Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Geo2009 είπε:

Ούτε εμένα μου είπαν κάτι για τη διατροφή! Μόνο την ημέρα της ωοληψίας να μην πιω χυμό πορτοκάλι για λίγες ώρες! Γενικά όμως δεν μου έδωσαν συγκεκριμένες οδηγίες για αυτό! 

Εμένα είπε για την ωοληψια ότι θα πρέπει να ειμαι νυστικια κάποιες ώρες 

 

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Για αυτά που έγραψα είμαι σίγουρη. Απλά δε θυμάμαι αν υπήρχε και ο καφές, νομίζω πως όχι. Το αλάτι νομίζω απαγορεύεται λόγω κορτιζόνης. Δεν ξέρω αν παίρνουν όλες, ίσως στη δική μου περίπτωση να ισχύει η συγκεκριμένη οδηγία γιατί παίρνω καθημερινά κορτιζόνη.

 

Εγώ δεν περνώ κορτιζόνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/6/2019 at 9:51 ΠΜ, ο/η Ριρίκα είπε:

Καλημέρα @Vivi.Nik.! Μάλλον μαζί θα ξεκινήσουμε διεγερση! Σε ποιον γιατρο εσυ;

Γεια σου Ριρικα! Ωραια, θα χουμε παρεα! Στην Ευγονια ειμαι! Εσυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ριρίκα είπε:

Δεν έχω ακόμη ξεκινήσει ενέσεις το Σεπτέμβριο θα ξεκινήσω απλά ρωτάω μήπως η καφεΐνη επηρεάζει την ποιότητα των ωαρίων...εννοείται παν μέτρον άριστον!

Εγώ όταν ακολούθησα το δόγμα καθόλου καφές ή ελάχιστοι σε συνδυασμό με ένα συμπλήρωμα που έπαιρνα είδα αλλαγή στην fsh . Από 9,5 πήγε 6,5 και αντίστοιχα η lh από 7 4,5. Επίσης είδα και αλλαγή στην ευερεθιστότητα μου σαν άτομο. Ζεν φάση .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Εμένα είπε για την ωοληψια ότι θα πρέπει να ειμαι νυστικια κάποιες ώρες 

 

Εγώ δεν περνώ κορτιζόνη 

Εννοείται πριν την ωοληψία, 12 ώρες και ούτε νερό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Geo2009 είπε:

Εννοείται πριν την ωοληψία, 12 ώρες και ούτε νερό! 

Α ωραία το νερό δεν ξέρω πώς θα την παλέψω πίνω λίτρα κάθε μέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Niki94 είπε:

Α ωραία το νερό δεν ξέρω πώς θα την παλέψω πίνω λίτρα κάθε μέρα 

Νερό αν θυμάμαι καλά 2 ώρες πριν! Δεν είμαι και πολύ σίγουρη! Όχι και τις 12 όμως σίγουρα! 

 

Όλα αυτά λόγω της νάρκωσης φυσικά! Εγώ σηκώθηκα σαν πουλάκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Geo2009 είπε:

Νερό αν θυμάμαι καλά 2 ώρες πριν! Δεν είμαι και πολύ σίγουρη! Όχι και τις 12 όμως σίγουρα! 

 

Όλα αυτά λόγω της νάρκωσης φυσικά! Εγώ σηκώθηκα σαν πουλάκι! 

Μετά κάθεστε μέσα η φεύγετε επιτόπου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Γεια σου Ριρικα! Ωραια, θα χουμε παρεα! Στην Ευγονια ειμαι! Εσυ;

Ακόμη κορίτσι μου δεν έχω αποφασίσει...κάνω έρευνα για νέο γιατρό και κέντρο καθώς με τον προηγούμενο δεν έμεινα ευχαριστημένη...Το ψάχνω για Θεσσαλονίκη περισσότερο αλλα και Αθήνα αν είναι καλύτερα...Έχω επισκεφτεί τον Μαντούδη στην Αθήνα αλλά μου έχουν πει και για τον Ταρλατζή στη Θεσσαλονίκη και τον Χριστοφορίδη...Άστα έχω μπερδευτεί...το μόνο σίγουρο είναι ότι μέχρι το Σεπτέμβρη πρέπει να έχω βρει γιατρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα για την ωοληψία μου είπαν νερό όχι από τα μεσάνυχτα πριν και μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοληψία. Μόνο μισή γουλιά για να πιω το φάρμακο για το θυροειδή και τέλος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Μετά κάθεστε μέσα η φεύγετε επιτόπου; 

Μόλις συνηλθα έφυγα. Απλά μετά θέλει λίγο χαλαρά! Είχα λίγο καφέ και πονάκια όταν σφιγγόμουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Μετά κάθεστε μέσα η φεύγετε επιτόπου; 

