφός μου που απο βρέφος είχε νοσηλευτεί με βρογχιολίτιδα και είναι ακόμα αρκετά ευαίσθητος, όποτε αρρωστήσει, τον χτύπαει στο αναπνευστικό πλέον και ο γιατρός απαγορεύει για μια εβδομάδα και μετά τη θεραπεία να πάει σχολείο ή να έρθει σε επαφή με άλλα παιδιά.

Το να μεταδίδεται με τον αέρα κτλ μου κάνει απίθανο βέβαια, δηλαδή να παίζει το παιδί έξω από το σπίτι και να ανοίξεις το παράθυρο και να κολλήσεις. 

Θα ήθελες να το συζητήσεις και με το γιατρό σου να σου δώσει σωστές κατευθύνσεις;

Καλή σου μέρα και πάλι :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.

Πήγα στο γυναικολογο μου έχτες το απόγευμα και μου είπε ότι ένα αποτέλεσμα πάνω από 300 θεωρείται καλό (ένα συγκρατημενο καλό).  Επειδή έχω περάσει βέβαια πολλά για να καταφέρω να πετύχω μια εγκυμοσύνη μου είπε ούτε καν για αμνιοπ αν θέλω να κάνω την εξέταση του αίματος.  Κι αυτό δική μου επιλογή αν θέλω αυτός δεν με υποχρεώνει σε τπτ. Είμαι σε σκέψεις έχω κάνα 3 εβδομάδες ακόμα περιθώριο θα δώ τι θα κάνω. 

Καλημέρα καλή μου,

Αυτό ακριβώς μου είπε και ο δικός μου, ότι είμαστε σε ασφαλή ζώνη αλλά θα μπορούσαμε και καλύτερα.

Είσαι καλύτερα; Ελπίζω να σου έφυγε ο πανικός. Εάν ήταν κάτι ανησυχητικό δε θα σου έλεγε ο γιατρός «Πηγαίνεις και το κάνεις αύριο»; Ειδικά όταν μου λες ότι περάσατε πολλά για να πετύχεις μια εγκυμοσύνη, δε θα σε άφηνε έτσι σε καμοία περίπτωση.

Φυσικά θα κάνεις ό,τι νομίζεις εσύ καλύτερο  και εάν είναι να έχεις τρομερό άγχος μέχρι τη Β Επιπέδου, να κάνεις την αιματολογική για να ηρεμήσεις.

Μεγάλη αγκαλιά από εμένα :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zen_K είπε:

Καλημέρα, καταρχήν δε μας ζαλίζεις, εδώ είμαστε για να μοιραζόμαστε και τις ανησυχίες μας. 

Ο μικρότερος αδερφός μου που απο βρέφος είχε νοσηλευτεί με βρογχιολίτιδα και είναι ακόμα αρκετά ευαίσθητος, όποτε αρρωστήσει, τον χτύπαει στο αναπνευστικό πλέον και ο γιατρός απαγορεύει για μια εβδομάδα και μετά τη θεραπεία να πάει σχολείο ή να έρθει σε επαφή με άλλα παιδιά.

Το να μεταδίδεται με τον αέρα κτλ μου κάνει απίθανο βέβαια, δηλαδή να παίζει το παιδί έξω από το σπίτι και να ανοίξεις το παράθυρο και να κολλήσεις. 

Θα ήθελες να το συζητήσεις και με το γιατρό σου να σου δώσει σωστές κατευθύνσεις;

Καλή σου μέρα και πάλι :) 

Σε ευχαριστώ πολύ❤ Ναι εννοείται θα το συζητήσω και μαζί του τώρα που έχω και λεπτομερείς. Έχω αγχωθεί αρκετά. Για να δούμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.

