Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 16 ώρες, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες εδώ! Χαίρετε και από μένα! Αν και διαβάζω καιρό τα ποστ και όταν ανησυχώ για κάτι μπαίνω εδώ να δω εμπειρίες άλλων κοριτσιών, δεν πήρα ποτέ το θάρρος να εγγραφώ. Τεσπα είμαι εδώ και κανά 4μηνο - 5μηνο στην διαδικασία της εξωσωματικής για πρώτη φορά έχουμε τελειώσει με όλες τις εξετάσεις και είναι όλα πολύ καλά (από την δική μου μεριά) ο σύζυγος έχει αζωοσπερμία (μάλλον αποφρακτική) θα ξέρουμε μετά το triplex αν θα κάνουμε και βιοψία. Τεσπα ο λόγος που μετά από τόσους μήνες πήρα το θάρρος να σας γράψω είναι γιατί έχουν σπάσει τα νεύρα μου.. την επόμενη εβδομάδα υποτίθεται θα πέρναγα επιτροπή.. έχω μαζέψει κάθε λογής βλακεία που ζητάνε όλα, με τις σφραγίδες και είμαι έτοιμη, παίρνω λοιπόν τηλέφωνο να ρωτήσω κάτι λεπτομέρειες σχετικά με τα βιβλιάρια υγείας και το τι ισχύει πλέον και μου λένε ότι έχουν αναβληθεί όλα τα ραντεβού για ένα μήνα λόγω του ιού.. Ε δεν μπορώ βρε κορίτσια θεωρώ που θεωρώ την όλη υπόθεση με το ΕΟΠΥΥ άδικη (για να μην πω κάτι χειρότερο) τώρα σταματάει και η όλη διαδικασία εξαιτίας τους.. Μαζεύαμε χρήματα 2χρονια για να κάνουμε την εξωσωματική + όσες εξετάσεις θα πρέπει να επαναλάβουμε για να είναι μέσα στο "χρονοδιάγραμμα" τους.. Κάποια άλλη κοπέλα που αναγκάζεται να "ανανεώσει" το ραντεβού με την επιτροπή υπάρχει; Δεν μπορεί να είμαι η μόνη που νοιώθει τρελή αδικία και νεύρα με το όλο θέμα.. 

Καλημέρα κορίτσι, όχι δεν είσαι η μόνη που νιώθεις αδικία με το όλο θέμα. Οι περισσότερες εδώ μέσα αν εξαιρέσεις τα κοριτσάκια μας που προλάβανε να κάνουν εμβρυομεταφορα πάμε πίσω. Άλλες ήταν να περάσουν επιτροπή, άλλες να ξεκινήσουν διέγερση και άλλες εμβρυομεταφορα. Δεν μπορούμε όμως να κάνουμε κάτι παρα μόνο υπομονή. Σκέψου και το άλλο ναι μεν πάμε πίσω αλλά έχουμε το κυριότερο απ όλα την υγεία μας!! Και επιπλέον δεν έχουν εικόνα οι γιατροί το αν επηρεάζεται το έμβρυο στην αρχή της κύησης από τον ιο όποτε δεν μπορούν να το ρισκάρουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Ευχαριστώ πολύ! και εσυ γρήγορα να βρεθεί η δοτρια!! Μετά όλα θα δρομολογηθούν γρήγορα..ήταν χρωμοσωμική σύμφωνα με τον γιατρό.. Ότι ειναι να γίνει θα γίνει, χαλάρωσα αρκετά,  όπως  και να έχει έχω ένα παιδάκι, να ειναι γερό αυτο εχει σημασία..

