Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

Hello, girls!

Εμένα πάντως ο γιατρός μου (ο ίδιος με των κοριτσιών από πάνω 💜) δε με αφήνει καν να παρω χάπια πρόκλησης ωορρηξίας, τα οποία έχω ξαναπάρει, οπότε εννοώ ότι δε θα πηγαίναμε στα τυφλά. Και το μόνο που απαιτούν είναι παρακολούθηση με υπέρηχο και αιματολογικές εξετάσεις. 

Κι όμως, είπε ότι δεν μπορεί να πάρει την ευθύνη όταν δεν ξέρουν τι επίδραση μπορεί να έχει ο ιός σε έμβρυα ειδικά πρώτου τριμήνου.

Βέβαια, είναι απογοητευτικό γιατί δε νομίζω ότι θα ηρεμήσουμε με το θέμα του ιού σε λιγότερο από έναν χρόνο και φοβάμαι ότι απλά θα ξεμπλοκάρει ο τομέας της υποβοηθούμενης χωρίς να έχει αλλάξει κάτι ουσιαστικά. Οπότε πάλι στα τυφλά θα πηγαίνουμε και με άγχος, αλλά θα έχουμε χάσει και μήνες προσπαθειών.   

Δεν ξέρω, εγώ περιμένω περίοδο σε λίγες μέρες, οπότε όταν έρθει θα ξαναρωτήσω μήπως άλλαξε κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@wild lavender αυτή ακριβώς ήταν η σκέψη μου, ότι πάλι στα τυφλά θα πηγαίνουμε. Γι'αυτό και αποφάσισα να προχωρήσω τώρα που θα είμαστε όλοι σε καραντίνα, θα είναι άδεια το κέντρο υποβοηθούμενης και δε θα βγαίνω έξω, από ότι το φθινόπωρο που αναμένουν επόμενο κύμα του ιού...

Βέβαια αν κι εμένα ο γιατρός μου, όπως της @Tokyo, ήταν αρνητικός και το κέντρο που θα το έκανα έκλεινε, τότε σίγουρα θα το σκεφτόμουν πολύ διαφορετικά.

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η wild lavender είπε:

Hello, girls!

Εμένα πάντως ο γιατρός μου (ο ίδιος με των κοριτσιών από πάνω 💜) δε με αφήνει καν να παρω χάπια πρόκλησης ωορρηξίας, τα οποία έχω ξαναπάρει, οπότε εννοώ ότι δε θα πηγαίναμε στα τυφλά. Και το μόνο που απαιτούν είναι παρακολούθηση με υπέρηχο και αιματολογικές εξετάσεις. 

Κι όμως, είπε ότι δεν μπορεί να πάρει την ευθύνη όταν δεν ξέρουν τι επίδραση μπορεί να έχει ο ιός σε έμβρυα ειδικά πρώτου τριμήνου.

Βέβαια, είναι απογοητευτικό γιατί δε νομίζω ότι θα ηρεμήσουμε με το θέμα του ιού σε λιγότερο από έναν χρόνο και φοβάμαι ότι απλά θα ξεμπλοκάρει ο τομέας της υποβοηθούμενης χωρίς να έχει αλλάξει κάτι ουσιαστικά. Οπότε πάλι στα τυφλά θα πηγαίνουμε και με άγχος, αλλά θα έχουμε χάσει και μήνες προσπαθειών.   

Δεν ξέρω, εγώ περιμένω περίοδο σε λίγες μέρες, οπότε όταν έρθει θα ξαναρωτήσω μήπως άλλαξε κάτι.

Helloooo!!!! αμα μιλήσεις μαζί του κορίτσι κ σου πει καμια νέα πληροφορία σχετικά ενημέρωσέ μας... !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@wild lavender ακριβώς αυτά είπε κ σε μένα... Εν τω μεταξύ είχα ξεχάσει ότι είσαι κ συ στον ίδιο! Κ μου αρέσει που το είχαμε κάνει ολόκληρολη κουβέντα χαχαχα, γεράματα! Έχουμε γίνει κ ολόκληρη ομάδα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@wild lavender ακριβώς αυτά είπε κ σε μένα... Εν τω μεταξύ είχα ξεχάσει ότι είσαι κ συ στον ίδιο! Κ μου αρέσει που το είχαμε κάνει ολόκληρολη κουβέντα χαχαχα, γεράματα! Έχουμε γίνει κ ολόκληρη ομάδα! 

