Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2020!!


Recommended Posts

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

αι εκατοστά δεν μετριούνται γιατί συνήθως είναι διπλωμένα ποδαράκια κ δεν βγαίνουν σωστά η κάνουν καμπύλη με τη σπονδυλική στήλη.... Έχουμε να μετρήσουμε από 15η εβδομάδα..... ??

Σε ποια εβδομάδα είσαι; Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες.. ούτε ο γυναικολόγος μας κάνει τέτοιες μετρήσεις, αλλα στην εμβρυομητρική όπου πάω για τους μεγάλους υπερήχους όλα μετρώνται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Σε ποια εβδομάδα είσαι; Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες.. ούτε ο γυναικολόγος μας κάνει τέτοιες μετρήσεις, αλλα στην εμβρυομητρική όπου πάω για τους μεγάλους υπερήχους όλα μετρώνται..

Τα μετράει αλλά μόνο τα σκέλη. Θέλουμε μόνο τα κιλακια. Όχι τα εκατοστά. Στην ουσία μετρούν κεφάλι, σωμα(κοιλιά), κ μηρό. Όχι όλο το μωρό... Είμαι 35+6 σήμερα. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/10/2019 at 3:07 ΠΜ, ο/η Annie28 είπε:

Κοίτα τωρα πως με πετυχαινεις ξυπνια. Με ενοχλούσε λιγο το στομάχι γιατι πλεον μαλλον δε σηκωνει ούτε το σουβλάκι και σηκωθηκα να πιω ενα χαμομηλάκι. Αρα για αποψε εχεις παρεα, γενικα αυπνιες παντβς δεν θα ελεγα πως εχω ακομη!

 

Καλησπέρα και στα υπόλοιπα κοριτσια!

Το ζω  σήμερα ...κοιμήθηκα 9 έχοντας φάει στις 8 3 σουβλάκια και σαλάτα ( όχι πατάτες όχι ψωμί ) Ξύπνησα στις 3,30 με ξινίλα και βλέποντας εφιάλτες και αγχωτικά όνειρα . Είχα καιρό να το πάθω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Littleme είπε:

Το ζω  σήμερα ...κοιμήθηκα 9 έχοντας φάει στις 8 3 σουβλάκια και σαλάτα ( όχι πατάτες όχι ψωμί ) Ξύπνησα στις 3,30 με ξινίλα και βλέποντας εφιάλτες και αγχωτικά όνειρα . Είχα καιρό να το πάθω...

Ο μεγαλυτερος εφιαλτης μου ειναι να μην μπορω να φάω! Να'ναι καλα το χαμομηλάκι, φάρμακο είναι...να πινεις όταν σε πιανει. Εμενα με ανακουφιζει πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Annie28 είπε:

Ο μεγαλυτερος εφιαλτης μου ειναι να μην μπορω να φάω! Να'ναι καλα το χαμομηλάκι, φάρμακο είναι...να πινεις όταν σε πιανει. Εμενα με ανακουφιζει πολύ.

Σήμερα πάλι στα υγιεινά . Μήλο γιαούρτι καρύδια ... και πάλι πεινάω . Δεν υπάρχει σωτηρία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

χτες έκανα τη καμπύλη ζαχάρου, τα αποτελέσματα βγήκαν πάρα πολύ χάλια, οι τιμές πάρα πολύ αυξημένες, ο γυναικολόγος που ενημέρωσα μου είπε να πάω εκείνη τη στιγμή σε ενδοκρινολόγο, ευτυχώς βρήκα τον ενδοκρινολόγο και μου ξεκίνησε πάρα πολύ αυστηρή δίαιτα και μετρήσεις συνέχεια για μια εβδομάδα, και μετά να του τα πάω να τα δει, και μου είπε οτι αν με τη διατροφή δεν το ρυθμίσουμε θα ξεκινήσω ινσουλίνες.

έχω πάθει σοκ!!!!

φοβάμαι πάρα πολύ για το μπεμπάκι μου, του λέω του γυναικολόγου υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει κάτι το παιδί?? ελπίζουμε όχι μου λέει.