Έτσι είναι αγάπη!! Το περασα κι αυτό πριν 4 χρόνια ακριβώς.. 24/3 είχα κάνει αποξεση.. να πάνε όλα καλά, πολλά φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες εδώ! Χαίρετε και από μένα! Αν και διαβάζω καιρό τα ποστ και όταν ανησυχώ για κάτι μπαίνω εδώ να δω εμπειρίες άλλων κοριτσιών, δεν πήρα ποτέ το θάρρος να εγγραφώ. Τεσπα είμαι εδώ και κανά 4μηνο - 5μηνο στην διαδικασία της εξωσωματικής για πρώτη φορά έχουμε τελειώσει με όλες τις εξετάσεις και είναι όλα πολύ καλά (από την δική μου μεριά) ο σύζυγος έχει αζωοσπερμία (μάλλον αποφρακτική) θα ξέρουμε μετά το triplex αν θα κάνουμε και βιοψία. Τεσπα ο λόγος που μετά από τόσους μήνες πήρα το θάρρος να σας γράψω είναι γιατί έχουν σπάσει τα νεύρα μου.. την επόμενη εβδομάδα υποτίθεται θα πέρναγα επιτροπή.. έχω μαζέψει κάθε λογής βλακεία που ζητάνε όλα, με τις σφραγίδες και είμαι έτοιμη, παίρνω λοιπόν τηλέφωνο να ρωτήσω κάτι λεπτομέρειες σχετικά με τα βιβλιάρια υγείας και το τι ισχύει πλέον και μου λένε ότι έχουν αναβληθεί όλα τα ραντεβού για ένα μήνα λόγω του ιού.. Ε δεν μπορώ βρε κορίτσια θεωρώ που θεωρώ την όλη υπόθεση με το ΕΟΠΥΥ άδικη (για να μην πω κάτι χειρότερο) τώρα σταματάει και η όλη διαδικασία εξαιτίας τους.. Μαζεύαμε χρήματα 2χρονια για να κάνουμε την εξωσωματική + όσες εξετάσεις θα πρέπει να επαναλάβουμε για να είναι μέσα στο "χρονοδιάγραμμα" τους.. Κάποια άλλη κοπέλα που αναγκάζεται να "ανανεώσει" το ραντεβού με την επιτροπή υπάρχει; Δεν μπορεί να είμαι η μόνη που νοιώθει τρελή αδικία και νεύρα με το όλο θέμα.. 

Σου έστειλα μνμ γλυκιά μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες εδώ! Χαίρετε και από μένα! Αν και διαβάζω καιρό τα ποστ και όταν ανησυχώ για κάτι μπαίνω εδώ να δω εμπειρίες άλλων κοριτσιών, δεν πήρα ποτέ το θάρρος να εγγραφώ. Τεσπα είμαι εδώ και κανά 4μηνο - 5μηνο στην διαδικασία της εξωσωματικής για πρώτη φορά έχουμε τελειώσει με όλες τις εξετάσεις και είναι όλα πολύ καλά (από την δική μου μεριά) ο σύζυγος έχει αζωοσπερμία (μάλλον αποφρακτική) θα ξέρουμε μετά το triplex αν θα κάνουμε και βιοψία. Τεσπα ο λόγος που μετά από τόσους μήνες πήρα το θάρρος να σας γράψω είναι γιατί έχουν σπάσει τα νεύρα μου.. την επόμενη εβδομάδα υποτίθεται θα πέρναγα επιτροπή.. έχω μαζέψει κάθε λογής βλακεία που ζητάνε όλα, με τις σφραγίδες και είμαι έτοιμη, παίρνω λοιπόν τηλέφωνο να ρωτήσω κάτι λεπτομέρειες σχετικά με τα βιβλιάρια υγείας και το τι ισχύει πλέον και μου λένε ότι έχουν αναβληθεί όλα τα ραντεβού για ένα μήνα λόγω του ιού.. Ε δεν μπορώ βρε κορίτσια θεωρώ που θεωρώ την όλη υπόθεση με το ΕΟΠΥΥ άδικη (για να μην πω κάτι χειρότερο) τώρα σταματάει και η όλη διαδικασία εξαιτίας τους.. Μαζεύαμε χρήματα 2χρονια για να κάνουμε την εξωσωματική + όσες εξετάσεις θα πρέπει να επαναλάβουμε για να είναι μέσα στο "χρονοδιάγραμμα" τους.. Κάποια άλλη κοπέλα που αναγκάζεται να "ανανεώσει" το ραντεβού με την επιτροπή υπάρχει; Δεν μπορεί να είμαι η μόνη που νοιώθει τρελή αδικία και νεύρα με το όλο θέμα.. 

