Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2020!!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zen_K είπε:

Αχ κορίτσια μου και εμένα ο γιατρός που κάναμε την αυχενική και το β' επιπέδου με ανησύχησε.

Είχε προτείνει μη επεμβατικό προγεννετικό έλεγχο τον οποίο κατόπιν συζήτησης με το γιατρό μου αποφάσισα να μην κάνω και τώρα στο β επιπέδου μου το ανέφερε ξανά (για να είμαι ακριβής στα αποτελέσματα έλεγε ότι μπορώ είτε να μην κάνω καμία παραπάνω εξέταση ή να κάνω μη επεμβατικό ή άμνυο). Η πιθανότητά μου στην αυχενική βάση με την PappA ήταν 1/587

Δε θέλω να χαρακτηρίζω γιατρούς και ούτε αμφισβητώ την κατάρτιση τους αλλά όσο περιμέναμε και ήρθε μια κοπέλα για αυχενική, και η βοηθός του γιατρού το ανέφερε και στην ίδια όπως και σε κοπέλα που μιλούσαν στο τηλ και κάτι ανέφερε για προεκλαμψία.

Εντάξει και αυτοί θέλουν να είναι καλυμμένοι από όλες τις απόψεις.

Ο γιατρός μου όπως πάντα με καθησύχασε και είπε ότι όλες οι μετρήσεις είναι άψογες.

Οπότε αυτό κρατάμε ❤️ 

Εννοείται κρατάμε αυτό! Μα κι από τα λίγα που ξέρω, μόνο σε πιθανότητα 1:200 και πέρα πρέπει να το ψάξουμε περισσότερο άρα το 1:587 είναι καλό! Έτσι δεν είναι ρε κορίτσια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Annie28 είπε:

Εννοείται κρατάμε αυτό! Μα κι από τα λίγα που ξέρω, μόνο σε πιθανότητα 1:200 και πέρα πρέπει να το ψάξουμε περισσότερο άρα το 1:587 είναι καλό! Έτσι δεν είναι ρε κορίτσια;

