Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2020!!


Recommended Posts

στις πριν 18 ώρες, ο/η Giota83 είπε:

Να προσέχεις γιατι και η υπερβολική δίαιτα μπορει να σου βγει σε κακό. Ρώτα μια διατροφολόγο ή τον ενδοκρινολόγο σου τι να τρως για να μην εχεις προβλήματα με το ζάχαρο. Το ανώτατο όριο κιλών σε φυσιολογικό βαρος ειναι 10 κιλα. Να τρως πολλές σαλάτες , φρούτα και λαχανικά. να αποφεύγεις υδατάνθρακες σφολιατες και γλυκα γιατι ακόμα και αν δεν τρως γλυκα κρυφη ζάχαρη εχει παντού

Με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος εννοείται, φρούτα δεν τρώω καθόλου μου τα έχει απαγορέψει, σαλάτες τις αποφεύγω για τοξόπλασμα και τρώω βραστά λαχανικά, κι αυτά μην φανταστείς 1 κούπα άντε και λίγο παραπάνω.

Κι έχω ακόμα 3 μήνες περίπου και περίοδο γιορτών μέσα, δεν ξέρω πως θα αντέξω, οχι οτί είμαι και η γλυκατζού αλλά κάτι λίγα τα έτρωγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια μου...βλέπω ότι η λαιμαργία εχει χτυπήσει την πόρτα όλων μας και ετσι δε νιώθω μόνη ??? 28η βδομάδα, 11 κιλά αν όχι 12...όλο πεινάω κι.όσο κι αν τρωω πάντα φρούτα, χωρίς υδατάνθρακα δεν χορταίνω, θέλω και τα τοστ μου και τις πίτες μου και το κουλουράκι μου.Με γλυκά το παλέυω, ως τωρα δεν τα λιγουρευόμουν πολύ αλλά τελευταία εχω αρχίσει να τα θέλω και προσπαθώ να αντιστέκομαι!

Κορίτσια συνειδητοποιώ ότι ουσιαστικά πλησιάζει ο καιρός κι εχω ενθουσιαστεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες! :)

Πλησιάζει ο καιρός να κρατήσουμε στην αγκαλιά τα μωράκια μας, αλλά όσο ενθουσιασμό έχω, άλλο τόσο φοβάμαι τον τοκετό. Ο γιατρός μου είπε δεν υπάρχει ανώδυνος τοκετός γιατί είτε θα πονάς την ώρα που γεννάς φυσιολογικά, είτε θα πονάς από τα ράμματα μετά ακόμα κι αν κάνεις επισκληρίδιο, είτε από την τομή της καισαρικής. Πώς θα την παλέψω εγώ που είμαι η επιτομή του φόβου; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Καλημέρα μανούλες! :)

Πλησιάζει ο καιρός να κρατήσουμε στην αγκαλιά τα μωράκια μας, αλλά όσο ενθουσιασμό έχω, άλλο τόσο φοβάμαι τον τοκετό. Ο γιατρός μου είπε δεν υπάρχει ανώδυνος τοκετός γιατί είτε θα πονάς την ώρα που γεννάς φυσιολογικά, είτε θα πονάς από τα ράμματα μετά ακόμα κι αν κάνεις επισκληρίδιο, είτε από την τομή της καισαρικής. Πώς θα την παλέψω εγώ που είμαι η επιτομή του φόβου; ?

Γειά σου κορίτσι μου. Συμμερίζομαι τον φόβο σου...ανέκαθεν φοβόμουν την γέννα και γενικά έίμαι φοβιτσιάρα σε τετοια θέματα. Η σκέψη που βοηθάει εμένα είναι πως τόσες και τόσες γυναίκες είτε έτσι είτε αλλιώς έχουν βιώσει αυτη την εμπειρία, δεν μπορεί να είναι τοοοοσο δυσκολο μα ακομα κι αν ειναι, η ανταμοιβη μετα ειναι ασυγκριτη.

