Μετάβαση σε περιεχόμενο
  • Απαντήσεις

• Οι παλμοί είναι πολύ καλοί..... Στην εβδομάδα που βρίσκεσαι πρέπει να έχει 100-120 κ εσένα έχει παραπάνω άρα είναι καλοι..... Επίσης παίζει και ρόλο η οπίσθια μήτρα σου.... Πργαματικα εύχομαι να συζυταμε άδικα και αύριο να ακούσεις μια βροντερη καρδούλα ❤️❤️❤️❤️ 
    • κι εγώ φοβομουν τα μετά της καισαρικής επειδή είχα την εμπειρία της πρώτης μου φοράς αλλά μετά από τόσα πολλά χρόνια έχουν αλλάξει πάρα πολλά... 1ον δεν έκανα ποτέ αλλαγή... μου έκαναν 2 φορές οσο ήμουν μέσα και εγώ απλώς 1 εβδομάδα μετά τη γέννα αφαίρεσα το αυτοκόλλητο και κράτησα την τομή στεγνή για 24 ώρες... 2ον θα περπατήσεις αμέσως μόλις σου πουν ότι πρέπει... αμέσως... και θα περπατήσεις και παραπάνω απ όσο σου πουν... αν μπορείς να πηγαίνεις συνέχεια πέρα δώθε... ετσι θα συνέρθεις αμέσως... το μυστικό είναι να αεριστείς... γιατί με την επέμβαση έχουν γεμίσει αέρα τα έντερα σου... απο κει πρόερχεται το πρήξιμο και ο πόνος... περπάτημα και νερό τα μόνα που βοηθούν... μόλις αεριστείς θα νιώσεις άλλος άνθρωπος... και φυσικά μετά θα πρέπει να ενεργηθείς... εγώ αερίστηκα 24 ώρες μετά τη γέννα και ενεργήθηκα μετά από άλλες 24 ώρες... 3ον παυσίπονα έπαιρνα συνέχεια... και ενδοφλέβια με τον ορό και ενέσεις.. όλη τη δουλειά βέβαια την έκαναν οι ενέσεις... στο σπίτι έπαιρνα 3 ντεπόν 1000αρια αναβραζοντα τη μέρα... τέλεια... δεν πονούσα σχεδόν καθόλου... για 2-3 μέρες πήρα και βολταρέν υπόθετα... αλλά τα σταμάτησα σχεδόν αμέσως... το μόνο ζόρι ήταν όταν επρεπε να σηκωθώ από τον ύπνο... εκεί με ζόριζε λίγο η τομή... 4ον η μόνη οδηγία που είχα είναι ότι δεν πρέπει να σηκώσω βάρη και δεν πρέπει να σκύβω... και φυσικά να περπατάω όσο μπορώ... δεν έχεις κανέναν λόγο να ανησυχείς για την καισαρική...  κοριτσάκι μου σου εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε τέλεια και να κρατήσεις την κόρη σου γερή στην αγκαλιά σου... 