Ναι, τελικά μετά από μήνες σκέψης, το τράβηξα το τσιρότο και άλλαξα γιατρό και εύχομαι να είμαι καλύτερα μαζί του, ήδη νιώθω πιο ασφαλής με αυτά που έχουμε συζητήσει.

Μου λέει σε κάποια φάση "εδώ ήμασταν σε διαδικασία προετοιμασίας για εμβρυομεταφορά και λόγω των συνθηκών την ακυρώσαμε" και σκεφτόμουν ότι μάλλον θα εννοούσε εσένα!

@lactaki Φυσικά!

Πάντως να σας πω κάτι, που πήγα την προηγούμενη εβδομάδα για έναν υπέρηχο, έτσι όπως ήταν με τις μάσκες, γιατρός και μαία, με ανοιχτή την εξώπορτα, ήταν πολύ άβολο. Λες τώρα όσο και να προσέξεις, κάπου θα ακουμπήσεις, κάπως θα σε ακουμπήσουν, δεν μπορείς να έχεις πλήρη έλεγχο όπως ας πούμε αν πας να πάρεις δυο πράγματα στο σούπερ μάρκετ. Δεν ξέρω, σκεφτόμουν μήπως πάω για μαλλί και τελικά βγω και κουρεμένη. Θέλει πολλή προσοχή. Από την άλλη, @Kukki έχει λογική αυτό που λες κι αν ο γιατρός σου είναι οκ, τότε γιατί να μην προχωρήσεις, τώρα θα είναι όλοι πάρα πολύ προσεκτικοί. Άλλωστε πιστεύω ακράδαντα, το έχουμε δει τόσες φορές, ότι και ιδανικές να είναι οι συνθήκες για κάποια, τον τελευταίο λόγο τον έχει πάντα η τύχη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@wild lavender λογικά εμένα θα έλεγε! Μπορεί να είχε κ άλλη... Ευτυχως ημουν στην αρχή αλλιώς ίσως να μην μπορούσε να σταματήσει...

Μωρέ να δούμε πως θα ξεμπλεξουμε αλλιώς οκ δεν θα πάθουμε τπτ από 1 μήνα ή 2...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου, έχω μέρες να γράψω αλλά σας παρακολουθώ. Μίλησα σήμερα με το κέντρο γιατί είναι να μου έρθει περίοδος αυτές τις μέρες για να δω τι γίνεται και αν υπήρχε περίπτωση να προχωρήσουμε. Μου είπαν πως έχουν σταματήσει ΟΛΕΣ οι διαδικασίες και πως ίσως να ξεκινήσουν από Μάιο. Ανάλογα με την πορεία του ιού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@wild lavender λογικά εμένα θα έλεγε! Μπορεί να είχε κ άλλη... Ευτυχως ημουν στην αρχή αλλιώς ίσως να μην μπορούσε να σταματήσει...

Μωρέ να δούμε πως θα ξεμπλεξουμε αλλιώς οκ δεν θα πάθουμε τπτ από 1 μήνα ή 2...

Έλεγα μετά για αστείο στον άντρα μου, αν τον ρωτούσα "Καλέ, την Tokyo εννοείτε;" με τι απορία θα με κοιτούσε ο άνθρωπος και γελάγαμε.

Μακάρι να ξεμπλέξουμε σύντομα, είναι τρελό αυτό που συμβαίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια μου, έχω μέρες να γράψω αλλά σας παρακολουθώ. Μίλησα σήμερα με το κέντρο γιατί είναι να μου έρθει περίοδος αυτές τις μέρες για να δω τι γίνεται και αν υπήρχε περίπτωση να προχωρήσουμε. Μου είπαν πως έχουν σταματήσει ΟΛΕΣ οι διαδικασίες και πως ίσως να ξεκινήσουν από Μάιο. Ανάλογα με την πορεία του ιού. 