Θα συμφωνήσω απόλυτα κ γω αυτό ξέρω με τα ποσοστα!!δυστυχώς υπάρχουν κάοοιοι γιατροι που  θέλουν να πλουτίσουν στις πλάτες μας είτε άλλοι που από άγνοια βαζουν περισσοτέρες εξέτασεις έτσι απλά για να επιβεβαιώνουν ότι είναι όλα καλά χωρίς να σκέφτονται την αγωνία μας ή τα χρήματα για τις παραπάνω εξετάσεις!!εμενα ο παλιός μου γυναικολόγος ήθελε να κάνω υστεροσκόπηση που θα κόστιζε 800 μου είχε πει μια χαρά θα βγεί αλλά 'ετσι ας την κάνουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!! Αννουλα μπραβο για τα αποτελεσματα!! λοιπον μολις γυρισα απο τον γιατρο ... ειμαι 21 εβδομαδων και ο μπεμπης ειναι 381 γραμμαρια!!! εχω πολυ καλη εγκυμοσυνη μου ειπε,καλος τραχηλος και αμνιακο φυσιολιγικο και καλη κινητικοτητα το μωρο!!! (ασχετα αν δεν το νοιωθω εγω πολυ, ειναι και λιιιγο πιο μικρος αλλα στο φυσιολογικο) τωρα ειναι κατω απο τον αφαλο σε ενα μηνα θα ειναι στον αφαλο κοντα και μετα απο ενα μηνα θα ανεβει!!! τον βγαλαμε φωτογραφια με ανοιχτο το στομα χαχαχ!!!!εχει μακροστενο προσωπο σαν το δικο μου!!!!! την αλλα Πεμπτη εκλεισα για β επιπεδου!!! μου ειπε να κανω και εγω και ο αντρας μου το εμβολιο αλλα αρχες Νοεμβρη γιτι διαρκει 3 μηνες!!! απλα με μαλωσε για τα κιλα και λιγο στεναχωρηθηκα γτ προσεχω πολυ και παλι παιρνω!!!! επισης κοριτσια μου ειπε να μην κανω καμπυλη οταν ερθει η ωρα αλλα για μια εβδομαδα θα μετριεμαι μονη μου στο σπιτι πρωι μεσημερι βραδυ και θα το δουμε ετσι το σακχαρο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Κύνθια είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!! Αννουλα μπραβο για τα αποτελεσματα!! λοιπον μολις γυρισα απο τον γιατρο ... ειμαι 21 εβδομαδων και ο μπεμπης ειναι 381 γραμμαρια!!! εχω πολυ καλη εγκυμοσυνη μου ειπε,καλος τραχηλος και αμνιακο φυσιολιγικο και καλη κινητικοτητα το μωρο!!! (ασχετα αν δεν το νοιωθω εγω πολυ, ειναι και λιιιγο πιο μικρος αλλα στο φυσιολογικο) τωρα ειναι κατω απο τον αφαλο σε ενα μηνα θα ειναι στον αφαλο κοντα και μετα απο ενα μηνα θα ανεβει!!! τον βγαλαμε φωτογραφια με ανοιχτο το στομα χαχαχ!!!!εχει μακροστενο προσωπο σαν το δικο μου!!!!! την αλλα Πεμπτη εκλεισα για β επιπεδου!!! μου ειπε να κανω και εγω και ο αντρας μου το εμβολιο αλλα αρχες Νοεμβρη γιτι διαρκει 3 μηνες!!! απλα με μαλωσε για τα κιλα και λιγο στεναχωρηθηκα γτ προσεχω πολυ και παλι παιρνω!!!! επισης κοριτσια μου ειπε να μην κανω καμπυλη οταν ερθει η ωρα αλλα για μια εβδομαδα θα μετριεμαι μονη μου στο σπιτι πρωι μεσημερι βραδυ και θα το δουμε ετσι το σακχαρο!!!

Γειά σου κορίτσι μου :-)Όλα μια χαρά λοιπόν! Γιατί σε μάλωσε για τα κιλά; Πόσα έχεις πάρει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Κύνθια είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!! Αννουλα μπραβο για τα αποτελεσματα!! λοιπον μολις γυρισα απο τον γιατρο ... ειμαι 21 εβδομαδων και ο μπεμπης ειναι 381 γραμμαρια!!! εχω πολυ καλη εγκυμοσυνη μου ειπε,καλος τραχηλος και αμνιακο φυσιολιγικο και καλη κινητικοτητα το μωρο!!! (ασχετα αν δεν το νοιωθω εγω πολυ, ειναι και λιιιγο πιο μικρος αλλα στο φυσιολογικο) τωρα ειναι κατω απο τον αφαλο σε ενα μηνα θα ειναι στον αφαλο κοντα και μετα απο ενα μηνα θα ανεβει!!! τον βγαλαμε φωτογραφια με ανοιχτο το στομα χαχαχ!!!!εχει μακροστενο προσωπο σαν το δικο μου!!!!! την αλλα Πεμπτη εκλεισα για β επιπεδου!!! μου ειπε να κανω και εγω και ο αντρας μου το εμβολιο αλλα αρχες Νοεμβρη γιτι διαρκει 3 μηνες!!! απλα με μαλωσε για τα κιλα και λιγο στεναχωρηθηκα γτ προσεχω πολυ και παλι παιρνω!!!! επισης κοριτσια μου ειπε να μην κανω καμπυλη οταν ερθει η ωρα αλλα για μια εβδομαδα θα μετριεμαι μονη μου στο σπιτι πρωι μεσημερι βραδυ και θα το δουμε ετσι το σακχαρο!!!