Πήγα στο γυναικολογο μου έχτες το απόγευμα και μου είπε ότι ένα αποτέλεσμα πάνω από 300 θεωρείται καλό (ένα συγκρατημενο καλό).  Επειδή έχω περάσει βέβαια πολλά για να καταφέρω να πετύχω μια εγκυμοσύνη μου είπε ούτε καν για αμνιοπ αν θέλω να κάνω την εξέταση του αίματος.  Κι αυτό δική μου επιλογή αν θέλω αυτός δεν με υποχρεώνει σε τπτ. Είμαι σε σκέψεις έχω κάνα 3 εβδομάδες ακόμα περιθώριο θα δώ τι θα κάνω. 

Εμένα το σενάριο μου ακούγεται πολύ θετικό!!! 

Καλή μου, κάνε την εξέταση αίματος μό ο και μόνο για να κοιμάσαι ήσυχη, κατα τα άλλα σίγουρα όλα θα είναι εντάξει! Πράγματι το ποσοστό είναι στα πλαίσια του καλού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Annie28 είπε:

Εμένα το σενάριο μου ακούγεται πολύ θετικό!!! 

Καλή μου, κάνε την εξέταση αίματος μό ο και μόνο για να κοιμάσαι ήσυχη, κατα τα άλλα σίγουρα όλα θα είναι εντάξει! Πράγματι το ποσοστό είναι στα πλαίσια του καλού!

Σε ευχαριστω πολυ!!

μου δινεις πολυ κουραγιο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Σε ευχαριστω πολυ!!

μου δινεις πολυ κουραγιο!!

Ειλικρινά το πιστεύω αυτό που σου λέω. Εμένα ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική μου εδωσε ένα ενημερωτικό φυλλάδιο το οποίο έγραφε πως από 1/200 κάνεις περαιτέρω εξετάσεις. Άρα το 1/300 είναι νορμάλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι στην 11η εβδομάδα και χτες είχα καφεκόκκινα υγρά στο σκούπισμα, τρόμαξα πολύ και δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να πάω άμεσα σε γιατρό. Με συμβούλεψε μόνο τηλεφωνικά ότι δε νομίζει να είναι κάτι ανησυχητικό. Έχει τύχει σε καμία; Πως εξελίχθηκε η κατάσταση μετά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι στην 11η εβδομάδα και χτες είχα καφεκόκκινα υγρά στο σκούπισμα, τρόμαξα πολύ και δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να πάω άμεσα σε γιατρό. Με συμβούλεψε μόνο τηλεφωνικά ότι δε νομίζει να είναι κάτι ανησυχητικό. Έχει τύχει σε καμία; Πως εξελίχθηκε η κατάσταση μετά; 

Καλησπέρα κορίτσι. Μήπως κουράστηκες; Έκανες καμία απότομη κίνηση; Ξεκουράσου και ακολούθησε τις οδηγίες του. Προγεστερονη σου δινει; Εγώ στην 4η είχα αιμορραγία. Ξάπλα και φάρμακα και ξεπεράστηκε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήγα για υπέρηχο και δεν υπάρχει κίνδυνος. Μου είπαν ότι συμβαίνει κάποιες φορές και δεν χρειάζεται να πανικοβάλλομαι. Για προγεστερόνη το είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά βοηθάει μόνο στις αρχές της εγκυμοσύνης. 

Κάτι ακόμα, θάλασσα πάτε; Εγώ δεν έκανα ούτε ένα μπάνιο φετος. Ισως το Σεπτέμβρη προλάβω να πλατσουρίσω λίγο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Πήγα για υπέρηχο και δεν υπάρχει κίνδυνος. Μου είπαν ότι συμβαίνει κάποιες φορές και δεν χρειάζεται να πανικοβάλλομαι. Για προγεστερόνη το είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά βοηθάει μόνο στις αρχές της εγκυμοσύνης. 

Κάτι ακόμα, θάλασσα πάτε; Εγώ δεν έκανα ούτε ένα μπάνιο φετος. Ισως το Σεπτέμβρη προλάβω να πλατσουρίσω λίγο ?