Κορίτσι εσύ σε ποιο κέντρο είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

@Amica silentia Lune για φυσικό φάρμακα δε θες ή ίσως κάποιο χάπι. Όμως νομίζω δε συμφέρει... Θα πληρώσεις μικρογονιμοποιηση κ ωοληψια που είναι σχεδόν 700 για ένα μόνο ή στην καλή περίπτωση 2-3 ωάρια. Βέβαια εξαρτάται κ τι εκτιμάς ότι θα έπαιρνες με διέγερση. Επίσης βεβαιώσου ότι γίνεται αυτό που λες, ο γιατρός μου έχει σταματήσει τα πάντα...

Ναι έχεις ένα δίκιο.. Ευχαριστώ!! ....απλά θέλω τόσο πολύ να προχωρήσει η εξωσωματική που δεν σκέφτομαι λογικά ώρες-ωρες.. θα τον ρωτήσω βέβαια απλά ρώτησα εδώ πρώτα για μια γνώμη αλλά και για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα πω καμία βλακεία στο γιατρό..

Θα ρωτήσω αν εργάζεται αυτό το διάστημα ή και τι άποψη έχει για φυσικό κύκλο και ότι μου πεί!

Απλά ήταν κάτι που ήδη σκεφτόμουν καθώς δεν έχω τπτ που να εμποδίζει την επιτυχία της εξωσωματικής (είμαι και κάτω των 30)... Δεν ξέρω απλά έχω μια τέτοια, χαζή ίσως, αισιοδοξία που νιώθω πως το μόνο που με σταματάει από το να κρατήσω σύντομα το μωράκι μου είναι αυτή η επιτροπή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Amica silentia Lune Εγώ πάντως στη θέση σου, και στη δική μου δηλαδή, αντί να ρίσκαρα τα λεφτά μου για φυσικό κύκλο, θα προτιμούσα να βάλω μόνη μου τα χρήματα για τα φάρμακα της ωορρηξίας με το που ξεκινήσουν όλα για να μην περιμένω ούτε μέρα για επιτροπές κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η JoyCat είπε:

@Amica silentia Lune Εγώ πάντως στη θέση σου, και στη δική μου δηλαδή, αντί να ρίσκαρα τα λεφτά μου για φυσικό κύκλο, θα προτιμούσα να βάλω μόνη μου τα χρήματα για τα φάρμακα της ωορρηξίας με το που ξεκινήσουν όλα για να μην περιμένω ούτε μέρα για επιτροπές κλπ

Το ξέρω έχετε δίκιο απλά αυτή την στιγμή δεν έχω κάτσει να δω ακριβώς τι επιλογές έχω έτσι όπως είναι τα πράγματα..

Δλδ από ότι έχω καταλάβει είστε κατά του φυσικού κύκλου; (Συζήτηση να κάνουμε) Γιατί μου έχουν πει ότι αφήνουν πολλά προβλήματα υγείας τα φάρμακα ενώ με φυσικό δεν παθαίνεις κάτι.. και είναι κάτι που με απασχολεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Το ξέρω έχετε δίκιο απλά αυτή την στιγμή δεν έχω κάτσει να δω ακριβώς τι επιλογές έχω έτσι όπως είναι τα πράγματα..

Δλδ από ότι έχω καταλάβει είστε κατά του φυσικού κύκλου; (Συζήτηση να κάνουμε) Γιατί μου έχουν πει ότι αφήνουν πολλά προβλήματα υγείας τα φάρμακα ενώ με φυσικό δεν παθαίνεις κάτι.. και είναι κάτι που με απασχολεί...

