Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΗΤ: Αν δεν γεννήσω μέχρι τότε;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

είμαι στον μήνα μου και ρώτησα τον γιατρό μου αν δεν γεννήσω μέχρι την ΠΗΤ; τι θα κάνουμε; Μου απάντησε ότι θα περιμένουμε 3 μέρες το πολύ και ύστερα θα προκαλέσουμε τοκετό(εξαρτάται βέβαια κι από την κατάσταση στην οποία θα είμαστε τότε εγώ και το μωρό).

Ποια η άποψή σας; έχω διαβάσει ότι ειδικά τα πρωτα παιδιά αργούν πάντα να βγουν. Επίσης ότι μόνο το 5% των ΠΗΤ πέφτει μέσα. 

Οι δικοί σας οι γιατροί τι σας έχουν πει; Έχετε προσωπικές εμπειρίες από προηγούμενες γέννες να παραθέσετε;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!εγω γεννησα στις 40 και 1!δεν ηθελα με τιποτα να περιμενω παρα πανω!ο γιατρος με αφηνε κανα δυο μερες ακομα αλλα το θεωρω επικινδυνο....εμενα φαντασου την ωρα που γεννιοταν εκανε κακα της και μετα που την καθαριζαν ξανα εκανε!ηταν ο φοβος μου να μην τα κανει στην κοιλιτσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @lambo! Ισχύει αυτό που λες, για το χαμηλό ποσοστό των τοκετών στην ΠΗΤ και ότι τα πρώτα παιδιά αργούν, δλδ μπορεί να ξεπεραστεί και η ΠΗΤ και να γεννήσεις μετά. 

Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι έκανα πρόκληση 39+2 η οποία δεν εξελίχθηκε σε φυσιολογικό τοκετό και στις 39+3 έκανα καισαρική. Θα μου πεις, γιατί έκανες πρόκληση; Λόγω διαβήτη κύησης. Αν δεν είχα αυτό το θέμα θα με αφήνανε να μπω και 40η εβδομάδα και μετά θα βλέπαμε πως θα κινούμασταν. Νομίζω ότι αν ξεπερνούσα και την 40η εβδομάδα θα έκανα πάλι πρόκληση.

Τι σε προβληματίζει στην πρόκληση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλημέρα @lambo! Ισχύει αυτό που λες, για το χαμηλό ποσοστό των τοκετών στην ΠΗΤ και ότι τα πρώτα παιδιά αργούν, δλδ μπορεί να ξεπεραστεί και η ΠΗΤ και να γεννήσεις μετά. 

Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι έκανα πρόκληση 39+2 η οποία δεν εξελίχθηκε σε φυσιολογικό τοκετό και στις 39+3 έκανα καισαρική. Θα μου πεις, γιατί έκανες πρόκληση; Λόγω διαβήτη κύησης. Αν δεν είχα αυτό το θέμα θα με αφήνανε να μπω και 40η εβδομάδα και μετά θα βλέπαμε πως θα κινούμασταν. Νομίζω ότι αν ξεπερνούσα και την 40η εβδομάδα θα έκανα πάλι πρόκληση.

Τι σε προβληματίζει στην πρόκληση;

γενικά έχω την άποψη ότι η φύση γνωρίζει καλύτερα από τους ανθρώπους. Αν αργεί ένα παιδί να βγει πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος λόγος. Επίσης είναι γενικά αποδεκτό ότι δεν μπορεί να προβλεφθεί η ημερομηνία τοκετού όπως επίσης δεν μπορεί να εξακριβωθεί η ημερομηνία σύλληψης.

Βέβαια σύμφωνα με την εμπειρία της @stasa199 μπορεί η φύση να αποφασίσει ότι κάποια παιδιά δεν θα επιβιώσουν και με την ανθρώπινη παρέμβαση τελικά να σώζονται. 

