Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2020!!


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η Littleme είπε:

Το παιδι μεγαλώνει με το τράβηγμα , προσπαθεί να βρει το χώρο του. Εγώ έκανα καρδιοτοκογραφο προληπτικά για συσπάσεις γιατί θα εΙμαι εκτός και ήθελε ο γιαττος να δει για συσπάσεις . Σας πληροφορώ έπαθα πλάκα γιατί κάποια πονάκια και κινήσεις νόμιζα ουι ήταν συσπάσεις αλλά ήταν η μικρή που κοπαναγε . Εγώ υποφέρω από καούρες , μου φεύγουν τα ούρα και πονάει το διάφραγμα . Είμαι σε μια φάση δεν την παλεύω . Από simeco πήγα gaviscon. Ελπίζω να κάνει δουλειά. Μη σκάτε με τος εκατοστιαίες θέσεις όλα είναι σχετικά και μερικές φορές τα απεικονιστικά καμία σχέση με πραγματικότητα όπως ειπα . Να ξεκουράζεστε, να ενυδατώνεστε όσον μπορείτε και να τρώτε  και να έχετε θετικές σκέψεις χαϊδεύοντας τις κοιλίτσες σας. Είναι μοναδικές στιγμές και το άγχος δε βοηθάει . Όλα καλά είναι και μην κοιτάτε κλίμακες κλπ άλλωστε όλοι αυτοί χρησιμοποιούν κλίμακες εμβρύων όχι από Ελλάδα αλλά απ εξωτερικό και τα βάζουν όλα σε ένα τσουβάλι αγόρια κορίτσια . Ας προσπαθήσω να ξα να κοιμήθω γιατί πάλι ξύπνησα με καούρα και πόνο . Μου το σμπαράλιασε η μικρή το διάφραγμα 

με το καλο κοπελα μου..εχεις δικιο το αγχος δεν κανει καλο..Γερα να είναι τα μωράκια μας...κ γω δυσκολεύομαι με τον υπνο παρα πολύ ..όχι τοσο από καουρες αλλα από συχνοουρία και με το ότι δεν μπορω με τιποτα να βολευτω..καλα για το πρηξιμο στα ποδια δεν το συζητω με παντοφλα καλοκαιρινη κυκλοφορω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η billbas είπε:

με το καλο κοπελα μου..εχεις δικιο το αγχος δεν κανει καλο..Γερα να είναι τα μωράκια μας...κ γω δυσκολεύομαι με τον υπνο παρα πολύ ..όχι τοσο από καουρες αλλα από συχνοουρία και με το ότι δεν μπορω με τιποτα να βολευτω..καλα για το πρηξιμο στα ποδια δεν το συζητω με παντοφλα καλοκαιρινη κυκλοφορω 

Κι εμένα ο ύπνος είναι πολύ δύσκολος. Καούρες ούτε εγώ έχω πάλι καλά . Ακράτεια δε το συζητώ πανικός γίνεται ειδικά το βράδυ.....

Αλλά τα αντέχω όλα να έρθει με το καλό και να είναι γερό μόνο αυτό θέλω !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Κι εμένα ο ύπνος είναι πολύ δύσκολος. Καούρες ούτε εγώ έχω πάλι καλά . Ακράτεια δε το συζητώ πανικός γίνεται ειδικά το βράδυ.....

Αλλά τα αντέχω όλα να έρθει με το καλό και να είναι γερό μόνο αυτό θέλω !!

Γεια σας κορίτσια μου και από μένα!! Έχω αρχίσει κι εγώ να δυσκολεύομαι αρκετά αλλά δεν με χαλάει καθόλου! Το μόνο που με ανησυχεί κάποιες φορές είναι ότι κάπου κάπου έχω κάτι τραβήγματα από κάτω ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα! Δυσκολεύομαι κι εγώ τη νύχτα και επειδή δε βολεύομαι και λόγω συχνοουρίας, αλλά και οι καούρες με πεθαίνουν, ευτυχώς τις παλεύω με σόδα. Επίσης, με πεθαίνει η μέση μου όταν στέκομαι αρκετή ώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!

Αααχ όλα τα εχω κι εγω. Κακο υπνο που δε βολευομαι, συχνοουρια, επωδυνες κινήσεις του μπέμπη, τραβήγματα από κατω, τεντωμα του μπεμπη ακριβως κατω απο το στηθος και σπρωχνει, πόνο στη μέση, εξάψεις, καούρες...