Καλώς ήρθες στη παρέα μας!!! Παθούσα!! 

Είχα 3 Απριλίου ραντεβού. Με πήραν τηλέφωνο πριν μέρες κ μου ανακοίνωσαν την ακύρωση του ραντεβού. Αυτό που δε διευκρινίστηκε όμως κ απορώ είναι που θα μπούμε μετά? Θα έχουμε προτεραιότητα η θα μας που ε ραντεβού Ιουλιο- Αύγουστο κ άμα... Ευελπιστώ πως όχι Μ ούτε πρόκειται να τ αφήσω έτσι.. είναι μια διαδικασία που θα μπορούσε να γίνει κ ήλεκτρονικα .ας είχαμε την έγκριση κ ας κάνουμε κ αργότερα εξωσωματικη. Να την έχουμε όμως!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

Σου έστειλα μνμ γλυκιά μου 

Κορίτσια αν μαθαίνετε κάτι σχετικό γραφτε το να ξέρουμε τι γίνεται κ αν έχουν σκοπό... 1 μήνας ειναι περίπου μέχρι 15 Απριλίου έτσι δεν είναι? Τουλάχιστον αναλόγως την κατασταση βέβαια να κλεινουμε ραντεβού πάλι. Εγώ είχα βγάλει κ εισιτήρια.  Δε γίνεται να παίζουμε κάθε φορά με τόσα λεφτά.. 

Επίσης να ρωτήσουμε σ περίπτωση που λήξει το 3μηνο των εξετάσεων θα πρέπει ξανά απ' την αρχή να τα κάνουμε!? Είναι δυνατόν?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Κορίτσια αν μαθαίνετε κάτι σχετικό γραφτε το να ξέρουμε τι γίνεται κ αν έχουν σκοπό... 1 μήνας ειναι περίπου μέχρι 15 Απριλίου έτσι δεν είναι? Τουλάχιστον αναλόγως την κατασταση βέβαια να κλεινουμε ραντεβού πάλι. Εγώ είχα βγάλει κ εισιτήρια.  Δε γίνεται να παίζουμε κάθε φορά με τόσα λεφτά.. 

Επίσης να ρωτήσουμε σ περίπτωση που λήξει το 3μηνο των εξετάσεων θα πρέπει ξανά απ' την αρχή να τα κάνουμε!? Είναι δυνατόν?? 

Δεν αφορά την επιτροπή το μήνυμα γλυκια μου.... Αφορά άλλο θέμα.... Δεν γνωρίζω τπτ για επιτροπές! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

Δεν αφορά την επιτροπή το μήνυμα γλυκια μου.... Αφορά άλλο θέμα.... Δεν γνωρίζω τπτ για επιτροπές! 

Όχι δεν αναφερομουν στο προσωπικό μήνυμα αγάπη, απλά έκανα παράθεση στο μήνυμά σου.. γενικά να έχουμε επικοινωνία άμα μαθαίνουμε κάτι!!! Υπομονή!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Όχι δεν αναφερομουν στο προσωπικό μήνυμα αγάπη, απλά έκανα παράθεση στο μήνυμά σου.. γενικά να έχουμε επικοινωνία άμα μαθαίνουμε κάτι!!! Υπομονή!! 

Αααα οκ.... Εύχομαι να μάθετε κάτι γρήγορα κ να λήξει όλο αυτό να ξεκινήσετε.... ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Εύχομαι σε όλες που έχουν μάθει ότι είναι εγκυουλες να είναι υγιείς και να κρατήσουν με το καλό τα μωράκια τους αγκαλιά!! Είστε ευλογημένες από τον θεουλη!! Και σε όσες είναι στην αναμονή προς την εξωσωματική να έχουν υπομονή και πίστη στον Θεό.Ειμαι κ εγώ μια από αυτές που θα παιρναγε (για δεύτερη φορά) επιτροπή στις 20/3.Περιμενοντας λοιπόν ένα νέο για το τι θα κάνουμε..Για ότι νεώτερο κορίτσια ας ενημερώνουμε η μία την άλλη.Φιλακια και κρατάμε δυνατά!! Γιατί τα καλύτερα θα έρθουν!!!!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/3/2020 at 12:42 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Ευχαριστω πολυ κοριτσια πραγματικα! Ολες σας ευχαριστω!

