Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλίνδρομη κύηση


Scorpio

Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

Στο λέω εγώ μπορεί να χρειαστεί κόπος χρόνος χρήμα και ψυχική φθορά αλλά θα κάνεις παιδί! 

Και εγώ σαν εσένα έκανα εξωσωματικη γιατί αναγκαστικά αφαίρεσα τη μια σάλπιγγα που είχε πρόβλημα , η οποία απέτυχε . Εμεινα μόνη μου παλινδρομησε και τώρα είμαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη από εξωσωματικη! 

Όλα αυτά μέσα σε ένα χρόνο. 39-40. 

Μην το βάζεις κάτω! Θα γίνει σίγουρα! 

Με το καλό σου να δεχτείς το μωράκι σου!

Μακάρι να γίνει όπως το λες. Εχώ πολλή υπομονή και έχω αντέξει αρκετά αλλά υπάρχουν στιγμές που λιγοψυχώ. Θα περάσουν οι μέρες και θα ξαναπεισμώσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 30/8/2019 at 3:27 ΜΜ, ο/η Paulina είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια. Διαβάζω τις συζητήσεις και μου έρχονται τόοοοοσα πολλά στο μυαλό που θέλω να γράψω. 

Καταρχήν, εύχομαι σε όλες όσες έχετε περάσει από την φάση της παλίνδρομης να το ξεπεράσετε γρήγορα και να είστε αισιόδοξες. Το λέω για να το πιστέψω κι εγώ η ίδια. Έχει ο Θεός!

Σήμερα έκανα απόξεση στην 9η εβδομάδα, το έμβρυο είχε σταματήσει μια βδομάδα πριν. Για να τα πάρω απο την αρχή...Είμαι σχεδόν 39. Με τον άντρα μου αρχίσαμε να προσπαθούμε αμέσως μετά τον γάμο, πριν 3,5 χρόνια. Δεν ερχόταν το πολυπόθητο και ο γιατρός μου είπε να περιμένω λίγο και να μην αγχώνομαι, δεδομένης και της στενοχώριας μου για ένα σοβαρό ζήτημα υγείας της ανηψιάς μου. Στο χρόνο αρχίσαμε να ψαχνόμαστε και δεν βρήκαμε κάποιο πρόβλημα εκτός από την δική μου ηλικία και την οριακά χαμηλή ΑΜΗ. Αποφασίσαμε να μπούμε στη διαδικασία της εξωσωμάτικης και εκεί θα έλεγα ότι βρήκαμε το θέμα. Στην 1η πήραμε 5 ανώριμα ωάρια και στην 2η 8 εκ των οποίων μόνο τα 2 καλά και από αυτά μόνο το ένα γονιμοποιήθηκε. Το αφήσαμε να γίνει βλαστοκύστη. Η εμβρυολόγος είπε ότι ήταν άριστης ποιότητας. Δυστυχώς, όμως, δεν κατάφερε να εμφυτευθεί. Έχοντας καταλήξει ότι η ποιότητα των ωαρίων μου ευθύνεται, τον Ιούνιο πέρασα από επιτροπή για να ξαναπάρω έγκριση για τα φάρμακα της εξωσωματικής. Τον Ιούνιο ήταν και η τελευταία περίοδος. Έμεινα έγκυος για πρώτη φορά στην ζωή μου, χωρίς εξωσωματική και δεν το πίστευα! Είδαμε τον σάκο την 5η εβδομάδα, το ακούσαμε την 7η και προχτές στην 9η τίποτα...Είχε παλινδρομήσει την 8η. Η αλήθεια είναι πως ένιωθα ότι δεν πάμε καλά και όταν άκουσα το νέο δεν εξεπλάγην. Μάλλον έχω μάθει στα χαστούκια. Ο χρόνος είναι γιατρός λένε αλλά εγώ τον νιώθω εχθρό.Αυτή την στιγμή το μόνο που σκέφτομαι είναι αν θα ξαναμείνω ποτέ έγκυος με οποιονδήποτε τρόπο και ότι θα χάσω άλλους δυο μήνες περιμένοντας. Μακάρι να μπορούσε να μου πει κάποιος ότι θα μου κοστίσει χρόνο, χρήμα και κυρίως ψυχή αλλά κάποια στιγμή θα συμβεί! Αυτή η αβεβαιότητα σου τρώει την καθημερινότητα. Σκέφτομαι καμιά φορά πόσο αφελείς είμαστε στα νιάτα μας και βλέπουμε τη δυσκολία της εγκυμοσύνης μόνο στον τοκετό.