Tέλεια κορίτσι μου!!!με το καλό κ η β επιπέδου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Annie28 είπε:

Γειά σου κορίτσι μου :-)Όλα μια χαρά λοιπόν! Γιατί σε μάλωσε για τα κιλά; Πόσα έχεις πάρει;

7 κιλα!!!!! ασε ειμαι να σκασω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Annie28 είπε:

Χαχαχααχαχα...ετσι! Είμαστε κι από μόνες μας τρελές κύριε, μην μπάίνετε στον κόπο!

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κύνθια είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!! Αννουλα μπραβο για τα αποτελεσματα!! λοιπον μολις γυρισα απο τον γιατρο ... ειμαι 21 εβδομαδων και ο μπεμπης ειναι 381 γραμμαρια!!! εχω πολυ καλη εγκυμοσυνη μου ειπε,καλος τραχηλος και αμνιακο φυσιολιγικο και καλη κινητικοτητα το μωρο!!! (ασχετα αν δεν το νοιωθω εγω πολυ, ειναι και λιιιγο πιο μικρος αλλα στο φυσιολογικο) τωρα ειναι κατω απο τον αφαλο σε ενα μηνα θα ειναι στον αφαλο κοντα και μετα απο ενα μηνα θα ανεβει!!! τον βγαλαμε φωτογραφια με ανοιχτο το στομα χαχαχ!!!!εχει μακροστενο προσωπο σαν το δικο μου!!!!! την αλλα Πεμπτη εκλεισα για β επιπεδου!!! μου ειπε να κανω και εγω και ο αντρας μου το εμβολιο αλλα αρχες Νοεμβρη γιτι διαρκει 3 μηνες!!! απλα με μαλωσε για τα κιλα και λιγο στεναχωρηθηκα γτ προσεχω πολυ και παλι παιρνω!!!! επισης κοριτσια μου ειπε να μην κανω καμπυλη οταν ερθει η ωρα αλλα για μια εβδομαδα θα μετριεμαι μονη μου στο σπιτι πρωι μεσημερι βραδυ και θα το δουμε ετσι το σακχαρο!!!

Συγχαρητήρια!! Όλα καλά!! Με το καλό και β επιπεδου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marillia είπε:

Θα συμφωνήσω απόλυτα κ γω αυτό ξέρω με τα ποσοστα!!δυστυχώς υπάρχουν κάοοιοι γιατροι που  θέλουν να πλουτίσουν στις πλάτες μας είτε άλλοι που από άγνοια βαζουν περισσοτέρες εξέτασεις έτσι απλά για να επιβεβαιώνουν ότι είναι όλα καλά χωρίς να σκέφτονται την αγωνία μας ή τα χρήματα για τις παραπάνω εξετάσεις!!εμενα ο παλιός μου γυναικολόγος ήθελε να κάνω υστεροσκόπηση που θα κόστιζε 800 μου είχε πει μια χαρά θα βγεί αλλά 'ετσι ας την κάνουμε!!

Ευτυχώς είμαστε τυχερές με τον γιατρό μας!! Έχουμε γλυτώσει από πολλές κακοτοπιές μαζί του!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Κύνθια είπε:

7 κιλα!!!!! ασε ειμαι να σκασω!!!

Εγώ με τα 8 δηλαδή να πηδηχτώ από το παραθυρο;;; χαχαχαχα. Βρε μη νοιαζεσαι! Αφου δεν το παρακανεις και προσεχεις μην το σκεφτεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Annie28 είπε:

Εγώ με τα 8 δηλαδή να πηδηχτώ από το παραθυρο;;; χαχαχαχα. Βρε μη νοιαζεσαι! Αφου δεν το παρακανεις και προσεχεις μην το σκεφτεσαι.

χαχαχ ασε κουκλα τωρα ηρεμησα λιγο!!απλα στεναχωρηθηκα γτ προσεχω και πως γινεται να παιρνω και πανε στραφι οι προσπαθειες μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Κύνθια το ξέρω...κι εγώ ετσι νιώθω αλλά τι να κάνουμε...έρχονται ευκολα τα ατιμα τα κιλα.

 

Καλημέρα σε όλες, κορίτσια! Χθες έκανα το αντιγριπικό εμβόλιο, εσείς θα το κάνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια όμορφα!!

