Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 31 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα!! Μετά από μία τραυματική διακοπή κύησης λόγω Μεσογειακής Αναιμίας, αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Εκεί λοιπόν που είχαμε προετοιμαστεί ψυχολογικά ότι δε θα επιβαρυνθώ με φάρμακα και το κόστος θα είναι γύρω στις 2-3 χιλιάδες, με παίρνει ο γιατρός μου και μου λέει καλύτερα να κάνουμε ένα βραχύ πρωτόκολλο αφού θα κατέβω Αθήνα κι αφού έχω τέλειες εξετάσεις, ώστε να μας μείνει κανένα καλό ωάριο, γιατί με τον φυσικό .... χλωμό.
Δε σας κρύβω ότι έχω αγχωθεί πρώτον γιατί δεν προλαβαίνω να περάσω επιτροπή ούτε έχω κάνει ποτέ σαλπιγγογραφία, υστεροσκόπηση κλπ για να τρέξω τώρα με σκοπό να γλυτώσω τα χρήματα των φαρμάκων.Δεύτερον, γιατί κατάλαβα ότι παίζει το σενάριο να πάθω υπερδιέγερση, αλλά τον γιατρό δεν τον ανησυχεί τόσο όσο εμένα και τρίτον γιατί το κόστος ανεβαίνει τουλάχιστον στις 5.000 και μιλάμε για τον άλλο μήνα.... 
Άντε, να βρω ψυχολογία, εγώ το κινούμενο άγχος, να πάω και να πετύχω με την πρώτη (εφόσον για δεύτερη δεν θα υπάρξει ούτε σε κανά χρόνο.....) ?

Καλώς ήρθες κοριτσάκι! Η κύηση ήταν από φυσική σύλληψη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Ωραία! Κ τα φαρμακα ποτε τα δινουν? Πληρωνουμε κατι? 

Μόλις πάρεις την απόφαση, θα πας στον γιατρό σου με το βιβλιάριο, και θα σου τα γράψει. Κατοπιν πας στο φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ και τα παραλαμβανεις. Αμέσως δηλαδη.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kit1982 είπε:

Μόλις πάρεις την απόφαση, θα πας στον γιατρό σου με το βιβλιάριο, και θα σου τα γράψει. Κατοπιν πας στο φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ και τα παραλαμβανεις. Αμέσως δηλαδη.  

Στα φάρμακα του ΕΟΠΠΥ δεν πληρώνεις τίποτα. Επίσης το φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ Αμαρουσίου είναι στο ίδιο κτίριο με την Επιτροπή. Συμμετοχή θα πληρώσεις στα υπόλοιπα φάρμακα (ανταγωνιστές κλπ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Ευχαριστώ πολυ κοριτσια μ! 1/7 περναω! Στο μηνυμα γραφει ν2 αρα θα ειμαι δευτερη? Γιατι η αποφαση 10 μερες μετα! Εγω δεν ξανα ειχα βιβλιαριο υο πρώτο μ ειναι! Λετε να θελει το οικογενιακο? 

Την απόφαση την ίδια μερα την πέρνεις.. Όχι δεν πάει με την σειρά με το νούμερο θα σε φωνάζουν και όχι με το όνομά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε μην αγχονεσε για την Επιτροπή όλα με την ώρα τους εγώ τα φάρμακα τα πήρα μετά από 10 μέρες για την ίδια μερα είναι δυσκολο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ευακι-1980 είπε:

Καλησπερα κοριτσια συγχωρηστε με αλλα πρωτη φορα μπαινω σε forum κ τωρα σας βρηκα. Την δευτερα κανω εμβρυομεταφορα ειναι η πρωτη μου φορα και ειμαι πολυ αγχωμενη . Εσεις που γνωριζεται δωστε τα φωτα σας!!! Πως ειναι; Να προσεξω κατι;; Τι μπορω εγω νακανω;;;

Κοριτσι μου δεν ειναι τπτ. Απλα να εχεις πιει κανα λιτρο νερο λιγο πριν για να φανεται καλυτερα η απεικονιση στον υπερηχο για να σου βαλουν τα εμβρυακια. Μετα ακολουθεις τις οδηγιες του γιατρου σου!!! Καλη επιτυχια ευχομαι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Τον αριθμο πρωτοκόλλου θα φωναζουν δηλαδη? Αυτο π γραφει στο μηνυμα? 

