Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ενδομητρίωση η αιτία υπογονιμότητας!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!!! Ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποια κοπέλα με πρόβλημα ενδομητρίωσης και να έμεινε έγκυος με εξωσωματική; Έχω στο ιστορικό μου 3 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής και σκέφτομαι να πάω για την 4η; Οι ορμόνες μου είναι αρκετά χάλια (fsh γύρω στο 12, AMH 0.50) και κοντεύω τα 40! Σε κάθε μου προσπάθεια εξωσωματικής δεν έχουμε πάρει πάνω από 5 ωάρια και βέβαια δεν είναι όλα καλά για να μονιμοποιηθούν...Η ψυχολογία μου πολύ επηρεασμένη απ' όλο αυτό και δεν ξέρω για πόσο θα βρώ κουράγια να το παλεύω...όποια κοπέλα έχει παρόμοιες εμπειρίες ας γράψει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου η ενδομητριωση δεν είναι απο μόνη της απαγορευτική για εγκυμοσύνη! Και εμένα υποψιαζοταν ο ιατρός ενδομητριωση, ήταν να μπω για λαπαροσκοπηση και δύο μήνες πριν το χειρουργείο έμεινα έγκυος... Μη το σκέφτεσαι τοσο σε παρακαλω! Δεν είναι καθόλου απολυτη ένδειξη! Πολλά κορίτσια την έχουν χωρίς να ξέρουν και συλλαμβανουν κανονικά! Απέβαλε το άγχος όσο μπορείς και φτιάξε τις ορμόνες σου αν γίνεται! Δες και έναν αιματολογο καλού κακού! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Κορίτσι μου η ενδομητριωση δεν είναι απο μόνη της απαγορευτική για εγκυμοσύνη! Και εμένα υποψιαζοταν ο ιατρός ενδομητριωση, ήταν να μπω για λαπαροσκοπηση και δύο μήνες πριν το χειρουργείο έμεινα έγκυος... Μη το σκέφτεσαι τοσο σε παρακαλω! Δεν είναι καθόλου απολυτη ένδειξη! Πολλά κορίτσια την έχουν χωρίς να ξέρουν και συλλαμβανουν κανονικά! Απέβαλε το άγχος όσο μπορείς και φτιάξε τις ορμόνες σου αν γίνεται! Δες και έναν αιματολογο καλού κακού! 

Κορίτσι μου γλυκό υπάρχουν εννοείται και αυτές οι περιπτώσεις που ενώ υπάρχει ενδομητρίωση συλλαμβάνουν φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα...Δεν είναι όμως πάντα έτσι...Έχω κάνει ήδη λαπαροσκόπηση εδώ και 10 χρόνια για κύστη στην ωοθήκη 12,8 εκ....πλέον η συγκεκριμένη ωοθήκη υπέστη σοβαρή βλάβη και δεν παράγει καν ωάρια ούτε με τη διέγερση των φαρμάκων εξωσωματικής...οπότε τα ωάρια που παίρνουμε κάθε φορά είναι πολύ λίγα, μόνο από τη μία ωοθήκη και βέβαια όλη η ιστορία της ενδομητρίωσης μου έχει επηρεάσει και την ποιότητα των ωαρίων με αποτέλεσμα οι πιθανότητες εμφύτευσης να μειώνονται πολύ και βέβαια ο χρόνος μου περιορισμένος στην ηλικία των 40! Οι ορμόνες δυστυχώς δεν φτιάχνουν όσο καλή διατροφή και αν κάνω, όσες βιταμίνες και αν παίρνω...Και όπως μου είπε και ο προηγούμενος γιατρός που πήγαινα, είναι απλά ένα λιθαράκι στον τοίχο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχε πίστη γλυκιά μου! Έχε πίστη! Ας σου γράψουν και άλλα κορίτσια που έχουν παρόμοια θέματα, γιατί εγώ δεν είμαι πολλή βοήθεια, αλλά σε παρακαλώ να είσαι θετική! Μη το βάλεις κάτω!!! Θα γίνει!!! Σου στέλνω ολη μου τη θετική ενέργεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η joy2 είπε:

Έχε πίστη γλυκιά μου! Έχε πίστη! Ας σου γράψουν και άλλα κορίτσια που έχουν παρόμοια θέματα, γιατί εγώ δεν είμαι πολλή βοήθεια, αλλά σε παρακαλώ να είσαι θετική! Μη το βάλεις κάτω!!! Θα γίνει!!! Σου στέλνω ολη μου τη θετική ενέργεια! 