κορίτσια έχει καμία παρόμοια εμπειρία?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

καλημερα

χτες έκανα τη καμπύλη ζαχάρου, τα αποτελέσματα βγήκαν πάρα πολύ χάλια, οι τιμές πάρα πολύ αυξημένες, ο γυναικολόγος που ενημέρωσα μου είπε να πάω εκείνη τη στιγμή σε ενδοκρινολόγο, ευτυχώς βρήκα τον ενδοκρινολόγο και μου ξεκίνησε πάρα πολύ αυστηρή δίαιτα και μετρήσεις συνέχεια για μια εβδομάδα, και μετά να του τα πάω να τα δει, και μου είπε οτι αν με τη διατροφή δεν το ρυθμίσουμε θα ξεκινήσω ινσουλίνες.

έχω πάθει σοκ!!!!

φοβάμαι πάρα πολύ για το μπεμπάκι μου, του λέω του γυναικολόγου υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει κάτι το παιδί?? ελπίζουμε όχι μου λέει.

κορίτσια έχει καμία παρόμοια εμπειρία?

 

Καλημέρα!!Εγώ διανύω την 31η εβδομάδα της κύησής μου.έκανα καμπύλξ την 26η,οι τιμές μου ήταν ανεβασμένες ειδικά την πρώτη ώρα.Πήγα σε ενδοκρινολόγο,δεν μου εδωσε συγκεκριμένη διατροφή,αλλά μου είπε αρχικά να μην συνδυάζω υδατάνθρακες ,να μετριέμαι μεταγευματικά και να πάω σε μια βδομάδα να τα δει.όλες μου οι μετρήσεις ήταν εξαιρετικές,σε σημείο να αμφιβάλλω για τα αποτελέσματα της καμπύλης.Όμως,εδώ και 3 μέρες άλλαξα μηχανάκι και οι τιμές είναι αρκετά πιο πάνω με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι τελικά ισχύει.Αυτο που σε συμβουλέυω είναι να τσεκάρεις το μηχανάκι που θα σου δώσει σε ένα μικροβιολογικό.Εγώ αυτό έκανα σήμερα.Με προσεκτική διατροφή όλα θα πάνε καλά,μην ανησυχείς.Πολλές κοπέλες έχουν ζάχαρο κύησης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

καλημερα

χτες έκανα τη καμπύλη ζαχάρου, τα αποτελέσματα βγήκαν πάρα πολύ χάλια, οι τιμές πάρα πολύ αυξημένες, ο γυναικολόγος που ενημέρωσα μου είπε να πάω εκείνη τη στιγμή σε ενδοκρινολόγο, ευτυχώς βρήκα τον ενδοκρινολόγο και μου ξεκίνησε πάρα πολύ αυστηρή δίαιτα και μετρήσεις συνέχεια για μια εβδομάδα, και μετά να του τα πάω να τα δει, και μου είπε οτι αν με τη διατροφή δεν το ρυθμίσουμε θα ξεκινήσω ινσουλίνες.

έχω πάθει σοκ!!!!

φοβάμαι πάρα πολύ για το μπεμπάκι μου, του λέω του γυναικολόγου υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει κάτι το παιδί?? ελπίζουμε όχι μου λέει.

κορίτσια έχει καμία παρόμοια εμπειρία?

 