Κορίτσια μου, συγνώμη για το μακροσκελές post. Νομίζω ότι θα μπορούσα να γράφω για ώρες. Όταν μοιράζεσαι τις σκέψεις με ομοιοπαθούσες μετριάζεις τον θυμό, δεν ακους το ξερό μην στενοχωριέσαι. Δεν είναι ότι δεν νοιάζονται οι δικοί σου άνθρωποι, αλλά δεν μπορούν να μπουν στη θέση σου, δεν καταλαβαίνουν ότι από κάποια στιγμή και μετά η απόκτηση ενός μωρού γίνεται εμμονή.

Εύχομαι του χρόνου τέτοια μέρα να γράφουμε σε άλλο topic για τα μωρά μας!

Καλησπέρα κι από εμένα... Κατάφερα να μείνω έγκυος στη δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής... Κάναμε τον τελευταίο μας υπέρηχο στις 2/8ου λίγο πριν την 6η εβδομάδα και μετά φύγαμε για διακοπές... Ήρθε το 15 Αύγουστο, έλειπε και ο γιατρός μας και με τούτα και με κείνα φτάσαμε να πάμε για υπέρηχο την Τετάρτη που μας πέρασε, οπότε και ανακαλύψαμε ότι το έμβρυο είχε σταματήσει να αναπτύσσεται περίπου στην 6η εβδομάδα... Λόγω των φαρμάκων που έπαιρνα δεν είχαμε καταλάβει τίποτα φυσικά... Από την Πέμπτη που σταμάτησα τα πάντα από φάρμακα γίνεται ένας χαμός... Λίγο καφέ τη μία μέρα, λίγο παραπάνω την επόμενη... Κλείσαμε ραντεβού για αποξεση τη Δευτέρα, λόγω του σαλοσπιρ που έπαιρνα έπρεπε να περιμένουμε λίγο! Σήμερα όμως άρχισε το γλέντι... Πηχτό αίμα,κομμάτια, πόνοι έντονοι κάθε 10 περίπου λεπτά... Στην αρχή ήταν τρομακτικό... Τώρα το συνηθησα... Μαθαίνω πώς είναι όταν ξεκινάει η διαδικασία του τοκετού, κάπως έτσι είναι μου είπε η μαμά μου! 

Γιατί να το μάθω έτσι όμως?! Γιατί να συμβαίνουν αυτά ενώ προσπαθούμε τόσο πολύ?! Που αλλού χρωστάμε και τι χρωστάμε?! Δεν μπορώ να καταλάβω... 

Συγνώμη αν σας ζαλισα λίγο, αλλά έχω φρικάρει, ενώ χτες ήμουν καλύτερα, σήμερα με όλο αυτό τρελαίνομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/8/2019 at 11:46 ΜΜ, ο/η Geo2009 είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα... Κατάφερα να μείνω έγκυος στη δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής... Κάναμε τον τελευταίο μας υπέρηχο στις 2/8ου λίγο πριν την 6η εβδομάδα και μετά φύγαμε για διακοπές... Ήρθε το 15 Αύγουστο, έλειπε και ο γιατρός μας και με τούτα και με κείνα φτάσαμε να πάμε για υπέρηχο την Τετάρτη που μας πέρασε, οπότε και ανακαλύψαμε ότι το έμβρυο είχε σταματήσει να αναπτύσσεται περίπου στην 6η εβδομάδα... Λόγω των φαρμάκων που έπαιρνα δεν είχαμε καταλάβει τίποτα φυσικά... Από την Πέμπτη που σταμάτησα τα πάντα από φάρμακα γίνεται ένας χαμός... Λίγο καφέ τη μία μέρα, λίγο παραπάνω την επόμενη... Κλείσαμε ραντεβού για αποξεση τη Δευτέρα, λόγω του σαλοσπιρ που έπαιρνα έπρεπε να περιμένουμε λίγο! Σήμερα όμως άρχισε το γλέντι... Πηχτό αίμα,κομμάτια, πόνοι έντονοι κάθε 10 περίπου λεπτά... Στην αρχή ήταν τρομακτικό... Τώρα το συνηθησα... Μαθαίνω πώς είναι όταν ξεκινάει η διαδικασία του τοκετού, κάπως έτσι είναι μου είπε η μαμά μου! 