Ειμαι λιγο φοβισμενη...τοσα χρονια αποτυχημενων προσπαθειων και δε μπορω να το πιστεψω ακομα, ευχομαι να εχω καλη χοριακη την πεμπτη. 

@Soulful οι εμβρυολογοι με βαση καποιες ενδειξεις στα μορφολογικα κριτηρια των εμβρυων υποθετουν χρωμοσωμικες χωρις βεβαια και να ειναι σιγουροι αφου μονο ο προεμφυτευτικος ελεγχος δινει σιγουρη απαντηση. Προτεινω να μιλησεις με τον γιατρο σου κσι νσ δειτε τι εξετασεις εχετε κανει και τι δεν εχετε κανει.. Ξερω πως νιωθεις απογοητευση ομως μη το βαλεις κατω, θα βρεθει η ακρη! 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!!!Όλα θα πάνε καλά!!!Να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/3/2020 at 2:54 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

1648 κοριτσια! Πηρα μια ανασα! 🤗

 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Νομίζω δεν έτυχε ποτέ να μιλήσουμε. Χάρηκα όμως πάρα πολύ που το είδα! Πάντα χαίρομαι για αυτό το γκρουπ γιατί  σέβομαι τόσο πολύ τις θυσίες που κάνετε και όλο αυτό το κουράγιο που έχετε. Εύχομαι να σου πάνε όλα υπέροχα και σε λίγους μήνες να κρατάς αγκαλιά το ( ή να πω τα;) μωράκι σου!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kppm είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!!!Όλα θα πάνε καλά!!!Να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!😊😊

Ευχαριστω κοριτσακι μου! 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Νομίζω δεν έτυχε ποτέ να μιλήσουμε. Χάρηκα όμως πάρα πολύ που το είδα! Πάντα χαίρομαι για αυτό το γκρουπ γιατί  σέβομαι τόσο πολύ τις θυσίες που κάνετε και όλο αυτό το κουράγιο που έχετε. Εύχομαι να σου πάνε όλα υπέροχα και σε λίγους μήνες να κρατάς αγκαλιά το ( ή να πω τα;) μωράκι σου!🥰

Σε ευχαριστω πολυ! 😊😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@lactaki Σίγουρα στη χώρα μας το Πάσχα είναι μια περίοδος που μαζευόμαστε όλοι μαζί. Οπότε το αποκλείω να αλλάξει κάτι μέχρι τότε, σίγουρα δεν θα έχουμε διαφύγει τον κίνδυνο. Οπότε αναμένουμε για από εκεί και πέρα.

Πάντως κορίτσια μην απελπίζεστε και μην νευριάζετε. Είναι για καλό κάποια πράγματα όσο και να μας κουράζουν. Μου έλεγε μια φίλη που γέννησε αυτές τις μέρες σε ιδιωτική κλινική τι πέρασε... Δεν θέλετε να ακούσετε! Την έδιωξαν την επόμενη μέρα αφού την έβαλαν χωρίς να είναι η ώρα της να γεννήσει με καισαρική και πραγματικά το μωράκι της δεν ήταν έτοιμο να βγει κλπ κλπ. Δεν φαντάζεστε πόσο τρομοκρατημένος είναι ο κόσμος, και γιατροί, νοσηλευτές, και πόσο σκέφτονται τόσοι πολλοί μόνο να γυρίσουν σπίτια τους για να μην κινδυνεύσουν.. Η κατάσταση είναι τραγική, δεν θα θέλατε να είστε στα χέρια κανενός τέτοιες στιγμές.. Ας ευχηθούμε μόνο να αρχίσει να πηγαίνει καλύτερα όλο αυτό!! Για να βρούμε την ηρεμία μας & να μπούμε σ'έναν ρυθμό όλες!! Και να πάνε πολύ καλά και τα κορίτσια που είναι εγκυούλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η JoyCat είπε:

@lactaki Σίγουρα στη χώρα μας το Πάσχα είναι μια περίοδος που μαζευόμαστε όλοι μαζί. Οπότε το αποκλείω να αλλάξει κάτι μέχρι τότε, σίγουρα δεν θα έχουμε διαφύγει τον κίνδυνο. Οπότε αναμένουμε για από εκεί και πέρα.

