Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2020!!


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Littleme είπε:

Έχω διαβήτη κύησης και από το Doppler . Εγώ ακούω.

Επειδή δεν το ξέρω, είναι αναγκαστικό να κάνεις καισαρική λόγω διαβήτη;Επίσης το ντοπλερ βλέπει ροή αίματος στα αγγεία αποτι ξέρω. Δεν τροφοδοτεί σωστά ο πλακούντας και θα πάτε νωρίτερα;

Συγγνώμη αν ρωτάω πολλά,από περιέργεια και ενδιαφέρον ρωτάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η aurora είπε:

Επειδή δεν το ξέρω, είναι αναγκαστικό να κάνεις καισαρική λόγω διαβήτη;Επίσης το ντοπλερ βλέπει ροή αίματος στα αγγεία αποτι ξέρω. Δεν τροφοδοτεί σωστά ο πλακούντας και θα πάτε νωρίτερα;

Συγγνώμη αν ρωτάω πολλά,από περιέργεια και ενδιαφέρον ρωτάω.

Όχι όλα Είναι μια χαρά προς το παρόν :) . Εγώ σου λέω ο, τι λένε . Δεν ρωτάω παραπάνω . Δεν είμαι γιατρός . Δεν τα ψάχνω και πολύ. ΠΗΤ έχω 13/2 με περίοδο . Αλλά από μετρήσεις βγαίνει πιο σύντομα . Στο Doppler βλέπουν και το βίο φυσικό προφίλ ( εμένα τουλάχιστον το κάνει ). Όταν παίρνεις ινσουλίνη σε πάνε με καισαρική σαν πρωτόκολλο . Ο γιατρός μου πιστεύει Ότι θα έχω οξύ τοκετό πριν την 38 η γιατί η Μπέμπα Εινσι ήδη με το κεφάλι κάτω από την 30η και όπως την βλέπει θα εμπεδωθεί από 36 η μου είπε . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Littleme είπε:

Να είσαι αισιόδοξη ! Έχεις κάνει το καλύτερο για τη Μπέμπα σου. Να σκεφτεσαι θετικά. Εγώ κρυφοκοιταζω τη φάτσα της από β επιπέδου και προσπαθώ να τη φανταστώ . Μετά από εκεί δε μας ξανάκανε τη χάρη . ΕΙναη γυρισμένη με το κεφάλι μέσα και ευτυχώς προς τα κάτω . Πάντως φαίνεται πιο δυνατή όσο κερνάει ο καιρός γιατί κοπανάει ανελέητα όταν τηβ πιάσει . Χθες το βράδυ ξύπνησα τρεις φορές και τη μια με ρηνορραγία. Το πρωί πήγα να κοιμηθώ μέχρι τις 10 και με ξύπνησε κοπανώντας με . Δεν κατάλαβα τι ήθελε ... αλλά με δύναμη . Ένιωσα τόσο εαυλωτη που έβαλα τα κλάμματα . Ευτυχώς ήταν ο άντρας μου σπίτι και ηρέμησα λίγο .

Ααα εντάξει δεν κλαίω μόνο εγώ κλαίτε κι εσείς!!! Εγώ χθες πονουσα τόσο πολύ κ όταν μου έλεγαν υπομονή έβαζα τα κλάματα 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η sofiefin1982 είπε:

Ααα εντάξει δεν κλαίω μόνο εγώ κλαίτε κι εσείς!!! Εγώ χθες πονουσα τόσο πολύ κ όταν μου έλεγαν υπομονή έβαζα τα κλάματα 😂😂😂

Εγώ γενικά έκλαιγα πολλές φορές Από την αρχή και με έπιανε τι παράπονο . Ανεξήγητο βέβαια αλλά όπως μου είπε ο γιατρός συμβαίνει λόγω ορμονών .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ κλαίω για πλάκα με το οτιδήποτε από την αρχή της εγκυμοσύνης.

Οι ορμόνες είναι .

