Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ρουτίνα ύπνου σε βρέφος


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Έχω μια μπεμπουλα η οποία θηλάζει αποκλειστικά και είναι 4 μηνών. Αυτό που με προβληματίζει είναι το ότι κοιμάται στις 12:00 το βράδυ. Μετά θα ξυπνήσει γύρω στις 4-5 θηλάζει και ξανακοιμαται μέχρι τις 7:00 περίπου που την παίρνω στο κρεβάτι και συνεχίζουμε μέχρι τις 9:00-10:00 τον ύπνο μας. Το θέμα μου είναι ότι θέλω να κοιμάται νωρίτερα το βράδυ αλλά είναι μέσα στην ενέργεια. Μπάνιο κάνουμε γύρω στις 8:30-9:00. Πώς να της αλλάξω το πρόγραμμα του ύπνου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1ον, τι γίνεται μετα το μπάνιο? 

2ον, πόσες φορές κ τι ώρες κοιμάται μέσα στην Ημέρα? 

3ον θεωρώ ότι το 10 είναι πάρα πολυ αργά για όλα τα μωρά τα οποία προγραμματιζονται από την φύση τους να ξύπναν με την ανατολή.. 

Ισως για αρχή να ανοίξεις λίγο το παντζούρι για να αφήσεις το παιδί να ρυθμίσει μόνο του τον ύπνο του. Θα ξυπνήσει σίγουρα νωρίτερα κ θα κοιμάται νωρίτερα. 

Επίσης μετά τις 8 να χαμηλώνετε τα φώτα κ τους θορύβους. Φυσικά η τηλεόραση απαγορεύεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Την ημέρα κοιμάται ένα τρίωρο το μεσημέρι 2-5 ή 3-6 ανάλογα. Την υπόλοιπη μέρα μπορεί να κοιμάται κανένα 20 Λεπτο-τεταρτο κάθε δυο-3 ώρες... Έχει τύχει να σηκωθούμε και στις 8:00 το πρωί αλλά και πάλι 12 μου κοιμήθηκε το βράδυ. Μετά το μπάνιο είναι φουλ ενέργεια και έχει πολύ όρεξη για παιχνίδι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Niki co είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Έχω μια μπεμπουλα η οποία θηλάζει αποκλειστικά και είναι 4 μηνών. Αυτό που με προβληματίζει είναι το ότι κοιμάται στις 12:00 το βράδυ. Μετά θα ξυπνήσει γύρω στις 4-5 θηλάζει και ξανακοιμαται μέχρι τις 7:00 περίπου που την παίρνω στο κρεβάτι και συνεχίζουμε μέχρι τις 9:00-10:00 τον ύπνο μας. Το θέμα μου είναι ότι θέλω να κοιμάται νωρίτερα το βράδυ αλλά είναι μέσα στην ενέργεια. Μπάνιο κάνουμε γύρω στις 8:30-9:00. Πώς να της αλλάξω το πρόγραμμα του ύπνου;

Να σ ζήσει η μπέμπα σου.. Κ εγώ έχω έναν μπέμπη 2μηνων.. εμεις κάνουμε μπάνιο κατά τις 8:30 με 9 κ μετά κλείνω τα φώτα ανάβω το φωτιστικό κ θηλάζει για 1ωρα περίπου το βράδυ πριν κοιμηθεί... Μήπως να την κάνεις πιο αργά μπάνιο θυμάμαι την μαία π μ είχε πει το μπάνιο να γίνετε κατα τις 9 με 10 για να είναι κ πιο ξεκούραστει κ οι γονείς...Μήπως μετά το μπάνιο τις βάζεις τραγούδια η παίζετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Angela7 είπε:

Να σ ζήσει η μπέμπα σου.. Κ εγώ έχω έναν μπέμπη 2μηνων.. εμεις κάνουμε μπάνιο κατά τις 8:30 με 9 κ μετά κλείνω τα φώτα ανάβω το φωτιστικό κ θηλάζει για 1ωρα περίπου το βράδυ πριν κοιμηθεί... Μήπως να την κάνεις πιο αργά μπάνιο θυμάμαι την μαία π μ είχε πει το μπάνιο να γίνετε κατα τις 9 με 10 για να είναι κ πιο ξεκούραστει κ οι γονείς...Μήπως μετά το μπάνιο τις βάζεις τραγούδια η παίζετε?

Να σου ζήσει ο μπέμπης σου!! Στο μπανάκι κάνουμε μετά και μασάζ και αντί να χαλαρώνει "ενεργοποιείται" κάνει φωνουλες και γενικά μας προκαλεί για να παίξουμε.. δεν έχουμε πολλά φώτα μετά το μπάνιο.. θα δοκιμάσω να την κάνω πιο αργά μπάνιο σ ευχαριστώ πολύ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τότε ίσως να την κάνεις μπάνιο πιο νωρίς!

Μην κρίνεις από το τι έγινε μια φορά, αν το αφήσεις ελεύθερο το παιδί θα ρυθμίσει τον ύπνο του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...