Κανένα μισάωρο ξαπλωμένη μέχρι να συνέλθεις και μετά σηκώνεσαι κανονικά, ετοιμάζεσαι σιγά σιγά και φεύγεις...Η νάρκωση είναι ελαφριά και κοιμάσαι για κανένα τέταρτο μόνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Niki94 είπε:

Μετά κάθεστε μέσα η φεύγετε επιτόπου; 

Καλησπέρα! Αυτό που ήταν απαγορευτικό ήταν το κάπνισμα και το αλκοόλ καθ' όλη την προετοιμασία. Το πρωι της ωοληψιας, νηστικη και χωρίς νερό λογω νάρκωσης. Μετά την ΕΤ μαχαίρι το αλάτι και η ζάχαρη λόγω κορτιζόνης. Ο καφές επιτρέπεται ελαφρύς ελληνικός μέχρι ένα φλυτζανακι. @Niki94 πότε με το καλό πας για ωοληψια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσείς που παίρνετε κορτιζόνη, όντως κόψατε το αλάτι; Εγώ τρώω αλλά όχι πολύ, δεν μπορώ τα τελείως ανάλατα. Προς το παρόν δεν μπορώ να πω ότι πρήστηκα ή πήρα κιλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Εμένα για την ωοληψία μου είπαν νερό όχι από τα μεσάνυχτα πριν και μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοληψία. Μόνο μισή γουλιά για να πιω το φάρμακο για το θυροειδή και τέλος. 

Α ωραία σε ευχαριστωω 

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Geo2009 είπε:

Μόλις συνηλθα έφυγα. Απλά μετά θέλει λίγο χαλαρά! Είχα λίγο καφέ και πονάκια όταν σφιγγόμουν! 

Κατάλαβα τι με περιμένει αχαχα

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Κανένα μισάωρο ξαπλωμένη μέχρι να συνέλθεις και μετά σηκώνεσαι κανονικά, ετοιμάζεσαι σιγά σιγά και φεύγεις...Η νάρκωση είναι ελαφριά και κοιμάσαι για κανένα τέταρτο μόνο...

Α ωραία 

 

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kit1982 είπε:

Καλησπέρα! Αυτό που ήταν απαγορευτικό ήταν το κάπνισμα και το αλκοόλ καθ' όλη την προετοιμασία. Το πρωι της ωοληψιας, νηστικη και χωρίς νερό λογω νάρκωσης. Μετά την ΕΤ μαχαίρι το αλάτι και η ζάχαρη λόγω κορτιζόνης. Ο καφές επιτρέπεται ελαφρύς ελληνικός μέχρι ένα φλυτζανακι. @Niki94 πότε με το καλό πας για ωοληψια;

Α μετά σου δίνουν κορτιζόνη; για πιο λόγο αν επιτρέπεται; δεν ξέρω ακόμη αύριο είναι ο 1ος υπέρηχος λογικά θα μου πει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Α ωραία σε ευχαριστωω 

Κατάλαβα τι με περιμένει αχαχα

Α ωραία 

 

Α μετά σου δίνουν κορτιζόνη; για πιο λόγο αν επιτρέπεται; δεν ξέρω ακόμη αύριο είναι ο 1ος υπέρηχος λογικά θα μου πει. 

Κορτιζόνη σου δίνουν για πολλούς λόγους. Αναλόγως και τον γιατρό και την περίπτωση βέβαια. Με το καλό αύριο ο υπέρηχος κορίτσι μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kit1982 είπε:

Κορτιζόνη σου δίνουν για πολλούς λόγους. Αναλόγως και τον γιατρό και την περίπτωση βέβαια. Με το καλό αύριο ο υπέρηχος κορίτσι μου. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. καταλαβα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Ακόμη κορίτσι μου δεν έχω αποφασίσει...κάνω έρευνα για νέο γιατρό και κέντρο καθώς με τον προηγούμενο δεν έμεινα ευχαριστημένη...Το ψάχνω για Θεσσαλονίκη περισσότερο αλλα και Αθήνα αν είναι καλύτερα...Έχω επισκεφτεί τον Μαντούδη στην Αθήνα αλλά μου έχουν πει και για τον Ταρλατζή στη Θεσσαλονίκη και τον Χριστοφορίδη...Άστα έχω μπερδευτεί...το μόνο σίγουρο είναι ότι μέχρι το Σεπτέμβρη πρέπει να έχω βρει γιατρό!