Κοριτσάκι μου απ ότι καταλαβαίνω είσαι πολύ μικρούλα. Τι προβλήματα αφήνουν τα φάρμακα καλε ;; Αν εξαιρέσεις τον κύκλο διέγερσης  που οι ορμόνες χτυπάνε κόκκινο δεν δημιουργούν προβλήματα. Φυσικό κύκλο κάνουν συνήθως τα κορίτσια μεγαλύτερης ηλικίας που έχουν χαμηλό αποθεματικό ωαρίων. Αν το μόνο σας θέμα είναι το σπερμα θεωρείται αρκετά εύκολο. Εφόσον εσυ είσαι κομπλέ με μια διέγερση θα δώσεις πολλά ωάρια και καλής ποιότητας. Χωρίς να είμαι ειδική ή γιατρός θεωρώ πως τζάμπα θα ταλαιπωρηθείς με φυσικούς κύκλους 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Κοπέλα μου με το καλό ο,τι κ αν αποφασίσεις αλλά επειδή βλέπω ότι το ψάχνεις η ότι δε γνώριζες για τα φάρμακα του Εοππυ γνώμη μου είναι να σ ενημερώσει ο γιατρός βήμα βήμα τι θα γίνει κ πως... Εμένα για παράδειγμα Μ ενημέρωσε μέχρι κ για το τελευταίο ευρώ που θα δώσω είτε με επιτροπή είτε χωρίς... Επίσης Μ ενημέρωσε για όλη την διαδικασία που θα ακολουθήσει.. μη πας στα τυφλά μίλησε μαζί του να μπορείς να κρίνεις κ να επιλέξεις το καλύτερο για σένα!! Συγνώμη αν Μ διαφεύγει κάτι αλλά με βάση τα τελευταία μηνύματα σ γράφω... 

Σου έστειλα π.μ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Κοριτσάκι μου απ ότι καταλαβαίνω είσαι πολύ μικρούλα. Τι προβλήματα αφήνουν τα φάρμακα καλε ;; Αν εξαιρέσεις τον κύκλο διέγερσης  που οι ορμόνες χτυπάνε κόκκινο δεν δημιουργούν προβλήματα. Φυσικό κύκλο κάνουν συνήθως τα κορίτσια μεγαλύτερης ηλικίας που έχουν χαμηλό αποθεματικό ωαρίων. Αν το μόνο σας θέμα είναι το σπερμα θεωρείται αρκετά εύκολο. Εφόσον εσυ είσαι κομπλέ με μια διέγερση θα δώσεις πολλά ωάρια και καλής ποιότητας. Χωρίς να είμαι ειδική ή γιατρός θεωρώ πως τζάμπα θα ταλαιπωρηθείς με φυσικούς κύκλους 

Η ηλικία είναι υποκειμενικό στοιχείο βέβαια αλλά προσωπικά δεν θεωρώ ότι είμαι και τόσο μικρή.. Μια γνωστή που έτυχε και έμαθα ότι έκανε με εξωσωματική και πιάσαμε την κουβέντα για αυτό προσπαθούσε από τα 27 και τα κατάφερε στα 43.. και μου έλεγε αυτό ακριβώς με τα φάρμακα ότι επειδή είναι εξωτερικές ορμόνες που κανονικά ο οργανισμός σου δεν χρειάζεσαι και επειδή εσύ χαλάς την χημεία του σώματος σου για να έχεις ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χαλάει η φυσική λειτουργία των ορμονών.. και με προέτρεψε αν μπορώ να κάνω φυσικό τότε να κάνω, δεν ξέρω κάτι άλλο πάνω σε αυτό. Ισως για αυτό και ο γιατρός δεν μας είπε κάτι σχετικά με φυσικό κύκλο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Amica silentia Lune Υπάρχουν πολλές επιλογές. Αν δεν θέλεις να πάρεις πολλές ορμόνες (ούτε κι εγώ ήθελα, γιατί όπως λένε πολλές κοπέλες κι εδώ, πολλές φορές είναι θέμα ποιότητας και όχι ποσότητας), μπορείς να ζητήσεις απ'το γιατρό ένα πρωτόκολλο με μικρές δόσεις. Με τίποτα δεν θα πρότεινα φυσικό κύκλο, είναι ρωσική ρουλέτα ένα μόνο ωάριο και στο τέλος δεν χάνεις μόνο χρήματα αν δεν πάει καλά, είναι και η απογοήτευση. Μπορείς να κάνεις τροποποιημένο φυσικό κύκλο ή διέγερση με χαμηλή σχετικά ποσότητα ορμονών. Εγώ, ας πούμε, ήθελα τροποποιημένο φυσικό, αλλά ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος. Θα κάνω διέγερση αλλά με σχετικά χαμηλή ποσότητα ορμονών. Μπορείς να το ψάξεις, δεν υπάρχει μόνο μία λύση, αλλά πολλές. Δεν υπάρχει δηλαδή μόνο ο φυσικός ή τα βαρβάτα πρωτόκολλα.