Είμαστε υγιέίς, σημαντικό! Αλλά νιωθω τοση δυσφορία εδω και λίγες μέρες (34η βδομαδα)  που δε μπορω να με συνηθίσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά καλά Χριστούγεννα σε όλους !!!! 

Με το καλό να κρατήσουμε όλες τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας !! Ότι καλύτερο σε όλο το κόσμο και να πραγματοποιηθεί ότι ευχή ο καθένας επιθυμεί !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά με υγεία και χαρές!Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!

 

Κι εγώ έχω καούρα μόνιμα, πόνους περιόδου σχετικά δυνατούς που όμως φεύγουν γρήγορα και πολλές φορές νιώθω από κάτω σαν να ανοίγουν τα κόκαλά μου,σαν να έχω πιάσιμο από ανοίγματα και με ενοχλεί στο περπάτημα. 34η εβδομάδα.Ας είναι αυτά όλα μας τα θέματα κορίτσια, όλα καλά!Ευελπιστώ σε φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική. Μακάρι να τα καταφέρω.Πηρα μπάλα πιλατες να κάνω ασκήσεις μόλις μπω στον 9ο.Εχω δει εκατοντάδες βίντεο στο youtube από προετοιμασία τοκετου και γέννες (τρόμος κάποια!).Μετά τις γιορτές τελική ευθεία για όλες μας.Σας εύχομαι τα καλύτερα. Καλή χρονιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Την Δευτέρα είχα επίσκεψη στον γιατρό μου και μου έβγαλε τη μπεμπούλα 2470! Είμαι 34+2 . Μέσα σε 2 μόλις εβδομάδες η ζουζούνα πήρε σχεδόν 500 γραμμάρια. Από ότι καταλαβαίνω θα βγει πάνω απο 3 κιλά. Πάνω που πίστευα ότι θα γεννήσω κοντά στην τελική ημερομηνία μου μάλλον θα είμαι μανούλα Ιανουαρίου 2020. Άν και στην επίσκεψη που είχα μου ειπε οτι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για προεκλαμψία στις εξετάσεις έδειξε οτι εχω λεύκωμα στα ούρα . Τη Δευτέρα θα ξαναπάω για να δεί τις εξετάσεις . Προς το παρόν μου ειπε να προσέχω την πίεση μου κάθε μέρα και να την καταγράφω για να την ελέγξει. Αν συνεχίσει να είναι ανεβασμένο λεύκωμα μαζι με χαμηλό νάτριο που έχω λέτε να μου πει οτι πρέπει να νοσηλευτώ μεχρι να γεννησω;  Είναι οτι χειρότερο σαν σκέψη και δε το θελω καθόλου . Έχει καμία σας εμπειρία από εγκυμοσύνη με ανεβασμένο λεύκωμα στον τελευταίο μηνα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά κορίτσια σε όλες μας κ με το καλό να δεχτούμε τα μωράκια μας!!! Πλησιάζουν οι μέρες τους!! Εγώ μάλλον θα κάνω ποδαρικό με τα διδυμακια!!! Δεν με βλέπω να κρατάω πολύ ακόμη!!! 34η εβδομάδα σήμερα κ δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά με το καλό να κρατήσουμε τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας.

Να σας ρωτήσω κάτι κορίτσια κάθε πότε αισθάνεστε κλωτσουλες?? Τώρα τις γιορτές βρέθηκα με συγγενείς και μου είπαν ότι τα ένιωθαν ασταμάτητα, δεν πέρναγε λεπτό χωρίς χτύπημα,κάτι που σε εμένα δεν συμβαίνει. Δλδ αν περπατάω αν είμαι σε λίγο δράση δεν θα το καταλάβω το ίδιο με όταν είμαι ξαπλωμένη π.χ.. αγχώθηκα μήπως και κάτι δεν πάει καλά σε εμένα .

Ποια η δική σας εμπειρία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Καλή χρονιά με το καλό να κρατήσουμε τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας.

Να σας ρωτήσω κάτι κορίτσια κάθε πότε αισθάνεστε κλωτσουλες?? Τώρα τις γιορτές βρέθηκα με συγγενείς και μου είπαν ότι τα ένιωθαν ασταμάτητα, δεν πέρναγε λεπτό χωρίς χτύπημα,κάτι που σε εμένα δεν συμβαίνει. Δλδ αν περπατάω αν είμαι σε λίγο δράση δεν θα το καταλάβω το ίδιο με όταν είμαι ξαπλωμένη π.χ.. αγχώθηκα μήπως και κάτι δεν πάει καλά σε εμένα .