Καλησπέρα μέλλουσα μανούλα!!!

Ευτυχώς όλα καλά :) 

Προφανώς χρειάζεσαι ξεκούραση.

Εγώ πηγαίνω θάλασσα (όχι βεβαια στη συχνότητα που πήγαινα άλλες χρονιές. Δουλεύω πολύ και τα περισσότερα Σαββατοκύριακα έχω την ανάγκη να κοιμηθώ και να χαλαρώσω στο σπίτι).

Ο γιατρός μου, μου επέτρεψε το μπάνιο στη θάλασσα (ιδανικά μου είπε απογευμα) απλά με συμβούλευσε να αποφεύγω την υπερέκθεση στον ήλιο (μέχρι πέρσυ έλιωνα) και προφανώς να προσέχω πολύ από άποψη υγιεινής (καλά αυτό ανεξαρτήτως εγκυμοσύνης πρέπει να τηρείται)

Οπότε φέτος απολαμβάνω μεν το κολύμπι αλλά ηλιοθεραπεία άντε να κάνω ένα 20λεπτο τη φορά  (το έχω πάρει το μαυρισματάκι μου και κάτω από την ομπρέλα με αντηλιακό 50αρι)

Επειδή ζω σε παραθαλάσσια περιοχή και κάνω μπάνιο μέχρι και Νοέμβριο, εάν μου επιτρέψει ο γιατρός (και ο καιρός) θα συνεχίσω και μέχρι Οκτώβριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Πήγα για υπέρηχο και δεν υπάρχει κίνδυνος. Μου είπαν ότι συμβαίνει κάποιες φορές και δεν χρειάζεται να πανικοβάλλομαι. Για προγεστερόνη το είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά βοηθάει μόνο στις αρχές της εγκυμοσύνης. 

Κάτι ακόμα, θάλασσα πάτε; Εγώ δεν έκανα ούτε ένα μπάνιο φετος. Ισως το Σεπτέμβρη προλάβω να πλατσουρίσω λίγο ?

Μπράβο κορίτσι μου! Πολύ ευχάριστα τα νεα σου ? Μπάνιο ούτε δεν έχω κάνει, φετος. Δεν έχω ρωτήσει καν τον γιατρό. Δεν με πειράζει αυτό, ούτε που το σκέφτομαι. Είμαι μάλλον περισσότερο φοβιτσιαρα από όσο περίμενα ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα όμορφες μανούλες! Πως είστε;;; 

Όσες έχετε κάνει ήδη αυχενική σας είπαν το φύλο του μωρού; Εγώ θα πάω την επόμενη εβδομάδα και θα κανει πρόβλεψη κατά 90% ο γιατρός μου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/8/2019 at 10:27 ΠΜ, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Καλημέρα όμορφες μανούλες! Πως είστε;;; 

Όσες έχετε κάνει ήδη αυχενική σας είπαν το φύλο του μωρού; Εγώ θα πάω την επόμενη εβδομάδα και θα κανει πρόβλεψη κατά 90% ο γιατρός μου ?

Καλησπέρα!!!

Εμάς στην αυχενική έδωσε πιθανότητα 85% για αγόρι. Στις 30 Αυγούστου που έχουμε ραντεβού με το γιατρό μου, εάν μας αφήσει θα το δούμε για να είμαστε σίγουροι.

Περιμένουμε και τα δικά σας νέα :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!!

Ελπίζω να είστε καλά και να περνάτε όμορφα....

Η δική μου εξέλιξη είναι ότι ανοίγει η λεκάνη μου και έχω πονάκια στο ηβικό οστό.

Ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση (είμαι και αεικίνητη πανάθεμά με)

Θέλω να θίξω ένα ζήτημα.... Έχετε ανακοινώσει στον κοινωνικό σας περίγυρο την εγκυμοσύνη σας;

Στη δική μας την περίπτωση μαθεύτηκε νωρίς. Επέμενα ειδικά μέχρι την αυχενική διαφάνεια να το γνωρίζουν μόνο οι γονείς μας και τα αδέρφια μας αλλά μερικοί από τον ενθουσιασμό τους το διέδωσαν νωρίς. Μένουμε και σε χωριό οπότε πλέον το ξέρουν πολλοί και μας εύχονται κιόλας (αντε χαλάλι μιας και μπηκα στον 4ο)

Και προχωράω στο βασικό θέμα..... εισπράττω πολλά πικρόχολα και παρεμβατικά σχόλια ειδικά από γυναίκες. Εάν πάχυνα, γιατί πάχυνα, γιατί ασχήμηνα, εάν γεννήσω φυσιολογικά, γιατί έχω κοιλιά από τώρα, γιατί πάω για μπάνιο. Μπορώ να γράφω κατεβατό με τόσες παπαρολογίες που ακούω. Ευτυχώς απαντάω και τους βαζω στη θεση τους (ως ενα βαθμο). Ωστόσο αυτό που με τρελαίνει είναι μερικές που πρωτα κοιτάνε με ξινίλα την κοιλιά μου και μετά με χαιρετάνε.

Τι στο καλό συμβαίνει;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Zen_K κορίτσι μου δυστυχώς οι άνθρωποι "λυπούνται" με τη χαρά μας και "χαίρονται" με την αποτυχία μας!! Είναι νόμος αυτό!!! Κ εγώ το ανακοίνωσα στη δουλειά μου πολύ νωρίς (έπρεπε για να μη λέω ψέματα όταν δεν θα ήμουν καλά) κ δεν εισέπραξα ούτε τη χαρά ούτε την κατανόηση πολλές φορές.. Μη δίνεις σημασία όσο γίνεται και πάντα να χαμογελάς είναι κ η καλύτερη άμυνα αλλά και η καλύτερη επίθεση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάθεστε και ασχολείστε ; Επικεντρωθείτε σε εσάς και στο σποράκι και γράψτε όλους ! Εγώ έχω πάρει τις αποστάσεις μου από όλους και δεν αφήνω να με αγγίζουν . Μου είπε μια το εξωφρενικό ότι μου κάνει χάρη που θα πάρω άδεια από δουλειά . Και της λέω να ντρέπεσαι που είσαι και γυναίκα και νομίζεις ότι ασκείς εξόυσια δυστυχώς για σενα υπάρχουν νόμοι και βασικά και προϊστάμενοι . Άσε εκείνη τη μέρα 6 η εβδομάδα είχα και αίμα και λέω μέχρι εδώ αρκετά ! Εκεί που έλεγα υα λείψω λίγες μέρες δεβ ξαναπήγα και ούτε σκοπεύω αν πάνε όλα καλά . Τέτοια κακία και παρτακισμό δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου και την είχα βοηθήσει πολλές φορές την κότα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Zen_K αχ τι εθιξες τώρα... Μεγάλο θέμα. Όπως λέει και η @Annouli οι άνθρωποι δεν χαίρονται με το καλό μας. Εχω απογοητευτεί με τοση κακία. Το ξέρουν κάποιοι πολύ στενοί φίλοι, και έχουμε αρχισει και το λέμε σιγά σιγά από την αυχενικη και μετά. Το θέμα είναι ότι έχω κάποια άτομα πολύ τοξικά που μόλις το πω, θα φάνε τα άντερα τους. Λέω να το πω της Παναγίας που θα έχω μπει και επίσημα στον τέταρτο. Έχω μία "φιλη" ειδικά που έχει πει ήδη πολλές κακίες χωρίς να το ξέρει!!! Που να το μάθει κιόλας. @Littleme και πολύ καλά θα κάνεις να μην πας μέχρι να γεννήσεις. Να μας κάνουν την χάρη όλοι οι τοξικοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...