Σ' ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου, να είσαι πάντα καλά και να χαίρεσαι την οικογένειά σου!! Μακάρι να μου δώσει ο Θεός δύναμη να το αντιμετωπίσω και κάποια στιγμή να τα καταφέρω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ριρίκα είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου, να είσαι πάντα καλά και να χαίρεσαι την οικογένειά σου!! Μακάρι να μου δώσει ο Θεός δύναμη να το αντιμετωπίσω και κάποια στιγμή να τα καταφέρω!!

Να είσαι καλά κορίτσι μου γλυκό! Ναι θα έρθει!! Να είσαι θετική!! Έχουμε δει και ακούσει τόσα πολλά που οι πιθανότητες είναι πολύ πολύ καλές και για σένα και για όλα τα κορίτσια!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου η ενδομητριωση αν και δεν έχω θέμα ώστε να έχω η ίδια εμπειρία είναι μια αιτία υπογονιμότητας σοβαρή ιδιαίτερα αν υπάρχουν κύστες ενδομητριωσης που μειώνουν την λειτουργία των ωοθηκών. 

Σε σοβαρές περιπτώσεις ξέρω ότι η ενδομητριωση μπορεί να εμποδίσει σχετικά και την εμφύτευση. Αλλά σε κάθε περίπτωση η υπογονιμότητα που προκαλεί σχετίζεται άμεσα με το βαθμό της ενδομητριωσης. 

Εχω γνωρίσει μέσα στο φόρουμ κοπελες που είχαν σοβαρού βαθμού ενδομητριωση και τα καταφέραν με εξωσωματική να κάνουν παιδάκι. 

Και από ότι έχω καταλάβει τουλάχιστον στις σοβαρές περιπτώσεις η εξωσωματική είναι η ενδεδειγμένη θεραπεία καθώς η φυσική σύλληψη δεν αποκλείεται αλλά είναι πολύ δυσκολότερη λόγω της ενδομητριωσης. 

Εύχομαι να τα καταφέρεις στην επόμενη προσπάθεια. Μη χάνεις το κουράγιο σου. Όλα θα πάνε καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσι μου η ενδομητριωση αν και δεν έχω θέμα ώστε να έχω η ίδια εμπειρία είναι μια αιτία υπογονιμότητας σοβαρή ιδιαίτερα αν υπάρχουν κύστες ενδομητριωσης που μειώνουν την λειτουργία των ωοθηκών. 

Σε σοβαρές περιπτώσεις ξέρω ότι η ενδομητριωση μπορεί να εμποδίσει σχετικά και την εμφύτευση. Αλλά σε κάθε περίπτωση η υπογονιμότητα που προκαλεί σχετίζεται άμεσα με το βαθμό της ενδομητριωσης. 

Εχω γνωρίσει μέσα στο φόρουμ κοπελες που είχαν σοβαρού βαθμού ενδομητριωση και τα καταφέραν με εξωσωματική να κάνουν παιδάκι. 

Και από ότι έχω καταλάβει τουλάχιστον στις σοβαρές περιπτώσεις η εξωσωματική είναι η ενδεδειγμένη θεραπεία καθώς η φυσική σύλληψη δεν αποκλείεται αλλά είναι πολύ δυσκολότερη λόγω της ενδομητριωσης. 

Εύχομαι να τα καταφέρεις στην επόμενη προσπάθεια. Μη χάνεις το κουράγιο σου. Όλα θα πάνε καλά. 