καταλαβα....ειναι αρκετα αγχωτικο αυτο. Εμενα μου τον συστησε ο γυναικολογος μου και ειμαι 100% σιγουρη οτι ειναι τιμιος κ καλος επιστημονας. Ασχολειται πολυ με την ερευνα. Και μεχρι τωρα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη. Αλλα ολοκληρωμενη εμπειρια δεν εχω ακομη. Απο Θεσ κη δεν εχω ιδεα.... Αθηνα ακουγονται διαφορα ονοματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Εσείς που παίρνετε κορτιζόνη, όντως κόψατε το αλάτι; Εγώ τρώω αλλά όχι πολύ, δεν μπορώ τα τελείως ανάλατα. Προς το παρόν δεν μπορώ να πω ότι πρήστηκα ή πήρα κιλά

Εγώ και τις 3 φορές έκοψα τελείως το αλάτι και τη ζάχαρη και ενώ έτρωγα κανονικά έχασα 3 κιλά και στις τρεις προσπάθειες μου, που μετά βέβαια όταν ξανά άρχισα το αλάτι και τη ζάχαρη τα πήρα ξανά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

καταλαβα....ειναι αρκετα αγχωτικο αυτο. Εμενα μου τον συστησε ο γυναικολογος μου και ειμαι 100% σιγουρη οτι ειναι τιμιος κ καλος επιστημονας. Ασχολειται πολυ με την ερευνα. Και μεχρι τωρα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη. Αλλα ολοκληρωμενη εμπειρια δεν εχω ακομη. Απο Θεσ κη δεν εχω ιδεα.... Αθηνα ακουγονται διαφορα ονοματα...

Για όλους ακούγονται και θετικά αλλά και αρνητικά σχόλια...Δυσκολη η επιλογή του γιατρού...πραγματικα δεν ξερω τι θα κανω!!! Το μόνο σιγουρο ειναι ότι η καθεμια θεωρεί καλό αυτόν που πετυχαίνει το στόχο της...μακάρι να πετύχουμε και εμείς το δικό μας στόχο και σύντομα να κρατάμε τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Για όλους ακούγονται και θετικά αλλά και αρνητικά σχόλια...Δυσκολη η επιλογή του γιατρού...πραγματικα δεν ξερω τι θα κανω!!! Το μόνο σιγουρο ειναι ότι η καθεμια θεωρεί καλό αυτόν που πετυχαίνει το στόχο της...μακάρι να πετύχουμε και εμείς το δικό μας στόχο και σύντομα να κρατάμε τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας!!!

Πόσο δίκιο έχεις έχω ακούσει για τους ίδιους γιατρούς τα καλύτερα και τα χειρότερα ανάλογα με την έκβαση της προσπάθειας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tokyo είπε:

Πόσο δίκιο έχεις έχω ακούσει για τους ίδιους γιατρούς τα καλύτερα και τα χειρότερα ανάλογα με την έκβαση της προσπάθειας...

Και εγω το ίδιο γι' αυτό δεν μπορω να αποφασίσω...και νομίζω οτι και όταν τελικά πάρω την τελική απόφαση πάλι θα έχω τις αμφιβολίες μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Πόσο δίκιο έχεις έχω ακούσει για τους ίδιους γιατρούς τα καλύτερα και τα χειρότερα ανάλογα με την έκβαση της προσπάθειας...

Ισχύει! Εγώ έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα, δεν είναι κακοί οι γιατροί, το κακό αποτέλεσμα τους κάνει κακούς για πολύ κόσμο! Για μένα είναι αυτός που θα μας κάνει το κλικ ο ιδανικός! Αυτός που όσα αρνητικά αποτελέσματα κι έχουμε, δεν θέλουμε να τον αλλάξουμε για διαφορετικό λόγο η κάθε μία! 

Δύσκολο πολύ να τον βρούμε το ξέρω, αλλά πιστεύω υπάρχει ένας για όλες μας! Και όταν σκεφτούμε με ψυχραιμία και λογική, σίγουρα θα τον βρούμε! 

Εγώ είμαι σίγουρη ότι τον έχω βρει! ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Και εγω το ίδιο γι' αυτό δεν μπορω να αποφασίσω...και νομίζω οτι και όταν τελικά πάρω την τελική απόφαση πάλι θα έχω τις αμφιβολίες μου...

Σου προτείνω τον Ψαθα... είναι εξαιρετικός γιατρός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Και εγω το ίδιο γι' αυτό δεν μπορω να αποφασίσω...και νομίζω οτι και όταν τελικά πάρω την τελική απόφαση πάλι θα έχω τις αμφιβολίες μου...

Γιατί δεν πας και στους 2; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Και εγω το ίδιο γι' αυτό δεν μπορω να αποφασίσω...και νομίζω οτι και όταν τελικά πάρω την τελική απόφαση πάλι θα έχω τις αμφιβολίες μου...

Κοίτα για το γιατρό δεν μπορώ να σου πω κάτι κ όπως λες κ συ είναι πολύ υποκειμενικές οι γνώμες. Θα σου πρότεινα ίσως να περιορίσεις το εύρος διαλέγοντας κέντρα. Εδώ τα κορίτσια ξέρουν καλύτερα, αλλά διαβάζοντας σας τόσο καιρό μου έχουν μείνει στο μυαλό τα Ιασώ, Μητέρα, Γένεσις. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο αλλά ίσως ξεκινώντας με κριτήριο το κέντρο να πας μετά αντίστροφα προς το γιατρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...