Πάντως κορίτσια μην απελπίζεστε και μην νευριάζετε. Είναι για καλό κάποια πράγματα όσο και να μας κουράζουν. Μου έλεγε μια φίλη που γέννησε αυτές τις μέρες σε ιδιωτική κλινική τι πέρασε... Δεν θέλετε να ακούσετε! Την έδιωξαν την επόμενη μέρα αφού την έβαλαν χωρίς να είναι η ώρα της να γεννήσει με καισαρική και πραγματικά το μωράκι της δεν ήταν έτοιμο να βγει κλπ κλπ. Δεν φαντάζεστε πόσο τρομοκρατημένος είναι ο κόσμος, και γιατροί, νοσηλευτές, και πόσο σκέφτονται τόσοι πολλοί μόνο να γυρίσουν σπίτια τους για να μην κινδυνεύσουν.. Η κατάσταση είναι τραγική, δεν θα θέλατε να είστε στα χέρια κανενός τέτοιες στιγμές.. Ας ευχηθούμε μόνο να αρχίσει να πηγαίνει καλύτερα όλο αυτό!! Για να βρούμε την ηρεμία μας & να μπούμε σ'έναν ρυθμό όλες!! Και να πάνε πολύ καλά και τα κορίτσια που είναι εγκυούλες!!

Έχεις απόλυτο δίκιο!!! Η λαχτάρα μας να φθάσουμε στη πηγή κ να πιούμε νερό είναι μεγάλη... Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά κ θα μπούμε όπως είπες στους ρυθμούς μας .. 🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock συγχαρητήρια!!! Τόσο ευχάριστα νέα που μου έδωσαν χαρά μέσα σε όλη αυτήν την κατάσταση! 

Εύχομαι καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η JoyCat είπε:

@lactaki Σίγουρα στη χώρα μας το Πάσχα είναι μια περίοδος που μαζευόμαστε όλοι μαζί. Οπότε το αποκλείω να αλλάξει κάτι μέχρι τότε, σίγουρα δεν θα έχουμε διαφύγει τον κίνδυνο. Οπότε αναμένουμε για από εκεί και πέρα.

Πάντως κορίτσια μην απελπίζεστε και μην νευριάζετε. Είναι για καλό κάποια πράγματα όσο και να μας κουράζουν. Μου έλεγε μια φίλη που γέννησε αυτές τις μέρες σε ιδιωτική κλινική τι πέρασε... Δεν θέλετε να ακούσετε! Την έδιωξαν την επόμενη μέρα αφού την έβαλαν χωρίς να είναι η ώρα της να γεννήσει με καισαρική και πραγματικά το μωράκι της δεν ήταν έτοιμο να βγει κλπ κλπ. Δεν φαντάζεστε πόσο τρομοκρατημένος είναι ο κόσμος, και γιατροί, νοσηλευτές, και πόσο σκέφτονται τόσοι πολλοί μόνο να γυρίσουν σπίτια τους για να μην κινδυνεύσουν.. Η κατάσταση είναι τραγική, δεν θα θέλατε να είστε στα χέρια κανενός τέτοιες στιγμές.. Ας ευχηθούμε μόνο να αρχίσει να πηγαίνει καλύτερα όλο αυτό!! Για να βρούμε την ηρεμία μας & να μπούμε σ'έναν ρυθμό όλες!! Και να πάνε πολύ καλά και τα κορίτσια που είναι εγκυούλες!!