Γιατί να το μάθω έτσι όμως?! Γιατί να συμβαίνουν αυτά ενώ προσπαθούμε τόσο πολύ?! Που αλλού χρωστάμε και τι χρωστάμε?! Δεν μπορώ να καταλάβω... 

Συγνώμη αν σας ζαλισα λίγο, αλλά έχω φρικάρει, ενώ χτες ήμουν καλύτερα, σήμερα με όλο αυτό τρελαίνομαι! 

Καλή μου δεν έχω καταλάβει αν θα το αφήσετε να γίνει φυσική αποβολή ή θα κάνεις καθαρισμό;

Εγώ  απεβαλα και το προσπάθησα χωρίς απόξεση και χωρίς φάρμακα και  ναι είναι τραγικό πολλές μέρες αίμα και πηγματα και ψυχολογία στα πατώματα. Έκανα υπομονή όμως γιατί αφού ήταν εφικτό μου είπαν ότι θα χρειαστεί να περιμένω λιγότερο. 

Μόλις τελειώσει το αίμα που μπορεί να κρατήσει αρκετά στο εγγυωμαι θα νιώσεις καλύτερα!!!

Σε φιλώ πολύ

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/8/2019 at 11:46 ΜΜ, ο/η Geo2009 είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα... Κατάφερα να μείνω έγκυος στη δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής... Κάναμε τον τελευταίο μας υπέρηχο στις 2/8ου λίγο πριν την 6η εβδομάδα και μετά φύγαμε για διακοπές... Ήρθε το 15 Αύγουστο, έλειπε και ο γιατρός μας και με τούτα και με κείνα φτάσαμε να πάμε για υπέρηχο την Τετάρτη που μας πέρασε, οπότε και ανακαλύψαμε ότι το έμβρυο είχε σταματήσει να αναπτύσσεται περίπου στην 6η εβδομάδα... Λόγω των φαρμάκων που έπαιρνα δεν είχαμε καταλάβει τίποτα φυσικά... Από την Πέμπτη που σταμάτησα τα πάντα από φάρμακα γίνεται ένας χαμός... Λίγο καφέ τη μία μέρα, λίγο παραπάνω την επόμενη... Κλείσαμε ραντεβού για αποξεση τη Δευτέρα, λόγω του σαλοσπιρ που έπαιρνα έπρεπε να περιμένουμε λίγο! Σήμερα όμως άρχισε το γλέντι... Πηχτό αίμα,κομμάτια, πόνοι έντονοι κάθε 10 περίπου λεπτά... Στην αρχή ήταν τρομακτικό... Τώρα το συνηθησα... Μαθαίνω πώς είναι όταν ξεκινάει η διαδικασία του τοκετού, κάπως έτσι είναι μου είπε η μαμά μου! 

Γιατί να το μάθω έτσι όμως?! Γιατί να συμβαίνουν αυτά ενώ προσπαθούμε τόσο πολύ?! Που αλλού χρωστάμε και τι χρωστάμε?! Δεν μπορώ να καταλάβω... 

Συγνώμη αν σας ζαλισα λίγο, αλλά έχω φρικάρει, ενώ χτες ήμουν καλύτερα, σήμερα με όλο αυτό τρελαίνομαι! 

Είσαι καλύτερα σήμερα, κορίτσι μου; Τελικά προχωρήσατε στην απόξεση; Εγώ δεν είχα πόνους ή αίμα ούτε πριν ούτε μετά. Ένιωθα μόνο ότι κάτι δεν πάει καλά χωρίς κάποιο συγκεκριμένο σύμπτωμα, πες το διαίσθηση. Μου έλεγαν στη δουλειά μην κάνω το ένα και μην κάνω το άλλο μην πάθω καμιά αποκόλληση και μέσα μου φοβόμουν αυτό που συνέβη.