Λόγω ζαχάρου κι εμένα ο γιατρός μου είπε για υποχρεωτικά καισαρική . Ούτε εγώ ρωτάω πολλά , ότι μου πει αυτός .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα έπεσα στο δρόμο . Ευτυχώς με τα γόνατα . Τρομάξαμε . Πριν είχα πάει γιατρό και πήγαινα για καρδιοτοκογραφο . Πρώτη φορά. Ευτυχώς η Μπέμπα καλά καο εγώ με τσουμπισμενο γόνατο . Είχα υπόταση 6 με 9 . Από εδώ και εμπρός δεν ξανά βγαίνω μόνη έξω. Ήταν σοκ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/1/2020 at 10:48 ΜΜ, ο/η sofiefin1982 είπε:

Ααα εντάξει δεν κλαίω μόνο εγώ κλαίτε κι εσείς!!! Εγώ χθες πονουσα τόσο πολύ κ όταν μου έλεγαν υπομονή έβαζα τα κλάματα 😂😂😂

Ευτυχώς δεν εισαι η μονη. Εχω προσέξει πτι απο τοτε που έμεινα έγκυος εκτος του οτι εχω γινει πιο νευρική κλαίω και με πολυ άσχετα πράγματα . Κάτι που προηγουμένως μπορει να μου φαινόταν αστειο ή να το άφηνα αδιάφορο συγκινούμαι  και κλαίω. Χτες εβλεπα μια ταινια και επειδη χώρισε στο τελος το ζευγάρι έκλαιγα για πόση ωρα και ο άντρας μου νόμιζε οτι έπαθα κατι. 😂 Θα τον τρελάνω μεχρι να γεννήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Μετράω αντίστροφη μέτρηση σιγά σιγά. Στο ραντεβού που ειχα με τον γιατρό μου χτες μιλήσαμε για το πότε θα γεννήσω και λεμε απο τις 20 με 22 του μηνός. Άρχισα να ξαναελέγχω τη βαλίτσα για να είμαι σίγουρη ότι δεν εχω ξεχάσει τίποτα. Μόνο αποστείρωση τα μπιμπερό εχω να κανω και ολα έτοιμα. Με έχει πιάσει ενα μικρό άγχος αν και θα κανω καισαρική αλλα και παλι ειναι επέμβαση δεν ειναι αστείο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Giota83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Μετράω αντίστροφη μέτρηση σιγά σιγά. Στο ραντεβού που ειχα με τον γιατρό μου χτες μιλήσαμε για το πότε θα γεννήσω και λεμε απο τις 20 με 22 του μηνός. Άρχισα να ξαναελέγχω τη βαλίτσα για να είμαι σίγουρη ότι δεν εχω ξεχάσει τίποτα. Μόνο αποστείρωση τα μπιμπερό εχω να κανω και ολα έτοιμα. Με έχει πιάσει ενα μικρό άγχος αν και θα κανω καισαρική αλλα και παλι ειναι επέμβαση δεν ειναι αστείο. 

Γειά σου κοπέλα μου! Άντε, κοντεύεις! Με το καλό :-) φυσικά και δεν ειναι αστείο αλλά καμία γέννα δεν είναι. Όλα θα πάνε καλά!

Εγω καθε μερα αγωνιώ πότε θα γεννήσω, αναρωτιεμαι αν θα παρω ολο τον μηνα ή οχι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2020 at 10:57 ΜΜ, ο/η Giota83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Μετράω αντίστροφη μέτρηση σιγά σιγά. Στο ραντεβού που ειχα με τον γιατρό μου χτες μιλήσαμε για το πότε θα γεννήσω και λεμε απο τις 20 με 22 του μηνός. Άρχισα να ξαναελέγχω τη βαλίτσα για να είμαι σίγουρη ότι δεν εχω ξεχάσει τίποτα. Μόνο αποστείρωση τα μπιμπερό εχω να κανω και ολα έτοιμα. Με έχει πιάσει ενα μικρό άγχος αν και θα κανω καισαρική αλλα και παλι ειναι επέμβαση δεν ειναι αστείο. 