Ετσι ακριβώς είναι κοπελα μου. Όποιος δουλευει στο σύστημα υγείας αυτη τη στιγμη βρίσκεται σε πανικό. Και δικαιολογημενα. Θα πάει καλύτερα και θα μπούμε πάλι σε σειρά. Όλες πήγαμε πολύ πίσω στα σχέδια και στα όνειρα. Είναι αδιανόητο ολο αυτο που ζούμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κορίτσι, όχι δεν είσαι η μόνη που νιώθεις αδικία με το όλο θέμα. Οι περισσότερες εδώ μέσα αν εξαιρέσεις τα κοριτσάκια μας που προλάβανε να κάνουν εμβρυομεταφορα πάμε πίσω. Άλλες ήταν να περάσουν επιτροπή, άλλες να ξεκινήσουν διέγερση και άλλες εμβρυομεταφορα. Δεν μπορούμε όμως να κάνουμε κάτι παρα μόνο υπομονή. Σκέψου και το άλλο ναι μεν πάμε πίσω αλλά έχουμε το κυριότερο απ όλα την υγεία μας!! Και επιπλέον δεν έχουν εικόνα οι γιατροί το αν επηρεάζεται το έμβρυο στην αρχή της κύησης από τον ιο όποτε δεν μπορούν να το ρισκάρουν. 

 

στις πριν 12 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Καλώς ήρθες στη παρέα μας!!! Παθούσα!! 

Είχα 3 Απριλίου ραντεβού. Με πήραν τηλέφωνο πριν μέρες κ μου ανακοίνωσαν την ακύρωση του ραντεβού. Αυτό που δε διευκρινίστηκε όμως κ απορώ είναι που θα μπούμε μετά? Θα έχουμε προτεραιότητα η θα μας που ε ραντεβού Ιουλιο- Αύγουστο κ άμα... Ευελπιστώ πως όχι Μ ούτε πρόκειται να τ αφήσω έτσι.. είναι μια διαδικασία που θα μπορούσε να γίνει κ ήλεκτρονικα .ας είχαμε την έγκριση κ ας κάνουμε κ αργότερα εξωσωματικη. Να την έχουμε όμως!!! 

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση για κάποιο λόγο τα email πήγαν spam 

Ευχαριστώ βρε κορίτσια γιατί προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη αλλά και εγώ νιώθω πολύ πιεσμένη.. Annie κατά κύριο λόγο έχω νευριάσει γιατί είπαν ότι όλοι οι τομείς της υγείας θα λειτουργούν κανονικά και ο ΕΟΠΥΥ με ραντεβού δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί και ποιος κρίνει ότι η διαδικασία της εξωσωματικής και η λειτουργία της επιτροπής είναι ή θεωρείται υποδεέστερη στο τομέα της υγείας; Όσων αφορά την επίπτωση στην υγεία του εμβρύου ως τώρα γνωρίζουν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ούτε το μεταφέρει η μητέρα κατά την κύηση (από όσο ενημερώνομαι χωρίς να είμαι γιατρός) 

Lactaki συμφωνώ απόλυτα μαζί σου καμία ενημέρωση σχετικά με το τι θα γίνει με τα ραντεβού εδώ όταν ρώτησα ποτέ θα ξαναλειτουργήσει η επιτροπή και η απάντηση "θα το δείτε στην ιστοσελίδα του ΕΟΠΥΥ" τι θα γίνει λοιπόν; πως θα ενημερώσουμε; Και για ποιο λόγο δεν γίνεται ηλεκτρονικά; Ακριβώς όπως το είπες.. Αφού είναι μια διαδικασία που θα μπορούσε να γίνει ηλεκτρονικά.. Και δυστυχώς αυτό ακριβώς φοβάμαι ότι θα μαζευτούν όλα τα ραντεβού και θα φτάσουμε κάπου τον Αύγουστο μην σου πω ότι όλος ο χρόνος είναι αμφίβολος καθώς δεν είναι ένας ιός που γνωρίζουν πως θα κυμανθεί μετά το καλοκαίρι.. δεν θέλω να σπέρνω και την καταστροφολογία αλλά περνάνε όλα από το μυαλό μου..

Δεν ανχόθηκα με κάποια από τις εξετάσεις ούτε με την χειρουργική υστεροσκοπηση δεν ανχόθηκα με το ότι είναι υπαρκτή πιθανότητα να πάμε σε τράπεζα σπέρματος και τόσα άλλα που πάνε στραβά.. ε δεν μπορώ να είμαι στον αέρα και στην αναμονή για να πάρω μια έγκριση από μια επιτροπή που η λειτουργία της θα έπρεπε να παύσει γενικός κατά την δική μου πάντα ταπεινή άποψη..