Μη στεναχωριέσαι . Εγώ δεν είχα εικόνα και ήταν όλα φυσιολογικά από τον Ιούλιο . Στο παρελθόν λόγω υποψίας πολυκυστικών ο γιατρός με είχε βάλει να κάνω καμπύλη και ήταν πειραγμένη. Με διατροφή έφτιαξε . Όταν εμεινα έγκυος πήγα αυτές τις εξετάσεις σαν ιστορικό στο νυν γυναικολόγο κ με έστειλε σε ενδοκρινολόγο . Αυτή με έβαλε και έκανα 10 η εβδομάδα μόνο τη νηστείας και το H B κάτι . Βγήκαν πολύ καλά . Έλα όμως ποτ με έτρωγε καθ της λέω σας παρακαλώ κάντε μιυ μια καμπύλη . Την έκανα 11η εβδομάδα με μέτρηση 96,200,115. Διαβήτης κύησης μου λέει ! 5 μέρες μέτρησεις 6 φορές τημερα . Σε θέλω κάτω από 93 νηστείας και μεταγευνατικο  κατω από 140  μου λέει .Το δεύτερο το είχα καταφέρει .... το πρώτο όχι . Ξεκίνησα ινσουλίνη 12 η εβδομάδα με 3 μονάδες το βράδυ 11 . Προσέχω τι τρώω . Πήγα χθες είδε και τη β κοιλιά και κεφάλι. Ο της β επιπέδου θα μου κάνει Doppler προληπτικά 30 η και 34 η εβδομάδα . Αυτό που θέλω βα σου πω είναι ότι δεβ κάνει κακό η ινσουλίνη και όλα θα φτιάξουν . Να περπατάς και να μην αγχώνεσαι ! Δε θα χει κανένα πρόβλημα το μωράκι σου ! Σε ποιον πηγές ΠατρΑ; Πήρα μόνο 4 κιλά μέχρι τώρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Θέλω να ρωτήσω κάτι. Αρχικά να συναχωνομαι και πραγματικά ειναι η χειρότερη περιοδος για να αρρωστήσω. Η γιατρός μου είπε να μην κανω το εμβόλιο μιας και δεν αρρώσταινω πολυ . Μια ζωή αυτο το συνάχι εχω επειδή εχω ιστορικο ιγμορίτιδας Μηπως ομως πρέπει να το κάνει ο άντρας μου επειδή δουλεύει σε καπί και συναναστρέφεται με υπερήλικους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Καλημέρα!!Εγώ διανύω την 31η εβδομάδα της κύησής μου.έκανα καμπύλξ την 26η,οι τιμές μου ήταν ανεβασμένες ειδικά την πρώτη ώρα.Πήγα σε ενδοκρινολόγο,δεν μου εδωσε συγκεκριμένη διατροφή,αλλά μου είπε αρχικά να μην συνδυάζω υδατάνθρακες ,να μετριέμαι μεταγευματικά και να πάω σε μια βδομάδα να τα δει.όλες μου οι μετρήσεις ήταν εξαιρετικές,σε σημείο να αμφιβάλλω για τα αποτελέσματα της καμπύλης.Όμως,εδώ και 3 μέρες άλλαξα μηχανάκι και οι τιμές είναι αρκετά πιο πάνω με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι τελικά ισχύει.Αυτο που σε συμβουλέυω είναι να τσεκάρεις το μηχανάκι που θα σου δώσει σε ένα μικροβιολογικό.Εγώ αυτό έκανα σήμερα.Με προσεκτική διατροφή όλα θα πάνε καλά,μην ανησυχείς.Πολλές κοπέλες έχουν ζάχαρο κύησης

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

καλημερα

χτες έκανα τη καμπύλη ζαχάρου, τα αποτελέσματα βγήκαν πάρα πολύ χάλια, οι τιμές πάρα πολύ αυξημένες, ο γυναικολόγος που ενημέρωσα μου είπε να πάω εκείνη τη στιγμή σε ενδοκρινολόγο, ευτυχώς βρήκα τον ενδοκρινολόγο και μου ξεκίνησε πάρα πολύ αυστηρή δίαιτα και μετρήσεις συνέχεια για μια εβδομάδα, και μετά να του τα πάω να τα δει, και μου είπε οτι αν με τη διατροφή δεν το ρυθμίσουμε θα ξεκινήσω ινσουλίνες.

έχω πάθει σοκ!!!!

φοβάμαι πάρα πολύ για το μπεμπάκι μου, του λέω του γυναικολόγου υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει κάτι το παιδί?? ελπίζουμε όχι μου λέει.

κορίτσια έχει καμία παρόμοια εμπειρία?

 

Πολλές φορές μετράει το τι ειχες φάει το προηγούμενο βράδυ. Την Τρίτη πήγα και έκανα την καμπύλη και ειχα νηστείας 89 , στα 60 λεπτά 172 ,στα 120 λεπτά 98. Αν και η δεύτερη ηταν λίγο πιο πάνω απο τα όρια η μικροβιολόγος μου ειπε οτι ειναι καλα επίπεδα. Την αλλη βδομάδα που εχω ραντεβού με τη γιατρό μου θα την ρωτήσω για λεπτομέρειες. Μηπως υπάρχει κάποιος με ιστορικό ζαχάρου στην οικογένεια ? Πάντως καλο ειναι αν τρως γλυκά και υδατάνθρακες να τα περιορίσεις λιγο και αν δεις οτι δεν κατεκατεβαίνειβαινει να την επαναλάβεις για να σου φύγει η ανυσηχία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Giota83 είπε:

 

Πολλές φορές μετράει το τι ειχες φάει το προηγούμενο βράδυ. Την Τρίτη πήγα και έκανα την καμπύλη και ειχα νηστείας 89 , στα 60 λεπτά 172 ,στα 120 λεπτά 98. Αν και η δεύτερη ηταν λίγο πιο πάνω απο τα όρια η μικροβιολόγος μου ειπε οτι ειναι καλα επίπεδα. Την αλλη βδομάδα που εχω ραντεβού με τη γιατρό μου θα την ρωτήσω για λεπτομέρειες. Μηπως υπάρχει κάποιος με ιστορικό ζαχάρου στην οικογένεια ? Πάντως καλο ειναι αν τρως γλυκά και υδατάνθρακες να τα περιορίσεις λιγο και αν δεις οτι δεν κατεκατεβαίνειβαινει να την επαναλάβεις για να σου φύγει η ανυσηχία. 

Έχω δει διαφορά με τα μηχανάκια της Roche ACCU-CHEK πάντα πιο ψηλά ενώ της Abbott χαμηλά. Τι να πω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Littleme είπε:

Έχω δει διαφορά με τα μηχανάκια της Roche ACCU-CHEK πάντα πιο ψηλά ενώ της Abbott χαμηλά. Τι να πω 

To ιδιο κι εγω,της accu chek εδω και 3 μερες μου χει αλλαξει τα φωτα.Το πρωι ζαχαρο νηστειας μου εδειχνε 98,πηγα σε μικροβιολογικο και ειχα 83

Θα παω στο γιατρο μου το απογευμα να δω τι θα μου πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω μια υποψία με τις ταινίες ...δεν ΕΙναι σε σακουλάκι . Να πλένεις τα χέρια πιο πριν . Εγώ όταν κάνω στο μικροβιολογικό έχω 86 . Άσε ... κάτι παίζει με τις ταινίες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Giota83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θέλω να ρωτήσω κάτι. Αρχικά να συναχωνομαι και πραγματικά ειναι η χειρότερη περιοδος για να αρρωστήσω. Η γιατρός μου είπε να μην κανω το εμβόλιο μιας και δεν αρρώσταινω πολυ . Μια ζωή αυτο το συνάχι εχω επειδή εχω ιστορικο ιγμορίτιδας Μηπως ομως πρέπει να το κάνει ο άντρας μου επειδή δουλεύει σε καπί και συναναστρέφεται με υπερήλικους. 

γεια σου κοριτσι μου με το καλο....εγω δυστυχως αρρωστησα λογω καιρου δεν το γλύτωσα ...και τωρα πρεπει να περιμενω να μ περασει για να κανω το εμβολιο ...κ συ να βεβαιωθείς ότι εισαι  εντελως καλα πριν το κανεις ...Εννοείται πρεπει και ο συζυγος .εμενα ειπε σε ολους στο κοντινο περιβαλλον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Giota83 είπε:

 

Πολλές φορές μετράει το τι ειχες φάει το προηγούμενο βράδυ. Την Τρίτη πήγα και έκανα την καμπύλη και ειχα νηστείας 89 , στα 60 λεπτά 172 ,στα 120 λεπτά 98. Αν και η δεύτερη ηταν λίγο πιο πάνω απο τα όρια η μικροβιολόγος μου ειπε οτι ειναι καλα επίπεδα. Την αλλη βδομάδα που εχω ραντεβού με τη γιατρό μου θα την ρωτήσω για λεπτομέρειες. Μηπως υπάρχει κάποιος με ιστορικό ζαχάρου στην οικογένεια ? Πάντως καλο ειναι αν τρως γλυκά και υδατάνθρακες να τα περιορίσεις λιγο και αν δεις οτι δεν κατεκατεβαίνειβαινει να την επαναλάβεις για να σου φύγει η ανυσηχία. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου !!

Εγώ είχα πρώτη μέτρηση 105 δεύτερη 230 και τρίτη 213.