Η ώρα η καλή όλα καλά να σου πάνε !!!!!!

Άντε να περνούμε σειρά μια μια !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. Θελω να παρω περισσότερες πάνες για το μωρό μιας και αυτές που εχω θα φτάσουν  για μια εβδομάδα το πολύ. Η μπέμπα αυτη τη στιγμή ειναι περίπου 3 κιλά , 2800 ηταν προχτές που πήγα στο γιατρό. Σκεφτόμουν να παρω το Νο.1 αλλα μηπως αν βγεί παραπάνω από 3 κιλά χρειαστεί να παρω το 3-6 κιλά? Ο γιατρός λεει πως θα ειναι μεγαλούτσικο μωρο και ψηλό . Τώρα που ξεκίνησαν οι εκπτώσεις θελω να βρω καλές τιμές τιμές αλλα ολες οι Pampers βγαίνουν στα 0.15 περίπου το τεμάχιο. Δε θελω να δοκιμάσω άλλη μάρκα προς το παρόν οπότε θελω να ξερω. Εσεις για νεογέννητο ειχατε παρει για 2-5 ή 3-6 κιλά για πάνω απο 3 κιλά νεογέννητο μωράκι. Το νούμερο 2 το βρήκα αρκετα φτηνο αλλα το 1 δεν το βρίσκω 

Επεξεργάστηκε από Giota83
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Εμείς γεννησαμε στις 5/01 πρόωρα τα διδυμακια μας!!! Κάναμε 2 υγιέστατα μωράκια 2280 η μπεμπούλα μας κ 1870 ο μπεμπακος μας!!! Και στα δικά σας κορίτσια μου!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sofiefin1982 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Εμείς γεννησαμε στις 5/01 πρόωρα τα διδυμακια μας!!! Κάναμε 2 υγιέστατα μωράκια 2280 η μπεμπούλα μας κ 1870 ο μπεμπακος μας!!! Και στα δικά σας κορίτσια μου!!! 

 

Να σας ζήσουν !!!!!! Να τα δείτε όπως επιθυμεί!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η sofiefin1982 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Εμείς γεννησαμε στις 5/01 πρόωρα τα διδυμακια μας!!! Κάναμε 2 υγιέστατα μωράκια 2280 η μπεμπούλα μας κ 1870 ο μπεμπακος μας!!! Και στα δικά σας κορίτσια μου!!! 

 

Να σας ζήσουν τα μπεμπακια! Με ενα σμπαρο 2 τρυγόνια. Οτι καλύτερο ! Λατρεύω τα δίδυμα και ελπίζω να ειναι γερα και δυνατά . Καλη δυναμη να έχετε καθως 2 μωρα ειναι πιο δύσκολα απο ενα και μακάρι να μην σάς κουράσουν . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η sofiefin1982 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Εμείς γεννησαμε στις 5/01 πρόωρα τα διδυμακια μας!!! Κάναμε 2 υγιέστατα μωράκια 2280 η μπεμπούλα μας κ 1870 ο μπεμπακος μας!!! Και στα δικά σας κορίτσια μου!!! 

 

Να σας ζήσουν ! Καλότυχα και γερά! Καλή δύναμη ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η sofiefin1982 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Εμείς γεννησαμε στις 5/01 πρόωρα τα διδυμακια μας!!! Κάναμε 2 υγιέστατα μωράκια 2280 η μπεμπούλα μας κ 1870 ο μπεμπακος μας!!! Και στα δικά σας κορίτσια μου!!! 

 

Να σας ζησουν! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η sofiefin1982 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Εμείς γεννησαμε στις 5/01 πρόωρα τα διδυμακια μας!!! Κάναμε 2 υγιέστατα μωράκια 2280 η μπεμπούλα μας κ 1870 ο μπεμπακος μας!!! Και στα δικά σας κορίτσια μου!!! 