Το βασικό είναι να εμπιστευτείς τον γιατρό σου να κάνει εκείνος την τελική επιλογή για σένα γνωρίζοντας τα δεδομένα του ζευγαριού, γιατί όσο καλά και να ενημερωθούμε εμείς, η αλήθεια είναι ότι γιατροί δεν θα γίνουμε. Καλύτερα να αφήνουμε τις ιατρικές αποφάσεις στους γιατρούς. Ρώτησέ τον λοιπόν και αποφάσισε μόνη σου αν εμπιστεύεσαι την κρίση του για να προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο.

Νομίζω ότι αυτές οι αποφάσεις είναι πολύ σημαντικές και μπορείς να αξιοποιήσεις μ'αυτόν τον τρόπο τον χρόνο που σου δίνεται τώρα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η JoyCat είπε:

@Amica silentia Lune Υπάρχουν πολλές επιλογές. Αν δεν θέλεις να πάρεις πολλές ορμόνες (ούτε κι εγώ ήθελα, γιατί όπως λένε πολλές κοπέλες κι εδώ, πολλές φορές είναι θέμα ποιότητας και όχι ποσότητας), μπορείς να ζητήσεις απ'το γιατρό ένα πρωτόκολλο με μικρές δόσεις. Με τίποτα δεν θα πρότεινα φυσικό κύκλο, είναι ρωσική ρουλέτα ένα μόνο ωάριο και στο τέλος δεν χάνεις μόνο χρήματα αν δεν πάει καλά, είναι και η απογοήτευση. Μπορείς να κάνεις τροποποιημένο φυσικό κύκλο ή διέγερση με χαμηλή σχετικά ποσότητα ορμονών. Εγώ, ας πούμε, ήθελα τροποποιημένο φυσικό, αλλά ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος. Θα κάνω διέγερση αλλά με σχετικά χαμηλή ποσότητα ορμονών. Μπορείς να το ψάξεις, δεν υπάρχει μόνο μία λύση, αλλά πολλές. Δεν υπάρχει δηλαδή μόνο ο φυσικός ή τα βαρβάτα πρωτόκολλα.

Το βασικό είναι να εμπιστευτείς τον γιατρό σου να κάνει εκείνος την τελική επιλογή για σένα γνωρίζοντας τα δεδομένα του ζευγαριού, γιατί όσο καλά και να ενημερωθούμε εμείς, η αλήθεια είναι ότι γιατροί δεν θα γίνουμε. Καλύτερα να αφήνουμε τις ιατρικές αποφάσεις στους γιατρούς. Ρώτησέ τον λοιπόν και αποφάσισε μόνη σου αν εμπιστεύεσαι την κρίση του για να προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο.

Νομίζω ότι αυτές οι αποφάσεις είναι πολύ σημαντικές και μπορείς να αξιοποιήσεις μ'αυτόν τον τρόπο τον χρόνο που σου δίνεται τώρα.