Αυτό που γράφει στο μνμ ένα τετραψήφιο λογικό η τριψήφιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Uni77 είπε:

Καλησπέρα σε όλες ξανά...!  @Ριρίκα όχι το Γενεσις στη Θες/νίκη είναι ανεξάρτητο από Γενεσις στην Αθήνα.Ομως ο Πάντος απο Γενεσις βλέπει περιστατικά του στο Διαβαλκανικό! Προσωπικά τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα της κάθε γυναίκας νομίζω!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποια από εσάς scratching ενδομητρίου πριν την έμβρυομεταφορά χωρίς μέθη και αν ναι είναι επώδυνο πολύ?

Σας ευχαριστώ και σας εύχομαι τα καλύτερα!

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου @Uni77... Τι ακριβώς είναι το scratching ;; Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ριρίκα είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου @Uni77... Τι ακριβώς είναι το scratching ;; Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι;;

Είναι η νεαροποιηση του ενδομητρίου...μια ελαφριά κάκωση ώστε να γίνει πιο δεκτικό στην εμφύτευση..Εμείς είμαστε στη φάση που μαζεύουμε έμβρυα κ κάποια στιγμή θα προχωρήσουμε με το καλό σε εμβρυομεταφορά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Αυτό που γράφει στο μνμ ένα τετραψήφιο λογικό η τριψήφιο 

Εμενα μ γραφει μονο αριθμο πρωτοκόλλου τιποτα αλλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ευακι-1980 είπε:

Καλησπερα κοριτσια συγχωρηστε με αλλα πρωτη φορα μπαινω σε forum κ τωρα σας βρηκα. Την δευτερα κανω εμβρυομεταφορα ειναι η πρωτη μου φορα και ειμαι πολυ αγχωμενη . Εσεις που γνωριζεται δωστε τα φωτα σας!!! Πως ειναι; Να προσεξω κατι;; Τι μπορω εγω νακανω;;;

Καλησπέρα! Καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Uni77 είπε:

Είναι η νεαροποιηση του ενδομητρίου...μια ελαφριά κάκωση ώστε να γίνει πιο δεκτικό στην εμφύτευση..Εμείς είμαστε στη φάση που μαζεύουμε έμβρυα κ κάποια στιγμή θα προχωρήσουμε με το καλό σε εμβρυομεταφορά..

Οκ κατάλαβα...κάτι παρόμοιο με αυτό που γίνεται στην υστεροσκόπηση αλλά γενικά δεν έχω ακούσει να το κάνουν συχνά στις εμβρυομεταφορες... Σου εύχομαι να πάνε όλα καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Οκ κατάλαβα...κάτι παρόμοιο με αυτό που γίνεται στην υστεροσκόπηση αλλά γενικά δεν έχω ακούσει να το κάνουν συχνά στις εμβρυομεταφορες... Σου εύχομαι να πάνε όλα καλα!!!

Ναι το κάνουν κ στην υστεροσκοπηση. Ειναι σύνηθες πριν την εμβρυομεταφορα κυρίως σε περιπτώσεις πολλαπλών αποτυχημένων προσπαθειών! Σε ευχαριστώ και εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Uni77 είπε:

Ναι το κάνουν κ στην υστεροσκοπηση. Ειναι σύνηθες πριν την εμβρυομεταφορα κυρίως σε περιπτώσεις πολλαπλών αποτυχημένων προσπαθειών! Σε ευχαριστώ και εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο!

Σε ποιον γιατρό είσαι αν επιτρεπεται; Πρέπει να το ζητήσεις για να στο κάνουν; Πάω για την 4η προσπάθεια και κανείς πότε δεν μου το είπε ότι γίνεται αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/6/2019 at 12:11 ΜΜ, ο/η Niki94 είπε:

Εγώ..  λογικά Πέμπτη 

Καλημέρα!Σήμερα τελικα?κ εγω Σήμερα ξεκινάω!καλη μας,επιτυχία!το μονο που με αγχώνει ειναι οτι εχω κατι πονοκεφαλους τρεις ημέρες μαλλον κρυωμα, παιρνω αναλγητικα αλλα μετα τα ιδια. Πηρα τηλ σημερα επειδή θελω να παρω κ τωρα ενα ντεπον γιατι το μεσημέρι ξεκιναω τις ενέσεις κ μου ειπαν οκ. Αλλα νομίζω μετα δε θα μπορεσω να ξαναπαρω παυσίπονο. Νομίζω δεν κάνει. Κ με αγχώνει αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ροζ είπε:

Καλημέρα!Σήμερα τελικα?κ εγω Σήμερα ξεκινάω!καλη μας,επιτυχία!το μονο που με αγχώνει ειναι οτι εχω κατι πονοκεφαλους τρεις ημέρες μαλλον κρυωμα, παιρνω αναλγητικα αλλα μετα τα ιδια. Πηρα τηλ σημερα επειδή θελω να παρω κ τωρα ενα ντεπον γιατι το μεσημέρι ξεκιναω τις ενέσεις κ μου ειπαν οκ. Αλλα νομίζω μετα δε θα μπορεσω να ξαναπαρω παυσίπονο. Νομίζω δεν κάνει. Κ με αγχώνει αυτο.

Εγώ ενέσεις ξεκινάω μάλλον Σάββατο μου είπαν να κάνω αύριο 2η μέρα ε2 και προγεστερόνη και αν βγουν καλές ξεκινάω Σάββατο. Αχ Αλήθεια Δεν το ήξερα ότι δεν κάνει το παυσίπονο.. Καλή επιτυχία κοπέλα μου κοντά είμαστε εμείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Εγώ ενέσεις ξεκινάω μάλλον Σάββατο μου είπαν να κάνω αύριο 2η μέρα ε2 και προγεστερόνη και αν βγουν καλές ξεκινάω Σάββατο. Αχ Αλήθεια Δεν το ήξερα ότι δεν κάνει το παυσίπονο.. Καλή επιτυχία κοπέλα μου κοντά είμαστε εμείς 

Στην πρώτη μ προσπάθεια ετσι μου ειχαν πει, σημερα ομως που θα παω θα τους ρωτήσω κ θα σου πω.Όλα καλά θα πάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Ροζ είπε:

Στην πρώτη μ προσπάθεια ετσι μου ειχαν πει, σημερα ομως που θα παω θα τους ρωτήσω κ θα σου πω.Όλα καλά θα πάνε!

Μια χαρά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Niki94 είπε:

Εγώ ενέσεις ξεκινάω μάλλον Σάββατο μου είπαν να κάνω αύριο 2η μέρα ε2 και προγεστερόνη και αν βγουν καλές ξεκινάω Σάββατο. Αχ Αλήθεια Δεν το ήξερα ότι δεν κάνει το παυσίπονο.. Καλή επιτυχία κοπέλα μου κοντά είμαστε εμείς 

@Ροζ @Niki94 Καλή αρχή κορίτσια και όλα να σας πάνε τέλεια!!! Εμένα ο γιατρός μου μου είχε επιτρέψει τα παυσίπονα αλλά μόνο Depon και Ponstan...ρωτήστε όμως και τους γιατρούς σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

@Ροζ @Niki94 Καλή αρχή κορίτσια και όλα να σας πάνε τέλεια!!! Εμένα ο γιατρός μου μου είχε επιτρέψει τα παυσίπονα αλλά μόνο Depon και Ponstan...ρωτήστε όμως και τους γιατρούς σας!!!

Ναι ναι θα ρωτήσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Σε ποιον γιατρό είσαι αν επιτρεπεται; Πρέπει να το ζητήσεις για να στο κάνουν; Πάω για την 4η προσπάθεια και κανείς πότε δεν μου το είπε ότι γίνεται αυτό...

Είμαι στον Πάντο...Πριν 5 χρόνια που αρχίσαμε τις προαπαθειες ήταν ο πρώτος που είδαμε. Δεν είχαμε όμως την υπομονή να περιμένουμε ώρες κάποιες φορές γιατί απλά γίνεται πανικός στην κλινική του και φύγαμε.. Γυρίσαμε όλη την ¨αφρόκρεμα¨των γιατρών και μετά από πολλές αποτυχίες και ιατρικά λάθη καταλήξαμε πέρυσι ξανά στον Παντο! Προσωπικώς τον εμπιστευόμαι με κλειστά μάτια. Ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του.  Οι φυσικοί κύκλοι είναι δύσκολοι και θέλουν πολλή υπομονή και από το γιατρό και από το ζευγάρι. Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι μη διστάσεις να με ρωτήσεις!

Τωρα σχετικά με το scratching όχι, δε το ζητάς εσυ, κρίνει ο γιατρός αν είναι απαραίτητο  και σου το λέει. Λαπαροσκόπηση και υστεροσκοπηση έκανες ποτέ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...