Σ' ευχαριστώ κορίτσι μου...μακάρι να πάνε όλα καλά και σε λίγο καιρό να ανήκω και εγώ στις δύσκολες περιπτώσεις που όμως τα καταφέρανε!!! Φοβάμαι όμως πολύ μήπως δεν γίνει ποτέ...και η ψυχολογία μου δεν με βοηθάει αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να ελέγξω τις σκέψεις μου όσο και αν απασχολώ τον εαυτο μου με οτιδήποτε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Να είσαι καλά κορίτσι μου γλυκό! Ναι θα έρθει!! Να είσαι θετική!! Έχουμε δει και ακούσει τόσα πολλά που οι πιθανότητες είναι πολύ πολύ καλές και για σένα και για όλα τα κορίτσια!! :):)

?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Σ' ευχαριστώ κορίτσι μου...μακάρι να πάνε όλα καλά και σε λίγο καιρό να ανήκω και εγώ στις δύσκολες περιπτώσεις που όμως τα καταφέρανε!!! Φοβάμαι όμως πολύ μήπως δεν γίνει ποτέ...και η ψυχολογία μου δεν με βοηθάει αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να ελέγξω τις σκέψεις μου όσο και αν απασχολώ τον εαυτο μου με οτιδήποτε! 

Εγώ είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις. Τώρα από ότι θυμάμαι θα αλλάξεις και γιατρό. Δείξε εμπιστοσύνη και αισιοδοξία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!! Ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποια κοπέλα με πρόβλημα ενδομητρίωσης και να έμεινε έγκυος με εξωσωματική; Έχω στο ιστορικό μου 3 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής και σκέφτομαι να πάω για την 4η; Οι ορμόνες μου είναι αρκετά χάλια (fsh γύρω στο 12, AMH 0.50) και κοντεύω τα 40! Σε κάθε μου προσπάθεια εξωσωματικής δεν έχουμε πάρει πάνω από 5 ωάρια και βέβαια δεν είναι όλα καλά για να μονιμοποιηθούν...Η ψυχολογία μου πολύ επηρεασμένη απ' όλο αυτό και δεν ξέρω για πόσο θα βρώ κουράγια να το παλεύω...όποια κοπέλα έχει παρόμοιες εμπειρίες ας γράψει!!!

Καλησπερα.Δικο μου ατομο που ειχε ενδομητρίωση,εμεινε έγκυος κανονικά με επαφες.Αλλο που παλινδρομησε σε 7 εβδομάδες.Τα καταφερε ξανα κ εχει ενα ωραιοτατο μπεμπακο.Στην ηλικια των 41'Μην χάνεις την πιστη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Εγώ είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις. Τώρα από ότι θυμάμαι θα αλλάξεις και γιατρό. Δείξε εμπιστοσύνη και αισιοδοξία!!!

Πήγα ήδη στο πρώτο ραντεβού μου...τι να σου πω δεν μου έκανε και την καλύτερη εντύπωση, ίσως γιατί δεν πήγα και με την καλύτερη διάθεση! Είμασταν στο χώρο 3.5 ώρες για να ασχοληθούν μαζί μας κανένα μισάωρο συνολικά και πιο πολύ μιλήσαμε με τον συνεργάτη του (ευγενέστατος και πρόθυμος να βοηθήσει) παρά με τον ίδιο...Αλλά για να σου πω την αλήθεια δεν πρέπει να περιμένουμε και κάτι παραπάνω από αυτό, όλα τα μεγάλα κέντρα έχουν τόσο πολύ κόσμο που είναι λογικό...Αυτό που έχει σημασία για μένα είναι να γίνεται σωστή δουλειά...Δεν περιμένω να με νιώσουν ούτε να μου συμπαρασταθούν, τουλάχιστον να κάνουν σωστά τη δουλειά τους και να έχουν καλά εργαστήρια γιατί και αυτό παίζει σημαντικό ρόλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Πήγα ήδη στο πρώτο ραντεβού μου...τι να σου πω δεν μου έκανε και την καλύτερη εντύπωση, ίσως γιατί δεν πήγα και με την καλύτερη διάθεση! Είμασταν στο χώρο 3.5 ώρες για να ασχοληθούν μαζί μας κανένα μισάωρο συνολικά και πιο πολύ μιλήσαμε με τον συνεργάτη του (ευγενέστατος και πρόθυμος να βοηθήσει) παρά με τον ίδιο...Αλλά για να σου πω την αλήθεια δεν πρέπει να περιμένουμε και κάτι παραπάνω από αυτό, όλα τα μεγάλα κέντρα έχουν τόσο πολύ κόσμο που είναι λογικό...Αυτό που έχει σημασία για μένα είναι να γίνεται σωστή δουλειά...Δεν περιμένω να με νιώσουν ούτε να μου συμπαρασταθούν, τουλάχιστον να κάνουν σωστά τη δουλειά τους και να έχουν καλά εργαστήρια γιατί και αυτό παίζει σημαντικό ρόλο!