Είτε υπάρχει σωματικός πόνος είτε όχι, ο ψυχικός είναι ο ίδιος. Τώρα το τι χρωστάμε δεν ξέρω, αλλά να δεις οτι μας το χρωστάει και θα μας το δώσει! Έχε κουράγιο και υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Έκανα την απόξεση το πρωί... Ευτυχώς όλα πήγαν καλά! Χτες η κατάσταση ήταν αφόρητη! Αίμα πολύ και απίστευτοι πόνοι ανά 3 λεπτά και για 1 λεπτό τουλάχιστον! Επί 4 ώρες δεινοπάθησα! Μέχρι που ο γιατρός μου είπε μήπως να πηγαίναμε το βράδυ να την κάναμε να ηρεμήσω... Πήρα κάμποσα παυσίπονα και ευτυχώς με κράτησαν ως το πρωί! 

@Πιου-πιου μου, ξεκίνησε να γίνει μόνη της η αποβολή, αλλά εκτός των χθεσινών γεγονότων ήταν καλύτερα να γίνει η απόξεση τελικά! Θα την κάναμε νωρίτερα, αλλά λόγω του σαλοσπιρ που έπαιρνα μέχρι και την Τετάρτη δεν ήθελε ο γιατρός να το ρισκάρουμε.

Δεν ξέρω αν θα το άντεχα το χθεσινό άλλη μια μέρα, ήταν απίστευτα επώδυνο! Νόμιζα θα λιποθυμήσω κάποια στιγμή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Geo2009 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Έκανα την απόξεση το πρωί... Ευτυχώς όλα πήγαν καλά! Χτες η κατάσταση ήταν αφόρητη! Αίμα πολύ και απίστευτοι πόνοι ανά 3 λεπτά και για 1 λεπτό τουλάχιστον! Επί 4 ώρες δεινοπάθησα! Μέχρι που ο γιατρός μου είπε μήπως να πηγαίναμε το βράδυ να την κάναμε να ηρεμήσω... Πήρα κάμποσα παυσίπονα και ευτυχώς με κράτησαν ως το πρωί! 

@Πιου-πιου μου, ξεκίνησε να γίνει μόνη της η αποβολή, αλλά εκτός των χθεσινών γεγονότων ήταν καλύτερα να γίνει η απόξεση τελικά! Θα την κάναμε νωρίτερα, αλλά λόγω του σαλοσπιρ που έπαιρνα μέχρι και την Τετάρτη δεν ήθελε ο γιατρός να το ρισκάρουμε.

Δεν ξέρω αν θα το άντεχα το χθεσινό άλλη μια μέρα, ήταν απίστευτα επώδυνο! Νόμιζα θα λιποθυμήσω κάποια στιγμή! 

Άρα θα σταματήσει άμεσα ο πόνος και το αίμα. Το ψυχολογικό φτιάχνει σιγά σιγά αφού τελειώσει το σωματικό. 

Ναι λογικό να δυσκόλευαν τα πράγματα με τα φάρμακα. Εμένα τότε ήταν φυσική σύλληψη. Οπότε δεν υπήρχε θέμα. Βέβαια μη νομίζεις και πάλι παρακολούθηση στενή μου έκανε και ήταν έτοιμος για απόξεση για το παραμικρό. 

Θα περάσουν όλα. Και όλα σύντομα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Άρα θα σταματήσει άμεσα ο πόνος και το αίμα. Το ψυχολογικό φτιάχνει σιγά σιγά αφού τελειώσει το σωματικό. 

Ναι λογικό να δυσκόλευαν τα πράγματα με τα φάρμακα. Εμένα τότε ήταν φυσική σύλληψη. Οπότε δεν υπήρχε θέμα. Βέβαια μη νομίζεις και πάλι παρακολούθηση στενή μου έκανε και ήταν έτοιμος για απόξεση για το παραμικρό. 

Θα περάσουν όλα. Και όλα σύντομα θα πάνε καλά!

Ναι ευτυχώς δεν πονάω καθόλου! Ελάχιστο αιματάκι αραιό πλέον! 