Είχα φάει το προηγούμενο βράδυ και σχετικά αργά μπέργκερ με τον άντρα μου.

Η μαμά μου είναι διαβητική αλλά όχι με ινσουλίνες, και στην αδερφή είχε εμφανιστεί υψηλό ζάχαρο στην εγκυμοσύνη και είχε ξεκινησει αυστηρή δίαιτα. Έχω σίγουρα κληρονομικότητα.

Επειδή έχω σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων έχω αντίσταση στην ινσουλίνη. Είχα ενημερώσει το γιατρό κι ειχα ξανακάνει καμπύλη και μέτρηση ζαχάρου έκανα συχνά, ήταν όλα φυσιολογικά.Τώρα ίσως μεγάλωσε ο μήνας εγκυμοσύνης και μου βγήκε το ζάχαρο .

Πιο πολύ για το μπεμπακι μου σκέφτομαι μην του δημιουργήθηκε κάνενα πρόβλημα .

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Littleme είπε:

Έχω μια υποψία με τις ταινίες ...δεν ΕΙναι σε σακουλάκι . Να πλένεις τα χέρια πιο πριν . Εγώ όταν κάνω στο μικροβιολογικό έχω 86 . Άσε ... κά>τι παίζει με τις ταινίες 

Ποσο νηστειας εχεις με το accu chek?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

90 το πρωί 81-88 μέσα στη μέρα πριν το πρωινό μεσημεριανό βραδινό . Ειμαθ 24 +3 και μου είπε ότι όσο προχωράει θα ανεβαίνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Littleme είπε:

90 το πρωί 81-88 μέσα στη μέρα πριν το πρωινό μεσημεριανό βραδινό . Ειμαθ 24 +3 και μου είπε ότι όσο προχωράει θα ανεβαίνει...

Δν μετράς μια ώρα μετά το φαγητό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

Δν μετράς μια ώρα μετά το φαγητό; 

Μετράω εκεί δεν έχω θέμα φτάνει μέχρι 120 . Αν φάω παραπάνω υδατάνθρακα φτάνει και 130. Το δικό μου πρόβλημα είναι συο νηστείας πιο πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Littleme είπε:

Μετράω εκεί δεν έχω θέμα φτάνει μέχρι 120 . Αν φάω παραπάνω υδατάνθρακα φτάνει και 130. Το δικό μου πρόβλημα είναι συο νηστείας πιο πολύ.

Εγώ θα μιλήσω με τον γιατρό μου την Τρίτη. Δεν είναι δυνατόν να μου βγάζει τέτοιες τιμές κ το εργαστήριο 15 μονάδες πιο κάτω. Τζάμπα ινσουλίνη δν θα κανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Littleme είπε:

Μη στεναχωριέσαι . Εγώ δεν είχα εικόνα και ήταν όλα φυσιολογικά από τον Ιούλιο . Στο παρελθόν λόγω υποψίας πολυκυστικών ο γιατρός με είχε βάλει να κάνω καμπύλη και ήταν πειραγμένη. Με διατροφή έφτιαξε . Όταν εμεινα έγκυος πήγα αυτές τις εξετάσεις σαν ιστορικό στο νυν γυναικολόγο κ με έστειλε σε ενδοκρινολόγο . Αυτή με έβαλε και έκανα 10 η εβδομάδα μόνο τη νηστείας και το H B κάτι . Βγήκαν πολύ καλά . Έλα όμως ποτ με έτρωγε καθ της λέω σας παρακαλώ κάντε μιυ μια καμπύλη . Την έκανα 11η εβδομάδα με μέτρηση 96,200,115. Διαβήτης κύησης μου λέει ! 5 μέρες μέτρησεις 6 φορές τημερα . Σε θέλω κάτω από 93 νηστείας και μεταγευνατικο  κατω από 140  μου λέει .Το δεύτερο το είχα καταφέρει .... το πρώτο όχι . Ξεκίνησα ινσουλίνη 12 η εβδομάδα με 3 μονάδες το βράδυ 11 . Προσέχω τι τρώω . Πήγα χθες είδε και τη β κοιλιά και κεφάλι. Ο της β επιπέδου θα μου κάνει Doppler προληπτικά 30 η και 34 η εβδομάδα . Αυτό που θέλω βα σου πω είναι ότι δεβ κάνει κακό η ινσουλίνη και όλα θα φτιάξουν . Να περπατάς και να μην αγχώνεσαι ! Δε θα χει κανένα πρόβλημα το μωράκι σου ! Σε ποιον πηγές ΠατρΑ; Πήρα μόνο 4 κιλά μέχρι τώρα .