 

Να σας ζήσουν!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Πώς τα πάτε κορίτσια ?? Πλησιάζουν οι μέρες. Εγώ έχω γιατρο αύριο και μάλλον θα μου ορίσει και ημερομηνία καισαρικής .

Με έχει πιάσει ένα άγχος .....οι κλωτσιές πλέον είναι πολύ δυνατές νιώθω μέσα μου λες και δεν χωράει κι όλο προσπαθεί να απλωθεί και δεν μπορεί !!! Χαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Καλημέρα!

Πώς τα πάτε κορίτσια ?? Πλησιάζουν οι μέρες. Εγώ έχω γιατρο αύριο και μάλλον θα μου ορίσει και ημερομηνία καισαρικής .

Με έχει πιάσει ένα άγχος .....οι κλωτσιές πλέον είναι πολύ δυνατές νιώθω μέσα μου λες και δεν χωράει κι όλο προσπαθεί να απλωθεί και δεν μπορεί !!! Χαααααα

Εγω σήμερα πήγα στην γυναικολόγο και ειδε μια μικρή περιτυλιξη γύρω από το χερι του και έχω χεστει πανω μου ,ελπιζω να μην είναι τίποτα σοβαρό ..κ μενα οι κλωτσιές ωρες ωρες με πονανε αλλα ετσι ξερουμε ότι είναι καλα..με το καλό ευχομαι 👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/1/2020 at 1:55 ΜΜ, ο/η Giota83 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Θελω να παρω περισσότερες πάνες για το μωρό μιας και αυτές που εχω θα φτάσουν  για μια εβδομάδα το πολύ. Η μπέμπα αυτη τη στιγμή ειναι περίπου 3 κιλά , 2800 ηταν προχτές που πήγα στο γιατρό. Σκεφτόμουν να παρω το Νο.1 αλλα μηπως αν βγεί παραπάνω από 3 κιλά χρειαστεί να παρω το 3-6 κιλά? Ο γιατρός λεει πως θα ειναι μεγαλούτσικο μωρο και ψηλό . Τώρα που ξεκίνησαν οι εκπτώσεις θελω να βρω καλές τιμές τιμές αλλα ολες οι Pampers βγαίνουν στα 0.15 περίπου το τεμάχιο. Δε θελω να δοκιμάσω άλλη μάρκα προς το παρόν οπότε θελω να ξερω. Εσεις για νεογέννητο ειχατε παρει για 2-5 ή 3-6 κιλά για πάνω απο 3 κιλά νεογέννητο μωράκι. Το νούμερο 2 το βρήκα αρκετα φτηνο αλλα το 1 δεν το βρίσκω 

Γεια σου κοριτσι μου και με το καλο ευχομαι ..εμεις πηραμε και τα δυο πρωτα νουμερα(1 και 2)  ,χαμενα δεν θα πανε ...πηραμε τα pampers που δεν είναι και τοσο οικονομικα και τα babylino..λιγο που εψαξα σχετικα οικονομικες βγαινουν και οι Agnotis  αλλα δεν γνωρίζω αν υπαρχουν στα μαρκετ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν κοίταξα καθόλου τιμές. Θα μας δώσει η κλινική τις πρώτες μέρες. Και μετά το σούπερ είναι δίπλα από σπίτι . Θα πάει ο άντρας μου. Εμένα λοξυγγα έχει συχνά. 2 με 3 φορές τη μέρα.  Και την ακούω όχι όπως στην αρχή αλλά λιγοτερο συχνά και πιο δυνατά . Αυτο με αγχώνει αλλά είπε ο γιατρος δεβ έχει πολύ χώρο τώρα για αυτό .Κάθε βράδυ ορό στη μύτη γιατί βουλώνει . Από τότε κοιμάμαι πιο ευχάριστα . Έκανα προληπτικά ενέσεις κορτιζόνης γιατί το Σάββατο έκανα καρδιοτοκογραφο και για κπ στιγμή η μικρή έφτασε 181 σφυξεις αλλά οκ μετά . Είχα φάει πολύ κ μετά άγχος δικό μου . Αλλά οκ στα επαναληπτικά . Μετά από συζήτηση είπαμε ας τις κάνουμε μήπως και ... καισαρική θα κάνω και θα προσπαθήσουμε για όσο πιο μακριά γίνεται. Έχω μπει 36η αλλά η μικρή πριν μια εβδομάδα ήταν 2400 ελπίζω να έχει πάρει λίγο βάρος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Καλημέρα!