Ήδη και ψυχολογικά είμαι πολύ καλύτερα, άρχισα να το βλέπω και από την καλή πλευρά το όλο θέμα! Το μόνο που δεν φεύγει από το μυαλό μου είναι το ρημάδι το "γιατί"... Που θα πάει, θα το κλειδώσω κάπου κι αυτό κάποια στιγμή! 

Όλα για μας είναι... Για να σκληρύνουμε, να αντέξουμε τα πάντα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Geo2009 είπε:

Ναι ευτυχώς δεν πονάω καθόλου! Ελάχιστο αιματάκι αραιό πλέον! 

Ήδη και ψυχολογικά είμαι πολύ καλύτερα, άρχισα να το βλέπω και από την καλή πλευρά το όλο θέμα! Το μόνο που δεν φεύγει από το μυαλό μου είναι το ρημάδι το "γιατί"... Που θα πάει, θα το κλειδώσω κάπου κι αυτό κάποια στιγμή! 

Όλα για μας είναι... Για να σκληρύνουμε, να αντέξουμε τα πάντα... 

Όσες το έχουμε περάσει ξέρουμε.. δύναμη κοριτσι μου μη πέσεις γιατί είναι δύσκολο να σηκωθείς θα σκέφτεσαι θετικά μας το χρωστάει ο θεος θα έρθει και για μας το πιστεύω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια...! Όλες σας! Είναι πολύ σημαντικό το να δίνουμε δύναμη ή μία στην άλλη! Κι έχω πάρει πολλή δύναμη πρώτα από τον άντρα μου και ύστερα από εσάς! Να είστε όλες καλά! ❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε? Επανέρχομαι με μία ίσως και χαζή ερώτηση... Μετά την απόξεση θα γίνει ωορρηξία?! Δεν ρώτησα το γιατρό για το πότε μπορούμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες γιατί δεν είχα καθόλου εκεί το μυαλό μου... Περνώντας οι μέρες όμως το σκέφτομαι έντονα... Δεν έχω τίποτα άλλο να χάσω! Έχουμε αποφασίσει να το πάμε από το μηδέν και να ξεκινήσουμε μήπως τα καταφέρουμε φυσιολογικά! Δεν ξέρω αν βιαζόμαστε ή όχι, αυτό θα το δείξει το μέλλον! 

Επειδή λοιπόν σκέφτομαι να κάνω τεστακια ωορρηξίας, μην το αφήσω και τελείως στην τύχη του, πότε περίπου θα πρέπει να ξεκινήσω? 2/9 έγινε η επέμβαση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Geo2009 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε? Επανέρχομαι με μία ίσως και χαζή ερώτηση... Μετά την απόξεση θα γίνει ωορρηξία?! Δεν ρώτησα το γιατρό για το πότε μπορούμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες γιατί δεν είχα καθόλου εκεί το μυαλό μου... Περνώντας οι μέρες όμως το σκέφτομαι έντονα... Δεν έχω τίποτα άλλο να χάσω! Έχουμε αποφασίσει να το πάμε από το μηδέν και να ξεκινήσουμε μήπως τα καταφέρουμε φυσιολογικά! Δεν ξέρω αν βιαζόμαστε ή όχι, αυτό θα το δείξει το μέλλον! 

Επειδή λοιπόν σκέφτομαι να κάνω τεστακια ωορρηξίας, μην το αφήσω και τελείως στην τύχη του, πότε περίπου θα πρέπει να ξεκινήσω? 2/9 έγινε η επέμβαση... 

