Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2020!!


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Ο γιατρός είμαι είναι εδώ αλλά θα γεννήσω στο Ιασώ που είναι έξω απο Λάρισα!!Εμας εδώ το δημόσιο νοσοκομείο είναι λίγο περίεργα τα πράγματα!!Ενα έχουμε κ μερικές φορές είναι ότι να ναι άλλες φορές σε βοηθουν όντως!!Εσύ με το καλό που θα γεννήσεις?

α καταλαβα!!!! εκει που νοιωθεις εμπιστοσυνη σιγουρα!! και εγω Ιασω εδω στην Αθηνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Κύνθια είπε:

α καταλαβα!!!! εκει που νοιωθεις εμπιστοσυνη σιγουρα!! και εγω Ιασω εδω στην Αθηνα!

Ναι ναι το σημαντικότερο είναι να νιώθουμε ασφάλεια όπου κ να είναι!!Στην Αθήνα στο Ιασώ έκανα την εμβρυομεταφορά μου κ την ωοληψία!!Μ άρεσε γενικά το ιασώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marillia είπε:

Οχι Βόλο είμαι!!Εσύ?

Καλεεε...απο Βολο ειναι ο αντρας μου, παμε συνεχεια εκει στα πεθερικά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κύνθια είπε:

Κοριτσια καλησπέρα!!! πηγα σημερα σε αλλον γιατρο ( γτ ο δικος μου μου ζητησε πολλα χρηματα για την γεννα.)..ειμαι ευχαριστημενη και απο αυτον τον γιατρο και ειναι και υπερ του φυσιολογικου τοκετου... με εξετασε ο τραχηλος μου ειναι πολυ καλος, μια χαρα το αμνιακο και γενικα εχω καλη εγκυμοσυνη ειπε... ο μπεμπης ειναι 176 γραμμαρια!!!!

Τέλεια κοπέλα μου! Όλα καλά λοιπόν και συνεχίζουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Annie28 είπε:

Καλεεε...απο Βολο ειναι ο αντρας μου, παμε συνεχεια εκει στα πεθερικά μου!

Ελάααα?Τέλειαααα!!!Εσείς που μένετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marillia είπε:

Ελάααα?Τέλειαααα!!!Εσείς που μένετε?

Αθήνα μένουμε εμείς! Τον Βόλο τον λατρεύω. Έρχομαι εδώ και 9 χρόνια πολύ συχνά...η γειτονιά μας εκέί είναι κοντά στις Αλυκές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τέλειααα!!Πολλά χρόνια!!Είστε κ στην θάλασσα κοντά!!Φέτος ανοίξαν κ πολλά μαγαζιά στις Αλυκές με φαγητό!!Είχε φουλ κόσμο!!Με το μωράκι τώρα πάλι Βόλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Τέλειααα!!Πολλά χρόνια!!Είστε κ στην θάλασσα κοντά!!Φέτος ανοίξαν κ πολλά μαγαζιά στις Αλυκές με φαγητό!!Είχε φουλ κόσμο!!Με το μωράκι τώρα πάλι Βόλο!!

Τα τίμησα δεόντως τα μαγαζιά αυτα! Χαχαχα. Ναι, τωρα πρωτη φορα δεν θα παμε Πρωτοχρονιά αλλα ενταξει, θα πάμε μετά με το μικράκι μας. Και ελπίζω να σε γνωρίσω!

Πόσο χρονών εισαι; Ρωταει ο αντρας μου μπας και πηγαινατε μαζι σχολειο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Annie28 είπε:

Τα τίμησα δεόντως τα μαγαζιά αυτα! Χαχαχα. Ναι, τωρα πρωτη φορα δεν θα παμε Πρωτοχρονιά αλλα ενταξει, θα πάμε μετά με το μικράκι μας. Και ελπίζω να σε γνωρίσω!

Πόσο χρονών εισαι; Ρωταει ο αντρας μου μπας και πηγαινατε μαζι σχολειο.

Ειμαι γεννημενη το 1987 κ πηγαινα γυμνασιο στο 5 στην πολυμερη κ λυκειο στον αναυρο!με χαρα μας να βρεθουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Ειμαι γεννημενη το 1987 κ πηγαινα γυμνασιο στο 5 στην πολυμερη κ λυκειο στον αναυρο!με χαρα μας να βρεθουμε!

Α, στο ιδιο γυμνασιο πηγαινατε! Αλλα ο αντρας μου ειναι το 1989! 

Πιθανοτατα ομως στο λυκειο να ειχες καθηγητρια την μανα του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Annie28 είπε:

Α, στο ιδιο γυμνασιο πηγαινατε! Αλλα ο αντρας μου ειναι το 1989! 

Πιθανοτατα ομως στο λυκειο να ειχες καθηγητρια την μανΩΧα του!