Πώς τα πάτε κορίτσια ?? Πλησιάζουν οι μέρες. Εγώ έχω γιατρο αύριο και μάλλον θα μου ορίσει και ημερομηνία καισαρικής .

Με έχει πιάσει ένα άγχος .....οι κλωτσιές πλέον είναι πολύ δυνατές νιώθω μέσα μου λες και δεν χωράει κι όλο προσπαθεί να απλωθεί και δεν μπορεί !!! Χαααααα

Με το καλό !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/1/2020 at 1:09 ΜΜ, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Καλημέρα!

Πώς τα πάτε κορίτσια ?? Πλησιάζουν οι μέρες. Εγώ έχω γιατρο αύριο και μάλλον θα μου ορίσει και ημερομηνία καισαρικής .

Με έχει πιάσει ένα άγχος .....οι κλωτσιές πλέον είναι πολύ δυνατές νιώθω μέσα μου λες και δεν χωράει κι όλο προσπαθεί να απλωθεί και δεν μπορεί !!! Χαααααα

Καλημέρα κορίτσι μου! Μετραμε αντιστροφα, εγω σημερα μπηκα 38η βδομαδα και θα παω γιατρο.

Εχουν μεγαλωσει πολυ πια...κι εγω νιωθω οτι δεν χωραει! Καλο ειναι απο τη μια που τουλαχιστον θα ξερεις ποτε γεννας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η billbas είπε:

Εγω σήμερα πήγα στην γυναικολόγο και ειδε μια μικρή περιτυλιξη γύρω από το χερι του και έχω χεστει πανω μου ,ελπιζω να μην είναι τίποτα σοβαρό ..κ μενα οι κλωτσιές ωρες ωρες με πονανε αλλα ετσι ξερουμε ότι είναι καλα..με το καλό ευχομαι 👶

Καθόλου να μην αγχωνεσαι για την περιτυλιξη στο χερι!!!

Μας ελεγε η μαια για τις περιτυλιξεις. Ο λωρος λεει ειναι σαν το λαστιχο που εχουμε στο μπαλκονι, αν πας μα το τυλιξεις στο λαιμο σου θα κανει σπασιματα, δε θα σε κουλουριασεξ αρα δε μπορει και να σε πνιξει, δημιουργει σπασιματα-κενα.

Καθολου μην το σκεφτεσαι, ακομα και στον λαιμο να ηταν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Annie28 είπε:

Καθόλου να μην αγχωνεσαι για την περιτυλιξη στο χερι!!!

Μας ελεγε η μαια για τις περιτυλιξεις. Ο λωρος λεει ειναι σαν το λαστιχο που εχουμε στο μπαλκονι, αν πας μα το τυλιξεις στο λαιμο σου θα κανει σπασιματα, δε θα σε κουλουριασεξ αρα δε μπορει και να σε πνιξει, δημιουργει σπασιματα-κενα.

Καθολου μην το σκεφτεσαι, ακομα και στον λαιμο να ηταν!

Να σαι καλα κοριτσι μου για την απαντηση σου ,απλα μπηκα και διαβασα για τις περιτυλίξεις και όπως καταλαβαίνεις φοβήθηκα και αγχώθηκα ….κ η γυναικολόγος μου είπε ότι δεν χρειάζεται να  ανησυχώ  γιατί το παρακολουθούμε ...με το καλο το μωρακι σου ευχομαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...