Δεν ωφελεί να σκεφτόμαστε πιθανές εκδοχές και διαδικασίες γιατί δεν εχει τελειωμό και ούτε βοηθάει. Πάμε λοιπόν με όλη τη θετική ενέργεια, με εμπιστοσύνη στους ειδικούς και με ανυπομονησία για τη στιγμή που θα μπούμε στο δωμάτιο του μαιευτηρίου να ξεκουραστούμε έχοντας αγκαλιά τα μωράκια μας και όσους μας αγαπάνε στο πλάι μας ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σημερα οταν πηγα τουαλέτα παρατήρησα λιγο αιμα στο χαρτί . Ανησύχησα αρχικά αλλα προσεξα ότι ειναι από κατι πληγουλες που εχω στην ουρήθρα. Έβαλα λιγη τραβοκορτ προληπτικά αλλα αν δω παραπάνω αύριο θα ενημερώσω το γιατρό μου. Σας εχει τυχει κατι παρόμοιο για να μου φύγει η ανησυχία ? Τις πληγές τις ειχα παντα αλλα τωρα ανησυχώ λογω τος εγκυμοσύνης . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Giota83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σημερα οταν πηγα τουαλέτα παρατήρησα λιγο αιμα στο χαρτί . Ανησύχησα αρχικά αλλα προσεξα ότι ειναι από κατι πληγουλες που εχω στην ουρήθρα. Έβαλα λιγη τραβοκορτ προληπτικά αλλα αν δω παραπάνω αύριο θα ενημερώσω το γιατρό μου. Σας εχει τυχει κατι παρόμοιο για να μου φύγει η ανησυχία ? Τις πληγές τις ειχα παντα αλλα τωρα ανησυχώ λογω τος εγκυμοσύνης . 

Γειά σου κορίτσι μου.

Εμένα μου εχει τυχει με πληγούλες από πισω. Εφ'όσον ξερεις ομως οτι εχεις πληγές, μην ανησυχείς. Παρακολούθησέ το κι αν δεις κατι που σε ανησυχεί φυσικά να το πεις στον γιατρό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Giota83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σημερα οταν πηγα τουαλέτα παρατήρησα λιγο αιμα στο χαρτί . Ανησύχησα αρχικά αλλα προσεξα ότι ειναι από κατι πληγουλες που εχω στην ουρήθρα. Έβαλα λιγη τραβοκορτ προληπτικά αλλα αν δω παραπάνω αύριο θα ενημερώσω το γιατρό μου. Σας εχει τυχει κατι παρόμοιο για να μου φύγει η ανησυχία ? Τις πληγές τις ειχα παντα αλλα τωρα ανησυχώ λογω τος εγκυμοσύνης . 

Καλησπερα! Σήμερα έπαθα κάτι παρόμοιο. Έκανα την καμπύλη σακχάρου και κάποιες άλλες αιματολογικές εξετάσεις και ψιλοκουραστηκα τόσες ώρες εκτός σπιτιού. Γυρισα σπιτι και είδα στο χαρτί αχνό ροζ μια σταγόνα. Πήγα για υπέρηχο κολπικό και ο τράχηλος μου είναι οκ. Είμαστε υπερευαισθητες από κάτω και μπορεί να είναι ακόμη και από ερεθισμό χαρτιού. Πότε έχεις υπέρηχο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Kit1982 είπε:

Καλησπερα! Σήμερα έπαθα κάτι παρόμοιο. Έκανα την καμπύλη σακχάρου και κάποιες άλλες αιματολογικές εξετάσεις και ψιλοκουραστηκα τόσες ώρες εκτός σπιτιού. Γυρισα σπιτι και είδα στο χαρτί αχνό ροζ μια σταγόνα. Πήγα για υπέρηχο κολπικό και ο τράχηλος μου είναι οκ. Είμαστε υπερευαισθητες από κάτω και μπορεί να είναι ακόμη και από ερεθισμό χαρτιού. Πότε έχεις υπέρηχο;

Ο τελευταίος υπέρηχος μου ηταν την προηγούμενη Δευτέρα. Ολα καλα μου είπε η γιατρός ολα σε φυσιολογικά επίπεδα και δεν εχω κατι να φοβάμαι. Ίσως είναι ερεθισμός από το χαρτί επειδή σήμερα δεν ειχα τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Giota83 είπε:

Ο τελευταίος υπέρηχος μου ηταν την προηγούμενη Δευτέρα. Ολα καλα μου είπε η γιατρός ολα σε φυσιολογικά επίπεδα και δεν εχω κατι να φοβάμαι. Ίσως είναι ερεθισμός από το χαρτί επειδή σήμερα δεν ειχα τίποτα. 

Τότε μια χαρά κοπέλα μου. Αυτό μου είπαν και εμένα. Από το χαρτί ίσως. Τι τρομαρες είναι αυτές, καλέ; Τρελάθηκα σήμερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανούλες.. τι κάνετε;

Εμένα με έπιασε το παράπονο σήμερα στα καλά καθούμενα κι άρχισα να κλαίω. Δεν υπήρξε καμία αφορμή, απλή μελαγχολία, αλλά δεν μπορούσα να συγκρατηθώ. Είναι πολύ μακριά η οικογένειά μου βέβαια και λείπει και ο άντρας μου αυτό το ΣΚ. Έχει κάποια άλλη αντίστοιχα ξεσπάσματα; Το είχα πάθει και στο πρώτο τρίμηνο μια-δυο φορές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Γεια σας μανούλες.. τι κάνετε;

Εμένα με έπιασε το παράπονο σήμερα στα καλά καθούμενα κι άρχισα να κλαίω. Δεν υπήρξε καμία αφορμή, απλή μελαγχολία, αλλά δεν μπορούσα να συγκρατηθώ. Είναι πολύ μακριά η οικογένειά μου βέβαια και λείπει και ο άντρας μου αυτό το ΣΚ. Έχει κάποια άλλη αντίστοιχα ξεσπάσματα; Το είχα πάθει και στο πρώτο τρίμηνο μια-δυο φορές.