Κι εγω σκέφτομαι να ρωτήσω το γιατρό για το αντιγριπικό την άλλη εβδομαδα που έχω ραντεβού και να μου πεί αν μπορώ να το κάνω.

Χτες το απόγευμα είχα τη β΄ επιπέδου, όλα καλά μας είπε ο γιατρός όλα φυσιολογικά, και μας επιβεβαίωσε οτι είναι και κοριτσάκι!!!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Καλημέρα κορίτσια όμορφα!!

Κι εγω σκέφτομαι να ρωτήσω το γιατρό για το αντιγριπικό την άλλη εβδομαδα που έχω ραντεβού και να μου πεί αν μπορώ να το κάνω.

Χτες το απόγευμα είχα τη β΄ επιπέδου, όλα καλά μας είπε ο γιατρός όλα φυσιολογικά, και μας επιβεβαίωσε οτι είναι και κοριτσάκι!!!!  

Καλημέρα! Τέλεια κορίτσι μου, μπράβοοοο❤❤❤ εμένα ο γιατρός μου είπε να το κάνω απαραίτητα. Δεν ξερω γιατι τωρα ανησυχω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Annie28 είπε:

Καλημέρα! Τέλεια κορίτσι μου, μπράβοοοο❤❤❤ εμένα ο γιατρός μου είπε να το κάνω απαραίτητα. Δεν ξερω γιατι τωρα ανησυχω

Εχε εμπιστοσύνη στο γιατρό για να στο είπε κάτι θα ξερει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Εχε εμπιστοσύνη στο γιατρό για να στο είπε κάτι θα ξερει!!

Έχεις δίκιο...απλά μπήκε εκείνο το δαιολάκι στο μυαλό μου που μου σπέρνει ανησυχίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Annie28 είπε:

Έχεις δίκιο...απλά μπήκε εκείνο το δαιολάκι στο μυαλό μου που μου σπέρνει ανησυχίες.

Καλημέρα σε ολα τα κορίτσια!! @ΝΑΚΑ συγχαρητήρια για τη β επιπεδου!! Με το καλο όλα!! 

@Annie28 δεν τον εχω ρωτήσει ακομη. Θα τον ρωτήσω σε 2 εβδομάδες, στη Β επιπέδου. Μην αγχωνεσαι για αυτο. Εχουν κυκλοφορήσει τα εμβολια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Kit1982 είπε:

Καλημέρα σε ολα τα κορίτσια!! @ΝΑΚΑ συγχαρητήρια για τη β επιπεδου!! Με το καλο όλα!! 

@Annie28 δεν τον εχω ρωτήσει ακομη. Θα τον ρωτήσω σε 2 εβδομάδες, στη Β επιπέδου. Μην αγχωνεσαι για αυτο. Εχουν κυκλοφορήσει τα εμβολια; 

Ευχαριστω για την απαντηση κοριτσι μου. Ναι, ναι, κυκλοφορησαν. Το εκανα χθες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Καλημερα κοριτσια!!! Το εμβολιο θα το κανω και εγω και ο αντρας μου...αλλα προς τελος του μηνα μου ειπε γτ κραταει 3 μηνες .... ξερει καποια κοπελα αν γραφεται και αν οχι ποσο κοστιζει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Annie28 είπε:

Πολύ εύστοχη η ευχή σου...σκέφτομαι έντονα τον τοκετό, με εμπνέει απόλυτα ο γιατρός μου και σε ανθρώπινο επίπεδο αλλιώς μια ζωη ελεγα πως θα ζητησω καισαρική γτ φοβάμαι. Τώρα όμως θέλω να πάω φυσιολογικά κι εύχομαι ο γιατρός μου να σταθεί πράγματι σωτήρας μου ΚΑΙ ψυχολογικά.