    • Συγνώμη που επεμβαίνω απλά έτυχε να διαβάσω τις συνομιλίες σας κ είδα ότι έχεις άγχος με την καίσαρικη και θέλησα να σου πω την εμπειρία μου. Γέννησα πέρυσι με καισαρική όχι προγραμματισμένη βέβαια προέκυψε....τις πρώτες 2μερες η αλήθεια είναι είχα αρκετό πόνο αλλά οι ενέσεις με βοηθούσαν πολύ κ τις ζητούσα όλες πριν με πιάσει ο πόνος για τα καλά συμβουλή της μαίας μου ήταν να ζητάω όλες της ημερήσιες ενέσεις  με το που νιώθω πόνο (φυσικά να έχουν μεσολαβήσει οι απαραίτητες ώρες)....δεν χρειάστηκε όσο ήμουν μέσα να σηκώνομαι συνέχεια ή να σκύβω να σηκώσω το μωρό γιατί είχα βοήθεια τη μαμά μου ή τον άντρα μου. Επίσης γέννησα σε ιδιωτικό όποτε εγώ απλά το θήλαζα αλλά είχα rooming in....  Είχα "βολευτει" με τη βοήθεια κ νόμιζα πως θα είναι δύσκολα στο σπίτι ...καθαρά θέμα ψυχολογίας ήταν όμως....με το που πήγα σπίτι ασχολιομουν αποκλειστικά εγω με το μωρό κ με το σπίτι. Σκέψου το μωρό το άλλαζα στο κρεβάτι μου σκυμμένη γιατί από την κούραση δεν είχα κουράγιο να τρέχω στην αλλαξιερα στο δωμάτιο του....Υπήρχαν στιγμές που είχα ενοχλήσεις αλλά με τα παυσίπονα περνούσαν....προσπαθούσα να παίρνω τα χάπια πριν δω τα σκούρα!!!ωστόσο πριν κλείσω εβδομάδα στο σπίτι δεν τα είχα καν ανάγκη... Αλλαγή δεν έκανα εγώ στη Γάζα απλά την αφαίρεσα μόνη μου κάτι που με αγχωνε επίσης κ τελικά ήταν το απόλυτο τίποτα... Όλα καλά θα πάνε!!!Αποφάσισε ήρεμα το καλύτερο για εσένα κ το μωρό σου ...έχω ακούσει κ εγώ για γυναίκες που είχαν πιο δυσκολη ανάρρωση στη καισαρική αλλά δεν είναι απόλυτο!!! Κ στον φυσιολογικό τοκετό μπορεί να έχεις ράμματα κ να πονάς.... Σε καμία περίπτωση δεν είμαι υπέρ της αναιτιας καισαρικής ωστόσο παραθέτω την δική μου εμπειρία που δεν ήταν καθόλου άσχημη τελικά. Εύχομαι σε όλες σας με το καλό να κρατήσετε τα μωράκια σας κ όλα θα πάνε καλά ❤️ 
    • Έμενα ο γιος μου ακριβώς το ίδιο !!!!! Θέλω να σου πω ότι είναι 4 και ξύπναει σίγουρα τρεις φορές μέσα στην νύχτα .... μια φορά δεν ξύπνησε κει σηκώθηκα το πρωί και με έπιασε πανικός μέχρι να δω ότι όλα ήταν καλά 
    • @Nefeliap μου σε ευχαριστώ αλλά και το να κοιμηθώ....μια κουβέντα είναι.....έχω τόσα πολλά στο κεφάλι μου αυτήν τη στιγμή που δεν το βλέπω.Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και εσένα και όλες σας αλλά ρε κορίτσια τώρα ειλικρινά εσείς θα είχατε ελπίδες?Εγώ δεν έχω καμία.....και το γελίο είναι πώς αν δεν πήγαινα εχθές τις εξετάσεις μου για να τις δεί (δεν είχαμε ραντεβού έτσι κι αλλιώς εχθές το ραντεβού μου ήταν για τις 15/07) ακόμα θα πίστευα ότι όλα είναι καλά......πόσο ειρωνικό όλο αυτό!Και μάλιστα πρίν τον υπέρηχο αφού τις είδε όλες πλήν της κυστικής που αργεί ακόμα μου λέει: θεά είσαι μια χαρά είναι όλες. @ntinaki88 ο γυναικολόγος που έχω εδώ και 10χρ είναι.... πιστεύω ότι θα μου πεί ότι είναι καλύτερο αν δλδ δεν χρειάζεται εννοείται ότι θα μου το πει. Απόξεση έχω κάνει άλλη μια το 2018 για πολύποδα.  Τώρα όσο για τους χτύπους αν βλέπω καλά στον υπέρηχο στις 03/07 λέει 130......δεν νομίζω δλδ ότι αφορά κάτι άλλο τέτοιο νούμερο.Και πάλι όμως..... να τα αποτελέσματα! Μιλάω πολύ απόλυτα το ξέρω αλλά δεν θέλω άλλο πόνο ρε κορίτσια....ειμαι προετοιμασμένη για το χειρότερο που θα ακούσω και νιώθω ότι έτσι θα γίνει!
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...