ελααα ρε συυυ?στο 8 λυκειο ημουν!ειναι πιο μικρος!εγω πηγα κ με την φουρνια των 1986!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Annie28 είπε:

Α, στο ιδιο γυμνασιο πηγαινατε! Αλλα ο αντρας μου ειναι το 1989! 

Πιθανοτατα ομως στο λυκειο να ειχες καθηγητρια την μανα του!

Στειλε μου πμ αν θες το επιθετο της πεθερας σου αν ηταν στο 8 λυκειο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Annouli είπε:

Τυχερή! Εγώ έχω μέλλον ακόμα...11/12 σταματαω κ ίσως κ πιο μετά για να την πάρω αφού γεννήσω...

Και εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω, εκει κοντα στις 10 Δεκεμβριου δικαιούμαι αλλα ισως την παρω αργοτερα. Εν τω μεταξυ θα λειψω (και θα γεννησω) το διαστημα που θα καιγόμαστε αλλά είναι το τελευταίο που με απασχολεί πλέον.

Θέλω να πάω στο ΙΚΑ κάποια στιγμή μανδω με άδειες τι δικαιούμαι, τι δικαιολογητικά χρειάζεται, τι και πως θα πληρωθούμε κλπ.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η marillia είπε:

Εγω είμαι στην 17 βδομάδα και 5 μέρες κ έχω πάρει 5 κιλά!!Λίγα έχεις πάρει μην φοβάσαι!!Επίσης την προεκλαψία την ελέγχουν απ τα ούρα την γενική που κάνουμε!!Το  πολύ αλάτι να αποφεύγεις να μην ανεβαίνει η πίεση!!Τα ποδιά σου μπορεί να πρήστηκαν κ απ την ζέστη όσο έχει ακόμα!!Να πάρεις κ τηλ τον ντοκ σου να του πεις να μην στεναχωριέσαι!!

@marilia και εγώ 5 έχω πάρει (έβλεπα κάτι 2,5 και 3 που αναφέρατε και κόμπλαρα)

@ΝΑΚΑ μου καλησπέρα!!

Γενικά να αποφεύγεις το αλάτι και να ξεκουράζεσαι (καθόλου ορθοστασία) εάν μπορείς να κάνεις την εξής ασκησούλα: να σηκώνεσαι στις μύτες για 3’’ (15 επαναλήψεις). Έχω φίλη εγκούλα με τι ίδιο θεματάκι και την ανακουφίζει πολύ.

Να το συζητήσεις και με το γιατρό σου, ίσως χρειαστεί καμοιά εξετασούλα ούρων.

Πολλά φιλιά

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Κύνθια είπε:

ειμαι σημερα ακριβως 17 εβδομαδων!!!! α και μου ειπε οτι σε μια εβδομαδα θα τον ακουσω!!!!!!!

Μεγαλώνουν τα μωράκια μας!!!

Την περασμένη Παρασκευή που τον μετρήσαμε (ήμουν 17+5) ήταν 17-18εκ. και 270γραμμαρια (έπαθα ένα σοκ) γιατί βάσει του βιβλίου που διαβάζω ήξερα για 160-180γρ. και λεω στο γιατρο «μηπως 170γρ;» Και μου απάντησε ότι ο μπεμπης τρώει καλά. Τώρα μελλοντικά θα δούμε.... Αγχώθηκα μήπως είναι πρόβλημα αλλά με καθησύχασε.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Zen_K είπε:

@marilia και εγώ 5 έχω πάρει (έβλεπα κάτι 2,5 και 3 που αναφέρατε και κόμπλαρα)

@ΝΑΚΑ μου καλησπέρα!!

Γενικά να αποφεύγεις το αλάτι και να ξεκουράζεσαι (καθόλου ορθοστασία) εάν μπορείς να κάνεις την εξής ασκησούλα: να σηκώνεσαι στις μύτες για 3’’ (15 επαναλήψεις). Έχω φίλη εγκούλα με τι ίδιο θεματάκι και την ανακουφίζει πολύ.

Να το συζητήσεις και με το γιατρό σου, ίσως χρειαστεί καμοιά εξετασούλα ούρων.

Πολλά φιλιά

 

Τέλεια είσαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Zen_K είπε:

Μεγαλώνουν τα μωράκια μας!!!

Την περασμένη Παρασκευή που τον μετρήσαμε (ήμουν 17+5) ήταν 17-18εκ. και 270γραμμαρια (έπαθα ένα σοκ) γιατί βάσει του βιβλίου που διαβάζω ήξερα για 160-180γρ. και λεω στο γιατρο «μηπως 170γρ;» Και μου απάντησε ότι ο μπεμπης τρώει καλά. Τώρα μελλοντικά θα δούμε.... Αγχώθηκα μήπως είναι πρόβλημα αλλά με καθησύχασε.