 

Ουαου οκ.. αυτό και αν δεν το ήξερα καθόλου, μάλιστα λοιπόν.. Σήμερα πήρα πολλές πληροφορίες για σκέψη που δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν.. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ το σημείωσα αυτό που μου έγραψες γιατί θέλω να το ρωτήσω και να μάθω περισσότερα.. με ενοχλεί μπορώ να πω που ο γιατρός δεν μου έκανε ακόμα κάποια συζήτηση πάνω σε αυτό ήδη... παρά μόνο διαδικασία-μέθοδο-εξετάσεις όσο για το φυσικό θα το πάρω σοβαρά υπόψη και ανάλογος τι θα μου πει ο γιατρός θα πράξω αλλά αυτό με το τροποποιημένο φυσικό κύκλο φαίνεται μια πολύ καλή μέση λύση.. Ευχαριστώ! Το εκτιμώ πολύ για όλη την κουβέντα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Η ηλικία είναι υποκειμενικό στοιχείο βέβαια αλλά προσωπικά δεν θεωρώ ότι είμαι και τόσο μικρή.. Μια γνωστή που έτυχε και έμαθα ότι έκανε με εξωσωματική και πιάσαμε την κουβέντα για αυτό προσπαθούσε από τα 27 και τα κατάφερε στα 43.. και μου έλεγε αυτό ακριβώς με τα φάρμακα ότι επειδή είναι εξωτερικές ορμόνες που κανονικά ο οργανισμός σου δεν χρειάζεσαι και επειδή εσύ χαλάς την χημεία του σώματος σου για να έχεις ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χαλάει η φυσική λειτουργία των ορμονών.. και με προέτρεψε αν μπορώ να κάνω φυσικό τότε να κάνω, δεν ξέρω κάτι άλλο πάνω σε αυτό. Ισως για αυτό και ο γιατρός δεν μας είπε κάτι σχετικά με φυσικό κύκλο.. 

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων πως θα αντιδράσει ο κάθε οργανισμός. Επιλογές υπάρχουν πολλές για το ποιο πρωτόκολλο θα ακολουθήσεις κ αυτό συνήθως εξαρτάται από τις εξετάσεις σου. Σε κάθε περίπτωση αρμόδιος για να σου προτείνει οποιοδήποτε σχήμα είναι ο γιατρός σου. Για μένα πρέπει να τον εμπιστεύεσαι και να σου εμπνέει σιγουριά. Κάθε γιατρός έχει το δικό του στυλ, πχ ο δικός μου δεν εξηγεί πολλά πολλά όσον αφορά φάρμακα διαδικασίες κλπ αλλά  μου βγάζει τόση σιγουριά πως όλα θα πάνε καλά και ηρεμία που εμένα μου ταίριαξε. Θα δεις εάν διαβάσεις και πιο πίσω ότι πολλά κορίτσια εδώ έχουν τον ίδιο γιατρό ο οποίος αναλύει το κάθε βήμα και είναι πολύ προσιτός. Αυτό που θέλω να πω είναι πως αν για κάποιο λόγο έχεις αμφιβολίες δες και κάποιον άλλο. Στην τελική σε αυτή τη διαδικασία πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν πιο ήρεμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Καλημέρα! Βρε κορίτσια ( @Eiffel άκου κι εσύ για να δεις ότι δεν είσαι υπερευαίσθητη), αν σας πω ότι με κάθε περίοδο εγώ στενοχωριέμαι; Όχι απλά με τα γενέθλια.. Το νιώθω σαν άλλη μια χαμένη ευκαιρία και τελευταία νιώθω σαν όντως κάτι να ξεκολλάει από μέσα μου όταν έρχεται το αίμα :( ίσως η ελπίδα κι αυτού του μήνα.

Πόσο ελπίζω το Μάιο να μπορέσουμε να ξεκινήσουμε όλες!!! Να πραγματοποιήσουμε τα όνειρά μας ❤️  

Εσύ @peacock ουράνιο τόξο τι κάνεις; 😋 Πότε περιμένουμε ξανά νέα σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η annie! είπε:

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων πως θα αντιδράσει ο κάθε οργανισμός. Επιλογές υπάρχουν πολλές για το ποιο πρωτόκολλο θα ακολουθήσεις κ αυτό συνήθως εξαρτάται από τις εξετάσεις σου. Σε κάθε περίπτωση αρμόδιος για να σου προτείνει οποιοδήποτε σχήμα είναι ο γιατρός σου. Για μένα πρέπει να τον εμπιστεύεσαι και να σου εμπνέει σιγουριά. Κάθε γιατρός έχει το δικό του στυλ, πχ ο δικός μου δεν εξηγεί πολλά πολλά όσον αφορά φάρμακα διαδικασίες κλπ αλλά  μου βγάζει τόση σιγουριά πως όλα θα πάνε καλά και ηρεμία που εμένα μου ταίριαξε. Θα δεις εάν διαβάσεις και πιο πίσω ότι πολλά κορίτσια εδώ έχουν τον ίδιο γιατρό ο οποίος αναλύει το κάθε βήμα και είναι πολύ προσιτός. Αυτό που θέλω να πω είναι πως αν για κάποιο λόγο έχεις αμφιβολίες δες και κάποιον άλλο. Στην τελική σε αυτή τη διαδικασία πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν πιο ήρεμη. 

Όχι εντάξει μου αρέσει δείχνει αποφασιστικότητα και μου βγάζει πως όλα θα πάνε καλά αλλά και έναν ενθουσιασμό ότι σύντομα θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα, αλλά ούτε εμένα μου εξηγεί πολλά πολλά είναι πιο πολύ στη φάση τώρα θα κάνουμε αυτό μετά το άλλο και μετά εκείνο... και δεν ξέρω απλά νιώθω ότι θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες αυτό μόνο και κυρίως για τον σύζυγο που νοιώθει κάπως στον αέρα δλδ μας είχε μιλήσει για τράπεζα αλλά ο σύζυγος δεν θέλει να το σκεφτεί αφού πιστεύει ότι υπάρχουν δυνατότητες ακόμα και εμφανίζει κάποιες ανασφάλειες.. αυτό πιο πολύ κατά τα άλλα μου άρεσε πόσο με πρόσεξε στην υστεροσκοπηση και πιστεύω ότι είναι πολύ καλός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η JoyCat είπε:

 Καλημέρα! Βρε κορίτσια ( @Eiffel άκου κι εσύ για να δεις ότι δεν είσαι υπερευαίσθητη), αν σας πω ότι με κάθε περίοδο εγώ στενοχωριέμαι; Όχι απλά με τα γενέθλια.. Το νιώθω σαν άλλη μια χαμένη ευκαιρία και τελευταία νιώθω σαν όντως κάτι να ξεκολλάει από μέσα μου όταν έρχεται το αίμα :( ίσως η ελπίδα κι αυτού του μήνα.

Πόσο ελπίζω το Μάιο να μπορέσουμε να ξεκινήσουμε όλες!!! Να πραγματοποιήσουμε τα όνειρά μας ❤️  

Εσύ @peacock ουράνιο τόξο τι κάνεις; 😋 Πότε περιμένουμε ξανά νέα σου;

Άσε κορίτσι μου κι εγώ το νιώθω αυτό νομίζω όλες μας. Τώρα που περιμένω να αδιαθετησω γιατί νιώθω που έρχεται, πάλι στενοχωριεμαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eiffel Εμένα μου ήρθε σήμερα.. και με πόνο, ενώ εγώ ποτέ δεν πονούσα ρε γαμώτο. Κι εκεί αναρωτιέμαι αν είναι και ψυχολογικό..

Θα περάσει όμως, πού θα πάει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Amica silentia Lune Αν όντως υπάρχουν πιθανότητες & εφόσον κι εσύ έχεις το χρονικό περιθώριο ηλικιακά, γιατί να μην προσπαθήσετε τουλάχιστον σε έναν κύκλο με το σπέρμα του συζύγου σου; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η JoyCat είπε:

@Eiffel Εμένα μου ήρθε σήμερα.. και με πόνο, ενώ εγώ ποτέ δεν πονούσα ρε γαμώτο. Κι εκεί αναρωτιέμαι αν είναι και ψυχολογικό..

Θα περάσει όμως, πού θα πάει; 

Παίζει ρόλο κ η ψυχολογία. Εγώ ακόμη περιμένω, αλλά λογικά σήμερα.

Πιες ένα παυσίπονο θα σε βοηθήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...