Καλημέρα @Annie28

Είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις τέτοια σχέση με το γιατρό σου.... Σου το εύχομαι ολόψυχα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Kit1982 είπε:

Καλησπερα κοπελα μου!! Καλα εκανες και δεν προχωρησες σε εξτρα ελεγχο απο την στιγμη που είχες τέλειες μετρησεις. Και εγώ είχα πολυ καλές μετρησεις αυχενικης και κου πρότεινε ο γιατρός να κάνω τις έξτρα επειδή είμαι 37. Δεν τις έκανα ουτε εγω. Τον εμπιστεύομαι και για αυτό και παω να κανω την Β επιπεδου στον ιδιο στην Αθηνα. Οπως λες, με το καλο να πανε ολα, σε ολες μας. Αμην Παναγια μου!

 

Καλημέρα @Kit1982 ❤️ 

Σίγουρα εάν οι γιατροί μας εντόπιζαν την παραμικρή υποψία θα μας περνούσαν από κόσκινο. 

Θύμισε μου πότε έχεις Β επιπέδου; Να δεις ένα υγιέστατο μπεμπάκι όπως και το πρώτο σου παιδάκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Κύνθια είπε:

 Καλημερα κοριτσια!!! Το εμβολιο θα το κανω και εγω και ο αντρας μου...αλλα προς τελος του μηνα μου ειπε γτ κραταει 3 μηνες .... ξερει καποια κοπελα αν γραφεται και αν οχι ποσο κοστιζει??

Γράφεται!!!

Καλημέρα :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η marillia είπε:

Θα συμφωνήσω απόλυτα κ γω αυτό ξέρω με τα ποσοστα!!δυστυχώς υπάρχουν κάοοιοι γιατροι που  θέλουν να πλουτίσουν στις πλάτες μας είτε άλλοι που από άγνοια βαζουν περισσοτέρες εξέτασεις έτσι απλά για να επιβεβαιώνουν ότι είναι όλα καλά χωρίς να σκέφτονται την αγωνία μας ή τα χρήματα για τις παραπάνω εξετάσεις!!εμενα ο παλιός μου γυναικολόγος ήθελε να κάνω υστεροσκόπηση που θα κόστιζε 800 μου είχε πει μια χαρά θα βγεί αλλά 'ετσι ας την κάνουμε!!

@Annie28 ναι θεωρητικά από 1:200 και κάτω θεωρείται "ανησυχητικό" οπότε ήμουν σε ασφαλές ποσοστό.....

@marilia συμφωνώ απόλυτα, οκ και αυτοί θέλουν να έχουν καλυμμένα τα νώτα τους αλλά και αυτή η εμμονή για συνεχείς εξετάσεις χωρίς λόγο μας βάζει σε υποψίες.

Η γυναικολόγος που είχα χρόνια και με παρακολουθούσε από την πρώτη στιγμή, όταν της είπα ότι πλέον θα συγκατοικήσω με το σύντροφο μου και θέλουμε να κάνουμε οικογένεια, μου συνέστησε να κάνω σαλπιγγογραφία πριν μπω στη διαδικασία να προσπαθήσω για παιδί. Ζήτησα το λόγο που πρέπει να υποβληθώ σε αυτή την εξέταση και η απάντησή της ήταν ν δούμε εγκαίρως εάν έχω κάτι που χρειάζεται διόρθωση ώστε να  μην ταλαιπωρούμαι μήνες ανεπιτυχώς..... δε μπορώ να βρω λέξη που να εξηγεί πως ένοιωσα..... Ενημερωτικά, ουδέποτε είχα θέματα γυναικολογικά πέραν από μια ουρολοίμωξη πριν 5-6 χρόνια.... Οκ ξέρω ότι αυτό δεν παίζει πάντα ρόλο αλλά ως επιστήμονας δεν έπρεπε να έχει εντοπίσει κάτι ώστε να μου προτείνει σαλπιγγογραφία;

Το ανέφερα στον τωρινό γιατρό μου και όταν έμεινα έγκυος και μου είπε ότι δε θέλει να το σχολιάσει...… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...