Είμαι πολύ συνχισμενη με το όλο θέμα ζητώ συγγνώμη αν φαίνομαι κάπως απλά είναι δύσκολο να εκφράσω στο περιβάλλον μου ότι νιώθω και να περιμένω κατανόηση.. Θέλω να βάλω τις φωνές.. Μπορεί να με περάσετε για τρελή αλλά έστειλα μέχρι και email στο γραφείο του πρωθυπουργού.. Ουφ τώρα που τα έβγαλα από μέσα μου νιώθω καλύτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

@peacock συγχαρητήρια!!! Τόσο ευχάριστα νέα που μου έδωσαν χαρά μέσα σε όλη αυτήν την κατάσταση! 

Εύχομαι καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!

Πού είσαι εσύ αγαπημένο κορίτσι; Χάθηκες... γράψε μας τα νέα σου είσαι καλά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

@peacock συγχαρητήρια!!! Τόσο ευχάριστα νέα που μου έδωσαν χαρά μέσα σε όλη αυτήν την κατάσταση! 

Εύχομαι καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!

Σε ευχαριστω κοριτσακι μου! 😊 δωσε φιλακια στα ζουζουνια σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Σε ευχαριστω κοριτσακι μου! 😊 δωσε φιλακια στα ζουζουνια σου! 

Θα τα γεμίσω φιλιά!!!

Να προσέχεις πάρα πολύ τον εαυτό σου κορίτσι μου!!! Και όλα θα πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Taggeris είπε:

Πού είσαι εσύ αγαπημένο κορίτσι; Χάθηκες... γράψε μας τα νέα σου είσαι καλά;

Παρακολουθώ συγκλονισμένη. 

Σας σκέφτομαι και εσάς γιατί έχω βρεθεί στη θέση σας. Ξέρω πως είναι η αναμονή. Καταλαβαίνω το θυμό και το άγχος όλων των κοριτσιών και ας είναι επιβεβλημένη η αναμονή αυτή τη στιγμή. 

Εύχομαι να περάσει γρήγορα και όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα όλο αυτό. 

Και μετά να έχουμε μόνο ευχάριστα νέα και πολλά πολλά μωράκια. 

Κάθε καινούργια ζωή είναι και θα είναι αντίδοτο σε αυτό που συμβαίνει. 

Σας φιλώ όλες πολύ! Προσέξτε την υγεία σας, πρέπει να είστε δυνατές! Μείνετε σπίτι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Amica silentia Lune είπε:

 

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση για κάποιο λόγο τα email πήγαν spam 

Ευχαριστώ βρε κορίτσια γιατί προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη αλλά και εγώ νιώθω πολύ πιεσμένη.. Annie κατά κύριο λόγο έχω νευριάσει γιατί είπαν ότι όλοι οι τομείς της υγείας θα λειτουργούν κανονικά και ο ΕΟΠΥΥ με ραντεβού δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί και ποιος κρίνει ότι η διαδικασία της εξωσωματικής και η λειτουργία της επιτροπής είναι ή θεωρείται υποδεέστερη στο τομέα της υγείας; Όσων αφορά την επίπτωση στην υγεία του εμβρύου ως τώρα γνωρίζουν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ούτε το μεταφέρει η μητέρα κατά την κύηση (από όσο ενημερώνομαι χωρίς να είμαι γιατρός) 

Lactaki συμφωνώ απόλυτα μαζί σου καμία ενημέρωση σχετικά με το τι θα γίνει με τα ραντεβού εδώ όταν ρώτησα ποτέ θα ξαναλειτουργήσει η επιτροπή και η απάντηση "θα το δείτε στην ιστοσελίδα του ΕΟΠΥΥ" τι θα γίνει λοιπόν; πως θα ενημερώσουμε; Και για ποιο λόγο δεν γίνεται ηλεκτρονικά; Ακριβώς όπως το είπες.. Αφού είναι μια διαδικασία που θα μπορούσε να γίνει ηλεκτρονικά.. Και δυστυχώς αυτό ακριβώς φοβάμαι ότι θα μαζευτούν όλα τα ραντεβού και θα φτάσουμε κάπου τον Αύγουστο μην σου πω ότι όλος ο χρόνος είναι αμφίβολος καθώς δεν είναι ένας ιός που γνωρίζουν πως θα κυμανθεί μετά το καλοκαίρι.. δεν θέλω να σπέρνω και την καταστροφολογία αλλά περνάνε όλα από το μυαλό μου..