Ναι αυτό είναι το πιο σημαντικό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Συμπαράσταση θα βρούμε στους δικούς μας ανθρώπους. Από αυτούς να απαιτούμε να γίνουν όλα σωστά και όπως πρέπει ώστε να πηγαίνουμε με τις περισσότερες το δυνατόν πιθανότητες. 

Εγώ είμαι αισιόδοξη γιατί έχεις καλή ανταπόκριση παρά την ενδομητριωση. Θα πάνε όλα καλά. Αυτή η φορά θα είναι η τυχερή σου. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Ναι αυτό είναι το πιο σημαντικό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Συμπαράσταση θα βρούμε στους δικούς μας ανθρώπους. Από αυτούς να απαιτούμε να γίνουν όλα σωστά και όπως πρέπει ώστε να πηγαίνουμε με τις περισσότερες το δυνατόν πιθανότητες. 

Εγώ είμαι αισιόδοξη γιατί έχεις καλή ανταπόκριση παρά την ενδομητριωση. Θα πάνε όλα καλά. Αυτή η φορά θα είναι η τυχερή σου. ?

Μακάρι κοριτσάκι μου...Να σου έρθουν όλα όπως τα έχεις ονειρευτεί και να αποκτήσεις ένα υγιέστατο μωράκι!!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Μόλις γύρισα κι εγώ απο τη Β' επιπέδου... Επιβεβαιώσαμε ότι είναι κοριτσάκι. ΠΗΤ 23/8 σταθερά, βάρος 487γρ. Όλα φυσιολογικά. Πλακούντας μπροστά και πλάγια και τράχηλος 38χιλ με μέτρηση απο την κοιλιά (στην αυχενική ήταν 35χιλ.)... Και τέλος κορίτσια μου... έχω πάρει 6 ολόκληρα κιλά!!! Μια χαρά μου τα βρήκε όλα ο γιατρός μου. Σε 6 βδομάδες, 4/6 , θα κάνουμε καμπύλη ζαχάρου!
    • Εγω το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική όποτε λογικά και το δεύτερο έτσι θα πάει δεν πιστεύω ο γιατρός να με πάει φυσιολογική γεννά λίγη παίρνουν το ρίσκο μετά από καισαρική να σε βάλουν να γεννησεις φυσιολογικά έχουν περάσει και 2 χρόνια από την καισαρική όποτε το εχω ξεγράψει πλέον το φυσιολογικό τοκετο  κοριτσια εύχομαι να είστε τυχερές να ζήσετε αυτήν την όμορφη στιγμή με την φυσιολογική γεννά 😊
    • Mια χαρά η β επιπέδου, τέλεια! Κι εγώ κορίτσια με φυσιολογικό τοκετό θέλω.. Θα ξεκινήσετε τίποτα ασκήσεις ή κάποια προετοιμασία? δεν έχω ψάξει ακόμη γι' αυτό.. @Elk εσύ πώς το ξέρεις ότι θα σε πάει καισαρική? Εμένα αυτό που αγχώνει κορίτσια είναι ότι γεννάμε Αύγουστο.. Αν τύχει να λείπει ο γιατρός και δεν προλάβει να έρθει? Γενικά τι κάνουν? Μένουν απίκο και περιμένουν την κάθε μία πότε θα την πιάσουν οι πόνοι?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...