Εγώ έκανα την αποξεση 1 Αυγούστου κ ακόμα δεν έχω αδιαθετησει!! Την Πέμπτη είχα υγρά Ωορρηξίας, αλλά έκανα τεστ Πέμπτη κ Παρασκευή κ ήταν κ τα 2 αρνητικά! Τώρα τι έγινε εκεί μέσα.. Δεν το ξέρω!! Συμπτώματα περιοδου ακόμα δεν έχω, άρα για μένα άγνωστο αν έγινε ωορρηξια ή όχι! Θα το μάθω ίσως αντίστροφα, ανάλογα του πότε θα αδιάθετησω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Bou30 είπε:

Εγώ έκανα την αποξεση 1 Αυγούστου κ ακόμα δεν έχω αδιαθετησει!! Την Πέμπτη είχα υγρά Ωορρηξίας, αλλά έκανα τεστ Πέμπτη κ Παρασκευή κ ήταν κ τα 2 αρνητικά! Τώρα τι έγινε εκεί μέσα.. Δεν το ξέρω!! Συμπτώματα περιοδου ακόμα δεν έχω, άρα για μένα άγνωστο αν έγινε ωορρηξια ή όχι! Θα το μάθω ίσως αντίστροφα, ανάλογα του πότε θα αδιάθετησω! 

Σωστά... Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα μιας και είσαι εύκαιρη! Αιματακι μέχρι πότε είχες μετά? Την Παρασκευή δεν είχα καθόλου, αλλά το σκ επανήλθε. Βέβαια δεν το λες αίμα, ένα αραιωμένο ροζ πράγμα το λες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Geo2009 είπε:

Σωστά... Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα μιας και είσαι εύκαιρη! Αιματακι μέχρι πότε είχες μετά? Την Παρασκευή δεν είχα καθόλου, αλλά το σκ επανήλθε. Βέβαια δεν το λες αίμα, ένα αραιωμένο ροζ πράγμα το λες... 

Είχα τις 2 πρώτες αλλά πολύ λίγο αλλιμα κ μετά δεν ξαναείχα..! Είχα πάει κ για υπέρηχο μετά από 1 εβδομαδα κ μ είχαν πει είναι φυσιολογικό, αλλά ότι μπορεί να ξαναέβλεπα λίγο αίμα, που εγώ εν τέλει δεν είδα, αλλά σ εσένα είναι φυσιολογικό τώρα, μέσα στο πρώτο 10ημερο να έχει λίγο αίματακι ακομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Bou30 είπε:

Είχα τις 2 πρώτες αλλά πολύ λίγο αλλιμα κ μετά δεν ξαναείχα..! Είχα πάει κ για υπέρηχο μετά από 1 εβδομαδα κ μ είχαν πει είναι φυσιολογικό, αλλά ότι μπορεί να ξαναέβλεπα λίγο αίμα, που εγώ εν τέλει δεν είδα, αλλά σ εσένα είναι φυσιολογικό τώρα, μέσα στο πρώτο 10ημερο να έχει λίγο αίματακι ακομα

Υπέρηχο μου είπε να κάνουμε όταν τελειώσει η πρώτη περίοδος... Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου για τις απαντήσεις! ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Geo2009 είπε:

Σωστά... Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα μιας και είσαι εύκαιρη! Αιματακι μέχρι πότε είχες μετά? Την Παρασκευή δεν είχα καθόλου, αλλά το σκ επανήλθε. Βέβαια δεν το λες αίμα, ένα αραιωμένο ροζ πράγμα το λες... 

Ίσως πρέπει να μετρήσεις πάνω κάτω απ' αυτή την αιμοραγια. Να τη θεωρήσεις περίοδο. Αν και είναι λίγο ασαφές. 

Ο γιατρός σε αφήνει; Γιατί μερικοί λένε 3 μήνες μετά την απόξεση να είναι οκ το ενδομήτριο. Όχι αμέσως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Πιου-πιου είπε:

Ίσως πρέπει να μετρήσεις πάνω κάτω απ' αυτή την αιμοραγια. Να τη θεωρήσεις περίοδο. Αν και είναι λίγο ασαφές. 

Ο γιατρός σε αφήνει; Γιατί μερικοί λένε 3 μήνες μετά την απόξεση να είναι οκ το ενδομήτριο. Όχι αμέσως. 