Ορμόνες άτιμο πράγμα ! Πάρε καμία φίλη σου τηλ , κάνε κάτι να ξεχαστείς . Και εγώ όσο περνάει ο καιρός και βαραίνω δεν είμαι όπως πριν . Μόνη μου είμαι και εγώ μακριά από τους δικούς μου . Υπομονή !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/11/2019 at 10:16 ΜΜ, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Γεια σας μανούλες.. τι κάνετε;

Εμένα με έπιασε το παράπονο σήμερα στα καλά καθούμενα κι άρχισα να κλαίω. Δεν υπήρξε καμία αφορμή, απλή μελαγχολία, αλλά δεν μπορούσα να συγκρατηθώ. Είναι πολύ μακριά η οικογένειά μου βέβαια και λείπει και ο άντρας μου αυτό το ΣΚ. Έχει κάποια άλλη αντίστοιχα ξεσπάσματα; Το είχα πάθει και στο πρώτο τρίμηνο μια-δυο φορές.

Αχ μωρε κοριτσάκι μου...κι εμενα με πιάνεξ αυτό και εχω τους δικους μου ολους κοντα.

Είναι οι ορμόνες καλή μου, πόσο μάλλον αν αισθάνεσαι και μοναξιά είναι λογικό να ξεσπάς.

Όπως είπε και η @Littleme μίλα με κάποια φίλη σου όποτε αισθανεσαι ετσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από εμένα σε όλες! 

Εγώ μεθαύριο πάω γιατρό να δούμε σε υπέρηχο το μωράκι :)

Εσείς τι νέα; Πώς περνάτε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα στην ομαδα. Ευχομαι ολες να στε καλα..Ρε κορίτσια να σας ρωτησω γτ θα σκασω ..στον τελευταιο προγραμματισμένο υπέρηχο όλα καλά και το μωρακι το νιώθω καθημερινά δοξα το θεο ..αλλα εχω μερικα ποναλακια στην μεση και στα πλευρα ,εχει καμια άλλη? μονο εγω εχω γινει σαν γιουβαρλακι και ζορίζομαι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η billbas είπε:

Καλησπέρα στην ομαδα. Ευχομαι ολες να στε καλα..Ρε κορίτσια να σας ρωτησω γτ θα σκασω ..στον τελευταιο προγραμματισμένο υπέρηχο όλα καλά και το μωρακι το νιώθω καθημερινά δοξα το θεο ..αλλα εχω μερικα ποναλακια στην μεση και στα πλευρα ,εχει καμια άλλη? μονο εγω εχω γινει σαν γιουβαρλακι και ζορίζομαι??

Καλημέρα και από μένα 

Και εγώ έχω πονακια στην μέση και χαμηλα αριστερά και δεξιά ή Μαία μου είπε είναι φυσιολογικό μεγαλώνει η μήτρα και πιέζει τα πάντα! Εγώ στα πλευρα δεν έχω ενοχλήσεις ακόμα 

Είμαι και μινιόν θα δείξει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η billbas είπε:

Καλησπέρα στην ομαδα. Ευχομαι ολες να στε καλα..Ρε κορίτσια να σας ρωτησω γτ θα σκασω ..στον τελευταιο προγραμματισμένο υπέρηχο όλα καλά και το μωρακι το νιώθω καθημερινά δοξα το θεο ..αλλα εχω μερικα ποναλακια στην μεση και στα πλευρα ,εχει καμια άλλη? μονο εγω εχω γινει σαν γιουβαρλακι και ζορίζομαι??

Εγώ Ειχα πολλά αλλά τώρα είμαι καλύτερα. Πήρα και ένα μαξιλάρι και νιώθω καλύτερα .

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Earp είπε:

Καλημέρα και από μένα 

Και εγώ έχω πονακια στην μέση και χαμηλα αριστερά και δεξιά ή Μαία μου είπε είναι φυσιολογικό μεγαλώνει η μήτρα και πιέζει τα πάντα! Εγώ στα πλευρα δεν έχω ενοχλήσεις ακόμα 

Είμαι και μινιόν θα δείξει 

και κάτω έχω ... άσε ! Πάντως εγώ έπαθα κάτι που τρόμαξα . Ανεβαίνει πάνω πιέζει τρελά, με πιάνει βήχας και καούρα και δε μπορώ να πάρω ανάσα ( συν υγρασία ) . Γενικά αυτό με τρόμαξε το έπαθα 2 φορές . Ήταν ανυπόφορο ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Littleme είπε:

Εγώ Ειχα πολλά αλλά τώρα είμαι καλύτερα. Πήρα και ένα μαξιλάρι και νιώθω καλύτερα .