Δεν ανχόθηκα με κάποια από τις εξετάσεις ούτε με την χειρουργική υστεροσκοπηση δεν ανχόθηκα με το ότι είναι υπαρκτή πιθανότητα να πάμε σε τράπεζα σπέρματος και τόσα άλλα που πάνε στραβά.. ε δεν μπορώ να είμαι στον αέρα και στην αναμονή για να πάρω μια έγκριση από μια επιτροπή που η λειτουργία της θα έπρεπε να παύσει γενικός κατά την δική μου πάντα ταπεινή άποψη..

Είμαι πολύ συνχισμενη με το όλο θέμα ζητώ συγγνώμη αν φαίνομαι κάπως απλά είναι δύσκολο να εκφράσω στο περιβάλλον μου ότι νιώθω και να περιμένω κατανόηση.. Θέλω να βάλω τις φωνές.. Μπορεί να με περάσετε για τρελή αλλά έστειλα μέχρι και email στο γραφείο του πρωθυπουργού.. Ουφ τώρα που τα έβγαλα από μέσα μου νιώθω καλύτερα..

Καλημέρα. Εδώ είμαστε για να μιλάει η μία στην άλλη κ να το βγάζει από μέσα της. Δε θα σου πει καμία κάτι οπότε καλά κάνεις!! Αρχικά δες να ηρεμήσεις, σκέψου με πόσο άγχος θα ήσουν αν προχωρούσες κανονικά κ έκανες την εμβρυομεταφορα.. θα είχες να νοιαστεις για 2 η για 3!! Μπορεί να μην έχουμε σαφή αποτελέσματα ερευνών αλλά ποτέ δε ξέρεις γιατί να το διακινδυνεύσεις?? Όταν περασει αυτή η αναμπουμπουλα που όλες ελπίζουμε σύντομα , θα προχωρήσουμε... 

Οσον αφορά την επιτροπή θα συμφωνήσω μαζί σου.. θα μπορούσαμε να περάσουμε επιτροπή κ να περιμένουμε, να έχουμε όμως τα φάρμακα.. 

Ο πρωθυπουργός αμφιβάλλω αν θα το δει χαχααχ καλύτερα να έχουμε επικοινωνία με την επιτροπή ..θα έλεγα να ενημερωνόμαστε κ γιατί όχι να προτεινουμε-πιεσουμε να γίνει η διαδικασία ηλεκτρονικα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Amica silentia Lune φιλη μου το @lactaki έχει δίκιο... διάβαζα μια συνέντευξη χτες της επικεφαλής της υποβοηθούμενης στη ελλάδα και έλεγε ότι δεν είναι ακόμα σαφής η επίδραση του ιού στο πρώτο τρίμηνο ενώ όντως φαίνεται να μην  επηρεάζει στην προχωρημένη εγκυμοσύνη. Μην ξεχνάς ότι οι γυναίκες που γέννησαν κόλλησαν στον 9ο... δλδ με σχηματισμένο ήδη μωρό. Λες αυτοί να ήθελαν στο κάτω κάτω να χάνουν τόσα λεφτά; γιατί και επιτροπή να περναγες πάλι δεν θα προχωρούσες, όλα τα κέντρα είναι κλειστά... Γι'αυτό υπομονή και μεγάλη προσοχή στα κορίτσια που έμειναν έγκυες! Προσοχή και καραντίνα και όλα θα πάνε καλά! :wub::wub::wub:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock κορίτσι μου καλημέρα! Συνχαρητηρια σ αξιζει αυτη η ευτυχια! Χαιρομαι παρα πολυ για εσενα! Σε διαβάζω πριν καν γραφυω στο φορουμ!! Να πανε ολα καλα γλυκια μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...