Σε ευχαριστώ πολύ ότι καλύτερο εύχομαι και σε εσένα !!

Με παρακολουθεί ο γυναικολόγος Αντωνάκης στη Πάτρα και πήγα στο Γεωργόπουλο Νεοκλή τον ενδοκρινολόγο συνεργαζονται και τους θεωρώ πολύ καλούς και τους 2.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Littleme είπε:

Εσυ έφτασες ατο τέλος ! Ναι  δε χρειάζεται ! Εγώ να σου πω την αλήθεια πεινάω πολύ . Γιατί άλλαξες μηχάνημα ;

Moυ τελειωσαν οι ταινιες κ πηγα να μου γραψει.Στο φαρμακειο μου λενε ειναι παλιο το μηχανακι σου κ δεν εχω τετοιες ταινιες,κ μου εδωσε καινουριο,αυτο το καταραμενο το accu chek. Μετραω προχθες το νηστειας 95,χθες 90 και σημερα 98,εγω που ειχα καθημερινα πολυ πιο κατω απο 90,οποτε λεω δεν γιενται,πηγα εδωσα αιμα κ μου βγηλε 83 η τιμη.Τα μεταγευματικα καπως καλυτερα ειναι αλλα το νηστειας οχι καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η billbas είπε:

γεια σου κοριτσι μου με το καλο....εγω δυστυχως αρρωστησα λογω καιρου δεν το γλύτωσα ...και τωρα πρεπει να περιμενω να μ περασει για να κανω το εμβολιο ...κ συ να βεβαιωθείς ότι εισαι  εντελως καλα πριν το κανεις ...Εννοείται πρεπει και ο συζυγος .εμενα ειπε σε ολους στο κοντινο περιβαλλον

Μίλησα σήμερα με την γυναικολογο μου για να την ενημέρωσω και μου ειπε μονο ντεπον και οτριβιν παιδικό. Επειδή όμως και ο άντρας μου συναχωθηκε ειπε οταν του περάσει να κανει το εμβόλιο. Ελπίζω να μην χειροτερέψουμε και οι δυο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου !!

Εγώ είχα πρώτη μέτρηση 105 δεύτερη 230 και τρίτη 213.

Είχα φάει το προηγούμενο βράδυ και σχετικά αργά μπέργκερ με τον άντρα μου.

Η μαμά μου είναι διαβητική αλλά όχι με ινσουλίνες, και στην αδερφή είχε εμφανιστεί υψηλό ζάχαρο στην εγκυμοσύνη και είχε ξεκινησει αυστηρή δίαιτα. Έχω σίγουρα κληρονομικότητα.

Επειδή έχω σύνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων έχω αντίσταση στην ινσουλίνη. Είχα ενημερώσει το γιατρό κι ειχα ξανακάνει καμπύλη και μέτρηση ζαχάρου έκανα συχνά, ήταν όλα φυσιολογικά.Τώρα ίσως μεγάλωσε ο μήνας εγκυμοσύνης και μου βγήκε το ζάχαρο .

Πιο πολύ για το μπεμπακι μου σκέφτομαι μην του δημιουργήθηκε κάνενα πρόβλημα .

 

Γεια σου κοπέλα μου. Ποτε δεν εχω ακουσει να πρεπει να ανησυχεις για το μωρο εφοσον κανεις τη διατροφούλα σου. Αν ειναι δυνατον! Οχι...κι εμενα ο εμβρυολογος πριν παω για την καμπυλη μου μιλουσε για το ζαχαρο επειδη ειδε αυξημενο αμνιακο υγρο (ασχετα που τελικα δεν ηταν κατι) λεγοντας μου πως δεν ειναι κατι τρομερο κι οτι απλα αν εχεις ζαχαρο το φροντιζεις με διατροφη και τιποτα δεν παθαινει το μωρακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...