Δεν διευκρινησαμε ακριβώς... Εκείνος είπε για μία βδομάδα περίπου όχι επαφές... Έτσι κι αλλιώς για το χατήρι του καλού μου θα γίνει έτσι, δεν έχω μεγάλες προσδοκίες... Δηλαδή, δεν πιστεύω ότι θα επέλθει σύλληψη, άρα δεν νομίζω ότι θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Geo2009 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε? Επανέρχομαι με μία ίσως και χαζή ερώτηση... Μετά την απόξεση θα γίνει ωορρηξία?! Δεν ρώτησα το γιατρό για το πότε μπορούμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες γιατί δεν είχα καθόλου εκεί το μυαλό μου... Περνώντας οι μέρες όμως το σκέφτομαι έντονα... Δεν έχω τίποτα άλλο να χάσω! Έχουμε αποφασίσει να το πάμε από το μηδέν και να ξεκινήσουμε μήπως τα καταφέρουμε φυσιολογικά! Δεν ξέρω αν βιαζόμαστε ή όχι, αυτό θα το δείξει το μέλλον! 

Επειδή λοιπόν σκέφτομαι να κάνω τεστακια ωορρηξίας, μην το αφήσω και τελείως στην τύχη του, πότε περίπου θα πρέπει να ξεκινήσω? 2/9 έγινε η επέμβαση... 

Κοριτσι μου εμενα ο γιατρος μου ειχε πει περιμενε ενα κυκλο και μετα ξεκινα κατευθειαν .. μετα λεει πιανεις με τον αερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Σταυρι είπε:

Κοριτσι μου εμενα ο γιατρος μου ειχε πει περιμενε ενα κυκλο και μετα ξεκινα κατευθειαν .. μετα λεει πιανεις με τον αερα

Από φυσιολογική σύλληψη ήταν το σπορακι σας? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Geo2009 είπε:

Από φυσιολογική σύλληψη ήταν το σπορακι σας? 

Φυσιολογικοτατη διδυμακια ηταν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Φυσιολογικοτατη διδυμακια ηταν!

Αχ, γλυκούλα μου!!! Σίγουρα θα έρθει πολύ γρήγορα, το πιστεύω!!! 

Εμείς δυστυχώς έχουμε θεματάκι με το σπέρμα και κάναμε εξωσωματική... Προσπαθουσαμε πολλά χρόνια αλλά δεν ερχόταν... Γι αυτό δεν είμαι αισιόδοξη. Αλλά ο γιατρός είπε τις μαγικές λέξεις ότι μετά από τέτοιες περιπτώσεις έρχεται συνήθως μόνο του και ο καλός μου έχει ενθουσιαστεί, οπότε δεν θέλω να του χαλάσω το όνειρο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Geo2009 είπε:

Αχ, γλυκούλα μου!!! Σίγουρα θα έρθει πολύ γρήγορα, το πιστεύω!!! 

Εμείς δυστυχώς έχουμε θεματάκι με το σπέρμα και κάναμε εξωσωματική... Προσπαθουσαμε πολλά χρόνια αλλά δεν ερχόταν... Γι αυτό δεν είμαι αισιόδοξη. Αλλά ο γιατρός είπε τις μαγικές λέξεις ότι μετά από τέτοιες περιπτώσεις έρχεται συνήθως μόνο του και ο καλός μου έχει ενθουσιαστεί, οπότε δεν θέλω να του χαλάσω το όνειρο... 

Κοριτσι μου ευχομαι να μεινεις συντομα εγκυος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Σταυρι είπε:

Κοριτσι μου ευχομαι να μεινεις συντομα εγκυος. 

Σ'ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/9/2019 at 3:55 ΜΜ, ο/η Geo2009 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε? Επανέρχομαι με μία ίσως και χαζή ερώτηση... Μετά την απόξεση θα γίνει ωορρηξία?! Δεν ρώτησα το γιατρό για το πότε μπορούμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες γιατί δεν είχα καθόλου εκεί το μυαλό μου... Περνώντας οι μέρες όμως το σκέφτομαι έντονα... Δεν έχω τίποτα άλλο να χάσω! Έχουμε αποφασίσει να το πάμε από το μηδέν και να ξεκινήσουμε μήπως τα καταφέρουμε φυσιολογικά! Δεν ξέρω αν βιαζόμαστε ή όχι, αυτό θα το δείξει το μέλλον! 

Επειδή λοιπόν σκέφτομαι να κάνω τεστακια ωορρηξίας, μην το αφήσω και τελείως στην τύχη του, πότε περίπου θα πρέπει να ξεκινήσω? 2/9 έγινε η επέμβαση... 