 

και κάτω έχω ... άσε ! Πάντως εγώ έπαθα κάτι που τρόμαξα . Ανεβαίνει πάνω πιέζει τρελά, με πιάνει βήχας και καούρα και δε μπορώ να πάρω ανάσα ( συν υγρασία ) . Γενικά αυτό με τρόμαξε το έπαθα 2 φορές . Ήταν ανυπόφορο ..

Εμενα ανεβαίνει ψηλά και μου πιέζει του πνεύμονες λίγο και νιώθω ότι δεν εχω αρκετό οξυγόνο και όταν ειναι πολυ ψηλά νιώθω καούρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Εύχομαι να είσαστε όλες καλά! Έχετε ξεκινήσει αγορές? Η εγκυμοσύνη σας πως προχωράει??

Εγω πήρα καρότσι 3 σε 1 και λίκνο και κάτι ρουχαλάκια που μου έχουν φέρει αλλά. Θέλω σιγά σιγά να πάρω και τα υπόλοιπα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς παραγγείλαμε λίκνο και την προίκα . Πήρα φορμάκια κλπ για να πλυθούν και να σιδερωθούν . Επίσης πήρα το αυγό και το καρότσι θα το παραγγείλω αρχές Γενάρη γιατί αυτό που θελουμε μέχρι 10% φτάνει έκπτωση . Το αυγό είναι μέρος του . Έκανα γενική στο σπίτι . Πλύναμε στρώσαμε ... ο άντρας η μαμά και η γυναίκα . Αυτά...:) Δώρα είπα όχι ακόμα ... τώρα κοιτάω τα birth favors και ποιος παιδίατρος θα έρθει να το δει όταν με το καλό έρθει !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω καρότσι είπα να πάρω αρχές ιανουαρίου με το μειωμένο ΦΠΑ και αν προλαβω και τις εκπτωσεις και λέω να πάρω αυτά τα μεταρεπόμενα που γίνεται και πορτ-μπεμπε και καθισματάκι, κλείσαμε την κούνια έχω ξεκινήσει και παίρνω και κάποια φορμάκια σιγά και ετοιμάζουμε σιγά σιγά και το δωμάτιο.

Εμένα κορίτσια δεν έχει πάρει θέση, κάθεται όρθια!!! Νιώθω συνέχεια τα πατουσάκια της χαμηλά. Δεν θα την γλιτώσω την καισαρική όπως το βλέπω, έχω και το ζάχαρο ........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Κι εγω καρότσι είπα να πάρω αρχές ιανουαρίου με το μειωμένο ΦΠΑ και αν προλαβω και τις εκπτωσεις και λέω να πάρω αυτά τα μεταρεπόμενα που γίνεται και πορτ-μπεμπε και καθισματάκι, κλείσαμε την κούνια έχω ξεκινήσει και παίρνω και κάποια φορμάκια σιγά και ετοιμάζουμε σιγά σιγά και το δωμάτιο.

Εμένα κορίτσια δεν έχει πάρει θέση, κάθεται όρθια!!! Νιώθω συνέχεια τα πατουσάκια της χαμηλά. Δεν θα την γλιτώσω την καισαρική όπως το βλέπω, έχω και το ζάχαρο ........

Μη σκας και μένα η δεσποινίδα μου είναι μουρλό. Σκέφτομαι και εγώ να πάω καισαρική 38η να τελειώνουμε . Δε θέλω να τη ζορίσω και δεν κάνει να ζοριστώ και εγώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Littleme είπε:

Μη σκας και μένα η δεσποινίδα μου είναι μουρλό. Σκέφτομαι και εγώ να πάω καισαρική 38η να τελειώνουμε . Δε θέλω να τη ζορίσω και δεν κάνει να ζοριστώ και εγώ. 

Κι εγώ καλύτερα λέω καισαρική , δεν αντέχω και τα πολλά πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια  πριν τα Χριστούγεννα θα ετοιμάσω το σπίτι δεν γίνεται νωρίτερα γιατί έχω κόσμο στο σπίτι! Εγώ ακόμα δουλεύω οπότε δεν έχω χρόνο να πάω στα μαγαζιά να πάρω και πολλά οπότε Ιανουαρίου που θα είμαι σπιτι θα τα παρω τότε! Εγώ κόριτσια δεν ξέρω τι θέση έχει το μωρό επειδή μενω Αγγλία εδώ κάνουν μόνο 2 υπέρηχους οπότε θα πάω να κάνω έναν επί πληρωμή στης 34 εβδομάδες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...