 

Μια χαρα ειναι ο μπεμπης σου!!!  το τρωει το φαι του!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Littleme είπε:

Καλημερα κορίτσια ! Πήρατε κανένα βιβλιαράκι για τα μωράκια;

Καλημέρα:) Εχθές παρέλαβα το "Η εγκυκλοπαίδεια της εγκυμοσύνης" από εκδόσεις Ψυχογιός..20,93€ από Πρωτοπορία.. Παρά πολύ ωραίο με μια πρώτη ματιά..Έχει ερωτήσεις και απαντήσεις.. εικόνες και σχέδια..Δεν είναι καθόλου κουραστικό.. Αναφέρεται από το στάδιο πριν τη σύλληψη μέχρι κ τα πρώτα εμβόλια του παιδιού..Σας το προτείνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα!!! να ρωτησω ξερετε να μου πειτε πως μαθαινουμε ποια ημερομηνια σταματαμε την δουλεια? ποια ειναι η διαδικασια? πρεπει να παμε στο ικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Κύνθια είπε:

Κοριτσια καλημερα!!! να ρωτησω ξερετε να μου πειτε πως μαθαινουμε ποια ημερομηνια σταματαμε την δουλεια? ποια ειναι η διαδικασια? πρεπει να παμε στο ικα?

Καλημέρα!!!

Απ  οτι ξερω ειναι περίπου 55 μέρες πριν την πητ και γύρω στις 60 μετά. Παίρνεις χαρτί από το γιατρό και νομίζω οτι ο λογιστής της επιχείρησης τα κανονίζει, και λογικά θα πρέπει να πας και στο ικα μια βόλτα κι εσύ. Και μετά επιλέγεις εσύ αν θα πάρεις κι επιπλέον μετά τις 60 μέρες κι 6 μήνες από τον οαεδ. Ελπίζω να σε βοήθησα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Καλημέρα!!!

Απ  οτι ξερω ειναι περίπου 55 μέρες πριν την πητ και γύρω στις 60 μετά. Παίρνεις χαρτί από το γιατρό και νομίζω οτι ο λογιστής της επιχείρησης τα κανονίζει, και λογικά θα πρέπει να πας και στο ικα μια βόλτα κι εσύ. Και μετά επιλέγεις εσύ αν θα πάρεις κι επιπλέον μετά τις 60 μέρες κι 6 μήνες από τον οαεδ. Ελπίζω να σε βοήθησα!!!

Σε ευχαριστώ, πρεπει να παω με το χαρτι απο την β επιπεδου η και απο τωρα με της αυχενικης που γραφει την πητ? επισης οι μερες μετρανε μαζι με τα σκ η μονο οι εργασιμες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Κύνθια είπε:

Κοριτσια καλημερα!!! να ρωτησω ξερετε να μου πειτε πως μαθαινουμε ποια ημερομηνια σταματαμε την δουλεια? ποια ειναι η διαδικασια? πρεπει να παμε στο ικα?

Eίναι 56 ημερολογιακές μέρες πριν την ΠΗΤ και 63 μέρες αφού γεννήσεις .. Αν όμως γεννήσεις ΠΡΙΝ την ΠΗΤ σου δεν χάνεις τις ημέρες άδειας που έπρεπε να πάρεις αλλά μεταφέρονται για μετά τη γέννα..Αυτά στον όμορφο ιδιωτικό τομέα..Που σημαίνει πως αν δεν πάρεις το 6 μηνο του ΟΑΕΔ (εγώ δεν θα το πάρω,ίσως χρησιμοποιήσω 1 μήνα του) και δεν κολλήσεις τις άδειες του έτους, στη δουλειά γυρνάς με μωρό 2 μηνών!!!Τραγικό..Βέβαια υπάρχουν και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που εκεί η κατάσταση είναι ακόμα πιο τραγική αφού είσαι στο έλεος της μοίρας σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Annouli είπε:

Eίναι 56 ημερολογιακές μέρες πριν την ΠΗΤ και 63 μέρες αφού γεννήσεις .. Αν όμως γεννήσεις ΠΡΙΝ την ΠΗΤ σου δεν χάνεις τις ημέρες άδειας που έπρεπε να πάρεις αλλά μεταφέρονται για μετά τη γέννα..Αυτά στον όμορφο ιδιωτικό τομέα..Που σημαίνει πως αν δεν πάρεις το 6 μηνο του ΟΑΕΔ (εγώ δεν θα το πάρω,ίσως χρησιμοποιήσω 1 μήνα του) και δεν κολλήσεις τις άδειες του έτους, στη δουλειά γυρνάς με μωρό 2 μηνών!!!Τραγικό..Βέβαια υπάρχουν και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που εκεί η κατάσταση είναι ακόμα πιο τραγική αφού είσαι στο έλεος της μοίρας σου..

ωραια καταλαβα!!! γτ δεν θα παρεις το 6μηνο αν επιτρεπεται? εγω θα το παρω σιγα μην το αφησω χαχαχχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...