Ποια η δική σας εμπειρία?

Γειά σου κοπέλα μου.

Το οτι το καθε μωρο ειναι διαφορετικό ισχύει άρα να μην αγχώνεσαι. Δυο φιλες μου μού εχουν πει πως περιμεναν απλα να το καταλαβουν καποια στιγμη μεσα στη μερα.

Εμένα ο δικός μου είναι πολύ ζωηρός. Παρ'όλα αυτα εχει συμβει πολλές φορες και μάλιστα συνεβη και χθες να ειναι ησυχος, δηλαδη να τον νιωσω λιγοτερο απο ο,τι συνηθως.  Προχθες σου λεω δεν σταματησε καθολου να χτυπαει ολη μερα και χθες εκανε τις κινησεις του αλλα οχι με εντονο ρυθμο.

Αρκει να τα νιωθουμε μεσα στη μερα διάφορες στιγμές, όχι διαρκώς! Για αυτό μην ανησυχείς :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Annie28 είπε:

Γειά σου κοπέλα μου.

Το οτι το καθε μωρο ειναι διαφορετικό ισχύει άρα να μην αγχώνεσαι. Δυο φιλες μου μού εχουν πει πως περιμεναν απλα να το καταλαβουν καποια στιγμη μεσα στη μερα.

Εμένα ο δικός μου είναι πολύ ζωηρός. Παρ'όλα αυτα εχει συμβει πολλές φορες και μάλιστα συνεβη και χθες να ειναι ησυχος, δηλαδη να τον νιωσω λιγοτερο απο ο,τι συνηθως.  Προχθες σου λεω δεν σταματησε καθολου να χτυπαει ολη μερα και χθες εκανε τις κινησεις του αλλα οχι με εντονο ρυθμο.

Αρκει να τα νιωθουμε μεσα στη μερα διάφορες στιγμές, όχι διαρκώς! Για αυτό μην ανησυχείς :-)

Σε ευχαριστώ πολύ !

Όσο περνάει ο καιρός το άγχος μου μεγαλώνει.....ανυπομονησία ίσως δεν ξέρω ,τρελενομαι στην ιδέα ότι κάτι ίσως μπορεί να μην πάει καλά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή Χρονιά, ευτυχισμένο το 2020! Να υποδεχτούμε όλες γερά και χαρούμενα μωράκια στα σπίτια μας 😍

Τα χτυπήματα δεν τα νιώθω συνέχεια ούτε εγώ, αλλά που και που αντιλαμβάνομαι τις κινήσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ !

Όσο περνάει ο καιρός το άγχος μου μεγαλώνει.....ανυπομονησία ίσως δεν ξέρω ,τρελενομαι στην ιδέα ότι κάτι ίσως μπορεί να μην πάει καλά .

Δε θα σκέφτεσαι αρνητικά . Όσο περνάει ο καιρός δεν έχουν πολύ χώρο να φέρουν βόλτες . Εμένα ματώνει η μύτη τον τελευταίο καιρό. Μετράω πίεση κλπ όλα οκ . Αυτό με ενοχλεί πιο πολύ . Γλυκά δεν έφαγα ούτε βασιλόπιτα . Ειπα θα κάνω μια λίστα μετά να σκάσω στο φαΐ . Πεινάω πολύ όμως . Σήμερα 34+1 αν και ο γιατρός μου είπε μέχρι 2,2 θα έχω γεννήσει το πολύ . Εσένα τι σου είπε ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Littleme είπε:

Δε θα σκέφτεσαι αρνητικά . Όσο περνάει ο καιρός δεν έχουν πολύ χώρο να φέρουν βόλτες . Εμένα ματώνει η μύτη τον τελευταίο καιρό. Μετράω πίεση κλπ όλα οκ . Αυτό με ενοχλεί πιο πολύ . Γλυκά δεν έφαγα ούτε βασιλόπιτα . Ειπα θα κάνω μια λίστα μετά να σκάσω στο φαΐ . Πεινάω πολύ όμως . Σήμερα 34+1 αν και ο γιατρός μου είπε μέχρι 2,2 θα έχω γεννήσει το πολύ . Εσένα τι σου είπε ; 