Καλησπέρα! Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω για την ωορρηξία. Εμένα ο γιατρός μου είπε να ξαναπροσπαθήσουμε μετά απο 2 περιόδους. Όπως καταλαβαίνεις, κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα, γιατί νιώθω ότι χάνω χρόνο.

Οι οδηγίες ήταν όχι επαφές και κολύμβηση για 15 μέρες και να πάω για υπέρηχο μετά την πρώτη περίοδο, την οποία να περιμένω σε κανένα μήνα από την απόξεση. Βέβαια, όταν πάω να με δει, αν όλα είναι οκ θα το ξαναθέσω το θέμα των ελεύθερων επαφών, γιατί ακούω διάφορες απόψεις.

Εννοείται να το παλέψετε για φυσιολογική σύλληψη! Δεν είναι απίθανο τελικά, αν κρίνω από την προσωπική μου εμπειρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Paulina είπε:

Καλησπέρα! Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω για την ωορρηξία. Εμένα ο γιατρός μου είπε να ξαναπροσπαθήσουμε μετά απο 2 περιόδους. Όπως καταλαβαίνεις, κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα, γιατί νιώθω ότι χάνω χρόνο.

Οι οδηγίες ήταν όχι επαφές και κολύμβηση για 15 μέρες και να πάω για υπέρηχο μετά την πρώτη περίοδο, την οποία να περιμένω σε κανένα μήνα από την απόξεση. Βέβαια, όταν πάω να με δει, αν όλα είναι οκ θα το ξαναθέσω το θέμα των ελεύθερων επαφών, γιατί ακούω διάφορες απόψεις.

Εννοείται να το παλέψετε για φυσιολογική σύλληψη! Δεν είναι απίθανο τελικά, αν κρίνω από την προσωπική μου εμπειρία.

Α, εσένα σου έδωσε άλλες οδηγίες...! Εγώ είχα έτσι κι αλλιώς στο νου μου τις 2 εβδομάδες αποχή, έχω ακόμα κάτι περίεργα υγρά και δεν θέλω να το ρισκάρω! 

Επίσης θεωρώ απίθανο να μείνω έγκυος τόσο σύντομα και αφού δεν μου είπε για προφύλαξη, υποθέτω ότι δεν τίθεται θέμα. Ούτε σε πόσους κύκλους να ξεκινήσουμε προσπάθειες μου είπε... Μόνο όταν έρθει η περίοδος να κλείσω ένα ραντεβού να με δει. 

Κι εσείς σπερμοκατάσταση?! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Geo2009 είπε:

Α, εσένα σου έδωσε άλλες οδηγίες...! Εγώ είχα έτσι κι αλλιώς στο νου μου τις 2 εβδομάδες αποχή, έχω ακόμα κάτι περίεργα υγρά και δεν θέλω να το ρισκάρω! 

Επίσης θεωρώ απίθανο να μείνω έγκυος τόσο σύντομα και αφού δεν μου είπε για προφύλαξη, υποθέτω ότι δεν τίθεται θέμα. Ούτε σε πόσους κύκλους να ξεκινήσουμε προσπάθειες μου είπε... Μόνο όταν έρθει η περίοδος να κλείσω ένα ραντεβού να με δει. 

Κι εσείς σπερμοκατάσταση?! 

Αναρωτιέμαι, αν η οδηγία που δίνουν οι γιατροί για εκ νέου προσπάθειες μετά από 2 και 3 περιόδους είναι επειδή δεν υπάρχει περίπτωση επιτυχίας ή επειδή πρέπει να ξεκουραστεί η μήτρα; Έχω γνωστή που έμεινε έγκυος κατευθείαν μετά από απόξεση και με σοβαρό πρόβλημα υγείας. Γι'αυτό θα το ξανασυζητήσω με τον γιατρό μου.

Το πρόβλημα μας δεν είναι το σπέρμα, αλλά τα ωάρια. Στις 2 ωοληψίες που έχω κάνει έχουμε πάρει μόνο 2 καλά. Είχα αποκλείσει την πιθανότητα να μείνω έγκυος φυσιολογικά αλλά να που έγινε, άσχετα αππ την κατάληξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...