Απλά δε θα ήθελα να πιέσω μια κατάσταση χωρίς λόγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lambo είπε:

Καλησπέρα,

είμαι στον μήνα μου και ρώτησα τον γιατρό μου αν δεν γεννήσω μέχρι την ΠΗΤ; τι θα κάνουμε; Μου απάντησε ότι θα περιμένουμε 3 μέρες το πολύ και ύστερα θα προκαλέσουμε τοκετό(εξαρτάται βέβαια κι από την κατάσταση στην οποία θα είμαστε τότε εγώ και το μωρό).

Ποια η άποψή σας; έχω διαβάσει ότι ειδικά τα πρωτα παιδιά αργούν πάντα να βγουν. Επίσης ότι μόνο το 5% των ΠΗΤ πέφτει μέσα. 

Οι δικοί σας οι γιατροί τι σας έχουν πει; Έχετε προσωπικές εμπειρίες από προηγούμενες γέννες να παραθέσετε;

 

Καλημερα κορίτσι! Εγώ γεννησα 39+5 κ αλλιώς μ είχε πει ο γιατρός να πάμε για πρόκληση 40+1 γτ ενω πολλοί γιατροί αφήνουν κ 2βδομαδες περιθωριο κανονικά δεν πρέπει γτ ζοριζεται το μωρό κ γερνάει ο πλακούντας..μη φοβάσαι όλα καλά θα πάνε μέχρι τελευταία στιγμή όλα γίνονται! Με το καλό σου εύχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lambo είπε:

γενικά έχω την άποψη ότι η φύση γνωρίζει καλύτερα από τους ανθρώπους. Αν αργεί ένα παιδί να βγει πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος λόγος. Επίσης είναι γενικά αποδεκτό ότι δεν μπορεί να προβλεφθεί η ημερομηνία τοκετού όπως επίσης δεν μπορεί να εξακριβωθεί η ημερομηνία σύλληψης.

Βέβαια σύμφωνα με την εμπειρία της @stasa199 μπορεί η φύση να αποφασίσει ότι κάποια παιδιά δεν θα επιβιώσουν και με την ανθρώπινη παρέμβαση τελικά να σώζονται. 

Απλά δε θα ήθελα να πιέσω μια κατάσταση χωρίς λόγο

Ετσι ενιωθα και εγω γιατι ειχαμε πει να μπω με προκληση στις 39 και 3 (εγω και ο αντρας μου θελαμε γιατι ειχα προβλημα με το στομαχι μου και δεν μπορουσα αλλο.)και με συμβουλες του γιατρου το πηγαμε μερα μερα και εφτασα στις 40 και 1!και εγω με προκληση πηγα και γεννησα φυσιολογικα σε 9 ωρες!θα ειχα γεννησει πιο γρηγορα(στις 6 ωρες!) αν η μπεμπα μου δεν ειχε αποφασισει να γυρισει!και εγω πιστευω οτι η φυση ξερει και ετσι ελεγα και εγω αλλα μεχρι ενα σημειο....βαση νομου μπορεις να φτασεις μεχρι τη 41η εβδομαδα αλλα θελει πολυ παρακολουθηση...εγω θα σε συμβουλευα να μιλησεις με το γιατρο σου και τον αντρα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πρέπει να σας πω επίσης ότι εμένα πχ ο κύκλος μου ήταν κάθε 26-25 μέρες. Κι όταν είπα στους γιατρούς ότι είχα τελευταία περίοδο 8/9 μου είπαν ότι η ΠΗΤ είναι 15/6(το ίδιο έβγαζαν και οι σχετικές εφαρμογές στα κινητά). Μετά από 3 μήνες μου είπαν ότι ο υπέρηχος έδειχνε ΠΗΤ: 12/6 κι ότι από δω και πέρα όταν θα με ρωτάνε ποιά ήταν η τελευταία  περίοδος να λέω 5/9. Άρα είναι +-3 μέρες από ποια ημερομηνία;Με τι κριτήρια αποφασίζουν να εμπιστευτούν το μηχάνημα;  αφού κανείς δε ξέρει με σιγουριά ποια θα είναι τελικά πώς θα μπορούσαν να πουν ότι δε κάνει να μείνει παραπάνω από τη στιγμή που και εγώ και το μωρό είμαστε υγιείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lambo είπε:

πρέπει να σας πω επίσης ότι εμένα πχ ο κύκλος μου ήταν κάθε 26-25 μέρες. Κι όταν είπα στους γιατρούς ότι είχα τελευταία περίοδο 8/9 μου είπαν ότι η ΠΗΤ είναι 15/6(το ίδιο έβγαζαν και οι σχετικές εφαρμογές στα κινητά). Μετά από 3 μήνες μου είπαν ότι ο υπέρηχος έδειχνε ΠΗΤ: 12/6 κι ότι από δω και πέρα όταν θα με ρωτάνε ποιά ήταν η τελευταία  περίοδος να λέω 5/9. Άρα είναι +-3 μέρες από ποια ημερομηνία;Με τι κριτήρια αποφασίζουν να εμπιστευτούν το μηχάνημα;  αφού κανείς δε ξέρει με σιγουριά ποια θα είναι τελικά πώς θα μπορούσαν να πουν ότι δε κάνει να μείνει παραπάνω από τη στιγμή που και εγώ και το μωρό είμαστε υγιείς. 

Αυτο δεν το ξερω...ισως θα επρεπε να το ειχες ρωτησει στο γιατρο σου....εμενα μια μερα μου εβγαζε διαφορα αλλα δνε μου αλλαξε την πητ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚιΘα σου πω τη δική μου εμπειρία... Αρχικά η αλλαγμένη Πητ είναι κάτι σύνηθες.... Με τον  μεγάλο υπέρηχο που γίνεται στον 3ο και τις μετρήσεις βλέπουν την πραγματική ηλικία του εμβρύου. Γιατί η κάθε γυναίκα έχει άλλο κύκλο οπότε άλλη στιγμή γίνεται και η ωορρηξία οπότε και η σύλληψη.... 

Ως προς τη Πητ τώρα. Εμένα άλλαξε η Πητ μου (πήγε αργότερα,άστατος κύκλος,αργοπορημένη ωορρηξία) και πηγαίναμε με τη καινούρια από τότε και μετά. Καθώς διενυα τη 40 εβδομάδα είχα ρωτήσει το γιατρό τι γίνεται αν ξεπεράσω τη Πητ μου. Μου είπε ότι για είναι ασφαλές για τη μαμά και το μωρό αφήνουν μερικές ημέρες παραπάνω (όχι πάνω από μια εβδομάδα) με καθημερινή παρακολούθηση στο καρδιοτοκογραφο και αν δεν έρθει μόνο του τότε μπαίνεις με πρόκληση. Εγώ τελικά δεν χρειάστηκε!!! Γέννησα ακριβώς στη ΠΗΤ μου. Αλλά αν χρειαζόταν θα έμπαινα με πρόκληση. Όπως είπε και ο γιατρός: θέλουν μαμά και μωρό να είναι καλά, αυτό είναι τα βασικό... Οπότε εμπιστευτούν τον γιατρό σου και όπως είναι να έρθει το μωράκι σου θα έρθει :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά κ η φύση ξέρει καλύτερα αλλά κ η επιστήμη προχώρα για να αποφύγουμε κινδύνους. 

Το πιο σωστό είναι κοντά στο κλείσιμο των 40 βδομαδων  να πηγαίνεις μέρα παρά μέρα για καρδιοτοκογραφο κ υπέρηχο. Αν όλα πάνε καλά, δεν υπάρχει λόγος να πας με πρόκληση. Περιμένεις να αποφασίσει το μωρό! Αν όμως δεις ότι λίγο το αμνιακό αρχίζει να μειώνεται (συμβαίνει συχνά), λίγο ο πλακούντας γέρασε κ φυσικά αν το nst δείξει πως το μωρό δυσανασχετει, τότε δεν υπαρχει λόγος να ρισκάρεις κ πας με πρόκληση (αν έχεις τίμιο γιατρό γιατί αν είναι άτιμος μπορεί να σου πει για καισαρική). 

Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η lambo είπε:

γενικά έχω την άποψη ότι η φύση γνωρίζει καλύτερα από τους ανθρώπους. Αν αργεί ένα παιδί να βγει πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος λόγος. Επίσης είναι γενικά αποδεκτό ότι δεν μπορεί να προβλεφθεί η ημερομηνία τοκετού όπως επίσης δεν μπορεί να εξακριβωθεί η ημερομηνία σύλληψης.

Βέβαια σύμφωνα με την εμπειρία της @stasa199 μπορεί η φύση να αποφασίσει ότι κάποια παιδιά δεν θα επιβιώσουν και με την ανθρώπινη παρέμβαση τελικά να σώζονται. 

Απλά δε θα ήθελα να πιέσω μια κατάσταση χωρίς λόγο

Δεν θεωρώ ότι πιέζεις μια κατάσταση όταν κλείνεις τις 40 εβδομάδες και λόγω ενός ή περισσοτέρων παραγόντων δεν ξεκινάει αυτόματα ο τοκετός. Η φύση πράγματι γνωρίζει αλλά δεν μπορείς να μην παραδεχτείς ότι η επιστήμη προλαμβάνει την λάθος έκβαση μιας συνθήκης. Στο φινάλε, πόσο αντέχεις να φτάσεις; Ρισκάρεις να διακινδυνεύσεις την σωματική σου ακεραιότητα και του εμβρύου; Σίγουρα όχι! Οπότε ακόλουθα την επιστήμη και η φύση θα είναι συνοδοιπόρος σε αυτή σου την απόφαση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/6/2019 at 9:07 ΠΜ, ο/η lambo είπε:

Καλησπέρα,

είμαι στον μήνα μου και ρώτησα τον γιατρό μου αν δεν γεννήσω μέχρι την ΠΗΤ; τι θα κάνουμε; Μου απάντησε ότι θα περιμένουμε 3 μέρες το πολύ και ύστερα θα προκαλέσουμε τοκετό(εξαρτάται βέβαια κι από την κατάσταση στην οποία θα είμαστε τότε εγώ και το μωρό).

Ποια η άποψή σας; έχω διαβάσει ότι ειδικά τα πρωτα παιδιά αργούν πάντα να βγουν. Επίσης ότι μόνο το 5% των ΠΗΤ πέφτει μέσα. 

Οι δικοί σας οι γιατροί τι σας έχουν πει; Έχετε προσωπικές εμπειρίες από προηγούμενες γέννες να παραθέσετε;

 

Κορίτσι,  είμαι ήδη στην 41η εβδομάδα κύησης.  ΠΗΤ είχα 2 Ιούνη αλλά ακόμα δεν ήρθε ο πρίγκιπας.. ι γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ και ότι είναι λογικό στις πρωτοτοκες άσε που δεν είναι και θεοί,  η πητ είναι κατά προσέγγιση.. μέχρι να κλείσεις τη  41 είσαι κομπλέ  εννοείται βέβαια με τη  παρακολούθηση του γιατρού σ. Εμένα δεν αγχώνεται.  Έχω ραντεβού πάλι Κυριακή( βάση αυχενικής διαφάνειας).  Και μετά Τρίτη( βάση περιόδου)  όταν δηλαδή κλείσω την 41 ( αν δενέχω γεννήσει βέβαια μέχρι τότε)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Rirouri είπε:

Κορίτσι,  είμαι ήδη στην 41η εβδομάδα κύησης.  ΠΗΤ είχα 2 Ιούνη αλλά ακόμα δεν ήρθε ο πρίγκιπας.. ι γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ και ότι είναι λογικό στις πρωτοτοκες άσε που δεν είναι και θεοί,  η πητ είναι κατά προσέγγιση.. μέχρι να κλείσεις τη  41 είσαι κομπλέ  εννοείται βέβαια με τη  παρακολούθηση του γιατρού σ. Εμένα δεν αγχώνεται.  Έχω ραντεβού πάλι Κυριακή( βάση αυχενικής διαφάνειας).  Και μετά Τρίτη( βάση περιόδου)  όταν δηλαδή κλείσω την 41 ( αν δενέχω γεννήσει βέβαια μέχρι τότε)

Με το καλό να γεννήσεις σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...