Κι εμένα ματώνει η μύτη μου , οταν τη φυσάω ματώνει αρκετά, κι εγώ δεν έχω θέμα με την πίεση . Εγώ έχω ζάχαρο και μου είπε ότι νωρίτερα θα γεννήσω , υπολογίζω μέχρι τέλος του μήνα , στις 14/1 έχω ραντεβού ελπίζω να μου πει τότε. Όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα να μου φύγει και το άγχος ........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Κι εμένα ματώνει η μύτη μου , οταν τη φυσάω ματώνει αρκετά, κι εγώ δεν έχω θέμα με την πίεση . Εγώ έχω ζάχαρο και μου είπε ότι νωρίτερα θα γεννήσω , υπολογίζω μέχρι τέλος του μήνα , στις 14/1 έχω ραντεβού ελπίζω να μου πει τότε. Όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα να μου φύγει και το άγχος ........

Και εγώ έχω ζάχαρο. :) 9/1 έχω Doppler επαναληπτικό ! Όλα καλά θα πάνε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια τα νιώθω συνέχεια αλλά είναι και 2!!!Παντως όσο περνάνε οι μέρες θα δυσκολεύονται να κουνηθουν😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sofiefin1982 είπε:

Εγώ κορίτσια τα νιώθω συνέχεια αλλά είναι και 2!!!Παντως όσο περνάνε οι μέρες θα δυσκολεύονται να κουνηθουν😘😘😘

Είναι η θέση , είναι ο πλακούντας είναι πολλά . Εγώ βλέπω τηβ κοιλιά μου να κάνει κύματα και δεν νιώθω τίποτα από κίνηση . Απλά εμένα είναι πάνω πολύ η μπουμπου και δεν μπορώ να πάρω ανάσα και έχω όλο καούρα . Τι περπατάω το κάθομαι όρθια τίποτα .... Όταν πάω 36η θα αρχίσω τα βαθιά καθίσματα και πολύ περπάτημα . Θα αρχίσω και χουρμάδες . Τι να πω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Τι εύχομαι κορίτσια μου για όλες μας !!! Να πάνε σε όλες μας καλά και να αγκαλιάσουμε τα μπεμπακια μας !!!!

Να είσαι αισιόδοξη ! Έχεις κάνει το καλύτερο για τη Μπέμπα σου. Να σκεφτεσαι θετικά. Εγώ κρυφοκοιταζω τη φάτσα της από β επιπέδου και προσπαθώ να τη φανταστώ . Μετά από εκεί δε μας ξανάκανε τη χάρη . ΕΙναη γυρισμένη με το κεφάλι μέσα και ευτυχώς προς τα κάτω . Πάντως φαίνεται πιο δυνατή όσο κερνάει ο καιρός γιατί κοπανάει ανελέητα όταν τηβ πιάσει . Χθες το βράδυ ξύπνησα τρεις φορές και τη μια με ρηνορραγία. Το πρωί πήγα να κοιμηθώ μέχρι τις 10 και με ξύπνησε κοπανώντας με . Δεν κατάλαβα τι ήθελε ... αλλά με δύναμη . Ένιωσα τόσο εαυλωτη που έβαλα τα κλάμματα . Ευτυχώς ήταν ο άντρας μου σπίτι και ηρέμησα λίγο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Littleme είπε:

Δε θα σκέφτεσαι αρνητικά . Όσο περνάει ο καιρός δεν έχουν πολύ χώρο να φέρουν βόλτες . Εμένα ματώνει η μύτη τον τελευταίο καιρό. Μετράω πίεση κλπ όλα οκ . Αυτό με ενοχλεί πιο πολύ . Γλυκά δεν έφαγα ούτε βασιλόπιτα . Ειπα θα κάνω μια λίστα μετά να σκάσω στο φαΐ . Πεινάω πολύ όμως . Σήμερα 34+1 αν και ο γιατρός μου είπε μέχρι 2,2 θα έχω γεννήσει το πολύ . Εσένα τι σου είπε ; 

Πώς ξέρει ο γιατρός πότε θα γεννήσεις;;34+2 εγώ σήμερα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η aurora είπε:

Πώς ξέρει ο γιατρός πότε θα γεννήσεις;;34+2 εγώ σήμερα 😊

Έχω διαβήτη κύησης και από το Doppler . Εγώ ακούω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...